Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak opravím škrábnutý displej na 720-ce? prosím help.

RV_ce4you (27)|19.7.2005 21:06
Ahoj, nevím jak se mi to povedlo, ale originálním penem jsem asi za použítí prachu na displeji škrábnul displej 720-ky. Je tam sice málo znatelná, ale je tam prostě "šlic" asi 2 cm, chtěl bych to pravit, nevím ale jestli to jde vůbec např. nějakou pastou, jako se používala na displeje mobilů. Je to ale jiný materiál, tak nevim, nevim. Návštěva servisui by asi byla drahá, jestli by vůbe šlo dotyk. vrstvu vyměnit. Máte někdo zkušenost??? prosím o radu. :(
Zdenek Malinsky (9781)|19.7.2005 21:21
Dětská zubní pasta Perlička. Trošku na vatičku a opatrně přeleštit. Pak umýt a nalepit fólii nebo používat jen třeba BT myš.
Opravdu nejlepší Perlička - odolejte Odolu a jiným.
Miloš Strouhal (3997)|19.7.2005 21:46
Nedoporučuji cokoliv brousit!!! Mluvím z vlastní zkušenosti.. Brousil jsem a pak po rozleštění do lesku jsem zjistil, že je to ještě horší. Jelikož to odřené místo se ti rozleští na úkor toho, že v tom místě bude jakoby prohlubeň, jež bude lámat světlo/obraz, a pokud se na displej budeš dívat pozorněji třeba za tmy, ten lom světla/obrazu na sebe bude šíleně upoutávat pozornost! :? Přišel jsem na lepší metodu jak maskovat poškrábaná či ošoupaná místa na displeji. Stačí koupit některou z těch bytelnějších dražších fólií jež se nasazují na displej pomocí "lepící" vrstvy, tedy ne statické ale nalepovací fólie. Ta tenká vrstva "lepidla" totiž ve většíně případů dokáže to vyškrábané místo jakoby zaplnit tou hmotou lepidla, a zacelit jej. Po kvalitním nalepení fólie není po škrábancích ani památky. :yes:

Otázka je, jak velký a hluboký ten vryp opravdu máš, tohle funguje jen při jemnějších škrábancích.. Ale za zkoušku to stojí. Rozhodně je to lepší než si perličkou do dipleje vybrousit "kaňon", který ti zaručí že si toho postiženého místa za tmy vždy všimneš.. ;)
hybo (3107)|19.7.2005 21:57
hlavne si je potreba uvedomit, ze to, co poskrabete a pak napravujete neni display...je to tenka vrstva "protkana" kontaktni mrizkou pro snimani polohy stylusu...jeji deformace snizuje jak citlivost, tak celkove schopnost "zjistit" polohu...
xkovi_ce4you (568)|19.7.2005 23:28
Tak ted nevim, na ci stranu se pridat :? Taky se mi na mem n30 objevila tak 2 cm dlouha ryha, jak sem hral asi solitaire a s pomoci prachu na spicce stylusu to bylo dilo okamziku.. jakou zkusenost mas Zdenku s tou perlickou? Ta ryha je jako neprijemna,vzdy se vydesim,kdyz ji ucitim pri prejeti v danych mistech stylusem, ze sem se opet zaryl do displeje..ale momentalne nejsem v nejlepsi financni situaci a folii za 4 kila si ted koupit nechci :(
hybo (3107)|19.7.2005 23:34
kup si folii za stovku, nebo si ji udelej treba z folie do laserovek, nebo jineho materialu..je to levne a urcite lepsi, nez nic...
Miloš Strouhal (3997)|19.7.2005 23:42
Ale nezamaskuje to tu ryhu. Na to je potreba ta "nalepovaci" folie. Tu svou jsem zakoupil v AH mobilu za neco malo pres dve stovky, a funguje na ty skrabance vytecne.
xkovi_ce4you (568)|19.7.2005 23:45
[QUOTE="hybo"]kup si folii za stovku, nebo si ji udelej treba z folie do laserovek, nebo jineho materialu..je to levne a urcite lepsi, nez nic...[/QUOTE]
Asi budu vypadat za peknou lamu, ale co to je folie do laserovek? :D A rikas, ze aj folie za stovku k necemu je? Ze pres ni uvidim a neprilis mi to snizi citlivost tapani? :sarcastic:
RV_ce4you (27)|19.7.2005 23:52
OK, tak dík moc všem. Něco vymyslím. Ještě jsem napsal do Siemensu co oni na to a kolik "koštuje" příp. oprava-výměna kontaktní mřížky, nebo-li tedy poškrábaný vrstvy nad displejem. Jsem zvědam, jestli neupadnu z ceny. Jo a taky jsem se musel smát, si představte, že F-S má i svoje origoš folie na 720-ku, v balení jsou 2 folie a doporučená cena je 920,-Kč !!!!! To jsou pozlacený ne? :-))):sarcastic:
xkovi_ce4you (568)|20.7.2005 00:01
[QUOTE="RV"]... Jo a taky jsem se musel smát, si představte, že F-S má i svoje origoš folie na 720-ku, v balení jsou 2 folie a doporučená cena je 920,-Kč !!!!! To jsou pozlacený ne? :-))):sarcastic: [/QUOTE]
No uprimne receno, kamos zminenou 720ku ma a s folii za asi 400kc, nevim,zda prave tuto a mit ty penize, tak si ji hned koupim taky, pac je skrz ni krasne videt a zcela skvele po mi klouze stylus, mnohem lip jak po displeji bez folie, aspon v porovnani s moji n30kou.. bratranek ma starsi IPAQ s obycejnou folii a to je hnus..zkresluje display a jeste citelne snizila citlivost.. takze ony ty drazsi folie asi nebudou tak spatne..jinak by je lidi nekupovali ;)
hybo (3107)|20.7.2005 06:54
1. tak dotykova vrsta je soucasti displaye a tak se meni celej display (radove od cca 5000kc - 10000kc)

