Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ma smysl pouzivat exchange s MDA Compact?

cenebris (144)|4.6.2005 19:36
Konkretne myslim pro nekoho, kdo pouziva denne velice aktivne 5 email. schranek a vyrizuje tak 50-100 mejlu denne. Krome toho velice rad pouziva adresar a kontakty na PC a velice intensivne premysli o MDA Compact. Ma pro mne smysl pouzivat hostovany exchange (necele 4 stovky mesicne)? A co mi vubec nabidne? Pokud jen zalohu kontaktu a adresare, tak je to trochy draha sranda. Doted nevim (ptal jsem se i MS) jak probiha spoluprace s emaily - zda by exchange umel spolupracovat s mymi schrankami (kazda u jineho providera) nebo se omezuje pouze na jednu domenu a jak je se to pak prenasi do zarizeni. Soucet vsech majlu dela asi 500 MB, to by se do MDA Compact urcite nevlezlo...

Diky moc.

PS Cetl jsem clanky o Exchange, ale bohuzel v nich jsem odpovedi na tyto otazky nenasel...

hybo (3107)|5.6.2005 09:48
presne jsem nepochopil situaci, ale vychazi mi, ze nemate PC a tak mail mate nekde "odlozene" a chcete uzivat MDAc byt pro pristup (na exchange) nebo to mit v PDA, pripadne to mit ve schrankach. je to tak?
cenebris (144)|5.6.2005 09:54
PC mam, nemam notebook. A o tom PDA Compact & exchange uvazuji v podobe hostovaneho reseni. Zajima mne, zda by mi to vubec k necemu bylo a jak si tento pristroj a exchange poradi s mymi 5 schrankami, resp. zda je to vubec mozne a zda to ma smysl. Z toho, co jsem pochopil - samotny pristroj taky dokaze kontrolovat email. schranky. Dekuji.
hybo (3107)|5.6.2005 10:07
a maily si stahujete do PC s tim, ze se na serveru, kde mate schranky mazou? V takovem pripade je je hosting zbytenocnosti. Kdyz jste doma, pracujete s PC, kdyz jste mimo, stahnete si vse nove do MDAc a mzuete s tim delat, kdyz prijdete domu, tak se to stahne ze serveru a je to. MDAc zvladne vidce uctu bez problemu
cenebris (144)|5.6.2005 10:17
Mejly ponechavam na serverech - kdyz se mi *** postovni klient, tak tim padem neprijdu aspon o ty emaily.

Emaily se v Pocket PC ukladaji na kartu nebo do vnitrni pameti? Resp - co se stane, kdyz se mi podari stahnout veskerou postu z jednoho uctu, na kterym mam kolem 200 MB? Nebo se stahne pouze par nejnovejsich?

Dekuji.

hybo (3107)|5.6.2005 10:20
hmm, moza ted se to nezda, ale casem muze byt provoz a ochovavani mailu jiz drahe, neni lepsi stahnout lokalne a zalohovat? Dyt i poskytovatel sluzeb muze mit takovej vypadek, ze o vse prijdete ...... a pokud uzivate outlook, coaz by bylo nejlepsi, pak je to otazka zalohovani jednoho souboru "pst"
beecher (9270)|5.6.2005 16:47
[QUOTE="cenebris"]Konkretne myslim pro nekoho, kdo pouziva denne velice aktivne 5 email. schranek a vyrizuje tak 50-100 mejlu denne. Krome toho velice rad pouziva adresar a kontakty na PC a velice intensivne premysli o MDA Compact. Ma pro mne smysl pouzivat hostovany exchange (necele 4 stovky mesicne)? A co mi vubec nabidne? Pokud jen zalohu kontaktu a adresare, tak je to trochy draha sranda. Doted nevim (ptal jsem se i MS) jak probiha spoluprace s emaily - zda by exchange umel spolupracovat s mymi schrankami (kazda u jineho providera) nebo se omezuje pouze na jednu domenu a jak je se to pak prenasi do zarizeni. Soucet vsech majlu dela asi 500 MB, to by se do MDA Compact urcite nevlezlo... [/QUOTE]Trochu zapeklita otazka, pokusim se z ni nejak vybruslit.
Jakekoliv PocketPC zarizeni umi samozrejme stahovat postu pres POP3 ci IMAP4 protokol, tedy stejne jako jakykoliv e-mailovy klient pro PC. Interni Pocket Outlook umi stahovat v dany okamzik pouze jednu schranku, pro stahnuti dalsi je nutne se do ni prepnout a nechat stahnout, nebo pouzit komercni WebIS Mail 2 ci ted free novinku zvanou QMail3, ty vsak sve e-maily ukladaji do vlastnich databazi (nejsou provazany s Pocket Outlookem).
Maily se v Pocket Outlooku ukladaji do pameti, prilohy lze ulozit na kartu, aby nezabiraly tolik mista, WebIS Mail 2 umi ulozit svou databazi mailu kompletne na celou kartu (u QMail3 zatim nevim).
No a pro synchronizaci kontaktu, adresare atd. nepotrebujete Exchange. Staci pouzit ActiveSync a Outlook pro PC nastaveny pro "domaci pouziti", tedy bez navaznosti na Exchange.
Jestli tedy o tohle jde...
Jinak co si pamatuji, tak Exchange umi stahovat schranky pres POP3 a distribuovat je do prislusnych schranek, jen mam obavy, ze v pripade hostovaneho Exchange to spravci budou povolovat, ale mozne je vsechno.
cenebris (144)|5.6.2005 18:15
Moc dekuji za vysvetleni, ale ted jste mne docela dostal - v outlook express jde nastavit automatickou kontrolu vsech schranek kazdych x minut, dokonce je i prikaz pro kontrolu vsech schranek - pokud pri kontrole vsech schranek budu se muset mezi nima poprepinat, tak je to jedna komplikace navic (na teto funkci jsem uplne zavisly :) ).


beecher (9270)|5.6.2005 18:21
[QUOTE="cenebris"]Moc dekuji za vysvetleni, ale ted jste mne docela dostal - v outlook express jde nastavit automatickou kontrolu vsech schranek kazdych x minut, dokonce je i prikaz pro kontrolu vsech schranek - pokud pri kontrole vsech schranek budu se muset mezi nima poprepinat, tak je to jedna komplikace navic (na teto funkci jsem uplne zavisly :) ).[/QUOTE] Bohuzel... :? Mne to taky docela vadi (a tak pouzivam uz jenom jednu schranku, tu nejdulezitejsi, zbytek resim na PC, proste ty maily muzou pockat :D )...
Ale treba jiz mnou zminovany WebIS Mail 2 umi stahovat vsechny schranky najednou...
cenebris (144)|5.6.2005 18:31
Takze bud pouziju originalni Pocket Outlook, ktery neumi kontrolovat vsechny schranky najednou, ale za to se synchronizuje s outlookem, nebo pouziju ty jine programky, ktere stahuji postu ze vsech uctu, ale zase nejdou synchronizovat... Ajaj :(

Nebylo by pak lepsi nechat nonstop spusteny Outlook na PC (bude kontrolovat postu vsech uctu) a pripojovat se k nemu pres internet pomoci ActiveSync? Tim padem by se snad stahovaly vsechny emaily? K tomu snad nic zvlastniho neni treba, jen to nejak nakonfigurovat a sprovoznit? Neverejnou IP adresu jde pry vyridit pomoci www.no-ip.com , tak snad i toto by nebyl problem.

Vim, ze s tim otravuji, ale uvazuji o koupi PDA jako o zarizeni, diky kteremu budu mit pristup k kontaktum, kalendari a emailum. Vsem. :) Kazdopadne dekuji za Vase odpovedi.
beecher (9270)|5.6.2005 18:47
Tim ze pouzijete jiny e-mailovy klient, samozrejme neztratite moznost pouzivat synchronizaci kontaktu, kalendare atd. Pocket Outlook neni jeden velky balik jako pro PC, ale jsou to vlastne 4 samostatne casti, tedy Kalendar, Ukoly, Poznamky, Posta. Tim Pocket Outlook v predchozich prispevcich jsem myslel pouze tu e-mailovou cast.
Podobne jako se da "nahradit" ta e-mailova cast, tak take existuji nadstavby na Kalendarem, Ukoly atd... Jmenovite Pocket Informant a Agenda Fusion a opet se neztraci moznost synchronizace.
hybo (3107)|5.6.2005 20:01
mozna by nebylo spatne nastinit zpusob prace a potreby, ocekavani mobilniho uzivani a na zaklade toho mozna konkretneji poradime, "jak na to". takhle zase jen vyjmenujeme a popiseme moznosti, ktere platforma jako takova dava, ale nevyresime tim nic konkretni...
cenebris (144)|6.6.2005 14:34
Ok, tak ve zkratce moje ocekavani od MDAc (to zarizeni se mi momentalne libi nejvice nejen cenove):

- prace s 5 (i vice) postovnimi schrankami (pop3, imap a gmail), moznost jednoducheho zjistovani novych zprav ve vsech schrankach nejlepe pomoci jednoho prikazu nebo v danem casovem intervalu (ale vsech schranek), moznost synchronizace mejlu s Outlookem. Nebude problem koupit nejaky program, ale jednoducha kontrola vsech schranek najednou a synchronizace se zda pro mne nutnosti.

- je mozno nastavit, aby se stahovaly pouze hlavicky zprav aby emaily zabraly mene mista v pameti?

- prace se Skypem pres dokoupitelnou WiFi kartu (bude to kvalitni a pouzitelne i pro skype in/out?) konkretne na MDAc

- muzou soucasne bezet dve aplikace pouzivajici datove pripojeni (Skype a Agile Messenger) - jako to jde na PC? Nebo se to zacne kousat?

- pohodlne vyrizovani nekolika desitek emailu denne pomoci stylusu a obrazovkove klavesnice (psali jste, ze je to mozne, jen je treba se zvyknout)

- pro kontakty a adresar mi asi bude stacit originalni aplikace.

Diky
beecher (9270)|6.6.2005 15:22
[QUOTE="cenebris"]- prace s 5 (i vice) postovnimi schrankami (pop3, imap a gmail), moznost jednoducheho zjistovani novych zprav ve vsech schrankach nejlepe pomoci jednoho prikazu nebo v danem casovem intervalu (ale vsech schranek), moznost synchronizace mejlu s Outlookem. Nebude problem koupit nejaky program, ale jednoducha kontrola vsech schranek najednou a synchronizace se zda pro mne nutnosti.[/QUOTE]Bude problem (asi), protoze ty e-maily, ktere se synchronizuji jdou do specialniho uctu v Poste Pocket Outlooku a na PDA se neda nastavit na takovem uctu, aby sel stahovat pomoci POP3/IMAP4, takze jedine se bud vzdalene pripojovat/syncovat na Exchange server s ven vystrcenym mobile synchrem ci nejak (napr. VPN) na stolni PC.
V IMAP4 nevidim problem (stavy mailu se udrzuji na serveru), no a GMail se svym POP3, to je prasarna nehoraznyho kalibru (jednou stahnuty e-mail, uz nejde stahnout nikde jinde, ne diky)...
A pokud se pouzije jiny e-mail klient (at uz WebIS Mail 2 ci QMail3), tak ty se neumi synchronizovat do Outlooku na PC uz vubec. Osobne synchronizaci e-mailu nepouzivam, vse taham pres IMAP4 a kde to nejde POP3 a v hlave pamatovaka, na co jsem uz odpovidal. BTW Co je na synchru e-mailu nutnosti? S kterym uctem to chcete synchronizovat?[QUOTE="cenebris"]- je mozno nastavit, aby se stahovaly pouze hlavicky zprav aby emaily zabraly mene mista v pameti?[/QUOTE]Ano, lze...[QUOTE="cenebris"]- prace se Skypem pres dokoupitelnou WiFi kartu (bude to kvalitni a pouzitelne i pro skype in/out?) konkretne na MDAc[/QUOTE]Skype pres WiFi neni problem, pres GPRS ano...[QUOTE="cenebris"]- muzou soucasne bezet dve aplikace pouzivajici datove pripojeni (Skype a Agile Messenger) - jako to jde na PC? Nebo se to zacne kousat?[/QUOTE]Jiste, jde to a kousat se to nabude.[QUOTE="cenebris"]- pohodlne vyrizovani nekolika desitek emailu denne pomoci stylusu a obrazovkove klavesnice (psali jste, ze je to mozne, jen je treba se zvyknout)[/QUOTE]Jde to, ale utapate se...[QUOTE="cenebris"]- pro kontakty a adresar mi asi bude stacit originalni aplikace.[/QUOTE]Tady neni co resit... ;)
Martin Ráž Hoch (1832)|6.6.2005 18:06
He, he... kdyz to tak ctu, tak nedavno jsem narazil na full screen keyboard - je to klavesnice pres celou obrazovku (+ radek na psani textu) a docela se na tom da psat. Co se tyce ale stovek mailu, tak spis HW klavesnice.

