Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut s PalmOne Treo650 (Cože??? Uffff...:)

Falco_ce4you (311)|22.4.2005 09:51
Ti z Vás kdo viděli, nebo snad již mají, MDA Compact, mi jistě dají za pravdu, že je to konečně vykročení tím správným směrem. "Správným směrem" již před několika lety vykročila společnost PalmOne a svým Treem 650 se na sklonku minulého roku postarala o velkou senzaci. Jak dopadlo letmé srovnání obou uvedených zařízení se dočtete právě v tomto článku.

Přečtěte si celý článek.
Pavel Koza (4761)|22.4.2005 09:51
Nuze, ja dekuji Falcovi za zajimavy clanek a ujistuji ho, ze z jeho kladneho hodnoceni :evil:Palmu:evil: nevyvodim zadne dusledky. Tedy krome zablokovani loginu. A zakazu vstupu na vsechny akce ce4you. Jo, a to tricko ce4you taky vratis:!:

Ale vazne - jen malo veci v pocitacovem svete vyvola vetsi vasne nez tema Palm vs. Pocket PC. Falco prinesl osobni nazor postaveny prevazne na vlastnostech a faktech (protoze mel s treem osobni zkusenost), takze pokud se chcete k diskuzi pripojit, budte stejne vecni. V teto diskuzi budu obzvlaste citlivy na jevy, ktere hyzdi diskuze na vsech vetsich serverech, takze pokud vas prispevek najednou zmizi, je to jen vase vina;)
beecher (9270)|22.4.2005 10:25
Ta anketa je vazne ftipna... ;)
hybo (3107)|22.4.2005 10:32
jen doplnim, ze Treo bylo puvodne Handspringu, pokud se nepletu, hehehe :D
Zdenek Malinsky (9781)|22.4.2005 12:09
[QUOTE="Pavel Koza"]Nuze, ja dekuji Falcovi za zajimavy clanek a ujistuji ho, ze z jeho kladneho hodnoceni :evil:Palmu:evil: nevyvodim zadne dusledky. Tedy krome zablokovani loginu. A zakazu vstupu na vsechny akce ce4you. Jo, a to tricko ce4you taky vratis:!:

Ale vazne - jen malo veci v pocitacovem svete vyvola vetsi vasne nez tema Palm vs. Pocket PC. Falco prinesl osobni nazor postaveny prevazne na vlastnostech a faktech (protoze mel s treem osobni zkusenost), takze pokud se chcete k diskuzi pripojit, budte stejne vecni. V teto diskuzi budu obzvlaste citlivy na jevy, ktere hyzdi diskuze na vsech vetsich serverech, takze pokud vas prispevek najednou zmizi, je to jen vase vina;)[/QUOTE]

Takže volám Ipfovi, aby ihned vyškrtl Falca z účasti v Bzenci. :D

Pavle Kozo, můžu říci, že nejohnivější diskuze zde na Ce4you, jsou v porovnání s diskuzemi jinde (stereomag, mobilmania, zive...) jen klidnou meditací budhistických mnichů.

O Treu básnil už na II. srazu v Úpě Honzabr. Říkal, že "bejt tam wokna, tak už ho mám doma". Já jsem také míval předpotopního Palma (Palm Pilot od US Robotics, 2xAAA, zelený disp.s černým písmem, 64kB) a ještě v loňském roce na jaře jsem vážně zvažoval o koupi Tungsteena 3 nebo spíše Sony Cliéé UX 40 (tam mě trošku odrazovala cena). Jen díky prozřetelnosti Boží, Jana Lodla (šéfred.Mobilu) a částečně i Pavla Kozy (a jeho c4y) jsem spadnul z Palmy do Wokna :D Ovšem ten Sony Cliéé se mi stále líbí-aktivní displej, klávesnice, kolečko Jog-dial, otočný kloub. To co mělo před více než rokem, k tomu se nedohrabalo MDA IV bohužel ani teď. Myslím design, ovládání.

Když jsme u jiných platforem, doporučuji přečíst krátký článek (úvahu) z Marigoldu, jmenuje se
Bude to stále spolehlivost versus rozšiřitelnost?
pantata_ce4you (149)|22.4.2005 13:48
No ja taky přesedlal z historického Visora Deluxe po mnohaletémh používání na kapesní okýnka, ale zatím jsem bohužel kromě multimédií nenašel příliš jiných vylepšení.
S tou dostupností software to také není žádný zázrak (viz PocketGear vs PalmGear), což bude asi daň za cenu slušného vývojového nástroje.

Ale zatím jsem se s WM2003 usmířil a chci po nich to, co zvládnou ;) .

LS
trocken (20)|22.4.2005 14:49
Díky za naprosto super porovnání obou přístrojů. Pánové z mobilmania.cz se zde mohou učit jak se píší recenze ;).
S radostí přidám na naše stránky link na tento článek.

Trocken
www.pdabrno.com


Jelikož jsem již několik let zažraný palmista, neodpustím si pár připomínek ;) :

1) "Nekompatibilita multimédií - nemoci si do PDA vrazit kartu s právě staženým videoklipem a přehrát si ho, ale být odkázán na nějaké konverze do Palm formátu - ale pánové, kde jste byli posledních 5let?"
Tohle už není pár let pravda viz. MMPlayer, SmartMove, Beta Player for palmOS. Nativní přehrávač MP3 je přímo v paměti ROM.

2) "Malý výběr nových aplikací - zkuste se podívat někde po kvalitní navigační mapě ČR pro Palm (jako jsou třeba Alturion, MapFaktor, SmartMaps pro WM)."
SmartMaps je i pro palmOS, jinak souhlasím.
Pinochio (424)|22.4.2005 15:41
[QUOTE="trocken"]Díky za naprosto super porovnání obou přístrojů. Pánové z mobilmania.cz se zde mohou učit jak se píší recenze ;).
Jelikož jsem již několik let zažraný palmista, neodpustím si pár připomínek ;) :
1) "Nekompatibilita multimédií - nemoci si do PDA vrazit kartu s právě staženým videoklipem a přehrát si ho, ale být odkázán na nějaké konverze do Palm formátu - ale pánové, kde jste byli posledních 5let?"
Tohle už není pár let pravda viz. MMPlayer, SmartMove, Beta Player for palmOS. Nativní přehrávač MP3 je přímo v paměti ROM.
2) "Malý výběr nových aplikací - zkuste se podívat někde po kvalitní navigační mapě ČR pro Palm (jako jsou třeba Alturion, MapFaktor, SmartMaps pro WM)."
SmartMaps je i pro palmOS, jinak souhlasím.[/QUOTE]
Zkušenosti z PalmOS mám taky a to jak ze své ruky tak od lidí ze třídy.
Jinak WM stále chybí USB Mass Storage Drive.
1) V recenzi je napsáno v holém OS :D , a tam to nenajdeš.
2) K těm aplikacím bych jen dodal to že mi nevyhovuje dost nekompatibilita (dám do PPC doc soubor, a chci ho poslat přes IrDA do Palmu) a palm buď odmítne, nebo zařve na to že ho neotevře.
A dálem bych výrobce chtěl pokárat za to že hry nejsou pro PPC a PalmOS kompatibilní spolu (zapařit Snailse ve čtyřech by bylo super :D ). Ještě jsem neobjevil hru, která by se mněla ráda jak s PPC tak s PalmOS a aby šla hrát mezi systémy.
MAK.cz_ce4you (3)|22.4.2005 15:46
Pekne napsana kratka recenzicka s velkou snahou o objektivitu. Dikec

Chtel jsem jen zareagovat na nekompatibilitu multimedii a mapy. Celkem dostatecne na ne ale uz nekdo zareagoval predemnou.

Jen doplnim, standartne je Treo vybaveno celkem shitnym Realplayerem, co umi hrat MP3ky a mozna i neco navic. Jinak po nahrazeni Pocket Tunama si pristroj poradi s hromadou formatu, obsluha je mozna prijemnejsi nez ve WinAmpu, zvlada hrat ShoutCast a to celkem velmi prijeme.
Prehravani videoklipu asi prenecham svym detem a mladsi generaci. ostatne ani jeden pristroj nema moc vhodny displej ani rozliseni na hrani klipu. Ale v tomhle asi palm trochu zaostava.

k Mapam, na palma je hromada mapovych softu a relativne dost map. Ja sam pouzivam SmartMaps k naproste spokojenosti a v zahranici sem pouzival Mappopolis. To mi pripomina, ze mne dnes v 22ce oslovili nejaci cizinci jak se dostanou do nejakeho hotelu v pro mne naprosto nezname ulici nekde v hostivari. Tak sem vytah mobil a nasel jim kde to je a cim tam maj jet. Smutnej cizinec vytahl Zaura a rikal, ze nesehnal mapu Prahy. Bylo mi ho lito ze do tak hezke hracky nesehnal mapu prahy ...

jeste mne napada zminit to pozudro. Nevim jak dobre je to na MDA Compact, ale vetsinou originalni pozdra sou ta nejhorsi mozna co sem zatim zazil. Takze pokud nekdo uvazuje o dobrem pouzdtu super se mi osvedcila pozdra od BoxWave ze silikonu. Treo se s nima super obluhuje, podle nalady muzete stridat barvy ;o) a hlavne kdyz upadne na zem a netrefi antenu nic se mu nestane. Sice existuji i hezci pozdra, ale po strance funkcnosti a ochrany pristroje sem nenasel lepsi.

Jinak sam bych shrnul Treo650 asi takhle:

+ obsluha jednou rukou v 95% aplikaci
+ snadna obsluha telefonu ci pristroje pri probihajicim hovoru
+ super resene sms
+ klavesnice
+ displej

- vaha
- nutnost nakoupit nekolik aplikaci zprijemnujici obsluhu trea
- absence wifi
- preci jen by se cas od casu ten multitask hodil ;)

Jinak jako muj prvni prispevek na tomto serveru se omlouvam za jeho delku

MAK
trocken (20)|22.4.2005 15:46
1) OK, beru zpět
2) mam dojem, že multiplatformní hra je např. Warfare In, pařba přes BT je celkem nářez ;)

[QUOTE="Pinochio"][QUOTE="trocken"]Díky za naprosto super porovnání obou přístrojů. Pánové z mobilmania.cz se zde mohou učit jak se píší recenze ;).
Jelikož jsem již několik let zažraný palmista, neodpustím si pár připomínek ;) :
1) "Nekompatibilita multimédií - nemoci si do PDA vrazit kartu s právě staženým videoklipem a přehrát si ho, ale být odkázán na nějaké konverze do Palm formátu - ale pánové, kde jste byli posledních 5let?"
Tohle už není pár let pravda viz. MMPlayer, SmartMove, Beta Player for palmOS. Nativní přehrávač MP3 je přímo v paměti ROM.
2) "Malý výběr nových aplikací - zkuste se podívat někde po kvalitní navigační mapě ČR pro Palm (jako jsou třeba Alturion, MapFaktor, SmartMaps pro WM)."
SmartMaps je i pro palmOS, jinak souhlasím.[/QUOTE]
Zkušenosti z PalmOS mám taky a to jak ze své ruky tak od lidí ze třídy.
Jinak WM stále chybí USB Mass Storage Drive.
1) V recenzi je napsáno v holém OS :D , a tam to nenajdeš.
2) K těm aplikacím bych jen dodal to že mi nevyhovuje dost nekompatibilita (dám do PPC doc soubor, a chci ho poslat přes IrDA do Palmu) a palm buď odmítne, nebo zařve na to že ho neotevře.
A dálem bych výrobce chtěl pokárat za to že hry nejsou pro PPC a PalmOS kompatibilní spolu (zapařit Snailse ve čtyřech by bylo super :D ). Ještě jsem neobjevil hru, která by se mněla ráda jak s PPC tak s PalmOS a aby šla hrát mezi systémy.[/QUOTE]
Pavel Bureš_ce4you (1)|22.4.2005 16:39
Dobry den,
rad bych Vam podekoval za kvalitni a nezaujate srovnani obou smartphonu. Mel jsem Treo 650 k dispozici na tyden a s naprostou vetsinou informaci uvedenych v clanku souhlasim. Jinak folii najdete prilepenou na spodku manualu, ale ja si ji taky nevsiml. Jaka se Vam zda hlasitost hovoru v Treu? Me pripada celkem nizka, bohuzel jsem mel k dispozici jen 1 kus a tak nevim, zda to nebyla jeho vada. Ale podle dalsich zkusenosti ne, Treo je i na max. hlasitost dost tiche. Jinak pokud byste nekdy chtel porovnavat prehravani videa na Palm OS a PPC, zkuste se podivat na http://www.pajda.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=781&mode=&order=0&thold=0 jedna se o velmi dobry software. Jeste jednou diky a hodne uspechu v dalsi praci.
Kato_ce4you (970)|22.4.2005 19:21
Taky diky za super recenzi. Jak zde jiz padlo - tohle by si meli povinne procitat redaktori MobilManie.cz - nonstop a porad dokolecka :cool: Takhle ma vypadat recenze... Akorat jedna vytka - to srovnani prave multimedii - je to sice srovnani ve vychozim stavu, ale on i ten WMP stoji za prd - co si budeme namlouvat. Cokoliv jineho je lepsi ;) A od ceho je to OS, nez aby se tam daly dohrat ruzne dalsi aplikace :))
Jinak co se tyce ciste designu - Treo se mi libi vic (nemam moc rad kulatost MDAc, ale u PDAcek obecne jde predevsim o funkcnost/streva a ne design). Co naopak povazuji za humus je ta antenka Trea, ale budiz. Co me mile prekvapilo (na Treu) je jeho velikost - poprve jsem ho videl takhle srovnavat primo z MDAc. Ten displej zas tak o moc mensi neni, ma vetsi rozliseni a jeste je tam klavesnice - respekt. (I kdyz zrovna tu klavesnici bych taky nemusel, ale je fakt, ze na tom Treu vypada docela kvalitne)
Co me naopak na Treu dost zarazilo je ten jeho displej - ma vetsi rozliseni a ty ikonky na me pusobi, jak kdyby byly nejake "odrbane/okousane" :O (na TT3 se mi to tak nezdalo). A jedna vec, co me naopak zarazila na displeji MDAc - on ma pasivni displej? Joj - to jste me ted dost vyvedli z omylu - ja myslel, ze veskera nova PDAcka maji displej aktivni :O (tzn. vetsina ma naopak pasivni?)
No a posledni takove popichnuti - nejbliz k temto dvema "hrackam" ma asi Neonode N1m (pry uz se vazne prodava) - akorat jak zde jiz padlo - potreboval by nova streva a OS. Ale jako rozmerove/koncept se mi furt pomerne zamlouva.
A jeste jedno me napadlo - uz se tesim na dobu, az bude neco takoveho miniTablet RUBY samozrejme bez klavesnice (podle te ruky by to nemelo byt zas tak velke - podle me tak 4-5 cm na vysku oproti MDA II - to bych byl ochotny tolerovat (a krom toho bez klavesnice se klidne obejdu a kdyz uz, tak vysouvani ve stylu MDA III - proste ji schovat)), samozrejme snizit vahu, pridat GSM modul, WiFi atd. a az to vyjde, tak samozrejme i nove vnitrnosti (procesor, pamet atd.) Ale jak rikam - jako koncept se mi velmi zamlouva - treba jen to, ze pouziva standardni OS :) Ale to uz jsem dost OT, takze HOWG

Jeste jednou - pekna recenze :yes:
Netlife (18)|23.4.2005 00:11
A jeste dalsi nepresnost v recenzi: ze nejsou pouzdra na Treo je samo nesmysl, pasuji pouzdra z predchoziho Trea, kterych je na trhu samozrejmne dostatek. Mapy CR samozrejme jak SmartMaps, tak PalmKIM, funguji i TomTom (pro CR zatim jen dalnice a silnice 1 tridy). Stejne tak neni pravda nedostatek novych aplikaci, je jich dost, jen je potreba o nich vedet. To ze autor recenze nemel ani snahu si overit existenci SmartMaps a pritom se o nich zminuje ukazuje na urcity nedostatek povedomi o dostatku software pro Palma :-)
Zdenek Malinsky (9781)|23.4.2005 01:27
[QUOTE="Netlife"]A jeste dalsi nepresnost v recenzi: ze nejsou pouzdra..... Mapy... je jich dost, jen je potreba o nich vedet. To ze autor recenze nemel ani snahu si overit existenci SmartMaps a pritom se o nich zminuje ukazuje na urcity nedostatek povedomi o dostatku software pro Palma :-)[/QUOTE]

Název článku je " Prvních 60 minut...." tedy žádná megarecenze ap. a také podtitul v názvu serveru (pocket pc a windows ce) je snad pochopitelný, takže dá rozum do hrsti, že se autor nebude velmi podrobně zabírat tímto aparátem. Mapy-pouzdro-soft? Podle toho si zařízení vybírám? Kdo bude mít zájem, může zabrowsit na specialozaované palmí weby, že.

PS:
Pobavila mě ta anténa. K čemu to tam je? Že by, když člověk vstoupí do psího, aby to měl čím vydloubnout. :D :D :D
Falco_ce4you (311)|23.4.2005 07:35
Děkuji přispěvatelům za velkou dávku tolerantnosti. Jen nevím jestli je to opravdu "tolerantnost", nebo usilovná práce a varování Pavla na začátku diskuze (Pavle, jmenuji tě pro Bzenec svým osobním bodyguardem :D :D :D ).

:D

Opravdu, jedná se o "Prvních 60 minut", takže se omlouvám za některé nepřesnosti.
Co se týče pouzdra, jsem lama - o existenci Trea600 samozřejmě vím a mohlo mi secvaknout. Nic to nemění na tom, že v krabici Trea žádné nebylo.

Co se týče originálního pouzdra pro MDAC, plně mi vyhovuje. Nevím jestli by snesl dávat si k uchu MDAC zabalené do čehosi. Již několik let používám pro telefony horizontální opasková pouzdra, ze kterých se přístroj jednoduše před použitím vyndá.
Uni (140)|23.4.2005 08:11
Opravdu prikladny clanek pro "kolegy" z MM. Jen bych chtel trochu pripomenou display. To je totiz duvod, proc jsem si od dob iPaq3630 koupil az FS720, proste PPC nemelo sanci v porovnani hires nebo nedej boze hires+. CPU?-pche, pretaktuju (FS 720 o 100Mhz, Treo 650 o 200mHz), RAM?-pche (karty,hacky),Aku?-pche(holt nabiju kazdy den), ale Display?-ten nicim neocuram. Hires nebudu ani porovnavat s opravdu dinosaurim QVGA, ale kdyz jsem zapnul excel na Treu a vedle na FS 720(bez realVGA apod.) tak jsem sbiral spodni celist ze zeme. Nedoporucuji lidem s QVGA pokus o srovnani s hires, zaplacou:) ja ne, jak rikam, do QVGA jsem investoval naposled u 3630:D No a majitelum VGA,ja:) nadseni z draheho VGA trochu vyprcha:? A kdyz vezmu svoji T3 s hires+ do ruky.............
Losos_ce4you (1147)|23.4.2005 08:21
No ono na Palmech vlastne bezi temer to same co na WM ... jenze kvalita tech produktu je s 99% nedosahujicich urovne progarmu ktere jsou dnes psane pro windows ... treba vami zminovane smartmaps . Sice "jsou" - jenze pouze ve verzi stare od smartmaps a ty jsou pro navigace prakticky nepouzitelne - samozrejme jak na Palm tak na windows - jenze : smartmaps pokracuji dalsi verzi od Aponie ktere ovsem na PalmOS dlabou a existuje tedy verze pouze pro windows a ta je O NEKOLIK TRID lepsi nezli puvodni software od smartmaps . Rozdile v nich je takovy ze reknu ze puvodni smartmaps nelze pouzit pro navigaci - nove od Aponie krom par drobnosti jsou vyborne , nehlede na to ze pro windows existuje halda dalsich - alternativnich map (NAVIGON,MAPFACTOR,ALTURION).A bohuzel takhle je to u hromady dalsiho softu , aplikace techhle urovni se proste pro Palm nevvyvijeji :-( Jinak asi nema cenu sloubat do rozdilu mezi PalmOS a WM ... to by bylo "neplodne" :-)) Ale co mne zarazi ze jeste nikdo neporovnaval u Trea a Compactu ci MDA nebo Asusu P505 to temer nejdulezitejsi (resp.to co ja za to povazuji) a to je uvodni obrazovka kde moznosti Palmu jsou hodne nedostatecne . Nikdy jsem si to neuvedomil jak "genialni" je obrazovka TODAY ... Moznosti prizpusobni jsou prakticky neomezene diky opravdu obrovskemu mnozstvi plugginu a programku takze neni problem aby mi na jedine mrknuti dalo zarizeni informace o zmeskanych hovorech , prijatych SMS a MMS , e-mailech o aktaulnim nastaveni profilu celeho zarizeni , samozrejme o planovanych schuzkach a ukolech , zaroven je mozno okamzite spustit prednastavane nejpouzivanejsi programy , hodne CEckari pouzivaji pluggin pro pocasi a opravdu stovky dalsich moznosti .... Tohle u Palmu proste nejde - rsp. jde ale de-facto vicmene jednotlive , neznam program ktery by timhle zpusobem umoznil takove variace nastaveni (treba mne vyvedete s omylu , Palm jsem "opustil" aktivne jiz pred vice nez rokem a od te doby jsem si sice parkrat hral s ruznymi Palmy vc.650 , ale nebyl cas dohledavat aplikace) jeste vec ktera je dobra u Trea - pri volani se u volaneho cisla objevi tlacitka s moznostmi konference atd. - neco podobneho ma v zakladu i Asus P505 - jenze trochu rozsirenejsi a propracovanejsi .... Priklad Today jak si ji ja "predstavuji" se sem pokusim prilozit aby bylo jasne o cem mluvim :-)) U "obycejnych" PDA jak u Palmu tak u WM bych tohle jako podstatne nevidel , ale u "telefonu s PDA" to je dost nutnost .....
00060528_Screen001_nFUk.jpg
neoxo (133)|23.4.2005 10:33
treo
- antena
- puzdro
- maly display
- kompaktibilita Desktop
- PALM OS
- CENA
+ som este neobjavil

Nikdy sa mi nepacil palm a ani pacit nebude.
trocken (20)|23.4.2005 12:36
Přesně takové reakce rozpoutávají flame na mobilmania.cz! Na palm si samozřejmě můžu dohrát hned několik obrazovek Today, možnosti obou systémů jsou v tomto minimálně vyrovnané. Map pro palmOS existují desítky, ale bohužel spousta zahraničních výrobců nepovažuje ČR za dostatečně evropský stát pro zmapování :(

[QUOTE]No ono na Palmech vlastne bezi temer to same co na WM ... [/QUOTE]
Losos_ce4you (1147)|23.4.2005 12:55
Nechapu co skaces jak cert s krabice,jsi normalni? Ohledne map pro Palm samozrejme vim o napr.Tomtom,ale tam opet plati ze oproti softu napsanemu pro windows jsou moznost preci jen orezane,ale hlavne to nejsou mapy pro vychodni evropu ve ktere bohuzel jsme. Ohledne Today jsem psal ze mozna existuje pro Palmy neco srovntelneho,ale ja proste nic neobjevil. Staci aby jsi linknul odkaz na softik ktery to o cem pisu umi a ja se na nej rad podivam a vyzkousim ho ..... opravdu nechapu co se te tak dotklo ??
trocken (20)|23.4.2005 13:08
Ja jsem naprosto v klidu, jako certik tady skaces spise ty :cool:
Já používám:

1) ZLauncher 5.20 s pluginem Today
2) Treo650 má vlástní podrobnou obrazovku Today (Phone Launcher)
3) Calendar má take obrazovku Today
4) na palmgear.com je cca. 10 dalších Today obrazovek

[QUOTE="Losos"]Nechapu co skaces jak cert s krabice,jsi normalni? Ohledne map pro Palm samozrejme vim o napr.Tomtom,ale tam opet plati ze oproti softu napsanemu pro windows jsou moznost preci jen orezane,ale hlavne to nejsou mapy pro vychodni evropu ve ktere bohuzel jsme. Ohledne Today jsem psal ze mozna existuje pro Palmy neco srovntelneho,ale ja proste nic neobjevil. Staci aby jsi linknul odkaz na softik ktery to o cem pisu umi a ja se na nej rad podivam a vyzkousim ho ..... opravdu nechapu co se te tak dotklo ??
[/QUOTE]
Losos_ce4you (1147)|23.4.2005 13:34
Ale to je "obycejny" launcher nebo "Today" jako vlastne kalendar. Chci aby na uvodni obrazovce byly zaroven infomace o zameskanych hovorech , SMS , MMS , e-mailech (ktere samozrejme aktivne nepretrzite prijimaji nove) , samozrejme detailni prehled schuzek a ukolu (samozrejme s primou moznost editace atd.j , dale par ikon pro bezne pouzivane aplikace) , pripadne to pocasi a ruzne svetove casy ..... to jsem opravdu na palm nenasel a to co ty pises je neco jineho ....
trocken (20)|23.4.2005 13:55
V základní aplikaci Phone jsem samozřejmě informován o zmeškaných hovorech, SMS, MMS, e-mailech, nebo událostech z kalendáře, navíc tyto informace se zobrazují pomocí hvězdičky v každé aplikaci. Nevím o čem mluvíš. Raději si někde Treo prohlédni. Stavět obrazovku Today z Woken nad např. ZLauncher může jen .... doplň si sám ;)
HAWG

[QUOTE="Losos"]Ale to je "obycejny" launcher nebo "Today" jako vlastne kalendar. Chci aby na uvodni obrazovce byly zaroven infomace o zameskanych hovorech , SMS , MMS , e-mailech (ktere samozrejme aktivne nepretrzite prijimaji nove) , samozrejme detailni prehled schuzek a ukolu (samozrejme s primou moznost editace atd.j , dale par ikon pro bezne pouzivane aplikace) , pripadne to pocasi a ruzne svetove casy ..... to jsem opravdu na palm nenasel a to co ty pises je neco jineho ....[/QUOTE]
Losos_ce4you (1147)|23.4.2005 14:18
Je mi lito straveneho casu touto "diskusi". Debata k nicemu,to co jsem chtel jsi nenabidnul, zlauncher je uplne neco jineho - proste launcher. Sice vyborny ale nema nic spolecneho s tim co pisu (ackoliv mozna ano,ocividnou snahu o visualici windows,ale to je vse) veci ktere jsem chtel proste neresi ....
Mirek77 (49)|24.4.2005 11:40
Pro me jedine, ale velke minus pro MDAc je chybejici EDGE :-( To myslim v zaveru clanku ani neni uvedeno :-(
Nicmene bych se chtel zetat, jak je to u tohoto palmu s aplikacemi "bezicimi na pozadi". Opravdu u palmu nelze napr. pri cteni webu odskocit odeslat email, pak si udelat zaznam do kalendare a vratit se ke cteni jiz otevrene www stranky? Nebo musim webovy prohlizec znovu otevrit a stranku nacist??? Dik.
Zdenek Malinsky (9781)|24.4.2005 12:42
1. Chybějící EDGE je mrzuté, ale kde to, kromě Prahy, využiješ?
2. Myslím, že to Palm dosud neumí. :?
Mirek77 (49)|24.4.2005 12:50
EDGE? V Brne :-)
Tak pokud zminene palm opravdu neumi, tak by mel byl temer k nicemu... Pro mou praci je dulezite preskakovat z jedne aplikace do druhe a napr. kopirovat texty apod :-(
Andilek (173)|24.4.2005 12:54
Uz je to davno, ale tohle snad palm umel uz tenkrat. Palm aplikace prepinat umi, ale nema multitasking, to znamena, ze bezi jen aplikace na popredi. Ostatni aplikace stoji a cekaji, az se dostanou opet do popredi.
To ale neznamena, ze neni mozne vzit text a prekopirovat ho jinam.
Losos_ce4you (1147)|24.4.2005 13:02
kopirovani textu problem na palmu urcite neni,ale na praci s aplikacemi tak jak jsi zvykly treba s PC na Palmu zapomen ....
Mirek77 (49)|24.4.2005 13:07
[QUOTE="Andilek"]Uz je to davno, ale tohle snad palm umel uz tenkrat. Palm aplikace prepinat umi, ale nema multitasking, to znamena, ze bezi jen aplikace na popredi. Ostatni aplikace stoji a cekaji, az se dostanou opet do popredi.
To ale neznamena, ze neni mozne vzit text a prekopirovat ho jinam.[/QUOTE]

Konecne poradne vysvetleni :-) dik
Mirek77 (49)|24.4.2005 13:10
[QUOTE="Losos"]kopirovani textu problem na palmu urcite neni,ale na praci s aplikacemi tak jak jsi zvykly treba s PC na Palmu zapomen .... [/QUOTE]

Takze prekopirovat text z jedne do druhe (jiz otevrene) aplikace problem neni, ale napr aktivni pripojene ICQ ci MP3 player na pozadi je problem.... chapu to tak spravne?
Losos_ce4you (1147)|24.4.2005 13:18
mp3 a myslim snad i icq funguji i na pozadi ...... tyto veci jsou v pohode,horsi to je u webu,dokumentu office,e-mailu , treba mapy pri navigaci atd......
Uni (140)|24.4.2005 14:31
Samozrejme neni problem kopirovat texty mezi aplikacei. MP3,ICQ apod samozrejme tez bezi na pozadi,tak jako treba memoryhack,taktovani cpu apod. Vetsinou si ani nevsimnes, ze nebezi jakysi multitasking, ale ve vyjimecnych situacich to muze komplikovat praci, nikoli vsak znemoznovat. To je zase vykoupeno tim, ze Palma nemuzes nikdy spomalit, muzes prepinat aplikace jako zbesilej a Palm se ani nezadycha:)
Mirek77 (49)|24.4.2005 18:44
[QUOTE="Uni"]Samozrejme neni problem kopirovat texty mezi aplikacei. MP3,ICQ apod samozrejme tez bezi na pozadi,tak jako treba memoryhack,taktovani cpu apod. Vetsinou si ani nevsimnes, ze nebezi jakysi multitasking, ale ve vyjimecnych situacich to muze komplikovat praci, nikoli vsak znemoznovat. To je zase vykoupeno tim, ze Palma nemuzes nikdy spomalit, muzes prepinat aplikace jako zbesilej a Palm se ani nezadycha:) [/QUOTE]

Tak to je v pohode - ale preci jen pujdu do MDAc - jen skoda toho EDGE.
Falco_ce4you (311)|24.4.2005 20:34
To že MDAC neumí EDGE (na rozdíl od Trea) je uvedeno ve srovnávací tabulce v sekci datové přenosy. V konečném zúčtování to není uvedeno proto, že jsem z okolí Ústí nad Labem a tady se nám o EDGE ani nezdá. Takže mi ani neva že EDGE nemá. ;)
z77m (19)|25.4.2005 09:21
Teda nevim jak Treo, ale muj MDAC nepodporuje EMS zprávy.. Nebo se pletu? :sarcastic:
Falco_ce4you (311)|25.4.2005 09:51
Sakryš - chybka!

Tak se chytám za nos a jdu to opravit.
Treo to samé. Jen přemýšlím s čím jsem to zaměnil. :sarcastic:
z77m (19)|25.4.2005 10:42
[QUOTE="Falco"]Sakryš - chybka!

Tak se chytám za nos a jdu to opravit.
Treo to samé. Jen přemýšlím s čím jsem to zaměnil. :sarcastic:
[/QUOTE]

Škoda, chvíli jsem doufal, že tam přece jen někde budou.. ;)
MAK.cz_ce4you (3)|25.4.2005 13:56
[QUOTE="neoxo"]treo
- antena
- puzdro
- maly display
- kompaktibilita Desktop
- PALM OS
- CENA
+ som este neobjavil

Nikdy sa mi nepacil palm a ani pacit nebude.[/QUOTE]

Neda mi to a zeptam se:
1.jakej problem je s pouzdrem ? pouzder na treo existuje cela rada.
2. co znamena kompatibilita desktop ? nejak ji nechapu
o ostatnich nema cenu asi rozjizdet flame, protoze podle + bodu by to asi byl pouze flame ;o)


Jinak nekdo tu zminoval TODAY.
Na palma je treba Facer s ruznejma pluginama prave na pocasi atd. Ale rozhodne neni tak dobrej jak today
http://www.pocketcraft.com/images/screenshots/facer1.gif
MAK.cz_ce4you (3)|25.4.2005 14:02
[QUOTE="Mirek77"][QUOTE="Losos"]kopirovani textu problem na palmu urcite neni,ale na praci s aplikacemi tak jak jsi zvykly treba s PC na Palmu zapomen .... [/QUOTE]

Takze prekopirovat text z jedne do druhe (jiz otevrene) aplikace problem neni, ale napr aktivni pripojene ICQ ci MP3 player na pozadi je problem.... chapu to tak spravne?[/QUOTE]

Ne chapes to celkem dost spatne. Ted prave sem to kvuli tobe ozkousel. mam zple treo a hrajou Shoutcast z internetu jako MP3 na pozadi a zarovne mam na pozadi ICQ. mezitim si pustim treba isilo a muzu si cist. Treo nema multitasking, ale umi na rozdil treba od TC sdilet network a programy co nbezi na pozadi bych spis prirovnal residentum v dosu.

Ano samozrejme de poslouchat MP3 a pritom mit zaply ICQ a delat u toho nejakou dalsi cinnost.

MAK
Falco_ce4you (311)|25.4.2005 14:53
"Kompatibilita s desktopem?"

Jde o to, že Palm je někde úplně jinde než jsou Windows. Neříkám že je to zlé, ale člověku kterej má na stole XPčka budou uživatelsky přítulnější WM než PalmOS. Krom toho, vzhledem k tomu, že oba dva systémy tvoří jedna společnost je kompatibilita (nebo je tu ten předpoklad) systémů někde jinde.

Nechci tu rozpoutávat bouřlivé diskuze. Berte, prosím, tu recenzi opravdu jako "60 minut s ...". Pokusil jsem se porovnat oba dva přístroje tak jak je vyndáte z krabice. Jakékoli doinstalovávání aplikací není povoleno! To bych pak už popisoval vlastnosti alikací a v tu chvíli již nejde o samotné železo (s OS), ale o to kdo sežene (a zaplatí) lepší aplikace.

;)
blue face (120)|25.4.2005 15:55
Díky za recenzi. Po TREu jsem začal pošilhávat, ale ta cena.

Všechny diskuse o tom, co je lepší, jsou zbytečné. Kdyžý stroj je jiný, každý člověk má jiné potřeby.

IMHO Nejlepší byl PSION 5MX. Ale příšerný displej a zastaral. Měl jsem (mám) SONY Clié NRV 70 - naprosto úžasný displej, naproto příšerné - holý systém, úžasná synchronizace, nevýhoda - do vlastní aplikace ne Outlook. Pro men je problém právě v tom, že PALMy dávají/li holý systém. Člověk pak musel trávit hodiny na internetu a hledat a zkoumat. Do dneška nezapomenu na několik samovolných HR u SONY a to v době, kdy na CE všichni koukali skrz prsty.

Ještě jednou, skvělá recenze, dík za ní. Ať si každý používá co chce, na co má peníze a "nervy"..
Uni (140)|25.4.2005 18:18
No ja nevim, ale napr. Documents to Go jsou stale upgradovany, upgrady mas zdarma a za tu dobu(je to SW o jineho vyrobce nez PalmSource, takze se tomu venuji a vylepsuji,nehazi na to bobek jako MS), (vsichni vzhlizime k Magneto) se posunuly nekolikrat vpred a stale se posunuji, takze s tou "nekompatibilitou" bych to nevydel tak cerne;)
windmaster (307)|25.4.2005 22:04
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]1. Chybějící EDGE je mrzuté, ale kde to, kromě Prahy, využiješ?[/QUOTE]
Tak to už neplatí, Eurotel ve vší tichosti spustil EDGE se zaměřením mimo velké aglomerace. Takže všude možně, mimo Prahu, Brno atd.:evil:
Citace ze stránek Eurotelu:
"Díky započatým optimalizačním procesům v GPRS síti mohou zákazníci Eurotelu automaticky využívat technologii EDGE ve vybraných oblastech s nejvyšším provozem GPRS již několik měsíců."
milanh1_ce4you (1)|25.4.2005 22:13
Na zacatku bych asi mel na rovinu predeslat, ze nepatrim k uzivatelum produktu MS a kdykoliv se s temito vecmi musim setkat (cemuz se pri me praci samozrejme neda zabranit), naskakuje mne koprivka (na vas server me, kvuli tomuto clanku, upozornil kolega). To ale nemeni nic na tom, ze musim smeknout pred autorem teto recenze, kde je skutecne videt snaha o maximalni miru objektivity. A dokonce i nasledna diskuse je pomerne kultivovana. Jake to pohlazeni ve srovnani s nejmenovanym Internetovym periodikem, kde se Treo 650 take pokouseli recenzovat :-) - vysledek byl samozrejme tristni a jako uzivatel tohoto pristroje se pri pohledu na jejich vyplod a nasledne omluvy odflaknute prace, musim jenom smat...
Ale i tak bych mel par pripominek:
- na Treu samozrejme neni problem prehravat video (treba v Xvid, DivX, Mpeg1, ...), ktere jsem si pred tim zkopiroval na SD kartu. Vim minimalne o 3 funkcnich prehravacich.
- Treo uplne normalne pracuje s FAT souborovym systemem na SD karte
- co myslite pod pojmem "maly vyber novych aplikaci ?" - vim napr. minimalne o 3 druzich map, kolega si nedavno ke svemu Palmu (hw Sony) poridil GPS a je velice spokojeny...Nedostatek kvalitnich aplikaci nas opravdu neptrapi.
- opravdu je vnejsi antena nevyhodou ??? Mozna zmenite nazor, az budete cestovat i do mist, kde je nekvalitni signal - pak tech par dB zisku a nizsi smerovost zajiste ocenite. Navic na Treu je designersky vyvedena velice pekne a mate - li Treo vkapse, ani v nejmensim tam nevadi
- co myslite "plnou kompatibilitou s desktopem" ? Znamena to snad, ze se PDA musi podobat Windows ? Myslite, ze na desktopu se provozuji pouze Windows ? Minimalne na desktopu, ze ktereho ted pisi, nikdy zadna Windows nebyla a urcite nikdy nebudou :-)
- proc nepovazujete Treo s PalmOS za skutecny kapesni pocitac ? Co to tedy je ? Pocitac je u vas pouze to, na cem je nejaka odruda Windows ? :-)

No... i pres ty vytky znovu opakuji, ze ten clanek hodnotim velice kladne - predevsim diky objektivite - ta je opravdu vzacna a clovek si ji musi vazit. Vas server sice asi cist nebudu - nezabyva se nicim, co by me nejak obzvlaste zajimalo, ale pokud me zase nekdo upozorni na podobny clanek, ktery se alespon pokusi o objektivni srovnani konkurencnich platforem, urcite si na nej - s chuti - najdu cas.
Zdenek Malinsky (9781)|25.4.2005 22:31
[QUOTE="windmaster"]Tak to už neplatí, Eurotel ve vší tichosti spustil EDGE se zaměřením mimo velké aglomerace. Takže všude možně, mimo Prahu, Brno atd.:evil:[/QUOTE]
To já vím - viz.mapa
Bzenec, zdá se pokryt i EDGE ET.
Falco_ce4you (311)|26.4.2005 08:21
[QUOTE="milanh1"]
Na zacatku bych asi mel na rovinu predeslat, ze nepatrim k uzivatelum produktu MS a kdykoliv se s temito vecmi musim setkat (cemuz se pri me praci samozrejme neda zabranit), naskakuje mne koprivka (na vas server me, kvuli tomuto clanku, upozornil kolega). To ale nemeni nic na tom, ze musim smeknout pred autorem teto recenze, kde je skutecne videt snaha o maximalni miru objektivity. A dokonce i nasledna diskuse je pomerne kultivovana. Jake to pohlazeni ve srovnani s nejmenovanym Internetovym periodikem, kde se Treo 650 take pokouseli recenzovat :-) - vysledek byl samozrejme tristni a jako uzivatel tohoto pristroje se pri pohledu na jejich vyplod a nasledne omluvy odflaknute prace, musim jenom smat...
[/QUOTE]

Když mne napadla kacířská myšlenka na napsání tohoto článku, počítal jsem s tím, že se dostanu mezi dva mlýnské kameny a že v bouřlivé diskuzi mne Palmisti a CEčkaři rozemelou a vyplivnou. Ale stejně jsem do toho šel, protože to vypadalo hodně zajímavě. :D

Vzhledem k tomu, že jsem ještě před 3 lety sám měl Palm (m515) a řada mých kolegů a přátel má Palmy stále, propereme při setkáních i potíže spojené právě s PDA. Vzhledem k tomu, že jsme rozumní lidé, klidně přiznáme že tohle je tam vyřešené lépe a tohle by se mi "z tvého PDA líbilo". Ještě jednou bych rád podotkl, že recenze byla napsána na "holý" stroj, bez dodatečně instalovaných aplikací.
Také vezměte v úvahu, že (ať se Vám to líbí, či nikoli) je nějakých 90% desktopových instalací na Windows, takže absolutní většině bude bližší uspořádání WM nežli Palmu (je to ostatně jedna z věcí, která mé kamarády s Palmem neskutečně štve), nemyslíte?:D

K vašim dalším výtkám jen tolik, že jelikož se jedná "60 minut s ...", jedná se o subjektivní pohled a jak jsem v článku uvedl "že co se zdá mě jako absolutní pecka může někdo považovat za zbytečnost a naopak co já považuji za nedostatek, někdo jiný vezme jako přednost".

Ale opravdu mne těší, že tento článek sem přilákal pravověrného Palmistu ne na bojovou výpravu, ale na přátelské posezení. ;)
Zdenek Malinsky (9781)|29.4.2005 14:09
Výstřižková služba :D
Dnes se v článku Emulátor PalmOS na POcket PC dopustili porovnání těchto dvou systémů.
Petr Nowak (79)|1.5.2005 10:45
Ahoj Pocketaci...
Jsem dlouholety uzivatel Palmu. Kdyz jsem pred lety vybiral, tak preferenci mela jednoznacne velikost, vydrz baterie, odezva OS. Jestli bylo rozhrani ala Windows bylo k nicemu, kdyz pasivni displej nebyl citelny na slunci a po 1,5 hodine klekla baterie. Ale cas bezi a MS dokaze velice dobre zlepsovat sve produkty (jak ukazaly napr. samotne Windows). Ruku v ruce s tim (k memu velkemu smutku) Palmone jiz delsi dobu provadi nepochopitelne veci - jen strucne: trvala absence WiFi, absence CF slotu, novy T5 je technicky ulet (NVRAM je pomala, interni flash disk se po hardresetu maze, aj.), stale neni multitasking, abych mohl delat neco a soucasne na pozadi se napr. stahovaly maily nebo icq (nektery sw palmu toto resi sam, ale to neni ono), stale nedoresena plna podpora lokalizace fontu (cestina je, ale pokud to nepodporuje sw, coz nektery zahranicni bezne nepodporuje, tak smula), cena, no a nakonec jsou ty palmy v posledni dobe dost poruchove (vloni jsme prodali nejake Palmy i nejaky iPaqy a vetsina palmu se musela reklamovat, iPaq ani jediny).
Na druhou stranu na PPC mne osobne nektere veci vadi napr. mam dojem, ze rozhrani ponekud mrha mistem obrazovky nebo ze nelze prijmout sw napr pres infra a je treba pustit instalaci pres PC.
Nicmene suma sumarum se to vyrazne naklani ve prospech PPC. Dosud mne u me T3 drzelo mnozstvi app a dat, jejichz hledani na PPC a prevod dat by zabral nezanedbatelny cas (krome std kontaktu, ukolu schuzek mam napr. vlastni databazi jizd, specialni kalkulace zakazek aj.). Se spolehlivym emulatorem PalmOS pro PPC (coz styletap brzo ukaze) je to pro Palmone jeste horsi...
Treo neni spatny hw, ale je to ponekud neco jineho nez klasicke PDA - je to spise komunikator. Asi je to marketingove dobry smer, ale palmone se vpodstate vykaslal na klasicke PDA. A pokud da do Trea WinMobile, tak tutove v dlouhodobe perspektive skonci. PalmOS je totiz duvod proc urcita cast nakupujicich Treo koupi a tady Treo nema konkurenci. Jakmile bude mit Treo WInMobile, tak ho sice zacne nakupovat ta druha cast, ale komunikatoru s WiMobile bude brzo spousta a Palmone bude muset celit konkurenci silnych hracu (HP, ASUS, SIEMENS).
Dzejkob (286)|1.5.2005 14:01
K tem Vasim vytkam na Windows mobile. Nejak presne nechapu, v cem je problem. Aplikaci pres infraport i bluetooth samozrejme poslat jde naprosto bez problemu a funguje normalne. Tedy samozrejme ne vsechny, ale vetsina ano a navic neni problem si vytvorit soubor .cab a ten pak poslat na druhy pristroj, ktery ho nainstaluje a pak funguji vsechny aplikace vzdy bez problemu(pokud se nemylim je to stejne jako kdyz posilate na Palmu soubor .prc). K te druhe vytce. Nevim presne co Vam vadi. Today si kazdy muze udelat podle sebe a bud se muze vyuzit displej skoro cely nebo naopak jen cast. A k prohlizeni souboru se vyuziva prehledny spravce souboru podobny jako klasicky pruzkumnik na stolnich Windowsech. Me v tomto smeru spise nevyhovoval Palm.