Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut s HP iPAQ hw6500 v ruce

Pavel Koza (4761)|13.7.2005 15:44
V uplynulých měsících jsem si občas posteskl, že HP už není tak invenční jako dřív a když už se o něco pokusí, výsledek je často poněkud diskutabilní. Nový iPAQ hw6500 však staví všechna tato tvrzení na hlavu - tolik novot najednou v jednom zařízení jsem neviděl už pěkně dlouho. Protože jsem měl to štěstí si se zařízením ještě před jeho oficiálním uvedení na trh trochu pohrát, zde jsou mé první dojmy. A rovnou prozradím, že vesměs jsem byl novinkami příjemně překvapen:)



Přečtěte si celý článek.
hybo (3107)|13.7.2005 16:18
na tohle zarizeni jsem se osobne moc tesil, ma vse, co bych rad, az na jednu "malickost"...je vetsi, nez jsem schopen ustat :( ale s timhle mam ja porad problemy a jedine, co jsem akceptoval byl iPAQ H19xx a 4150 a ted MDAc. Umisteni SDIO si nemyslim, ze bude na prekazku, ze zkusenosti vim, ze se nejvice uzival SIO karty pro WiFi, nekdy pro fotak, GPS, ale tohle vse je jiz integrovane ;) technicky je to velice zajimavy kousek a pokud HP na 6300 odladilo nektere nedostatky a zde nebudou, muze to byt zajimave. Pokud ceny zde, ktere jsou odvozeny od predpokladanych cen dodavatelu nelzou, ani cena neni spatna, kdyz si vememe, ze treba 6300 byla ze zacatku pres 20000 bez DPH
macula_ce4you (691)|13.7.2005 16:30
Má to wi-fi nebo ne. V článku o tom není zmínka. Integrované GPS je dobrá věc, ale ne na úkor wi-fi.
hybo (3107)|13.7.2005 16:34
[QUOTE="macula"]Má to wi-fi nebo ne. V článku o tom není zmínka. Integrované GPS je dobrá věc, ale ne na úkor wi-fi.[/QUOTE]

ma to i WiFi, jsou dve verze, jedna s a jedna bez fotoaparatu
Pavel Koza (4761)|13.7.2005 17:21
Na webu se objevily zminky o tom, ze by mela byt i verze s WiFi, ale bez toho jednoho slotu (nevim jestko SDIO nebo toho mini-SD). Ale v realu jsem to nevidel.
Peta_ce4you (314)|13.7.2005 19:05
Zajimala by me vydrz kdyz bezi GPS alespon odhadem..

Diky
hybo (3107)|13.7.2005 19:28
30min, 321min....vzhledem k tomu, ze nejsou jeste k dispozici a tedy nejsou zadne testy jsou odhady uplne bezpredmetne...
Pavel Koza (4761)|13.7.2005 19:40
GPS modul jako takovy ma spotrebu minimalni (je to pouze PRIJIMAC:), obzvlast pokud bude zabudovany a nebude tak nutny BT ci jine bezdratove komunikacni spojeni. Troufam si tvrdit, ze to v testech nebude moc meritelne, maximalne par procenticek...
ZdenekP (224)|13.7.2005 21:09
Nevim, ale řekl bych, že 2750 má lepší display. Jinak souhlasím, že je to PDA vyloženě do komerční sféry a u nás bude, podle mne, jeho úspěšnost záviset na lokalizaci klávesnice. Výdrž bych řekl, že bude lepší než má moje MDAc.
Peta_ce4you (314)|14.7.2005 08:56
[QUOTE="hybo"]30min, 321min....vzhledem k tomu, ze nejsou jeste k dispozici a tedy nejsou zadne testy jsou odhady uplne bezpredmetne...[/QUOTE]

no ptam se proto ze treba Yakumo s aktivni gps vydrzi (udava se) 5,5 h a bez 12 h co je znacny rozdil...
Pavel Koza (4761)|14.7.2005 10:58
[QUOTE]Při plném podsvícení vydrželo Yakumo fungovat přesně 6 hodin, pokud jsem navíc zapnul GPSku a programem Pocket KiM neustále zjišťoval aktuální polohu, zařízení se vyplo po 4 hodinách. [/QUOTE]

Tohle jsem psal v recenzi. Ten velky rozdil (nicmene stale vyrazne nizsi, nez pisete Vy) je ale zpusoben predevsim tim, ze ta data z GPSky jsou nejak zpracovavana a tudiz roste vykon´procesoru.

