Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Linux a IPaq

Pheek (22)|30.10.2002 12:47
Dobry den.Chci si nainstalovat Linux na svuj IPaq 3630.Vsude se pise at si udelam zalohu windowsCe ale nevim jak.Mohl by nekdo poradit jakym softwarem to provest.Poripade jestli ma nekdo nejakou zkusenost s Linuxem na PDA zarizeni a jakou? Nejake stranky ze softwarem pro linux a jakou distribuci vybrat(Familiar,Linuette,Pixil)Diky moc
Pavel Koza (4761)|30.10.2002 12:48
http://www.ipaqlinux.com/

Tam by snad melo bejt plno veci, a kdyz neni, tak jsou odkazy na dalsi stranky.
Pheek (22)|30.10.2002 13:13
Nebyl by alespon nejakej programek kterej zalohuje windows.Jo a kdyz se zalohuje,zalohujese i update nebo jenom cisty windows.Diky
Pheek (22)|30.10.2002 16:17
Ma vubec nekdo naistalovany LINUX na svem PDA?
hybo (3107)|30.10.2002 17:25
jo, nekde v supliku to ma kolega, myslim :-)
Pheek (22)|30.10.2002 17:56
Dostane se kolega nekdy na tuhle konferenci? Mohl by dat vedet jak zazalohovat puvodni instalaci windows a jakou distribuci pouzit a jestli existuje nejakej soft na PDALinux.Diky
hybo (3107)|31.10.2002 17:07
kolega neni moc komunikativni, jeho mail radsi nepreposlu :-) . ale prej vse je na www.handhelds.org.
SiKi_ce4you (37)|1.11.2002 11:13
hola hola..

zrovna ted o vikendu jsem si prosel cestickou Windows -> Linux -> Windows takze se muzu podelit o zkusenosti..

o strankach www.ipaqlinux.com nevim - ja instaloval balicek postaveny na distribuci s nazvem Familiar (ve verzi 0.6). podrobnejsi info na http://www.handhelds.org.
na teto strance je take podrobny popis instalace. ja osobne jsem to provadel pres CF kartu a sleeve - je to o poznani rychlejsi. pokud nemate CF musite vlastnit alespon seriovy kabel, protoze pres USB to (aspon co vim) nejde.
A dojmy z Linuxu ? instaloval jsem si "komercni" okeni nadstavbu Opie (beha na to myslim Sharp Zaurus..). povedlo se mi rozchodit PPP pripojeni (neni to vubec slozite) na iPAQa, takze jsem se z XPcek pripojil jako modemem a pak uz SSHckoval vesele pres TCP/IP. protoze se Familiar da updateovat z Internetu, chtel jsem rozjet i pripojeni ven pres pocitac, ale po 1,5 dni prace to vzdal. standartni zapnuti sdileni site v XP nefungovalo. nasel jsem sice pak nejake info jak na to, ale uz nebyl cas to zkusit.
Jinak jeste k tomu pripojeni na sit - linuxaci (ti co maji na pocitaci nainstalovany linux) to maji o trosku lehci - kdyz se iPAQ pichne do kolebky (a je pripojene USB), tak se v pocitaci nadetekuje SA1100 USB Ethernet zarizeni. Compaq kdysi vydal driver s nazvem Itsy, ale kdyz jsem ho nainstaloval tak se to cele p.....o a po vytahnuti iPAQa z kolebky se pocitac restartoval.
Jeste jsem se nezminil o tom, ze je treba si nainstalovat jiny bootloader nez parrot (original od Compaqu) - ale na te strance www.handhelds.org to je. No a s tou posledni veci souvisi uplne posledni vec - po flashnuti zpet na CE (nechal jsem tam ten linux bootloader) se mi deje neprijemna vec - kdyz iPAQa restartuju, 1/4 pokusu se smaze RAM (ztratim data).. kamarad rikal, ze to pry muze byt tim bootloaderem, tak tam zkusim zase dat parrota..
no a to je asi tak vse..

SiKi
m_a_z_a_k (12)|12.4.2005 21:45
[QUOTE="SiKi"]hola hola..

zrovna ted o vikendu jsem si prosel cestickou Windows -> Linux -> Windows takze se muzu podelit o zkusenosti..

o strankach www.ipaqlinux.com nevim - ja instaloval balicek postaveny na distribuci s nazvem Familiar (ve verzi 0.6). podrobnejsi info na http://www.handhelds.org.
na teto strance je take podrobny popis instalace. ja osobne jsem to provadel pres CF kartu a sleeve - je to o poznani rychlejsi. pokud nemate CF musite vlastnit alespon seriovy kabel, protoze pres USB to (aspon co vim) nejde.
A dojmy z Linuxu ? instaloval jsem si "komercni" okeni nadstavbu Opie (beha na to myslim Sharp Zaurus..). povedlo se mi rozchodit PPP pripojeni (neni to vubec slozite) na iPAQa, takze jsem se z XPcek pripojil jako modemem a pak uz SSHckoval vesele pres TCP/IP. protoze se Familiar da updateovat z Internetu, chtel jsem rozjet i pripojeni ven pres pocitac, ale po 1,5 dni prace to vzdal. standartni zapnuti sdileni site v XP nefungovalo. nasel jsem sice pak nejake info jak na to, ale uz nebyl cas to zkusit.
Jinak jeste k tomu pripojeni na sit - linuxaci (ti co maji na pocitaci nainstalovany linux) to maji o trosku lehci - kdyz se iPAQ pichne do kolebky (a je pripojene USB), tak se v pocitaci nadetekuje SA1100 USB Ethernet zarizeni. Compaq kdysi vydal driver s nazvem Itsy, ale kdyz jsem ho nainstaloval tak se to cele p.....o a po vytahnuti iPAQa z kolebky se pocitac restartoval.
Jeste jsem se nezminil o tom, ze je treba si nainstalovat jiny bootloader nez parrot (original od Compaqu) - ale na te strance www.handhelds.org to je. No a s tou posledni veci souvisi uplne posledni vec - po flashnuti zpet na CE (nechal jsem tam ten linux bootloader) se mi deje neprijemna vec - kdyz iPAQa restartuju, 1/4 pokusu se smaze RAM (ztratim data).. kamarad rikal, ze to pry muze byt tim bootloaderem, tak tam zkusim zase dat parrota..
no a to je asi tak vse..

SiKi[/QUOTE]

Zdravím, vím, že už je to dva roky, co byl tenhle příspěvek napsán, ale dneska jsem viděl na iPAQ 3970 nainstalovanej LINUX a hodně se mi to líbilo.
Chtěl bych se zeptat, jestli se ten LINUX, o kterém tady píšeš dá pustit přímo z CF karty, nebo se musí nainstalovat do iPAQu?
Andilek (173)|12.4.2005 22:58
Na 3970 jsem ho mel a funguje to asi tak, ze se cela rom bere jako filestore a cela ram na spousteni aplikaci. Zakladni OS je flashnuty do ROM a pokud ti nestaci misto, pripojis si katu.
No a protoze jsem zatim nevidel bootloader, co by natahoval OS z karty, je odpoved snadna. Musis si prepsat windows v romce.
xmaster (47)|13.4.2005 15:38
Je možné bootovat z CF karty, takže se nemusí flashovat ROM. Ale po každém startu linuxu se vymaže ram stejně jako při HR. Není možné spouštět OS z SD ani z MMC karet. Funguje to jen z CF případně nějaký PCMCIA třeba microdrive a podobně.
Andilek (173)|14.4.2005 07:32
Vida, ja na 3970 CF slot nemel.
CommanderZ (1798)|14.4.2005 15:57
bude to fachat i na n30 (a jinych)? je mozny vedle toho mit klasicky PPC?
Andilek (173)|21.4.2005 11:14
Co se podivat na handhalds.org a kliknout na odkaz familiar? je tam tabulka pristroju.

Cele top funguje tak ze:
1) Preflashujete si bootloader
2) Budto si date Linux na CF a nebo si preflashujete ROM

Pokud si preflashujete ROM, takl v PDA logicky zadne WM200x nejsou a tedy nejde prepinat.
Pokud je Linux na CF, tak by teoreticky melo jit bootovat budto z CF a nebo z ROM. V takovem pripade mate oboji.

Ale pocitam ze podpora jinych PDA nez iPAQu bude pozadu, protoze iPAQ byl prvni a co si pamatuju tabulku tak stare iPAQy byly jedine kompletne hotove.
marosh_ce4you (102)|23.4.2005 01:35
[QUOTE="CommanderZ"]bude to fachat i na n30 (a jinych)? je mozny vedle toho mit klasicky PPC?[/QUOTE]
jede to jenom na věcech od HP a na LOOX410.... na tom to je ale nestabilní a radši sem to nezkoušel....
chtěl bych ale..............moc...........
pdq (380)|30.10.2005 12:17
Mam dotaz..nevidim do problematiky tak prosim sorry ak je to hlupost.Mame Sharp Zaurus tusim SL - C3000 alebo tak nejak a tak dotaz.Je mozne nahrat do tohto zariadenia, ktory beži na inom operačnom systeme WM?
Viem ze opacne to ide -na WM nainstalovat Linux.
Dakujem.
beecher (9270)|30.10.2005 19:46
Ne, bohuzel...

Jedine, ze by se Sharp chytl za nos a nejake WM na to vydal... Coz chci videt... :D
Replesk (21)|1.1.2006 20:34
Ahoj lidi, mozna pisu uz do mrtve vetve, ale jinou jsem nenasel. :) Kdyz tak se omlouvam. Snazim se prozazit cestu do linuxu na svem PDA ipaq HX4700, po problemech s ne zrovna kompatibilni cteckou CF a SD karet pod linuxem na PC se mi podarilo dle navodu : http://www.handhelds.org/moin/moin.cgi/HpIpaqHx4700HowtoInstallLinux Pripravit SD kartu s novym bootloaderem a prehrat stary loader. Ted ipaq nabehne a mela by se mu vlozit CF karta s linuxem ktery by se mel nainstalovat do flash pameti PDA, jenze se mi tuhle kartu nedari asi spravne sestavit a ipaq pokazde napise ,ze neobsahuse spravny soubory pro instalci. Mozna jen neco delam blbe nebo neumim cist. :( Vse jsem zkousel podle navodu v zminenem odkazu a porad ne a ne to rozchodit. Zatim se nechci vzdavat a vracet se zpet do zalohy se starym WinCe. Nezkousel to same nekdo a nemel by pro mne nejakou radu ? Diky moc :)

Dodatek: Tak uz jsem to rozchodil... Bacha na format CF karty, musi to byt FAT a ne FAT32 jako v mem pripade, mimo jine je treba zkontrolovat soubor reslash.ctl a upravit podle nazvu stazenych souboru... :) Linux uz beha :)
Luml (9)|16.12.2006 20:09
Ahoj lidi, mám jeden problém, jsem v tomhle směru úplný začátečník, takže mě omluvte jestli je to hloupá otázka. Koupil jsem zánovní IPAQ s linuxem a nedaří se mi ho spojit s počítačem. Budu moc rád jestli mi na to odpovíte, protože jsem s toho už docela na větvi :( :(