Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)

Pavel Koza (4761)|26.9.2005 22:50
HTC Universal je další zařízení z dílny HTC, které se bude prodávat pod značkami mnoha různých výrobců. Já měl možnost otestovat model prodávaný pod značkou i-mate a nutno na úvod podotknout, že jde o svým způsobem výjimečné zařízení. Pokud mě paměť neklame, jedná se o první Pocket PC s integrovaným telefonem mající VGA displej. A samozřejmě o první zařízení s integrovaným modulem pro práci s WCDMA, sítí třetí generace. Chcete-li se o něm dozvědět víc, přečtěte si tuto recenzi.



Přečtěte si celou recenzi.
Miloš Strouhal (3997)|26.9.2005 23:23
Skvělá a nezaujatá recenze, jako vždy! A pomohla mi se rozhodnout.. Nekoupím si jej. Nechám si raději štíhlého iPAQa hx 4700 s velkým VGA displejem + EDGE Motorolu, a ušetřené peníze raději investuji do prasátka věnovaného uplně jinému koníčku jemuž se do budoucna hodlám věnovat..:)
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|26.9.2005 23:49
Jsem stejného názoru, zatím do něj nejdu, hodně jsem se na něj těšil, preferuju vše v jednom, nějaký čas jsem sbíral informace, no a recenze jen potvrdila, že si ještě nějaký čas ponechám zatím spolehlivě fungující MDAII a počkám na něco jiného, resp. časem asi půjdu do PDA + foun. Pavle, díky za kvalitní a podrobné zhodnocení...
Miloš Strouhal (3997)|27.9.2005 00:06
[QUOTE="Jarouš"]preferuju vše v jednom..[/QUOTE]To já také a nechápu čím to, že jsem po letech skončil u mnou dříve zavrhované kombinace PDA + mobil. Věřil jsem, že je to jen dočasné, že HTC Universal bude všelék na mou "chorobu" a iPAQa velice brzy nahradí. Jenže když ono je vše nakonec zase uplně jinak.. :)

Jinak, doporučuji vyzkoušet si práci s Universalem naživo, není nad to si s tímto zařízením chvilku hrát, pracovat s ním a udělat si na něj vlastní názor.. Teprve pak bych přistoupil ke případnému rozhodování o koupi či nekoupi tohoto vyjímečného zařízení!
ZdenekP (224)|27.9.2005 06:42
¨No já si velmi rád ponechám svého Compacta. Teď když je v servisu, tak mám půjčenou HX4700 a N6310, ale není to ono. Už jsem si moc zvyk na vše v jednom (a hlavně na velikost!!!!!!). Už zese mám tendence brátsebou jen telefon a pak mi něco chybí - potřebuji si něco poznamenat a nemám kam.
beecher (9270)|27.9.2005 07:21
Jenom dodam malickost, ktere si Pavel asi nevsimnul...
Universal nema z nejakeho mne neznameho duvodu (ze by Phone Edition?) zabudovany tzv. Power Off mod. Tedy mod, kdy je zarizeni uplne vypnuto a nejsou vubec napajeny vnitrnosti zarizeni. U X51v tato moznost je.
yasmeene2 (794)|27.9.2005 07:34
Sakra, to jsem byl uplně rozhodnutej do něj jít, a teď po přečtení recenze jsem váhavější, jestli by náhodou ATOM nebyl lepší víc vyhovující). Asi si ho fakt budu muset jet ošahat do AH mobile. Jenže já bych chtěl vegu. Ale velikosti a váhy třeba hxka ne slona.
paveluh_ce4you (300)|27.9.2005 07:41
No tak mám z toho ty samé pocity co vy. Myslel jsem že si ho nadělím k narozkám, ale teď teda opravdu nevím. Opravdu moc mi tam chybí EDGE a taky začínam mít obavy z toho otočného kloubu. Vím že je to jiný princip, ale včera jsem měl v ruce už jetou MDA III a dělá to přesně to co jsem předpokládal. Tzn. klávesnice je povolená a stačí jen cvrknout prstem a vyjede ven. Proto nevím, jestli by každodenním používáním tento problém nenastal i u sklápění a zavírání tohoto jinak skvělého zařízení.No zkrátka vše má svoje pro :yes: a proti :no:
hybo (3107)|27.9.2005 07:50
naplnujete mou dusicku stestim, protoze jsem ho odsuzoval jiz na zacatku a nechapal jsem, jak ho tolik z vas muze chtit...:yes: mne to prijde jako test HPC koncepce ze strany bratra, ktery prezil...stejne tak jako nechapu tablet PC, nechapu tohle...vim,z e si to sve uzivatele nalezne, ale...
Miloš Strouhal (3997)|27.9.2005 08:35
[QUOTE="Cvrnda"]..tak mám půjčenou HX4700 a N6310, ale není to ono. Už jsem si moc zvyk na vše v jednom (a hlavně na velikost!!!!!!). Už zese mám tendence brátsebou jen telefon a pak mi něco chybí - potřebuji si něco poznamenat a nemám kam.[/QUOTE]
No, já se naučil brát iPAQa i do té hospody.. Ale to bude možná tím, že ho nosím vždy jen bez jakéhokoliv pouzdra v kapse u kalhot, a displejem k tělu. V této podobě je relativně skladný, ale jen relativně samozřejmě. ;)

Jinak, mam skromné přání. :) Pamatujete jak se Nokia vloni "opravila" ve své nabídce komunikátorů a po nevalném nástupu nové N9500 narychlo dotvořila velice populární odlehčenou verzi N9300? Ať udělá to samé i HTC! :D Ať narychlo vytvoří Universala Mini o 100 gramů lehčího a o centimetr tenčího, s absencí UMTS a nahradí ho EDGE, ať vynechají jednu nebo klidně obě kamery, a získají můj neskonalý obdiv! A následně samozřejmě velice rychle i mé úspory.. :D
beecher (9270)|27.9.2005 08:49
Jeste jedna poznamka, Pavel asi necte manualy stejne jako ja, ale Universal hard-reset pomoci tlacitek samozrejma umi. ;)
xcrack (24)|27.9.2005 09:52
Nevim, jestli svou otazkou nemirim trochu mimo, ale umi to hlasove vytaceni na BT headsetu nebo ne?
davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 10:04
[QUOTE="xcrack"]Nevim, jestli svou otazkou nemirim trochu mimo, ale umi to hlasove vytaceni na BT headsetu nebo ne?[/QUOTE]

a přídávám se k otázce ... umí identifikaci volaného?

Tady je srovnání s ostanimi VGA
beecher (9270)|27.9.2005 10:14
Identifikaci volaneho ano, jako vsechny Phone Edition zarizeni.
mikrotom (63)|27.9.2005 11:50
Zajímalo by mě, jak to bude s českým ovladačem pro tuto vestavěnou HW klávesnici.

Např. u HP 6515 totiž nejde (lokalizace od Sunnysoftu) psát skrze tuto klávesnici české znaky. Pokaždé, když je musíte použít (např. při vyhledávání kontaktu s diakritikou), tak musíte vytahovat SW klávesnici, která zakryje půl displaye.

Snad to jednou MS dojde a vrazí do Windows Mobile alespoň fonty a klávesnice pro celou Evropu... Už by to xakru chtělo, neboť poslouchat zmrdí argumenty ve stylu "oficiální lokalizace se nevyplatí" mě už přestává bavit...

Jinak ok, rád bych ho zkusil co nejdříve.

BTW: jsou mezi světlým a tmavým provedením HTC Universal rozdíly i v materiálu, anebo jde jen o barvu?

To///Mas
Miloš Strouhal (3997)|27.9.2005 11:59
Řekl bych že zcela určitě jen v barvě a že s tou českou klávkou to dopadne tak špatně jak tušíš.. Viz. například u vcelku prodávané MDA III se na to též vyflákli. Toť můj skeptický názor.
beecher (9270)|27.9.2005 12:06
Uz jsem to tady psal jednou: To, ze budou/nebudou zarizeni s WM5 v ceskem jazyce zalezi na vyrobcich zarizeni. Microsoft ma WM5 do cestiny prelozene a jsou soucasti Platform Builderu, mam vsak obavy, ze vyrobcum se pro nas trh ceske ROMky nebude chtit vytvaret.

Navic, fonty ceske ve stavajicich zarizeni samozrejme jsou, ale nektere aplikace ci jejich data nejsou v Unicode, takze pak spatne zobrazuji cestinu, takze opet to neni problem MS.

HTC Universal je ve 3 barevnych odstinech, svetle sede (T-M, Vodafone), tmave sede (i-mate) a cerne (O2). Material je stejny, plast.
RStein (2012)|27.9.2005 12:44
Tak si budu muset MDA PRO take osahat. ted po precteni recenze jsem trochu rozpacity / se vsim jsem pocital, ale to "chrchlani" v reproduktoru by mi asi vadilo.
Jestli nevyjde MDA PRO, tak budu hledat nahradu - zatim je mym favoritem DELL AXIM X51V + k nemu koupim BT klavesnici. Ale tolik jako MDA PRO se mi tohle reseni urcite nelibi ;)
davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 12:49
[QUOTE="RStein"]Tak si budu muset MDA PRO take osahat. ted po precteni recenze jsem trochu rozpacity / se vsim jsem pocital, ale to "chrchlani" v reproduktoru by mi asi vadilo.
Jestli nevyjde MDA PRO, tak budu hledat nahradu - zatim je mym favoritem DELL AXIM X51V + k nemu koupim BT klavesnici. Ale tolik jako MDA PRO se mi tohle reseni urcite nelibi ;)[/QUOTE]

jestli je to s tím chrčením jako v recenxi, tak si myslím, že se bude jednat spíše o vadný kus .. tohle by přeci nemohlo projít ven ... a v zahraničních recenzích se o tom nemluví .. ty jsou veskrze kladnější ...
RStein (2012)|27.9.2005 13:15
Taky me to zarazilo, precetl jsem uz docela dost zahranicnich recenzi take jsem na zadnou zasadni vadu nenarazil.
Za se mi, ze zatimco zahranicni ohlasy jsou skoro bez vyjimky kladne, tak v Cechach panuje hyperkriticismus (Pavel Koza, Milos Strouhal ;) ). Mozna je to ale jen dusledek prilis velkeho ocekavani. Nejlepsi zarizeni je to, na ktere se zatim ceka... ;)

davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 13:24
.. a nebo když je to drahé ... tak je to radeji špatné ... :-)) nene dělám si legraci ... problém je možná i v tom, že když někdo chce vše v jednom, tak není zatím žádná alternativa ... wm5, vga apod ... proto možná ta skepse a pocit že nemáme na výběr .. :-)
Miloš Strouhal (3997)|27.9.2005 13:41
[QUOTE="davidkm"].. a nebo když je to drahé ... tak je to radeji špatné ... :-))[/QUOTE]Proč myslíš? MDA I mne kdysi ještě jako studenta vyšla na mnohem více peněz. MDA II nápodobně.. 22 000 korun za Universala pro mne není zas až tak velký problém, ačkoliv to je docela už slušný peníz, který stojí za pečlivé zvážení, ale čekal jsem že mne Universal bude stát i více. V mém případě je kritický postoj způsoben zřejmě mou dnes již větší náročností na zařízení typu MDA/PDA. Posuzuji je především s ohledem na to nakolik mi dokáží život ulehčit, a né stížit. Ale vůbec zde nikde nepíšu, že by Universal bylo špatné zařízení, naopak, považuji jej za zcela vyjímečné a v současnosti nejnadupanější kapesní zařízení vůbec!!! Je prostě boží. Ale proč bych jej měl chtít vlastnit když z jeho vlastností a funkcí mohu využít v součanosti sotva polovinu, a naopak vlastnosti a funkce jež bych nyní nutně potřeboval ke svému spokojenějšímu životu toto zařízení nemá?.. ;) Tohle přeci nemá s kritikou nic společného. Někdo jiný třeba v oblasti pokrxté EDGE nepřebývá, nebo tuto službu nevyužívá, takže to zařízení bude posuzovat zase trošku jinak, a pro něj bude o něco méně bezchybné. Další člověk je zase třeba zvyknutý nosit sebou stále kufr či nějakou náprsní tašku, tak jej již otázka váhy a tloušťky zařízení také vůbec nezaskočí. Já jsem však zvyklí cestovat bez jakýchkoliv zavazadel, pouze v jedné kapse mobil/PDA/MDA, v druhé peněženku, a ve třetí klíče, takže pro mne je tím pádem Universal tlustá a těžká "kráva", kterou nevím jak bych 24 hodin denně nosil stále při sobě a pečlivě opatroval. Někdo je zase třeba neustále za volantem, tak jí prdne do držáku a dá si za ucho BT headset a je vysmátý! Ovšem já stále BT headset někde zapomínám, a jsem proto nucen při řízení často uskutečňovat telefonáty a psaní sms či icq přímo s cihlou či mobilem v ruce. A to přiznejme si bude s rozměry Universala tak trošku problém.. Takže asi takhle. Je jasné, že se zcela nevzdávám myšlenky, že si Universala stejně v budoucnu koupím, ale teď si myslím, že jej nepotřebuji. Potřebuji VGA + EDGE.
davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 13:54
[QUOTE="Miloš Strouhal"][QUOTE="davidkm"].. a nebo když je to drahé ... tak je to radeji špatné ... :-))[/QUOTE]Proč myslíš? MDA I mne kdysi vyšla na mnohem více. MDA II nápodobně..[/QUOTE]

...zahrál jsem si na psychologa :D
ale pokud by stálo poovinu, byl by náhled jiný a v tom se asi lišíme od zahraničních zájemců nebo recenzenrů ... řekl bych ..ale ty, pokud jsem pochopil, jej máš .. takže lépe to posoudíš ....
Miloš Strouhal (3997)|27.9.2005 14:12
Nemám, pouze jsem jej měl zapujčen. A budu si jej v blízké době pujčovat znovu, abych jej majiteli flashnul z německé na anglickou ROM.
davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 14:28
[QUOTE="Miloš Strouhal"].. Je prostě boží. ....[/QUOTE]

:-) ... nechtěl jsem te rozlítit a nikoho zde ... já jsem zněho také unešen .. dnes sice žádné PDAčko nemám ... ale měl jsem jako jedenz prvních monochromatický FreeStyle ... a když jsem jej nechal v hospodě :-) tak jsem šel do NEC Mobile 800 .. skvělé zařízení s plnohodnotnou klávesnící a s 800x600 ...takový malý notebook ... takže mohu posoudit, že pro mě je nejlepší něco mezi ... ale znám se a nechce se mi starat o dvě zařízení mobil+ pda (přeci jen zkušenost z pohostinství ... :-) ...a na universalu se mi právě líbí ta mnohostranost ... a vše při sobě .. i když vím, že skutečné využívání se po čase ustálí na levném PDA :-) ... ale hračky mám rád pořád a čím více to má mořností tak tim více si s tím vystačím ...
Takže znova musím opakovat, že jsem nechtěl napadat něčí kritické názory, jen jsem se chtěl vypovídat .. že mě strašně štvě že když se pro něco rozhodnu tak to není úúúúpně nej :D
davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 14:30
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Nemám, pouze jsem jej měl zapujčen. A budu si jej v blízké době pujčovat znovu, abych jej majiteli flashnul z německé na anglickou ROM.[/QUOTE]

co je pro flashování potřeba? .. nepřijde se tak o bonusové aplikace?
Miloš Strouhal (3997)|27.9.2005 15:03
Ja nejsem nijak rozlicen.. Chci ti jen vysvetlit, ze to ze si ho nekoupim ja neznamena ze pro nekoho jineho to nebude super zarizeni. I Pavel Koza pravdepodobne planuje jeho koupi.. ;) A sám jsi teď popsal že Universal je v podstatě zařízení jež má vlastnosti na které jsi zvyklí a rád by jsi je opět využíval. Tak na co ještě čekáš? ;)

Pokud jde o flashování, vše potřebné se dozvíš nejlépe přímo u zdroje.. Takže: www.xda-developers.com
RStein (2012)|27.9.2005 15:10
Dotaz na Milose a Pavla: Zkouseli jste na MDA Pro instalovat Dynavix nebo TomToma? A pokud ano, tak s jakym uspechem? :)
Saman_ce4you (1451)|27.9.2005 15:15
TomTom 5 by tam mel jit (aspon do emulatoru jde), Dynavix si muzes s emulatorem testnout sam :)
RStein (2012)|27.9.2005 15:21
Emulator a realne zarizeni jsou nekdy dve odlisne veci. Ja vim, ze by aplikace chodit mely, ale neni nad realnou zkusenost. ;)
davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 15:24
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Ja nejsem nijak rozlicen.. Chci ti jen vysvetlit, ze to ze si ho nekoupim ja neznamena ze pro nekoho jineho to nebude super zarizeni. I Pavel Koza pravdepodobne planuje jeho koupi.. ;) A sám jsi teď popsal že Universal je v podstatě zařízení jež má vlastnosti na které jsi zvyklí a rád by jsi je opět využíval. Tak na co ještě čekáš? ;)

Pokud jde o flashování, vše potřebné se dozvíš nejlépe přímo u zdroje.. Takže: www.xda-developers.com[/QUOTE]

ma co čekám? ... do němec nejezdím každý den, doma mi bylo naznačeno že je to půlka koupelny :-) :-(, třeba se objeví další informace a když váhám mezi tímto a Dellem tak mám málo informací ohledně přehrávání videa ... to proto, že jsem to ani neviděl u kolegů ... možnost si nechat streamovat video z TV na pda přes wifi nebo BT mě láká ... takže je to o spoustě otázek a proto tady i o své dovče visím :-)
Miloš Strouhal (3997)|27.9.2005 16:01
GPS jsem netestoval. Snad příště, nebo to prubne někdo jiný..
yasmeene2 (794)|27.9.2005 17:39
V recenzi mi docela chybí fotka s univerzálem "u ucha" jen tak pro představu jak moc je to out - mda2 s kovovym pouzdrem už je docela macek a nijak mi to nevadí. Taky teda lituju že tam není výdrž baterie, tvrzení 4-6 hodin je dost neurčité. Taky nějak (možná že sem jen přehlídl) mi není jasné jestli se s tím dá telefonovat jak displejem dolu tak nahoru (to ale asi dá, co?). Za benčmárky nadávat nebudu, je jasné že když není program tak se toho moc neotestuje. Jsem zvědav jestli benčmárk wm2003 bude porovnatelný s wm5.
davidkm_ce4you (248)|27.9.2005 18:02
Mě tam zase trochu chybí zkušenosti s universalem jako s kamerou ... viděl jsem jedno video z něj a mělo zvláštní podobu, jako ta fotka tramvaje ...
dále ..
není 3.6" na VGA málo? ...
stary_pes_ce4you (252)|27.9.2005 18:08
Co mne nejde do hlavy je to, preco tam nenarvali silnejsi procesor a vacsiu pamat. Ked to uz ma rozmery krabice v ktorej som dostal M55, tak by tam snad malo byt UPLNE vsetko a v najlepsej podobe. A argumenty o cene su uplne neopodstatnene - ked sa uz niekto rozhodne za to vyvalit vyse 30000, tak uz mu ta tisicka-dve bude uplne fuk, obzvlast ak potrebuje ten najvyssi vykon... Ja na neho 1. nemam peniaze 2. miesto vo vreckach . Teraz premyslam nad kupou nejakeho maleho telefonu (smartphone nepotrebujem, ked mam PDA, ktore nosim so sebou vsade) s podporou BT a prisposobenym na pohodlne pisanie sms. Mozno by som isiel aj do vyklapacky.
Martin Ráž Hoch (1832)|27.9.2005 20:44
Pripojuji chvalu... vytecna a vycerpavajici recenze (kdyz si vezmu, jak vycerpala me, tak nechci domyslet autora:o)).
Abych pravdu rekl, ani tak me nepresvedcila recenze (ale taky ano), ale ta fotka s MDA v ruce - to je popravde pekelna velikost. Ach jo:o( byt to tak o neco mensi, ale s po MDAc asi opravdu nelze akceptovat.
Funkcne vytecne, ale ta velikost je opravdu chybka:)
Loffy_ce4you (3)|28.9.2005 15:58
Víte někdo, jestli to podporuje SIM toolkit (kvůli bance) ???
beecher (9270)|28.9.2005 16:03
Kdyz jsem to mel v prackach, tak jsem myslim zahledl nejakou aplikaci na SIM Toolkit. Ale SIM Toolkit je o SW, takze by tam mohl jit dohrat z cehokoliv starsiho...
hybo (3107)|28.9.2005 16:06
myslim,z e jeiden PE zarizeni, ktere ho po uvedeni nemelo bylo HP 6340, ale i to jej pak dostalo oficialne...
RStein (2012)|28.9.2005 16:14
Jeste jeden dotaz - prosba:
Nemohl byste nekdo vyzkouset, jak funguje BT pripojeni k internetu s jinym telefonem?
beecher (9270)|28.9.2005 16:30
Pekna uchylarna :D, ale nemel by s tim byt problem... ;)
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|28.9.2005 18:12
Na pocketpcthoughts je další recenze (na 6-ti krátkých stránkách), v záhlaví debaty k recenzi je článek celý, jsou tam i Benchmarky, beecher s jeho Deli tyčinkou ;) bude mít radost, ale údajně JasJar i přes jasnou porážku běhá svižně....
beecher (9270)|28.9.2005 19:08
Tady je porovnani JasJar, X51v a hx2190... Ehm... :D

hx2190 jako konkurenci neberu, nema VGA, je daleko pomalejsi a na Dellu neni Tweaked GAPI driver... ;)
davidkm_ce4you (248)|28.9.2005 19:09
[QUOTE="Jarouš"]Na pocketpcthoughts je další recenze (na 6-ti krátkých stránkách), v záhlaví debaty k recenzi je článek celý, jsou tam i Benchmarky, beecher s jeho Deli tyčinkou ;) bude mít radost, ale údajně JasJar i přes jasnou porážku běhá svižně....[/QUOTE]

Podle grafů tam je vidět jen rozdíl mezi taktem CPU .. řekl bych .. rozdíl mezi 50 je dán verzí benchmarku ... který si podle všeho moc nerozumí s WM5 .. takže si to delli můžem dát také :))
davidkm_ce4you (248)|28.9.2005 19:16
[QUOTE="beecher"]Tady je porovnani JasJar, X51v a hx2190... Ehm... :D

hx2190 jako konkurenci neberu, nema VGA, je daleko pomalejsi a na Dellu neni Tweaked GAPI driver... ;)[/QUOTE]

To je dobře že JasJara jako konkurenci bereš ;)
Dominique (151)|29.9.2005 14:25
Vynikajici recenze. Presvedcila me, ze MDAc je opravdu porad nejlepsi volba... A MDAc2 ma klavesnici, takze to vypada, ze si pockam na MDAc3 nebo MDA5... :)

Nez jsem si koupil prvni PDA, tak jsem cetl, ze normalni uzivatel meni zarizeni kolem roku pouzivani... Ted to tak nevypada...
Martin Ráž Hoch (1832)|29.9.2005 15:44
Tak tak, cekam na MDA 20 a zatim spokojenost s MDAc:)
zipiik (206)|29.9.2005 17:36
[QUOTE="beecher"]Tady je porovnani JasJar, X51v a hx2190... Ehm... :D

hx2190 jako konkurenci neberu, nema VGA, je daleko pomalejsi a na Dellu neni Tweaked GAPI driver... ;)[/QUOTE]

nemely by WM5 mit zabudovanou podporu graficke akcelerace v sobe, takze pri dobre implementaci v zarizeni by zadne tweaked gapi nemelo byt potreba?
beecher (9270)|29.9.2005 20:54
No, jak to tak sleduji, tak z toho nejak seslo (asi) a nebo tim MS celou dobu myslel Direct3D Mobile. Ach jo...
blue face (120)|29.9.2005 21:48
Recenze úchvátná. Bez ironie.

Moc jsem ho chtěl kvůli té klávesnici. Ale dát jen za klávesnici 30 000 Kč ... Absence EDGE zamrzí hodně, WiFi je mi nanic (zatím). No nic, počkáme na další verzi a ke svému MDA II pořídím skládací klávesnici.