V kazdem pripade az to zarizeni dostanu do ruky, budu na tento test myslet:)
max0660 (2)|15.7.2005 09:37
Trochu mě zklamalo že to nemá větší rozlišení 240 x 240 je opravdu málo. Ještě ke všemu bych na tom asi chtěl provozovat nějaký mapový software. Když už to má tu gps, ale moc toho asi na mapě neuvidím. Je to škoda jinak by to bylo super zařízení a čtvercový display by nevadil. Tak se snad někdo zamyslí a v nové verzi to bude lepší. Design se mi opravdu líbí a raději bych oželel jden slot na mini SD než větší rozlišení.

Max0660
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|15.7.2005 11:39
[QUOTE="max0660"]...a raději bych oželel jden slot na mini SD než větší rozlišení.
[/QUOTE]

Kdyby to VGA a bez klávesnice, tak bych do toho šel.
Ale rozlišení 240 x 240 je opravdu na nic. Alespoň pro nás co na svých přístrojích hrají hry.
hybo (3107)|18.7.2005 16:04
Takze skvela infromace, oba modely jsou skladem a k dodani do druheho dne! Vice naleznete zde.
Peavy (39)|19.7.2005 20:56
Otazka na klavesnicu - je podsvietena? Mam Ipaq 4150 s Micro keyboardom a uz pri slabsom svetle mozem klavesnicu akurat strcit do vrecka a pisat na softverovej.
Vasek_ce4you (74)|19.7.2005 21:18
Co se týče toho rozlišení TomTom5 je na tom plně funkční .....
hybo (3107)|19.7.2005 21:32
[QUOTE="Peavy"]Otazka na klavesnicu - je podsvietena? Mam Ipaq 4150 s Micro keyboardom a uz pri slabsom svetle mozem klavesnicu akurat strcit do vrecka a pisat na softverovej.[/QUOTE]

to priznam nevim, ale myslim, ze ne...ale zase jzem zjistil, ze ji ve svete PalmOS rikaji TreoKiller :D
hybo (3107)|19.7.2005 21:32
[QUOTE="Vasek"]Co se týče toho rozlišení TomTom5 je na tom plně funkční .....[/QUOTE]

ja si taky myslim, ze to nemuze byt problem, proste vidim najednou o neco mene...
ZdenekP (224)|20.7.2005 00:03
[QUOTE="hybo"]Takze skvela infromace, oba modely jsou skladem a k dodani do druheho dne! Vice naleznete zde.[/QUOTE]

A není náhodou jeden z nich (6515?) bez Wifi, ale s GPS? Ve popisu není o GPS ani zmínka nebo se pletu?
hybo (3107)|20.7.2005 06:37
Spise je to zda se tak, ze tohle zarizeni nema WiFi! :no: Hledal jsme i na www, ale bez uspechu, mluvilo se, ze WiFi to mit bude. Specifikace pro 6510 zde a pro 6515 zde. Popis zarizeni v eShopu bude brzo, je to prebirano ze systemu dodavatele a to vcetne nazvu polozek a neovlivnim to :?
ZdenekP (224)|20.7.2005 07:16
Měl jsem testovací unitu 6515 v ruce a Wfi tam nebylo, bal tam ale GPS. Sice se mi nepodařilo jí zprovoznit (byla to beta), ale měla by tam být (COM6). Takže jsem si myslel, že 6510 je s Wifi a bez GPS.
ZdenekP (224)|20.7.2005 07:17
Protože jsem někde četl o verzi bez jednoho slotu a s Wifi?
hybo (3107)|20.7.2005 07:34
To by mela byt verze 6715...ono je to tezke, protoze tim, ze se lisi nazvy pro USA a EMEA tak ani nevime, jestli je to to same, nebo ne...ale v tomhle pripade zda se je to tak, ze 6500 nema WiFi, 6510 je bez a 6515 s fotakem...s WiFi bude zda se 6715 a jen jednim slotem...vyzhazim z toho, ze prvni dve cisla se u HP nemeni a EU a EMEA verze se meni az pripadne v dalsich dvou cislech...pokud to ale takhle je, nechapu, jak se muze tahle verze radist do kategorie korporatnich zarizeni bez WiFi
mraky_ce4you (19)|21.7.2005 01:03
autorovi:
mam jen nekolik pripominek - s edge u nas je to bidne, takze vyhoda jest otazkou. Ten display se mi zda silene maly - mam hp6340 a klavesnice lezi v supliku - zbytecnost. prilis male klavesy na psani - to uz je lepsi display.

