Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Garmin navigace

jarula (19)|2.6.2005 10:54
V poslední době se v časopisech objevují reklamy na bluethot GPS přijímač Garmin 10 Deluxe, který obsahuje zároveň mapy od Garminu s podrobným Českem a Evropou za zajímavou cenu kolem 10 tisíc s možností použití v několika PDA (několik nezávislých uživatelů, samozřejmě ne naráz), protože mapy jsou vázány ne k PDA, ale na přijímač GPS.

Máte někdo zkušenost s tímto přístrojem? Co mapové podklady Garmin?

Mám Navigon, v Evropě pohoda, doma v těch pár městech taky, ale občas by se hodilo i více ČR, a Garmin nabízí rozšiřitelně i mapy "východních" zemí, které ostatní výrobci nemají.
dodox (79)|2.6.2005 11:03
Docela by me zajimalo jestli by slo puzit mapy v garminackym formatu s nejakym softem na pda (mam garmin legend a do nej par map)
našrot (126)|2.6.2005 20:37
jarda: já jsem s Garminí navigací (SW - hardware mám jiný) poměrně spokojený a když tak pročítám příspěvky uživatelů TomToma, SmartMaps apod., tak zjišťuji, že bych měl být vlastně maximálně spokojený, ale holt jsem náročný, takže mouchy to má (neumí nepřepočítávat trasu v tunelu, i když to ví, že tam je, a hlasová navigace neříká "odboč druhou vpravo", ale "odboč za 100m vpravo", ale na to se dá zvyknout). Jinak např. samo to přepíná (může, nemusí) mezi daymode a nightmode, což jsem myslel, že je samozřejmost, obdobně jako navigace od baráku k baráku a rychlé přepočítávání trasy při špatném odbočení (při krátké trase např. do 50 km to přepočte do 2-5 s, při dlouhé trase např. 700km do 10-20s, podle množství silnic v okolí). Co se týče možnosti užívání, tak každá mapa CitySelect je použitelná na max. 2 GPS přístrojům, každá ČR při koupi s přístrojem na jednom (nechápu proč, když CitySelect je v podstatě co se týče kvality map a pokryté plochy hodnotnější), ale odpověď Picodasu na tuto mou otázku byla, že zákazníci si to nepřejí... Pokud budeš chtít využívat i "podrobné mapy" jiných států (např. Slovensko, býv. Jugoslávie atp.) tak se připrav na to, že jsou dost drahé (v průměru 6-8tis. za mapu - pro srovnání CitySelect Europe stojí samotný 10tis....). Ale existují různě po webu mapy pro Garmin zdarma, které vytvářejí různí nadšenci, ale mají většinou drobnou vadu - nejsou routovatelné, tedy se podle ní dá jet jen jako podle mapy papírové... Toť asi tak momentálně vše.

dodox: pokud je ta GPSka USB a na PDA máš USB host, pak jí lze k PDA připojit a s ní navigovat ještě pomocí SW GPSGate. Pokud jde jen o mapy bez navigace, tak by to měl umět třeba OziExplorer a nebo přímo jejich Que, který je k GPS pro PDA dodáván a na webu mají zdarma updaty, které nevím, jestli fungují bez původní verze či ne a jestli je vůbec ten SW zadarmo...
Logman (95)|3.6.2005 23:49
[QUOTE="dodox"]Docela by me zajimalo jestli by slo puzit mapy v garminackym formatu s nejakym softem na pda (mam garmin legend a do nej par map)[/QUOTE]

Zrovna před týdnem jsem se na to ptal a odpověď zněla NE! Gamin podporuje pouze svá vlastní zařízení. Ale připravuje se produkt (název nevzpomenu), který má být multiplatformní (lépe řečeno použitelné a licencované na jakoukoli platformu).

Co je ale důležité, že prý firma co dodává data pro mapové podklady pro garmin bude distribuovat i pro tento nový produkt. Zatím ale vše pouze v přípravě.

Co se týče Garmina, tak ten má data opravdu nejlépe (co do kvality i aktualizace) zpracovaná. TomTom ale v kvalitě a vývoji taky nezaostává a začíná být Garminu velkým konkurentem - tedy v silniční navigaci!

Osobně mám od Garmina Palm iQue 3600 a StreetPilota III a s pojetím map a navigací jsem spokojenej maximálně. Jen už už aby byla zmapovaná kompletní CZ. Na iQue M5 (Pocket PC) jsem slyšel dva různé názory, ale osobní zkušenost nemám.

Pokud bych měl volit novou GPS či soft, tak bych ještě chvilku vyčkal. Upgrady map nejsou opravdu levné.

našrot (126)|4.6.2005 00:22
Logman: Garmin (tedy jejich originální mapy - CitySelect apod.) má podklady od NavTequ, jako např. Blaupunkt a obdobné navigační systémy pro auta. Co se týče funkce Garminího SW pro PDA (Que), tak ten umí komunikovat jen přes protokol Garmin. Ale čtení *.img map umí víc programů, akorát na nich jsou schopny jen ukazovat pozici. Co se týče Garmin M5, tak mě osobně to přijde jako vyhozené peníze - jako PDA nabízí málo, jako GPS vlastně taky (malá výdrž baterií), takže lepší mi přijde kombinace lepší PDA + Garmin BT10 nebo cfQue (už s ní začínám být spokojený, akorát někdy chytne satelity až po několikátém SR PDA nebo vyndání z CF slotu, potvora ;o) ).

Jinak co se týče map, tak jsem zvědavý, jestli už CSEU8 bude mít ČR pořádně, protože 7mička se moc nevyvedla (chybí jí např. v Praze jednosměrky, které měla CSEU6...) a ten český Atlas 10R je taky spíš takové relativně průměrné řešení (za ty peníze spíš podprůměrné).
Logman (95)|4.6.2005 00:58
našrot: Když vyšel Garmin s cfQue tak to vzbudilo můj zájem, ale zase je uživatel limitovanej právě CF. Ale jako nápad dobrý!
iQue 3600 na palmu mi jede v pohodě (teď trochu kecám, protože mi zrovna modul gps odešel, ale čert ví, čím to - dostanu jinýho). Gafika frčí, satelity drží, nic se nekouše. Jen ten design - takovej dost hranatej.

O iQue® M5 jsem slyšel, že má lepší display než iQue3600, ale prý větší zrno.
Ale vzhledem k ceně bych do toho taky nešel. Vůbec si říkám, jestli ještě někdy kompaktní PDA s vestavěnou GPS. Žere to energii jako když běžel Goro do Tokya. Moje iQue mi vydrží se zapnutou GPS cca 2 hod - je to vhodné tak spíš do auta. Jenže v autě za jízdy klepat stylusem na lesknoucí se display si taky říká o malér - zlatej StreetPilot III. A abych řekl pravdu, do přírody se taky moc nehodí.

Dnes bych volil jako ty PDA + ext.GPS. Ale ocenil bych opět Garmina. Nějak jsem si na něj zvyknul a lepší jsem v akci při routování zatím neviděl. Chtěl bych se ale mrknout pod kapotu TomToma pro PDA v akci.

Jinak CitySelect cca 100 USD, CityNavigator cca 150 USD - tedy upgrade samozřejmě. A máš pravdu. že do verze 7 fakt nemá smysl jít. To že bude pokrytá CZ ve vyšší verzi jsem si říkal už při verzi 4. Jedou fakt pomalu!

Atlas ČR R od Picodasu - Pěkný, pěkný, ale chybky a vysoká cena! Přesto aspoň někdo má mapu naší zemičky :cool: Mám od nich Turistickou 1:50 000 a je opravdu dobrá.
našrot (126)|5.6.2005 12:19
Logman: ta 3600 je dobrá v tom, že je to Palm, tedy že to není Microsoft, takže by to nemělo tak padat (např. Symbian vůbec nemá tlačítko Reset :o)) ). Ale ty tvoje 2 hoďky provozu mě teda překvapily, čekal jsem od Palma víc.. Mě na Looxi vydrží cca 4 hoďky, každopádně do auta mám CL kabel... Nevím, jaký je SW pro tu GPS na Palmovi, ale to Que pro PPC se dá v podstatě ovládat bez stylusu - akorát chvíle při zadávání cíle cesty nebo mezikusů vyžadují přesnější trefu. Asi sem dám nějaké screenshoty i pro jiné zájemce :o)

Jen ještě k té turistické mapě - už umí navigovat, nebo pořád se na tu GPSku musí koukat?
Logman (95)|6.6.2005 16:11
Za ty 2 hoďky může malá kapacita baterie (z hlavy kapacitu nevím). Prý u M5 je to řešeno líp - lze i přidat botku. Samozřejmě, že i já mám kabel s reproduktorem do zapalovače - bez toho bych daleko nedojel. Hlavně repro je dobrý, protože z palmu místo hlasové navigace vychází úsměvné kňourání. Možná to je tím, že nemám nehlušné japonské auto :D

A díky tomu, že to jede na palmu jsem neresetoval ani nepamatuju - to máš pravdu.
Bez stylusu se to dá ovládat taky, ale zadávat ulici nebo waypoint prstem, to bych si je nejdřív musel ubrousit ;) Pokud jedu, raději si v klidu zastavím a naťukám to tam skrz párátko. Co mě ale krká je formát ukládaných souřadnic waypointů v kontaktech - pokud nebudu mít algoritmus na převod, pak si s tím v outlooku ani neškrtnu.

StreetPilot III dotekovou obrazovku nemá, ale zase má inteligentně zmáknutý kursory, takže za jízdy je to na ovládání (na rozdíl od iQue) pohodlnější. Je to ale vykoupený velikostí. Zkrátka jednoúčelová záležitost. Na palubce ale sedí pěkně, i bez stojánku!

K Topo 50 - routovat bohužel neumí, ale prý se na tom dělá. Zkusím se pozeptat, jestli není něco nového. Ale zmáknutá je dobře.
Logman (95)|7.6.2005 07:59
Tak jsem si byl včera vyměnit iQue 3600. Jak jsem zmiňoval, odešel GPS modul a protože jsem se ještě vešel do záruky, proběhla výměna kus za kus. Nakonec jsem ale na tom vydělal, protože přiložená mapa od Garmina byla CitySelect v7 a doufám, že bude v ceně jeden update zdarma. I když prý Garmin oznámil, že tyhle "bonusy" potlačí. Zatím s tím ale problémy nejsou.

Dnes ráno cestou do práce jsem verzi 7 zkoušel a jsem malinko rozčarovanej, že T-Mobile Aréna je pořád vedena jako "Paegas Arena". Ulice Partyzánská stále jako "Party Zanska". Čekal jsem větší flexibilitu. Ještě chci vyzkoušet pár křižovatek, o kterých vím, že v minulých verzích byly chybně navigované co se průjezdů týče. Uvidíme.

Ještě jednou k TOPO 50: Dle čerstvých informací routovatelná není a nebude. Tvůrci by do toho zabředli na pěkně dlouhou dobu. Přesto spousta zapálenejch fanoušků "turistů" poskytko Picodasu data, které jsou v poslední verzi zahrnuty. Rozdíl mezi TOPO a podkladovou je v tom, že TOPO je alespoň částečně interaktivní. Na klepnutí zobrazí výšku vrstevnice, info o památce atd. Víc čekat asi nemůžeme. Ale v přírodě ji využívám pro její přehlednost rád.
našrot (126)|7.6.2005 13:35
Logman: musím říct, že s CS6 jsem po Praze ze srandy jezdil podle GPSky - říkal jsem si, že se aspoň naučím názvy ulic ;o), ale s CS7 to prostě nejde. Poprvé si ze mě vystřelila tím, že naše ulice je tam dvakrát, paralelně cca 50m od sebe. Podruhý, když mě vedla do protisměru do Zborovské a potřetí, když mě vedla do prosměrů v Holešovicích. Takže jsem jí přestal používat.

Jinak co se týče updatů zdarma - já mám takový dojem, že ten se poskytuje jen tehdy, pokud zakoupíš (dostaneš, vyměníš...) přístroj se starší mapou v době, kdy už je na trhu nová. Aspoň tedy takhle jsem to dělal už 2x.

A k routovatelnosti Topo50 - to mě teda dvakrát nepotěšili, protože udělat routovatelnou mapu bez rozlišení dálnic, dalších silnic a jednosměrek, je podstatně jednodušší, než tu, která to rozlišené má. Asi holt jsme my, Češi, málo tvrdí zákazníci ;o) Kdyby aspoň šlo ty img vytaháním odemknout a pak tu mapu na routovatelnou upravit, protože na to SW zdarma je. Problém je pak akorát v tom, že po nahrání do GPS to chce pořád odemykat...


Ještě mě prosim tě zarazilo, jak píšeš o ukládání waypointů v kontaktech - to já tam vůbec nenmám. Mám jen u kontaktu kontextové menu, ve kterém mi vyskočí možnost "Find with Que" a je to... Jak to vypadá u tebe?
Logman (95)|7.6.2005 20:02
našrot: Tak podle CS7 jsem ještě nestačil ani vyjet. S verzí 6 jsem ale problémy neměl.

Dnes jsem jel z práce domů podle Atlasu 10R (demoverze) a nestačil jsem zírat. Cesta se vykreslila od hradu do leva k hradčanské a hlasová navigace, že mám jet v pravo !!! Snad jsem měl zatemněnou mysl (zítra to zkusím s CS7). Pak u vlády hlas vede po pravé straně (pravý pruh) a vykreslená je levá, která vede vrchem doprava na most. To že mi to píše 60m ke křižovatce a já stojím cca 15m od ní jsem si už zvykl :) Jo, a přepočet trasy při Offroad se ráčil spustit až km za špatným odbočením a to jsem ho mátl minimálně třikrát. Dost mě to otrávilo. Před tím jsem měl lepší zkušenost. Ale nechci ještě dělat závěry, dokud neprojedu trasy, které mám vyzkoušené.

Nainstaloval jsem si i poslední lokalizaci pro iQue od RedGrepu a chyba za chybou. Fonty ve španělštině, světová růžice má dva severy (S,W,S,E), v navigaci dlouhé věty, které jsou useklé atd. Hodlám jim napísať něco povzbudivého ;)

K updatu map zdarma - tohle se vztahuje jen na nově zakoupené přístroje od garmina. Celkem jsem to zkoušel už 6x a vždy byl jeden update grátis.

K TOPO 50 - nevím, asi by uživatel od topomapy čekal routovatelnost pro pěší a když si vezmeš kolik polních a turistických cest je.... nechtělo by se to dělat ani mě :)) Ale routovat výhradně po silnicích by snad i mohla mohla - aspoň pro cyklisty!
Jak jsi myslel udělat mapu routovatelnou? Takovej soft mi ještě pod prsty nepadl... Tohle mě zajímá!

A k těm waypointům: iQue si automaticky zabralo čtvrté vlastní pole v profilu kontaktu (Custom 4) a ukládá do ní GPS souřadnice v nějakým vlastním formátu GARMIN XXXX XXXX XXXX... Vedle kontaktu s waypointem se zobrazí malej praporek. Klikneš a jsi na mapě. Nebo v QueFind -> Podle jména a vyjede ti seznam kontaktů s GPS pozicí. Označíš a klikneš na trasování.
Ale ten formát mi byl čert dlužnej - sháním algoritmus, jak to vrátit do původních souřadnic a ne abych si to kopíroval přímo z infa (z mapy) u každýho kontaktu jednotlivě.
našrot (126)|7.6.2005 22:17
Logman: tak 60m ke křižovatce mívám v Praze taky a jak jsem zjišťoval, tak je to holt přesností v úzkých uličkách (v tu chvíli mívám přesnost kolem 20-30m, takže je to v toleranci). Co se týče lokalizace, tak nemám, pokud je to možné, nikde žádnou, protože tomu většinou jednak nerozumím a jednak jsou lokalizované programy většinou méně stabilní, než v původním znění.

Routovatelná mapa turistická je právě podstatně jednodušší, než autová, protože každá turistická stezka je bez omezení rychlosti a směru (no, až na pár vyjímek někde v horách, které mají směry doporučené), tudíž po všech se člověk pohybuje stejně rychle. A tedy do programu, který vytváří routování stačí pouze zadat body, kde jsou křižovatky těch stezek, resp. kde nejsou a je to. Zbytek udělá program sám, akorát to nějakou dobu trvá.

A k waypointům: tak já u kontaktu žádné políčko navíc se souřadnicí právě vůbec nemám - hledá to podle adresy a když chci navést ke kontaktu, tak musím z Que do Outlooku a tam vybrat kontakt, ke kterému chci dovést -> podržet stylus, aby vyjelo kontextové menu -> vybrat Locate with Garmin Que a je to.

A pokud ti jde čistě o konverzi formátu Garmin na něco normálního (NMEA nebo vytahat přímo jen souřadnice), tak na webu je spousta konvertorů a i popis těchto standardů, takže si to pak můžeš překonvertovat rukou :o)) Nevím sice kde, ale google to ví za mě ;o)
Logman (95)|7.6.2005 22:46
[QUOTE="našrot"]Logman: tak 60m ke křižovatce mívám v Praze taky a jak jsem zjišťoval, tak je to holt přesností v úzkých uličkách (v tu chvíli mívám přesnost kolem 20-30m, takže je to v toleranci[/QUOTE]

Jenže mě to v dané chvíli ukazuje přesnost měření 4 až 6m :(

K TOPO: Tohle posouzení nechám na picodasu. Mám za to, že je to jedna z mála snaživých firem v oboru GPS tady u nás. A kdyby to zase taková práce nebyla - věřím, že by na tom zapracovali. Podkladová mapa je od Shocardu a ta to má zase od armády z papírové podoby. Než se pustit do navigace od křižovatky ke křižovatce, musely by se kompletně všechny křížení jednotlivých cest do bodu dotáhnout (zakončit). Bohužel tahle mapa má slabinu právě v těhle zakončeních (občas přetahuje). A jak říkáš, zrovna v horách nebo chráněných územích je hodně omezených komunikací pro vjezd a tohle vše podchytit - mno, nevím nevím.

Stejně, když si vezmeš co firem prodává papírové mapy (a jsou stejně všechny z jednoho společného podkladu - a teprve co stojí peněz), a žádná se zatím nepustila do něčeho podobného, pak i tak smekám před firmičkou, co se živí hlavně distribucí 'železa' a i tak dělá na mapě. Takovejch let se tady prodávaj GPSky a žádná konkurence - a přitom by to byl velice slušnej kšeft.

Pokud lítáš nebo se jinak plavíš vzduchem - prý mají dobrou leteckou mapu..
:dead:

Waypointy: všechny waypointy se mi ukládají do kontaktů. Při synchronizaci se usídlej v aplikaci "Palm Desktop", (která je šitá pro iQue - odtud i intaluji mapy) právě pod kontaktama "Custom 4. V iQue se tohle pole vůbec nezobrazuje (maximálně "Custom 3"). Jen ten formát - na netu jsem koukal. Mám i nějaký konverzní softy, ale žádnej tenhle formát neznal. Asi si na to hledání vezmu dovolenou. :sarcastic:

Docela rád bych tu tvoji GPS okouknul. Asi zajdem na pivo..

Na ten softík mrknu. Podporuje to přístroje od Garmina?
našrot (126)|7.6.2005 23:07
ad Topo: tak jistě, že to nějakou práci dá, ale když už udělali routovatelný silniční atlas, tak proč ne turistický (tedy pro pěší), protože podle toho, jak jsem "studoval" tvorbu map pro Garmin, tak z hlediska routování je to jedno, co to routuje. Otázkou je, jaký používají v Picodasu SW - taky jsem se kdesi dočetl, že SW, co se oficiálně prodává pro tvorbu Garminích map je horší než ty, co jsou freeware (jako třeba tan cgpsmapper apod.). Kdyžtak koukni na gps-maps.info - tam jsou jednak ke stažení mapy pro ČR a SR zadarmo, neb se našli praštěnci, kteří to mají jako koníčka a za mapu, ktará je kvalitativně asi tak 50% Atlasu 10 nechtějí nic ;o) a jednak odkazy na další volné SW pro vytváření map.

Jinak ten software je právě psaný pro vytváření map pro Garmin. Dostat je ale do GPSky, která není rovnou, ale v PDA jde bohužel jen přes Mapsource, do kterého se zase dostávají jiným, relativně složitým, způsobem - to je pojistka Garminů, aby lidi používali jen jejich mapy za peníze a nic zadarmo ;o) Už jsem se jich ptal, jestli můžu použít vlastní detailní mapu (např. co bych potřeboval na tábor "pro děcka") a oni, že jen to, co dostanu do mapsource.. no, dostal jsem jí tam, ale způsob se mi moc nelíbil...
našrot (126)|12.6.2005 00:12
Tak jsem se rozhodl, že jsem dám nějaké screenshoty toho, jak vypadá Que na PocketPC při navigaci (zatím - pokud bude zájem, přidám i další obrázky, protože je toho fakt hodně.. tedy mě je to vcelku jedno, kolik toho sem dám, ale respektuji modemáky a obdobná připojení, jejiž rychlost je srovnatelná s běžnou Českou Poštou ;o) ).
00069485_01-newroute_5NRV.jpg 00069485_02-newroute2_6Zqh.jpg 00069485_03-find_Iv0N.jpg 00069485_04-find_entertain_IOeq.jpg 00069485_05-find_street_9Os.jpg 00069485_06-find_street_select_AZ7.jpg 00069485_17-locate_UDI.jpg 00069485_22-navi_before_roundabout_eBOH.jpg 00069485_23-navi_roundabout_detail_1vNm.jpg 00069485_21-navi_turnleft_det_2rm2.jpg 00069485_27-tripcomputer_EVuf.jpg
Logman (95)|12.6.2005 01:36
Pěkné, tady je stránka s obrázky iQue pro palma: iQue 3600
Ještě by to chtělo možnost přepínání náhledů mapy ve 3D jako to má tady TomTom

Tak a teď k mapám. Teď můžu s naprostým klidem odsouhlasit, že Atlas 10R opravdu může sloužit jako podkladová mapa pro TOPO 50. I když jsem to zkoušel zatím jen po Praze, byl jsem dost rozčarovanej, když mě mapa Atlasu (Dejvice - Troja) chtěla navést na lávku pro chodce ve stromovce :sarcastic:
Průjezdy křižovatkami hlásila jen občas a neznat prahu - asi bych byl nervózní.

Dále mě naváděla do míst, kam se sotva vejdou dva pěší, natožto že bych jel na kole. Dvakrát jsem si kontroloval nastavení pro AUTO!! Ale asi pro to kolo dobrý. Jen ta cena kvalitě neodpovídá. Ale když jsem přepnul na City Select 7, musím říct, že chyby předchozích verzí byly odstraněny a zatím jsem na problém nenarazil. Vlastně jeden ano, ale za to může místní úřad, kterej si určuje zákazy vjezdu dle nálady či počasí či co...


[QUOTE]Jinak ten software je právě psaný pro vytváření map pro Garmin. Dostat je ale do GPSky, která není rovnou, ale v PDA jde bohužel jen přes Mapsource, do kterého se zase dostávají jiným, relativně složitým, způsobem - to je pojistka Garminů, aby lidi používali jen jejich mapy za peníze a nic zadarmo ;o)[/QUOTE]

Mno, pokud jde o formát IMG, nemám jak zkusit, ale na kartu ho dostanu. Teď tam mám garminí cca 57 MB. Ruku do ohně ale nedám, že by to chodilo s cizí mapou (nakopírovanou přímo).
našrot (126)|12.6.2005 13:34
3D je sice celkem pěkné, ale dokud nebude ten 3D pohled vypadat jako např. standardní navigace v Toyotách v Japonsku, tak to moc na kvalitě navigace nepřidá - drobné obrázky k vidění např. zde ;o)

Jinak jsem zkoušel to routování z Dejvic do Trojy a ani CS7 ani Atlas 10R mě na tu pěší lávku nevedly... zkoušel jsem to teda jen na počítadle, na PDA ne, ale snad by to mělo routovat stejně. I když jsem třeba zjisitil, že ačkoli pokrytí Prahy má snad CS7 stejné jako Atlas10R, tak při stejných výchozích podmínkách některé cesty vybírají jinak...
Logman (95)|12.6.2005 13:54
Ty obrázky 3D vypadají pěkně, ale současný hardware našich PDA na to stačit nebude. Prozatím by bohatě stačila jednodušší grafika. Když je člověk za volantem, stačí jen skouknout směr...

K Atlasu: V MapSource routuje úplně jinak než v přístroji. Žel bohu není cesta jak přenést vygenerovanou cestu do iQue. Takže plánování tras u PC je hezká věc, ale maximálně tak pro orientaci. Jediný co jde dostat z iQue do MapSource jsou waypointy a projeté cesty. V tomhle ohledu je komunikace jednosměrná. Se StreetPilotem je to ale v pohodě.
Logman (95)|12.6.2005 14:59
[QUOTE="našrot"]Jinak jsem zkoušel to routování z Dejvic do Trojy a ani CS7 ani Atlas 10R mě na tu pěší lávku nevedly... zkoušel jsem to teda jen na počítadle, na PDA ne, ale snad by to mělo routovat stejně. I když jsem třeba zjisitil, že ačkoli pokrytí Prahy má snad CS7 stejné jako Atlas10R, tak při stejných výchozích podmínkách některé cesty vybírají jinak...[/QUOTE]

Nastav si v MapSource u Routingu kratší vzdálenosti a zkus to ještě jednou (Preferences - Routing - Calculation Style - Shorter distance). Teď jsem to zkoušel a lávka je tam :)
našrot (126)|12.6.2005 16:33
Do cfQue taky nejde přenést trasa :o( Ale co mi říkal příbuzný, co má Quest, tak tam sice jde, ale uloží se mu mimo silnice, takže mu to chce přepočítávat a ten přepočet mu celou GPSku kousne... Jinak do a z cfQue dostanu waypointy i uložené "tracks" - tedy projeté cesty, ale ještě jsem nějak nepřišel na to, jak ty projeté použít na navigaci... použije je automaticky zatím tehdy, když mu při vypočítávání trasy zadám "Use habits" a pak si z nich asi taky vybírá.

Jo a co se týče toho HW pro tu japonskou navigaci - má to 20GB disk, protože to samozřejmě má ještě spoustu dalších funkcí, ale platforma je MS Windows CE... Takže by to ta PDA třeba klidně zvládat mohla... mě osobně by stačilo to zobrazení jízdních pruhů před příjezdem na křižovatku.

Jinak jsem to tedy zkoušel s tou cestou znovu (3 trasy) a lávku tam nemůžu dostat... :o))
00069557_mapsource_b5xX.jpg
Logman (95)|12.6.2005 16:47
Tak mrkni na tohle - nastaveno pro CAR/MOTOCYCLE a pro kratší vzdálenost:

00069558_mapalog_6h7C.jpg
Logman (95)|12.6.2005 16:57
A teď stejná trať a stejné nastavení v CitySelect 7
00069559_mapalog2_qdGR.jpg
Logman (95)|12.6.2005 17:31
A ještě perlička, kde se oba produkty shodnou. Do Zlaté Uličky na Pražský Hrad z Chotkovy a že nekecám (viz.obr.) - přímo po schodech !!!
00069562_SchodyAtlas_gekC.jpg 00069562_SchodyCitySelect_CKuA.jpg
našrot (126)|12.6.2005 18:01
Hezký. Třeba máme různou verzi, ale do té zlaté uličky mě taky chtějí oba poslat po schodech ;o) Neříkám, že by to tam třeba SUVéčkem nešlo, ale co by na to řekli lidi a floydi.. :o))
Logman (95)|12.6.2005 18:16
Záruční podmínky jsem ještě nenastudoval. Možná je tam ale zmínka, že by Garmin hradil náklady na pokuty za špatnou navigaci... :yes:

Ale motorku jsem měl pro tuhle navigaci zvolenou a tak třeba s Endurem... :D

K verzím map:
City Select Europe v7: 7.00
Czech Republic R&R (ATLAS 10R): 4.10
TOPO: 0.01


Jinak Atlas 10R mám doma cca týden, tak předpokládám, že tahle verze je opravdu poslední. Tedy ne snad poslední, ale aktuální!
našrot (126)|12.6.2005 20:23
Hm, tak já mám Atlas10R někdy z listopadu, takže asi starou verzi (navíc pro mě bohužel nepoužitelnou v PDA..)... Asi šli obdobným směrem jako update CitySelect a jako CS7 zvorali některé části, které byly správně v CS6 (tedy hlavně Prahu v místech, která zas až tak dobře neznám...).
Logman (95)|14.6.2005 10:41
našrot: Tak jsem je tak v letu shédl cGpsMapper a moc z toho moudrej nejsem. To že to jede v řádku mě překvapilo - čekal jsem něco v podobě oken. Máš s tím nějakou osobní zkušenost? Ne že bych se chtěl pouštět do tvorby vlastních map (na to není čas ani chuť), ale jak to pracuje by mě celkem zajímalo.

Ještě jsem našel nějaký GPS TrackMaker, ale zatím jsem ho nestahoval...
našrot (126)|15.6.2005 21:30
Ten cGPSMapper je potřeba kvůli "překládání" map - ony se totiž nedají rovnou uložit v tom garminím, takže tenhle program ten formát udělá a ty jeho nové verze při zadání routovacích informací při kreslení mapy (typ silnice, směr atp.) udělají img, které je routovatelné. Ale vyzkoušené to moc nemám. Pro to, abys mapu vytvořil (nakreslil) potřebuješ jiné programy, např. MapEdit, který už nevím, kde se dá stáhnout (momentálně nemám žádný program pro tvorbu map nainstalovaný, protože bych na to stejně neměl čas ;o) )) - rozhodně je nějaký link na té adrese s volnými CZ mapami (http://gps-maps.info). Ten TrackMaker je něco obdobného, akorát to není úplně zadarmo.
Logman (95)|17.6.2005 12:20
našrot: MapEdit jsem už taky vysledoval. Někde jsem četl zmínku o tom jak to dostat do MapSource. A prý pro přenos mapy do přístroje je nějaký program SendMap či kýho výra. Taky nehodlám ztrácet čas tvorbou map, ale tu a tam se nějaká vyskytne a tak není od věci být připraven ;)

Taky jsem koukal po něčem šikovném co by umělo importovat/exportovat z mps či gdb a zároveň šikovně spravovat waypointy. Něco jako např. GSAK, ale flexibilnější. Pokud by jsi měl nějaký dobrý tip...

A ještě k tvé GPS - používáš v autě externí anténu nebo jedeš na přímo? Můžeš nastavit Waas/Egnos a pokud ano (a předpokládám, že ano), jaké máš s tímto signálem zkušenosti? (Pokud ho vůbec chytneš).
našrot (126)|17.6.2005 15:08
Logman: SendMap funguje jen pro GPS připojené přes sériový port nebo USB, ale ne pro GPSky, co jsou napojené na PDA :o( Tam to jde zatím co jsem viděl jen přes MapSource... Jinak ten MapEdit umí načíst a pracovat i s mps a gdb, ale nevím, jak to vypadá.

A WAAS ani EGNOS bohužel moje GPS neumí, takže mi příjem a přesnost fakt záleží poměrně dost na počasí ;o) Jinak co jsem koukal, tak ty PDAčkový GPS Garmin a GPS10 apod. umějí stejně jenom WAAS, což je nám v Evropě taky na dvě věci... Jinak zobrazovat by se kdyžtak měly jako satelity s čísly 33 až 51 a ty jsem u sebe ještě neviděl :o). No a co se týče externí antény, tak tahle GPSka jí nemá kam připojit, tudíž jedu přímo. Zatím jsem měl výrazné problémy se signálem akorát v kamarádově Mondeu, co má vyhřívané sklo - viděl jsem max. 3 satelity (v Praze) a to ještě jen občas a když jsem vylez, tak se jich chytlo minimálně 6... Přičemž jemu jeho BT GPSka od iTecu, která má citlivost něco kolem -80dBmV, což je ještě o hodně méně, než má ta moje (někde jsem četl, že má mít asi -124 dBmV, Holuxy prý běžně mají kolem -170dBmV), mu tam chodí bez problémů (ovšem on nesleduje počet satelitů).
Logman (95)|17.6.2005 16:17
našrot: V čem tedy zálohuješ waypointy? Ono těch produktů je opravdu dost, ale hledám něco hodně jednoduchého se širokou možností exportů a importů a hlavně co spolupracuje s MapSource. Zatím mi to vychází na EasyGps. Je to zadarmiko a vypadá to celkem slušně. Jen to pořád není ono. Už jsem uvažoval o vlastních stránkách s databází waypointů, ale když není čas... Možná do budoucna.[QUOTE="našrot"]Jinak co jsem koukal, tak ty PDAčkový GPS Garmin a GPS10 apod. umějí stejně jenom WAAS, což je nám v Evropě taky na dvě věci... [/QUOTE]

Jestli Waas nebo Egnos je úplně jedno. Jde o jednu a tu samou technologii, jen pro Evropu ji pojmenovali Egnos. Na StreetPilotovi jsem občas #33 chytal. Signály na růžici byly označeny písmenem "D". Jen jsem musel jet na jih a to ještě tak dlouho, aby se chytla. Satelit by měl být jižně tuším kolem úhlu cca 40°, ale přesný číslo si nepamatuju. Jinak Egnos se už konečně testuje na Galileu.

U iQue mám signál celkem slušnej, ale v Mondeu jsem ho ještě netestil :). V průměru (Praha) mívám tak 4-9 satelitů. Na letné s přehledem 10. Na dálnici Praha-Plzeň jsem se dostal i k 11. Zkusím teď u iQue jezdil se zapnutou růžicí, jestli se mi podaří #33 chytnout. Možná by to chtělo externí anténu, ale 2 litry se mi za ní dávat nechce. Průměrně mi ukazuje přesnost po městě tak 4,9-8m, tak o dva míň mě asi nevytrhne. Dnes mi to sice ve Střešovicích skočilo na vedlejší (paralelní) cestu, ale nakonec se silnice i GPS sešly.

Jinak pořád testuju ATLAS 10R a už teď lituju ne-pražáka, kterej na GPSku s touhle mapou vsadí všechny karty. Netvrdím, že by nedojel, ale "cestou-necestou". I když někdy překvapí a vyvede přes jednosměrky poměrně přesně. Už se těším na testování mimo město.
našrot (126)|17.6.2005 18:15
Logman: waypointy zálohuju normálně přes MapSource do gdb - jinde je stejně nevyužiju.

Co se týče toho WAAS a EGNOS, tak tendence jsou samozřejmě ke kompatibilitě ve všech těchto zpřesňujících systémech i co se týče GPS/GLONASS/Galileo, ale musí to podporovat přístroje - výrobce přístrojů může tu kompatibilitu zamezit, stejně jako nemusí povolit příjem toho signálu, ačkoli vysílá na standardu GPS (jako třeba u mé GPSky). Jinak na tom webu ESA taky píšou o místním možném překrývání WAAS a EGNOS (odrazy od ionosféry apod.). A seznam přístrojů, které umí EGNOS, je tady. Jinak jeden pseudolite EGNOSu by měl být na FELu ČVUT, ale jistě to nevím.
Logman (95)|17.6.2005 19:43
našrot:
Pokud GPS přístroj podporuje WAAS, automaticky pak i EGNOS, protože od půlky roku 2003 jsou vysílaná data v kompatibilním formátu.

S podporou výrobců souhlasím. Pokud by nechtěl, aby uživatel mě l podporován Egnos, pak tomu může jednoduše zamezit, jen v tom ale nevidím jediný logický důvod, proč by to vlastně dělal.

Ale překvapilo mě, že tvá GPS nepodporuje WAAS. Možná kvůli odlehčenému HW přijímače. Jinak seznam přístrojů Garmin, co podporujou WAAS/EGNOS je zde.

Dnes cestou z práce jsem sledoval růžici a satelit #33, jsem chytil celkem 6x, ale vždy jen na pár sekund (na růžici JZ). Mám za to, že s externí anténou na střeše by se to zvládnout dalo (na otevřenějších místech).
00070663_pokryti_v4xC.jpg 00070663_egnos_2Ihj.gif
Logman (95)|24.6.2005 17:58
našrot: Tak jsem se domákl zajímavé informace o Egnosu. Protože stále často vysílá pouze v testovacím módu, novější GPS moduly (s podporou WAAS) jej ignorují z důvodu možného znepřesnění, přesto, že satelit lokalizují. Tedy - testovací mód se nazaměřuje. To se týká i iQue M5. Starší model iQue 3600 s tím problémy nemá a WAAS chytá právě i v tomto módu. Zkoušel jsem chytit WAAS ve všech možných koutech Prahy, ale signál je stále slabý. Uvažuji o externí magnetické anténě, třeba by to pomohlo - minimálně dojde ke zpřesnění pozice.

Dále, Garmin chystá nové PDA modely a chtějí se opět soustředit více na OS Palm z důvodu větší stability. I když se doneslo něco k mému uchu o PDA (Pocket PC) s externí GPS včetně CS za cca 10.000,-, což k ceně samotné CS je velice zajímavé. To je ale informace z druhé ruky.
CitySelect v8 by měla vyjít někdy v září a ČR by měla být pokryta celá tak, jak je tomu u verze 7 v regionu západních čech.

TOPO 50 jsem aktualizoval na verzi 2 a došlo k nějakým změnám. Vrstevnice (výškopis) je v mapě vypínatelný, a hlavní tahy a ulice jsou pojmenovány. Aktualizované POI jsou fajn. Zkoušel jsem zapnout Altas i TOPO současně a nyní chápu, proč TOPO neroutuje - cesty se přesně nepřekrývají!
našrot (126)|24.6.2005 23:16
Logman: Zajímavé informace. A to na těch stránkách ESA píšou, že už od loňska jede ostrý provoz, ale Galileo že má zatím snad 2 satelity, pokud si to dobře pamatuju, které jsou v testovacím provozu...

Co se týče té externí GPS Garmin pro PDA - tak zatím dělají GPS10 připojitelnou přes BT a ta stojí do těch 10tis. vč. CS a připadá mi relativně dost zajímává, hlavně z toho důvodu, že umí jak Garmin tak NMEA protokoly a co víc - je vodotěsná a má magnetický spodek, takže když máš třeba v autě antireflexní sklo, tak jí prostě připlácneš na střechu , PDA máš uvnitř a jedeš, déšť nedéšť ;o) Ovšem nikde jsem se nedočet, jak je ten magnet kvalitní.. aby se náhodou člověk po cestě nedostal do situace, že mu program zahlásí, že ztratil satelity a přitom ztratí GPSku ;o)

ad TOPO - stejně pořád nechápu, proč by to nemělo routovat, i když se cesty nepřekrývají - to u CS7 a Atlas 10R a u Basemap se taky cesty nepřekrývají a routuje každá ;o)
Logman (95)|24.6.2005 23:32
Koukal jsem, a externí antény se pohybují cca od 30 USD. Originál garmin se šplhá samozřejmě s cenou víc. BT nepotřebuji - konektor pro připojení antény mám. Tedy, vodotěsná, magnetická anténa s kabelem cca 2m kolem 1000,- Na magnet jsem se ptal a drží. Lak neškrábe!

Ale výrobci by už konečně měli BT GPS přijímače začít konečně vyrábět alespoň vodotěsné. S magnetem by si člověk už poradil.
Logman (95)|24.6.2005 23:51
Úplně jsem zapomněl zmínit, že jsem na netu vyšťoural opravdu šikovnou utilitku pro práci s GPS za volantem. Je to tedy určeno pro palma, ale kdyby někdo o něčem věděl i pro Pocket, bylo by to super.

Jedná se o program, který pracuje se skripty, které si každý uživatel může napsat sám. Obrazovka rozdělena na několik tlačítek a ovládají se prstem. Skripty mohou spouštět aplikace, simulovat klepání stylusu, odesílat řetězce atd. Spuštění programu jedním tlačítkem.

Zkoušel jsem to a je to bomba! Program se jmenuje FastFinger. Stejný autor napsal ještě utilitku pro sledování rychlosti a uporozňování na waypointy v okruhu xxx m (třeba radary)

Tady je příklad uspořádání obrazovky mého iQue:
00072105_FastFinger_FHfh.gif
kopacek (466)|16.8.2005 14:09
Včera vyšel na www.gpscentrum.cz upgrade Uliční mapy České republiky, verze 5.0 (pro registrované zdarma). Po prvním dnu používání navigace konstatuji odstranění téměř všech chyb v mapě (v místech, ve kterých se pohybuji nejčastěji), především pak v kategorizaci komunikací - řada z nich byla přesunuta do kategorie lesních a polních cest, takže navigace už je zbytečně nepoužívá při cestě autem, přibyla řada změn v cestách (i nedávných, např. kruháč ve Šternberku).
Logman (95)|25.8.2005 16:36
Díky za info, hned jak bude čas, zaběhnu pro aktualizaci. Už mě trochu vysilovalo posílat bugy :)
našrot (126)|1.9.2005 12:47
Tak mám "humornou zprávu" cca 14 dní po skončení záruky mi "skvělá" GPS Garmin CF Que 1620 odešla do věčných lovišť - nechala mě mrcha uprostřed Stockholmu a musel jsem zase jako dřív jezdit po čuchu - papírová mapa Evropy a Skandinávie s měřítkem 1:850 000 a 5% silnic nebyly zrovna dostatečným pomocníkem v zemi, kde jim kvalitní dopravní značení moc neříká ;o)

Zajímavé ovšem bylo, že za 2 dny odpočinku se čirou náhodou chytla uprostřed Malmö a domů už mě zase dovedla. Tak nevim, co si o tom mám myslet. Stává se vám na jiných Garminích GPS, že sice satelity chytí, ale všechny má na severu (na stavové obrazovce), tedy není schopná se chytit? Mě to občas dělala už od začátku, ale vždycky stačilo vypnout zapnout nebo reset a běžela v pohodě, ale tentokrát to vydržela ty 2 dny.
Logman (95)|2.9.2005 16:50
Tomu říkám pešek! Mě anténa u iQue odešla za pět minut dvanáct. Ještě jsem ho stihl vyreklamovat. Se satelity mívám problém spíš při zapnutí. Nabíhá dost pomalu a zdá se mi, že to předtím nedělalo. Ale to co říkáš vypadá spíš na hardware než slabý signál. Nehupsla ti na zem? Nebo škráblá karta?
našrot (126)|2.9.2005 19:43
No mě ty satelity takhle blbě chytala od začátku (tedy všechny na severu), co jí mám, ale nikdy to nebyl takový problém. Zato když byla v pohodě, tak jsem jí připojil, spustil SW a do 30s jsem měl polohu chycenou. Mechanicky vypadá v pohodě, možná jí zkusím rozdělat, jestli tam třeba není nějaký studeňák nebo něco upadlého, když se to v tom autě tak pořád klepe... kdysi se mi stalo u grafické karty v počítači, že tam byl špatně připájený nějaký kondenzátor a k tomu vibrující větráček, a tak se kondík sebral a vypad :o) No, nejdřív zkusím HR a čistý SW a pak uvidíme... Zatím jsem jim jen psal do Garmina, že mě teda nas.. naštvali...
Jarak (22)|20.9.2005 23:32
Ahoj všichni, prosím o radu. Mám GPS Garmin BT 1O deluxe a acer N 30. Prosím pokud je tady někdo kdo by mi mohl sdělit jak dostanu trasu z Mapsource (na PC) do Que (na pdáčku) byl bych mu moc vděčný. Já si vyznačím v mapsource trasu a pak když ji chci dostat do Que tak se mi v tom menu políčko trasa nevysvítí. Doufám, že se tady najde nekdo kdo poradí. Díky.
JaraK
kopacek (466)|21.9.2005 00:21
Bohužel, trasy nejdou přenášet mezi PC a PDA. Jdou přenášet mapy a body zájmu. Snad v příští verzi Que, měla by být do konce roku.
Jarak (22)|21.9.2005 07:31
Díky za informaci. Já se stím mořím už pátý večer a včera jsem málem rozšlapal pdačko :( , protože mi ruply nervy. Takže budu čekat. JaraK
Dilbert_ce4you (3)|23.9.2005 09:59
[QUOTE="našrot"]Co se týče funkce Garminího SW pro PDA (Que), tak ten umí komunikovat jen přes protokol Garmin.[/QUOTE]

Ahoj všem,
Potřeboval bych naprogramovat vlastní aplikaci pro Pocket PC, která načítá pozici z GPS příjmače. Příjmač CF Que 1620 by byl pro mě ideální řešení, ale podle příspěvku (viz citace) to lze jen přes protokol GARMIN.

Na stránkách www.garmin.com jsem k tomuto příjmači v sekci FAQ našel odpověď na otázku 4 ( http://www.garmin.com/products/faq.jsp?product=010-00290-00 )

"The Garmin iQue does not have the capability of performing real-time tracking. The iQue does not output data that the computer can use to determine its position for tracking purposes. The HotSync process is the only communications channel and does not have the ability to stay on continuously to transmit/receive data"

Podle mě to znamená, že data z příjmače CF Que 1620 nelze načítat přes žádný protokol :(
(rád bych se pletl).

Víte o tomto něco víc? Víte o někom, komu se z příjmače CF Que 1620 podařilo dostat jakákoliv data? Jak je to s přesností cfQue?

Díky za jakoukoli případnou odpověď.

Dilbert
našrot (126)|23.9.2005 21:41
Dilbert: Takže za prvé: pozor na názvy, to pak člověka mate - cfQue 1620 je hardware, iQue je software pro provozování navigace od Garmin na PDA, který spolupracuje s mnoha GPS firmy Garmin, tedy těmi, které přenáší data v protokolu Garmin.

2) každé HW zařízení přenáší data přes rozhraní, na kterém je připojeno, nějakým protokolem (forma uspořádání potřebných dat), tedy i cfQue 1620 cpe přes CF rozhraní data určitým protokolem (v jejím případě pouze protokol Garmin)... a takový obecný základ, že jednotlivé HW prvky spolu nějak musejí komunikovat, by, myslím, neměl programátorovi unikat ;o)

3) real-time tracking - to, o čem je ta FAQ jen vysvětluje, že iQue neumí data o pozici přenášet z PDA do PC jindy, než při sunchronizaci dat, ale neříká to, že to neumí GPSka. Každá GPS umí samozřejmě pozici v čase zaznamenat a ukazovat v reálném čase, jinak by byla na nic (k čemu by mi byla teď má poloha včera v 5 odpoledne? ;o) ). iQue ty projité pozice ukládá v tzv. TrackLogu, který si pak můžeš prohlédnout buď na PDA nebo na PC v prostředí MapSource.

4) přesnost cfQue - závisí na počasí, v průměru na volné ploše není problém 4-7 metrů, v husté zástavbě cca 8-25m, v extrémních případech třeba 40m. Nicméně SW iQue má v sobě různé korekční algoritmy, takže je schopen se trefit na správnou silnici, i když je jich v rámci přesnosti v okolí víc.

5) protokol Garmin je volně dostupný, stejně jako např. NMEA nebo SiRF, snad na webu Garmin, ale i na mnohých dalších místech.

Doufám, že to pro začátek stačí, doporučuju zatím trochu samostudia z oblasti funkce elektronických zařízení ;o) Ono napsat ovladač pro cizí HW zařízení není zrovna sranda... Jinak různě po webu se válí celá řada aplikací zadarmo, které umí načítat pozici z GPS, stačí jen trochu hledat. Jinak bych radši místo cfQue doporučil Bluetoothovou GPSku GPS10 (kdyby to nutně měl být Garmin), protože ta umí i NMEA protokol.
Dilbert_ce4you (3)|26.9.2005 09:44
[QUOTE="našrot"]4. duben 2005, 23:00
...A pokud se týče přístroje, tak je dost málo citlivý - jakmile se jede mezi domy v užších ulicích, tak ztratí satelity a pokud je má, tak je schopný dosáhnout přesnosti tak 30m... a co s tím ještě souvisí je relatině dlouhý stratovací čas - Quest vidí třeba 9 satelitů v plné síle hned a během 10-20s se chytne, cfQue na stejném místě nevidí nejdřív nic, pak za 10-20s 3-4 satelity a za 50s až 2 minuty se chytne... I když je fakt, že někdy má chvíle, kdy se chytne taky do 20s, ale je to asi náhoda.
[/QUOTE]

Našrot: Díky za odpověď. Na tu přesnost jsem se ptal kvůli tvému příspěvku ze 4.dubna (viz citace). Mohl bys mi to prosím ještě shrnout, jak je to u cfQue s citlivostí a přesností (v porovnání s ostatními PS příjmači)? Jestli je běžná, nebo horší?

GPS příjmač do CF slotu by se mi hodil (na rozdíl od BT), protože aplikace není do auta, ale má být do terénu (do ruky). Takže by to nebylo nejvhodnější řešení chtít po někom, aby držel v jedné roce Pocket PC a v druhé BT Gps.

Nevíš prosím ještě jak má fungovat "GPS Intermediate Driver" ve Windows Mobile Version 5.0?
Jde mi o to, jestli budeš potřebovat na straně PocketPC jen OS Windows Mobile Version 5.0, nebo jestli ještě budeš potřebovat specíální driver od výrobce GPS příjmače?

Dík, Dilbert.
našrot (126)|26.9.2005 21:38
Dilbert: tenkrát jsem jí používal teprve chvíli, takže jsem jí ještě neměl pořádně prozkoušenou. Nakonec jsem došel k závěru, že její nechytání nebo neviditelnost víc satelitů, než viděl třeba zmiňovaný Quest, bylo asi tím, že je prostě vadná (momentálně zcela - viz výše). Takže když byla v pohodě (což bych stanovil tak, že se chytla do 30s relativně kdekoliv), tak viděla satelitů standardně 5-10 s přesností kolem 4-6m na volné ploše, 3-6 satelitů v zástavbě s přesností 6-12m, v úzkých uličkách většinou max. 2-4 satelity s přesností 8-30m. Co se týče konkrétního čísla citlivosti, tak by měla mít dle nějakých dat, co jsem náhodou našel někde na netu -123 dBmV, což už by mělo být hodně slušné (např. BT GPS NaviLock 308 má jen -80dBmV...).

Pokud jde o využití v terénu - tak to bych právě preferoval BT, protože si jí přilepíš suchým zipem na baťoh nebo rameno a nemusíš při koukání do PDA dávat pozor, aby sis nezastínil anténu... Navíc ten BT žere v podstatě stejně energie jako GPSka v CF slotu - např. u Looxe počítej, že v obou případech vydrží v průměru max. 4-5 hodin... A pokud nechceš využívat relativně zatím asi nejlepší navigaci a mapy pro PDA Garmin, tak je jak cfQue tak GPS10 dost drahá, oproti obyčejným GPSkám.

A co jsem slyšel a co bych předpokládal o driveru pro GPS ve WM5.0, tak bych čekal, že to bude znát několik standardních rozhraní a komunikaci v základním protokolu NMEA 0183. Tedy pokud budeš mít obyčejnou GPSku, tak to chodit bude. Pokud budeš mít třeba Garmin, tak ne. Každopádně předpokládám, že se drivery výrobce budou tlouct s drivery MS, takže třeba pokud neudělá Garmin update, tak jeho uživatelé ostrouhaj ;o)
pax_ce4you (16)|22.11.2006 13:39
Prosím o radu.Používal jsem TT5než mi ho ukradli a teď jsem k autu získal Garmin c510 s nahranou mapouR10.Tato mapa je absolutně nanic (pouze můj názor) protože nerespektuje jednosměrky,zákazy,pěší zóny apod.3 hodiny jsem jezdil v místech která znám poslepu jen na zkoušku a jsem docela zklamaný.Hodně mi taky chybí čísla popisný (odpoledne jedu do Prahy a je mi prd platný že najdu ulici která má 2km a budu hledat na ní) jako má TT5.Neházím ale flintu do žita a prosím o radu : poradíte mi do Garmina jinou mapu ?? Tomtoma tam asi nenacpu:mad:

Díky za radu