Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Výběr mezi Acer n30 a Palm Zire 72

Budulman_ce4you (31)|8.3.2005 18:28
Chci si koupit můj první PDA a nemůžu se rozhodnout mezi "PocketPC" Acer n30 a "Palm" Zire 72
Chtěl bych na něm poslouchat mp3, číst knížky, sem tam používat mapu, koukat na filmy a hrát nějaké ty hry (také emulátory např. Gameboy, PCE, a podobně)
Může mi někdo poradit, který mi bude více vyhovovat?!

Předem díky za jakoukoliv radu.
ifco_ce4you (186)|8.3.2005 18:40
Kolega ma Zire 72. Cakal som od ZIRE viac. Napr film co u mna na n30 beha uplne v pohode tak na ZIRE 72 je trhany. Ak planujes synchronizovat s Linuxom tak jedine ZIRE. ActiveSync je zase na Windows vychytanejsi a pohodlnejsi.Takze tazko povedat co je lepsie.Ale samozrejme podla mna n30 :)
Budulman_ce4you (31)|8.3.2005 18:54
Jak jsem tak koukal po internetu, tak je n30 levnější a rozhodně dostupnější než Zire 72. Ten skoro nikde nemají... Foťák nepotřebuju, ten mám. Takže zatím asi vyhrává n30. Jak je to s těma emulátorama? Funguje to nějak?
Pokud funguje, potom jaké jsou problémy a tak?
Díky za odpověď.
Kája_oldd (759)|8.3.2005 19:04
Těžko říct, kámoš má zire 72 a já a620 a pořád vedeme o tomhle spory (néé hádky, my se o tom bavíme rádi;) ) Uznávám, Z72 je slušně vybavený-ten bluetooth (sákt, já ho a620 nemám-moc velká chyba, ale u ppp spíš vyjímka) a 1MPx foťák docela ujdou, i to jakž takž nahrává video, ale praxe mě moc nenadchla, a budu mluvit nezávisle. Čtvercový displej je např v excelu dobrý, ale u filmů...no hrůza...rovněž software je podle mě příjemnější na ppc. Kámošovi scháním programy ne kde co a hrůza...že to ve standartu nepřijme ani soubory s neznámými koncovkami mě poměrně překvapilo, ale jinak je prý spokojený ten kámoš. Ale nejsem si jist ohledně výkonu n30-jak zvládá např. filmy...atd. Ale to už asi máte zjištěné.
Těžko říct, zire mi přijde ohledně hardwaru o hoodně lepší, ale ten asi bych chtě spíš wokna. (já bych nejraději sáhl po výkonějším ppc, třeba ten můj stávající, neco T5, ale to už je jná cenová kategorie);)
Budulman_ce4you (31)|8.3.2005 19:10
Cena mě právě omezuje, počítám něco kolem 7000,- . Co jsem koukal po software, na PPC je toho všude spousta, na Palm je to už horší. Možná jsem hledal špatně, kdyžtak ať mě někdo opraví. S Excelem moc nepočítám, spíš asi multimedia. V tom rozhodně vede PPC.
Uni (140)|8.3.2005 19:13
Tak premyslim nad smysluplnosti otazky na tomto foru:? Napr na palmhelpu se nekdo ptal na Tre650 vs MDA Compact, samo, ze i pres pomerne strizlive nazory vyhral Treo650. Zde to bude stejne, ale naopak:)

Ale abych se take vyjadril, ja osobne bych rozhodne bral Zire72, QVGA u PPC je od dob co ma PalmOne Hires, nebo nedej boze Hires+ proste muzeum. (2 roky z5!)
Ostatni HW je vesmes stejny, SW sezenes take obdobny, ale mizerny display nicim nedozenes.
Drummer_ce4you (42)|8.3.2005 23:06
[QUOTE="Budulman"]Cena mě právě omezuje, počítám něco kolem 7000,- . Co jsem koukal po software, na PPC je toho všude spousta, na Palm je to už horší. Možná jsem hledal špatně, kdyžtak ať mě někdo opraví. S Excelem moc nepočítám, spíš asi multimedia. V tom rozhodně vede PPC.[/QUOTE]

www.palmgear.com
Dzejkob (286)|9.3.2005 08:26
Me se Zire 72 z Palmu libi asi nejvice.Je to mala masinka dobre vybavena za slusnou cenu.Bohuzel mi vadi nekolik veci, kvuli kterym bych do ni nesel. 1) vydrz baterie, tedy jeji nevymenitelnost(klasicka vada vsech Palmu :no: 2) malinkaty displej(to ze ma vyssi rozliseni je putna) 3) Je to Palm OS :D.Jinak pro nekoho, kdo je limitovan cenou to neni tak jednoznacne a volba je slozitejsi.
ifco_ce4you (186)|9.3.2005 10:41
Trocha sme sa dostali mimo od temy.Pytal sa na na acer n30 a Zire72. Mimochodom n30 nema vymenitelnu baterku.
Zatial som s n30 spokojny.Filmy, mp3 bezi bez problemov. Sem tam protestuje spojenie s T610 ale stane sa to zriedkavo, sem tam ho musim 2x resetnut (soft reset) pretoze niekedy je po soft resete spomaleny. Ale to su drobne chyby. Nic nie je dokonale.
Budulman_ce4you (31)|9.3.2005 11:23
Taky mě u Palmu Zire 72 zaráží ten kus v displayi, který je vlastně pro zobrazení nepoužitelný. (Čímž se zmenšuje úhlopříčka).K té n30 - S telefonem (prozatím) neuvažuji propojení, pouze s PC a to myslím jde přes USB, popř, bezdrátově přes IRDA, má vlastně Bluetooth? Někde píší že má, někde že nemá, co je pravda? Mp3 jde - super, filmy taky - super, knížky jsou samozřejmost, co ty hry a emulátory? Jsou nějaké zkušenosti?
Wuffi (1599)|9.3.2005 11:45
[QUOTE="Budulman"]Taky mě u Palmu Zire 72 zaráží ten kus v displayi, který je vlastně pro zobrazení nepoužitelný. [/QUOTE]

Myslis Grafitti plosku?
Jinak celkove Palm je vskutku hodne dobry, obzvlaste pro hracicky a skalni fanousky co u nej zustavaji i kdyz umira. Sam si nekdy postesknu po Tungstenu C, jenze kdyz si pripomenu trable co s nim byly...
Kazdopadne pokud jde o solidni praci bez nutnosti dokupovat si dalsi APPS tak bych se spis priklanel k PPC. Pokud taky vic o bezproblemova multimedia, take PPC.
Uni (140)|9.3.2005 11:57
Ten kus v displey se jmenuje Graffiti ploska:) a slouzi k zadavani dat a ovladani OS. Ale je to jiz lehce prezite, Palmy jiz pouzivaji Graffiti 2, ktere funguji po celem diplay, cili ta ploska jiz neni tak nutna. Skus se treba podivat po starsim T3.
Wuffi (1599)|9.3.2005 12:00
[QUOTE="Uni"]Ten kus v displey se jmenuje Graffiti ploska:) a slouzi k zadavani dat a ovladani OS. Ale je to jiz lehce prezite, Palmy jiz pouzivaji Graffiti 2, ktere funguji po celem diplay, cili ta ploska jiz neni tak nutna. Skus se treba podivat po starsim T3.[/QUOTE]

Po tom se radeji nedivej neb ma opravdu mizernou vydrz.
Uni (140)|9.3.2005 12:00
No tvrdit o firme, ktera JEDINA dela min. 50% prodeje PDA je vskutku odvazny cin:D
Ale je fakt, ze momentalne ve vyvoji zaostava, tady se ukazuje vyhoda vice vyrobcu u MS OS.
Uni (140)|9.3.2005 12:02
[QUOTE="Wuffi"][QUOTE="Uni"]Ten kus v displey se jmenuje Graffiti ploska:) a slouzi k zadavani dat a ovladani OS. Ale je to jiz lehce prezite, Palmy jiz pouzivaji Graffiti 2, ktere funguji po celem diplay, cili ta ploska jiz neni tak nutna. Skus se treba podivat po starsim T3.[/QUOTE]

Po tom se radeji nedivej neb ma opravdu mizernou vydrz.[/QUOTE]

Zasuvek je vsude dost;)
Wuffi (1599)|9.3.2005 12:08
[QUOTE="Uni"]No tvrdit o firme, ktera JEDINA dela min. 50% prodeje PDA je vskutku odvazny cin:D
Ale je fakt, ze momentalne ve vyvoji zaostava, tady se ukazuje vyhoda vice vyrobcu u MS OS.[/QUOTE]

Byvavalo:)
Wuffi (1599)|9.3.2005 12:11
[QUOTE="Uni"]Zasuvek je vsude dost;) [/QUOTE]
Mno to je sice velmi vtipne ale PDA co by mi po 3.5 hodinach vyplivlo kvuli vybite baterce uprostred prace bych vyhodil do nejblizsiho odpadkace:sarcastic:
Uni (140)|9.3.2005 12:16
Prace? On se pta na hry, emulace, filmy, na to potrebujes stejne velke podsviceni a beh CPU na max, takze si na baterii stejne moc neuzije:)
Ale mas pravdu, je to spatna vydrz, musi si vybrat on podle svych preefernci a potreb. Me napriklad mensi vydrz nevadi, radsi mam kvalitni display.
Wuffi (1599)|9.3.2005 12:29
Z72 by mel mit vydrz slusnejsi nez ten T3. Jsem mu rikal ten T3 hlavne ze nebrat, ten je fakt s vydrzi na stiru a myslim ze pri tom pouzivani o jakem mluvis by mel accu vycucle raz dva.
Uni (140)|9.3.2005 14:19
Ono je to nakonec opravdu jedno, co si clovek poridi. V globalu se da rici, ze vsechny tyhle masinky umeji to same, jen treba v jinem kabatu a za jine:$: :)
ifco_ce4you (186)|9.3.2005 14:35
To Budulman:
Ano n30 ma bluetooth. Navyse obsluhovany WidComm softom co je asi to najlepsie na bluetooth. BT bezi na n30 uplne v pohodicke. Aj ActiveSync cez BT (cez infra som neskusal).
Hry bezia.Ale je tu problem s tym ze n30 nema klasicke ovladacie klavesy. Nie som zastanca hier takze to nevadi.Na druhu stranu v hrach si vychutnas zvuk pretoze miesto kurzorovych klaves je celkom slusny repracik.Emulatory som neskusal.
smarter (137)|9.3.2005 15:21
Trochu bych se vyjadril k tem emulatorum.
Emulaci pouzivam na svem asusu620 ktery ma 400 MHz CPU a vsechny emulovane hry v pohode bezi na 200-300MHz, ale u gameboj her (myslim advance) je pri techto rychlostech nepatrne kousani, pricemz na 200 MHz je to temer nehratelny, pekne GBA hry se malinko kousaji i pri plnem vykonu. Neni to tak hrozne,ale kdyz to uvidite behat napriklad na desktopovym emulatoru, postrehnete ten rozdil.
Takze pokud ma n30 CPU srovnatelny s 300MHz Xscale, tak strasna spousta her bude v pohode behat, avsak na ty "3D" GBA hry to preci jen stacit nebude. Nechci nic tvrdit, n30 jsem jen jednou drzel v ruce a nejak nemuzu posoudit ten vykon.
ALE TED RANA POD PAS!!!!!!!!! n30 nema smerovy ovladac a tento fakt jednoduse dela tlustou caru pres emulaci her na Aceru. Ze stejneho duvodu nehraju emulovane hry na ipaqu4700, ktery ma touchpad. Je pravda, ze tlacitka se daji namapovat avsak pochybuji, ze to bude idealni reseni. Taky by mozna slo pripoji klavku pres usb host, pak bys ale ze sveho "gameboje" mnel mensi kompik.
No tak nejak.
freeman_ce4you (428)|9.3.2005 15:55
