Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak je to na Pocket PC s pamětí?

Pavel Koza (4761)|3.3.2005 10:33
Naprostá většina nových majitelů kapesního počítače už má jisté zkušenosti se stolními počítači a orientuje se alespoň v základních pojmech, mezi které rozhodně patří výraz počítačová paměť. Pokud se však pokusí své znalosti aplikovat přímo na oblast kapesních počítačů, může být v některých případech trochu zmaten. Proto vznikl tento článek, ve kterém si vysvětlíme základní pojmy, rozdíly mezi jednotlivými typy pamětí a rovněž představíme základní typy externích paměťových médií.

Přečtěte si celý článek.
CommanderZ (1798)|4.3.2005 13:55
to by pochopila i moje petileta sestra:yes: :)) Ale nez jsem to sel cist...tak jsem cekal ze se tam alespon neco dozvim. No co, je to prece pro novacky:yes: :sarcastic:
Whippy (206)|4.3.2005 14:11
Ja jsem ten novacek a nezbyva mi nez pekne podekovat. VYborne!:yes:
no1_ce4you (11)|4.3.2005 16:55
Četl jsem, že nějaká firma rozšiřuje RAM u PDA, u některých až na 256MB (nebo dokonce 512?) prostým přepájením SRAM čipů nebo štosováním na sebe. Nevýhoda, přijde se o záruku, takže ji dává tato firma. Není to zrovna zadara.
Máte s tím někdo zkušenost ? (ne že bych se k tomu chystal, ale přijde mi to zajímavé, u HX4700 prý umějí "jen" 128 )
hybo (3107)|4.3.2005 17:11
muzete mi rict, nac je tolik RAMky?
k.karel_ce4you (147)|4.3.2005 17:12
U 4700 ta sranda vyjde na 200$, celá uprava spociva v tom, že vyndají původní paměti 2 x 32MB a nahradí je 2 x 64MB chipy. Celkem sranda, ale bohuzel jde o BGA pouzdra a to si člověk doma na koleně nevymění.

beecher (9270)|4.3.2005 17:16
[QUOTE="no1"]Četl jsem, že nějaká firma rozšiřuje RAM u PDA, u některých až na 256MB (nebo dokonce 512?) prostým přepájením SRAM čipů nebo štosováním na sebe. Nevýhoda, přijde se o záruku, takže ji dává tato firma. Není to zrovna zadara.
Máte s tím někdo zkušenost ? (ne že bych se k tomu chystal, ale přijde mi to zajímavé, u HX4700 prý umějí "jen" 128 )[/QUOTE] Jo, PocketPCTechs, ale to neni nic noveho, proste vytahnou stare svaby a daji tam nove (s dvojnasobnou kapacitou - misto jednoho kousku silikonu jsou v tom svabu dva)...
S temi 256/512MB to nebude az tak zhave, protoze to se deje metodou "stohovani" (proste paralelne na stavajici svaby se priletuji dalsi svaby), jenze to nenabizeji asi z duvodu, ze bud se to do PPC nevleze (fyzicky) nebo to nefunguje...
No, ale ja pocitam, ze tak nekdy v cervenci jde Dell na upgrade...
hybo (3107)|4.3.2005 17:18
nac, vysvetli mi, nac?
beecher (9270)|4.3.2005 18:29
[QUOTE="hybo"]nac, vysvetli mi, nac?[/QUOTE] Protoze diky 64MB RAM ma problem s WiFi a BT drivery... Tot cele...
Tedy pokud se neobjevi nejaka ROMka, ktera by to opravila... Pokud se objevi, tak usetrim 200USD a dopravne... ;)
Miloš Strouhal (3997)|4.3.2005 18:34
Za 12 dní co mam Compacta jsem měl 1x problém s nedostatkem volné paměti. A to mam nainstalováno cca 30 programů, map, slovníků a aplikací včetně IDOSu, a to vše o celkové velikosti cca 180mega.. Je ale pravda, že bez pameťovky bych byl nahranej..
no1_ce4you (11)|4.3.2005 20:18
>muzete mi rict, nac je tolik RAMky?
Té není nikdy dost...apropo 640kB bude navždy dostačovat (viz. Vilík Brána)
Ne opravdu, 128MB v Looxu je pěkných, ale 64MB mě opravdu občas omezovalo. Z Flash běhají programy pomaleji a volné RAM mi stále ubývá.
Cena SRAM jde dolů, vývoj kupředu a technicky to asi není žádný problém, tak si myslím, že by top modely s VGA už mohly jít alespoň se 128 všechny. Na VGA displej jsem taky dost dlouho netrpělivě čekal.
Např. pro zprovoznění Windows pod emulátorem bochs je dostatek paměti potřeba - systémový disk není dobré mít na CF (bohužel na Looxu 720 mě nechodí console - vůbec netuším proč). Toto "využití" je diskutabilní (spíše pokus), tak prosím bez komentářů, ale emulaci DOSu dost využívám.

