Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dlouhodobé zkušenosti s TT5

boban1108 (72)|13.8.2005 17:59
Skoro 3 týdny jsem strávil v severní Itálii, na Korsice a Sardinii. K tomu je nutno připočíst cestu z Prahy a zpět, částečně se zajížďkou přes Švýcarsko a mnohé zkušenosti z používání v Česku. Dohromady několik měsíců na velice rozlehlém území. Mé zkušenosti:

1. Je známo, že TT5 ukazuje pozici vždy přímo na silnici, i když nepřesnost GPS přijímače ba často ukazovala několik metrů mimo. To je obrovská výhoda v 98% případů. Při projíždění nebo procházení malých uliček mnoha italských měst, kdy není dostatečná viditelnost více satelitů, TT5 často přemýšlí zda se nachází v této uličce, nebo paralelní, případně za rohem a přeskakuje mezi nimi. Pro pohyb ve starobylých centrech proto použitelný pouze jako mapa ale bez funkce GPS.
2. Stejná vlastnost způsobuje, že občas přeskočí na jinou silnici. Typicky například u mimoúrovňových křižovatek. Pak začne několikavteřinový chaos na displeji, kdy zkouší jednu pozici za druhou a po porovnání se směrem a rychlostí pohybu to zase opouští. Je to ale vždy otázka několika málo sekund, než se vše dá opět do pořádku.
3. Na všech popsaných lokalitách udělal pouze několikrát chybu. Vždy se jednalo o uzavřenou silnici, nebo jednosměrku v opačném směru. To se ale mohlo místně změnit před krátkou dobou a nikdo to nemůže zapracovat do map. Výroba map je nekonečná práce. Pokud ale vezmu naopak počet správných údajů, pak je procento těch chybných zanedbatelné.
4. Velmi dobře se chová v tunelech. Po vjezdu do tunelu a ztrátě signálu GPS extrapoluje rychlost a směr. Proto průjezd tunelem tak do 400m na dálnici je bezproblémový. U delších „se ztratí“ ale po výjezdu z tunelu je do 2 sekund zase v obraze. Vynikající chování, které se např. v Itálii velmi ocení. Tam je tunel na každém rohu.
5. Každý program má své vlastnosti. Nechci zde proto hodnotit obsluhu a grafiku. Něco je lepší zde, něco u jiného programu. Je nutno znát vlastnosti programu a využívat je. S TT5 jsem spokojen.
6. Překvapivě dobře jsou zpracovány silnice v ČR. Dělal jsem pokusy v Praze, Kladně a severních Čechách. Bezchybné. Jedinou chybu jsem objevil v Železném Brodě - obrácená jednosměrka a ulice otevřená pouze pro Dopravní obsluhu. Pokrytí východní Evropy bylo u mapových programů vždy slabé. Ale zde je to velmi dobré a srovnatelné s Itálií. Možná to bude ve směru na východ (Morava) slabší, to ale nevím.

Závěr: Používám Yakumo 300 Delta GPS. Zpočátku běžel program hrozně pomalu, ale po zformátování paměťové karty bezchybně a rychle. Po této již delší a obsáhlejší zkušenosti mohu říci, že je to velmi dobrý produkt, nelituji peněz, které jsem do něj vložil a mohu pouze vřele doporučit.
tortoise (546)|13.8.2005 20:10
Pod všechny body se podepisuji. Přidal bych jednu ne moc dobrou vlastnost, a tou je určitá těžkopádnost při výběru nejrychlejší trasy. Ona "nejrychlejší" je to doslova a TT5 je schopen mě u 15km dlouhé trasy hnát trasou 20km dlouhou jen proto, že budu v cíi o jednu minutu dřív. Jinak opravdu super záležitost se super pokrytím.
jan.honek (65)|15.8.2005 13:36
u nejkratší trasy zase můžeš jet opravdu cestou necestou....ale dojedeš a to je hlavní. pokud jde o chyb tak občas nějaké jsou - nejhorší jsem měl v německu, kde mě cpal na dálnici v protisměru, ale jinak pohoda. Lepší než se hádat s manželkou nad papírovou mapou. :))
petr22_ce4you (454)|15.8.2005 16:30
Evidentni problem tech mapovych podkladu je ten, ze je nevytvarilo auto ale nejspis horolezci

Silnice III. tridy je nemozne odlisit od polnich, lesnich, horskych cest vedoucich svisle vzhuru, takze pokud ho navigace vede nekam do lesa ke krmelci tak pomuze pouze alternativni trasa.
libor_m (1026)|17.8.2005 16:02
Pánové, tohle se řeší v diskuzi Tom Tom - rady, tipy, zkušenosti, včetně zmiňovaných problémů s horolezci (petr22). Uzamykám tuto diskuzi.