Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Notebook vs TabletPC

ivanmart07 (88)|14.7.2005 15:10
Viem, že to do tejto diskusie moc nepatrí, ale mám jednu malú otázku. Plánujem kúpu nového notebooku a zvažujem aj kúpu tabletPC. Má niekto skúsenosti s nejakým TabletPC ? V diskusii o notebookoch toho moc nie je a a v diskusii o PDA som toho tiež moc nenašiel. ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
hybo (3107)|14.7.2005 16:21
TabletPC nie je PDA, takze v PDA o tom moc nebude, u notebookov zase nie preto, ze sice je to vlastne ntoebook, ale tak malo pouzivany, ze sa o tom moc nepise.

Nevyhody - cena, vykon
Vyhody - velkost, moznosti pouzitia

Co presne Ta zaujima?
filipko_ce4you (115)|14.7.2005 19:48
Manzelka vlastni tablet PC HP Compaq tc1000. Dnes sa predava uz iba jeho nastupca HP Compaq tc1100 Tablet PC, v dvoch verziach, rozdiel je najma v grafike, kde lacnejsii model ma slabsi procesor a zdielanu grafiku. Nebudem sa venovat porovnavaniu tablet PC medzi sebou, myslim, ze Ti ide skor o vseobecny pohlad pre a proti tablet PC.

Ja vlastnim HP Compaq nw8000 a som aj cerstvy uzivatel PDA T-Mobile MDA Compact.
Manzelka ma malu uctovnicku firmu a ja som povodne stavar, projektant, teraz skor manager v tejto oblasti. Ked som zacinal, za komunistov, zamestnal som sa v nadstandardne vybavenej firme, kde sme mali A0 tablet. Bol to velky biely stol na ktorom sme pracne odklikavali mapy a podobne. Uz vtedy som si pocitac roku 2000 predstavoval ako takyto A0 stol, ktory je zaroven obrazovka a zaroven vstupne zariadenie.

PDA ma nikdy neoslovili a vzdy som ich povazoval za tak trocha nezmyselne zariadenia. Este aj dnes zdielam nazor, ze PDA je na nic, ale ked si na neho zvyknes, tak nemozes bez neho byt (nuz je to skor vtipok, ako seriozna analyza). Preto, ked som prvy krat cuchol k tablet PC, vybavila sa mi moja stara predstava o pocitaci ako pracovnom stole a moje srdce zaplesalo, ze konecne sa nieco meni v oblasti interfejs clovek - comp. Tablet som manzelke vlastne nanutil. Je to super dopnok do naseho strojoveho parku. Na spracovanie textu a uctovnictvo naprosto postacujuci. Vzhladom na jeho vahu ho nosime na roznie chlastacie akcie, na opekacky a podobne, kde ho pouzivame ako ulozisko nafotenych, ale najma natocenych videi. Baterka mu vydrzi 3 hodiny.

Mna na tablete zaujal najma Journal. Je to program kde pises texty volne rukou, su to take poznamky na virtualnom papiery, vznikaju subory, ktore su male a elegantne, daju sa posielat zec GSM a daju sa citat v desktopoch, ak si naistalujes prislusnu aplikaciu. Moja manzelka a syn (tiez pouziva tablet PC), na journal zvysoka kaslu. Vedia rychlo pisat na klavesnici a tak tuto ficuru ignoruju. Chodia na rozne prednasky a robia si poznamky priamo do kompu. Pocitac je tak maly, ze nikto nevidi, ze ho maju v ruksaku, alebo v taske. Ked ho vybalia, tablet PC je este stale naramne imidzovy a vsetci ho obdivuju. K velkym plusom HP tabletu (podla manzelky), patri jeho klavesnica a sice jej poloha. Klavesa space je skutocne na hrane a velka plocha, bezne vyuzita na polohovaci pad, odpada. Manzelka si to nevie vynachvalit. Nevyhodou je pomalost, najma start celeho stroja. Na tablete sa mi este paci, ze pero je elektromagneticke a tak je obrazovka citliva iba na pero a nie na mechanicky dotyk, ako je to u PDA.