2. do laserovek je folie pruhledna pro potreby prosvecovani na meotaru..to bylo resei pro nemajetne, co si nechteji znicit display..neni to komfort, ale je to levne

3. stejne tak folie za 100 je reseni pro nemajetne, ale sam tu folii uzivam jiz prez pul roku a v pohode...samozrejme, kvalitni folie je lepsi, ale kdyz nemas na to, dat ted za folii 200kc...
xkovi_ce4you (568)|20.7.2005 12:12
Cili rikas, ze folie do dvou stovek, coz bych asi obetoval, se da prezit? No ok, premluvili ste me, asi si jeste dnes pro nejakou zajdu..apropos, ma smysl si zkouset lestit tu ryhu v displeji pred nalepovanim folie, nebo jen ocistit a zalepit folii, s tim, ze folie to tak nejak zaplacne sama? :sarcastic:
hybo (3107)|20.7.2005 12:17
cena nezarucuje kvalitu...takze koukaj treba Brando, nebo podobne...lestit muzes, jen to rychlosti nespal ;)
xkovi_ce4you (568)|20.7.2005 16:21
tak sem poridil brando za 259 v sunnysoftu, ma byt odnimatelna a omyvatelna..nevim, zda to teda znamena, ze kdyz se mi bude zdat hodne spinava, ze ji proste sundam, nejak oplachnu a zas nandam..ale tvari se to, ze by to tak melo byt.. tak sem zvedav, co to udela bez lesteni skrabancu, kdyby byly moc videt, dam se do lesteni..a snad to rychlosti nespalim :D
hybo (3107)|20.7.2005 18:26
spise to znamena, ze v pripade potreby ji muzes sundat a dat jinak, nebo jinam...omyvat a cistit ji budes jen ze strany pouzivani a na to ji nepotrebujes davat dolu ;)
xkovi_ce4you (568)|20.7.2005 21:17
[QUOTE="hybo"]spise to znamena, ze v pripade potreby ji muzes sundat a dat jinak, nebo jinam...omyvat a cistit ji budes jen ze strany pouzivani a na to ji nepotrebujes davat dolu ;) [/QUOTE]
Mam ji zrovna nandanou, ale ac sem se snazil, zustal pod ni nejaky prach a ten je jiste prilepen na lepive spodni vrstve..takze i tu musim omyt..tedy nalozil ve vodni lazni, jak sem zde nekde cetl..tak predpokladam, ze folii to nic neudela..ale jinak je paradni, klouze po ni stylus jedna basen a subjektivne mi nezhorsila citelnost a vernost barev ani o kousek :yes:
Zdenek Malinsky (9781)|20.7.2005 22:57
Ad Perlička
Byl jsem v jiné diskuzi nařknut, že jsem toto nikdy osobně nevyzkoušel, že nemohu tušit škody po broušení, že jsem tuto informaci převzal beechera.. atd.
Jedinou pravdou je, že jsem tuto radu převzal od beechera. Sám jsem tento postup vyzkoušel na 2 PDA a nejdříve jsem ověřil na starém mobilu. Záleží na poškození, hloubce a celkovém rozsahu drápanců. Samozřejmě, že po tomto zákroku není displej panensky hladký a čistý jako z výroby, ale výrazně se to může zlepšit. Hluboká rýha klíčem nebo hřebíkem vyretušovat nejde-to dá rozum do hrsti.
Psal jsem leštit, ne broustit! Chce to příště pozorněji číst příspěvky. Ovšem když čtu, co jsou si lidé schopni napáchat za škody, tak po vzoru amerických výrobců mikrovlnek, kteří radí, že se jejich mikrovlnné trouby nemají používat na sušení psů a koček, tak radím, raději to nezkoušejte a pokud ano, děláte to na vlastní nebezpečí.
Postup jsem konzultoval před prvním použitím i s kamarádem restaurátorem, kterému občas pomáhám. Obraz za desítky nebo stovky tisíc korun sice není displej za pár tisíc, ale u obou je třeba lehká ruka a trpělivost.
Milošem uváděný postup na lehounké škábanečky je možná lepší, já jsem měl podrápaného starého Palma-hlavně jeho graffiti plošku. Ovšem prevence fólií a opatrnost je rozhodně lepší, než všechny retušovací postupy.


RV_ce4you (27)|22.7.2005 10:30
No tak jsem se ptal v servisu a řekli mi, že dotyková vrstva se samotná vyměnit nedá, je to integrovaný jediný díl spolu s displejem, takže se to mění celý v tzv. "bloku" a cena je prý cca 5.000,-Kč a více + DPH podle typu displeje. No a u 720-ky by to prý mohlo být něco kolem 8.000,-Kč + DPH + práce. Dobrý ne???? :no:
hybo (3107)|22.7.2005 17:04
cz jsme Ti rikali (viz prvni prispevek teto strany ;) )

1. tak dotykova vrsta je soucasti displaye a tak se meni celej display (radove od cca 5000kc - 10000kc)