Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak dostat Unix (Linux) na HP jornada 720

culfy (6)|22.6.2005 22:17
Potřeboval bych vědět jak dostat Unix do Jornady, spíš praktické informace než odkazy na různé stránky. Shlédl sem www.netbsd.org www.handhelds.org a je tam problém s tím, že se používá program hpcboot, který zavádí kernel z wince a de to jenom přez sériovou konzoly, v unixu sem začátečník takže tam se skončil, když jornadu resetuju příkazová řádka nenaběhne. Nevíte co stím, díky za cokoliv.
hybo (3107)|23.6.2005 05:26
Ja Ti neporadim, ale pisu proto, aby jsi si nedelal velke nadeje, ze zde nekdo pomuze, pocty uzivatelu HPC a HPC2000 na tomhle serveru jsou v jednotkach, narozdil od tisicu Pocketaku. Je to proste "stara" platforma.
uzivatel_oldd (180)|23.6.2005 14:04
sveho casu sem si stim hral a linux rozchodil, ale prakticky sem ho potom nepouzival. mel sem predstavu ze si pri bootu proste rozhodnes do ceho jit jestli win ce nebo linux ale pravda je takova, ze pokazde co rebootnes do linuxu tak prijdes o vsechna data v jornade a to me nevyhovovalo, ale jestli chces poradit jak to rozbehat mam odkaz podle ktereho sem to rozchodil.

Snehulak

Jakub Šesták (27)|24.6.2005 19:53
Ahoj, o linux/netbsd na jornade se zajimam, ale jsem zacatecnik. Mam dve - 728 a 720. Moznosti jsou take dve:

1, kterou si popsal, jde o bootstraping pomoci HPCboot (ten natahne kernel a pripoji filesystem, ktery je zpravidla na cf karte). Hlavni problem je (krome toho ze po kazdem resetu provede zarizeni HR) power managment. Nema moznost uspani/hybernace a jedina moznost jak zarizeni vypnout je odebrat zdroj energie, tzn. baterku a zdroj.
2, Reflashnout interni rom. Vim ze normalne to nejde (jornada to neumoznuje mimo tzv. "flashcards", ktery se daji, nebo spis daly sehnat), ale nasel jsem firmu www.compare.cz ktera mj. dela reflash jornady na linux/netbsd. To lin. distro je Familiar viz. www.handhelds.org ale to uz znas. Nevim jak to delaji, ale uz jsem je kontaktoval a sdelili mi, ze na jornade bude fungovat vse, krome modemu a ze trochu vic zere pri sleepu. Chteji za to 1500Kc.

Pokud do toho pujdes, napis mi (jakub.6ak@seznam.cz), ja tam pujdu pristi vikend a mohli bychom se podelit o zkusenosti. Mam jeste psiona 5mx a tam paradne beha Debian Woody! Rad bych mel jednu Jornadu ciste s linuxem v romce a tu druhou jako dual boot NetBSD/Ce.:D
Jakub Šesták (27)|24.6.2005 19:59
Jo jeste me napadlo - HPC je "stara platforma", ale pokud se pouzije s tim "spravnym systemem" (no flame:oops: ) je z toho razem moderni a flexibilni nastroj, ktery umozni uzivateli temer vse. Linuxaci vedi (prosim nepovazuji se za linuxaka), ze lze zkompilovat aplikace ze zdroje a portovat je tak i na jine platformy, jakou je napr. Jornada. Viz. www.netbsd.org - ten bezi i na hodinach do auta! (opravdu).
inder (4)|12.7.2005 21:45
no na jornade 680 s 32mb modulom ti pobezi linux aj v grafickom rezime a dost rychlo...

pozri si www.jlime.com hlavne forum ako sa to ma instalovat je to linux s jadrom 2.6.... plus mnozstvo nakompilovanych balickov...

Kamil
Jakub Šesták (27)|23.7.2005 07:32
[QUOTE]pozri si www.jlime.com hlavne forum ako sa to ma instalovat je to linux s jadrom 2.6.... plus mnozstvo nakompilovanych balickov...[/QUOTE]
Toto distro znam, ale je pouze pro procesory MIPS, takze J720 resp. J728 se vylucuje.
Byl bych rad, kdyby sem ti, ktere zajima linux na HPC nebo PDA napsali svoje zkusenosti. Ja jich totiz moc nemam a pro vsechny by to mohl byt dobry zacatek, jak na to.
inder (4)|25.7.2005 16:21
co sa tyka linuxu na sh3 (jornada680) procesora je vo vyvoji ale uz teraz funguje textovy mod graficky opie aj x-server... pcmcia karty compact flash...
dokonca aj karty ktore nemaju ovladace pod windows ce je dost mozne ze pod linuxom vam pobezia...

graficky mod opie je rychlostne porovnatelny s windows ce (s tym ze musite mat updatnuty pametovy modul na 32mb ram)

co sa tyka jornady 720 hlavny vyvojar z jlime si kupil aj 720 zacal uz na nej robit balicky su uz k dispozicii ale kernel este neodladil takze nie je ani beta na odtestovanie zatial k dispozicii...

takze treba este pockat...
Jakub Šesták (27)|26.7.2005 06:33
Jo, ja takhle cekam na dokonceni portu Familiaru pro moji 4700 (zde jsou aktualni novinky: http://www.handhelds.org/moin/moin.cgi/HpIpaqHx4700News ). S tou Jornadou se mi podarilo rozjet jakysi linux, pravdepodobne zalozeny take na Familiaru, ale pouzitelnost byla temer nulova. Sice to nabehlo do IceWm, ale v tom bezel akorat rxwt, spousteni aplikaci koncilo zamrznutim a neslo to vypnout (pouze odpojit zdroj). NetBSD se zda "dospelejsi", ma pocetnou zakladnu uzivatelu, zivy maillist a pro ty kdo ho maji na desktopu (nebo playstationu, applu, amize, atari, vaxu...:) je to asi jasna volba. Ja osobne jsem to jeste nezkousel.
inder (4)|26.7.2005 15:42
z jornadou 680 a linuxom som celkom spokojny :-) pouzivam ho na zistovanie dosahu Pristupovych bodov bezdrotovych zariadeni... kismet v textovom a wellenreiter v grafickom (opie)....pod windows ce ekvivalentne programy neexistuju... myslim ze na to sa velmi hodi ako merat dosah z ozrutnym notebookom a tiez koli vydrzi baterie :-)

na skodu je ze este niesu nakompilovane internetove prehliadace... :-(
teda dillo vraj uz niekto testoval pod x-server ale x-server este nie je ani zdaleka odladeny...

(C) (28)|31.7.2005 19:55
Na Jornade 720 jsem testoval linux dle techto dvouch navodu:
1) http://www.lowlevel.cz/log/pivot/entry.php?id=41
2) http://radiolivre.org/darksnow/jornada/

Vzdy jsem zkousel grafickou nadstavbu OPIE a bohuzel mi nefungoval ukazatel baterie, zvuk a ani infra ci WLAN ve slotu.
Zkusil jsem i GPE ale s tim samim vysledkem.
Kdyby to vsechno fungovalo tak si myslim ze je to pomerne pouzitelne.
Jakub Šesták (27)|3.8.2005 06:37
To je bohuzel tim, ze z jakehosi duvodu nejde jadro 2.6 bez tech flashboards, jde jen 2.4. Zatim uz tento stav trva dost dlouho a nevypada to, ze by to nekdo vyresil. Pokud by mel nekdo flashboard ktery se dodaval s Jornadama na prodej, rad ho koupim.
covex (10)|23.9.2005 21:08
[QUOTE="(C)"]Na Jornade 720 jsem testoval linux dle techto dvouch navodu:
1) http://www.lowlevel.cz/log/pivot/entry.php?id=41

Vzdy jsem zkousel grafickou nadstavbu OPIE a bohuzel mi nefungoval ukazatel baterie, zvuk a ani infra ci WLAN ve slotu.
Zkusil jsem i GPE ale s tim samim vysledkem.
Kdyby to vsechno fungovalo tak si myslim ze je to pomerne pouzitelne.[/QUOTE]

Vsechno zminene funguje. Precti si "6. Issues with Linux kernel 2.4 and Familiar 0.8.2", a neni k tomu potreba flashboard. Kernel 2.6 se v celku dobre vyviji, jde nabootovat linexecem a co je podstatne vyviji se v ramci vanilla nikoli hh, ktery je sice fajn ale zrovna ted zcela nepouzitelny.

S tim WLAN - dej si pozor ze jornada umi pouze 16bit PC Card nikoli CardBus - uporoznuji na to vsude - na handhelds.org i na lowlevel.
(C) (28)|24.9.2005 16:19
WLan pouzivam CF a mam i sitovku do CF, oboji pod WinCE funguje. Dokonce i OPIE pozna ze tam kartu dam, ale pak v NETWORK nejde zarizeni spustit. V Linuxu se vubec nevyznam, takze kdyby nekdo udelal podrobnej navod jak to vsechno rozchodit, tak by to bylo super.
covex (10)|24.9.2005 20:41
Bohuzel s CF kartama nemam vubec zadne zkusenosti, leda na chvili pujcit :). Jak spoustis ten Linux kdyz tam pak potrebujes dat CF WLAN?!
(C) (28)|24.9.2005 21:26
Jednoduse, pres PCMCIA adapter. A linux jsem nainstaloval dle toho odkazu co jsem uvedl. Kdyby me sla ta sit, tak by to bylo fakt super.
Jak jsem psal, kdyz kartu zasunu tak OPIE napise, ze jsem vlozil zarizeni a napise i jmeno. Takze o karte vi.
covex (10)|24.9.2005 21:32
Pokud je to pres PCMCIA redukci, tak by se to melo chovat jako normalni PCMCIA rozrahnni coz je OK.

Pokud to opie detekuje tak by s ni uz nemel byt velky problem. Na konfiguraci je v opie tusim i nejake udelatko...
Pokud to nejde/neni melo by to porad jit nakonfigurovat pres consoli a iwconfig, resp. ifconfig.

Co to je presne za typ karty + chipset? Co pise Opie?
(C) (28)|25.9.2005 09:54
WLan je D-Link DCF-660W a OPIE napise jako Sandisk connect SDWCFB-000, a Lan mam Socket LP-E a OPIE ji detekuje spravne.
covex (10)|25.9.2005 22:10
Tak ta wifi vypada ze by mela byt podporovana modulem orinoco_cs, coz je ten ktery v opie je. DLINK zpravidla jen bali do svych krabicek zarizeni od nekoho jineho, v tomto pripade od SanDisku.

Koukal ses jesli je tam nejaky ten konfiguracni nastroj na wifi? Podle me by uz melo stacit nastavit essid bodu kam se chces pripojit a mod na managed. Jinak rucne:
iwconfig eth0 essid "jmenopripojnehobodu"
iwconfig eth0 mode managed
Pripadne pustit dhcp pokud uz nebezi
udhcpcd -i eth0
pro prideleni dynamicke adresy.
covex (10)|25.9.2005 22:25
Empty
covex (10)|25.9.2005 22:26
Socket LP-E CF by mel byt tez podporovan - modulem pcnet_cs, tzn. pokud zasunes kartu, pripojit sitovy kabel a server ti prideli pres dhcp adresu melo by vsechno fungovat. Rucne ji nakonfigurujues prikazem

ifconfig eth0 tvoje.jp.adressa netmask maska.k.tve.adrese
route add default gw tvoje.defaultni.brana
(C) (28)|26.9.2005 07:29
problem je spis ten, ze kdyz napisu prikaz ifconfig eth0, tak me to napise ze chyby zarizeni. Ten nastroj na konfiguraci tam je, v Settings je Network a tam se to vsechno nastavi. Pak tam je tlacitko Start/Stop pro zapnuti zarizeni, ale ono to napise ze tam zadna eth karta neni, takze ji nezapne. Moc tomu nerozumim. Ty Jornadu 720 a linux pouzivas?
covex (10)|26.9.2005 09:29
Ano, pouzivam. Pokud je nejaky problem s eth0 (prepokladam s tou wifi) tak je potreba aby ses juknul do logu co se tam pise. Bud je vystup z logu v nejakem Opie/System info ci tak neco - je tam nekde syslog, nebo lepsi z console prikazem "logread". Proste zasun kartu, spust prikaz logread a na konci vypisu by meli byt nejake informace ohledne toho co se stalo po zasunuti te karty. Tak to sem zkus zkopirovat, nebo nejak sesumirovat co to pise.

U me logread vypada pro moji ethernetku asi takle:
[CODE]
Apr 8 13:40:41 jornada720 daemon.info cardmgr[507]: socket 0: SMC 8041TX 10/100 Fast Ethernet
Apr 8 13:40:41 jornada720 user.info kernel: eth0: NE2000 Compatible: io 0xc2800300, irq 122, hw_addr 00:04:E2:FA:33:98
Apr 8 13:40:42 jornada720 daemon.info cardmgr[507]: executing: './network start eth0 2>&1'
Apr 8 13:40:42 jornada720 daemon.info cardmgr[507]: + udhcpc (v0.9.9-pre) started
Apr 8 13:40:42 jornada720 local0.info udhcpc[744]: udhcpc (v0.9.9-pre) started
[/CODE]
(C) (28)|26.9.2005 17:09
Tak se mi podarilo vycist toto:

