Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MDA Compact :: ClearType i v Landscape módu

Pavel Koza (4761)|19.5.2005 08:25
Před časem si mi někdo stěžoval, že na MDA Compact nefunguje rozmazávání písma ClearType v režimu Landscape. Nuže, funguje:) Jen je nutné provést následující hack:

[CODE]1. Vyhledejte v registru klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\GDI\ClearTypeSettings.

2. Nastavte hodnotu OffOnRotation na 0.

3. Tato změna vyžaduje softwarový reset, po jeho provedení bude ClearType aktivní
[/CODE]

Níže je důkaz:)

P.S. V tom samém klíči GDI je i Gamma s položkou Gamma Value. Podle mého názoru jde o světlost toho rozmazání. Výchozí hodnota je 1500 - pokud jsem nastavil 500, písmo bylo výrazně tmavší...
00065175_Untitled-2_wx5.gif
aaischa (660)|19.5.2005 15:20
resi to tento problem i u mda III :)
Mr. Pocket (6)|19.5.2005 16:15
A Vám se to tak líbí? Ja nevím, ale na stolním LCD displeji jsem to považoval za špatný vtip - proč taky mít rozmazané písmo, když ho můžu mít ostré a na PDA to vidím podobně.
Barrby (30)|20.5.2005 15:17
Jasně, že se to líbí, Pavle díky moc! :yes: :D

Rád bych se jen ohradil proti výrazu "rozmazané písmo" protože tu nejde (graficky řečeno) o blur, nýbrž o antialiasing neboli vyhlazování hran. Písmo působí hladším, jako by tiskovějším dojmem a je čitelnější. Samozřejmě záleží na zvolené velikosti fontu a především názoru uživatele. Já sám jsem to na MDA II (nebo SmartPhone, už nevím) měl vypnuté, ale na MDA compact to jednoznačně zapínám.
A když byla řeč o PC a LCD, tam je ta čitelnost (ve W XP) lepší o 100 % a dost mi chybí, že to není i ve W2000 ...
:cool:
Kato_ce4you (970)|21.5.2005 21:47
No - vim, ze je to dost OT, ale antialiasing na PDA a na PC bych vubec nesrovnaval. Uznavam, ze je to vec vkusu, ale na PocketPC je velmi odbre propracovany antialiasing (oproti stare ROM 1.72 v MDA II, kdy jsem mel pismenka ruzne barevna ap. a ClearType jsem tedy radsi vypinal si u WM5 nemuzu stezovat - vypada to o dost lip). A co se tyce stolnich pocitacu - to si snad delate srandu, ze tam je ten antialiasing pouzitelny?! Spis bych napsal nepouzitelny - z toho uplne silene boli oci (zkousel jsem ho na vice ruznych pocitacich v ruznych HW kombinacich - mimojine s LCD i CRT monitorem a vysledkem vzdy bylo, ze ClearType se musel vypnout). Holt MS na PC v te dobe zrejme jeste ClearType neumel :-P (WinXP noSP, SP1 i SP2 - nema na to vliv). Na PPC je fajn, ale na PC... V tom opravdu zlaty Linux - mam na tom samem pocitaci Linux a WinXP a ve Win to vyhlazovani hran proste zapnout nemuzu (MS moc dobre vedel, proc je standardne vypnute :D). Treba priste... v Longhornech - budu se tesit, ale do te doby bude antialiasing zrejme nepouzitelny :? )
Barrby (30)|22.5.2005 17:52
Jak jsem řek, je to věc názoru nebo vkusu. Uvedu jen dva screenshoty, které nepotřebují komentář: (a tím končím, protože je to fakt OT)
Miloš Strouhal (3997)|22.5.2005 19:39
Hlasuji pro Clear Type a to jak u PPC tak PC. Naštěstí jsem měl téměř vždy v dosahu kvalitní monitory a teď i Clear Type perfektně zobrazující LCDčko u noťase. Oči mne ani v nejmenším nebolí, a to do něj občas čučim hodiny a hodiny.. V kanclu mam ale levné LCD od Acera a tam se na Clear Type vůbec nedá koukat, tak tam jej mam raději vypnutý, ale představa, že mam Clear Type vypnutý na Compactovi mne skoro děsí.. Naštěstí u Compacta Clear Type v "portrait" režimu funguje i vypadá perfektně. :yes:

PS: pokud se nechcete hrabat v registrech, použijte tuhle utilitku. Stačí ji jen nakopírovat do Windows/StartUp a provést jednou či dvakrát Soft Reset. Pak již máte Clear Type v Landscapu i bez zásahu do registrů..:yes:
Kája_oldd (759)|22.5.2005 19:45
Sice semám 2003SE, tak tohoto nevyužiji (aspoň zatím) ale díkes. Osobně mám cleartype neustále zaplý na pda a poměrně mě znechucuje pohled, pokud je vyplý. Na PC mi přijde antialiasing užitečný, a ještě víc na pc. Osobně mě překvapuje, že u SE o překlopení displeje sám od sebe nefunguje (myslím bez zásahu do registru)
Kato_ce4you (970)|22.5.2005 20:18
Mno - neda mi to, ackoliv je to uplne OT, ale musim zareagovat... O PPC antialiasingu se bavit nebudeme - na to mam ten samy nazor - jednoznacne vypada dobre... Ale co se tyce stolniho PC a Windows XP - pokud vam nekomu funguje a vypada to dobre, tak vam to uprimne preji. Ja jsem s nim mel tu cest, jak uz jsem psal, na vice ruznych HW konfiguracich vcetne monitoru a to ruznych velikosti (15''-23''), ruznych druhu (CRT i LCD) a ruznych rozlisenich a ani na jednom to pouzitelne nebylo. Proste Windows XP z meho pohledu nemaji poradny antialiasing a jak jsem napsal, MS si je toho asi dobre vedom, kdyz to standardne vypnul. A krome toho je zajimave, ze na te same HW konfiguraci, akorat s Linuxem je antialising jedna radost. Nechci tady vopruzovat s Linuxem atd. ale tohle je proste fakt. Jedine, cim to muzu zakoncit je to, ze doufam, ze v pristi verzi Windows bude ten antialiasing stejne pouzitelny, jako v tom Linuxu. Do te doby bude pod WindowsXP pekne vypnuty a zapnuty bude pouze pod tim druhym OS.
Koncim, uz definitivne do tehle diskuze nedopisu ani carku, nechci rozpoutavat flame atd. a vsem ostatnim se moc omlouvam za OT :oops:
Miloš Strouhal (3997)|22.5.2005 20:49
V Barrbyho výstižném příspěvku s porovnávajícími obrázky jasně vidíš, že mu ten Clear Type v PC bez problémů funguje, (stejně jako mě), tak nechápu co pořád řešíš? :)
pantata_ce4you (149)|22.5.2005 21:53
NA PC (i u PDA) zalezi na typu LCD monitoru a zpusobu ulozeni barevnych bunek. Nekde na webu MS je k nalezeni utilitka k vyladeni cleartype pro ruzne monitory.
LS.
Miloš Strouhal (3997)|22.5.2005 21:59
Tento názor zcela zdílím :yes: , a tady máte utilitku na jemné "doladění" šířky Clear Typu u PPC..
Pavel Koza (4761)|23.5.2005 09:41
...no hlavne - ClearType je technologie pro LCD displeje, takze zkouset ji na CRT je myslim naprosty nesmysl (a vyvozovat z toho zavery jeste vetsi) :)
Martin Ráž Hoch (1832)|23.5.2005 09:49
[QUOTE="Pavel Koza"]...no hlavne - ClearType je technologie pro LCD displeje, takze zkouset ji na CRT je myslim naprosty nesmysl (a vyvozovat z toho zavery jeste vetsi) :)[/QUOTE]

S tim musim chte nechte souhlasit. Jenom by me zajimalo, proc by to nekdo delal?:)
Barrby (30)|23.5.2005 23:59
[QUOTE="Pavel Koza"]...no hlavne - ClearType je technologie pro LCD displeje, takze zkouset ji na CRT je myslim naprosty nesmysl (a vyvozovat z toho zavery jeste vetsi) :)[/QUOTE]

Tak tady musim zásadně nesouhlasit :O :? :!: :!: :!:

ClearType je spíš metoda než technologie ;) vyvinutá pro zlepšení čitelnosti zejména malých písem, kde je bez téhle metody už jasně vidět, že je písmenko vytvořeno např. ze 4 bodů na šířku a 7 bodů na výšku. Prostě u malých písem vyniká jejich hranatost a je úplně jedno, jestli je to na LCD nebo CRT. U LCD je to jenom, díky technologii těchto displejů ;) o něco markantnější, protože ty body jsou geometricky přesně pravoúhlý.

Dříve uvedené ukázky screenshotů jsem udělal na svém poměrně starém CRT monitoru ADI MicroScan 5G (na svou dobu mírně lepší monitor na grafiku), (což vám může být jedno, protože na to koukáte stejně na svých LCD :D :D :D ), ale věřte, že i na CRT je to prakticky stejný rozdíl, jako to co vidíte vy.

Neboli není důvod, proč by ClearType neměl fungovat a být užitečný i na CRT! A taky že funguje. Na to přísahám a neodvolám:!: :D

Aby to bylo úplně jasné proč to musí fungovat, narychlo jsem spáchal ZJEDNODUŠENOU ukázku, ze které je jasné, proč v tom není ZÁSADNÍ rozdíl:
Pavel Koza (4761)|24.5.2005 09:51
Tak to se budu hadat:) Ty obrazky jsou totiz uplne zavadejici. Doporucuji web primo na Microsoftu, kde je princip ClearType velmi podrobne vysvetlen - na LCD totiz zadne cerne pixely nejsou, jsou tam jen cervene, zelene a modre. Dokonce zalezi i na poradi tech subpxelu (ClearType na RGB vypada uplne jinak nez na BGR, viz opet FAQ).

Ze je obraz na CRT monitoru rovnez vyhlazeny je fakt, ale protoze jde o JINOU TECHNOLOGII zobrazeni, jde defakto o uplne neco jineho (viz FAQ).
Barrby (30)|25.5.2005 09:56
Tak to se hádat nemusíš, protože říkáš to co já :D

Znova opakuju, že moje ukázka je ZJEDNODUŠENÁ a to právě v zobrazování základních bodů na úrovni jednotlivých složek RGB. Na tebou uvedeným zdroji MS ten obrázek znázorňuje prakticky totéž, co ten můj zjednodušenej. ClearType je jen rozvinutá a specializovaná podoba antialiasingu, která kromě komplexní barevný a jasový hodnoty bodu kalkuluje i s tím, že R je vlevo, G uprostřed a B vpravo. (BTW, Trinitronová obrazovka CRT je pokud se nepletu uspořádaná přesně stejně :D ) Ale to už je něco, co rozpoznáš jen ve velkým zvětšení nebo to vnímáš jen jako "lepší pocit" oproti "neoptimalizovanýmu" antialiasingu. Je třeba si uvědomit, že ty RGB složky jsou tak titěrný, že člověk každou tu RGB buňku vnímá v zásadě jako jeden barevnej bod s určitým jasem a barvou (nebo jejich absencí, což jsou pak ty tvoje černý pixely :D - doporučený zdroj: Teorie externismu, Jára Cimrman :D ). Takže na neTrinitronovým CTR sice ten sousední bod písmene nebude pro vyhlazení písmene optimální na 100 %, ale třeba jen na 70 %. Hlavní totiž je, že není bílej, ale třeba oranžovej (R svítí, G svítí napůl, B nesvítí).

Totéž se říká i v těch FAQ na MS:
Q. Will ClearType improve text display on CRT monitors?
A. Yes, but less so than with LCD displays. Because a standard cathode-ray tube (CRT) screen uses an electron beam to activate pixels, ClearType does not provide the same benefits that you experience on an LCD screen. However, because ClearType still applies a form of filtering similar to traditional antialiasing, you may see some improvement when enabling ClearType on a CRT screen.

... teda až na to nesmyslný odůvodnění elektronovým paprskem, kterej na to nemá vliv - jde tu čistě o konstukci masky obrazovky, neboli rozmístění jednotlivých R, G, B bodů ;) ...

Ale jako vždy, nejdůležitější je, že to v praxi funguje :!: :!: :!: a může bejt jedno proč ;) . Tady se znovu odvolám na ty moje původní dva screenshoty z 22.5. - jelikož to jsou obrázky, vídí to všichni +/- stejně.
A ten rozdíl je neoddiskutovatelnej a musí ho vidět i slepey :cool:

(Tím bych to tu asi ukončil. Jestli máte pořád pochybnosti, pište mi přes SZ)
Martin Ráž Hoch (1832)|1.6.2005 23:52
Stejne vam tak off-topic reknu, ze ten landscape je, kdyz si na nej clovek zvykne, bomba vec:)
beecher (9270)|2.6.2005 01:19
Stejne vam tak off-topic reknu, ze to RealVGA rozliseni je, kdyz si na to clovek zvykne (a to verte ze velmi rychle ;) ) a je jedno jestli Portrait ci Landscape rezimu, moc bomba vec... :D :yes:
santox (12)|1.10.2006 21:10
Super funguje i na Aceru n30 akorat je tam trosku jina cesta k tomu registru ,,OffOnRotation" ale kdo hleda najde. Diky za navod :yes:
dyndy (159)|1.12.2006 21:07
Na TyTNu Cleartype v landscape modu nejde přepnout v registrech jenom mě?
gulii (140)|30.12.2006 12:32
Přidávám se, mně totiž na tydýtoj taky nejde zapnout pomocí toho registru... (samožřemě, že v landspace):oops:

edit// tak už jsem to poladil a dle návodu to vše funguje, tak jak má... až na vyjímku, že po každém SR se v landspace cleartype neaktivuje, ale to je asi logické... nebo jde to nějako ab po SR byl opět v landspace CT aktivní??
pavelbures (73)|6.1.2008 00:47
Mám HTC Ttyn, WM6, aktivováno CT v landscape úpravou registru. Problém je že po přepnutí do ladscape je písmo sice vyhlazené, ale "ošklivě", je zkrátka mnohem víc "rozpité" než by mělo, rozhodně není stejné jako v portrait režimu.

Jde to nějak upravit?