Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

GPS v autě - instalace, nastavení dalších programů, vychytávky...

Jarouš_ce4you_oldd (1206)|10.5.2005 20:50
V rámci diskuze k GPS jsou často kladeny a zodpovídány i všeobecně platné informace o instalaci a provozu v autech, nastavení PDA či dalších programů, ovlivňujících nějakým způsobem práci GPS v autě. Tyto zkušenosti jsou ale roztroušené porůznu v jednotlivých příspěvcích a proto jsem založil tento samostatný příspěvek k předávání tipů v instalaci, nastavení programů atd.

Úvodem představím své řešení... podotýkám, že jsem zastáncem teorie, že věci jsou spotřební zboží a mají především sloužit a není nutné o ně přehnaně pečovat... chci tím říci, že o auto přiměřeně pečuji, ale nečiní mi problém navrtat přístrojovku pro nějaký úchyt... znám pár jedinců, pro které je to naprosto nepředstavitelné. Je to mé první řešení a rád se nechám poučit od zkušenějších.

KOMPONENTY:
Octavie, MDA2, BT GPS, držák GPS, autorádio s kazeťákem, upravená nabíjecí kolíbka, kazeta pro převod audio signálu do autorádia s 2,5 mm jackem, HF BT pecka do ucha, SmartMaps, phoneAlarm, MortPlayer

POŽADAVKY:
Současný provoz navigace, hudby a možnost telefonování.

ŘEŠENÍ:
Nedříve jsem řešil přemístění dobíjecí kolíbky do zorného pole, původně byla připevněna v úrovni autorádia na středovém panelu na boku u spolujezdce. Uvažoval jsem o přísavce na čelní sklo a husím krku, ale pár zkušenějších mi potvrdilo, že přísavka po prvé zimě ztratí pružnost a nedrží již tak kvalitně a dále že husí krk se na našich kvalitních silnicích klepe. Pracuji i s plasty a tak jsem to vyřešil kusem kouřového plexiskla (rozm. cca 22/5 cm, síla 5 mm, leštěné hrany). V rámečku kolem autorádia a klimatizace jsem propiloval výřez a pomocí dvou samořezných šroubů jsem pásek připevnil do přístojovky. Na druhý konec jsem připevnil natáčecí kloub kolíbky, rozsah natočení nebyl dostatečný a tak jsem plexi po nahřátí ještě mírně prohnul. Při testování jsem zjistil, že se držák při jízdě mírně chvěje. To jsem odstranil vzpěrou - proužkem 2 mm silného plastu, který je pouze zasunut do mezery nad výdechem větrání a vteřinovkou přilepen k držáku. Kabel napájení je veden pod rámečkem autorádia, tzn. že je viditelný pouze v délce cca 10 cm a nepřekáží. Jediné, co ještě musím udělat je výměna poniklovaných šroubů za černěné u přišroubování kloubu kolíbky...
GPS má sice na spodní ploše gumové proužky, ale při položení na přístrojovku, která je ošetřena nějakým prostředkem na bázi teflonu prostě nedrží a klouže. Mám hodně citlivou GPS, klidně by mohla chrastit někde v šuplíku přístrojovky, ale rozhodl jsem se pro její instalaci k čelnímu sklu. Opět jsem použil pruh kouřového plexi (26/5 cm), který jsem po nahřátí v polovině mírně ohnul. Na horní ploše je kus suchého zipu (typ plastové hříbečky, ne typ silonová drátěnka, ten nic neudrží), na spodní straně GPS jsou rovněž dva kousky sucháče. Při noční jízdě dávám GPS ledkama od sebe, žádné blikání tak neruší. Držák GPS je přichycen v mezeře u čelního skla pouze kusem pěnové izolace potrubí, drží to perfektně a při čištění přístrojovky ho lze snadno vyndat.
Po opakovaném vykradení auta již netahám žádné kazety a kazeťák používám pouze k propojení MDA k poslechu MP3. Mám upravenou nabíjecí kolíbku, více ZDE

PROVOZ:
V MDA používám i PocketBreeze, do kontaktů či kalendáře mám tak přístup z Today. Na uvolněná tlačítka jsem proto naprogramoval SmartMaps a MortPlayer pro možnost přepínání k ovládání programů. Oba programy sice mají možnost přiřazení různých funkcí tlačítkům, ale tyto funkce jsou aktivní pouze v samotném programu (při zobrazení mapy nejde ovládat MP3 a obráceně). Je jistě možné řešit to jiným programem, ale zatím mi to takto vyhovuje.
V phoneAlarm mám nastaven profil CAR tak, že na jedno ťapnutí se mi aktivuje BT, hlasitost je nastavena na 100%, nevypíná se displej a nastartuje se SmartMaps. Profil HOME vrací vše do původního nastavení, pouze SmartMaps musím vypnout zvlášť.
Při jízdě mám v zorném poli mapu, případně car zobrazení tlačítek MortPlayeru, resp. po zmačknutí zeleného telefonu i klávesnici vytáčení. Z repráků poslouchám MP3, do kterých se prolíná i hlasová navigace. BT běhá současně pro GPS i pro BT HF pecku, při telefonování se MP3 i hlasová navigace deaktivují, po ukončení hovoru vše opět pokračuje.

BUDOUCNOST:
Vážně uvažuji o nahrazení BT HF pecka zařízením Supertooth, které je na trhu již ve verzi II, hledám nějakého uživatele, který s provozem Supertooth má zkušenosti, zajímá mne zejména možnost hlasového vytáčení...

Klidně kritizujte mé řešení, posílejte návrhy na zlepšení, popište vlastní varianty, ať se společně dobabráme nějakého optimálního řešení...
00063418_komponenty_NqP1.jpg 00063418_sestava_60lA.jpg
Falco_ce4you (311)|11.5.2005 10:03
No, Jarouši, hezky jsi to udělal. :D

Jen poznámka k té přísavce - mám od podzima Dicota Keeper I a přísavka drží jak přilepená. Dokonce jsem měl minulý týden problém ji odloupnout, když jsem držák půjčoval kámošovi (což jsem neměl dělat, protože je z něj nadšený a už mi ho nevrátil s tím, že si mám objednat nový, že mi ho zaplatí. Pacholek jeden. :) ). Co se týče husího krku, je pravda že na našich tankodromech (říkat tomu cesta, nebo snad silnice - to jsi teda přehnal! :D ) se to klepe, ale stačilo to umístit tak, aby to spodní hranou leželo na palubce a už se neklepe.
Ten držák co máš je pěknej, také jsem na něj koukal, ale ten kloub co je na něm mi nepřipadá jako z těch co umožní PDA natočit v optimálním úhlu. A pak se mi nechce vrtat do palubky - jsem jedním z těch citlivějších. ;)
Jo a co se mi nelíbí na tvém řešení je část s upevněním kolébky k plastovému držáku - to je jeko pěst na oko. Chtělo by to nějaký kryt, či co. Tady někdo říkal že dělá s plasty ... :D

Ale jinak pěkné a rozhodně účelné. Budu teď také něco podobného vymýšlet, tak s dovolením něco obšlehnu a zkusím dovymyslet.

Pěkná práce. :yes:
Kocir (836)|11.5.2005 11:01
>Uvažoval jsem o přísavce na čelní sklo a husím krku, ale pár zkušenějších mi potvrdilo, že přísavka po prvé zimě ztratí pružnost a nedrží již tak kvalitně a dále že husí krk se na našich kvalitních silnicích klepe.

Mam drzak od YAKUMO od lonskeho leta a uplne v pohode. Neodpadava a ani se krk nekrouti. Dokonce pred mesicem do meho auta z boku vrazilo jine vozidlo a pda z drzaku ani nevypadlo a drzak se nepohnul. Pouze leva pulka auta musela byt vymena. Ridic a PDA vyvazli bez skrabnuti.

Jarouš_ce4you_oldd (1206)|11.5.2005 15:55
Ježíšmarja, to je zase vostuda... Šebova konektorová manufaktura a k tomu Jaroušův blábol o domanigo instalaci GPS na titulní straně dnešního ce4you :sarcastic: ...
K výše uvedeným příspěvkům:
Ano, natáčecí kloub kolíbky nemá potřebný rozsah natočení, proto jsem držák musel ohnout do luku, není to při bočním pohledu nic moc, ale zakrytovat to nehodlám, z mého čelního pohledu to není vidět a co na to spolujezdec, to je mi šuma fuk (spolujezdec = manželka), trochu tomu pomohou černěné šroubky a matky, ty niklované moc svítí...
Pro mne je v technické oblasti,podotýkám v technické a ne v oblasti večerů na Žampachu, skutečnou veličinou Šeba, který má jako majitel autoservisu bohaté zkušenosti a od něj mám převzatou zkušenost s vymrznutím přísavky na sklo...možná se ale v poslední době zlepšila kvalita a plastifikátory si udrží elasticitu déle, viz Kocir a jeho nepřekonatelný způsob otestování ... je ale fakt, že co nějaký doplňek do auta instalovaný pomocí přísavek, to vyhozené peníze... jinak to opření kolíbky na husím krku o přístrojovku, to je dobrá vychytávka, ono skutečně někdy stačí málo vypodložit, povolit či utáhnout a je to OK, mám v tom praxi, dávno tomu, co jsem pracoval na zkušebně kompresorů a když se mašina chvěla, nastoupily uvedené postupy ...
Pavel Koza (4761)|11.5.2005 16:03
Jo jo, ani se nenadejes a jses slavnej:D

Ja mel v aute Dikota Keeper celou zimu prilepenej na prednim okne a jedinej problem, kterej jsem resil, bylo jak to bez nasili sudat, kdyz jsem chtel predni okno poradne umejt. Taky bych necekal, ze blba prisavka tolik vydrzi.
Stheepan (194)|11.5.2005 17:09
K prisavkam, ja mam prisavku od Arkonu na Dataphone 3 a mam s ni negativni zkusenosti. Sice drzi jak pribita, ale taky se klepa jak blazen o:( a nejake opreni o palubku nepomuze, protoze je zespodu kabel na dobijeni o:(

Takze aktualne vymyslim jak to vyresit, jinak poleti z domu...jen me mrzi ty vyhozene penize o:( :no:
wilibald (46)|11.5.2005 18:05
Na držácích s přísavkou mi taté vadila jejich "rozevlátost". Po držáku na PDA jsem pátral několik měsíců, přičemž jsem vyloučil cokoliv jednoúčelového a nad 1 500,- Kč. Nakonec jsem koupil náhodou univerzální "noname" držák v autodoplňcích na Černém mostě (Praha). Je veliký, nic moc vzhled, ale nechá se použít prakticky na každé PDA a je za cenu cca 450,- Kč. Dali mi k němu úchytky do větrací mřížky a šroubovací úchyt na cokoliv, s otočným kloubem. Připevnil jsem ho přes adaptár s kloubem na plech určený pro montáž mobilů a ten přidělal do mezery mezi palubku a větrací mřížku. Naprosto stabilní upevnění za 500,- Kč a 30 min práce. Bohužel teď nemám foto, ale zkusím dodat.
Diver (49)|11.5.2005 19:11
[QUOTE="Wilibald"]Nakonec jsem koupil náhodou univerzální "noname" držák v autodoplňcích na Černém mostě (Praha)...
Bohužel teď nemám foto, ale zkusím dodat. [/QUOTE]

Napiš prosím tě výrobce a určitě připíchni foto(i s obalem, pokud ho ještě máš)! Snad půjde sehnat i v jiných autodoplňcích mimo Prahu, tak ať vím co sháním. Dík. ;) :yes:
karlic (707)|11.5.2005 20:59
[QUOTE="Jarouš"]V phoneAlarm mám nastaven profil CAR tak, že na jedno ťapnutí se mi aktivuje BT, hlasitost je nastavena na 100%, nevypíná se displej a nastartuje se SmartMaps. Profil HOME vrací vše do původního nastavení, pouze SmartMaps musím vypnout zvlášť.
[/QUOTE]
Existuje něco podobného jako phoneAlarm pro PDA bez telefonní části?
bergmann (45)|12.5.2005 08:11
Já mám Dikota Keeper a jsem naprosto spokojenej. Drží jak přibitý a klepání je zanedbatelné.

Poslední dobou ale řeším čitelnost displeje při jasném slunečném počasí. Na zkoušku jsem několikrát dal PDA mimo držák - do kapličky tachometru. Čitelnost se podstatně zlepšila, jen to není "čisté" řešení a naprosto to vylučuje připojení na nabíjecí kabel. Uvažuji o speciální "kapličce" pro PDA, která by se dala jednoduše upevnit na držák. Pokud by měl někdo už hotové řešení ....... sem s ním :-)
Falco_ce4you (311)|12.5.2005 08:14
Sakryš, no vidíš, to mě nenapadlo!

Taky mne rozčiluje že za jasného dne máím v autě z MDAC spíš zrcátko než navigaci. Kaplička! No jasně!

:yes:
ipf (2136)|12.5.2005 09:11
Já tedy vozím cihlu zavěšenou přes sluneční clonu, takže i za slunečného dne mám čistý obraz (a jasný zvuk :D ). BT GPSku vozím v trojúhelníku mezi předním a bočním sklem (bohužel jen výsada korábů na silnici) a nic mi nikam nelítá, vše mám v zorném poli a signálu z družic požehnaně (foto přidám).
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|12.5.2005 09:29
Ano, kapličku mám teoreticky vyřešenou, ale zatím nemám vyroben ani testovací kus. Chci otestovat v delším používání současnou pozici MDA, tzn. zda displej bude házet prasátka, v jakých pozicích slunce, zda nečitelnost bude nějaký výrazný časový úsek apod. Ona to bude asi hrozná pičičárna, je potřeba udělat stínící rámeček, který ale zhorší přístup k ovládání, nebude to nic vzhledného. Testoval jsem stínící rámeček z kusu černého papíru. jako optimální z hlediska účinnosti je delší horní kšilt, bočnice v horní části mají stejnou šířku jako kšilt a ke spodnímu okraji ze zužují, ale je to monstrum, proto jsem zatím nerealizoval. Při svitu slunce z určitého úhlu ani toto nepomůže... Jinak uchycení stínící kapličky jsem plánoval na dva čepy v její spodní části, tzn. kaplička je odklopena dozadu, vložím MDA, kapličku přetočím dopředu a zaklapnu to nějaké aretace... jak říkám, teoreticky vyřešeno, ale zatím to vypadá na hrozný bazmek a s problematickou účinností....

EDIT: IPF to tady již někde prezentoval, to zavěšení na sluneční clonu, je to parádní řešení z hlediska házení prasátek a slyšitelnosti bez pouštění hlasové navigace do autorádia, při řešení mého umístění MDA jsem jeho nápad testoval, ale u Oktávky to v mém případě nejde, malá vzdálenost a špatný úhel při mém posezu....
bergmann (45)|12.5.2005 09:49
Zavěšení přes sluneční clonu mi přijde podobné jako řešení, kdy dám PDA přímo do kapličky tachometru (i když funkčně pokud jde o zastínění asi bude v pohodě, pokud je nabitá baterie) - pokud bych upevnil PDA na clonu, musel bych si koupit prodlužovačku na nabíjení a potom nějak složitě vést kabel .....a v podstatě jsem si nemusel kupovat držák ...

U kapličky se asi bude muset udělat nějaký tvarový kompromis - pokud by člověk chtěl zamezit téměř všem úhlům dopadu paprsků, musel by mít místo kapličky "tunel".

Ještě možná zkusím jednu věc - držák umístit těsně pod střechu, tak, aby displej byl někde na úrovni zpětného zrcátka. Jestli to pomůže, ukáže až praxe ;)

Zdravím,

berg..

EDIT... Zajímal by mně způsob upevnění na sluneční clonu ... těším se na fotku
wilibald (46)|12.5.2005 19:43
:) Na sluneční clonu přichytávám provizorně dvěma pásky se suchým zipem... :) dvakrát do roka... při sledování videa spolujezcem...
wilibald (46)|12.5.2005 19:46
[QUOTE="Milan Matějovský"][QUOTE="Wilibald"]Nakonec jsem koupil náhodou univerzální "noname" držák v autodoplňcích na Černém mostě (Praha)...
Bohužel teď nemám foto, ale zkusím dodat. [/QUOTE]

Napiš prosím tě výrobce a určitě připíchni foto(i s obalem, pokud ho ještě máš)! Snad půjde sehnat i v jiných autodoplňcích mimo Prahu, tak ať vím co sháním. Dík. ;) :yes: [/QUOTE]

Napsáno je na něm Arkon, ale buď se jedná o nějaký starý model, nebo nějakou čínskou napodobeninu. Na netu jsem foto nenašel a auto teď nejsem schopný fotit. Tak zatím odkaz na sortiment Arkon...

http://www.mobileplanet.com/private/davesipaq/vendor.asp?vendor%5Fname=ARK&page=2&sort=
Šeba_oldd (1184)|12.5.2005 20:10
No ale s timto se musi bajecne ridit:D
00063947_MP950784_jrTh.jpg
Ivanm_ce4you (466)|12.5.2005 21:51
JJ, pri "pouziti " airbagu tim vice srandy.
Diver (49)|13.5.2005 00:20
[QUOTE="wilibald"]Napsáno je na něm Arkon, ale buď se jedná o nějaký starý model, nebo nějakou čínskou napodobeninu. Na netu jsem foto nenašel a auto teď nejsem schopný fotit. Tak zatím odkaz na sortiment Arkon...

http://www.mobileplanet.com/private/davesipaq/vendor.asp?vendor%5Fname=ARK&page=2&sort=[/QUOTE]

Je to on?
ninja_ce4you (102)|13.5.2005 11:08
[QUOTE="Milan Matějovský"]Je to on?[/QUOTE]

Kde jsi jej sehnal?
Diver (49)|13.5.2005 11:30
TADY. Nestojí ale cca 500 Kč jak píše Volibald, ale 820 Kč. To snad bude lepší a levnější držák od Dicoty nebo jiný.
wilibald (46)|13.5.2005 11:42
Právě, že není... Ten můj je o něco větší a má "packy" nahoře a dole... Zkusím o víkendu vyfotit a vyvěsit... Na Černém mostě je mají stále (i za výlohou)... Až tam půjdu, tak se zkusím zeptat od jakého dodavatele je kupují...
bergmann (45)|13.5.2005 12:19
Včera a dnes dopoledne jsem vyzkoušel účinnost "kapličky" proti slunečnímu záření. Výsledek je úplně super, dokonce jsem přemýšlel o tom nepoužívat nastavení obrazovky na maximální jas .

Kapličku jsem dělal zatím jen jako provizorní, na vyzkoušení - a i když je její účinnost super, pokud není vyrobena nějak profesionálně,s hezkým designem, je to opravdu trochu monstrum. Člověk má před sebou dilema: mít PPC v orig. držáku a za jasného dne nic nevidět anebo mít pod sklem "plně funkční monstrum".
Samozřejmě ještě existuje 3. cesta - mít před sebou hezky vypadající a funkční kryt........ ale to už asi nechám na zvážení každého a na jeho modelářských dovednostech a citu pro design.
Já budu zatím jezdit s monstrem :)) a pokud bude zataženo, budu ho odkládat do odkládací skříňky (mám ho totiž skládací ;) ) Kryt samozřejmě doporučuju všem!
Zdravím , berg...
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|13.5.2005 16:00
Hele, povídej a přeháněj, jo :D , hlavně sem šoupni foto pro inspiraci, to že je to testovací monstrum, to nevadí... ono se nějaké řešení blbě popisuje, někdy vydá obrázek za pět stránek, třeba někoho napadne, jak to vylepšit nebo někdo vůbec neví, jak to řešit .... hlavně mne zajímá princip skládací kapličky, pokud to nemáš patentované ;) ...
Machal_ce4you (0)|14.5.2005 09:46
Ahoj všem. Při pročítání této diskuze jsem si vzpomněl, že jsem nedávno viděl pěkný držák na konkurenčním webu u konkurenční platformy. Líbilo se mi, že je přesně na míru konkrétnímu typu auta a PDA a že se nemusí vrtat do palubky. Cena taky nebyla nijak přehnaná, třeba by to někoho z Vás mohlo oslovit:
http://www.shop.pajda.cz/index.php?setkat=aeb&PHPSESSID=f749ea66f341b499e4f02d97c3225c06
RomanCE (105)|16.5.2005 13:06
Resim to stejne, pred 14dny jsem to objednal u jednoho UK shopu, v patek to poslali, dnes to mam doma. Do konce tydne hodim do auta, uz se tesim :D Jen co me zarazi je prodejni cena na tom ceskym webu, hledal jsem vsude mozne a vetsinou vcetne posty to vychazi na 2x tolik, pokud jsou schopni drzet tu cenu do 1000,- na jakykoliv typ PDA a auta tak vrele doporucuji vsem. Ja to na LOOXe poridil za 42 GPB vcetne DPH, bez postovnyho.

Zkousel jsem i tu slunecni clonu a neni to az tak spatne reseni. :)
Falco_ce4you (311)|16.5.2005 13:13
Na víkendovém Třídním srazu příznivců PDA jsme měli návštěvu z firmy Sunnysoft. Přinesli s sebou mj. krásné držáčky na PDA od firmy Brodit. Držáky jsou jak bez, tak s napájením. Napájení buď na cigareťák nebo dva fousy a připojit do elektriky.
Povídalo se i o adapterech pro jednotlivé typy automobilů a prý budou mít pro všechny nějaké to řešení připravené.
Nechci Sunnysoftu dělat reklamu, ale ty držáčky jsou opravdu super (mám pocit že ten s tím Tungstenem je právě Brodit).
ten s napájením stojí tuším 1400, bez je myslím za 800.- Kč bez DPH.
RomanCE (105)|16.5.2005 13:20
Jo je to Brodit, je v tomhle oboru spicka, alespon pro me.

Tak se mi to povedlo instalovat uz dnes a jsem vazne spokojenej, ted uz jen nejakej dobrej soft, kterej bude mit zpracovanou CR. Nadeje snad svita tady
00064618_BroditLOOX_Vnsv.jpg
Myrek_ce4you (188)|17.5.2005 13:08
Mé řešení: Axim X50 v aktivním držáku Seidio, CF GPS.
Je vidět i BT handsfree sada Parrot 3100.

npetr (2)|17.5.2005 18:55
problém s umístěním pda jsem řešil také, napřed jen kvůli přehrávání mp3 via kazetový adaptér, v poslední době i kvůli gps navigaci;
na ebay.de se mně podařilo "vydražit" univerzální držák s nastavitelnou šířkou pro libovolné pda, a to za tuším 11 EUR včetně poštovného z Německa;
držák (foto přidám jakmile se dostanu o víkendu do auta) jsem připevnil přes otočný kloub ze starého držáku k N3210 hned vedle kapličky, a vzhledem k tomu že ford focus má právě v tom místě šroub, nemusel jsem ani nic vrtat, stačilo šroub vyměnit za delší... (napájení je cca 15cm pod držákem, takže ani změť kabelů se nekoná);
vzhledem k ceně je funkčnost perfektní, díky packám v dolní části pda nebrání držák připojení jacku (dell axim X30 jej má na levém boku nahoře);
gps dlí přesně pod dálničním kupónem a vše funguje jak má (nabíjení gps není potřeba, neboť baterie drží >20h; nemerix chipset); akorát ve tmě ruší modré svělto idikující aktivní BT, ale to by snad mělo nějak softwarově jít vypnout...

co řeším je vhodný způsob přepínání GSplayeru (vlastní mapování tlačítek) a sunnysoft mapview či GPSDash;

BTW nemáte někdo zkušenosti s používáním vlastních mapových podkladů v GPSDash - zejména s parcelováním na menší části kvůli úspoře paměti, resp. možnosti používání map o velikosti cca 6000 x 6000 px?
wilibald (46)|18.5.2005 07:15
[QUOTE="npetr"]problém s umístěním pda jsem řešil také, napřed jen kvůli přehrávání mp3 via kazetový adaptér, px?[/QUOTE]

...je třeba kupovat rádia s Audio-in, který pokud možno dovede obsluhovat Hands-free... PDA se připojí přes redukci Jack/2x Cinch, na rádiu se nastaví citlivost vstupu a tato spojení je schopné přepínat z příjmu rádia, nebo přehrávání CD, pokud se na výstupu PDA objeví nějaký signál... Je tedy jasné využítí pro systémové hlášky, hlas. navigaci a majitele MDA... Tento vstup nabízejí například radia Clarion, a to od nízkých modelových řad..
Ivanm_ce4you (466)|18.5.2005 08:00
POkud ma clovek orig. vestavene radio, ktere sice umi i CD changer, ale audio IN se zapne, pouze pokud si ty 2 pristroje pokecaji v nejakem firemnim -uzavrenem protokolu -to je potom i ta "kazeta" dobra. Escort 5000 RDS je toho smutnym prikladem.
npetr (2)|18.5.2005 10:57
radio sice line-in má, ale než rešit jeho vytažení (original ford) a připojení, to mám radši kazet. adapt. za 180 Kč, který fci plní na 100%;
mám nastavený poslech mp3 z pda, syst. hlášky gps slyšet jsou a jen v případě, že na ČRo1 vysílá zelená vlna, tak se rádio automaticky dle RDS přepne tam a pak zase zpět;
mobil je naštěstí nezávislé zařízení a je-li to potřeba, repro v autě si na volantu ztlumím ad hoc :)
wilibald (46)|18.5.2005 17:56
[QUOTE="Ivanm"]POkud ma clovek orig. vestavene radio, ktere sice umi i CD changer, ale audio IN se zapne, pouze pokud si ty 2 pristroje pokecaji v nejakem firemnim -uzavrenem protokolu -to je potom i ta "kazeta" dobra. Escort 5000 RDS je toho smutnym prikladem.[/QUOTE]

Pokud se jedná o analogový vstup, a je to skutečný audio-in, tak věřím, že problém je řešitelný. Do "originálních" rádií "nedělám", ale v naprosté většině se jedná o běžně prodávané "univerzální" rádio, které má štítek příslušné automobilky a jiný čelní panel. Pokud bych měl typnout krajní varianty řešení, tak může stačit sehnat neořezaný manuál k původní verzi přístroje, nebo v horším případě přeflešovat rádio na prapůvodní stav. O víkendu prohledám tabulky a schemata a zkusím se na věc pro svůj klid podívat.
wilibald (46)|18.5.2005 18:14
[QUOTE="npetr"]radio sice line-in má, ale než rešit jeho vytažení (original ford) a připojení, to mám radši kazet. adapt. za 180 Kč, který fci plní na 100%;
mám nastavený poslech mp3 z pda, syst. hlášky gps slyšet jsou a jen v případě, že na ČRo1 vysílá zelená vlna, tak se rádio automaticky dle RDS přepne tam a pak zase zpět;
mobil je naštěstí nezávislé zařízení a je-li to potřeba, repro v autě si na volantu ztlumím ad hoc :) [/QUOTE]

...jako ve všem...je jen o potřebách, penězích, času a odhodlání... Já to mám z pozice člověka, který dal do aparatury nějakých 40 % ceny auta a cca 150 hodin práce a při kvalitě zvuku z 50 % originál CD mu naskakují pupínky nad "výkonem" studia a zvukaře... Jinak souhlasím, že kazetový adaptér je pro origiální rádio odpovídající řešení v parametru kvalita/cena... Zapojení konektoru bych ovšem zjistit nejspíš uměl... ;)
Ivanm_ce4you (466)|18.5.2005 22:01
Zapojeni konektoru mam, ale nestaci na to pripojit Audio, protoze se radio prepne na chvilku na CD a zase skoci zpatky na radio, protoze si nepokecalo s tim CD menicem.
Tady je zapojeni toho konektoru a zde je jedna z nekolika diskuzi.
A takhle vypada -je to skoro dvounasobek vysky "normalniho" radia.
wilibald (46)|19.5.2005 07:14
Díky za bližší údaje. Podle popisu pinů v konektoru se skutečně může jednat o "překladatelský oříšek"... Rádio 2 DIN mne neodradí, ukazuje to jen na nějakého výrobce v USA...
Ivanm_ce4you (466)|19.5.2005 08:40
Heh, teda, nevim nevim.
Tohle se resi uz pekne dlouho. Aby se dal pripojit Audio vstup treba z MP3 prehravace, musi se zakoupit mezikus "adapter", ktery ma nejakou inteligenci. myslim, ze to ma PIC. Jeste v pondeli jsem mel obrazek i s cenou, ale to nejak zmizelo. Ceny byly urcite pres $60.
Takze -pokud bys to vyresil, mohl bys i hezky vydelavat na eBAYi :-)
wilibald (46)|19.5.2005 18:04
Aha...adaptér... Nějak jsem předpokládal, že tato fáze je za tebou... Pokud je tedy adaptér za cca 1500 a chceš to řešit, tak ho prostě kup... Pokud bych někde stáhl ROMku na oblbnutí vstupu, nebo změnu schema, tak levněji než za litr úpravu stejně nepořídíš (také si připočti čas, co jsi tomu už věnoval u internetu, nějaké ježdění k osobě, co by ti to přehrála, riziko možného problému atd, atd...).. A na levném, ovšem "odporně neelegantním" řešení není co vymýšlet... Stačí koupit 60 cm drátu, 2 x cinch a připojit to v rádiu přímo na vstup zesilovače, což dokáže osoba s elektrotechnickým minimem... Pokud rádio zvládne adp. kazetu, tak zvládne i toto...Nanejvýš bys tam musel mít kazetu bez pásky... Pokud není rádio v záruce, tak tímto způsobem dodáš zvuku těch 30-35 % kvality, co ztratí magnetickým přenosem...
Jinak adaptér ford na běžné DIN rádio stojí cca 250 Kč a použitelné rádio MP3 bez vstupu http://www.hificar.cz/item.php?id=1431 a se vstupem na HF http://www.hificar.cz/item.php?id=1428
Ivanm_ce4you (466)|19.5.2005 20:46
Ja vedel, ze to nebude jen tak :-)

Adapter nechci/nepotrebuju/jeho uzitna hodnota je pro me relativne nizka. Ja tak v 95 % posloucham v aute radio a netopyr nejsem ...
Kazetovy adapter se mi zase nelibi, ale neco zbastlit, to uz je jina. Me by vlastne vyhovelo reseni, ze by se do vystupu radia "primichaly" hlasove povely z GPS, nebo by se pouzil samotny vstup /poslouchani MP3/ a opet GPS.

Je pravda, ze casto je levnejsi neco koupit, nez to delat sam. Ale neni to takova relaxace /nebo adrenalin -dle uspechu/.

A jak by se Hi-Fi-stovi libilo prime napojeni iPaqu ze sluchatkoveho vystupu na predni repro v aute a nezapinat radio? :sarcastic:

Ivan
Machal_ce4you (0)|19.5.2005 21:30
Ahoj.Mám problém. Dle rad v této diskuzi jsem zakoupil kazetový adaptér na přehrávání MP3. Autoradio mám originál Renaulťácký. Vsunu adaptér připojený na hrající PDA, radio to zaregistruje, přepne tak na 2s na kazetu a pak se vesele vrátí zase na radio. Takže se přehrávání MP3 nekoná... :mad:
Poradíte někdo? Díky.
Ivanm_ce4you (466)|20.5.2005 14:20
obcas pomuze prepnout kazetak na prehravani druhe strany, nebo provest vic pokusu.
wilibald (46)|23.5.2005 17:32
[QUOTE="Ivanm"]Ja vedel, ze to nebude jen tak :-)


A jak by se Hi-Fi-stovi libilo prime napojeni iPaqu ze sluchatkoveho vystupu na predni repro v aute a nezapinat radio? :sarcastic:

Ivan[/QUOTE]

...ani se nebudu snažit počítat výstupní výkon na Audio konektoru PDA a pominu věci jako impedance... :)
Jo také by to šlo, ale přes zesilovač a musel bys nějak přepínat vstup do repro...Při jakémsi paralelním zapojení bys také mohl pouštěl výkon z rádia do audio výstupu PDA a obráceně, což by se jim příliš nelíbilo..
Starší obyč. dvoukanálový zesilovač pořídíš za 500- 700 (klidně nějaký doma najdu). Veškeré korekce zvuku by se ale musely odehrávat v PDA...Také se nechají koupit holé moduly NF zesilovačů.. Třeba Conrad...cca 500,- Kč
wilibald (46)|23.5.2005 17:43
[QUOTE="Machal"]Ahoj.Mám problém. Dle rad v této diskuzi jsem zakoupil kazetový adaptér na přehrávání MP3. Autoradio mám originál Renaulťácký. Vsunu adaptér připojený na hrající PDA, radio to zaregistruje, přepne tak na 2s na kazetu a pak se vesele vrátí zase na radio. Takže se přehrávání MP3 nekoná... :mad:
Poradíte někdo? Díky.[/QUOTE]

Na 90 % příliš chytré rádio... :? Sleduje případné "motání" pásky, a to buď sledováním odporu na hnací cívce, nebo unášení odvíjené cívky... Bojím se, že bez rozebrání rádia neuspěješ.. Prostě odhalilo, že mu tam cpeš nějaký nesmysl... Zkus pro jistotu vzít starou normální kazetu, co z ní vytáhneš pásku a pozoruj jestli se to chová naprosto stejně (...vina není na adaptéru)... Také počítám, že platí zasouvání s HRAJÍCÍM PDA... Prakticky každé lepší rádio ti po pár sekundách vyplivne ad. kazetu, pokud "nenajde signál"...
m.sachl (153)|23.5.2005 18:21
no ja bych spise vratil adapter. problem byva vetsinou v tom, ze se spatne otaci druha civka (nektere adaptery nemaji prevody vubec). a kazde chytrejsi radio pokud se jedna z civek spomaluje nebo netoci, zastavi prehravani - jak jsi psal ochrana proti namotani pasku...

ja mam adapter od iriver v kombinaci s original renault/philips radiem - bez problemu...
Ivanm_ce4you (466)|23.5.2005 18:48
No, vystup z PDA bude asi trosku vysokoohmovy...
Ja se pomalu zacinam priklanet k myslence pripajet konektor nekam za vystup z hlavy MGF v autoradiu. Otazka je, aby to "neopravar" radii dobre poznal. S tema chytrejma radiama je jen problem.
[QUOTE="wilibald"]
...ani se nebudu snažit počítat výstupní výkon na Audio konektoru PDA a pominu věci jako impedance... :)
[/QUOTE]
wilibald (46)|23.5.2005 19:57
[QUOTE="Machal"]

no ja bych spise vratil adapter. problem byva vetsinou v tom, ze se spatne otaci druha civka (nektere adaptery nemaji prevody vubec). a kazde chytrejsi radio pokud se jedna z civek spomaluje nebo netoci, zastavi prehravani - jak jsi psal ochrana proti namotani pasku...

ja mam adapter od iriver v kombinaci s original renault/philips radiem - bez problemu...

Martin S.[/QUOTE]

O.K. Souhlas... měl bys mít možná to samé rádio...a pokud ti funguje s pevným převodem v adapt., tak kolegovi by mělo také... Bohužel pro některá rádia pevný převod nestačí...
elit (168)|23.5.2005 21:31
Mam dotaz, jakym zpusobem resite dobijeni vaseho PDA za jizdy? Normalne do zapalovace?

Neprejde vas nekdy chut jet podle navigace? Zejmena, kdyz se clovek zdrzuje tim, ze Alturion se treba sekne nebo se musi nejruzneji vkladat do trasy prujezdni body, aby to jelo tak jak chci? Preci jen, navigace by mela navigovat me a ne ja ji.

Mnohokrat uz pred cestou nakonec muj IPAQ skoncil pohozenej vzadu na sedackach.
Falco_ce4you (311)|23.5.2005 21:39
Nabíjím normálně ze zapalovače.

Pokud jedu tam kam to neznám, jedu podle navigace. Jedu-li na známé místo, navigaci nepotřebuji. No a když jedu nejprve po známé trase a pak teprve někam do neznáma, jedu si nejprve jak chci (navigaci mám zapnutou a pokud má snahu mne vést jinak, tak ji nechám ať si přepočítá trasu podle toho kudy jedu) a pak se nechám vést.

Fakt je, že se mi už stalo, že měl Alturion nějaký špatný den a nadával jsem jak špaček. Tak jsem si na chvilku zapnul PocketKim a po chvilce jsem se rád vrátil k Altíkovi. :D
elit (168)|23.5.2005 22:31
No asi kdybych to stridal s PocketKimem tak se na Alturion budu tesit jak malej kluk :) Pamatuji ale, kdyz sem s navigaci zacinal a vedel sem jen o PocketKim a byl to pro me vrchol. Dnes mi to prijde usmevne, ale tehdy sem byl nadsenej, hlavne tim, ze to vedelo kde jsem a kolik jedu :)