www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Huawei Mate X: skládací smartphone v mnohém překonává Samsung

Huawei Mate X: skládací smartphone v mnohém překonává Samsung
, , aktualita
Huawei představil svůj první skládací smartphone s flexibilním displejem. Přivítejte Mate X, který využívá unikátní design, samozřejmostí je podpora 5G sítí a 55W nabíjení baterie. Kolik to ovšem bude stát?
K oblíbeným
reklama
Na trhu zatím není jediný skládací smartphone, přesto v této kategorii začíná být poměrně dusno. Samsung tento týden představil model Galaxy Fold, ale odpověď konkurence je nečekaně rychlá a jedovatá. Huawei dnes na své tiskové konferenci před veletrhem MWC 2019 představil nejen laptopové novinky z rodiny MateBook, ale také svůj první skládací smartphone s flexibilním AMOLED displejem.
 
 
Mate X, jak zní jeho název, slouží v rozloženém stavu jako osmipalcový tablet s rozlišením 2480 x 2200 pixelů. Jeho poměr stran 8:7,1 je velmi atypický a blíží se čtvercovému formátu, který rozhodně není nejvhodnější pro hry, videa nebo dokumenty. Na rozdíl od Galaxy Fold se ovšem čínskému výrobci povedlo dosáhnout displeje nejen bez rámečků, ale především bez výřezu.
 
 
A nyní už se dostáváme ke skládání, při kterém displej zůstane na vnější straně. Přeložením dojde k jeho rozdělení na dvě asymetrické části. Větší z nich měří napříč 6,6" a využívá rozlišení 2480 x 1148 pixelů, tedy v dnešní době běžný poměr stran 19,5:9. Z druhé strany ovšem zůstane ještě jeden displej, tentokrát 6,38" ve formátu 25:9. Označen je sice jako sekundární, ale svůj nedocenitelný význam bude mít při pořizování selfie.
 
 
Telefon totiž využívá tři fotoaparáty Leica (hlavní, telefoto a širokoúhlý), ale všechny jsou umístěny na jedné straně. To znamená, že stejná trojice fotoaparátů je používána v tabletovém i telefonním režimu, pro běžné fotky i selfie. To je další rozdíl se „skládačkou“ od Samsungu, která byla osazena celkem šesti fotoaparáty, a ty jsou využívány podle toho, zda je zařízení složeno či rozloženo.
 
 
Ačkoliv Mate X není prvním představeným smartphonem se skládací konstrukcí, přece jen si Huawei rozhodl přivlastnit jedno prvenství. Mělo by jít o nejtenčí skládací smartphone světa, neboť ve složeném stavu měří 11 mm a při rozložení dokonce jen 5,4 mm, pokud pomineme vystupující modul fotoaparátu. Huawei při prezentaci vychvaloval svůj mechanismus Falcon Wing, který má mít velmi sofistikovaný design s více než stovkou komponentů.
 
Pokud bychom nahlédli do specifikací čínské novinky, našli bychom zmínku o procesoru Kirin 980, 8GB RAM, 512GB vnitřním úložišti nebo 4500mAh baterii, která podporuje nejrychlejší nabíjení světa – 55W technologii SuperCharge. Nesmí chybět ani podpora 5G sítí, a to konkrétně s rychlostí až 4,6 Gb/s (dvojnásobek proti Galaxy Fold).
 
 

Dostupnost a cena

 
Huawei Mate X v sobě skloubil nejnovější technologie a design, proto můžeme na lidovou cenu hned zapomenout. První skládací smartphone od tohoto výrobce vstoupí na trh v polovině roku 2019 a ponese cenovku 2 299 eur, tedy bezmála 60 tisíc korun.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple představil levnější chytré hodinky Watch SE Apple představil levnější chytré hodinky Watch SE
Další novinkou společnosti Apple jsou chytré hodinky Apple Watch SE. Stejně jako iPhone SE, i tento model má být poměrně výkonným, ale přesto levnějším hardwarem než plnohodnotné verze. Dostává např. výkonný dvoujádrový procesor S5.
16.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad Air 2020: nový čip A14 Bionic a podpora Pencil 2. generace Apple iPad Air 2020: nový čip A14 Bionic a podpora Pencil 2. generace
Apple včera na své keynote představil nový tablet iPad Air. Ten si propůjčuje spoustu vlastností z většího a dražšího brášky iPad Pro. Dokonce podporuje i pero Pencil 2. generace. Najdeme zde také nový 5nm čip Apple A14 Bionic.
16.9.2020, aktualita, Milan Šurkala