Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Garmin GPS 10 deluxe + PDA nebo Acer 35 N

Jarak (22)|17.4.2005 12:33
Ahoj všem, chci koupit GPS. Použití do auta a občas do terénu. Nejsem pěší turista a tak spíš pro určení a zaznamenání zájmové lokality. Už nějakou dobu čtu diskuze a běhám po netu a zúžil jsem výběr na dvě možnosti:

1. Garmin GPS 10 deluxe + PD
+ má zajímavé mapy v ceně
- musím koupit PDA a nevím jaké
- bude to dražší než druhá možnost

2. Acer 35 N
+ kompaktní řešení
+ mapa Alturion v ceně
+ levnější
- výdrž baterky
- menší hodnota map v ceně

A teď prosím o radu:
1. co byste koupili Vy a proč
2. Pokud garmin, tak jaké PDA k němu (preferuji cenu a výdrž, PDA bude pouze k GPS)
3. Líbí se mi mapy Smart maps, půjdou používat s garminem ??
4. Jak vypadá mapa TOPO 50 pro Garmin (kdyby sem někdo hodil screenshot)
5. Dají se v garminovi použít mapy pro oziexplorer

Díky za informace. Jarak
Pepo_ce4you (28)|18.4.2005 16:43
Kde si videl n35 s alturionom?
našrot (126)|19.4.2005 00:05
Garmin GPS10 - chce si to ověřit 2 zásadní věci, nejlépe v praxi, protože Garmin support říká pokaždé něco jiného, akorát tu v Picodasu se zdají být rozumní:
a) zda opravdu podporuje i jiné protokoly než Garmin (a to i při připojení na PDA) - tedy např. NMEA který je jeden ze dvou nejrozšířenějších standardů -> pak budou fungovat s touto GPS jakékoliv mapy
b) citlivost GPS - já mám cfQue, která jí má bohužel zřejmě velmi malou, protože pokud mám tzv. ideální podmínky, tedy volná plocha, čisté nebe, ale přitom je vedro, tak nevidí žádný satelit - zřejmě projde malý signál přes ionosféru a moje GPS už ho nezaregistruje. Navíc běžně se chytí tak na 3-4, max. 6-7, jednou byla chycená na 11, ale to byl asi omyl ;o) Má to tudíž neblahý vliv na přesnost a jízdu ve městě mezi domy. Někde jsem četl, že má ta moje citlivost -125dBmV, zatímco třeba obyčejné kabelové Haicom mají kolem -175dBmV, což je zatraceně velký rozdíl.

Jinak co se týče výdrže na baterky - u PDA stejně musíš počítat s CL kabelem, protože mě třeba Loox 718 vydrží se zapnutou GPS a displayem kolem 4 hodin (jinak 8-9) a se zapnutým BTto odhaduji na ještě méně, protože procenta baterky mi ubývají hodně rychle (1% v průměru za 1,5-2 minuty).

A na závěr:
a) hodnota map: jak Garmin tak Alturion tak další firmy používají data od NavTequ, tedy podrobností se v podstatě neliší. Lišit se mohou akorát SW, který naviguje. Tedy Garmin má mapy podle mě vysoce předražené, pokud by si je měl člověk kupovat samostatně. Ale jsou i dražší firmy (např. mapy PocketKim).
b) OziExplorer funguje kupodivu i s Garminovskými GPS, které umí jen Garmin protokol, takže ten bude fungovat 100%
c) Topo50 - jen co nainstaluji, tak přihodím screenshot - jinak je to prostě klasická turistická mapa, která boužel není routovatelná (ze zcela nepochopitelných důvodů, protože udělat turistickou mapu routovatelnou je jednodušší než silniční, protože nemá třeba jednosměrky a zákazy vjezdu ;o) ).
d) PDA: až budeš mít PDA v ruce, tak zjistíš, že ho nebudeš využívat jen pro GPS ;o) Tedy si vybírej i podle dalších parametrů, co se ti můžou někdy hodit. Ale pokud ti nevadí si každý rok či častěji kupovat nové PDA, tak je to v podstatě jedno.
e) SmartMaps: pokud umí GPS10 100% NMEA protokol, pak ano.
f) co bych koupil já: po svých zkušenostech s cfQue bych jí vyměnil po uvedených ujištěních za GPS10. Protože Garminovské mapy i způsob navigace mi poměrně dobře vyhovují, ale chtěl bych mít možnost používat i jené mapy. Osobně by mi ale stejně vyhovovalo, kdyby jen ta moje GPS měla i NMEA protokol a větší citlivost. Co se týče PDA, tak by to bylo na dlouho - já si radši koupím dražší, šikovnější zařízení, co mi déle vydrží (teď už snad napořád ;o) ), než PDA "na jedno použití" (to jsou pro mě např. zařízení bez 2 slotů, bez BT a WiFi, bez možnosti ovládat vše téměř jenom HW čudlíky - 100% musí mít 3směrné kolečko, velká zařízení a nakonec PDA bez VGA).

Tak zatím snad vše... ;o)
Jarak (22)|19.4.2005 23:14
To: Pepo, dle telefonického sdělení je Alturion v budlu s Acerem N35 na
www.palmpc.cz

To: našrot: Moc díky za info. Už jsem koupil GPS 10 deluxe a Acer 30. Koupil jsem dnes v Brně u Fons. Super jednání, sprovoznili mi to. Z Brna domů jsem jel s GPS = paráda. Mapy :-(( aktualizace asi nic moc, i když má být čerstvá. Chybí tam obchvat Uherského Hradiště. Tak jsem jel kousek po poli. Pak se už navigace nechytla. Chvíli to na mě blikalo a pískalo, ale já jsem to ve 150 tce ignoroval a pak to přestalo a navigace skončila. Zítra to vyzkouším co s tím dá dělat. Měj se. JaraK
Padluke_ce4you (49)|20.4.2005 14:03
to ses frajer :-)))) jen by me zajimalo, podle jake mapy si byl navigovan
Dikes
Jarak (22)|20.4.2005 14:55
To Padluke: mapa je ČR 10R. Nejsou na ní dva kousky přeložky I/50, obchvat Uherské Hradiště a přeložka I/50 - Veletiny - Vésky. Ofšem funguje to bezchybně. Dnes jsem to zkoušel. Nastavil jsem tam automatický přepočet trasy a už to nekřičelo ani neblikalo :-). Když jsem jel mimo trasy mapy tak to nic neříká a až se přiblížím tak cca na 1 km k nějaké trase, kterou zná tak se to snaží navádět přes pole na trasu co zná. Pokud se v křižovatce napojím na trasu co zná tak už bez problémů naviguje. Spokojenost.
JaraK:)