www.svetmobilne.cz
>
>
>

GrapheneOS chce napravit bezpečnostní prohřešky Androidu

GrapheneOS chce napravit bezpečnostní prohřešky Androidu
, , aktualita
GrapheneOS je kompatibilní s aplikacemi pro Android, ale zároveň se snaží napravit některé vady týkající se nedostatečného zabezpečení. V současné době existuje ROM pro několik zařízení, ale zatím jen v rané fázi vývoje.
K oblíbeným
reklama
Zkušený vývojář Daniel Micay se chopil projektu Android Hardening, který přejmenoval na GrapheneOS. Cílem je vytvořit operační systém, který by napravoval jeden z největších prohřešků Androidu – nedostatečné zabezpečení. Zůstává ovšem kompatibilní s aplikacemi pro Android, takže odpadá jeden z největších nedostatků. V současné době se jedná o alternativní ROM, kterou lze nainstalovat na smartphonem s odemknutým bootloaderem, konkrétně na Pixel 2 (XL) a Pixel 3 (XL). Vzhledem k tomu, že je projekt teprve v rané fázi vývoje, není GrapheneOS zatím vhodný pro běžné používání. Stažení a instalaci tedy můžeme doporučit pouze zkušeným uživatelům, kteří se nebojí vyzkoušet něco nového. A mají k tomuto účelu připravený sekundární smartphone.
 

Bezpečnostních hrozeb pro Android dle odborníků neustále přibývá
 
V čem se tedy GrapheneOS liší od běžného Androidu? Je to třeba paměťový alokátor se silnějším zabezpečením, záplaty webového prohlížeče Chromium nebo aplikace Auditor, která s pomocí hardwarových funkcí ověřuje identitu zařízení s autenticitou a integritou operačního systému. GrapheneOS je šířen jako open source a některé součásti systému jsou dokonce k dispozici jako samostatné projekty, takže ostatní vývojáři mohou integrovat některé bezpečnostní prvky (např. paměťový alokátor) do svých ROM.
 
V případě podporovaných zařízení se autoři rozhodli preferovat kvalitu před kvantitou. Hodlají proto důkladně vybírat, pro jaké smartphony svůj systém vydají namísto toho, aby se snažili maximálně rozšířit seznam modelů. Vodítkem by měly být bezpečností vlastnosti smartphonů včetně jejich aktualizací. Cílem projektu je totiž učinit zařízení se slabým zabezpečením o něco bezpečnějšími.
Daniel Micay dříve vedl vývoj CopperheadOS, jiné bezpečnější verze Androidu. Tento projekt sice nadále běží, nedávno byla vydána verze založená na Androidu 9.0 Pie, ale pod jiným vedením.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei odkládá skládací smartphone Mate X Huawei odkládá skládací smartphone Mate X
Vypadá to, že po Samsungu odloží svůj skládací smartphone také společnost Huawei. Její Mate X měl přijít na trh už v těchto dnech, ale budeme si na něj muset ještě pár měsíců určitě počkat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní
Renault představil vylepšenou variantu svého sportovního kupé Alpine A110S. Dostává mnohem vyšší výkon 292 koní díky vyššímu plnícímu tlaku turbodmychadla. Má i upravený podvozek a nové designové prvky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech
Rychlonabíječky elektromobilů potřebují efektivně skladovat energii, kterou se pak nabíjí automobily. Tesla zvažuje, že pro vykrývání špiček a nabíjení mimo špičku začne využívat moderní olověné akumulátory, což by mělo vše zlevnit.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka
O nový elektromobil Honda e vyjádřilo zájem už více než 30 tisíc lidí a automobilka nyní zveřejnila další technické detaily vozu. Místo zrcátek bude mít kamery, podporovat bude i rychlé dobíjení a na 80 % bude za 30 minut.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře