www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Google požaduje odebrání YouTube z WP Store

Google požaduje odebrání YouTube z WP Store
, , aktualita
Společnost Microsoft nedávno uvolnila další ze série aplikací pro svůj nový systém Windows Phone 8, konkrétně jde o třetí verzi aplikace YouTube. Nyní to ovšem vypadá, že aplikace ve Windows Phone Store moc dlouho nepobude.
K oblíbeným
reklama
Třetí verze aplikace YouTube pro systém Windows Phone 8 přinesla spoustu skvělých vlastností. Mezi hlavní výhody můžeme zařadit například možnost přehrávat video i po zamčení telefonu (lock screen), stahování videí pro budoucí přehrávání z telefonu bez nutnosti připojení k internetu (offline), připínání konkrétních kanálů přímo do nabídky start a mnohé další.

Zatímco předchozí verze pouze zjednodušovala přístup na webovou stránku YouTube a prakticky vše se odehrávalo na webu samotné služby, poslední novinka byla kompletně přepracována a nabízí skutečně nativní aplikaci se všemi výše uvedenými vlastnostmi.

Google nyní ovšem požaduje, aby byla aplikace stažena z Windows Phone Store. Odvolává se přitom na své API a podmínky užití, které údajně nová verze aplikace porušuje.


Google zasílá Microsoftu dopis


Francisco Varela, ředitel pro globální spolupráci platformy YouTube, zaslal dopis Toddu Brixovi z Microsoftu, ve kterém jej žádá o stažení aplikace YouTube z Windows Phone Store, a to konkrétně do 22. května letošního roku. Nejde přitom pouze o odstranění aplikace z obchodu, ale navíc také o znefunkčnění již stažených aplikací. Toto radikální řešení se běžně nepoužívá a v minulosti bylo použito s největší pravděpodobností pouze jednou (pirát získal přístup k populární GPS navigaci, kterou pod svým jménem uveřejnil zdarma).

Hlavní důvody, kterými Google odůvodňuje svůj požadavek:
  • aplikace umožňuje stažení videí z YouTube
  • program brání zobrazení reklamních bannerů během přehrávání videa
  • aplikace nebere ohled na omezení možnosti přehrávání na některých platformách (např. na mobilních)

Součástí dopisu zaslaného Microsoftu je také rozepsané odůvodnění, proč je vlastně takto striktní krok ze strany Googlu vyžadován. Následující odstavec je volným překladem.

"Tvůrci obsahu na YouTube vydělávají peníze zobrazováním reklam. Zablokováním zobrazení těchto reklam a umožněním stažení videa do mobilního telefonu se snižuje potencionální ziskovost přehrávaného obsahu a také citelně narušuje za jiných okolností dobře fungující systém. Vaše aplikace navíc obchází konkrétní nastavení (ne)zobrazování videí na některých specifických zařízeních, ke kterým se tvůrci obsahu rozhodli, což bývá často učiněno na základě exkluzivní dohody se třetími stranami. Podmínky YouTube tvůrcům obsahu tuto selekci umožňují, ovšem vaše aplikace tuto selekci znemožňuje a ignoruje."

Je celkem pochopitelné, že Google není nadšený ze snižování ziskovosti ze zobrazovaných reklam, na druhou strany by určitě mnozí ocenili, kdyby se oba giganti byli schopni nějak rozumně domluvit. Přece jenom to není poprvé, co byli uživatelé Windows Phone nuceni čelit nevoli Googlu umožnit vyvinutí aplikace pro platformu Microsoftu.


Microsoft reaguje PR zprávou


Jak se konec konců dalo očekávat, Microsoft vydal veřejné prohlášení, kterým přehazuje pomyslný míč na protihráčovo pole. Volný překlad klíčové pasáže opět následuje níže.

"YouTube je dlouhodobě jedna z nejstahovanějších mobilních aplikací napříč všemi platformami. Google s námi ovšem na vývoji aplikace pro naši platformu odmítl spolupracovat. Od chvíle, kdy jsme aktualizovali naši aplikaci YouTube, abychom zajistili podobnou uživatelskou přívětivost aplikačního rozhraní, hodnocení a zpětná vazba od našich uživatelů je v drtivé většině případů velmi pozitivní. Velmi rádi bychom zobrazování reklam v aplikaci zahrnuli, nicméně potřebujeme, aby nám Google zpřístupnil odpovídající API. V souvislosti s komentářem Larryho Page, který volá po lepší a pozitivnější spolupráci, věříme v pozitivní vyřešení ve prospěch všech uživatelů."


Zamyšlení na závěr


Málokomu pravděpodobně uniklo, že společnost Google v poslední době celkem znatelně mění svůj přístup. Dříve se jednalo o jednu ze společností podporující otevřené standardy, přičemž rozhodně nešetřila kritikou vůči svým konkurentům. V poslední době se stále častěji setkáváme s tím, že Google tlačí uživatele do svých vlastních standardů, které považuje za ty správné (což je mimo jiné jedna z nejčastějších kritik starších verzí prohlížečů Internet Explorer).

Dalším příkladem může být současná podoba Google Drive, která svým provedením nepřímo nabádá své uživatele k vlastnímu a nikde nespecifikovanému standardu (v opačném případě dojde k penalizaci v podobě počítání velikosti souboru v konkurenčním formátu v rámci povolené datové kvóty, zatímco Microsoft Office otevřené formáty podporuje). Navíc jsme byli nedávno svědky poměrně nepochopitelného zrušení služby Google Reader, případně zpoplatnění Google Apps.

Zůstává tedy otázkou, jakým směrem se bude vývoj obou společností dále ubírat. Spor ohledně aplikace YouTube může být dobrým příkladem. Jeho výsledek nám pravděpodobně dovolí odhadnout, jaký bude postup v podobných situacích v budoucnu.

Zdroj: WP Central
reklama
Nejnovější články
Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV

Automobilka Ford chystá neobvyklý model s označením Mustang. Nepůjde však o sportovní kupé, nýbrž o SUV. Název Mach-E navíc napovídá, že pod kapotou nebude mít pořádný osmiválec, ale elektromotor. Má tak konkurovat např. Tesle Model X a Jaguaru I-PACE. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl 16" MacBook Pro, může mít 64GB RAM a 8TB SSD Apple uvedl 16" MacBook Pro, může mít 64GB RAM a 8TB SSD
Dlouho očekávaný 16" MacBook Pro od Applu bych v relativní tichosti konečně představen. Dostat můžete až 8jádrový procesor Intel, obrovskou 64GB operační paměť RAM a kdo chce, může mít i 8TB SSD.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lyft vrací e-bike do ulic San Francisca, vyřešil zdroj požárů baterií Lyft vrací e-bike do ulic San Francisca, vyřešil zdroj požárů baterií
Akumulátory vyžadují kvalitní technologie a výrobu, aby byly bezpečné. To se očividně nepovedlo dodavateli elektrických kol pro Lyft, kterému se rozhořela hned dvě zánovní kola. Problém se už ale vyřešil.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Škoda Octavia 2020 je tady, přijíždí i v plug-inu Škoda Octavia 2020 je tady, přijíždí i v plug-inu
Česká událost roku je tady. Škodovka totiž představila čtvrtou generaci novodobé Octavie. Ta je opět o trošku větší, opět se zvětšuje objem zavazadlového prostoru a dostává také plug-in hybridní verzi.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
V USA se prodalo více elektromobilů než aut s manuálem V USA se prodalo více elektromobilů než aut s manuálem
Manuální řazení nikdy nebylo v USA příliš populární. Poslední dobou ale zájem o něj klesl natolik, že i elektromobily mají větší tržní podíl, a to téměř dvojnásobně. Zájem o ně totiž naopak velmi rychle roste vzhůru.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala