Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Free software pro měření vzdáleností

Jarak (22)|9.6.2005 07:54
Ahoj všichni, mám prosbu. Potřebuji soft na měření vzdáleností. Mám Acer n30 a Garmin GPS 10. Garminí soft ukazuje jenom tři cifry, tzn. jakmile mám ujeto 10 km tak už mi ukazuje pouze hektometry (100 m). Potřeboval bych něco co ukazuje vzdálenosti v metrech i po ujetí více než 10 km. Kdyby někdo o něčem věděl tak díky za info.
JaraK
ivanmart07 (88)|9.6.2005 18:42
Prepáč moc ti asi neporadím, ale toto mi pripadá asi rovnako potrebné ako sekundy pri zobrazovaní času. Tie su ale presné. Pri prejdenej vzdialenosti okolo 10 km sa už určite na presnosť GPS v metroch nedá spoliehať. Po prvé je to dané odchíľkou pri určovaní pozície, a potom tiež lineárnou aproximácoiu prejdenej dráhy. To znamená, že zákruta ktorú prejdeš je do vzdialenosti započítaná iba ako spojnica niekoľkých bodov a nie ako oblúk. Podstatná je rýchlosť, ktorou ideš a vzorkovacia frekvencia s ktorou zaznamenáva GPS pozície. Suma sumárum: Presnosť je už malá a preto sa tím možno ani nikto z výrobcov nezaoberá.
Jarak (22)|9.6.2005 21:08
No víceméně je to pravde, ale Garmin v modu WAAS by měl mít přesnost cca 3 m a mě se jedná o měření vzdáleností tak kolem 500m až 1 km, ale chtěl bych přesnost tak na 5 - 10 m. Ale já potřebuju ty vzdálenosti nasčítávat. Našel jsem nějaké softy ale jsou placené :-((.
JaraK
Ivanm_ce4you (466)|10.6.2005 00:13
Jeste bych si dovolil upozornit, ze GPS udava vzdalenost jen v prumetu na vodorovnou plochu. Takze ujety kilometr po rovine je 1000m, pokud pojedu pod uhlem 15 stupnu vzhuru, potom dolu, chvilku rovne, namerena vzdalenost GPS bude treba jen 880m, tachometr ukaze 1000m -pokud zanedbame jine nepresnosti.... Nebo lezu po skoro kolme skale, ulezu treba 300m vzhuru, ale GPS rekne 28,35.
peter.nr (501)|10.6.2005 06:55
Ja by som zase potreboval soft, do ktorého by som zadával aktuálne pozície z GPS, aby som ich mohol pomenovať, a on by mi na požiadanie počítal vzdušné vzdialenosti a azimuty medzi pozíciami. Je niečo také?
Ivanm_ce4you (466)|10.6.2005 07:37
Tak me napadaje OZI CE, udelat si ROUTE/trasa? zadat si routovaci body -klidne kdekoli.skocit do vlastnosti trasy ROUTE PROPERTIES. Tam se daji editovat pozice a jmena tech waypointu. V okne je videt azimut a vzdalenost bodu na trase. Problem je, ze to je vzdy jen pro 2 body za sebou. Ale ty body se daji posouvat v seznamu nahoru a dolu, takze i to se da obejit. Jen by se musely ty zjistene udaje prepsat treba do *.txt
A je tam maly BUG: pokud presunu nejaky WPT v ramci route na jine misto, tam, kde ma byt azimut se objevi pozice LAT/LON... Staci ale vyskocit a vratit se zpatky a je to OK.
Jarak (22)|10.6.2005 08:13
To Ivanm: že je to průmět na vodorovnou plochu mi nevadí. Phybuji se v rovinách a rozdíl šikmé a vodorovné vzdálenosti je zanedbatelný vzhledem k nepřesnosti GPS
JaraK