Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HP iPAQ H1910 se vám představuje!

Pavel Koza (4761)|14.11.2002 11:57
HP iPAQ H1910 je úplně první iPAQ vyrobený a uvedený na trh pod značkou HP. Oficiální představení veřejnosti bylo plánované na veletrh COMDEX, ale vy si jej už nyní můžete prohlédnout na stránkách ce4you! Toto zařízení je prvním pokusem vstoupit na trh pro méně náročné zákazníky a konkurovat nově ohlášeným modelům jako je Dell Axim X5, ViewSonic V35 a další. (no, není to úplně pravda, pokus tu byl a jmenoval se Compaq iPAQ H3130, ale moc slavně to nedopadlo). A na první pohled se zdá, že to je krok správným směrem!

Nový HP iPAQ H1910 bude pohánět procesor PXA250 vyrobený společností Intel, známější pod označením XScale. Na rozdíl od ostatních bude taktovaný "pouze" na 200MHz. To je sice na první pohled škoda (na papíře vypadá 400 lépe než 200), ale vzhledem k nulové optimalizaci operačního systému a nízké optimalizaci aplikací je rozdíl mezi 200MHz starším StrongARMem a nejnovějším XScalem na 400MHz zanedbatelný, navíc nižší výkon určitě bude přívětivější k bateriím.

64MB RAM je skvělých, ale podle oficiální technické specifikace bude uživatelsky přístupných pouze 48MB, v každém případě je to více, než nabízí většina ostatních srovnatelných modelů. Systém by měl být uložen v 16MB FlashROM. To je zajímavé, protože podle mého názoru se do 16MB nemůže vejít kompletní sada aplikací včetně aplikací typu Terminal Server Client, ale hádám, že řešení je třeba hledat v oné zvláštní velikosti RAM 64/48MB... Osobně se domnívám, že toto netradiční řešení má jediný důvod - cenu, ale to je pouze má spekulace ;)

Podle oficiální technické specifikace je pravděpodobné, že v tomto zařízení bude použit STEJNÝ displej, jaký má i Compaq iPAQ H3970 - a transflexní TFT displej s LED podsvícením, klasického rozlišení 240x320 bodů a 65k barev. Pokud jste nikdy neviděli displej H3970ky, tak mi věřte - je to to nejlepší, co můžete na trhu Pocket PC nalézt! Nakonec je nutné upozornit i na neobyčejnou velikost displeje, aktivní plocha bude mít úhlopříčku 96mm!

Pokud potřebujete víc paměti, není nic snažšího než koupit si klasickou MMC/SD paměťovou kartu a vložit ji do zabudovaného slotu. Zdá se, že zařízení nemá plnou SDIO podporu, u zařízení této kategorie to však není zas tak důležité. H1910 je první Pocket PC od firmy Compaq/HP, které NEBUDE podporovat oblíbené jackety. Na jednu stranu je to škoda, protože možnosti rozšíření pomocí techto jacketů jsou v této chvíli obrovské, ale znovu je třeba vzít v úvahu trochu jiný účel tohoto zařízení - podle všeho má H1910 být startovacím modelem pro začínající uživatele, kteří neví, co přesně od Pocket PC očekávat. Pokud budou chtít víc, mohou si zakoupit vyšší model, který ve zpětné kompatibilitě jacketů nemá žádný problém.

Nové H1910 bude pohánět dobíjecí Lithium-Ionová baterie (900mAh). Velice příjemná je zpráva, že bude vyměnitelná - pokud potřebujete více energie, koupíte si ještě jednu náhradní baterii a je to. Zařízení je v porovnání s ostatními velice malé a lehké, rozměry jsou 113.3 mm x 69.8 mm x 12.8 mm, hmotnost 120 gramů.

Můj závěr? Je těžké hodnotit zařízení, které jsem ještě neměl v ruce, ale rozhodně si myslím, že je to krok správným směrem. Na rozdíl od předcházejícího pokusu pro nenáročné zákazníky (Compaq iPAQ H3150) nemá toto zařízení žádné velké nedostatky jako byl šedý displej. Jsem zvědavý, jak moc ocení H1910 uživatelé :D
Martin Hanzal (132)|14.11.2002 12:39
no pokud to bude stát pod 10000,-Kč bez DPH tak to bude dobrý, ale to jsem asi naivka :D
Jinak se mi zdá ta kolíbka taková prapodivná, zvláště to usazení PDA se mi jeví jako nebezpečné, ale kdo ví ...
Pavel Koza (4761)|14.11.2002 12:41
Cena by mela bejt $299. Ze to tady bude stat vic, za to bohuzel Compaq (teda sorrac, HP) bohuzel nemůže :(
mmort7 (102)|14.11.2002 12:45
Dobrá práce!
Co nějaké info k 5450, nebylo by?

Martin
Fik_ce4you (88)|18.11.2002 15:07
Vypada to spis jako pokracovani rady Jornada nez iPaq:-))) coz je moooc dobre, iPaq s tim prisernym cernym nadorem nahore byl pekny hnus, ale tady nastesti HP zapracovalo a design je skvely.
PavelR. (2184)|18.11.2002 15:15
"Co nějaké info k 5450, nebylo by?"

Link ze svepda
http://www.pocketpcpassion.com/ipaq/5400/5400-4.htm

PavelR.
PavelR. (2184)|18.11.2002 15:20