Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Mobile 5.0 oficiálně

Pavel Koza (4761)|11.5.2005 09:23
Tak jsme se konečně dočkali! Bill Gates včera na konferenci Microsoft Mobile & Embedded Developers Conference v Las Vegas slavnostně představil novou verzi systému pro nejmenší zařízení, která má (jako pokaždé:) nabídnout vyšší výkon, nové a vylepšené aplikace a další spoustu užitečných drobností. Pokud vás zajímá přehled toho, co od nové verze Windows Mobile můžete očekávat, přečtěte si tento článek.

Přečtěte si celý článek.
peter.nr (501)|11.5.2005 10:14
Trvalé úložiště - ve WM5 se drasticky mění přístup ke správě paměti. Aby se zabránilo ztrátám v případě úplného vybití baterie, vše se bude instalovat a ukládat pouze do FlashROM. RAM bude sloužit pouze pro běh aplikací. To je asi hlavní důvod, proč zařízení bez 128MB FlashROM budou bez možnosti upgrade na WM5.

Pavle, akým spôsobom si prišiel k takémuto záveru?

A keď dám celý OS do 64 MB FlashROM a pre programy a dáta použijem kartu? Ani tak to nepôjde? To by sa s nami Microsoft nepekne zahral ... :((
peter.nr (501)|11.5.2005 10:27
Dell chce upgradovať celú radu X50, pritom X50 416 MHz má len 64 MB ROM!

HP chce upgradovať radu 2100 a 2400, pričom obidve rady majú tiež len 64 MB ROM!

Ako to potom vysvetliť?

Jedine tak, že 64 MB ROM musí pre WM 5.0 stačiť. ;)
peter.nr (501)|11.5.2005 10:28
HP will offer Windows Mobile 5.0 upgrades for the HP iPAQ hx2100, hx2400, hx2700 and hx4700 series of handhelds.

Dell will offer a Windows Mobile version 5.0 software upgrade for the Dell AximTM X50 handheld family later this year.
_blackBone (271)|11.5.2005 11:30
ach jo ... a iPaq rx3715 tam neni :evil:
beecher (9270)|11.5.2005 11:52
Ano, 64MB ROM bude pro WM5 stacit. Akorat mam pak obavy, ze pro nektere, pokud nepujde instalace na kartu (coz je podle mne silenost, aby to neslo, ale kdo vi), tech zbylych 32MB jako ulozny prostor bude malo... ;)
Pavel Koza (4761)|11.5.2005 12:16
[QUOTE="peter.nr"]Pavle, akým spôsobom si prišiel k takémuto záveru?[/QUOTE]

Sorry, vypadlo mi tam slovicko "vetsinou". Omlouvam se. :oops:

Ale i tak - WM5 ma mit sama o sobe nejakych 37MB. Pokud tam vyrobce da par apletu ci dokonce aplikaci vlastnich, vyleze to nad ctyricet, nekdy hodne nad ctyricet. Pro data a aplikace bez karty tak zbyva neco kolem 20MB, coz je hrozne malo.

Tato zarizeni budou upgradovatelna spis proto, ze pro Dell/HP nebude takova prace navic udelat upgrade i pro ne, kdyz sve hlavni kone (X50v nebo hx2700) WM5 osedlaji...
Orbb_ce4you (58)|11.5.2005 12:29
A my, hrdi majitele dva roky starych PDA asi ostrouhame :_( Hadam ze ASUS se asi vykasle na upgrade treba A620, a buh vi jestli to bude aspon pro 730 ... Ale libilo by se mi to :-))
ko@l@ (135)|11.5.2005 12:31
[QUOTE="_blackBone"]ach jo ... a iPaq rx3715 tam neni :evil: [/QUOTE]

souhlas, 128 MB Flash je nam na nic :no: ;)
blue face (120)|11.5.2005 14:02
A pro nás XDAčkáře je připraveno MDA IV., takže asi taky žádný upgrade, ledaže by XDA-developers ....
JiriE (117)|11.5.2005 14:13
Tak se zase trochu potěšme :) . HTC nelenil a vydal tiskovou zprávu o MDA IV - je tam pěkný obrázek.
peter.nr (501)|11.5.2005 15:00
Mne by nevadilo, ak by systém zabral hoci aj celých 64 MB FlashROM. Aplikácie si kľudne nainštalujem na kartu, len aby tol bolo možné.

No keď si predstavím 128 MB voľnej RAM len pre aplikácie, to je krása ... to to bude frčať ... :))
peter.nr (501)|11.5.2005 15:04
Bola tu otázka, na ktorej odpoveď zaujíma aj mňa. Budú Windows Mobile 5.0 vedieť RealVGA bez ďalších programov?
Martin Ráž Hoch (1832)|11.5.2005 15:27
Ja ale neci MDA IV, zatim mi staci MDAc, takze modlim se k xda-dev:o)
peak_ce4you (28)|11.5.2005 15:54
Takze zase zadnej poradnej task manager (nebo jsem si toho jen v clanku nevsiml?) ...
Dzejkob (286)|11.5.2005 18:30
Takze pokud jsem to pochopil spravne, tak Asus 730 a Loox 720 ostrouhaji :?: :O. A ja si chtel jedno z techto zarizeni koupit :evil:. No snad se to jeste nejak vyvine, ale pokud by tam nesel hodit tento novy system, tak budu muset pockat na nejake nove PDA. Ta oslava 128MB RAM byla teda znacne zbytecna a Dell s HP byly v tomhle smeru mnohem proziravejsi.
markjag (386)|11.5.2005 19:28
Coze??????? FSP Loox 720 nebude mat niksy podporu pre Magneto???
PavelR. (2184)|11.5.2005 20:09
[QUOTE="Dzejkob"]Dell s HP byly v tomhle smeru mnohem proziravejsi.[/QUOTE]

... souhlas ... zda se HP i Dell (resp. HTC) jiz zcela zamerne vybavili tyto dve PDA vetsi pameti ROM nez RAM ... jsem si jisty, ze podobne informace o WM5 od MS meli i ostatni vyrobci ...

PavelR.
Milan Švec (938)|11.5.2005 21:03
HP deklaruje (10.5.2005) uvedení WM5.0 u hx2100 a hx2400.

Cituji (znovu): zdroj:
HP will offer Windows Mobile 5.0 upgrades for the HP iPAQ hx2100, hx2400, hx2700 and hx4700 series of handhelds.

Z článku (P.Koza, 5.10.2004) o těchto typech jsem se dozvěděl, že obě PDA mají mít RAM 64 MB a ROM 64 MB.

Tyto údaje potvrzuje i firemní info.

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, z čeho vycházejí výše uvedené úvahy/argumenty (malá RAM/ROM, velká RAM/ROM, prozíravost, záměry ...) jako limitující okolnosti pro zavedení WM5.0?

Nebo mezitím došlo ke změně kapacity pamětí i u těchto dvou uvedených PDA? Děkuji.
Andilek (173)|11.5.2005 21:25
Jak jiz bylo receno, zalezi na vyrobcich, jak se k tomu postavi. V podstate rozhodujici roli asi bude hrat software dodavany vyrobcem navic k systemu. Pokud jamotny system zabere 42MB a na Looxe budou dalsi aplikace zabirat 15MB, zbyde po upgrade minimum mista na data a vyrobce nemuze nutit spotrebitele k nakupu karty.

Osobne myslim, ze 720 se nebude prodavat s WM5, narozdil od Dellu a HP. Nicmene muze byt k dispozici upgrade pro zajemce.
FSC bude mit spis v zaloze novy pristroj 128/128 +WM5 a s tim vyleze na trh.
markjag (386)|12.5.2005 00:22
[QUOTE="Andilek"]Jak jiz bylo receno, zalezi na vyrobcich, jak se k tomu postavi. V podstate rozhodujici roli asi bude hrat software dodavany vyrobcem navic k systemu. Pokud jamotny system zabere 42MB a na Looxe budou dalsi aplikace zabirat 15MB, zbyde po upgrade minimum mista na data a vyrobce nemuze nutit spotrebitele k nakupu karty.

Osobne myslim, ze 720 se nebude prodavat s WM5, narozdil od Dellu a HP. Nicmene muze byt k dispozici upgrade pro zajemce.
FSC bude mit spis v zaloze novy pristroj 128/128 +WM5 a s tim vyleze na trh.
[/QUOTE]

Hm. PDA si chcem uz kupit a chcem prave LOOX 720 lenze ked vravis ze vydaju nastupcu.... mas o tom nejake blizsie info? Ze kedy by mal vyst? A ja kartu k PDA jednoznacne chcem. SD minimalne 1GB a tam idu aplikacie instalovat?
peter.nr (501)|12.5.2005 02:21
[QUOTE="Andilek"]Jak jiz bylo receno, zalezi na vyrobcich, jak se k tomu postavi. V podstate rozhodujici roli asi bude hrat software dodavany vyrobcem navic k systemu. Pokud jamotny system zabere 42MB a na Looxe budou dalsi aplikace zabirat 15MB, zbyde po upgrade minimum mista na data a vyrobce nemuze nutit spotrebitele k nakupu karty.

Osobne myslim, ze 720 se nebude prodavat s WM5, narozdil od Dellu a HP. Nicmene muze byt k dispozici upgrade pro zajemce.
FSC bude mit spis v zaloze novy pristroj 128/128 +WM5 a s tim vyleze na trh.
[/QUOTE]

Prečítaj si najskôr ostatné príspevky a až potom píš. :mad: Toto sa tu už riešilo. Veľkosť ROM nie je rozhodujúca, pretože HP iPAQ 2100 a 2400 a Dell Axim X50 majú 64 MB ROM a napriek tomu ich výrobci oznámili WM5 aj pre tieto prístroje. Asi vedia prečo. Ale nechcem sa opakovať ... radšej čítaj. ;)
peter.nr (501)|12.5.2005 02:29
Paralela:

PC má pamäť RAM pre spúšťanie programov.
PC má HDD, kde sú uložené programy a dáta. HDD môžete kedykoľvek vymeniť za väčší, pokiaľ vám jeho kapacita nepostačuje.

PPC s WM5 bude mať pamäť RAM pre spúšťanie programov.
PPC s WM5 bude mať karty, kde budú uložené programy a dáta. Kartu budete môcť kedykoľvek vymeniť za väčšiu, pokiaľ vám jej kapacita nebude postačovať.

Mám ešte pokračovať? ;)
Andilek (173)|12.5.2005 09:14
Predchozi diskuze ctu. Tva paralela je bezva za predpokladu, ze vyrobce bude primo s pristrojem dodavat trebas 256MB kartu. Musis to brat tak, za spousta lidi chce pristroj koupit a pouzivat, ne do nej hned kupovat dalsi prislusenstvi.

Za druhe, pokud si nainstalujes nejakou aplikaci na today na kartu a kartu vymenis, co se stane? Takove veci prednostne instaluji na iPAQ Store. A kdyz tam neni dost mista, tak proste neinstaluji.

Za treti tu mluvis o karte jako o HD na pocitaci ale trosku se mylis. Napriklad doposud zakladni addressbook ukladal databaze do pameti a vlastne vsechny veci do pameti. Nikde nebyla volba jak to presunout jinam. Neco slo obejit registry a neco ne.
Jedina informace, kterou mame, je presunuti databazi z pameti do filestore. Nikde neni receno, ze pujdou nejak snadno premistit na kartu. A uz vidim jak si vystacis s 10MB na vsechny PIM data.

Takze to to pises je teoreticky hezke, ja sam se na WM5 tesim, ale mit looxe, tak si pockam na prvni zkusenosti ostatnich.

Jinak ten novy loox je spekulace. Proste tak na me pusobi chovani FSC. Urcite nebude chtit byt handicapovana proti stavajicim konkurentum od DELLu a HP a tak musi mit neco v rukavu. No a kdyz by to byl ten samy loox ale s pridanou pameti ROM, tak je to rozdil maly na venek, maly vyrobne, ale marketingove opet maji zarizeni s lepsimi parametry nez HP. WM5 totiz podle meho smaznou rozdil mezi 64MB RAM a 128MB RAM. Pac momentalne si vystacis s nejakymi 20MB a tak kdyz budes pouzivat PDA jako doposud, je velka pravdepodobnost, ze tech 64MB ani nevyuzijes. A co bude za rok? Prece nova PDA rada, takze to nikdo na soucasnych masinkach nemusi resit.
Martin Ráž Hoch (1832)|12.5.2005 09:28
[QUOTE="Andilek"]Predchozi diskuze ctu. Tva paralela je bezva za predpokladu, ze vyrobce bude primo s pristrojem dodavat trebas 256MB kartu. Musis to brat tak, za spousta lidi chce pristroj koupit a pouzivat, ne do nej hned kupovat dalsi prislusenstvi.
[/QUOTE]

No, to je trochu prehnane... tohle zarizeni je multimedialni:o), takze absenci karty bys prisel o funkce jako je mp3 prehravac, video, fotky. Navic, neni nad to, naprat na kartu cele *.pst z Outlooku i s prilohama.
Btw. pri dnesni cene SD karet se snad uz ani neda mluvit o additional prislusensvi.

[QUOTE="Andilek"]Za druhe, pokud si nainstalujes nejakou aplikaci na today na kartu a kartu vymenis, co se stane? Takove veci prednostne instaluji na iPAQ Store. A kdyz tam neni dost mista, tak proste neinstaluji.
[/QUOTE]

Chm, ja jsem si taky driv rikal, ze vsechno potrebuju nainstalovany primo v pristroji, ale je to de fact hloupost. Kartu proste nevymenuju.

[QUOTE="Andilek"]Za treti tu mluvis o karte jako o HD na pocitaci ale trosku se mylis. Napriklad doposud zakladni addressbook ukladal databaze do pameti a vlastne vsechny veci do pameti. Nikde nebyla volba jak to presunout jinam. Neco slo obejit registry a neco ne.
Jedina informace, kterou mame, je presunuti databazi z pameti do filestore. Nikde neni receno, ze pujdou nejak snadno premistit na kartu. A uz vidim jak si vystacis s 10MB na vsechny PIM data.
[/QUOTE]

To je presne ten problem - lepsi je mit data na karte, kde jsou jaks taks chranena. Moc me nebavi pri flashi zalohovat vsechno;o)

[QUOTE="Andilek"]Takze to to pises je teoreticky hezke, ja sam se na WM5 tesim, ale mit looxe, tak si pockam na prvni zkusenosti ostatnich.

Jinak ten novy loox je spekulace. Proste tak na me pusobi chovani FSC. Urcite nebude chtit byt handicapovana proti stavajicim konkurentum od DELLu a HP a tak musi mit neco v rukavu. No a kdyz by to byl ten samy loox ale s pridanou pameti ROM, tak je to rozdil maly na venek, maly vyrobne, ale marketingove opet maji zarizeni s lepsimi parametry nez HP. WM5 totiz podle meho smaznou rozdil mezi 64MB RAM a 128MB RAM. Pac momentalne si vystacis s nejakymi 20MB a tak kdyz budes pouzivat PDA jako doposud, je velka pravdepodobnost, ze tech 64MB ani nevyuzijes. A co bude za rok? Prece nova PDA rada, takze to nikdo na soucasnych masinkach nemusi resit.[/QUOTE]

Mam bohuzel MDAc, takze problemy s Looxem nedokazu zas az tak posoudit, ale v zakladu jsou zarizeni podobna. Ver, ze karta opravdu neni prislusenstvi. To uz by tam vubec nemuseli cpat SD slot.
peter.nr (501)|12.5.2005 13:24
Súhlasím s MRH.

To Andílek: Máš iPaq 4700. OK, to ti nikto neberie, ale čítal si si vyhlásenie HP? Asi nie. Rada 2100 a 2400 NEMÁ 128 MB ROM!!! Napriek tomu upgrade je potvrdený. Myslíš, že by robili upgrade do niečoho, čo by potom nefungovalo? Ak by totiž zo 64 MB ROM po upgrade na WM5 ostali iba nejaké 2 MB, a dáta (kontakty a pod.) by nešlo dať na kartu, tak celý ten upgrade nemá zmysel.

Ja to vidím skôr takto:
Po upgrade ostane z pôvodných 64 MB vo FlashROM nejakých 10-20 MB pre kontakty, kalendár a iné dáta. To úplne stačí. Samozrejme, bude možné presunúť to aj na kartu.

Prečo si to myslím?
1. HP bude upgradovať aj 64 MB PDA-čka.
2. Dell bude upgradovať aj 64 MB PDA-čka.
3. Upgrade by nemal zmysel, ak by bol nepoužiteľný.

Čo sa týka Fujitsu-Siemens a Loox 720, to je len otázkou času. A tiež čo sa týka Asusu a jeho MyPal 730. To isté platí aj pre MDA Compact (tiež 64 MB ROM).

Skrátka, otázka nestojí tak, že "koľko ROM má PCC", ale či je technologicky "nové" (procesor, rozhrania, displej, ...).

Ešte niečo ohľadom kariet.
Ak máš dosť veľkú kartu (1-2 GB, čo pri dnešných cenách nie je problém), alebo rovno 2 sloty (napr. v SD hlavnú kartu) a v CF výmenné (mapy, mp3, ...), tak nemáš absolútne žiaden problém ani do budúcnosti. Keď sa totiž zamyslíš, 20 MB a 80 MB nie je skoro žiaden rozdiel, keď jeden program zoberie 1-3 MB a GPS mapa nejakých 10 MB. Ale 80 MB a 2 GB to už rozdiel je!
markjag (386)|12.5.2005 14:05
Prosim moze mi tu nejaky odbornik odpovedat na otazku:

Vyda este tento rok a to v najblizsich mesiacoch FSC nahradu za loox 720? Ja sa pytam len preto ze ci ho mam kupit teraz niekedy o mesiac/dva alebo mam cakat na nastupcu. O Magneto my nejde az tak moc ci pojde na stary alebo nie, ale podla mna na 99% pojde. Teda ist pojde urcite len ci vydaju a vydat vydaju :D
peter.nr (501)|12.5.2005 14:21
Hmmm ... ťažká otázka!

Ja nemám žiadne info. Každopádne niečo nové musí prísť. Tak ako vždy a pri všetkých značkách. Skôr by som sa spýtal, čo od toho očakávam a čo mi chýba na zariadeniach, ktoré sa predávajú v súčasnosti.
peter.nr (501)|12.5.2005 14:42
Supeeeer! Do mesiaca tu máme upgrade na WM5.0 pre Loox 7xx! (A mal by byť aj pre 4xx) !

Už sa tešíííím. Viď toto.

:yes: :yes: :yes:

EDIT: Týmto považujem všetky predchádzajúce diskusie o tom, či na Loox-a bude možný upgrade, za nepodstatné. :)
markjag (386)|12.5.2005 15:01
[QUOTE="peter.nr"]Hmmm ... ťažká otázka!

Ja nemám žiadne info. Každopádne niečo nové musí prísť. Tak ako vždy a pri všetkých značkách. Skôr by som sa spýtal, čo od toho očakávam a čo mi chýba na zariadeniach, ktoré sa predávajú v súčasnosti.[/QUOTE]

No ja viem celkom presne co my chyba na hx4700 a to dig kamera a usb host. a na looxovi by som privital vecsiu vydrz baterie a magneziove telo.
Andilek (173)|12.5.2005 15:57
Ano, potvrzeny upgrade je a tak muzeme byt jen radi. Nicmene stale plati to co jsem psal predtim.

Jakmile uvazuji o vyndavani karet, tak pluginy do today by mely byt spis ve store, protoze jak je vyndas spolu s kartou, tak ti bude today zlobit.

Primarnim ucelem PDA je podle meho stale PIM a veskera multimedialita je jaksi pridana hodnota. Proto mam nejak zasuto, ze podstatne veci maji byt k dispozici a ne v okamziku kdy hledam telefon zacit hledat kartu. Sam to resim tak, ze mam vse budto ve store nebo na SD karte a na multimedia pouzivam CF. Ale to je veci kazdeho jak se rozhodne PDA pouzit.

Jedine, co jsem si dovolil prohlasit bylo, ze kdyz nekdo koupi PDA, tak chce aby to jelo hned a ne aby soucasne s tim musel jeste honem kupovat kartu. Takova varianta je proste marketingove neprijemna.

To ze mam iPAQ neznamena, ze jsem nejaky uctivac HP, ale znamena to mimo jine, ze jsem chtel stroj, na ktery nekdo v brzke dobe naportuje Linux. Pri koupi jsem plakal, ze nemam dost mista na databaze a neustale pokukoval po 720. Nicmene jak jsem se docetl o tom, ze WM5 uz pouzivaji RAM jen pro beh aplikaci, tak se mi smazla nevyhoda HP a jsem spokojeny.
Ale o tom je tu uz opravdu spousta jinych diskusi a tak to nebudu dal rozvadet. Snad jen k tomu fotaku... Na PDA nebude nikdy dobry fotak, protoze PDA je placka a do toho proste dobrou optiku nedostanes. Proto na fotak na PDA kaslu. Nove mobily uz maji fotaky o neco lepsi a pokud mas PDA a ne MDA, tak stejne mas mobila v kapse. Tak proc ne mobila s fotakem?
A na foceni je jakykoli digifotak vzdy lepsi nez cokoli vestaveneho do mobila nebo PDA.

Nove PDA od FSC nebylo ohlasene a je jen na tobe, jestli pockas do leta, aby ses dozvedel jestli bude a nebo jestli koupis 720 ted. Vic ti tezko nekdo prozradi nebo poradi.

A tim bych prosil skoncit uz tenhle OT, je tu hromada podobnych temat kde se da docist dost.
markjag (386)|12.5.2005 20:33
Velmi zaujimava myslienka s tym ze mas fotak v mobile a tym padom v PDA nepotrebujes. Je na tom kus pravdy. Ale zial je to tak ze mam S55 a sice uz by som mohol menit pockam si do vianoc pretoze posledna vianocna akcia bola super, neobmedzene volania do vlastnej siete :D . takze cakam na new mobil co bude na 99% Nokia 6230i (sakra nie som si isty tym cislom :> ) a tam fotak sice je no ale.... predsa len ja neopovrhnem moznostoou mat ho aj v PDA, samozrejme ze na noramlne fotenie sa bdue pouzivat normlany dig.fotak a nie tieto shity. No ale to je jedno, kedze nie je nic znamen o nastupcovi 720ky tak asi do nej pojdem. I tak mam len 20000 na samotne pda takze keby aj new vyslo bolo by drahe a cakat do januara rozhndone nebudem, som priliz nadrzany. problem je ze by som chcel SD 1GB a stve ma ze kazdy tu keca ze CENY KARET SU BANALNE, nebo ze su to malickost! No neveim ale 2400 Sk bez dph za APACER 1 GB high speed malo nie je, je to dost kes :>
(btw nevyhoda hx ohladne hrania hier a usb hostu ostava nadalej, ale inac krizenec 720 a hx4700 je dokonale :> )
peter.nr (501)|12.5.2005 21:40
128-256 MB SD alebo CF kartu kúpiš za 400-600 Sk + DPH. To nie je taký peniaz. Samozrejme, keď chceš 1 GB, to ťa výjde aj tých 2,5 tisíca.
Ja som si hneď na začiatku povedal, že nebudem kupovať kartu každý polrok, tak som si zaplatil hneď 1GB. Inak, SD-čka sa vždy zíde - foťáky, kamery, ...
Ospravedlňujem sa za OT, už končím.;)
markjag (386)|13.5.2005 00:19
Nie je to OT, je to OK. Ja som toho isteho nazoru. Vyhadzovat kese za 128 / 256 nema zmysel. Jednoznacne chcem 1 GB ba dokonca aj to je malo no na viac kese nemam. A chcem sa ta spytat co sa oplati viac? CF alebo SD? Nemyslim teraz cenovo, ale celkovo. Treba brat v uvahu rychlost (neviem co je rychlejsie) a navyse buducu moznost rozsiernia obsadeneho slotu. Teda ak dam CF tak asi CF zariadenia nepouzijem ze?, btw, bnral by som dvojicu slotov na SD karty, jednu stalu na vzdy a druhu vymennu ci uz medzi fotakom, mp3 prehravacom.. a td . BTW u mna SD jednoznacne vede. Podpora v nb, pda, mp3 playeri a sice to je asi tak all, ale to neva, to je good :) .
beecher (9270)|13.5.2005 01:04
[QUOTE="markjag"](btw nevyhoda hx ohladne hrania hier a usb hostu ostava nadalej, ale inac krizenec 720 a hx4700 je dokonale :> )[/QUOTE] Ze by Dell X50v? :)
Miloš Strouhal (3997)|13.5.2005 01:09
A ten má USB host, touch pad, rozměrný kvalitní displej, tělo z hořčíkové slitiny, foťák, 128Mb RAM, 128Mb ROM (tu jedinou tedy má..) a velkou výdrž na baterie?
Měl jsem pocit, že kříženec 720ky a 4700ky by měl združovat výhody obou těchto zařízení..
peter.nr (501)|13.5.2005 06:55
[QUOTE="markjag"]Nie je to OT, je to OK. Ja som toho isteho nazoru. Vyhadzovat kese za 128 / 256 nema zmysel. Jednoznacne chcem 1 GB ba dokonca aj to je malo no na viac kese nemam. A chcem sa ta spytat co sa oplati viac? CF alebo SD? Nemyslim teraz cenovo, ale celkovo. Treba brat v uvahu rychlost (neviem co je rychlejsie) a navyse buducu moznost rozsiernia obsadeneho slotu. Teda ak dam CF tak asi CF zariadenia nepouzijem ze?, btw, bnral by som dvojicu slotov na SD karty, jednu stalu na vzdy a druhu vymennu ci uz medzi fotakom, mp3 prehravacom.. a td . BTW u mna SD jednoznacne vede. Podpora v nb, pda, mp3 playeri a sice to je asi tak all, ale to neva, to je good :) .[/QUOTE]

SD skôr na pamäť a CF na prídavné karty. Ja mám napr. za lacný peniaz CF rádio.
Na SD mám programy, dáta, inštalačky. Momentálne aj všetko ostatné. Ale napr. mp3-ky, alebo aj dáta pre GPS programy pre môj BT GPS prijímač budem môcť mať v budúcnosti na CF pamäťovej karte.
Andilek (173)|13.5.2005 09:15
Touchpad u 4700 nevidim jako prilis skvelou vec z nasledujiciho duvodu:

1) Na hrani her jsou jednotliva tlacitka prilis spatne odlisena
Prostredni tlacitko se velmi tezko trefuje
V konecnem dusledku pri hrani absolutni vetsina chyb je zpusobena spatnym polozenim prstu ackoli myslenka byla dobra

2) Pro cteni knizek je TP velmi nepohodlny. Reaguje citlive, takze obcas prelistujes jinam nez jsi chtel a predevsim reaguje i na tahy prstem po plosce, takze pri nechtenem pohybu ti opet kniha prelistuje buh vi kam a ty hledas kde jsi skoncil

3) Je podle meho mnohem nachylnejsi na stisknuti behem prenosu pristroje. Klasickym prikladem je opet cteni knih v MHD. Na zastavce si ctu, prijede autobus, jen zaklapnu pouzdro abych nematlal prstama po displeji a mohl v klidu nastoupit. Pak se v autobuse uvelebim a chci pokracovat ve cteni. A ejhle zase jsem uplne nekde jinde.

4) Rezim ukazatele mysi je fajn na ovladani, kdy nechces otevirat ten plastovej deklik. Nicmene ja mam kozene kouzdro a deklik nemam. Takze leda jako zastupne pro pouziti bez stylusu. Budis. Ale mys opet jezdi a klika pri zavrenem pouzdre.

5) V rezimu kurzoru mysi se kurzor po case neschova a neustale prekazi na displeji. Po zapnuti PDA je presne uprostred. To je desnej opruz a nikde jsem nenasel jak schovavani zapnout. Odjet s nim na kraj nepomuze viz bod 4) a protozepo zapnuti je opet uprostred.

Takze zajimava myslenka, ale ve skutecnosti lehce neprakticka.
markjag (386)|13.5.2005 09:22
[QUOTE="beecher"][QUOTE="markjag"](btw nevyhoda hx ohladne hrania hier a usb hostu ostava nadalej, ale inac krizenec 720 a hx4700 je dokonale :> )[/QUOTE] Ze by Dell X50v? :)[/QUOTE]

jo jo, cital som aj o DELL aj o ASUS ale tam mi nesedi ta vydrz. Jednoducho je to hroze s tym dellom. A o nahradnej baterii nemam info, kolko stoji, ci zvecsi rozmery PDA atd, atd, a NAJME CHCEM KOVOVE PUZDRO a to som videl len pre LOOXika, mam pocit ze zacinam byt na neho nadrzany :D
Andilek (173)|13.5.2005 09:23
Co se tyce USB hosta, tak to me netrapi, protoze jeho vyuziti je pro me nula.
Pripojovat k tomu pres USB dalsi zarizeni? Naco a jake? Klavesnici mam BT, kdyz bych kupoval k PDA mys tak opet nejakou bt, protoze nenavidim u prenosnych veci neustale zasmodrchane kabliky.
Na pripojovani USB MemorySticku nejsem, protoze ho nemam a mit nebudu a kdyz mi nekdo dava data, tak jsem dosud vzdy nasel jinou cestu.
A nic vic tak nejak k PDA nepotrebuju.

Naopak bych velice uvital pripojeni PDA k pocitaci bez AS tak, aby se tvarilo jako USB MemoryStick.

Spousta lidi argumentuje pripojovanim fotaku. To se me netyka, protoze jsem umyslne kupoval fotak na CF a tak proste jen vyndam kartu. Za dobu co mam to PDA jsem to udelal slovy jednou, takze to zase tak caste neni.

Takze se priznam, USB Host mi vubec nechybi.
Andilek (173)|13.5.2005 09:29
A k tomu fotaku:
Doma mam relativne slusny fotak a kdyz chci delat fotky, tak ho proste nosim. V mobilu zatim votak nemam, ale do situace, kdy jsem nemel ten muj a chtel neco jen tak zdokumentovat jsem se dostal opet jen 2-3x za dobu co mam PDA. Navic vim, ze ten mobil co mam ma omezenou zivotnost a ze ho budu casem menit a ze v te dobe budou uz jen mobily s fotakem. (alespon ve vyssi tride)
Jediny duvod pro fotak na PDA vidim v umozneni videokonferenci, ale pak nevidim duvod pro jeho umisteni zezadu.
beecher (9270)|13.5.2005 09:49
[QUOTE="markjag"]jo jo, cital som aj o DELL aj o ASUS ale tam mi nesedi ta vydrz. Jednoducho je to hroze s tym dellom. A o nahradnej baterii nemam info, kolko stoji, ci zvecsi rozmery PDA atd, atd, a NAJME CHCEM KOVOVE PUZDRO a to som videl len pre LOOXika, mam pocit ze zacinam byt na neho nadrzany :D [/QUOTE] Tady maji myslim dostatecne odpovedi na otazky, zda existuje nejake kovove pouzdro (jejich 5, pokud jsem dobre pocital, jedno dokonce horcikove, huh...) a kolik stoji nahradni baterie... ;)
Ta s vetsi kapacitou je bohuzel dvakrat vetsi nez standardni, ale myslim, ze nahradni standardni baterie je dostatecna, protoze pri beznem provozu (PIM, e-mail, web, zapnuty BT na pripojeni pres GPRS/EDGE a BT klavesnici) se s ni dostavam na 4.5 hodiny... Takze 9 hodin v pripade 2 standardnich baterii...
Njo, a lahudkovy 3D chip... S prichodem WM5 a 3D gamesek (D3D Mobile ve WM5) se budou dit veci... :yes:
Suri_ce4you (117)|13.5.2005 10:16
Co Windows Mobile 5.0 a MDA Compact?
markjag (386)|13.5.2005 10:47
[QUOTE="beecher"][QUOTE="markjag"]jo jo, cital som aj o DELL aj o ASUS ale tam mi nesedi ta vydrz. Jednoducho je to hroze s tym dellom. A o nahradnej baterii nemam info, kolko stoji, ci zvecsi rozmery PDA atd, atd, a NAJME CHCEM KOVOVE PUZDRO a to som videl len pre LOOXika, mam pocit ze zacinam byt na neho nadrzany :D [/QUOTE] Tady maji myslim dostatecne odpovedi na otazky, zda existuje nejake kovove pouzdro (jejich 5, pokud jsem dobre pocital, jedno dokonce horcikove, huh...) a kolik stoji nahradni baterie... ;)
Ta s vetsi kapacitou je bohuzel dvakrat vetsi nez standardni, ale myslim, ze nahradni standardni baterie je dostatecna, protoze pri beznem provozu (PIM, e-mail, web, zapnuty BT na pripojeni pres GPRS/EDGE a BT klavesnici) se s ni dostavam na 4.5 hodiny... Takze 9 hodin v pripade 2 standardnich baterii...
Njo, a lahudkovy 3D chip... S prichodem WM5 a 3D gamesek (D3D Mobile ve WM5) se budou dit veci... :yes:[/QUOTE]

najprv jedna OT otazka: da sa tu niekde nastavit aby som sa nemusel stale znova prihlasovat ked chcem napisat do disksuie? ;)

oki a k veci, ty sa ma snazis pomaly presvedcit aby som sile do dellu :> , no ale takto, ja nebudem mat viac ako 25 000 Sk, a to my len tak tak vyjde na ten FS loox, totiz povinnost je 1 GB SD karta a kovove puzdro a folia na displej, dokopy to stahne 2500+1000+500=4500 Sk! Na PDA ostane holych 20 000 :< a nemyslimz e by som mal ked aj na nahradnu bateriu do dellu a vydrz je pre mna vela, lebo ked idem do skoly vlakom tak nech vydrzi napriklad pocuvat radio, hrat, alebo mp3 a navyse nech sa drzi aj v skole a cestu domov :D
oltcit (1098)|13.5.2005 11:10
[QUOTE="markjag"]..... predsa len ja neopovrhnem moznostoou mat ho aj v PDA, samozrejme ze na noramlne fotenie sa bdue pouzivat normlany dig.fotak a nie tieto shity. [/QUOTE]

Slovo "shity" presne vystihuje charakter a podstatu fotaku v looxovi :evil: dokial nemaš svetlo,tak si neškrkneš a pritom si myslím že tieto foťačiky by mali byť optimalizované na fotenie v interiéri a nie naopak :? Pekný prípad Motorola V500....fotak v originali nič moc,vymenou FW sa to menilo,na konci už to bolo celkom slušné v porovnaní s originálným softom,ale v v horších svet.podmienkach oproti napr.Nokia 3200 stále slabota:mad: Teraz som si zadovážil V547 a som nadšený ako to fotí za každých podmienok,takto by mali fotiť všetky mobilné zariadenia.Na Looxovi je to des a hruza,súčastne som fotil s obidvoma zariadeniami,z motky slušná fotka a z Looxa len čierna plocha.Skrátka ked chceš Looxa tak ber 718 bez fotaku a ušetríš na kartu;)
Vzhľadom ,že toto všetko bolo mimo témy,vrátim sa WM05.....môj názor je taký,že vždy ked počujem nový systém od Microsoftu,tak mi prebehne mráz po chrbte,čo zas pos.....li,ako sa zvýšili HW nároky,aké programy zas nebudú kompatibilné,lebo ako to tak čítam,tak tie serepetičky fakt nie sú podstatné,zatiaľ ma dostupné informácie nepresvedčili o nutnosti zmeny.WM2003SE nie sú dokonalý systém,ale človek si zvykne,najde cestičky ako obísť ich nedostatky. Pre mňa by bol asi ideál nejaká pamäťove oklieštená portácia z W95 SE,ved HW sú PPC na tom velmi dobre,treba len okresať ten balast čo je pribalený v zdrojovom kode.Skrátka dokiaľ bude treba konvertovať pogramy na jednotlivé varianty(WXP,WM05) nie je to ono,ale prax dokazuje(napr. Softmaker s Planmakerom a Textmakerom) že to možné je.Načo používať megabalíky softu,ked bežný užívateľ využije len zlomok ich funkcií,Softmaker so svojími produktami ukazuje,že sa dá spraviť soft ktorý bude fungovať aj na stolnom PC aj na PPC,bez konverzie vytvorených dokumentov.WM05 neviem či má,ale bolo by dobré keby akýkoľvek systém pre PPC bol škálovateľný,jednoducho užívateľ by si mohol vybrať čo chce inštalovať a čo nie,čo použije z originálneho balíčka,alebo čo nainštaluje od iného výrobcu.Táto snaha Microsoftu pchať užívateľovi podľa ich názoru najlepšie aplikácie ma vždy vytáčala,v ROMke by mal byť len holý OS a ostatné aplikácie by mali byť voliteľné. Má niekto info ako to bude s prípadným návratom k pôvodnému systému ? WM05>WM2003SE :?
markjag (386)|13.5.2005 11:20
[QUOTE="Andilek"]Co se tyce USB hosta, tak to me netrapi, protoze jeho vyuziti je pro me nula.
Pripojovat k tomu pres USB dalsi zarizeni? Naco a jake? Klavesnici mam BT, kdyz bych kupoval k PDA mys tak opet nejakou bt, protoze nenavidim u prenosnych veci neustale zasmodrchane kabliky.
Na pripojovani USB MemorySticku nejsem, protoze ho nemam a mit nebudu a kdyz mi nekdo dava data, tak jsem dosud vzdy nasel jinou cestu.
A nic vic tak nejak k PDA nepotrebuju.
[/QUOTE]

