Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google odhalil novinky v Androidu 10: tmavý režim, více AI a další

7.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Android Q neboli Android 10 se dočkal druhého představení, během kterého jsme se dozvěděli o nových funkcích jako tmavý režim, rychlejší bezpečnostní aktualizace nebo snadnější vypnutí notifikací, které by vás v danou chvíli rušily.
Android Q sice mohou uživatelé testovat skoro dva měsíce, ale na vývojářské konferenci Google I/O 2019 jsme se dozvěděli několik dalších funkcí, které na nás čekají v této verzi systému. Pro žádného fanouška zeleného robota potom asi nebude překvapením, že z hlediska číselného označení půjde o Android 10.
 
 

Skládací displeje a 5G

 
 
Android musí reagovat na vývoj hardwaru, proto ve verzi 10 najdeme nativní podporu skládacích smartphonů v různých formátech. Nová verze systému byla navržena tak, aby maximálně využívala plochu displeje, třeba pro potřeby multitaskingu. Google také slibuje okamžité přepínání mezi různými režimy, takže například po rozložení telefonu můžete bez přerušení pokračovat ve hře. Android 10 nabídne vývojářům také nativní podporu pro 5G, další trend v roce 2019.
 
 

Tmavý režim

 
 
Google splnil uživatelům přání na jednu z nejžádanějších funkcí. Tmavý režim se aktivuje napříč celým systémem po přepnutí v rychlém nastavení, případně po spuštění spořiče baterie. Ocení ho především majitelé smartphonů s OLED displejem, u kterých může přispět k delší výdrži baterie. Zatím nemáme k dispozici podrobnosti, ale z ukázaných screenshotů je patrné, že tmavý režim bude fungovat v aplikacích od Googlu i vývojářů třetích stran.
 
 

Strojové učení bez internetu

 
 
Nová funkce Live Caption vytvoří titulky ke každému videu či audiu přehrávanému na smartphonu bez ohledu na jeho zdroj. Hodí se to třeba pro případ, že si chcete zkrátit chvíli videem třeba při cestě autobusem nebo čekání na poště, ale po ruce nemáte sluchátka. Zdaleka největší přínos ovšem tato funkce nabídne uživatelům s poškozeným sluchem. Live Captions (v doslovném překladu Živé titulky) spoléhají na zdokonalenou technologii rozpoznávání hlasu, která je založena na strojovém učení. A fungují přímo v zařízení, tedy bez nutnosti připojení k internetu. Potřebné soubory přitom jen 80 MB v úložišti. K aktivaci poslouží ikona, které se objeví po stisknutí ovladače hlasitosti. Panel s titulky můžete posouvat na obrazovce a měnit jeho velikost podle potřeby.
 
Umělá inteligence pomůže také s odpověďmi na přijaté zprávy v notifikační liště, kde systém nabídne několik návrhů pro rychlou odpověď nebo otevření související aplikace (např. Mapy v případě žádosti o adresu). Tato vychytávka bude fungovat u všech aplikací pro posílání zpráv.
 
 

Rychlejší bezpečnostní aktualizace

 
 
Android 10 řeší přinese bezmála padesát vylepšení, které zdokonalí zabezpečení. Jejich kompletní seznam nemáme k dispozici, ale některé novinky se dozvíme v budoucnu. Google také našel způsob, jak zrychlit distribuci bezpečnostních aktualizací. Na zařízení se budou dostávat prostřednictvím Android OS Framework, podobně jako aktualizace aplikací. Odpadne také nutnost restartovat zařízení pro dokončení instalace.
 
V nastavení se objeví nové menu Zabezpečení, kde budou na jednom místě všechny podstatné informace od sbíraných dat až po číslo IMEI.
 
 

Větší kontrola nad používáním telefonu

 
Nový Focus Mode, který bude součástí funkce Digital Wellbeing (Digitální rovnováha), pomůže uživatelům se soustředit na věci, které jsou v danou chvíli podstatné, ať už se jedná o práci, studium nebo zábavu. Stačí si vybrat konkrétní aplikace, od kterých nechce být uživatel rušen.
 
 
Rodiče se mohou těšit na nové nástroje, jak kontrolovat děti v používání smartphonu či tabletu. Z vlastního zařízení budou moci sledovat, kolik času jejich ratolesti tráví například hraním her, omezit čas používání (včetně možnosti přidat bonusový čas) nebo kontrolovat žádosti o přidání dalších aplikací.
 
 

Chatování v bublinách

 
Pokud se vám líbí chatovací bubliny, které nabízí Messenger od Facebooku, tak vězte, že velmi podobnou funkci najdete v Androidu Q také pro SMS zprávy a další aplikace. Na telefonu tak bude snadnější komunikovat s rodinou či přáteli, zatímco provádíte jiné činnosti. Ovládání pomocí gest, které se poprvé objevilo v Pixelech 3, se dočká určitého vylepšení.

 
 

Kdo může získat beta verzi?

 
Google oznámil Android Q Beta pro 21 modelů od 13 výrobců. Konkrétní seznam vám přinášíme zde.
 


reklama