Apr 7 18:11:57 jornada720 daemon.info cardmgr[533]: socket 0: Sandisk Connect SDWCFB-000
Apr 7 18:11:57 jornada720 daemon.info cardmgr[533]: executing: 'modprobe orinoco_cs 2>&1'
Apr 7 18:11:57 jornada720 daemon.info cardmgr[533]: + modprobe: Can't locate module orinoco_cs
Apr 7 18:11:57 jornada720 daemon.info cardmgr[533]: + Note: /etc/modules.conf is more recent than /lib/modules/2.4.31-j720/modules.dep
Apr 7 18:11:57 jornada720 daemon.notice cardmgr[533]: modprobe exited with status 255
Apr 7 18:11:57 jornada720 daemon.notice cardmgr[533]: module /lib/modules/2.4.31-j720/pcmcia/orinoco_cs.o not available
Apr 7 18:11:58 jornada720 daemon.err cardmgr[533]: get dev info on socket 0 failed: Resource temporarily unavailable
Apr 7 18:11:59 jornada720 daemon.info modprobe: Note: /etc/modules.conf is more recent than /lib/modules/2.4.31-j720/modules.dep


A co pouzivas za Linux? Jestli jsem to z toho logu dobre pochopil, tak nemuze najit ten driver.
Moc dekuji ze mi radis co stim.
covex (10)|26.9.2005 20:53
Pochopil jsi to spravne. Pouzivam jich spoustu ale pro tebe jsem si nainstaloval Familiar 0.8.2 s opie.

To ze to nenajde ten driver jsi pochopil spravne. Zkus napsat prikaz "modprobe orinoco_cs", pokud to vypise chybu, tak ji sem posli, pak se podivej do adresare /lib/modules/2.4.31-j720/kernel/drivers/net/wireless/ jesli tam je soubor orinoco_cs.o. Pokud tam je, snad pochopime o co jde z te chyby prikazu modprobe, ale spis bych sazel na to, ze si v kroku 4. z http://www.lowlevel.cz/log/pivot/entry.php?id=41
nerozbalil soubor modules nebo prilozenou modifikaci rootfs na kartu.
(C) (28)|27.9.2005 17:05
Chybu to vypsalo nasledujici:

Note: /etc/modules.conf is more recent then /lib/modules/2.4
modprobe> Can´t locate module orinoco_cs

A v tom adresari jak jsi psal, ten driver je.
(C) (28)|27.9.2005 17:34
Predchozi zprava byl omyl, zapomel jsem tam strcit kartu. Takze to napsala:

modprobe: Can´t locate module orinoco_cs

A v adresari opravdu ten driver je. Myslis ze sem muzes napsat seznam prikazu, kdyz jsi instaloval linux na CF?
covex (10)|27.9.2005 19:58
Zkus misto "modprobe orinoco_cs" napsat "modprobe.24 orinoco_cs", krom toho zkus taky vypis prikazu lsmod. To je vypis vsech zavedenych ovladacu. Obavam se ze jich tam moc mit nebudes a z toho duvodu ti spousta veci nefunguje.

Vsechno co jsem mohl jsem sepsal na http://www.lowlevel.cz/log/pivot/entry.php?id=41
Psat seznam prikazu je dost nemyslitelne, protoze tato cinnost proste od uzivatele vyzaduji jistou miru pochopeni veci a samostatnosti. Linux pro jornadu proste neni ve stavu "nahraj a pouzij", coz je skoda, ale bohuzel s tim nic lepsiho zatim neudelame.

Pripravuji trochu upraveny opie-image, se kterym bys tyhle problemy mit nemel, ale bohuzel nevim kdy to bude.
(C) (28)|28.9.2005 10:39
Modprobe.24 napise stejnou hlasku jako modprobe a ls mod vypise pouze ide_cs.

Jak je videt na Linux jsemuplne tupej, takze si budu muset pockat, az to bude jednodusi.
Jinac dekuji za pomoc.
covex (10)|28.9.2005 13:33
Uz vim cim to je. Bohuzel chyba je v mem baliku rootfs. Je tam spatny soubor depmod.24. Prepis si ho tim z toho puvodniho baliku opie.

Nebo muzes vyzkouset pouzit image ktery jsem udelal:
opie image
S nim by melo vsechno fungovat (krome ovladani jasu v opie a suspendu - to nebude nikdy lepe fungovat). Doinstaluj si tam co potrebujes. Je to puvodni image opie s nekolika mymi upravamy.

Necekej ale od tohodle linuxu zazraky. Ja osobne ho pouzivam jen na ktere specificke veci, ktere WinCE nezvladaji.
(C) (28)|28.9.2005 17:09
Ted uz vsechno funguje. Dekuji za pomoc.

Opravdu DIK.
gl_st0rm (29)|13.10.2005 19:45
OT: vim, ze je to silenej offtopic to psat sem, ale vsude jinde mi to nevyslo, tak se predem omlouvam...

Pokud by uz nekoho nebavilo si hrat se svoji Jornadou, popripade zna nekoho, kdo by ji chtel prodat, tak necht mi napise PM, nebo na email: mava zavinac IBSmm tecka com

zajem mam o typy min 680, ale radeji 720

dik
gl