gps - gps nemaji zase tak malou spotrebu, protoze musi provadet korekce apod - mam bt338 a to jednoduchy prijimac neni. jsem docela rad, ze to je externi zarizeni se svymi baterkami.

ad procesor - s jakou aplikaci na hp63xx jste mel problem v rychlosti? prez hry nemam prehled
- nehraju je. Opravdu je to takove plus?


ad tomtom - uz vydali podrobne mapy i CR - vyborne. bohuzel tomtom 5.0 ma brutalne osekanou funkcnost.

ad minisd - proc tam nedaji proste slot pro dalsi sd kartu?
me tohle pripada jako dalsi ze serie ne prilis vydarenych kousku od hp. :-(
pavelbures (73)|21.7.2005 08:07
6515 mam ted na par dni doma a GPS jsem zstim taky nerozchodil. zkousel jdem vsechny comy, jen na jednom (tusim sedm) to vypada ze se GPS pripojuje' ale ani po nekolika hodinach nic. a to bych mel mit plne funkcni verzi jen s chybejici lokalizaci.
trocken (20)|27.7.2005 10:45
TreoKiller ... tak tomuhle se hlasite chechtam :D :D :D :D

[QUOTE="hybo"][QUOTE="Peavy"]Otazka na klavesnicu - je podsvietena? Mam Ipaq 4150 s Micro keyboardom a uz pri slabsom svetle mozem klavesnicu akurat strcit do vrecka a pisat na softverovej.[/QUOTE]

to priznam nevim, ale myslim, ze ne...ale zase jzem zjistil, ze ji ve svete PalmOS rikaji TreoKiller :D [/QUOTE]
Wuffi (1599)|28.7.2005 08:34
Tak uz ji mam tez, slint slint:)
Elektrikar_ce4you (13)|19.8.2005 22:20
Už se dá říci, že jsem letitý uživatel šmejdů typu IPAQ, bohužel je to, to nejlepší co existuje. A tak posledni stroje 3870 a 6340 jsou pryč a nyní civím na 6515.

NAVIGACE:
Stary Navigon 4 mi nejde nainstalovat. Z funkci Navigonu nehodlam slevit. Existuje DEMO toho noveho Dynavix? Až ten GPS nekdo rozchodi, budu rad. Komu na tom chodi nejaky navigacni soft?

HF Parrot 3100 v aute:
Funguje velmi dobre, prenos dat opravdu velmi jednoduchy, jen to prihlasovani me toci. Vzajemne vyhledavani systemu je priprava jak v letadle pri ceste za ocean. Kdyby tak nekdo umel oba bastardy nastavit aby se stale hledali a ocuchavali a v popripade hned spojili, bylo by to super! I za cenu, ze to bude zrat baterku.

SD karta:
Mam1GB a uz jsem ji radeji preformatoval. Ze stareho 6340 nebyly na tomto videt nektere soubory.

Klavesnice:
Klidne bych se bez ni obesel, ale je pravdou, ze pri zvyknuti je mozne PDA telefon ovladat jednou rukou, coz je goooood!

Rozliseni:
I kdyz kolega stale zvraci, kdyz PDA nema VGA rozliseni, me je to docela jedno. Pouzivam to ke kancelarskym funkcim a tak jsem jeste nenarazil.