Vetsinou synchronizuji cca 200MB PST a docela me MDA prekvapilo - jakas takas komprese tam asi bude, protoze MDA jede docela v klidu. A dokonce i na separovane ucty se da zvyknout (v Pocket Outlooku).
Pavel Koza (4761)|7.6.2005 08:52
1. Na vzdalenou synchronizaci s desktopem pres GPRS/WiFi od ActiveSync verze 4.0 zapomente. MS to rusi (skryta podpora Exchange, nic jineho v tom asi neni).
2. Defaultni programy v Pocket PC jsou myslim dost primitivni, ale zalezi na tom, co chcete - napriklad pro me jsou plne dostacujici, pouzivam predevsim postu, mene pak kontakty a minimalne kalendar. Nahrady jsou sice vyrazne bohatsi na funkce, ale nakonec jsem zjistil, ze v principu potrebuju stejne jen 4 zakladni funkce;) Ale tohle fakt zalezi na uzivateli, jsou lide, co bez Pocket Informantu nedaji ani ranu...
3. Synchronizace s Exchange serverem 2003 ma sice sve mouchy, ale v SP2 by se to melo hodne resit, navic by tammmela byt podpora pro Push email. Ja uz bych se bez teto vlastnosti (synchronizace s Exch. servrem) asi neobesel, jedno tuknuti a mam vsechno aktualni - schuzky, kontakty i postu. Krasa.
4. Pokud si musite misto na Exchange nekde platit, je to samozrejme mene prijemne, ale zase to nestoji tak moc (a pisete, ze to pouzivate inteznivne, tak se to vyplati o to vic). Nejvetsi problem muze byt asi s duverou, ze vase data jsou nekde jinde, ale co jsem videl ja, tak je soucasti sluzby i zasilani vypalenych PST archivu jednou za mesic...

Pokud jde o otazku - Exchange sice umi sosat data z POP3 schranek, ale proc si na tech schrankach neudelat forward? Jinak Exchange toho umi spoustu, spis je otazka, jestli jsou vsechny vlastnosti dostupne i ve forme sluzby (pro jedince se Exchange 2003 jaksi moc nevyplati;).

Uff, snad z tohohle romanu pochopite, co jsem chtel rict:)
cenebris (144)|7.6.2005 12:51
Diky Vam moc za nastineni moznosti platformy PPC. Dobre vedet o te nemoznosti dalkove synchronizace pres GPRS/WiFi. Ten push email mne docela zajima, ale nema to byt jen pro Magneto (WM5)? Pokud ano, tak pro MDA Compact to nebude. A jak to bude - zarizeni bude nonstop pripojeno pres GPRS na server? Nebude to delat problemy s volanim? Takze ten service pack 2 jeste nevysel?

O forwardovani vsech schranek na jednu/na exchange server jsem nepomyslel - dekuji. Je to skvely napad. Jen by mne zajimalo, zda to pak jde udelat nejak tak, aby odpovedi nesly od exchange, ale primo z dane adresy (nevim jak to napsat - snad mne pochopite :) ) nebo aby pri odpovidani na email slo zvolit, ze ktere schranky se to ma odeslat (proste jako v outlook expressu na stolnim pc).

A umi exchange "sosat" nejen POP3, ale i IMAP schranky s ruznych domen?

Pavel Koza (4761)|7.6.2005 14:56
1. Vice informaci o tom SP2 najdete zde. Bude to jen pro Magneto - nejaky pokus o Push email byl i ted, ale v SP2 by to melo fungovat:)
2. Na klasickem outlooku to neni problem, ale v Pocket PC Inboxu to asi problem bude. Resenim je vytvorit si vic uctu a emaily odesilat pres ne, ale to se mi moc nelibi...
3. No IMAP z principu nic nesosa, vse zustava na serveru a zobrazuje se jen vysledek pozadavku klienta:) Jestli myslite nejakou gateway, ktera bude jaksi sdruzovat ruzne IMAP ucty na ruznych serverech, tak to asi urcite MSX neumi...