palm nema usb host :D :yes:
Budulman_ce4you (31)|9.3.2005 16:33
Ještě jsem koukal po Fujitsu-Siemens Loox 410, ten má 300MHz procesor a měl by na tom být o něco líp, než n30.
ifco_ce4you (186)|10.3.2005 09:48
No ano aj nie :) Ma 300MHz od Intelu. Acer ma 266MHz od Samsungu. Odporucam ti pozriet recenziu na n30.
Jarek72 (37)|10.3.2005 20:18
Ja jsem mel Zire72 bylo to moje prvni pda. Dlouho jsem se rozhodoval jestli ppc a nebo palm nakonec vyhral palm. Filmy zadnej problem s trhanim.MP3 bez problemu. Hry vsechny v pohode.Emulatory (napr. Genesis,AtariST,SNES,NES ...) bez problemu s rychlosti jen u nejakych kdyz jsem dal i zvuk tak se to kapanek zpomalilo. S ovladani v emul. na ppc kdyz das obraz na vodorovno nevim jak to je, samotnyho by me zajimalo jestli jsou ty hry pak hratelny.
Displej 320x320 ok, kdyz jsem se pak podival na ppc 320x240 bylo poznat mensi rozliseni ale zase je vetsi. Nekdo pohrda palmOS ze nemam "multitask." neni problem si pustit mp3 nebo icq do pozadi a delat neco jinyho.
Na praci bych jednoznacne bral PALM a na hry a multimedia asi PPC.
Wuffi (1599)|10.3.2005 23:23
[QUOTE="Jarek72"]Ja jsem mel Zire72 bylo to moje prvni pda. Dlouho jsem se rozhodoval jestli ppc a nebo palm nakonec vyhral palm. Filmy zadnej problem s trhanim.MP3 bez problemu. Hry vsechny v pohode.Emulatory (napr. Genesis,AtariST,SNES,NES ...) bez problemu s rychlosti jen u nejakych kdyz jsem dal i zvuk tak se to kapanek zpomalilo. S ovladani v emul. na ppc kdyz das obraz na vodorovno nevim jak to je, samotnyho by me zajimalo jestli jsou ty hry pak hratelny.
Displej 320x320 ok, kdyz jsem se pak podival na ppc 320x240 bylo poznat mensi rozliseni ale zase je vetsi. Nekdo pohrda palmOS ze nemam "multitask." neni problem si pustit mp3 nebo icq do pozadi a delat neco jinyho.
Na praci bych jednoznacne bral PALM a na hry a multimedia asi PPC.
[/QUOTE]
Az na to ze to prehravani hudby v pozadi ci to ICQ v pozadi neni az tak stabilni, ze?
Kája_oldd (759)|10.3.2005 23:32
No palm má mčeci jen výhodu ve snadném využití jako flashdisku;)
Jarek72 (37)|11.3.2005 05:57
Wuffi: no nevim presne jak myslis stabilni s icq (program Chatopus) nebyl nikdy problem a s mp3 kdyz jsem spustil neco slozitejsiho tak se sem tam zasekla. Nevim jak je na tom ppc kdyz ti bezi mp3 a ty si spustits nejakou narocnejsi aplikaci jestli se pisnicka sekne nebo hraje pllynule dal.
Toto jsou moje zkusenosti.
Budulman_ce4you (31)|24.3.2005 11:54
Tak jsem si nakonec koupil HP iPAQ H1940
Spokojenost nejvyšší, čekal jsem spíš míň a je to super.
Jen si čvachtám. Je to moje první PDA, takže jsem asi ještě dost rozmlsanej.
Čas ukáže :-)
ifco_ce4you (186)|24.3.2005 12:39
Skoda ze sme ta nepresvedcili na n30 :) USB Host je k nezaplateniu. Pouzivam ho vlastne kazdy den ked pripajam flash disk. Tym ale nechcem povedat ce 1940 je zly.Su aj horsie PDA :D