OKi. ja ti to neberem, ale mne by chybalo prave z tychto dovodv:
pripojenie usb kluca
pripojenie dig fotatka (mam ho na SD karty a SD slot bude v PDA obsadeny pretoze tam bdue stala pamet , prijal by som 2 sloty na PDA zial ich nie je moc.... no nevadi, a prave preto sa zide ten USB lebo by sa na PDA mozno dalo pripojit, fotak, pripadne citacka kariet,
alebo pevny HDD c je neico nadherne a je to asi najlahsi sposob ako dostat z PC udaje na PDA.

samozrejme ze prezit sa da absencia hocicoho ale lepsie je ked to tam je :), ale vydrz baterie u hx4700 je pre mna fascinujuca, najme ta 1 hodinova doba prehravania mp3........ NADHERA
markjag (386)|13.5.2005 11:28
[QUOTE="oltcit"]Skrátka ked chceš Looxa tak ber 718 bez fotaku a ušetríš na kartu? [/QUOTE]

No neviem... kuknem o co je to lacnejsie ale.... No, videl si fotky z Nokie 6230? alebo videa z nej? Myslim si ze to video co natoci Loox 720 horsie od toho nebdue a mne to ako zabavka staci, uznavam ze vyuzite bdue prvy mesiac takmer denne ako zabavka a potom ma to omrzi a ostane to na pouzitie nulove pripadne raz za mesiac :> . Dufam ze PDA ma neobanuje, no to som uz OT, ale myslim ze ked ma neobanoval NB tak ani PDA.
A este otazka fotky ked budem mat na haku tak videa su v pohode nie? :> aspon nejake to 100x100 rozlisenie by som bral :D
beecher (9270)|13.5.2005 12:29
[QUOTE="markjag"]najprv jedna OT otazka: da sa tu niekde nastavit aby som sa nemusel stale znova prihlasovat ked chcem napisat do disksuie? ;)

oki a k veci, ty sa ma snazis pomaly presvedcit aby som sile do dellu :> [/QUOTE] Ad OT: Da, staci mit povolene cookies a pri prihlasovani zaskrtnout ten jediny checkhboxik... ;) :yes:

Ad Dell: Tak trosku... :D A vydrz, zalezi na tom jak dlouho cestujes do skoly, kolik toho udelas na PDA ve skole atd... Jedno z tech hlinikovych pouzder je i pro extended baterii, takze pokud bys mel kombinaci tohle pozdro, extended baterie a normalni baterie, njo, takze pri festovnim zatizeni by ses mel dostat na nejakych 11-12 hodin...
markjag (386)|13.5.2005 14:09
[QUOTE="beecher"] Ad OT: Da, staci mit povolene cookies a pri prihlasovani zaskrtnout ten jediny checkhboxik... ;) :yes: [/QUOTE]

jo jo uz vidim,a le terz je uz okolo neho zlty ramik no vtedy nebolo nic :D
oltcit (1098)|13.5.2005 14:31
[QUOTE="markjag"]
A este otazka fotky ked budem mat na haku tak videa su v pohode nie? :> aspon nejake to 100x100 rozlisenie by som bral :D
[/QUOTE]
Ale ved on nefoti uplne zle ,akurat potrebuje vela svetla a video ide v poho,da sa upravit nastavenie v registroch aby to nahravalo napr. v bitracii 512 kbs,rozlisenie 352x288 pri snimkovej frekvencii 25fps a to je vysokopozeratelne aj vo full screene na PC,ale opakujem svetlo:mad: Softwerove moznosti nasaveni fotaku su na vysokej urovni,ale jeho citlivost a kvalita nic moc.