Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia 9500 vs. MDA Compact

vampyr (32)|30.6.2005 21:44
Řeším jestli si pořídit MDAC nebo 9500, má někdo osobní zkušenosti s těmito dvoumi zařízeními. Neřeším cenu a klávesnci, ale výkon, výdrž baterek a podobně.
macula_ce4you (691)|30.6.2005 22:07
MDAC
+ dotykový displej
+ malé rozměry
+ spoustu softu
- funkce telefonu

N9500
+ funkce telefonu
- nemá dotykový displej - aspoň myslím
- málo softu
- hrozně velká kráva
ipf (2136)|30.6.2005 22:20
Nokie je telefon, s miliónem funkcí okolo, přístupem na internet, tabulkovým editorem, textovým editorem a spoustou jiných aplikací, jenže do něj nenahraješ nic jiného (např. navigaci, počasí, TV program...).
Miloš Strouhal (3997)|1.7.2005 00:22
Zapomněli jste, že Nokie má na rozdíl od Compacta EDGE a Wifinu! Což jsou obrovská plus.. Pro mnoho lidí. Ale pořád nejsou tak velká, abych přemýšlel o výměně za Compacta. Nokia 9500 je ošklivá a velká cihla, použitelná leda tak na pouliční boj a sebeobranu. :D Když už bych uvažoval o komunikátoru určeném výhradně pro práci, tak jedině o Nokii 9300. Tu považuji za mnohem povedenější a hezčí mašinku.. Přiznám se, že již čas uvažuji nad její koupí.. V okamžiku, kdy se potvrdí, že MDA IV opravdu nebude mít EDGE, čeká mne zřejmě výměna zařízení..
hybo (3107)|1.7.2005 03:02
Nokia je "komunikator", MDAc je plnohodnotne PDA s telefonem. To,ze se NK prodava je spise proto, ze byla prvni (9000) a lidi si na to jiz zvykli a nedaji na to dopustit, tedy vetsinou...
Miloš Strouhal (3997)|1.7.2005 09:43
Nemyslím si, že by se Nokia prodávala jen kvůli své dřívější "jedinečnosti". Zapomínáš, že v mnoha ohledech sice za Compactem zaostává, ale v mnoha jiných jej zase předčí. A navíc, ne všichni stojí o to rvát si do zařízení desítky aplikaví navíc, vystačí si třeba jen s těmi základními jež jsou s cihlou dodávány. Je spousta lidí kteří například Compacta používají v tom stavu ve kterém ho vytáhli z krabice.. :) Je to legrační, ale je to tak.

Já například v posledních měsících používám Compacta jen jako pracovní nástroj. Tzn, co na něl doopravdy využívám a k čemu jej potřebuji? Asi takhle:

-internet
-telefon
-modem přes BlueTooth, velice mi chybí EDGE!!!
-pop3 účet
-icq
-kalendář
-poznámky
-word/excel/pdf/pss
-AJ/CZ slovník
-převod měn
-RAR/ZIP
-mapa Prahy a ČR
-počasí
-mp3

A to je asi tak všechno, zbytek funkcí využívám jen okrajově. Neni na ně čas ani nálada.
Co z tohoto výčtu Nokie po doinstalování příslušných aplikací nezvládne?.. :)
vahač.x (67)|1.7.2005 12:04
[QUOTE="vampyr"]Řeším jestli si pořídit MDAC nebo 9500, má někdo osobní zkušenosti s těmito dvoumi zařízeními. Neřeším cenu a klávesnci, ale výkon, výdrž baterek a podobně.[/QUOTE]

Pokud "neřešíte cenu" a trváte na komunikátoru (či PDA s integrovaným GSM modulem) doporučuji neuvažovat o přece jen starší N9500, ale spíš o menší, novější a hezčí alternativě N9300...

Jiná možnost je samozřejmě kombinace PDA+mobil ... s tím, že výhody a nevýhody obou řešení (vše v jednom či každé zvlášť) se tady na fóru již nejednou diskutovaly ...

Přeji šťastnou ruku při výběru :))
MilanO_ce4you (187)|1.7.2005 13:08
[QUOTE="Miloš Strouhal"]V okamžiku, kdy se potvrdí, že MDA IV opravdu nebude mít EDGE, čeká mne zřejmě výměna zařízení..[/QUOTE]

Zdravím Vás chlapi, už dlouho jen nostalgicky čtu příspěvky. Důvod je ten, že jsem poslechl Miloše a prodal tu hořčíkovou krabici (HX 4700) a koupil Nokii 9300.
Miloši nevím jaké máš zkušenosti s 9300, ale moc bych Ti tu výměnu nedoporučoval. Na 9300 je vynikající pouze klávesnice. Jinak všechno ostatní stojí za naprosté a veliké hov.. Na WEB se nepodíváš, poštu synchronizuje jen hlavní složku, Excel je k nepoužití, Word tak snad na přečtení a to pouze velice jednoduché dokumenty.
Celý přístroj je katastrofálně pomalý, někdy dokonce nestačí ani zobrazovat písmena, která píšeš.
Prostě pro toho kdo nepoznal přístroje s Win to snad na jakousi pseudo práci stačí, ale to je tak asi všechno. A to je za ty peníze opravdu trochu málo. Prostě jakmile se objeví něco s Win a klávesnicí okamžitě měním.
Miloš Strouhal (3997)|1.7.2005 13:57
Fakt je to tak zlé?.. :sarcastic: Budu ji mít přes víkend doma, tak to otestuju, ale žil jsem v domění, že situace, tedy schopnosti Nokie 9300 jsou krapet lepší.. :? Jinak, já myslel žes hx4700 neprodal, že používáš obě zařízení zároveň.. Právě tuto kombinaci tak trochu plánuji.. Takže radíš do toho nejít?.. :sarcastic:
Losos_ce4you (1147)|1.7.2005 17:51
Jako přechod pro někoho kdo je zvyklý pracovat s PPC 9500 ani 9300 rozhodně nedoporučuji,předchozí příspěvek je poměrně výstižný,možností a úrovně windows Nokie nedosahuje ani částečně a rychlost přístroje je dá se říci katastrofická . Absence EDGE v PPC přístrojích je určitě nedostatkem ale v současné době rozhodně není důvodem k migraci .... za prve stupen pokrytí operátorů je velice bídný a tím i využití je mírně řečeno omezené a za druhé rychlost načítání stránek na Nokii 9500/9300 ač při několikanásobné rychlosti spojení je prakticky na úrovni přístroje PPC bez EDGE ...... Nokie 9500 a 9300 byla pro mne obrovským zklamáním - jediné "plus" jsou lepší možnosti pristroje co se telefonovani tyce ..... ale to je vse .
Miloš Strouhal (3997)|1.7.2005 18:28
Jenže tam kde já se v průběhu pracovního týdne pohybuji je EDGE signál téměř všude. A jsem nucen používat Compacta velice často jako modem pro notebook. Doma se připojuji jenom tímto způsobem, a ani neplánuji změnu.. A pokud mam koupit další telefon abych měl možnost EDGE, ztrácí pro mne Compact již tak trochu smysl..:?
To si již rovnou mohu koupit VGA PDA a mobila k tomu.
Vlastislav Šťastný (275)|1.7.2005 18:41
Když se N 9300 objevila, tak jsem o ní celkem uvažoval. Hlavně kvůli klávesnici a parametrům pro komunikaci. Odradilo mě hlavně to, že je na symbianu a ja už nechci pronikat do jiného operačního systému.
Teď jsem trochu rozpačitý z předchozích příspěvků, zejména ta rychlost práce s internetem. Těším se, že ji Miloš pořádně otestuje a v pondělí se dozvíme, jak to vlastně doopravdy je.
MilanO_ce4you (187)|1.7.2005 18:41
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Fakt je to tak zlé?.. :sarcastic: Budu ji mít přes víkend doma, tak to otestuju, ale žil jsem v domění, že situace, tedy schopnosti Nokie 9300 jsou krapet lepší.. :? Jinak, já myslel žes hx4700 neprodal, že používáš obě zařízení zároveň.. Právě tuto kombinaci tak trochu plánuji.. Takže radíš do toho nejít?.. :sarcastic: [/QUOTE]

Jak to otestuješ tak dej vědět. Kombinace hx4700 a N9300 je velký luxus jak finanční tak co se týká váhy a objemu a v mnoha směrech se obě zařízení dablují. V dalším příspěvku někdo píše, že na N9300 funguje načítání WEB stránek tak jako na PPC bez EDGE. Není to pravda, na N9300 a 95 je na tom stejně, to prakticky nefunguje vůbec. Čekací doby na vykreslení wstránky se počítají v minutách a někdy nestačí ani pět minut. Uvidíš sám. A kolik musíš zmáčknout tlačítek, aby jsi mohl napsat SMS, no to je něco. A to mám uvnitř jen to co tam dal výrobce plus dva další programy nainstalované na kartě, paměti mám volné 78 Mb. To když se tam toho trochu nainstaluje a spustí, to je teprve rachot, to máš pocit, že se ten stroj určitě pokazil, když tak dlouho nic nedělá. Dnes mi přivezli MDAC pro syna. Jak jsem ho zkusil, tak v pondělí si jdu koupit i pro sebe a N9300 končí. Těším se na Tvé zkušenosti.
vampyr (32)|1.7.2005 19:14
Tak to všechno skončilo úplně jinak, MDAc není k sehnání, takže jsem koupil PALM a k němu pořídím mobil s BT.
Miloš Strouhal (3997)|1.7.2005 19:27
Neni k sehnání? :O Osobně mam dva Compacty na prodej, na jeden jsem dal před pár hodinami inzerát do sekce bazar.. :? Palma? No upřímnou soustrast..
Zdenek Malinsky (9781)|1.7.2005 19:48
Nepochopil jsem zda jsi chtěl Nokii 9500 nebo MDA Compact jako náhradu nebo doplněk k Mpx 200.
Palm? To je krok (možná i víc) zpět. Přirovnal bych to, jako když se přestěhuješ z luxusní vily na Ořechovce do suterénní garsoniery z vlnitého plechu bez vody a kanalizace na předměstí Chánova nebo Muglinova. Já osobně tomu říkám napalm death. :? Ale je to tvoje volba.
Wuffi (1599)|1.7.2005 20:18
Podarilo se mi celkem dobre vyhandlit svoje telefony za N9300. Mam ji asi tyden a zatim si tedy rozhodne nemohu stezovat. Pouzivam s ni 512MB RS-MMC a vsechny aplikace cpu na ni, takze mam porad volnych 75MB pameti. Klavesnice chce cvik ale po chvili si na ni clovek zvykne.
Rychlost - vestavene aplikace bezi ihned po spusteni, horsi je to u doinstalovanych, cekaci doba je minimalne 2 sekundy, maximalne ale asi tak 5 sekund.
Rozhodne nemam problem s telefonnim seznamem jak nekteri na ruznych forech pisou. Psal jsem na ni i delsi texty a neni v tom problem, zadne sekani jsem nezaznamenal. Je pravda ze pri otevirani delsich textu je nutno chvili cekat, Nokie si to totiz konvertuje do interniho formatu a pak teprve pousti.
Co se mi na ni moc libi je prace s maily. Ta je proste dokonala, diky slusne klavesnici se da na maily reagovat i jinak nez par slovy. Maily muzete psat v HTML ci prostem textu, komunikator zvladne maily s html obsahem i zobrazit a je to docela lahudka. Maily se stahuji pekne rychle a komunikator si poradi i s Google Mailem se kterym maji ostatni reseni tak trochu problemy. Co neni uplne svizne je treba odpovidani na maily ci jejich preposilani, zde komunikator asi 5 sekund opravdu chrousta nez zobrazi okno pro editaci. Prace s prilohami mailu je bozi, na CDcku je prilozena i aplikace pro praci se ZIP soubory. Oteviral jsem i prilohy ve Wordu, slo to.
Lidickove nemate nejaky out-of-date firmware? WWW prohlizec ma opravdu problemy pri vykreslovani stranek ala iVCERA apod, ale vsimli jste si taky ze ta stranka ma okolo pul mega?! Normalni stranky jdou v pohode - napr. kompletni CE4YOU VE STOLNI VERZI za 20 sekund VCETNE OBRAZKU. Mobilni ce4you behem 5ti sekund. Takze rada - na stranky ala iDNES ci Handango si bud pockejte nebo je surfujte z domova ci prace.
Kalendar je celkem uchazejici ale chybi mi ikonky a treba obarveni pisma podle kategorii.
Co se mi na N9300 hodne libi je celkova provazanost telefonu a PDA. To se mi libilo uz na Treu. Proste prijde SMS a mohu si jejiho odesilatele ulozit do kontaktu ci mu rovnou odpovedet SMSkou, MMSkou, faxem... To je asi spatny priklad, ale kdo nezkusil, nepochopi. Doufam ze WM 2005 budou na tom v tomhle ohledu lip nez WM2003SE zarizeni.
Kazdopadne co se mi na N9300 libi je ze mam s sebou kompletni kancelar. Kdykoli mohu prijmout mail, nezkomoleny, mohu otevrit prilozene soubory. A hlavne - mohu rozumne odpovedet! Kdykoli mohu prijmout ci odeslat fax.
Za to je treba obcas zaplatit dan formou pomalejsiho otevirani externi aplikace ci pri praci s mailem.
Na co ji pouzivam? Typicke rano - poceste do prace si na ni poustim svou oblibenou hudbu, pri tom odpovidam na e-maily, pracovni i soukrome. Pokud zbyde cas, pustim si Agile a pokecam si s lidmi. Mezitim se podivam na kalendar co me jeste ceka, zapisuju poznamky co me napadnou a planuju dalsi ukoly. Pokud je cas, ctu si nejaky e-book. Jinak na ni pisu SMS, vyrizuju hovory. Vyrizuju objednavky, stahuju soubory. Pouzivam ji jako modem pro notebook. Davam si do ni dokumenty co chci mit pri sobe.
Mno a vydrzi mi s klidem 2 dny na jedno nabiti, cimz mne opravdu celkem dost prekvapila.
Wuffi (1599)|1.7.2005 20:22
[QUOTE="macula"]MDAC
+ dotykový displej
+ malé rozměry
+ spoustu softu
- funkce telefonu

N9500
+ funkce telefonu
- nemá dotykový displej - aspoň myslím
- málo softu
- hrozně velká kráva[/QUOTE]

- budes se divit ale dotykovy displej mi na N9300 vubec nechybi. Vse je koncipovano tak ze se bez nej uplne obejdes
- rozhodne mene nez na WM, rozhodne mene nez na Series 60
- N9300 uz takova krava neni, a je celkem lehka. Skvele padne do dlane. A kdyz ji otevres a uvidis ten nadherne hladky displej a vyhlazene fonty v aplikacich, na vsechno tohle zapomenes.
Wuffi (1599)|1.7.2005 20:28
[QUOTE="Miloš Strouhal"]
-internet - ano, a je to lahudka. Zapomen ale na preplacane weby ala idnes
-telefon - ano, u telefonu na krytu ale cekej silene orezane funkce!
-modem přes BlueTooth, velice mi chybí EDGE!!! - modem ok, EDGE ok
-pop3 účet - samozrejme umi. Umi i IMAP4, lec myslim ze do hloubky 1 slozky
-icq - Agile - velice prehledne a pouzitelne. Jednou za cas spadne.
-kalendář - ano, celkem uchazejici, ale Pocket Informant to neni, FNUK
-poznámky - ano, je mozne je psat primo na plochu
-word/excel/pdf/pss - ano/ano/ano/ano :)
-AJ/CZ slovník - ano ale nezkousel jsem
-převod měn - ano, Converter je i na CD od Nokie. Ale netaha si data z Netu
-RAR/ZIP - RAR nevim, ZIP je primo na CD od Nokie
-mapa Prahy a ČR - myslim ze snad neco je ale nemam, nevidel jsem
-počasí - zatim jsem nezkousel ale snad pujde pouzit WorldMate 2005
-mp3 - ano, take OGG.

[/QUOTE]
Wuffi (1599)|1.7.2005 20:38
Ad ty zpravy... Popis:

Prave jsem v Agile Messengeru, tisknu tedy tlacitko zpravy => tak sekundu cekam. Zobrazi se dorucene SMSky. Mackam druhe tlacitko shora abych napsal zpravu. Tady tak 2-3 sekundy cekam. Zepta se me na typ, vybiram Textova zprava. Mackam prvni tlacitko shora abych zadal prijemce. Vybiram ho ze seznamu podle jmena. Potvrzuju. Sjedu do pole pro psani. Pisu. Dam Poslat.

To ze musis udelat vice kroku je dan za to ze z te jedne aplikace muzes posilat SMS i MMS i FAXy i maily...
ipf (2136)|1.7.2005 21:05
Také jsem si chvíli pohrál s N9300. Rychlost načítání www stránek mi přišla lepší než na hx4700 s EDGE, ale problém bude spíš než v rychlosti připojení v realVGA, který hx zpomaluje. Klávesnice je dokonalá, ale ťapťátko mi pořád chybělo ;) . Problém jsem měl ale s joystickem, chvílemi mne přiváděl k šílenství.
Moje pro a protï?
Na kancelářské práce, internet a email je N9300 to pravé. Pokud ale potřebujete navigaci a mít v cihle spousty nepotřebného, co kde kdo vystaví na zkoušku, asi bych volil klasické PDA.
Wuffi (1599)|1.7.2005 22:02
Mno az bude MDA IV ci pozdeji nejaky nastupce Compacta co bude mit klavesku a EDGE a obstojny Office, prejdu z5 k PPC. Bohuzel jsem zjistil ze je vestavena klaveska pro mne celkem dulezitym kriteriem. A datove prenosy taktez. A v tomhle ohledu je u PPC celkem dost mezera co se tyce komunikatoru :'(
macula_ce4you (691)|1.7.2005 22:24
No Wuffi, to byl teda elaborát. :D Nato že máš v podpisu Compacta, tak jseš proti nám PPCkařům nějakej zaujatej ;) . Tou krávou jsem myslel 9500 a to musíš uznat, to teda kráva je, a pořádná. Jinak já jsem nad Nokia Comunnicatorem slintal již od 9110. Nikdy jsem se ale neodhodlal vrazit do nich takový těžký prachy.
ipf (2136)|1.7.2005 22:31
[QUOTE="Wuffi"]
Nyni pouzivam:
MDA COMPACT
DataPhone II
Motorola mpx200
[/QUOTE]

Hlavně, že v tom máš pořádek ;) .
macula_ce4you (691)|1.7.2005 22:54
[QUOTE="ipf"]
Hlavně, že v tom máš pořádek ;) .[/QUOTE]

No vidíš? Tím že jsem tento přispěvek klepal na PDA, tak mi tam vypadlo slůvko ostatním (proti nám "ostatním" PPCkařům ). Kdybych to datloval na 9300 tak se mi to určitě nestalo.:? :D

(doufám že jsem pochopil tu narážku):yes:
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 03:36
Wuffi, ten zvuk který se z Nokie line je stereo, a je poslouchatelný i na Kossech? Rád bych k Nokii dokoupil 1GB či 2GB MMC kartu, jestli mi rozumíš.. ;)
Pokud jde o prohlížení webů, nemyslím si, že by vestavěná opera byla nějaký zázrak, jenže když jsem včera na prodejně Eurotelu (díky za ochotu, v T-mobilu mne poslali slušnými slovy do pr...le) uskutečnil závody v zobrazení www.centrum.cz mezi Compactem a Nokií přes GPRS (nebyl dostupný EDGE signál) tak vyhrála Nokie..:) Druhá stránka byla www.lions.cz, a tu již korektně zobrazila jen Nokie, Compact ji jako obvykle nezvládl, prostě ji vůbec nenačetl..:?
Ráno bych měl dostat tu Nokii na testování, tak budu porovnávat dále..
MilanO_ce4you (187)|2.7.2005 09:13
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Wuffi, ten zvuk který se z Nokie line je stereo, a je poslouchatelný i na Kossech? Rád bych k Nokii dokoupil 1GB či 2GB MMC kartu, jestli mi rozumíš.. ;)
.. [/QUOTE]

Miloši, N9300 zvládne údajně jen karty do 1 GB. To mám vyzkoušeno 1 GB funguje.
hybo (3107)|2.7.2005 09:18
[QUOTE="Miloš Strouhal"]EDGE..[/QUOTE]

neni lepsi si poridit EDGE PCMCIA kartu do booku...
MilanO_ce4you (187)|2.7.2005 09:33
[QUOTE="Wuffi"][QUOTE="Miloš Strouhal"]
-internet - ano, a je to lahudka. Zapomen ale na preplacane weby ala idnes - ano ale příliš pomalu
-telefon - ano, u telefonu na krytu ale cekej silene orezane funkce! - ale v telefonu při otevřeném stavu super hlasitý odposlech, super konferenční hovory
-modem přes BlueTooth, velice mi chybí EDGE!!! - modem ok, EDGE ok souhlas, kazdy se dovolá i když stahuješ data, po ukončení hovoru stahuje dále
-pop3 účet - samozrejme umi. Umi i IMAP4, lec myslim ze do hloubky 1 slozky - souhlas
-icq - Agile - velice prehledne a pouzitelne. Jednou za cas spadne. souhlas dlouho hledá
-kalendář - ano, celkem uchazejici, ale Pocket Informant to neni, FNUKn- opravdu velké FNUK
-poznámky - ano, je mozne je psat primo na plochu - nejdou synchronizovat
-word/excel/pdf/pss - ano/ano/ano/ano :) word jen malé a jednoduché dokumenty bez křížových odkazů a podobných vychytávek/ excel jen velice jednoduché tabulky větší soubory ani nenačte k práci naprosto nepoužitelné/ pdf/pps OK
-AJ/CZ slovník - ano ale nezkousel jsem - funguje celkem obstojně a je ještě CZ/DE a CZ/Francie a opačně
-převod měn - ano, Converter je i na CD od Nokie. Ale netaha si data z Netu
-RAR/ZIP - RAR nevim, ZIP je primo na CD od Nokie
-mapa Prahy a ČR - myslim ze snad neco je ale nemam, nevidel jsem nefunguje to dobře, jsou to jen naskenované mapy
-počasí - zatim jsem nezkousel ale snad pujde pouzit WorldMate 2005
-mp3 - ano, take OGG.

[/QUOTE][/QUOTE]
Trochu jsem ten seznam výše doplnil.
Co mi hodně vadí je špatná synchronizace s Outlukem a OFFICE obecně. Uvidíme co nám Miloš zjistí. Miloši prosím objektivně, vždycky to novější zařízení bývá nějaký čas lepší než to starší. Vyzkoušej třeba kalkulačku, na klávesnici N9300 a na displeji MDAc. Co je také dost špatné, je celkové zobrazování N9300, asi kvůli pomalému procesoru je všechno takové strohé, nebarevné, takové neosobní. Na mém přístroji mi nejde nastavit jakékoliv přesměrování hovorů. Napíše, není podporováno.
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 09:41
A platit si dva Data Unlimited paušály? :sarcastic: A nebo několikrát denně přendávat sim kartu z Compacta do PIMCIA slotu a zpět? Navíc cena té EDGE karty u T-mobile zhruba odpovídá půlce ceny za kterou už mohu mít Nokii 9300.. :?

Milane, budeš tu 9300 prodávat? A když tak za kolik? :) Dále jen SZ.. Dík
Wuffi (1599)|2.7.2005 10:30
Jinak XP vazne jdi do toho radeji s rozvahou!
Wuffi (1599)|2.7.2005 10:33
[QUOTE="MilanO"][QUOTE="Wuffi"][QUOTE="Miloš Strouhal"]
-internet - ano, a je to lahudka. Zapomen ale na preplacane weby ala idnes - ano ale příliš pomalu
-telefon - ano, u telefonu na krytu ale cekej silene orezane funkce! - ale v telefonu při otevřeném stavu super hlasitý odposlech, super konferenční hovory
-modem přes BlueTooth, velice mi chybí EDGE!!! - modem ok, EDGE ok souhlas, kazdy se dovolá i když stahuješ data, po ukončení hovoru stahuje dále
-pop3 účet - samozrejme umi. Umi i IMAP4, lec myslim ze do hloubky 1 slozky - souhlas
-icq - Agile - velice prehledne a pouzitelne. Jednou za cas spadne. souhlas dlouho hledá
-kalendář - ano, celkem uchazejici, ale Pocket Informant to neni, FNUKn- opravdu velké FNUK
-poznámky - ano, je mozne je psat primo na plochu - nejdou synchronizovat
-word/excel/pdf/pss - ano/ano/ano/ano :) word jen malé a jednoduché dokumenty bez křížových odkazů a podobných vychytávek/ excel jen velice jednoduché tabulky větší soubory ani nenačte k práci naprosto nepoužitelné/ pdf/pps OK
-AJ/CZ slovník - ano ale nezkousel jsem - funguje celkem obstojně a je ještě CZ/DE a CZ/Francie a opačně
-převod měn - ano, Converter je i na CD od Nokie. Ale netaha si data z Netu
-RAR/ZIP - RAR nevim, ZIP je primo na CD od Nokie
-mapa Prahy a ČR - myslim ze snad neco je ale nemam, nevidel jsem nefunguje to dobře, jsou to jen naskenované mapy
-počasí - zatim jsem nezkousel ale snad pujde pouzit WorldMate 2005
-mp3 - ano, take OGG.

[/QUOTE][/QUOTE]
Trochu jsem ten seznam výše doplnil.
Co mi hodně vadí je špatná synchronizace s Outlukem a OFFICE obecně. Uvidíme co nám Miloš zjistí. Miloši prosím objektivně, vždycky to novější zařízení bývá nějaký čas lepší než to starší. Vyzkoušej třeba kalkulačku, na klávesnici N9300 a na displeji MDAc. Co je také dost špatné, je celkové zobrazování N9300, asi kvůli pomalému procesoru je všechno takové strohé, nebarevné, takové neosobní. Na mém přístroji mi nejde nastavit jakékoliv přesměrování hovorů. Napíše, není podporováno.[/QUOTE]

Strohe, nebarevne, neosobni? Vzdyt ma hodne jemny displej s hodne dobrym podanim barev! Pokud jde o temata tak u ta vestavena opravdu asi delal clovek co byl v depresi, mdle, podzimni barvy apod. Nahradit!:)
Jinak Symbian neni strohy, mrkej na temata co jsou treba u Series 60 zarizeni:)
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 11:07
[QUOTE="MilanO"]
-word/excel/pdf/pss - ano/ano/ano/ano :) word jen malé a jednoduché dokumenty bez křížových odkazů a podobných vychytávek/ excel jen velice jednoduché tabulky větší soubory ani nenačte k práci naprosto nepoužitelné/ pdf/pps OK
[/QUOTE]A compact toto nad zvládá úchvatně? Půlku pdf mi neotevře vůbec, word zvládá jen text, odkazi či vložené tabulky a obrázky jsou pro něj hodně velká neznámá.. Prezentace mi otevírá 2minuty, a mrzne přitom, pokud se jedná o nějakou jrn trochu větší prezku..
A excel na Compactovi? Raději ani nemluvim.. :sarcastic:
Wuffi (1599)|2.7.2005 11:18
XP ale vazne do toho jdi s rozvahou, ju? Ja mam N9300 jako prechodne zarizeni, az bude neco s WM5 a slusnou klaveskou, prechazim z5...
Kdyztak muzu N9300 predvest pokud budes chtit.
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 11:39
Já jej chci též jako přechodné zařízení, navíc kombinované s hx4700.. Jinak právě jsem si Nokii 9300 vyzvedl u kámošel, už ji mučim! :)
Wuffi (1599)|2.7.2005 12:08
A jake jsou prvni dojmy?
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 12:25
Tento příspěvek píši již přímo z ní, takže už mam za sebou boje s infolinkou o zaslaní konfigurační sms, pár telefonátů a nějaký ten web.. :) Jinak největší dojem na mne dělá zatím klávesnice a ten displej 640x200. To je opravdu jiné kafe než Compact..
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 13:26
Načítánjí stránek je cca o 25 až 50 % pomalejší, ale.. Ale stránky které se mi na Compactovi vůbec nikdy nepodařilo zobrazit Nokia zvládá! Například účet mam u CSOB, a mam sve duvody proc k nechci prejit k E-bance. proto mam problemy s elektronickym bankovnictvim, jelikoz Compact nedokaze zobrazit stranky na pristup k memu uctu.. Avsak prohlizec v Nokii to hrave dokaze! Zrovna si prohlizim svuj ucet, a vse funguje skoro jako bych mel v ruce notebook, a ne komunikátor.. :)
vampyr (32)|2.7.2005 13:33
Teda takovouhle debatu jsem ani nečekal. Nemyslím si, že PALM je krok zpět, naopak si říkám proč jsem ho nepořídil už dávno. Kvalita displeje je srovnatelná s HP 4700, rychlost načítání aplikací už se nedá srovnávat vůbec. Je podstatně tenší než jakékoliv PPC a má podstatně delší životnost baterky.
Losos_ce4you (1147)|2.7.2005 14:16
S tím načítáním stránek .... jestlipak jsi na MDAc používal NetFront 3.2 ?Celkem nevěřím že ti něco nenačetl .....
hybo (3107)|2.7.2005 14:19
coz je placena aplikace...;)
Losos_ce4you (1147)|2.7.2005 14:30
No,ale o to přeci nejde ..... veškeré PDA jsou založené na dokupování aplikací , předinstalovaný softík s větší části není příliš na "úrovni" .... například soft pro excel a word v nokii je také prakticky pro jakoukoliv práci nepoužitelný atd.atd....
hybo (3107)|2.7.2005 14:36
to je jasne, tim jsem chtel jen rict, tedy pokud to chapu spravne, ze interni prohlizec www mu zobrazi vic, nez interni ve WM..... kazdoapdne na WM nedam dopustit :D
Losos_ce4you (1147)|2.7.2005 14:43
No,explorer bez "pomocníka" v PPC není nic zvláštního , opera v Nokii je určitě lepší , ačkoliv jsem ji porovnával s operou mobilní linux a ten je zhruba o 100% lepší nežli v Nokii :-( navíc pokud postavím Operu v Nokii proti NetFrontu 3.2 ..... tak vůbec není o čem hovořit :-))) nevěřím že může někdo přejít s WM na symbian - resp. na N9500/9300 pokud se mu nejedná de-facto pouze o příjem a odesílání sáhodlouhých e-mailů které Nokia zvládá slušně a díky klávesnici je 100% příjemnější na psaní .... nic dlašího výhodnějšího mne nenapadá a nevzpomínám si co by mne zaujalo :-D
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 14:54
Net Front jsem samozřejmě používal, ale nepamatuji si, že by dokázal zobrazit na Seznamu v mapách třeba ulici kde bydlim.. :) To teď Opera kupodivu opět hravě zvládla, i s přehledovou mapkou..