Procesor:
Jo rychlejsi nez na 6340, coz je potesujici, protoze v nekterych pripadech je slimakovo tempo k nasrani.

Příslušenství:
Rolovaci napajeci a synchronizacni kabel je shodny jako pro 6340. Drzak s nabijenim a reproduktorem AROT je z 6340 take pouzitelny, coz je taky dobry.

A tak mi nyni ke stesti chybi pouze ta navigace. Mam jeste externi GPS prijimac, ktery jeste neprodam, dokud neuverim, ze ta 6515 uvidi v drzaku satelity. Dejte vedet vase zkusenosti!
zino007 (18)|14.10.2005 12:01
Něco málo poznatků k předchozím dotazům...
1)GPS jsem rozchodil napoprvé (na portu 7 ve Samrtmaps, v Route66 přes rozšířené volby jako "interní"). Je MIMOŘÁDNĚ citlivé, i pod střechou auta najde 6-7 satelitů, 30 minutová jízda po Praze s častou změnou směru a přepočítáváním trasy a cca 10minut aktivním podsvícením sebrala z 96% na 89% baterie, což se mi taky jeví jako dobré.. :)
2)verze 6510 je bez foťáku, 6515 s foťákem. Já mám 6515, ta má dva sloty, EDGE a GPS. V menu je i volba aktivace Wifi, ale při pokusu jí zvolit zařízení napíše, že to nejde... :(
3)displej je trochu nezvyk, ale jen zcela vyjímečně jsem narazil na problém (nutnost v Route66 přelistovat na kolonku zadání adresy, ...)
4) klávesnice je bezvadně podsvícená, navíc dost chytrá - rychle se při nepoužívání zhasíná

Zatím jsem tedy nenarazil na vyslovený problém... :) Cena cca 20litrů s daní mi taky přijde velmi povedená za sadu těch všech funkcí... :)
Wuffi (1599)|14.10.2005 16:05
Mno to reseni s GPS mne jiz napadlo take ale jeste jsem to neresil. Obcas se mi s GPS deje to ze se mi po kratkem preruseni prijmu zarizeni snazi "dohnat" promeskane udaje a nejakou dobu mne sali udaji napr. ze se pohybuji kdyz stojim apod...
Losos_ce4you (1147)|29.10.2005 18:54
Pokukuji po 6515,edge a integrovana gps mne dost laka....nyni mam ale compacta a mam trochu strach s rychlosti zarizeni,mdac take neni zadny rychlik (prace se seznamem,pri vytaceni cisel,kalendarem atd) a nizsi frekvence procesoru mne trochu desi :-( zajimala by mne prakticka zkusenost , rychlost pri bezne praci , pri aktivni gps (u mdac mam treba trochu starosti pri telefonovani a soucasne bezici navigaci) ... dik za info
Losos_ce4you (1147)|29.10.2005 19:02
Pripadne zda je nejaka informace o pripadnem upgradu 6515 na WM5 , ci o prichodu dalsi rady jiz s WM5 .... Od WM5 si dost slibuji,komunikator s 2003SE mi jiz dost "pije krev" :-(
elit (168)|3.11.2005 12:02
Takze jsem si tenhle pristrojek zakoupil v Singapuru. Na boku jsou dva sloty na SD kartu a pro mini SD. Koupil jsem si i externi adapter pro wifi pro prave zminovany SD slot, takze problem s Wifi jsem vyresil. Trosku mne mrzi, ze pokud pouzivate GPS hodne casto, tak je hodne na skodu, ze je nutno v prumeru kazde dva dny stahovat nejake nove nastaveni pro GPS. Pokud se toto neucini, tak je problem najit satelity a mnohdy se spojeni neuskutecni ani po dojeti do cilove destinace. Vzhledem k velikosti zrejme vypustili nejakou vecicku z hardwaru a je tedy nutno to nahradit stahovanim z netu.
beecher (9270)|3.11.2005 12:08
A nejsou to, co tahas, mapy do TT5?
elit (168)|3.11.2005 12:11
Nejsou. Je to nastaveni GPS a jmenuje se to GPS quick connection.
elit (168)|4.11.2005 08:20
z mobilmania.cz

