Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Propojení PDA a mobilů - co vy na to?

Michal Jelínek (220)|7.2.2002 10:05
Já reklamy nemusím. Je pravda, že je pár výjimek, které se mi opravdu líbí, a tou je třeba reklama na Trium Mondo PDA+telefon, nebo reklama na Sony Vaio notebook Nikdy jsem je ale nezahlédl na našich (ani komerčních) televizích. Snažím se v okamžiku reklam přepínat na jiné programy. Dvě které teď běží v televizi mě ale donutily popřemýšlet o existenci PDA a mobilního telefonu.

Všichni víme (napjatě očekáváme) spojení PDA a telefonu. Už dlohou dobu jsou na trhu přistroje, které tuto kategorii splňují, ale u nás zatím nedošlo k jejich masivnímu rozmachu. Ani sami operátoři je nenabízejí ve svých výhodných balíčcích. Nicméně reklama, tedy vlastně dvě reklamy na stejné téma mě dost zaujaly. V obou jde o to, že někdo v davu lidí vybočuje. Jednou tím, že na svém mobilu kouká na video a podruhé tím, že poslouchá hudbu. Pokud jsem to správně pochopil, vždy se jedná o data stahované ze sítě, nikoliv z mobilu.

Jako správný fanda věřím, že sloučení PDA a telefonu bude tak, že mé nové PDA bude mít navíc anténu, slot pro telefoní kartu a samozřejmě podporu nejnovější technologie přenosu. Co ale v žádném případě nepředpokládám je zmenšení displeje, snížení možností mého PDA nebo dokonce sebrání paměťové kapacity! Nokia to ale asi vidí dosti odlišně...

Je otázkou, jak se to nadále bude vyvíjet, pořípadě zda to vyústí až ve flamewars, což bych opravdicky nerad, protože by to znamenalo mnoho standartů a zpomalení vývoje! Jen se podívejte kolik procesorů bylo pro PocketPC, naštěstí se výrobci umoudřili a v poslední verzi Pocket PC 2002 podporují pouze Intel StrongARM.

Já se vás tedy ptám - Jak vidíte sloučení PDA a telefonu vy?
Pavel Koza (4761)|7.2.2002 11:06
Ja se mozna opakuji, ale hlavni problem spatruji v bateriich. Az ta kombinace 2-v-1 vydrzi na jedno nabiti alespon 24 hodin provozu, tak proc ne, ale tahat s sebou nabijecku... A myslim tim praci, brouzdani po webu + klasicke telefonovani alespon 1 hodinu. Soucasny stav je ten, ze ve tri odpoledne bych u sebe mel akorat mrtvolku s cernym displejem[;)]
Michal Jelínek (220)|7.2.2002 11:13
Ty se asi vopakuješ, ale máš samozřejmě pravdu!
Todle je velice palčivý problém, zvlášť u barevných displejů. Ale zas na druhou stranu uživatelé 38XX si libují, že má iPAQ menší spotřebu, větší baterii a lepší ukazatel stavu baterky. Kde je napsáno, že to kombinované zařízení nemůže mít malinkatý monochromatický displej jen pro telefonování?
To je asi zatím ten důvod, proč jak Sagem tak Mondo jsou černobílé, což je trošku degraduje.
Ale zas na druhou stranu uvídíme, jak s trhem zacloumá GSM jacket pro iPAQ, kterej snad už brzo bude [:)]
jenik_ce4you (0)|8.2.2002 14:13
no myslim ze vydrz nebude problem bude li to forma PDA + jako bonus integrovany telefon jez bude defaultne offline pak nevidim problem. Konec koncu kdo chce mit u ucha cihlu :-). Sveho casu jsem mel nokia komunikator a jediny rozumny zpusob jak jim volat dele nez 10 min je polozit ho na stul a vyuzit loud speaker ci handsfre (je fakt ze je to pekna frajerinkla volat a soucasne tvorit)
Michal Jelínek (220)|8.2.2002 14:28
Je to zvláštní, ale já problém v cihle u ucha nevidím. Asi tolik netelefonuju, nebo jsem to vlastně v praxi nezažil.
Ale to tedy znamená, že PDA se nikdy nesloučí s mobilem a bude to pořád jen mobil s PDA a PDA s mobilem.
Nebo jak si to teda představujěš?
Hands-free sada asi není tak blbá věc, ale když někdo telefonuje s hands-free na ulici vypadá divně.
Takže tedy v podstatě jde o design. Nebo spíš velikost?
neuron_ce4you (3)|8.2.2002 15:05
Existuji mobily, co vazi 80g, a pritom vetsina hmotnosti je v baterce, klavesnici, displeji, obalu... Samotny GSM modul se musi vejit do 30g. Proto by bylo nanejvys vhodne, kdyby zacali vyrabet gsm ve formatu CF card.

Spojeni PocketPC a mobilu ma budoucnost, chce to jenom vetsi konkurenci aby klesly ceny k nejakym rozumnym, lidovym cenam.

Telefonovat se musi dat i bez hands-free, na druhou stranu muze hands-free obsahovat i maly display, a slouzit zaroven na poslouchani hudby. Videl bych to jako volitelne prislusenstvi ke kazdemu modelu.

GPRS podpora musi byt standardem, konecne uz chci telnetit z hospody !!

U drazsich modelu bych videl zabudovanou kamerku, takze by to fungovalo jako videotelefon i jako fotak.
Michal Jelínek (220)|11.2.2002 12:39
Vidím že názory jsou opravdu rozumné. Co se mě týče, moje PDA musí umět telefonovat i bez Hands Free a mít všechny vymoženosti, které má teď iPAQ, ale navíc CF2 slot pro MicroDrive.
Digitální foťak bych taky uvítal.
S volitelnýmpříslušenstvím nesouhlasím. Vše podstatné musí být integrované, aby to bylo co nejmenší! Není možné, aby iPAQ 36XX s CF jacketem byl taková cihla!
Prostě to musá být malé velké PDA [:cool:]
john_ce4you (112)|12.2.2002 13:13
pda s mobilem v jedne kisne, tot muj odveky sen. sen, ktery jsem si splnil. do jiste miry. 2 roky jsem cekal na casio s telefonem od siemense, az jsem se dockal - nyni pouzivam sx45, jedineto pda soucasnosti s integrovanym gsm (nepocitate-li visora treo ci nokii komunikator mezi POCITACE). nebudu se tu blize rozepisovat o kladech a zaporech sx45 (to je na samostatny prispevek), omezim se pouze na konstatovani - neni to jeste uplne ono. vetsina lidi by asi byla spokojenych, ale ja jsem pravdepodobne jeste narocnejsi nez mech a tak jiz nyni netrpelive vyhlizim nastupce do me kapsy. ale jiz ted vim, ze nic bez gsm si jiz neporidim (tedy pokud nebude neco, co gsm nahradi, samozrejme). a bez moznosti cf a sd slotu zaroven bych take jiz nic nekoupil - neni snad nic hroznejsiho, nez fotit ci stahovat z ftp pres cf fotak ci modem a ukladat vse do ramky a pak menit kartu za pametovou, vse na ni pretahovat.... hruza. slot pro pamet a volny slot pro dalsi zarizeni ja nutnost, bez ktere bych se ochoten obejit nebyl.

poznamka: sveho casu (s cassiopeiou e115) jsem pouzival i cf kameru, ktera ale funguje pouze ve strojich casio s procesorem mips, a nedlouho po e115 jsem prodal i ji, prestoze jsem se jiz tehdy obaval, ze mozna nakonec siemens dokonci to co slibil a ja to treba budu vlastnit a budu prodeje litovat (kamera totiz funguje i v sx45) - dopadlo to jak jsem cekal, o dva mesice pozdeji, po dvou letech slibu byl siemens sx45 hotov, za dalsi mesic byl v prodeji a o dalsi mesic pozdeji jeden skoncil v mem vlastnictvi.

pro priznivce ipaqu je tu jedna, dle meho velmi rozumna moznost:

- ipaq 3870 s poradnou kartou v sd slotu (ja pouzivam 128mb a ji mi to malo (a to mam jeste 256mb do cf slotu))
- avizovany jacket s digitalnim fotoaparatem a navic s cf slotem (firmu ted z hlavy nevim, hledat se mi nechce, ale psali o nem snad vsude)
- avizovany gsm/gprs ve forme cf karty od pretecu

s touto sestavou bych byl asi chvili zase spokojen.

avizovany fujitsu-siemens loox s integrovanym gsm/gprs, slusnou pametovou kartou v sd slotu a avizovanym cf fotakem od pretecu by byl asi lepsi, ale co se tyce uzitne hodnoty, asi vyjde nastejno (tj vsechny sloty obsazene). navic dostupnost v nedohlednu (alespon si to po zkusenosti s cekanim na sx45 myslim (jen tech nazvu, designovych navrhu a planovanych os co se vymenilo a nakonec stejne prisel jiz pri uvedeni na trh jako zastarala novinka)).

jeste jedna kombinace vlastne ujde - avizovany hp 928 s volitelnou baterii s pametovym mmc slotem a nejakym z fotaku v cf slotu (bud ten pretec univerzalni, nebo alespon ten od hp, ktery ovsem nebude fungovat nikde jinde).

zaver: vsimli jste si, kolikrat jsem pouzil slovicko "avizovany"? to je vecny problem ve svete pda - vse trva strasne dlouho a z webu na pulty je cesta daleka. pokud tedy chce mit nekdo vse jiz dnes, nic jineho nez sx45 mu nezbyva. no ted mi dochazi, ze vlastne ani to neni tak jednoduche - sx45 se sem nevozi a mozna ani nebude. dobre mu tak....

co vy na to?

john

Michal Jelínek (220)|13.2.2002 09:58
Tak i já přispěju svou troško do mlýna:

1. Si stejně ukecaný jako já či Adamec, ale máš co říct a říkáš logické věci, což je paráda.
2. Náročnější požadavky na PDA určitě nikdo nemá. O to už je mám vpodstatě od dob WinCE 2.0
3. Pokud dodáš recenzi SX45 i s vlastními obrázky a názory, bude to jedině ku prospěhu všech. Mě osobně by asi nejvíc zajímalo, jak se s tím telefonuje, jaká je reálná výdrž baterek, jakej je displej a hlavně co je na něm špatně. Co je dobře se dočtu v letáku.

Má představa PDA+telefon je poměrně jasná. Musí být dobré jako iPAQ, zvláště displej. Procesor nejlépe ARM. Paměť 64 (dnes už vím, že 32 je proklatě málo). Další věc, že musí mít paměťový slot, protože CF jacket je spíš špatný vtip, než reálně použitelná věc! Musí se z toho dát telefonat jak přiložením PDA k uchu, tak bondovkou. Stereo výstup na sluchátka považuji dost za samozřejmost.
Článek moje ideální PDA už píšu dlouho, ale zdá se, že ho časem opravdu vydám. [:cool:]
hop_ce4you (7)|16.2.2002 16:55
No, ja sice jeste PDA nevlastnim (kdysi jsem mel jednoho z prvnich Newtonu, ale na to uz si dneska asi nikdo nevzpomenem, nebo jo?), ale uvazuju o nem - chtel bych si vozit internet a nejaka ta osobni data ssebou...[;)]
Dlouho jsem na internetu vybiral, pujcoval si PDA od kamaradu (nekolik Palmu, iPaq, Jornadu) a nakonec se rozhodl pro iPaq. A ted jak se "pripojit". Po prostudovani internetu jsem zjistil, ze se na trh chystaji tri jackety: jeden original Compaq (cena cca 500$), jeden i-KIT ktery je zatim jen pro CDMA a jeden nejakej svedskej vcetne DAB radia...[:sarcastic:]
No jo, ale tim prichazim o moznost dalsi CF karty, ze. Mimochodem, GSM modul v podobe karty jsem zavrhl, musi to mit vlastni baterii, protoze aby to fungovalo jen pri zapnutym PDA... to by to moc dlouho na prijmu nebylo.
Nakonec jsem zvolil variantu "bluetooth" - iPaq 36xx (jetej za 10kKc), jacket CF+bluetooth od TDKsys (krasnej modrej [:cool:] za cca 6kKc) plus bluetooth telefon (t39m za 9kKc nebo GD76 za cca 7.5kKc). Jsem nekde na 25kKc - ceny predpokladam na leto, kdy to budu resit. Kdyz pojedu na lyze nebo na vodu, povezu jen malej mobil, iPaqa necham doma. A nebo - kdyz do CF slotu strcim GPS modul, stale muzu telefonovat.

Priznavam, ze pro me cena je trochu kriticky aspekt. Kdybych ji neresil, koupil bych asi LOOX a libovolny telefon jen na volani (motorola V90 [:D][:D][:D]
hybo (3107)|17.2.2002 02:32
No ja teraz vela nenapisem, lebo len testujem prisoievenie cez iPAQ a toho textu, co ste tu napisali je viac, ako sa mi teraz rano chce citat [:-)]

peter
Michal Jelínek (220)|18.2.2002 08:59
Na newtna si samozřejmě pamatuju! Byl to super stroj i když sem se nikdy nezmohl na vlastní.

Pro iPAQ ses rozhodl více méně správně, ale jestli to dobře chápu, jde ti o co nejmenší zařízení. Ten Siemens by pro tebe mohl být špičkovej, ale já osobně vkládám obrovské naděje do nové Jornady.

Řešením je samozřejmě 3870 iPAQ s modrozubem a SD slotem. Pokud nepotřebuješ CF třeba kvůli foťáku jako já, tak SD je ideální. Ale tahat v baťohu ještě telefon já nemám moc rád a navíc modrozub dost žere baterku.

Největší problém, co mě žere a proč se orientuji na zaříznei PDA+mobil+dig.fotak je právě tahání dvou nabíječek, dvou synchronizačních kabelů a sady 4 tužkovejch baterií do foťáku. Navíc musím hlídat tří zařízení, jak sou na tom s energií a to mě nebaví.
Takhle bych každý den přišel domů, frknul svůj PDAmobilnítelefondigitálnífoťák do nabíječky nehledě na to, kolik mu zbývá energie. LiPolka by to vydržela a za dva roky bych koupil novou za 3000 Kč. No a jeden synchronizační kabel a jedna nabíječka.

Teď si připadám, jak chodící prodavač [:(]
john_ce4you (112)|19.2.2002 08:37
[QUOTE]

....GSM modul v podobe karty jsem zavrhl, musi to mit vlastni baterii, protoze aby to fungovalo jen pri zapnutym PDA... to by to moc dlouho na prijmu nebylo.
GSM MODUL VE FORME CF KARTY BUDE SAMOZREJME ODEBIRAT PROUD Z BATERIE IPAQU I KDYZ TEN BUDE VYPNUTY - STEJNE JAKO OSTATNI PDA S GSM MODULEM (TRIUM MONDO, SAGEM, SIEMENS), ROZDIL JE JEN VE ZPUSOBU INTEGRACE GSM A PDA - NEMEL BYCH TEDY STRACH. DIKY UNIVERZALNOSTI A SNADNE PRENOSITELNOSTI (MEZI RUZNYMI STROJI A MOZNA I PLATFORMAMI) BYCH TOHOTO RESENI UPREDNOSTNOVAL. A POKUD BUDE TVE DALSI PDA GSM MODUL OBSAHOVAT, BUDE SE MYSLIM GSM-CF SNADNEJI PRODAVAT

Nakonec jsem zvolil variantu "bluetooth" - iPaq 36xx (jetej za 10kKc),
DO PDA BEZ INTERNIHO ROZSIRUJICIHO SLOTU NEMA SMYSL INVESTOVAT - JIZ DNES, NEDLOUHO PO UVEDENI 38XX NA NAS TRH, SE NABIZI BAZAROVE KOUSKY (TAKE NECHAPU) 3850 POD 20 A 3870 ZA 24 TISIC A PRAVDEPODOBNE BUDOU CENY NADALE KLESAT

jacket CF+bluetooth od TDKsys (krasnej modrej [:cool:] za cca 6kKc) plus bluetooth telefon (t39m za 9kKc nebo GD76 za cca 7.5kKc). Jsem nekde na 25kKc - ceny predpokladam na leto, kdy to budu resit.
POKUD TO BUDES RESIT AZ V LETE, VYJDE TE VARIANTA 3850 + CF JACKET + CF-GSM ODHADUJI POD 30-TI TISIC, ALE NEJSPIS TOU DOBOU BUDE V PRODEJI ZA PODOBNOU (MOZNA I NIZSI) CENU NEKOLIK PDA S INTEGROVANYM GSM (SNAD NEJSEM PRILISNY OPTIMISTA, ZATIM NENI V PRODEJI ANI TEN GSM-CF....)

Kdyz pojedu na lyze nebo na vodu, povezu jen malej mobil, iPaqa necham doma. A nebo - kdyz do CF slotu strcim GPS modul, stale muzu telefonovat.
JA TO RESIL (DOKUD JSEM MEL DVE ZARIZENI) OBRACENE - PDA VETSINOU S SEBOU, MOBIL ZAVRENY VE STOLE....

JOHN

[/QUOTE]
hop_ce4you (7)|19.2.2002 09:03
[QUOTE]
GSM MODUL VE FORME CF KARTY BUDE SAMOZREJME ODEBIRAT PROUD Z BATERIE IPAQU I KDYZ TEN BUDE VYPNUTY - STEJNE JAKO OSTATNI PDA S GSM MODULEM
No jo, ale bude to umet ten PDA "vzbudit" pri prichozim hovoru? Navic budu mit "ucpanej" CF slot...

38XX NA NAS TRH, SE NABIZI BAZAROVE KOUSKY (TAKE NECHAPU) 3850 POD 20 A 3870 ZA 24 TISIC A
To je porad o 10-14kKc vic...

INTEGROVANYM GSM (SNAD NEJSEM PRILISNY OPTIMISTA, ZATIM NENI V PRODEJI ANI TEN GSM-CF....)
[:sarcastic:]...[:D][:D][:D]

JA TO RESIL (DOKUD JSEM MEL DVE ZARIZENI) OBRACENE - PDA VETSINOU S SEBOU, MOBIL ZAVRENY VE
Ja potrebuju byt hlavne na prijmu... Zbytek se vzdycky da nejak doresit...PDA mi nahradi treba asistentka po telefonu, ale bez telefonu jsem druhej[:(]... nebo treti [;)][:D]

[/QUOTE]
john_ce4you (112)|19.2.2002 13:49
[QUOTE][QUOTE]
GSM MODUL VE FORME CF KARTY BUDE SAMOZREJME ODEBIRAT PROUD Z BATERIE IPAQU I KDYZ TEN BUDE VYPNUTY - STEJNE JAKO OSTATNI PDA S GSM MODULEM
No jo, ale bude to umet ten PDA "vzbudit" pri prichozim hovoru?
NO SAMOZREJME, VZDYT PAK BY TO VUBEC NEMELO SMYSL. JA RIKAM INTEGROVANE GSM JE TAKE "KRABICKA" (MNOHDY VYMENITELNY) UVNITR PDA, AKORAT JE NA SYSTEMOVOU SBERNICI PRIPOJENA JINAK NEZ PRES CF

Navic budu mit "ucpanej" CF slot...
NO PRAVE PROTO TO CHCE MIT 38XX, ABYS MEL JESTE KAM DAT PAMETOVOU CI JINOU KARTU. NO A NA TU CHVILI, KDZ BUDES CHTIT POUZIT V CF SLOTU MODEM CI GPS TO GSM PROSTE VYNDAS. POKUD TO NEVYDRZIS, MUZES SI PORIDIT DUAL PCMCIA JACKET (ALE S TIM BYCH SE TAHAT NECHTEL). JINAK JAKO CF JAKET DOPORUCUJI PORIDIT SI TEN S DIGITALNIM FOTAKEM....

38XX NA NAS TRH, SE NABIZI BAZAROVE KOUSKY (TAKE NECHAPU) 3850 POD 20 A 3870 ZA 24 TISIC A
To je porad o 10-14kKc vic...
JAKTO? USETRIS PRECE 9 ZA MOBILA A 6 ZA BLUETOOTH/CF JACKET. A HLAVNE - ONO JE NAKONEC STEJNE VZDY VYHODNEJSI INVESTOVAT PAR TISIC DO NECEHO LEPSIHO, NEZ BYT OMEZEN A NESPOKOJEN JIZ PRI KOUPI (CI BRZO PO NI), UVEDOM SI, ZE SE POZDEJI BUDES TEZKO ZBAVOVAT NEJAKE VYKOPAVKY - A UZ VUBEC NE KOMBINACE 36XX + CF/BT, KAZDY SI KOUPI RADEJI 3870. PODIVEJ SE PO INZERATECH, KOLIK LIDI SE SNAZI ZBAVIT 36XX, HP 52X CI CASIA E115/125. NABIZEJI JE MNOHDY (NE VZDY) ZA VELMI SLUSNE CENY A STEJNE JE NIKDO NECHCE. OBCAS SE NAJDE NEKDO, KDO NECO KOUPI BEZ ZNALOSTI VECI, ALE TO JSOU NAPROSTE VYJIMKY. JE LEPSI SI PORIDIT NECO, O CEM SI DNES MYSLIS, ZE TO ANI NEPOTREBUJES, NEZ SE KVULI PAR KORUNAM KTERY STEJNE UTRATIS ZA NECO JINYHO PRILIS OMEZOVAT. MLUVI ZE MNE ZKUSENOST, JIZ JSEM TAKOVOU OBMENU ABSOLVOVAL OSMKRAT - A TO JSEM SE VZDY SNAZIL KUPOVAT TO NEJLEPSI CO BYLO A HLAVNE JSEM PDA PRODAVAL JESTE V DOBE, KDY BYLO NA TRHU HLAVNIM SORTIMENTEM (A STEJNE TO NEBYLO NIC MOC)

[/QUOTE][/QUOTE]
Paullus_ce4you (400)|19.2.2002 23:50
Přátelé, nesplňovalo by naše nároky, které máme všichni zhruba stejné, zařízení PC-Ephone (viz http://www.pc-ephone.com/tech.html) ? Psali o něm kdysi i na Palmserveru (ta stránka už není bohužel k dispozici) a tam tvrdili, že to má i zabudovaný Bluetooth. Tomu nápadu s telefonováním přes stylus podle mne nelze nic vytknout, s cenou je to horší, 999,- USD. Ale jestli bude koruna dál posilovat.......
Michal Jelínek (220)|20.2.2002 08:04
Už jsem se několikrát přesvědčil, že co vypadá dobře na obrázku a na papíře, nemusí ve skutečnosti být to "pravé".
Já sem proste náročnej a chci aby sem mel jeden malinkatej přístroj na všechno, ale nechci slevovat z takovejch věcí, jako výhody OS, nebo rozšířující paměťové moduly.

A jak sem říkal dnes mě vadí, že musím sebou nosit tři různé zařízení. A to ještě nemám GPS! To znamená nabíječky, synchronizační kabely apod.
Konstrukčně to myslím není nemožné. Nechci rozšiřující karty, které z iPAQ udělá solidní žehličku. Takové fintičky jako PCMCIA jacket s baterkou je sice fajn, ale veliký stejně, jako moje cestovní žehlička, kterou narozdíl od iPAQ vozím v kufru.

Můj názor je, že je to celé o velikosti a kompaktnosti. Musí to být malé, ale současně praktické. Nemusí to být komfotní, jako všechny přístroje, co to bude mít v sobě, ale musí to být použitelné!
null (0)|3.4.2002 16:25
Mám Trium MONDO a v pohodě vydží pres 24 hodin pokud s nim delam/blbnu (internet, hry, excel, cca 40 minut telefonu...) a pokud ho uzivam "normalne" tak drzi i dva dny...

ondrej (oberan@cro.cz)

hybo (3107)|3.4.2002 17:38
ja se dnes hral a za par dni se jeste vice pohralu s XDA a reknu Vam, to chci. Vypada to solidne a paradne.

CEuky
havran_ce4you (0)|30.11.2003 21:19
Díky za perfektní recenze. Jsem potenciální kupec prvního PDA a proto vybírám a vybírám a nevím a nevím:oops: . Možná mi poradíte.
Chci PDA jako informační zdroj pro každodenní práci lékaře, chci ho mít trvale u sebe. Mobilem telefonuji relativně málo, ale data o kontaktech chci mít pohromadě na 1 místě a synchronně s PC.Emailuji často, fotit nemusím.
1.Volba systému - pro Palm je v US "hafo" medicínských programů, ale už roste i výběr pro WinCE, nový SW je už spíše podobojí. Různé problémy popisované u Tungstenů v recenzích mne nyní odrazují a navíc nemívají BT. :disgusted: Proto spíše WinCE.
2.Asi by bylo dobré mít BT, nejen pro synchronizaci s telefonem - ale telefon s BT bych rovněž musel koupit - tedy rovněž investice.
3.Základní problém - 2 zařízení s BT( a jaká?) nebo MDA?
4. Lze u MDA II otočit zobrazení o 90st a tedy na "landscape" - pro čtení textů a tabulek by to bylo jistě s výhodou (která PDA to umí?). Lze připojit externí klávesnici (klávesničku)?
V současnosti sleduji hlavně MDA II, HP2210 a MyPal 620BT.
Máte pro váhajícího střelce nějaký tip? Díky:cool:
Pavel Koza (4761)|1.12.2003 00:21
[QUOTE="havran"]1.Volba systému - pro Palm je v US "hafo" medicínských programů, ale už roste i výběr pro WinCE, nový SW je už spíše podobojí. Různé problémy popisované u Tungstenů v recenzích mne nyní odrazují a navíc nemívají BT. :disgusted: Proto spíše WinCE.
2.Asi by bylo dobré mít BT, nejen pro synchronizaci s telefonem - ale telefon s BT bych rovněž musel koupit - tedy rovněž investice.
3.Základní problém - 2 zařízení s BT( a jaká?) nebo MDA?
4. Lze u MDA II otočit zobrazení o 90st a tedy na "landscape" - pro čtení textů a tabulek by to bylo jistě s výhodou (která PDA to umí?). Lze připojit externí klávesnici (klávesničku)?[/QUOTE]

1. Jo jo, programu zacina byt az moc:) Jeste pred par mesici jsem jakz takz stihal sledovat, co je noveho, ale ted uz je to bez sance... Sice nevim, jak je to konkretne s medicinskymi programy, ale myslim, ze uz je z ceho vybirat.
2. BT je dobre, i kdyz jak jsem uvadel, BT u MDA II ma jiste omezeni.
3. :D Babo rad, skutecne je 1000 duvodu pro a 1000 duvodu proti. Ja hlasuji pro MDA II, ale dlouhou dobu jsem pouzival PDA + BT telefon, a taky to ma neco do sebe...
4. No, primo ne, musi se pouzit nejaka utilita (nezkousel jsem). Par minut jsem mel v tuce Tungstena T3, a nejvic me zaujalo to nabrosto dokonale otaceni obrazu o 90 stupnu...
5. Az bude, tak to pujde:) Prislusenstvi by melo byt vyrazne vic nez u MDA I...

Nicmene jedna rada - pokud jste jeste zadne PDA nikdy nemel, mozna je celkem odvazne uvazovat hned o zarizenich, ktera stoji pres 20 tisic korun... Mozna by stalo za to koupit si na par tydnu/mesicu na osahani nejake bazarove PDA ci MDA, a vyzkouset si to na vlastni kuzi. Pokud ho pak prodate, "ztrata" z takoveho obchodu bude minimalni, rozhodne mensi nez kdyz budete prodavat nove, a Vy budete mit celkem jasno, co od PDA vlastne muzete ocekavat...
zsadek (156)|1.12.2003 17:26
Otáčení o 90 stupňů umí i PPC program se jmenuje Virtual display. Celkem super, protože mění i rozlišení. Používal jsem to právě na delší práci s excelem

Z.