Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

PDA vs. NOTEBOOK

1979 (21)|24.4.2005 23:15
mám ještě jeden dotaz.
mám starý pda-ZIRE a chci obměnu.
zvažuji ale co koupit. Láká mně teď nový acer n50. ale zas když už si budu něco kupovat chci ať to pár měsíců vydrží. díval sem se na modely co mají 640x480 displej. Je to až zas taková změna oproti ostatním, že by se vyplatilo nějaký ten model koupit?
chtěl bych si k tomu dokoupit klávesnici a používat to na psaní ve wordu a tak.
jistě někdo řekne, kup si radši notebook. ale nechci se tahat s 3kilovým noťasem, když pda dám do "kapsy" a doma mám PC s velkým monitorem, kde bych pak to co sem někde přes den napsal dodělával. Notebook se mi nechce kupovat kvůli velikosti.
takže můj dotaz...
Je rozdíl mezi 320x240 oproti 640x480 v praxi natolik obrovský, aby se mi vyplatilo připlatit si, když bych to rád používal jako jakousi náhradu za notebook???
nebo co radíte...
dík
Arius_ce4you (49)|24.4.2005 23:22
no ja osobn mat na to peniaze tka idem do vga jednoznacne..
Zdenek Malinsky (9781)|24.4.2005 23:43
Jednoznačně VGA (nevadí-li vyšší cena). Pokud nespěcháš, vydrž do podzimu. Bude jich více, snad levnější, ale hlavně bude nový Win 2005 Magneto.
Klávesnici doporučuji buď Palm nebo nějakou BT. (viz.diskuze).
1979 (21)|24.4.2005 23:52
měl bych spíš šanci si něco pořídit ve státech, kde je to mnohem levnější, jak v evropě. nebo ta varianta s tím podzime, ale to si myslím že nebude levnější než ve státech...
myslíte, že se to jako jakási náhrada za noťas dá v praxi používat???
bral bych to zrovna aj na nějaký filmečky a tak :-)
Andilek (173)|25.4.2005 00:02
Jako nahradu bych to rozhodne nevidel. je to jine zarizeni pro jiny ucel.
1) Maly displej nedosahne kvalit 15" displeje notebooku
- Na psani delsiho dokumentu titerne

2) aplikace jsou kvuli HW velmi redukovane a tak nabizeji mensi komfort
- Diky tomu pro mnoho uplatneni aplikace proste neumi to co je potreba

3) limitovane mnozstvi aplikaci
- zatimco na PC uz existuje spousta aplikaci pro tu ci onu cinnost, na PocketPC mi prijde obcas lepsi upravit cinnost aby odpovidala dostupnym aplikacim. Proste PocketPC nejsou Windows jako na desktopu

Je potreba nejprve vedet, co od NB ocekavam a pak si to srovnat. Nekdo trebas na NB jen kouka na filmy a spokoji se s 4" displayem. Takovy clovek naopak najde v PDA pridanou hodnotu.
Zdenek Malinsky (9781)|25.4.2005 00:08
Pokud máš možnost z USA, tak určitě Dell Axim X50v.
Náhrada za ntb-ano. I když, jak se to vezme. Třeba 15" displej ani DVD vypalovačka se tam nevejde. :D :D Teď vážně-např.recenzent ce4you Beecher tak teď Della používá. Záleží na Tobě, co na tom chceš všechno dělat za skopičiny.
Filmy-ano.
Myslím, že je toto smysluplnější řešení, než jedno zařízení typu MDA či MDAc. MDA nemají (a jen tak mít nebudou) VGA ani EDGE. Výhodu dvou zařízení oceníš i tehdy, když jdeš třeba někam pařit=mobil je menší a v případě jeho ztráty nebo krádeže není ztráta tolik bolestná.
1979 (21)|25.4.2005 00:34
měl jsem na mysli, že bych to asi převážně používal na psaní třeba poznámek na seminářích a využíval povětšinou jen to základní,tzn. word a excel. nepotřebuju pálit DVD nebo dělat ve photoshopu. na to mám domácí PC. spíš se mi jedná o to, že když třeba někam pojedu a budu si chtít napsat nějakou recenzi nebo článek, aby mně to fachalo...a přece jen ten notebook je jakejkoliv moc velkej. a na ty prťavý nemám love :-(
Zdenek Malinsky (9781)|25.4.2005 00:41
Tak to je v pohodě. Na delší psaní doporučuji externí klávesnici.
Miloš Strouhal (3997)|25.4.2005 00:44
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Teď vážně-např.recenzent ce4you Beecher tak teď Della používá.[/QUOTE]Ted vazne, a co je nam do toho ze nejaky recenzent ce4you Della pouziva?..:O Kvuli tomu bych si jej ja, ani nikdo dalsi preci neporizoval.. Copak si tu uz nekdo koupil Compacta kvuli tomu ze jej pouziva Pavel Koza?..
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]
Myslím, že je toto smysluplnější řešení, než jedno zařízení typu MDA či MDAc. MDA nemají (a jen tak mít nebudou) VGA ani EDGE.[/QUOTE]Co to plácáš? Ty jsi ještě neslyšel o MDA IV?..
:O A ani o tom, že někteří z nás jej díky velmi kvalitním známostem u jednoho nejmenovaného českého operátora již měli možnost držet v ruce?..:) :D
1979 (21)|25.4.2005 00:59
...Copak si tu uz nekdo koupil Compacta kvuli tomu ze jej pouziva Pavel Koza?...

to ani nikdo netvrdí...jen šlo o to, že to v té variantě, o které přemýšlím (PDA místo notebooku pro základní editace) někdo používá...


...Co to plácáš? Ty jsi ještě neslyšel o MDA IV?...

o to m jsem již slyšel, ale kolik bude stát??? a kdy se k nám na trh dostane??? ale asi si nedovedu představit, že jdu večer do hospody, nebo někam zatrsat a beru si tam MDAc...
Zdenek Malinsky (9781)|25.4.2005 01:04
1. To bylo míněno jako příklad využití(náhrada za ntb), ne jako reklama, ale to snad 1979 pochopil.

2. MDA IV. je pěkně velká a nevzhledná cihla. A že by měla VGA i EDGE? To už snad raději tahat ntb.

O MDA IV. jsem neslyšel, jen četl.

A co je nám do toho, co jsi držel v ruce? Já zase nový HP a taky to nikomu necpu.
Miloš Strouhal (3997)|25.4.2005 01:08
[QUOTE="1979"]to ani nikdo netvrdí...jen šlo o to, že to v té variantě, o které přemýšlím (PDA místo notebooku pro základní editace) někdo používá....[/QUOTE]To mi všichni, jinak by žádné ce4you ani neexistovalo, kdybychom na MDA a PDA hráli jen hry a koukali na filmy.. :D
[QUOTE="1979"]ale asi si nedovedu představit, že jdu večer do hospody, nebo někam zatrsat a beru si tam MDAc...[/QUOTE]A to jako proc? Co je na tom nepredstavitelneho?..:) To si se Zdeňkem myslíte, že například já musím být úplný abstinent, a večery místo kalení trávím čučením na Novu, jelikož mam už dva roky místo telefonu výhradně MDÁčka??? :D :D :D
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]
A co je nám do toho, co jsi držel v ruce? Já zase nový HP a taky to nikomu necpu. [/QUOTE]A copak ti cpu, že ty známosti mam já? Ne, ja ho bohuzel jeste v ruce nemel, ale nekteri jini ano, a tim chci naznacit, ze tve tvrzeni o zarizenich typu MDA a jejich absenci VGA se již v blízkých měsících změní v nesmysl..
1979 (21)|25.4.2005 10:06
...to XP...

vidím, že se rád navážíš do ostatních a vyvoláváš flamewar za každou cenu...
jestli jsi nečetl mé příspěvky výše nemohl bys totiž napsat že to hodlám jen používat na karty a filmy...
mně se jedná o to, jesstli když si k třeba MDAc přidám klávesnici a budu na ní psat něco ve wordu, jestli není lepší si připlatit a koupit radši něco s VGA displejem...jestli se ten příplatek opravdu natolik projeví na pozdějším uživatelském komfortu...
jako nikdo nevnucuje Della, kterýho bych si stejně nekoupil,to už radši Looxe nebo Ipaq, tak ty se nečerti že někdo nebere Tvoje MDAc...
dort (1212)|25.4.2005 11:39
jsou momenty, kdy bych stále nevyměnil notes za PDA, ale je jich stále méně a méně :-)

díky realVGA dokážu na PDA pracovat i s world, či excel - poměrně velké tabulky, a několik listů - dříve při rozlišení 240*320 jsem si to neuměl představit :-)

jen si šlověk holt musí zvyknout na menší písmenka - ale to nená tak hrozné a pokud se Vám klepou ruce, tak je to občas dost hoňka ;)

do budoucna uvažuji jen o stolním PC a s sebou budu tahat MOBIL + PDA - doufám :cool:
Miloš Strouhal (3997)|25.4.2005 13:30
[QUOTE="1979"]...to XP...
vidím, že se rád navážíš do ostatních a vyvoláváš flamewar zakaždou cenu
[/QUOTE]Každý asi říkáme navážení něčemu jinému. Já za navážení považuji například příspěvky typu:
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]
Myslím, že je toto smysluplnější řešení, než jedno zařízení typu MDA či MDAc. MDA nemají (a jen tak mít nebudou) VGA ani EDGE. Výhodu dvou zařízení oceníš i tehdy, když jdeš třeba někam pařit=mobil je menší a v případě jeho ztráty nebo krádeže není ztráta tolik bolestná.[/QUOTE]Nikdo se tu přeci vůbec o Phone Edition nezmínil. Přesto se tu ale zničehonic objeví podobná hláška. Tak jsem si neodpustil na to reagovat, jelikož se tu někdo do někoho naváží..

Pokud jde o tvé příspěvky, nemusíš mít strach, přečetl jsem si je pěčlivě. O to víc mne zaráží tvá skromnost a nenáročné na případné odpovědi na tvé dotazy, zda pořídit VGA či nikoliv, zda se to skutečně vyplatí přidat několik tisíc..[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Teď vážně-např.recenzent ce4you Beecher tak teď Della používá. Záleží na Tobě, co na tom chceš všechno dělat za skopičiny.
Filmy-ano.[/QUOTE]Tento příspěvek má opravdu vysokou informační hodnotu, od okamžiku kdy jsem jej četl již nepřemýšlím o ničem jiném než o prodeji MDA a o následném zakoupení VGA PDA..;)
1979 (21)|25.4.2005 13:58
je pravda, že jsem se zatím nic světoborného, co bych před tím sám nevěděl, nedozvěděl.
nikdo mi nebyl schopen říct jakékoliv osobní zkušenosti a praktické postřehy k mému tématu. zatím je to jen tlachání naprázdno...
a proto bych nechtěl aby se zde odehrávali takový tahanice o slovíčka kdo co používá a proč...
určitě mají do sebe něco obě dvě varianty - MDAc x PDA+mobil.
mně se ale hlavně jedná o praktický zkušenosti a rady co koupit, čehož jsem se dočkal ve velmi omezené míře...
jako by v ČR snad ani nikdo PDA s VGA neměl...
Miloš Strouhal (3997)|25.4.2005 14:10
S VGA PDA ti moc neporadim, rikam si, ze pokud jej sam nevlastnim, nemam do toho co mluvit. Spis bych ti radil jinou vec. Pujc si tu VGU od nekoho, a vyzkousej si praci na ni.. Mozna si tak usetris pripadna zklamani a vyhozene tisice. Tak jako nekteri z nas.. A nebo se utvrdis v tom, ze bez VGA PDA uz proste nemuzes zit. Jako opet nekteri z nas.. ;)
dort (1212)|25.4.2005 14:46
[QUOTE="1979"]je pravda, že jsem se zatím nic světoborného, co bych před tím sám nevěděl, nedozvěděl.
nikdo mi nebyl schopen říct jakékoliv osobní zkušenosti a praktické postřehy k mému tématu. zatím je to jen tlachání naprázdno...
a proto bych nechtěl aby se zde odehrávali takový tahanice o slovíčka kdo co používá a proč...
určitě mají do sebe něco obě dvě varianty - MDAc x PDA+mobil.
mně se ale hlavně jedná o praktický zkušenosti a rady co koupit, čehož jsem se dočkal ve velmi omezené míře...
jako by v ČR snad ani nikdo PDA s VGA neměl...[/QUOTE]

proboha, co si představujete za informace? to by mne zajímalo, někomu se líbí DELL, někomu ( jak jsem si všiml třeba Vám LOOX nebo HX 4700 ) toť otázka vkusu, srovnání - reálné najdete v recenzích, které se domnívám mají větší hodnotu než subjektivní postřehy!

jak říká nade mnou XP - zkuste ho a poznáte sám :-)

a pokud se ptáte na psaní ve Worldu a tak - tak na to můžete mát všechny PDA s možností připojit externí klávesnici / bez urážky /

Co si tedy reálně představujete za činnost????

P.S. pokud se rozhodujete tak zde najdete poměrně obsáhlé diskuze právě o Vámi zmíněných LOOX 720 nebo HX 4700 :-) takže vzhůru do čtení pár desítek stran :yes: ;)
j-cop (80)|26.4.2005 08:36
Upřímně podle zkušeností, notebook PDAčkem nenahradíš. Ale chápu, že je to strašně subjektivní záležitost, já osobně narážím na následující nevýhody :-)
1. výkon - ne že bych trval na gigantickém výkonu, ale přece jen moje plohodnotná mašinka má výrazně více místa ve všech paměťových jednotkách i sběrnicích (taky stála řádově více)
2. "user friendly" - ačkoliv se nepovažuji za úplného amatéra, např. exchange server jsem prostě na PDA zatím nerozjel, nesvádím to na PDA, je to moje (a adminova) blbost, ale je to prostě fakt, tak nějak PC mám "víc v ruce".
3. aplikace - jsem neustále na cestách a stolní komp je pro mě luxus, který mi nestojí za to, takže jsem prostě výkon toho stolního přenesl na notebook, cena se zvedla, obětoval jsem samozřejmě kvalitní display a v rámci mobility jsem volil IBM. Přesto počet aplikací pro notebook a možností, které má, zatím PDA nemůže konkurovat.

Ale abych jen neshazoval :-) Mám Asus 730W, komunikace s NTB přes BT je geniální, výdrž baterek už jsem prostě akceptoval (nabíjím neustále, v autě, u zákazníka, prostě pořád) a jsem spokojenej. Pro čtení word / excel dokumentů je to zcela dostatečný, naučil jsem se na něm pouštět PP prezentace a nainstaloval sekundarni inetovy prohlizec (pro stranky, ktere IE neumi zobrazit spravne - plati i naopak :-))) ). Pridal jsem k tomu do auta BT GPS, na internet chodim kdekoliv s mobilnim GPRS taky pres BT a posledni dobou zjistuji, ze cely den jak litam delam jen na PDA (vcetne poznamek, diktafonu, kalendare apod. apod.) a na konci dne nebo rano tak tak nejak sesypu dohromady s NTB :-) Neboli - kdybych travil vice nez tri dny v jedne domacnosti, nahradil bych NTB pevnym kompem. Tolik me poznatky, i kdyz Ty muzes mit jine prirority.