Ještě než se dostaneme k otázce citlivosti, nemohu nevzpomenout utilitku Quick GPS Connection. Aby vás mohl přijímač přesně lokalizovat, nestačí mu jednoduše přijmout data z družice a okamžitě určit vaši pozici. Při spuštění GPS přijímače dochází ke kontrole tzv. almanachu a ephemeris. Tato data obsahují informace o atmosférickém zpoždění, dráze pohybu jednotlivých družic a také korekci hodin. Pokud jsou tato data neaktuální, je třeba je nejprve stáhnout, což vyžaduje perfektní výhled na oblohu a také poměrně dlouhý čas. Utilita Quick GPS Connection umožňuje stažení těchto informací ze serveru prostřednictvím internetu. Buď během synchronizace prostřednictvím počítače připojeného k internetu, nebo prostřednictvím datových přenosů, kterými je iPAQ vybaven. Platnost těchto souborů je 48 hodin. Můžete si z přiloženého CD stáhnout také prográmek, který se postará o automatické stažení souborů po připojení kapesního počítače prostřednictvím ActiveSync. Hurá do praxe.
beecher (9270)|4.11.2005 08:25
Aha... No to je dost silenost... :sarcastic:

Nejak jsem nepochopil ten perfektni vyhled na oblohu... On si to dokaze stahnout i z GPSkovych druzic?
elit (168)|4.11.2005 08:51
To me taky zarazilo. Nezkousel jsem to, ale mozna to nejak jde. Az mi to expiruje, tak vyzkousim dostatecne dlouho a treba se chyti.
elit (168)|4.11.2005 09:05
na hp.com ve foru pisou, ze bez stazeni nastaveni se signal z druzic muze objevit az po 20minutach.

Jinak pri pouziti utilitky z CD je mozno toto GPS nastaveni aktualizovat pri kazde synchronizaci v kolebce.

Stejne je to ale pitomy :no:
Pavel Fejtek (27)|4.11.2005 10:06
...no tech dvacet minut rozhodne zkusim, a snad by se to mohlo taky umet aktualizovat uz pred vyprsenim platnosti, za provozu(?) For vidim hlavne v tom ze dvacet minut je znat na baterce:( nechat to tak dlouho vrcet jen kvuli nejake aktualizaci mi neprijde zrovna optimalni.
Hledal jsem jak obejit tu utilitku - jak to stahnout z netu "rucne" a nasel jsem zajimavy odkaz
(kdyztak to prelozim a dam sem nekam do sekce gps nebo tak...)
elit (168)|5.11.2005 10:46
Ten odkaz uvedeny v odkazu je ten stejny ze ktereho to stahuje i ipaq
elit (168)|13.11.2005 16:24
Tak jsem to dnes testoval v kombinaci s TT5. des a hruza. Jedine pozitivum je, ze GPS vidi satelity i bez stazeni onech dat z netu. Jinak se to katastofalne opozduje, to co jsem ve skutecnosti davno projel se na mapce teprve blizi.. Stejny problem je v singapuru se softem Mapking....Je to nejaky nedodelany, takze nedoporucuji.

Zkousel jsem to i s externim prijimacem prez BT a nez problemu...
Zbyšek Záliš (203)|22.11.2005 16:51
Ahoj. Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s fungováním Pocket Translatoru na čtvercovém display. Dále, jestli lze na hardwarové klávesnici psát česky. Děkuji
pylorus (42)|22.11.2005 17:28
Zdravim vsechny ... tak jsem odedneska stastnym majitelem hw6515. Prvnich par postrehu:

Prechazel jsem z SE P800, predtim jsem mel iPaq 3550, ale s tim jsem byl nespokojen.

