Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

garmin mapy v pocket PC

bebe814_ce4you (0)|15.3.2005 10:08
Zdravim,

pouzivam BT gps + pocket PC, zatial pouzivam pocket kima ale velmi by som chcel pouzivat garmin mapy, pretoze tychto map je najviac a je moznost si cez mapedit vytvarat aj svoje vlastne vhodne aj pre turistiku nielen auto navigaciu. Avsak nepoznam ziaden soft pre PPC ktory by vedel pracovat s garmin mapami. (*.img) Docital som sa ze GPS 10 od garminu je BT a funguje v pocket pc, ale ja BT gps mam a nechcem ho menit (iTrek - fantasticka vydrz baterky - 20h) a soft od garminu pre PPC som este nemal moznost vidiet.

Neviete poradit nejaky soft ktory by bezal na PPC a podporoval garmin mapy?

Dik
Bebe
karlic (707)|15.3.2005 11:26
Použij GPSMapEdit a vyexportuj to do OziExploreru.
Pak dej hledat v konfeře na ce4you "OziExplorer" a budeš doma ;)
bebe814_ce4you (0)|15.3.2005 11:59
diky, o tomto som nevedel, ale preferoval by som vektorovy program, existuje aj nieco take ?
JoseFS (21)|15.3.2005 15:19
[QUOTE="bebe814"]diky, o tomto som nevedel, ale preferoval by som vektorovy program, existuje aj nieco take ?
[/QUOTE]

Take takovy program hledam. Zatim jsem se dopatral k QUE software, ktery dodava Garmin ke svemu GPS prijimaci s BT. Bohuzel nelze koupit samostatne a kvuli tomuto softu kupovat celou sadu s GPS za cca 10 tis. se mi nechce a navic nevim, zda ten soft neni nejak vazan na pouziti s dodavanou GPS.
našrot (126)|15.3.2005 23:04
Mám GPS Garmin cf que 1620. Ten soft, co umí pustit v PPC mapy Garminu (tedy originál od nich) je součástí ovladače té GPS. Ještě jsem to, pravda, neměl možnost vyzkoušet, ale tak to tvrdí jednak manuál a jednak support. A dále - ty mapy, co fungují pod PPC, je třeba ještě zvlášť odemknout (vázáno na sériové číslo GPS) na PPC a ...(tady je volné místo kvůli pravidlům - tedy autocenzura ;o) )... takže bez GPS Garmin nefungují... Ono totiž při jejich nahrávání do PDA dochází ještě k nějaké další kompresi, takže třeba prý celé Rakousko má 20MB, ČR asi 30 atd. Samostatně se ten koupit soft (jedině s mapami City Navigator) dá, ale rozhodně to není výhodné - dáš za ně přes 11tis. a přitom za stejnou cenu je ta moje GPS se City Selectem + Autoatlas ČR + Topografická mapa ČR. Jedině fakt ten OziExplorer by to mohl zprovoznit rozumně.
bebe814_ce4you (0)|16.3.2005 15:24
no garmin que k 1620 nefunguje s BT :( ale vraj sa nieco chysta podla garmin slovensko. Neviem ci je to soft k GPS 10 - to bude asi ten isty garmin que k 1620 len s podporou BT (ale ten som este nevidel). Citujem znameho, ktory sa garminakmi stretol na vcerajsom autosalone v bratislave:

pripravuju soft uz mi ho aj ukazoval co bude ficat aj na inom HDW,
soft bude pristupny v priebehu niekolkych mesiacov, je uplne namakany a fici aj v pohlade 3D, nie len 2D


Hlavne som zvedavy na to co pise našrot, ako to bude vyhodne ked clovek kupi len soft.

Medzicasom som nasiel toto:
http://pocketmv.homeip.net/
avsak este som to poriadne nepreskusal.
chalko (36)|26.3.2005 21:53
Mapy Garminu su kodovane na s/n GPS prijimaca. Potrebujes SW pre PDA Que, ktory dokaze spracovavat *.img subory od Garminu.
Najlepsie riesienie GPS10 - mozes fungovat pod PDA a aj po NB. Mam to sprevadzkovane a funguje to OK. Sucastou je CitySelect 7, je tam aj CZ, SK mam o OEM verzii. V prilohe mapa v pdfku.
našrot (126)|26.3.2005 23:32
Tak už jsem konečně trochu potrápil GPSku. Teda zpočítku trápila spíš ona mě - chytila satelity jen když byla hodně nabitá baterka v Looxu (víc než 50%). Teď už naskočí i při 20% a nižším nabití. Na help line Garmin Worldwide mi neodpověděli na otázky o mém problému, tady v ČR jsem se neptal já, ale dozvěděl jsem se, že to bývá způsobené nižším napětím, co jde do CF slotu. Takže jsem volal do AH Mobile, že budu asi reklamovat Looxe, nakonec nebude třeba - bylo to zřejmě tím, že baterka byla zcela nová, a tak asi nebyla schopná zařízení pořádně zásobovat energií, protože od cca třetího nabidí už všechno funguje v pohodě. Trošku problémové je, když GPSku vytáhnu z CF slotu - to pak nabíhá aspoň 5 minut (zřejmě musí znovu spustit autolokaci), jinak do minuty v pohodě a signál mám pak i víc než metr za oknem doma ;o)

Co se týče map, tak zatím nemám ČR ani CS Europe funkční :o( , takže jsem zkoušel akorát mapu světa :o)) O té tedy musím říct, že je sice trochu mimo dobu (mapy z doby tak 5-8 let zpátky), ale na navigaci v místech, kde člověku dojde normální mapa a jen státem projíždí, tak úplně stačí (ČR tam má v podstatě všechny dálnice, silnice 1. třídy a některé druhořadé). Výborná hlasová navigace a online rychlost přepočtu trasy. Dobře udělaná nastavení omezení v navigaci (U-turn, offroad navigace atp.), mapování HW tlačítek atd. Prostě s mapami Garmin budu asi fakt spokojený.

Ale nyní přichází šok a důležité upozornění - GPS Garmin CF Que 1620 pracuje jen a pouze s protokolem Garmin, který není ani trochu kompatibilní s ani jedním celosvětovým standardem (NMEA a SiRF), takže s ní chodí akorát mapy Garmin a OziExplorer, což je od Garminu neskutečný podraz - v žádné dokumentaci to není uvedeno a jedna mapa stojí přes 350 USD (a to ještě neznamená, že když si koupíte např. mapu USA, takže budou fungovat všechny regiony USA - každá část se musí zvlášť odblokovat a každá stojí 350 USD... celé regiony jsou mám dojem jen k novým přístrojům). Tedy jsem si naivně myslel, že budu používat pěkně graficky zpracovaný TomTom nebo Destinator, po Praze SmartMaps a ono houby. Jinak v některých odkazech jsem našel, že Garmin ve svých budoucích modelech již nehodlá používat jiný než svůj komunikační protokol... BT Garmin GPS je prý asi poslední výjimkou. Jinak přeci jen mi to nedalo a hledal jsem po netu, jestli neexistuje nějaký konvertor Garmin -> NMEA a našel jsem: Franson - akorát má jednu drobnou vadu - nefunguje s cf Que, ale jen s nějakou GPS 18 a stojí nějaké peníze... Ale kdyby se tu našel nějaký šikovný programátor, co je takový překladač Garmin -> NMEA pro něj hračkou, tak mu klidně odpovídající sumu za ten prográmek, co mi zprovozní další mapy, zaplatím ;o) Specifikace obou protokolů jsou na webu volně ke stažení, takže by v tom snad neměl být problém...

No, ještě jsem zapomněl zmínit výdrž baterky při používání GPS - 5 hodin ve dne, cca 4 v noci (pořád zaplé podsvícení). Pokud GPS nepoužívám a dělám běžné věci (zatím nic moc, protože ještě nemám folii...), tak mi vydrží 9,5 hodiny. Takže tak. WiFi i BT mi zatím žere baterku podstatně víc ;o)
chalko (36)|27.3.2005 10:53
Garmin je komercna firma, mapa funguje len s jednim GPSkom na ktore bola aktivovana. Ich mapy patria medzi najlepsie. A to najdolezitejsie - funguje tam autorouting, co Ozi a podobne programi nezvladaju. Vo svete su aj ine PRG, ktore dokazu pracovat s vektorovymi mapami, ale ziaden nema mapy pre CZ/SK. Skusal som mapu CZ/SK na TomTom, ale je to velmi nepresne a malo detailov.

Ale su tu FREE mapy pre SK a CZ, robia to nadsenci, zvacsa je to zamerane na TOPO mapy ... tu
našrot (126)|27.3.2005 23:59
Jen tak pro doplnění - mapy Garmin lze "odemknout" pro 2 GPSky. I když jejich mapy patří k nejlepším, tak stejně považuji za nehoráznou troufalost chtít i za update přes 350 USD (cena je přemrštěná - stačí, když dá člověk nehorázné peníze i za přístroj, který jsem si beztak od nich kupoval jen kvůli vnitřní paměti a tomu, že se dá ohnout a tak může být na PDA v podstatě pořád). Jinak díky za odkaz na ty free mapy - jsou fakt vcelku dobré, už jsem se podle nich dokázal dneska ztratit ;o) No, nějak nefunguje Que softwaru rozumný výpočet trasy podle těchto map - trasu z Kolína do Poděbrad vypočítal nejrychlejší přes Hradec Králové, i když ta mapa má mezi Kolínem a Poděbrady podstatně více silnic. A nepomohlo ani omezení dálnic a silnic 1. třídy... Až papírová mapa :o)

No a k ostatním mapám - nemyslel jsem využívání TomTomu či Destinatoru v ČR (max. Destinator v Praze, protože ta je v něm prý docela slušná), ale třeba po Evropě - ty mapy jsou o dost levnější, stejně jako třeba SmartMaps pro ČR.. bohužel Garmin chce, aby všichni používali jen jejich mapy... A přístup oficiální podpory pro Evropu v UK je naprosto katastrofální.
kopacek (466)|28.3.2005 11:25
[QUOTE="našrot"]Jen tak pro doplnění - mapy Garmin lze "odemknout" pro 2 GPSky. I když jejich mapy patří k nejlepším, tak stejně považuji za nehoráznou troufalost chtít i za update přes 350 USD (cena je přemrštěná - stačí, když dá člověk nehorázné peníze i za přístroj, který jsem si beztak od nich kupoval jen kvůli vnitřní paměti a tomu, že se dá ohnout a tak může být na PDA v podstatě pořád). Jinak díky za odkaz na ty free mapy - jsou fakt vcelku dobré, už jsem se podle nich dokázal dneska ztratit ;o) No, nějak nefunguje Que softwaru rozumný výpočet trasy podle těchto map - trasu z Kolína do Poděbrad vypočítal nejrychlejší přes Hradec Králové, i když ta mapa má mezi Kolínem a Poděbrady podstatně více silnic. A nepomohlo ani omezení dálnic a silnic 1. třídy... Až papírová mapa :o)

No a k ostatním mapám - nemyslel jsem využívání TomTomu či Destinatoru v ČR (max. Destinator v Praze, protože ta je v něm prý docela slušná), ale třeba po Evropě - ty mapy jsou o dost levnější, stejně jako třeba SmartMaps pro ČR.. bohužel Garmin chce, aby všichni používali jen jejich mapy... A přístup oficiální podpory pro Evropu v UK je naprosto katastrofální.[/QUOTE]

Pouzivam cca tyden bluetoothovou GPSku od Garminu (GPS10). Co se tyka map: v cene pristroje je aktualni mapa cele zapadni Evropy (vysla v Garminu pred tremi tydny, takze je opravdu "cerstva", celkova velikost dat cca 2 GB), dale velmi podrobna mapa CR (obe mapy jsou routovatelne) a jeste topograficka mapa CR. Co se tyce cen upgradu - pouzivam navigaci od Garminu jiz radu let a pri prechodu na vyssi verzi (zhruba jedenkrat za rok) se vzdy plati 100 USD. Samotna komunikace gpsky s pda je naprosto bezproblemova, vyzkousel jsem i praci programu s daty ve velikosti 1GB (pulka cele Evropy) a vse O.K. Ujel jsem neco pres tisic km a zatim nenastal problem technickeho ani navigacniho razu. Co se tyce protokolu Garmin, mam snad dobrou zpravu: V softwaru na PC, ktery je v dodavce, je i funkce "Run Sensor Configuration". Po jejim spusteni je mozne provest prikaz "Switch to NMEA Mode" (ale take napr. provest aktualizaci firmwaru). Znamena to tedy, ze gpsku lze softwarove prepnout do NMEA modu! Je k tomu ale potreba PC, uvedena funkce neni nainstalovana na pda.
našrot (126)|28.3.2005 22:25
kopacek: Tu cenu upgradu mi sdělili na Garminu US pro severoamerické mapy. A prý se nedá udělat upgrade z verzí, co nejdou hned za sebou (tedy třeba ze 5tky na 7mičku)... A BT GPS10 má tu výhodu, že umí i NMEA jako jedna z mála novinek. cfQue ho prostě neumí a nebude... bohužel... BT GPSku bych si po současných zkušenostech s CF verzí nekoupil - kvůli spotřebě.

Mimochodem - nevíte někdo, jak se dá z mapy, co není routovatelná udělat routovatelná mapa?
chalko (36)|28.3.2005 22:57
spotreba v aute .... aky problem, sak su adaptery na 12 V (pre PDA, GPS) a na bezne jazdenie mi to vydrzi aj na baterky, nevidim absolutne ziaden problem.
GPS10 na baterky ... 12 hod ... tu, na PDA existuju aj maxi baterky.
Na turistiku na severny pol by som zvolil volaco ine, ale to nie je moj pripad. Tam spotreba BT by bola problemova. NIe je to na extremy.

Mapy - previest z rastru na vektor, no neviem. Zabil by si stym strasne vela casu a vysledok ??? Mozno aj preto mapy Garminu maju svoju cenu. Nechcem obhajovat ich cenovu politiku, ale mapy su dobre.
našrot (126)|28.3.2005 23:06
A to máš v autě rozdvojku? Zvlášť napájení GPS a zvlášť PDA? Nesnáším v autě kabely navíc.. a co se týče pobytu venku - BT GPS si přimontuješ na čepici? :o))

A pokud jde o to routování - jde mi o ty free české mapy - jsou vektorové, mají toho v sobě docela dost, ale ani MapSource ani Que není podle nich schopný vytvořit cestu... Tedy z těch bych rád udělal routovatelné mapy...

Mimochodem, ani nevím, jestli jsem zmínil, že když si člověk koupí GPSku se City Select (a např. ta moje cfQue podle Garmin jiné mapy než CitySelect prý neumí..), tak si už vlastně nemůže koupit jiné mapy, než ty, které k ní dostal..? Chtěl jsem si koupit CitySelect Europe a nemůžu, protože se samostatný neprodává ;o)
chalko (36)|29.3.2005 08:29
- este kabel na na mobil do stojanku
- obcas aj NB
- este siric RA-46 - je to vecicka, ktora prenasa GPS signal do vnutra auta, nakolko atermicke skla su pokovene a neprepustaju signal do vnura. Na strechu supnem magnetku cez zadne okno a vnutri mam vysielac, vzdy signal za plne a vzdy vsetky satelity v dosahu.
Kable mam tak riesene, ze nic nie je vidiet, je to v prirucnej schranke spolujazca. Mamvam tam aj GPS BT, vdaka RA-46 mam perfekt signal vsade, tak to nemusim vykladat na palubovku. BT zabezpeci prenos do PDA.

V europe som sa nestretol s predajom, ze by Garmin predaval spolu s GPSkom USA mapy. Mapy sa daju kupit aj v europe, ake len chces. Nie je problem kupit mapu USA, Kanady,.....

Treba si vybrat GPSko, ktore ma podporu NMEA a Garmin protokolu. Zrovna si trafil na to, ktore ma len Garmin protokol. To je smola. Da so povedat ze skoro vsetky maju oba protokoly, az toto nestastne CF1620. Aj najjednoduchsie eTrexi zvladaju oba protokoly.

Momentalne mam Garmin GPS10 a som nim nadseny - dnes som rozbehal SK-lokalizaciu Que na PDA a SK-hlasky pri autoroutingu. Podla mna je to najlepsia volba pre autorouting pre CZ, SK, Euro.
našrot (126)|30.3.2005 20:06
No, tak takovou strojovnu bych si do auta zařídit nemoh, protože střídám dvě ;o) Tak proto by mi ty kabely vadily.

Jinak co se týče té mé GPSky, tak ta má trochu delší historii - já jí kupoval ve státech v době, kdy byla na trhu (v USA) asi měsíc, takže jí mělo strašně málo lidí, tudíž jsem komunikoval před zakoupením jen se zastoupením EU a US Garmin (CZ ještě o ní nic moc nevěděli) a ti mi jednak tvrdili do očí (mailem ;o) ), že mi bude fungovat s jakýmkoliv PDA, co má WinCE 3.0 a vyšší a s jakýmikoliv mapami. Takže jsem nehorázně naletěl 2x (sice mi pak říkali, ať jí klidně vrátím, jenže jsem zaplatil 86 CND za to, že zásilka přešla US-CND hranice a kdybych to vracel, tak je zplatím znovu a měl bych tak za cenu téměř celé GPS akorát účet od UPS :o). Ale paměť v GPS se mi hodí i teď a ohybací anténa taky. Ještě holt budu shánět ten překladač, CZ mapy Garmin budu mít taky časem. To s možností koupení EU map mi řekli tu na zastoupení - tedy můžu koupit mapy zvlášť, ale jen CityNavigator, který prý (dle Garmin US a EU) není s mojí GPS kompatibilní. CitySelect bych si mohl koupit jen s GPS. A ještě co se týče Garmin a NMEA protokolu - tak oficiální vyjádření Garminu US je, že nové GPSky budou mít už jen Garmin, protože tak chtějí podporovat svoje mapy. GPS 10 je prý výjimka, protože je 1. BT...
chalko (36)|30.3.2005 20:45
Kupovat GPS CF1620 koli pamati (64MB), za tu cenu mas Microdrive s najvacsou kapacitou :) , to je slaby argument. Pozri ceny CF kariet. To je trochu pridraha karta, ked GPSko nemozes poriadne pouzivat.

O tom, ze Garmin bude v novych GPSkach podporovat len Garmin protokol neviem, mam este GPSMAP60CS a su tam tiez oba protokoli (Garmin, NMEA a dokonca seriove+USB rozhranie). Toto GPSko prislo naraz na trh s CF1620 - rok (2004). Zistim ci novinka od Garminu - Guest podporuje NMEA format. GPSMAP60CS som pouzival do doby, kym doslo na trh GPS10.
Dnes som chcel GPS10 nainstalovat na PDA Qtec2060 (EurotelSK v akcii), ale BT na tomto PDAcku je asi len na okrasu. Instalacia SW bez problemu, funkcia BT - OFF.
našrot (126)|30.3.2005 22:09
Aha, já netušil, že to není tak jasné - před Looxem, tedy v době, kdy jsem kupoval GPSku, jsem měl Cassiopeiu E-125, která měla ubohých 32MB paměti a jen CF slot a váhal jsem, jestli si mám koupit GPSku na kabel a paměťovou kartu nebo hledat CF BT adaptér s pamětí a BT GPSku a pak jsem objevil cfQue 1620, tak jsem si říkal, že to je přesně to, co hledám. A když jsem jí, právě po několikerém ujišťování různých "světových" maníků od Garmin, že mi 100% bude v Cassiopeie fungovat, nainstaloval, tak jsem zjistil, že mi software totálně zasekne PDA a nefunguje nic než HW. A tak, když jsem volal hotline (ještě v US), jsem se jich ptal, jak to, že když říkali, že fungovat 100% bude, tak 100% nefunguje a oni mi na to řekli, že se teda spletli a že tu GPSku testovali jenom na Dell Axim X5... Takže fakt super podpora. Načež pak tedy po mě chtěli, ať jim pošlu specifikace PDA a že to rozchodí (nefungovalo to i kámošovi na Loox 620BT), tedy jsem jim poslal všechno možné a už se neozvali. Takže jsem je upozornil a jejich odpověď byla, že to zkoušet ani opravovat nebudou, protože v manuálu mají, že to fungovat má a že je to moje blbost. A od té doby, když napíšu na support, tak se žádné odpovědi nedočkám. Asi už mě mají ve spam filtru ;o)

A co se týče toho vyjádření Garmin: viz článek zde.

Quest taky znám, taky jsem na něj koukal (koupil si ho příbuzný a je spokojený) a včera jsem prolítával test v nějakém německém AutoMotor und Sport a hodně to tam sepsuli (k ničemu nepřipojitelné - jen Garmin protokol, bez hlasové navigace, bez automatického přepočítávání trasy atp.). Ale taky skopci jsou hovada - vyhrál to nějaký jejich šílený přístroj, ke kterému se musí koupit GPS anténa zvlášť či jak ;o)
chalko (36)|30.3.2005 22:19
Quest .... si si isty ????

GPS navigátor Quest obsahuje množstvo funkcií, toto sú niektoré z nich:
- automatické plánovanie trasy s navigáciou po jednotlivých križovatkách sprevádzané hlasovými inštrukciami o jednotlivých prejazdoch a odbočeniach
- rýchly procesor pre ľahký výpočet najlepšej trasy a okamžitý prepočet pri zlom odbočení
- vnútorný lítium-ion akumulátor, ktorý umožňuje až 20 hod. prevádzku na jedno nabitie
- prepojenie pomocou USB pre rýchlejšie nahrávanie máp z MapSource CD
- 256 - farebný displej, jasný, ľahko čitateľný aj pri priamom slnečnom svetle, ktorý výborne zobrazí všetky mapové inštrukcie a detaily máp

Az na ten protokol, co si musim overit sa mi to nezda.
Inal VistaC a LegendC tiez overim.
našrot (126)|31.3.2005 00:09
No, taky jsem se těm neduhům, co ti skopci jmenovali, divil, protože na webu má Garmin něco úplně jiného. Ovšem je taky fakt, že US verze se od EU liší např. i pamětí... Tak nevim.
kopacek (466)|31.3.2005 10:55
[QUOTE="chalko"]- este kabel na na mobil do stojanku
- obcas aj NB
- este siric RA-46 - je to vecicka, ktora prenasa GPS signal do vnutra auta, nakolko atermicke skla su pokovene a neprepustaju signal do vnura. Na strechu supnem magnetku cez zadne okno a vnutri mam vysielac, vzdy signal za plne a vzdy vsetky satelity v dosahu.
Kable mam tak riesene, ze nic nie je vidiet, je to v prirucnej schranke spolujazca. Mamvam tam aj GPS BT, vdaka RA-46 mam perfekt signal vsade, tak to nemusim vykladat na palubovku. BT zabezpeci prenos do PDA.

V europe som sa nestretol s predajom, ze by Garmin predaval spolu s GPSkom USA mapy. Mapy sa daju kupit aj v europe, ake len chces. Nie je problem kupit mapu USA, Kanady,.....

Treba si vybrat GPSko, ktore ma podporu NMEA a Garmin protokolu. Zrovna si trafil na to, ktore ma len Garmin protokol. To je smola. Da so povedat ze skoro vsetky maju oba protokoly, az toto nestastne CF1620. Aj najjednoduchsie eTrexi zvladaju oba protokoly.

Momentalne mam Garmin GPS10 a som nim nadseny - dnes som rozbehal SK-lokalizaciu Que na PDA a SK-hlasky pri autoroutingu. Podla mna je to najlepsia volba pre autorouting pre CZ, SK, Euro.[/QUOTE]

Re: Chalko Ahoj, vidím, že máme neuvěřitelně shodnou kombinaci našich technických "mazlíčků" (hx 4700, N6230, GPS10 - BTW to je naprosto dokonalá záležitost - a GPS60CS), to je skoro na nějaký sraz ;) Chci se Tě zeptat na ten šířič signálu ra-46, který se mi začíná velmi pozdávat:
1. Je součastí externí anténa s magnetkou?
2. Na kolik Tě to přišlo včetně dopravy?
3. Lze to objednat přímo na jejich stránkách?
Díky za odpověď.
netron (129)|31.3.2005 23:16
Na otvorenie map v img subore sa da este pouzit Russa.
bebe814_ce4you (0)|4.4.2005 19:31
chalko:

mam otazku k GPS 10, standartne komunikuje v Garmin protocole, ktory pozna aj GarminQue v PPc. Ak to spravne chapem keby som chcel pouzit GPS 10 mimo PDA napr. priamo s telefonom (aplikacie na smartphonoch podoporuju zvacsa NMEA) tak musim vzdy menit protocol cez ten sensor konfigurator v PC?
našrot (126)|4.4.2005 23:00
Tak už mi konečně v té mé šílené GPSce fungují české mapy (teda CitySelect 6 Europe, který až tak podrobnou ČR nemá, ale aspoň něco - Praha a další města jsou po adresách). Navigace je relativně slušná, ale má samozřejmě několik vad, které např. nemá takový Destinator:
a) řekne akorát 100 nebo 50m před tím, než se má odbočit a pak už neřekne např. "Turn right now." (což dělají např. v podstatě všechny "in car" navigační systémy.. až na VW Schade ;o) ).
b) přepočítává trasu jenom když se jede - tedy pokud uhnu z trasy, ujedu třeba 50-100m a zastavím např. na červenou, tak trasa nezačne přepočítávat

Pozitivní je:
a) relativně velká podrobnost mapy Prahy (+Brno, HK, MB a ještě něco), pokrytí silnic a vsí jinde odpovídají víceméně mapě světa ;o)
b) dost rychlé přepočítávání trasy i když má na výběr hodně ulic či silnic

A pokud se týče přístroje, tak je dost málo citlivý - jakmile se jede mezi domy v užších ulicích, tak ztratí satelity a pokud je má, tak je schopný dosáhnout přesnosti tak 30m... a co s tím ještě souvisí je relatině dlouhý stratovací čas - Quest vidí třeba 9 satelitů v plné síle hned a během 10-20s se chytne, cfQue na stejném místě nevidí nejdřív nic, pak za 10-20s 3-4 satelity a za 50s až 2 minuty se chytne... I když je fakt, že někdy má chvíle, kdy se chytne taky do 20s, ale je to asi náhoda.

Takže zatím mě pořád akorát štve, že nemá ten NMEA protokol, abych mohl používat i jiné a lépe hlasově navigující mapy ;o)
našrot (126)|13.4.2005 20:51
Tak ještě k cfQue po delší době (poslední test cestou do Švýcarska) - fakt nemůžu na 100% doporučit, i když relativně spokojený jsem jak s mapami, tak s rychlostí přepočítávání i se samotnou navigací, ale mám další mouchy:
1) má malou citlivost - pokud je naprosto ideální počasí, sluníčko, bez mráčku, tak na volném prostranství ztratí všechny satelity. Průměrně jednou za 15 minut tak na 30s. Obdobně funguje jakmile se vjede mezi baráky.
2) hlasová navigace - měla by mít navíc možnost nastavení kdy chci slyšet "příkaz" (říká to naprosto náhodně, na dálnici moc brzo a opakuje to např. až 100m před odbočením, což je na dálnici pozdě). Stejně by chtělo lépe vyjadřovat, že mám vyjet prostřední silnicí (když se třeba dálnice dělí na 3x), protože rada "keep right" není zrovna optimální...
3) navigace v tunelu - když vjedu do tunelu, tak to navigátor ví s jistotou na 100%, přesto, pokud si všimne toho, že nemá satelity později, než ujede šipečka ze silnice, tak začne přepočítávat trasu... existuje vůbec nějaký navigační SW pro PDA, který by uměl být alespoň neaktivní v tunelu?
chalko (36)|13.4.2005 21:50
Skusim odpovedat na tvoje dotazy :
1 - existuje zosilovac GPS signalu, RA-46, citaj vyzsie, uz som ho do tejto diskusii jednemu diskuterovi dodaval a nevie si ho vynachvalit. Vsetky viditelne satelity skoro zaplne.
2 - uz mame slovensku hlasovu navigaciu. Aku verziu Que pouzivas? Pozri sa po novsej verzii. Treba sa naucit ako to funguje a potom sa to da.
3 - ak mas GPS s elektronickym kompasom, tunel Ti nerobi problem, napr Garmin GPSMAP60cs. BT a CF gpska takuto moznost este nemaju. Garmin musi mat nieco v supliku, aby mohol ponuknut dakeho nasledovnika napr. GPS10 .;)

a este tu mam nezodpovedane pre bebe814
GPS10- ak chces iny format, prilozenym SW si to prepnes.
Inak nevidim dovod pouzivat iny SW ako QUE. No este OziCE, ak chybaju dake mapy. Sucastou GPS10 je cela zapadna europa vratane celych Ciech s podporou autorutingu na uroven ulic. Slovensko je tiez uz k dispozicii.
Dnes sme odovzdavali s funkcneny mobil QTEK2060/MDA2 s GPS10 a celkom stihal. Akurat sa musel cely fleshovat, BT nefungoval korektne.
beatl (9)|14.4.2005 00:19
Ještě k citlivosti Gps10.Po měsíci používáni můžu konstatovat,že jsem citlivějši gps ještě neměl a to jsem jich za posledních 7 let měl možnost vyzkoušet desítky(snad jen ACER N35 měl lepší).Žádné vypadavání signálu nebo pomalý start (asi máte pánové smůlu na nějaké vadné kusy).Vypadáváním signálu na 30 s může být způsoveno šetřičem baterií(ukončením při nečinnosti).
chalko (36)|14.4.2005 07:36
GPS10 je s citlivostou velmi velmi dobre. Ale su pripady, ked zosilenie signalu ma svoj vyznam a je ziaduce, aby sa nestratila presnost. To sa tyka vsetkych GPS.
(zle pocasie znizuje presnost, velka zastavba, jazda po lesnych cestach,...)

GPS10 osobne pouzivam a som snim max spokojny.
Padluke_ce4you (49)|14.4.2005 09:03
pro bebe814:
co se tyce protokulu tak je to takto:

vzdy po zapnuti bezi komunikace na protokulu NMEA,
nRoute nebo Que si GPS 10 prepnou do protokolu GARMIN ve kterem pristroj setrva az do vypnuti.
ale to uz asi vite:-))))

jinak mam gps10 a nemuzu si ji vynachvalit co se tyce citlivosti a rychlosti:-)))
ale co se mi stalo pri navigaci po Cr bylo ze me hnal po kruhovem objezdu vlevo:-))))) no snad nova verze Atlasu10 to vezme v uvahu:-)
Padluke
našrot (126)|14.4.2005 20:42
chalko:
ad 1) zesilovač signálu je hezká věc, ale zase potřebuje externí napájení ;o) A jak jsem psal, víc než jeden přenosný kabel si nemůžu dovolit. Jinak má občas, jako třeba dneska, takové stavy, že se nechytne ani za půl hodiny - vidí max. jeden nebo dva satelity, někdy třeba i víc, ale na té GPS info stránce jsou všechny naskládané na jednom bodě. Většinou pomohl reset PDA případně ještě vyndání a zandání GPSky, ale dneska vůbec nic. Kéž bych jí mohl vrátit nebo aspoň vyměnit (třeba je jen vadná...). Fakt mě Garmin štve čím dál víc, protože zásadní věci ve specifikacích přístroje neuvádí a hlavně naprosto nereaguje na otázky ode mě (myslím oficiální EU support, v Picodasu jsou v pohodě)...
ad 2) mám poslední verzi Que - 2.6 a ta to nastavení ještě nemá. Samozřejmě, že se dá podle toho jezdit velmi dobře, jde jen o zvyk, ale prostě těch pár drobností by vyhovovalo.
ad 3) tunel je otázka SW. Kdyby nebyl Garmin americký, ale programoval ten Que SW někdo, kdo při tom aspoň z 25% používá mozek (což se u amíků v 90% případů stát nemůže), tak by s tunelem uvažoval - na mapě je, vjezdovou rychlost znám a pokud nevidím satelity, tak jsem pořád v něm. Jednoduché okrajové podmínky, které zaberou pár řádků kódu. A nepotřebuju na to žádný kompas ;o)

beatl: šetření baterií nemá na vypadávání signálu vliv - PDA se při spuštěném Que nevypne ani když běží jen na baterky, navíc jsem ho v tu dobu měl zastrčené v nabíječce ;o)
beatl (9)|14.4.2005 23:45
U MDA Compact při zapnutém šetřiči baterií dochází k vypnuti nebo zablokování Que a pak pomůže jen softreset.Proto jsem si myslel,ža by tomu mohlo být i u Looxe.
autogen (2)|1.5.2005 09:34
Garmin mapy v PDA noazaj prehliada soft Russa ale zial nezvlada navigaciu.Teda navigaciu zvladne ak si vyklikate cestu ale to je nanic.Nevie pouzit body v garmin mape :-(.Ja som zatialzial nenasiel soft ktory garmin mapy vie aj z navigaciu .Skoda
Dilbert_ce4you (3)|22.9.2005 16:09
[QUOTE="našrot"]Ale nyní přichází šok a důležité upozornění - GPS Garmin CF Que 1620 pracuje jen a pouze s protokolem Garmin, který není ani trochu kompatibilní s ani jedním celosvětovým standardem (NMEA a SiRF),... ... Ale kdyby se tu našel nějaký šikovný programátor, co je takový překladač Garmin -> NMEA pro něj hračkou, tak mu klidně odpovídající sumu za ten prográmek, co mi zprovozní další mapy, zaplatím ;o) Specifikace obou protokolů jsou na webu volně ke stažení, takže by v tom snad neměl být problém...
[/QUOTE]
Potřeboval bych naprogramovat vlastní aplikaci pro Pocket PC, která načítá pozici z GPS příjmače. Příjmač CF Que 1620 by byl pro mě ideální řešení, ale podle příspěvku (viz citace) to lze jen přes protokol GARMIN.

Na stránkách www.garmin.com jsem k tomuto příjmači v sekci FAQ našel odpověď na otázku 4 (http://www.garmin.com/products/faq.jsp?product=010-00290-00):

"The Garmin iQue does not have the capability of performing real-time tracking. The iQue does not output data that the computer can use to determine its position for tracking purposes. The HotSync process is the only communications channel and does not have the ability to stay on continuously to transmit/receive data"

Podle mě to znamená, že data z příjmače CF Que 1620 nelze načítat přes žádný protokol-(((
(rád bych se pletl).

Víte o tomto něco víc? Víte o někom, komu se z příjmače CF Que 1620 podařilo dostat jakákoliv data?

Díky za odpověď.