Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei Mate X: skládací smartphone v mnohém překonává Samsung

24.2.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Huawei představil svůj první skládací smartphone s flexibilním displejem. Přivítejte Mate X, který využívá unikátní design, samozřejmostí je podpora 5G sítí a 55W nabíjení baterie. Kolik to ovšem bude stát?
Na trhu zatím není jediný skládací smartphone, přesto v této kategorii začíná být poměrně dusno. Samsung tento týden představil model Galaxy Fold, ale odpověď konkurence je nečekaně rychlá a jedovatá. Huawei dnes na své tiskové konferenci před veletrhem MWC 2019 představil nejen laptopové novinky z rodiny MateBook, ale také svůj první skládací smartphone s flexibilním AMOLED displejem.
 
 
Mate X, jak zní jeho název, slouží v rozloženém stavu jako osmipalcový tablet s rozlišením 2480 x 2200 pixelů. Jeho poměr stran 8:7,1 je velmi atypický a blíží se čtvercovému formátu, který rozhodně není nejvhodnější pro hry, videa nebo dokumenty. Na rozdíl od Galaxy Fold se ovšem čínskému výrobci povedlo dosáhnout displeje nejen bez rámečků, ale především bez výřezu.
 
 
A nyní už se dostáváme ke skládání, při kterém displej zůstane na vnější straně. Přeložením dojde k jeho rozdělení na dvě asymetrické části. Větší z nich měří napříč 6,6" a využívá rozlišení 2480 x 1148 pixelů, tedy v dnešní době běžný poměr stran 19,5:9. Z druhé strany ovšem zůstane ještě jeden displej, tentokrát 6,38" ve formátu 25:9. Označen je sice jako sekundární, ale svůj nedocenitelný význam bude mít při pořizování selfie.
 
 
Telefon totiž využívá tři fotoaparáty Leica (hlavní, telefoto a širokoúhlý), ale všechny jsou umístěny na jedné straně. To znamená, že stejná trojice fotoaparátů je používána v tabletovém i telefonním režimu, pro běžné fotky i selfie. To je další rozdíl se „skládačkou“ od Samsungu, která byla osazena celkem šesti fotoaparáty, a ty jsou využívány podle toho, zda je zařízení složeno či rozloženo.
 
 
Ačkoliv Mate X není prvním představeným smartphonem se skládací konstrukcí, přece jen si Huawei rozhodl přivlastnit jedno prvenství. Mělo by jít o nejtenčí skládací smartphone světa, neboť ve složeném stavu měří 11 mm a při rozložení dokonce jen 5,4 mm, pokud pomineme vystupující modul fotoaparátu. Huawei při prezentaci vychvaloval svůj mechanismus Falcon Wing, který má mít velmi sofistikovaný design s více než stovkou komponentů.
 
Pokud bychom nahlédli do specifikací čínské novinky, našli bychom zmínku o procesoru Kirin 980, 8GB RAM, 512GB vnitřním úložišti nebo 4500mAh baterii, která podporuje nejrychlejší nabíjení světa – 55W technologii SuperCharge. Nesmí chybět ani podpora 5G sítí, a to konkrétně s rychlostí až 4,6 Gb/s (dvojnásobek proti Galaxy Fold).
 
 

Dostupnost a cena

 
Huawei Mate X v sobě skloubil nejnovější technologie a design, proto můžeme na lidovou cenu hned zapomenout. První skládací smartphone od tohoto výrobce vstoupí na trh v polovině roku 2019 a ponese cenovku 2 299 eur, tedy bezmála 60 tisíc korun.


reklama