Ja svoj nw8000 na taketo akcie uz nenosim. Je tazky a je to drahy pristroj. Tiez vydrzi 3 hodiny. Pred rokom patril snad k najlepsim noutbukom na trhu a plne nahradza desktop. Ja na nom nie len projektujem obrovske projekty, ale aj rendrujem. Sice dostava zabrat, ale to by dostal zabrat kdeaky iny desktop.

Tablet PC:
+ lahky, prenosny, nenapadny pri prenose
+ intrefejs, journal (pisanie rukou, kreslenie)
+ nepotrebujes mys, pad a podobne
+ (iba HP) klavesnica, kde nie je hluchy priestor pod klavesou SPACE
+ imidzovka
+ staci na aplikacie typu Office, uctovnictvo, mozno programovanie
+ dobry na pozeranie filmov (priatel pred dlhsou cestou nahra zopar filmov a v aute ma od deti pokoj)
- slabsi na narocnejsie aplikacie, dlho startuje (preto NENAHRADZA PDA !!! )
- (iba HP) zvyknut si na pracu bez diskiet
- (iba HP) dokupit externu CD machaniku, resp napalovacku (manzelka ma, aj tak pouziva velmi zriedka, ale my mame doma dost rozsiahlu siet)

slaby notebook:
ma vsetky vyhody a nevyhody tabletu, okrem
- klasicky interfejs (mys, pad, klavesnica) - hehe, casto sa nachytam, ako po praci na tablet PC dubem potom do obrazovky svojho netebooky :D
- tazsi, prenos je napadny
- dnes uz ziadny image
+ dnes uz velmi nizke ceny, cenovo dostupny

silny notebook:
vsetko ako slaby, plus:
- cena nad 100 000
+ plne nahradza desktop aj v naroznejsich aplikaciach, skutocna nezavislost, vlastne prostredie vzdy a vsade
+ zvasca bezporuchovost, silny suport a silna zaruka
+ aj ked je notebook drahy, stale je lacnejsie kupit vsetky jeho ficury kompaktne, ako ich vyskladavat nejakym postupnym dokupovanim, vsetko je vyladene, optimalizovane, skratka bezproblemovost

PDA:
+ akcny, okamzite k dispozicii
+ (iba MDAC) vo vrecku nohavic, okamzite poruke
+ mozna GPS navigacia
+ v spojeni s GSM, kompaktna mobilita - napr. MDAC
- obmedzene moznosti (kontakty, schodzky, kalendar, zaznamnik, poznamky, excel, word a pozri).

Zaver: Ak vybehnu na trh so silnym notebookom, ktory bude mat velky dotykovy displej, s velkym rozlisenim, ktory bude nadupany, tak, ze nahradi desktop, kupim ho, nech stoji, kolko stoji. Nie je nad to, ked sedis prirodzene a pracujes nad pracovnou plochou tabletu s perom v ruke. Inak toto dnes riesa externe tablety, ktore pripojis k desktopu, ale este stale maju slabe rozlisenie. Aj touto cestou by som isiel, zavisi od potreby mobility.
ivanmart07 (88)|15.7.2005 10:50
No tak teraz vážne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Myslím, že vo veci mám jasno, informácia o výkone TabletPC spravila svoje. Otázku som položil hlavne preto, že momentálne chcem meniť notebook, ktorý už po dvoch rokoch jednoducho nespĺňa požiadavky na výkon ( Celeron 2.2, 40GB 4200 ot. disk ..). Takže kúpa TablePC by riešila iba problém s veľkosťou, čo nie je pririta. Takže bude notebook. PDA už vlastním dávno a tiež som zistil silu jeho príťažlivosti. :))
filipko_ce4you (115)|8.10.2005 01:45
Musim sa opravit, na svete uz celkom vykonne Tablet PC:

Toshiba Tecra M4
Toshiba Potege M200
ACER TRAVELMATE C314 Tablet PC

Tablet PC Review