Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Eurotel dnes představil UMTS

Zdenek Malinsky (9781)|8.9.2005 10:28
Eurotel dnes (8.září) od 11:00 h. pořádá v pražském hotelu Hilton tiskovou konferenci s názvem „Eurotel a UMTS: otvíráme novou éru mobilní komunikace“. Operátor zatím pouze oznámí podrobnosti k provozu. UMTS má být v budově a blízkém okolí aktivní, takže máte-li na 3G telefon, můžete to zajít vyzkoušet také.

Záznamy on-line tiskové konference:
idnes.mobil.cz zpravodajství on-line nebo on-line mobilmania.cz

další odkazy k UMTS:
http://mobil.idnes.cz/mob_operatori.asp?r=mob_operatori&c=A050907_174915_mob_operatori_brz
http://mobil.idnes.cz/mob_tech.asp?r=mob_tech&c=A050904_191859_mob_tech_dno

EDIT 9.9.:
http://www.computerworld.cz/cw.nsf/ID/F32113734E1ABDBBC1257076005F5BAB
beecher (9270)|8.9.2005 11:29
MASAKR!!!
Komercni spusteni pred koncem roku 2005, v brzke dobe bude nasledovat nejrychlejsi prenosy pomoci HSDPA!

Bozi to spolecnost ten Eurotel!!! :yes: :yes: :yes:

Ted uz opravdu zbyva si koupit pouze Nokia 6680... :D
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|8.9.2005 11:44
HSDPA bude umožňovat přenos dat rychlostí zpočátku 1 800 kb/s, v roce 2007 až 14 400 kb/s!

Tak tomuto už říkám RYCHLÁ DATA.
beecher (9270)|8.9.2005 11:46
Navic mobilne... ;)
Martin Ráž Hoch (1832)|8.9.2005 12:59
Sounds very good... tohle vitam a velmi dory krok.
Zdenek Malinsky (9781)|8.9.2005 13:04
No, jako rozený skeptik bych nedělal ukvapené závěry. Něco jiného jsou krásná čísla a skvělé zítřky slíbené na tiskové konferenci a něco jiného bude skutečnost v praktickém použití. Zatím to však vypadá, že Eurotel bude mít nad T-Mobile v datových službách převahu. Rychlejší a mobilnější, nebude třeba s sebou tahat extra modem (jako u CDMA), ale využít mobilu nebo smartfonu s 3G.

Invex naznačí a konec roku ukáže.

Jiří Pospíšil_ce4you (923)|8.9.2005 13:28
[QUOTE="Zdenek Malinsky"].. Něco jiného jsou krásná čísla a skvělé zítřky slíbené na tiskové konferenci a něco jiného bude skutečnost v praktickém použití. [/QUOTE]

Přesně tak, čísla v řádech tisíců jsou pěkná, ale v současné době GPRS ( nejpoužívanější a nejrozšířenějsí pro mobilní připojení ) je jen v řádech jednotek.

Ale i tak, je to představa hezká. :D
Zdenek Malinsky (9781)|8.9.2005 13:44
S T-Mo to také snad nebude tak hrozné, takže s přechodem od něj k ET ještě počkám.
beecher (9270)|8.9.2005 14:15
Takze pokud jsem to z te prezentace, cos tady prilozil, pochopil dobre, tak T-M bude mit to, co bude mit ET "za chvilku" az nekdy v roce 2007. Jeste stale chces cekat?

PS: Naprosto mistrne zvladnuty pamflet, jak tam zamotali UMTS TDD do klasickeho UTMS. Vyrobci telefonu nechteji prejit na UMTS TDD od IPWirelessu, protoze vidi budoucnost v HSDPA, takze to urcite nikdy v mobilech nebude...
Zdenek Malinsky (9781)|8.9.2005 14:43
[QUOTE="beecher"]Jeste stale chces cekat?[/QUOTE]Myslíš, že jsem u TMo, protože jsem fanoušek růůůšovééé barvičky? Mít ET nebo O, tak honím signál po kopcích nebo po střeše a ještě mi někdo musí nahánět vlny. :( Na BTS TMo vidím (cca 150m), ale ET a O je tak 4-5 km.
Ach jo, vždycky se musí něco po... :(( :mad: :evil: :dead:

PS:
Zkusím se poptat u svého operátora, proč to nedělají jako ET. Jsem zvědav, co mi odpoví. :? :sarcastic:
beecher (9270)|8.9.2005 14:48
4-5 km? To je velmi dobra viditelnost...
GSMkova BTSka ma dosah kolem 30 km na 900MHz a na 1800 neco kolem 12-13km...
Zdenek Malinsky (9781)|9.9.2005 01:21
Dnes se k tomu vyjadřuje mobil.cz a rovněž i mobilmania.cz.
Části článků:
V současné době ještě na světě neběží žádná komerční síť HSDPA. Zatím si ale nekoupíte žádný telefon, který HSDPA podporuje, a i Eurotel dodává, že na začátku provozu bude k dispozici pouze datová karta. Ani Nokia, která HSDPA „tlačí“ snad nejvíc ze všech výrobců infrastruktury, nemá ve své portfoliu žádný produkt, představení prvních telefonů se plánuje až na příští rok (Nokia údajně navíc čeká na vyšší rychlosti).

K čemu UMTS – stále nikdo neví?

Po tiskové konferenci jsme mluvili se zástupci Eurotelu i Nokie. Zajímalo nás, kvůli čemu by uživatelé měli začít používat UMTS, co jim nová síť přinese. Odpovědi byly mnohem méně konkrétní, než bychom si představovali.

Vývoj musí jít dopředu. I když jsou některé cesty slepé, bez hledání by se k těm správným nikdy nikdo nedostal.

Eurotel si vylepší image. Operátor, který jako první spustí UMTS a k tomu ještě HSDPA, právem působí jako velký inovátor.

Byznys Nokie. Výrobce dodá síťovou infrastrukturu a může čekat i zvýšený prodej telefonů.

Eurotel ušetří na hovorech. Kapacita sítě třetí generace je vyšší než u GSM, přenos hovorů navíc probíhá jinak po technologické stránce, celkově je levnější.

Vznikne jednotná a moderní IP páteřní síť. Na ni potom bude možné připojit síťová zařízení různých technologií.

A co zákazníci? Objeví se nové služby, které ale zřejmě nebudou nijak zásadní. Neexistuje asi žádná „killer application“, kvůli které by všichni opustili GSM a přešli k síti nové generace. Nabídka se bude skládat z mnoha služeb, kde si každý bude muset najít tu svoji. Vše bude založené na rychlých datových přenosech: video, filmy, hudba apod. Dalším krokem je systém IP Multimedia System, kdy bude mít každé koncové zařízení svoji vlastní adresu a bude se na něj dát přímo přistupovat.

Chcete nějakou konkrétní službu? V současnosti by se třeba síť 3G dala dobře využít pro online přenosy z vily VyVolených nebo z domu Velkého bratra přímo na displej mobilu. To by bylo doslova zabijácké.

Proč jsem ve výhodách pro uživatele nejmenoval rychlé připojení k internetu? UMTS i HSDPA jsou totiž mobilní technologie, u kterých lze čekat stejné problémy jako třeba u CDMA, GPRS nebo EDGE. Nemá smysl porovnávat maximální rychlosti a myslet si, že síť třetí generace nahradí pevné připojení k internetu. Nenahradí, netěšte se. Rychlost bude opět závislá na počtu uživatelů kolem vysílače, v síti bude zavedena ochrana FUP. A v diskuzích se za pár měsíců objeví stejně zbytečné příspěvky, na jaké jsme si už zvykli u CDMA. Mobilní datové technologie jsou určeny pro připojení v terénu, kde nejsou k dispozici jiné možnosti. Nejde o náhradu pevné linky. (Jinak je ale rychlost několika set kilobitů za sekundu samozřejmě skvělá.)

Na závěr doplním odkaz na na vyjádření odborníků z výzkumného ústavu - zde
svobod3 (142)|9.9.2005 11:55
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]

PS:
Zkusím se poptat u svého operátora, proč to nedělají jako ET. Jsem zvědav, co mi odpoví. :? :sarcastic: [/QUOTE]

Protoze je k nicemu prenaset hlas pres UMTS, kdyz bohate staci GSM. A data? HSPDA jeste nikde na svete komercne nebezi a nejsou ani terminaly, snad pristi rok. Jinak UMTS bez HSPDA ma jen cca 350 kb/s.
svobod3 (142)|9.9.2005 11:57
[QUOTE="beecher"]4-5 km? To je velmi dobra viditelnost...
GSMkova BTSka ma dosah kolem 30 km na 900MHz a na 1800 neco kolem 12-13km...[/QUOTE]

s primou viditelnosti teoreticky 35 km/900 MHz, ale tohle se nikde realne nepouzije
svobod3 (142)|9.9.2005 12:01
[QUOTE="Zdenek Malinsky"] Zatím to však vypadá, že Eurotel bude mít nad T-Mobile v datových službách převahu. Rychlejší a mobilnější, nebude třeba s sebou tahat extra modem (jako u CDMA), ale využít mobilu nebo smartfonu s 3G.

Invex naznačí a konec roku ukáže.[/QUOTE]

No rychlejsi rozhodne nebude, bez HSPDA urcite ne. Ja sam pouzivam k pripojeni k netu GPRS/Edge a docela mi vadi, ze kdyz neco stahuju, tak se mi nikdo nedovola ani nedojde SMSka. Externi USB modem nebo modem do ntb ma neco do sebe:-) BTW Kvuli UMTS-FDD si stejne budou muset vsichni koupit novej tel.
Jakub Šesták (27)|9.9.2005 14:29
Muj osobni nazor na 3G site je, ze konecne prisel cas, kdy budu moct SKUTECNE vyuzivat mobilni internet. GPRS je k smichu, mel by byt zdarma. Na EDGE jsem asi jeste nenarazil (soudim podle rychlosti). CDMA uz celkem jde, ale ODMITAM s notebookem tahat ext. modem, nehlede na to, ze to ma USB - pouzitelne jenom s platformou PC/MAC. Mam doma CDMA, napodzim mi konci smlouva - takze rusim. GPRS/EDGE jsem prestal pouzivat (mel jsem nonstop od ET). Tak cekam, az ET uvolni PCMCIA UTMS karty a nonstop tarif, abych mohl KONECNE vyuzivat inet. pripojeni v mych mobilnich zarizenich. Urcite to nebude dokonale, ale cokoliv je lepsi, nez soucasny stav mob. inet. konektivity u nas.
Zdenek Malinsky (9781)|9.9.2005 18:38
1. V prvním příspěvku doplněny další odkazy k tématu

2. Tisková zpráva ET na jeho webu

3. Zkuste si tipnout, jaké ceny nasadí operátoři za videotelefonii a kolik budou chtít za velmi rychlý mobilní internet bez omezení. Já bych tipnul 15Kč/min. a max.1500 Kc/měsíc.

PS k rychlosti:
Přes GPRS jsem jsem se poměrně dlouhou dobu připojoval k netu (notebook i PDA). Více než nepříliš velká rychlost mě trápila pomalá odezva.
Vím, že větší rychlost nikoho neurazí, ale pokud člověk nekouká na filmy, TV nebo nestahuje, tak na běžné surfování, stahování pošty a ICQ bohatě postačí GPRS.
[QUOTE="jirka.s"]Ja sam pouzivam k pripojeni k netu GPRS/Edge a docela mi vadi, ze kdyz neco stahuju, tak se mi nikdo nedovola ani nedojde SMSka.[/QUOTE]To mě taky štvalo, tak jsem si dal GPRS tarif unlimited na partnerskou SIM kartu a mám druhý mobil jako modem.
[QUOTE="Jakub Šesták"]GPRS je k smichu, mel by byt zdarma. Na EDGE jsem asi jeste nenarazil (soudim podle rychlosti). CDMA uz celkem jde, ale ODMITAM s notebookem tahat ext. modem.... GPRS/EDGE jsem prestal pouzivat (mel jsem nonstop od ET). Tak cekam, az ET uvolni PCMCIA UTMS karty a nonstop tarif, abych mohl KONECNE vyuzivat inet. pripojeni v mych mobilnich zarizenich.[/QUOTE]Myslím, že jsi zbytečně kritický a přehnaně náročný.
Jakub Šesták (27)|10.9.2005 09:36
Co se tyce rychlosti, tak si nemuzu pomoct - u GPRS/EDGE je proste nedostatecna, nestahuju DVD ani nemam potrebu koukat na stream. televizi, nybrz v 21. stoleti ockavam, ze se mi stranka nacte ponekud drive (i s celym jejim obsahem). Proto si myslim, ze by meli VSICHNI ucastnici mobilni site mit k dispozici ZDARMA alespon tuto datovou sluzbu. Pro obcasne ziskani informaci. A ti, kteri vyzaduji kvalitni a rychlou datovou sluzbu? Asi takto: 1Mbit/256Kbit prenosova rychlost, rozumna agregace, pokud mozno bez vypadku :) Takto si predstavuji datovou sluzbu DNES! A cena? Tak kolem 500,- Kc za mesic a BEZ jakychkoliv omezeni. Vim, je to nesmysl, ale...:D
Paullus_ce4you (400)|10.9.2005 09:49
[QUOTE]Tak cekam, az ET uvolni PCMCIA UTMS karty....... [/QUOTE]

Zrovna takhle Eurotel slibuje PCMCIA karty na CDMA.... už zhruba druhým rokem.
HELEKAL PETR (195)|10.9.2005 16:56
No ani já bych zatím nejásal, mám CDMA a Erortel se pěkně vybarvil co se tohoto "vysokorychlostního" připojení týče. , Ještě bych neříkal hop, dokud Erortel nepřeskočil. Teda ne že bych byl pesimista, vysokorychlostní internet je good věc, ale v pojetí Erortelu z toho mám trochu strach. Remember to CDMA
svobod3 (142)|10.9.2005 22:16
[QUOTE="Jakub Šesták"]Co se tyce rychlosti, tak si nemuzu pomoct - u GPRS/EDGE je proste nedostatecna, nestahuju DVD ani nemam potrebu koukat na stream. televizi, nybrz v 21. stoleti ockavam, ze se mi stranka nacte ponekud drive (i s celym jejim obsahem). [/QUOTE]

Mne EDGE jede cca 20 kb/s, coz na nacitani stranek nebo stahovani rozumnych souboru staci, vic doma nepotrebuju.
svobod3 (142)|10.9.2005 22:20
[QUOTE="Jakub Šesták"] 1Mbit/256Kbit prenosova rychlost, rozumna agregace, pokud mozno bez vypadku :) Takto si predstavuji datovou sluzbu DNES! A cena? Tak kolem 500,- Kc za mesic a BEZ jakychkoliv omezeni. Vim, je to nesmysl, ale...:D [/QUOTE]

Tak to je vazne nesmysl:-) Operatori jsou firmy jako jakekoliv jine - chteji vytvaret zisk:-) Nejvetsi hloupost je podle me pustit net bez omezeni - to ze zacatku udelala eurotel a jak se mu to vymstilo. Podle me to hodne podelala jejich marketing, ktery jinak zajimavou sluzbu pomerne pohrbil ...
svobod3 (142)|10.9.2005 22:23
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]PS k rychlosti:
Přes GPRS jsem jsem se poměrně dlouhou dobu připojoval k netu (notebook i PDA). Více než nepříliš velká rychlost mě trápila pomalá odezva.
Vím, že větší rychlost nikoho neurazí, ale pokud člověk nekouká na filmy, TV nebo nestahuje, tak na běžné surfování, stahování pošty a ICQ bohatě postačí GPRS. [/QUOTE]

A k cemu je potreba rychla odezva? U stahovani souboru nebo prohlizeni stranek to snad zase tak nevadi, ne? BTW UMTS-TDD ma mit cca 50 ms, tak uvidime:-) U FDD nevim presne ...
Jakub Šesták (27)|10.9.2005 22:43
Dobra, necht se objevi firma, ktera bude poskytovat pouze mobilni datove sluzby, ne ET, TM, Oskr. Pokud budou jeji sluzby kvalitni, rad ji za ne zaplatim. Ale ono to asi nejde, precejenom vybudovat infrastrukturu, na ktere cela sit pobezi neco stoji, ze:) Znam Cesky Bezdrat, ale ty jsou s cenama "trochu jinde"...:(
Jakub Šesták (27)|10.9.2005 22:52
[QUOTE]
A k cemu je potreba rychla odezva? U stahovani souboru nebo prohlizeni stranek to snad zase tak nevadi, ne?[/QUOTE]
A po zadani adresy pozadovane stranky nam zbyde cas si uvarit kafe...:D Asi to neni ten upne nejkritictejsi parametr, (mimo hrani online her, ale na to si nikdo neporidi mobile net) ale dost to prispiva k pohode a hlavne k efektivite vyuziti casu straveneho hledanim informaci na netu.
cenebris (144)|10.9.2005 23:19
[QUOTE="jirka.s"]A k cemu je potreba rychla odezva? [/QUOTE]

Skype a jine voip aplikace asi moc casto nepouzivate, ze? :D
svobod3 (142)|12.9.2005 12:54
[QUOTE="Jakub Šesták"]
A po zadani adresy pozadovane stranky nam zbyde cas si uvarit kafe...:D Asi to neni ten upne nejkritictejsi parametr, (mimo hrani online her, ale na to si nikdo neporidi mobile net) ale dost to prispiva k pohode a hlavne k efektivite vyuziti casu straveneho hledanim informaci na netu.[/QUOTE]

Hry jiste, ale to u edge nebo gprs stejne nepripada v uvahu ... a to nacitani stranek? Tam tech cca 800 ms snad nevadi ...
svobod3 (142)|12.9.2005 12:55
[QUOTE="cenebris"]Skype a jine voip aplikace asi moc casto nepouzivate, ze? :D [/QUOTE]

To ne, na hovory pouzivam te jako mobill:-))))
vahač.x (67)|16.9.2005 07:57
:D :D :D Jo 1,8 Mbit :D :D :D

Tak možná v uzavřený komoře v budově ET....

Obecně ... Kdo bydlí jinde než ve městech s 50 a více tisíci obyvatel měl, má a bude mít velmi omezené možnosti ...
Bydlím v menší obci mezi kopcema ... a když bych chtěl domů internet ... tak mám v podstatě jen 1 možnost - vytáčené spojení - a je v podstatě úplně jedno jaký typ (pevná linka Telecom, mobilní tel. - GPRS, HSCSD) - vždy je to o tom, že rychlost je ... teda spíš není. Žádné jiné možnosti (kabelová TV, mikrovlné připojení ....), kde by bylo možno dosahovat i jakési rychlosti a možná i jakési služby "navíc" prostě "mimo Prahu" (myšleno obecněji ;) ) nejsou.

A té proklamované rychlosti nevěřím - při HSCSD taky nejdou data 43,2 kb ... byť to "podporuje" operátor i mobil ... obdobně při GPRS. Nemůžu hodnotit EDGE ani CDMA - protože prostě signál tohoto druhu nemáme - tedy ani jsem nevyhazoval peníze za jakési technické zařízení ...

beecher (9270)|16.9.2005 15:41
To tam nemate ani ADSLko? Na www.dsl.cz si muzete overit dostupnost podle telefoniho cisla...
vahač.x (67)|22.9.2005 07:57
ADSL? Myšleno jako "lepší" pevná linka od telecomu? To nevím, ale podle telef.č. nic neověřím - mám mobil (teda spíš dva až tři :? ), nemám "pevnou".
A zařizovat "pevnou" - jen kvůli netu mi přijde jako naprostá blbost. ... takže mám net pouze GPRS - což je velmi pomalé a velmi drahé řešení - třeba v neděli - vlezl jsem na net - otevřel příslušnou stránku - zkopíroval text z jedné web stránky do pocket PC - excel - odhlásil se .... zavěsil .... cca 49 Kč mě to stálo - otázka tak 15 minut a trochy textu ... :( :(

Dokud u nás budou takovéto telekomunikační služby .... pánbů s náma a zlý (telecom) pryč ... :sarcastic:
beecher (9270)|22.9.2005 08:15
To, jestli si poridite pevnou linku kvuli ADSL necham na vas, ale na to GPRS doporucim nejaky unlimited tarif. Na polovinu castky vas vychazi denni naklad.
vahač.x (67)|22.9.2005 08:41
Pevnou linku si teda urkytě nepořídím .... a unlimited tarif ... asi taky nee ... nemám mobil n smlouvu a ani nechci .... jak se říká v jedné reklamě ... "paušál, paušál a zase paušál..."
Bez netu je sice zle, ale na druhou stranu platit tisícovku měsíčně a pak si občas spustit net a "brodit" se rychlostí kterou operátor na "venkově" poskytuje (tedy řádově jako vytáčená linka či o nějakých pár kbps navíc) mi přijde jako vyhazování peněz.
To by mělo smysl při garanci minimálně 128 kbps či při dnešních velikostech webowek už spíše 256 kbps - pak jsem ochoten řekněme tu tisícovku měsíčně dát. Za GPRS "rychlost" NE!
beecher (9270)|22.9.2005 10:05
Go a Twist (nevim jak Oskarta) umi take "unlimited"... ;)