Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MailingList, RSS...

Jano Skokanek (27)|22.9.2005 10:06
Prosim, je nejaka moznost tahat/cist fora na ce4you jinak, nez pres www rozhrani?
Napriklad prijimat/prispivat ve forme mailinglistu, ci alespon cist v nejake forme RSS?
beecher (9270)|22.9.2005 10:18
Bohuzel, mimo mobilni verze ce4you na mobile.ce4you.cz...
Jano Skokanek (27)|22.9.2005 22:33
A, pls., bude/nebude? Nebo se o takovych alternativach ani neuvazuje?
beecher (9270)|22.9.2005 22:48
To se jeste nevi, ale RSS asi nebude problem. Mailinglist to ne, ale soucasti e-mailu s infem o novem prispevku bude i obsah prispevku...
Jano Skokanek (27)|28.9.2005 17:20
[QUOTE="beecher"]Mailinglist to ne...[/QUOTE]
Ten mailinglist se, pls., neuvazuje z nejakych technickych, ci spise marketingovych duvodu (navstevnost stranek a pod.)?
beecher (9270)|28.9.2005 20:25
No, mne je nejaky marketing vite kde ;) :D

Ted vazne, jde o technicky problem, mailinglist a fora nejsou totozne, ac to tak mozna nevypada...
1. Problem s autentikaci, na webu musi byt uzivatel prihlasen a jsem si to dostatecne schopen ohlidat, ze je to opravdu on. E-mail odeslany jako vy neni problem zfalsovat.
2. Kategorizace temat - jak byste chtel vyresit zadani noveho tematu do nejake kategorie?
Martin Ráž Hoch (1832)|28.9.2005 20:48
Chlape, ja bych se primlouval za RSS... byl by to moc fajn bonus;)
Martin Ráž Hoch (1832)|28.9.2005 20:50
BTW, na mailing list se vykaslat, takhle je to lepsi - at uz kvuli historii prispevku, tak prave list neni zas az tak idealni a je s tim strasne sr...:)
beecher (9270)|28.9.2005 20:53
Primlouvat se nemusite, to je jiste. Ovsem jak to bude realizovane, tot otazka... Asi jako RSS komentare...
Martin Ráž Hoch (1832)|28.9.2005 21:06
Chm, tak se budu tesit;o)... jen nevim co pak budu stihat, kdyz bude c4u diskuze jeste v RSS:D
beecher (9270)|29.9.2005 09:55
Pak bude stacit sledovat jenom tu RSS ctecku, ni? ;)
Jano Skokanek (27)|29.9.2005 10:34
[QUOTE="beecher"]
Ted vazne, jde o technicky problem, mailinglist a fora nejsou totozne, ac to tak mozna nevypada...[/QUOTE]

No, to asi zalezi od konkretniho serveru...

Problem koexistence HTML pristupu do mailinglistu (tim neprimo naznacuji, ze mailinglisty tady byly driv, a HTML fora prevazne vznikala jako bonusova funcke k nim ;-)) neni zalezitosti novou a funkcni reseni existovali uz v minulem tisicileti.

Na takove Pandore, ci na www.pspad.com je moznost prispivani jak pres HTML, tak mailem jaksi samozrejmosti...
Na Pandore si to psali asi sami (ci si to nechali napsat na zakazku), na www.pspad.com je, tusim, pouzity nejaky existujici balik...
Ja na svem serveru HTML pristup do mailinglistu sice nemam (jenom archivy vybranych konferenci) - ale to je proto, ze jsem si ho zatim byl liny psat ;-)

[QUOTE="beecher"]1. Problem s autentikaci, na webu musi byt uzivatel prihlasen a jsem si to dostatecne schopen ohlidat, ze je to opravdu on. E-mail odeslany jako vy neni problem zfalsovat.[/QUOTE]

No, e-mail odesilatele se sice zfalsovat da, ale hlavicka FROM: taky neni jedinym identifikacnim udajem v hlavicce mailu.
Vetsina rozumnych mailinglistu ma zakazany anonymni pristup (tedy uzivatel si MUSI nejakou formou - at prostrednictvim prikazu a potvrzovacich mailu pro listserver, nebo prostrednictvim nejakeho HTML rozhrani) vytvorit konto, a az pak muze prispivat.
Neboli realna moznost zneuziti e-mailove adresy v ramci mailinglistu s neanonymnim pristupem je dosti mala.
Navic - vetsina SMTP serveru uz dnes nedovoli odesilani s libovolnym obsahem v hlavicce FROM:, takze dosti podstatnou cast autentifikace za Tebe uz delaji Internet provideri (jeste vystrilet tech par prezivajicich OpenRelay SMTP serveru, a bude to dokonale ;-))
Pokud se to obcas nekdy stalo (zachytil jsem takove hratky za poslednich cca 6 let let jenom jednou), lze pouzit ostatnich udaju z hlavicky mailu k osloveni prislusneho internet providera...

BTW - jak hlidas Ty, zda se nekdo cizi neprihlasil pod zcizenym loginem?
Jenom kontem a autorizaci jmeno/heslo, navic odesilaneho v plain-textu (pokud jsem pri prihlasovani prehledl odskok do HTTPS, tak pardon)?
IMHO neni HTML forum, co se tyce identity prispevatele, nejak citelne bezpecnejsi.

Nehlede na to, ze kady slusnejsi mailinglist ma, stejne, jako fora na ce4you, sveho moderatora. Z cehoz vyplyva, ze lze, v nejakych velmi vaznych pripadech prepnout mailinglist do modu, ve kterem se do mailinglistu nedostane zadny prispevek, ktery by nebyl predem schvalen moderatorem...

[QUOTE="beecher"]2. Kategorizace temat - jak byste chtel vyresit zadani noveho tematu do nejake kategorie?[/QUOTE]

Opet bych poukazal na to, jak to funguje jinde:
- to, co je na ce4you nazyvano kategoriemi, to se jinde zove samostatnymi tematickymi mailinglisty
- to, cemu se tady nazyva tematem, se jinde nazyva threadem. A novy thread se zalozi jednoduse tak, ze se do spravy napise novy Subject. A thread se udrzuje v konzistenci tak, ze se na zpravy daneho threadu ODPOVIDA (tedy ze se odpovedi nepisou zpusobem, ze napisu _novou_ zpravu a subject jednoduse opisu), cimz se plni hlavicky In-Reply-To a References (coz jsou prave ty hlavicky, pomoci kterych se da cely thread vyhledavat a sledovat).

[QUOTE="MRH"]BTW, na mailing list se vykaslat, takhle je to lepsi - at uz kvuli historii prispevku, tak prave list neni zas az tak idealni a je s tim strasne sr...[/QUOTE]
Jako cloveku, ktery vic nez deset let komunikuje pomoci nejruznejsich mailinglistu (nejdrive v ramci FIDO-Netu, pozdeji na Internetu) mi pripada mailinglist proti HTML foru vyhodny zejmena z techto duvodu:
- archiv zprav: vsechny zpravy od chvile, co jsem si prislusny mailiglist prihlasil, mam na svem disku a muzu si je prohledavat off-line, tedy bez nutnosti byt prave nekde pripojen. Schopnosti vyhledavani jsou primo umerne pouzitemu postovnimu programu ;-)
- (ale tohle je jemom slzava vzpominka ;-)) ve FIDO-Netu byla moznost dotazeni i starsich zprav - avsak tuto moznost internetove mailinglisty pohrichu postradaji (ale budiz, pro pristup ke zpravam starsim, z doby pred mym prihlasenim do prislusne konference, je na inetu HTML rozhrani akceptovatelne...)
- i pro snadnejsi sledovani navaznosti zprav - ma forum na ce4you moznost zobrazit si strom navaznosti zprav (teda vetveni diskuse a pod.)? Pokud ano, tak fajn (jsem si ji zatim nevsim, ale zatim jsem to ani nejak extra nehledal)... v postovnim programu je to pomerne bezna funkce.
- prace s mailinglistem, v postovnim programu, na ktery jsem zvykly, je radove rychlejsi, pohotovejsi a prehlednejsi. Se vsemi diskusnim fory tak komunikuju ze stejneho interface - nemusim studovat ovladani nejruznejsich moznych HTML nadstaveb (napriklad v editoru tohoto fora nefunguje CTRL+DEL pro smazani celeho slova...) a na castejsi operace si muzu udelat potrebna makra, ci sablony.
- prace s HTML rozhranim je, ve srovnani s pouzivanim postovniho programu, opravdu _radove_ pomalejsi. Treba proto, ze mi prispevky z prihlasenych for natecou sami primo na disk a nemusim je ruzne vyhledavat v HTML interface (nemusim se preklikavat zadnymi linky a pod.)

Neboli IMHO: absence moznosti prizpivani mailem je jedinym vaznejsim nedostatkem diskusi na ce4you ;-)
beecher (9270)|29.9.2005 14:15
No, ja jsem vedel, ze se do teto polemiky nemam poustet, ale budiz...

1. Mne o tom, ze mailing-list je starsi nez webova diskuzni fora, presvedcovat nemusite, o tom neni sporu, preci jen ty 4 roky od roku 1991 na BBSkach se na mne taky podepsaly... :D
2. Mailing-list != (webove) diskuzni forum. Opravdu.
Zakladem stavebnim blokem mailing-listu je e-mailova zprava (HTML pristup je nadstavba, coz je typicky prave Pandora, kterou si napsali v Mobil Serveru sami), u diskuzniho fora webova stranka (e-mailova informace o novem prispevku s moznym jeho obsahem je nadstavba). Jde o dva ruzne principy pristupu, pravda na stejnou vec...
3. Falsovani e-mailu: na to nepotrebuji open-relay SMTP server nekde na netu, na to mi staci moje PC s Windowsy a pripojeni, abych si na nich nahodil SMTP server a muzu posilat do aleluja a nikdo mi v tom nezabrani a zfalsovat tedy muzu kohokoliv, takze realna moznost, ze poslu do mailing-listu falesny prispevek pres e-mail je daleko vetsi nez u webu...
O registraci uzivatele se nebavim, tam to jinak nez pres potvrzovaci e-maily nejde, stejne je to i u diskuznich for. Jde mi o nebozaka registrovaneho uzivatele, toho pres e-mail muzu zfalsovat daleko lepe...
4. V aktualnim systemu samozrejme prihlasovani pres HTTPS neni, ale v tom, kterem programuji ano. Bezpecnost je na v novem systemu na prvnim miste.
5. Ad kategorizace: A to je prave ten problem, ze na webovem foru mam vsechno prehledne zobrazeno automaticky, nemusim se do nejakych kategorii prihlasovat (pokud to tak neni nastaveno) a odhlasovat, nastavovat filtry atd.
6. Ad odpovidani do diskuze: nesmime taky zapominat, ze ne kazdy uzivatel je s e-mailem a fungovanim mailing-listu seznamen na 100%, takze prave jeho chovani na webu muzu vice ridit nez v jeho e-mailovem klientu. Navic, ne kazdy e-mailovy klient se chova stejne, ac by mel, a da mi spravne hlavicky...
7. Archiv zprav: to je sice pravda, ale dani za to, ze to mam off-line je prave to zabrane misto, navic ja osobne neprispivam do fora pouze z jednoho PC, ale ze dvou a jeste k tomu z PDAcka a archivovat to vsude a delat si v tom poradek, no nevim, ale asi bych se z toho zblaznil...
8. Na coz navazu tim, ze na webovem foru ten archiv mam stale po ruce, at jsem kdekoliv, treba i v nejake Internet kavarne (za predpokladu, ze mailing-list nema HTML pristup)... ;)
9. Ad prehlednost: Toto forum bylo napsano pred 4 roky a v podstate zakonzervovano az na par drobnych uprav. Je napsano spatne, to vime, a proto piseme system novy. Zobrazeni ala thread je samozrejmosti...
10. Hlavnim problemem u mailing-listu, ktery vidim ja, je jeho datova narocnost, protoze se kazdy prispevek rozesila na vsechny subscribenute e-maily ihned, kdezto u weboveho fora dokud o to nepozadam, tak se nikde nic neposila...

Ja mailing-listy nezavrhuji (a nerikam, ze by tam casem nemohly byt), sam v nekolika prihlasenych jsem, ale jak ja rikam: pro BFU (Bezneho Frantu Uzivatele) je preci jenom ten web pristupnejsi a tech je zde vetsina (a to neberte jako urazku, to je fakt) a na webu nad uzivatelem mam vetsi kontrolu nez u e-mailu (jsem ho schopen ridit, web aplikace muzu napsat daleko vic blbuvzdorneji nez ten e-mail.) Ale proste vcil ne. Ju? :yes:
Martin Ráž Hoch (1832)|29.9.2005 15:43
[QUOTE="beecher"]Pak bude stacit sledovat jenom tu RSS ctecku, ni? ;)[/QUOTE]

No to prave - RSS ctecku v MDA mam, ale net tam nesleduju, takze bych nedelal pak nic jinyho, nez cetl c4u:D, takze jeste lepsi, ze nic takoveho neni.
beecher (9270)|29.9.2005 15:59
No, nikdo nikoho nutit nebude si davat do RSS ctecky info o novych prispevcich... ;)
TheMelin (1642)|29.9.2005 23:38
Na kdy to tedy vypada, ze pojedem na novem systemu? Mluvilo se o konci leta. Vim, ze je to mnoho prace a drzim prsty. Jsem zvedav jak to bude vypadat ;)