www.svetmobilne.cz
>
>
>

GrapheneOS chce napravit bezpečnostní prohřešky Androidu

GrapheneOS chce napravit bezpečnostní prohřešky Androidu
, , aktualita
GrapheneOS je kompatibilní s aplikacemi pro Android, ale zároveň se snaží napravit některé vady týkající se nedostatečného zabezpečení. V současné době existuje ROM pro několik zařízení, ale zatím jen v rané fázi vývoje.
K oblíbeným
reklama
Zkušený vývojář Daniel Micay se chopil projektu Android Hardening, který přejmenoval na GrapheneOS. Cílem je vytvořit operační systém, který by napravoval jeden z největších prohřešků Androidu – nedostatečné zabezpečení. Zůstává ovšem kompatibilní s aplikacemi pro Android, takže odpadá jeden z největších nedostatků. V současné době se jedná o alternativní ROM, kterou lze nainstalovat na smartphonem s odemknutým bootloaderem, konkrétně na Pixel 2 (XL) a Pixel 3 (XL). Vzhledem k tomu, že je projekt teprve v rané fázi vývoje, není GrapheneOS zatím vhodný pro běžné používání. Stažení a instalaci tedy můžeme doporučit pouze zkušeným uživatelům, kteří se nebojí vyzkoušet něco nového. A mají k tomuto účelu připravený sekundární smartphone.
 

Bezpečnostních hrozeb pro Android dle odborníků neustále přibývá
 
V čem se tedy GrapheneOS liší od běžného Androidu? Je to třeba paměťový alokátor se silnějším zabezpečením, záplaty webového prohlížeče Chromium nebo aplikace Auditor, která s pomocí hardwarových funkcí ověřuje identitu zařízení s autenticitou a integritou operačního systému. GrapheneOS je šířen jako open source a některé součásti systému jsou dokonce k dispozici jako samostatné projekty, takže ostatní vývojáři mohou integrovat některé bezpečnostní prvky (např. paměťový alokátor) do svých ROM.
 
V případě podporovaných zařízení se autoři rozhodli preferovat kvalitu před kvantitou. Hodlají proto důkladně vybírat, pro jaké smartphony svůj systém vydají namísto toho, aby se snažili maximálně rozšířit seznam modelů. Vodítkem by měly být bezpečností vlastnosti smartphonů včetně jejich aktualizací. Cílem projektu je totiž učinit zařízení se slabým zabezpečením o něco bezpečnějšími.
Daniel Micay dříve vedl vývoj CopperheadOS, jiné bezpečnější verze Androidu. Tento projekt sice nadále běží, nedávno byla vydána verze založená na Androidu 9.0 Pie, ale pod jiným vedením.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech
Lenovo dnes představilo novou vlajkovou loď Z6 Pro, která je určena pro čínský trh. Jedná se o model, který nijak neztrácí na konkurenci. Do vínku dostal procesor Snapdragon 855, displej Super AMOLED s tenkými rámečky nebo velký počet fotoaparátů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD
České dráhy spustily nový portál Vlakem na výlet, který zahrnuje i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Obsahuje bohatou databázi výletů po ČR, které lze filtrovat podle regionu nebo cílové skupiny. Zajímavostí jsou interaktivní výlety nejen pro děti.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář