Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Můj milý deníčku - Wi-Fi a já...

Pavel Koza (4761)|15.12.2002 21:48
Tato diskuze se původně měla týkat Wi-Fi od Eurotelu. Pak ale události nabraly poměrně rychlý spád, a tak je pro mě v tuto chvíli Eurotel se svou poněkdu předraženou nabídkou Wi-Fi připojení nezajímavá. A protože věřím, že i pro vás mohou být mé zkušenosti s Wi-Fi zajímavé, podělím se o ně[;)] Rozhodně však uvítám i vaše komentáře!
Pavel Koza (4761)|16.12.2002 23:36
Rad bych se s vami podelil o sve prvni zkusenosti s Wi-Fi. Dnes rano jsem tusim na Zive nalezl zpravicku o tom, ze Telecom spustil testovaci provoz Wi-Fi site, ktera je dostupna predevsim v okoli znackovych prodejen Telecomu nesoucich hrdy nazev Telepoint. Nejzajimavejsi na cele akci je to, ze je po registraci zdarma! Jelikoz na jeden na Cernem okne koukam z okna pokoje, zaradoval jsem se, ze se konecne i na me usmalo stesti, a zacal shanet nejake Wi-Fi zarizeni. Slibena Wi-FI CF karta zatim nedorazila, takze jsem vzal zavdek i Wi-Fi pres USB. Po prichodu domu jsem ihned zapnul notebook, vystrcil antenku z okna, a zacal testovat.

Prvni faze probehla temer neuveritelne hladce. Po zprovozneni Wi-Fi jsem se pripojil, spustil Internet Explorer, presne podle navodu jsem byl automaticky presmerovan na stranku Telecomu, vyplnil jsem formular, a peclive si zaznamenal prihlasovaci jmeno a heslo. Za 5 minut hotovo.

Bohuzel, tim vycet uspechu konci. Pri pokusu o zadani jmena a hesla mi byla pravidelnou odpovedi hlaska "Authentification failed". Pote, co jsem se 100% ujistil, ze chyba neni na mem prijimaci, rozhodl jsem se kontaktovat Telecom. Na Internetu jsem si nasel cislo (stranky Telecomu funguji i bez registrace), vytocil, a cekal...

Uprimne receno, az se nekdy budete za dlouhych zimnich veceru nudit, zavolejte cislo 800 123456. Podobnym scenam, kdy nebohy clovicek komunikuje s robotem, jsem se v ruznych filmech docela smal, ale realita k smichu rozhodne neni. Kdyz jsem se po asi 10ti minutach konecne probouchal k zive operatorce, vyslechla me, a sdelila, ze mi urcite poradi na jinem cisle, protoze se jedna o pripojeni k Internetu, a to pry dela Internet On-Line.

Na druhem cisle se situace opakovala, opet jsem preposlouchal asi 50 ruznych uzasnych nabidek a odpovedi na casto kladene otazky, potom byl konecne pripusten k operatorovi. Ten me take velice trpelive vyslechl, ale bohuzel, tato sluzba je poskytovana primo Telecomem, takze on mi neporadi... Jeste jsem se ujistil, ze mam skutecne zavolat to puvodni cislo, a zavesil.

Kdyz jsem vytocil cislo 800 123456 podruhe, opet se proklikal az k volbe "kontaktujte operatora", tak mi prijemny zensky hlas sdelil, ze tato sluzba je poskytovana pouze do 22:00, a at si zavolam dalsi den. Tedy pokud se nechci vratit do predchozi nabidky a poslechnout si dalsi nabidky sluzeb[:mad:]

No, vysledkem meho hodinoveho snazeni je to, ze jsem Telecomu poskytl neco malo osobnich udaju, a za to dostal nefunkcni login a heslo... Kazdopadne pokud muzu dle testovani na strance Telecomu soudit, je implementace teto technologie jeste skutecne v plenkach. I kdyz PRIMO vidim na Access Point, a jsem od nej vzdalen par desitek metru, je i pri antence vystrcene z okna kvalita signalu Poor... Diky pomalemu pripojeni AP do site (je to myslim 256kbps) je Internet velice liny a odezvy priserne... Pokud se mi postesti dokoncit uspesne registraci a ziskat pristup, podelim se i o dalsi zkusenosti. Vypada to totiz, ze o Wi-Fi uslysime cim dal tim castejc...
PavelR. (2184)|17.12.2002 09:33
Mrzi mne, ze rovnez nejaky ten hotspot (at jiz od CTc, GTS, Eurotelu, popr. ruznych nadseneckych Wifi siti - v Brne tusim jen jedna) nemam nekde pobliz sveho trvaleho bydliste :-(

Jinak bych ale ocekaval od CTc, ze pri pilotnim projektu zridi nejake prime tel. cislo (tedy ne to obecne kontaktni 800123456), kde nadsenci, kteri testuji v budoucnu komercni projekt, mohou hlasit nejruznejsi problemy a resit je primo on-line. Ten e-mail, ktery na svych strankach CTc uvadi (tj. wifi@ct.cz) uzivateli, ktery se nepripoji v danou chvili asi moc nepomuze.

PavelR.
Pavel Koza (4761)|17.12.2002 21:47
Znechucen telefonickym rozhovorem s robotem jsem dneska rano pouzil mne mnohem blizsi zpusob komunikace - emailem, a po nekolika hodinach se mi dostalo velice profesionalni odpovedi ze strany CTc s tim, ze problem byl diagnostikovan a odstranen. Soucasti emailu bylo i podekovani za testovani, takze dneska si to u mne Telecom docela vyzehlil[;)]

V prubehu dne mi take prisla zasilka ze spolecnosti Moravia Consulting obsahujici dve CF karty (dekuji!). Jedna umi Bluetooth, druha Wi-Fi. Z pochopitelnych duvodu me zajima predevsim ta druha. Hned v praci jsem ji otestoval proti USB Wi-Fi adapteru pripojenemu k notebooku, a voila - vse fungovalo.

Po prichodu domu jsem hned popadl sveho iPAQa H3970, připojil CF jacket, zasunul kartu, a nainstaloval ovladač (podrobnejsi popis bude v recenzi, ted je to jen tak letem svetem). Jmeno a heslo tentokrat system spolknul napoprve, a pak uz jen... aaaaaaaaaah[:D] To je ale rychlost! Ale poporadku:

Po chvili stani u otevreneho okna jsem zjistil, ze prenosu signalu nevadi ani tak sklo, jako spis spustene zaluzie. Po jejich vytazeni vse bez problemu fungovalo i skrz sklo.

Prosel jsem par stranek, a postahoval par souboru. Stranky se natahovaly jako blesk, obzvlaste ty vytvorene pro PDA. Soubory se stahovaly rychlosti 1MB za minutu (18KB za sekundu), coz je pomerne mila hodnota. Zkusil jsem i postu, opet funguje jako blesk.

Vic jsem toho nestihl, ale musm rict, ze jsem nadseny! Samozrejme budou zajimave energeticke naroky na Wi-Fi, ale pokud to bude rozumne, mohla by to byt v budoucnu velice zajimava a prakticka technologie.
Bagacek (12)|28.7.2003 16:15
Pěkný článek. Zkusil jsem se také podívat po nějakém access pointu a ejhle našel jsem jeden asi 20 metrů ode mne. Vyzbrojen tedy mým Ipaqem HP5450
a přístupem do pilotního testování od CT zkusil jsem to testnout. Bohužel se mi to však nepodařilo. Můj Ipaq hlásí sílu signálu OK, ale nikde jsem se nedočetl jak to vlastně v něm nastavit. Je někde k dispozici návod jak nastavit přístup pomocí WI-fi na Ipaq 5450?
Po registraci CT bych se měl přihlásit na stránky
http://172.16.255.2:8080
bohužel ať dělám co dělám tak se tam nemohu probouchat.
Díky
[EMAIL=bag@centrum.cz]Bagacek[/EMAIL]