Několik stran zpět jsem psal cca 10 aplikací které na MDA Compact využívám. Na ten zbytek již neni čas ani chuť. Jde o to že většinu z těchto požadavků dokáže uspokojit i Nokia.. Jak jsem řekl, nejsem již nějakou dobu uživatel co ma v cihle 1000 prográmků a neustále zkouší nové a nové. To už fakt ne. Mam svých 10 aplikací které mi ulehčují pracovní i soukromý život a víc mne nezajímá.
BTW, mam dost silný pocit, že zapomínáte na to, že i pro Symbian existuje ohromné množství softu a placených aplikací.. Neni sice tak velké jako pro Windows Mobile, ale..
Losos_ce4you (1147)|2.7.2005 15:02
NetFront 3.2 o kterém píši je cca týden starý soft .... nicméně pokud jsi ho zkoušel ... tak prosím :-)) ještě nám nezapomeň ale říct jak dlouho konkrétně jsi čekal na zobrazení této stránky :-) Nicméně na tohle bych asi stejně radši použil mapu které ovšem jsou pro PPC na vyšší úrovni nežli pro Symbian :-) Prostě N9500/9300 mneu ukrutně zklamala,před půl rokem jsem ji také pokoušel jako alternativu (v té době ještě nebyl compact) ale zavrhnul jsem to jako absolutní propadák :-(
Losos_ce4you (1147)|2.7.2005 15:06
Nicméně chápu že může někomu vyhovovat , kolega z práce například na něho nedá dopustit - na poradách , přednáškách atd. si do toho datluje poznámky a louská získané texty , na to je to perfektní , při potřebě psát delší statě či něco podobného je to vynikající zařízení .......
Zdenek Malinsky (9781)|2.7.2005 15:12
Dneska tu někdo dával příspěvek, že Opera se chystá i na PPC a také práce na Miminu ;) snad konečně pokročily.
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 15:14
Vidíš snad číslovku u slova Net Front které jsem napsal?.. Ja ji tam nevidim..;)
Jednu věc nepochopim, proč srovnáváš WM po doinstalování drahého Net Frontu s uplně prázdnou Nokií??? Neni to trochu nefér? Co si takhle nejprve zjistit jaký veškerý software se dá na Symbian sehnat a doinstalovat, a teprve pak porovnávat Compacta s doinstalovanýma vychytávkama s Nokií9300/9500 s doinstalovanýma vychytávkma :?: Jinak Net Front jsem používal rok a půl, a nakonec jsem skončil zpět u Multi IE..
Losos_ce4you (1147)|2.7.2005 15:18
U tvého "NetFront" žádnou číslovku nevidím , zato ji však vidím u obou mých příspěvků,psal jsem jí tam záměrně jelikož hovořím o této konkrétní verzi ....