  • Telefonovani: trochu mne zarazilo to, ze asi po tretim volani se foun restartnul :sarcastic:, ale od te doby nastesti nic
  • Hlasitost zadna velka slava - v hlucnem prostredi bych mel asi problem, ale protoze se v nem nepohybuji, tak mi to nevadi
  • GPS - jsem momentalne v Bruselu, tak jsem si stahnul Mapu pro Tomtom - jsem spokojeny, velmi podrobna mapa, celkem rychla odezva. Dynavix jsem si nainstaloval jak CR, tak Evropu, mou lokaci foun nasel behem nekolika okamziku (mam stazena data pro qGPS)
  • Pametova karta - koupil jsem si k founu 1 GB SD Ultra II (cteni i zapis okolo 10MB/s) - to je ficak - oproti normalnim pomalym kartam data je to vice nez znatelny rozdil, zejmena pri kopirovani vetsiho mnozstvi dat - MP3 a pod.
  • Ctvercovy display - nemam s nim problem, i kdyz by samozrejme bylo lepsi 320 x 320. Zatim mi to ani pro navigaci ani pro jine aplikace nevadi
  • klavesnice - kvalitni, elegantni a prijemne se na ni pise, i kdyz mam tlapy jako medved :)
  • EDGE jsem zatim nevyzkousel, protoze jej v Belgii nemam dostupne / aktivovane
  • Pozitiva: nabijeni pres USB (iPaq ani p800 neumely), podarena ceska lokalizace od Sunnysoftu, povedene GPS
  • Negativa: zatim to vypada, ze to bude celkem zrout baterky :( (ale s tim jsem pocital), nedostatek volneho software - tematka atd ...

Budu rad, kdyz mi doporucite zajimave zdroje software a konference pro tento typ telefonu. Jinak mala poznamka na zaver - dlouholety uzivatel Symbianu jsem se pobavil, ze je zde prezentovan software od Lonly Cat Games na konverzi videi, ktery pro SE PX00 bezel uz pred rokem a pul :D

Hezky vecer

Pylorus
pylorus (42)|22.11.2005 17:34
To Zbysek:

Klavesnice - ne zatim se mi to nepodarilo (po pravde mi to ani nejak moc nechybi)
Slovnik - lingea 2002 funguje bezvadne, Pocket Translator vyzkousim

Pylorus
diablo_ll (52)|4.12.2005 22:39
No tak sem na to zvedavej, potreti reklamuju svoje h6340 a asi dopadu jako kolega kteremu misto penez dali hw6515 a rozdil v cene mu vyrovnali bonusama jako pametovka, wifi karta a druha baterka...ale je fakt ze kdyz sem mel na den pucene hw6515 tak sem s nim byl dost spokojenej takze i kdyby mi vratily penize tak bych si ho stejne koupil :D:D:D
elit (168)|5.12.2005 13:05
Jo jinak zkousel jsem to tedy zapnout bez stazeni onech GPS dat a okamzite se mi nasli druzice, tak nevim k cemu to vlastne je...:sarcastic:


Taky jsem nepochopil Vas co jste resili za neresitelne problemy s GPS? Nainstaloval jsem TomTom v nastaveni vyhledal internal GPS a bylo. Zadne com porty a podobne. Vzhledem k opozdeni navigace stale pouzivam externi GPS reciever.
diablo_ll (52)|24.12.2005 21:02
No tak kupodivu s nim zatim zadne problemy nemam...mam ho 9dni a vse v pohode. GPS funguje naprosto v poradku, v navigaci to ukazuje presne tam kde sem takze zadne takove problemy jak udava elit. Co se tyce telefonu tak musim zaklepat jeste ani jednou me to nevypadlo a to denne protelefonuju kolem 3 hodin. Ctvercovej displej mi nejak moc nevadi. Jedine co me trosku nastavo byla spatna kompatibilita zalohy SMSek a kontaktu z bejvaleho h6340..musel sem si s tim par hodin hrat a nakonec sem z toho dostal jen ty kontakty. Jinak zatim maximalni spokojenost. Jen se chci zeptat newite nekdo jak udelat aby se mi po HR tam nenainstaloval ten TomTom?
pylorus (42)|2.1.2006 01:01
aby se neinstaloval tom tom a spol ... pouzij nasledujici navod:
http://pdaphonehome.com/forums/showthread.php?threadid=53633
nebo obsahleji zde
http://pdaphonehome.com/forums/showthread.php?s=8ffe4484228887664dcc8217e61f8673&threadid=53553