>bohuzel jde o BGA pouzdra a to si člověk doma na koleně nevymění
Souhlas. Sice jsem si před časem pomocí pistolky, odsávačky, žiletky a lupy přepájel v notebooku CPU za 2x rychlejší, ale chce to dost praxe a už by se mi do toho nechtělo.

>S temi 256/512MB to nebude az tak zhave, protoze to se deje metodou "stohovani"
No vždyť to píšu: "přepájením SRAM čipů nebo štosováním na sebe" (štosování = stohování)

>Protoze diky 64MB RAM ma problem s WiFi a BT drivery
Pokud tím myslíš rozšířený problém "insufficient driver memory available", tak to bych si opravdu tipnul, že je bug typu memory leak. Bohužel mi není úplně jasné, jakou paměť má hláška na mysli a jak přidělování paměti ve WM2003 funguje. Na PC bych si pustil Poolmonitor, ale tady opravdu nevím, jak bych to řešil (na Microsoftu jsem k tomu nic nenašel).
dodox (79)|4.3.2005 21:23
Tak teda pajet BGA pistolkou to bych chtel vazne videt!
no1_ce4you (11)|4.3.2005 21:34
Tak přiď :)
Chce to "special" hrot, přizemnit a hodně pevnou ruku. Začal jsem to kdysi používat na SMD součástky (přesto bych si už nyní raděj "něco" půjčil)
Ostříží zrak již mám z SE_VGA :D

edit: neměl bych sem už psát, aby mě náhodou nechtěl někdo následovat
MilanSu (823)|5.3.2005 12:05
Myslel jsem, že najdu v článku odpověď na téma instalovat aplikace na SD kartu nebo do hlavní paměti ? Jestli to dobře chápu, tak progam se při spuštění z SD karty natáhne do RAM memory a tam běží. Nedostatek RAM omezuje například velikost exportované mapy při navigaci. Má nějalký vliv na rychlost aplikace typ paměťové karty (SD,MMC,CF) ?
Kam instalujete aplikace vy ?
CommanderZ (1798)|5.3.2005 14:34
Do RAM jen to nejnutnejsi. Ja osobne pri spousteni nepozoruju zadnej rychlostni rozdil. A s tim kopirovanim do pameti to nemuze bejt 100% pravda. To bych potom Quakeho s desetimegovym pakopakem spoustel pul hodiny :? Osobne jsem kdesi cet, ze s tim kopirovanim je to u starsich PPC a palmu. Ale na jisto to nevim.:oops: :disgusted:
Žulda_ce4you (244)|6.3.2005 14:24
[QUOTE="CommanderZ"]Do RAM jen to nejnutnejsi. Ja osobne pri spousteni nepozoruju zadnej rychlostni rozdil. A s tim kopirovanim do pameti to nemuze bejt 100% pravda. To bych potom Quakeho s desetimegovym pakopakem spoustel pul hodiny :? Osobne jsem kdesi cet, ze s tim kopirovanim je to u starsich PPC a palmu. Ale na jisto to nevim.:oops: :disgusted: [/QUOTE]

Ano, u Palmu to tak je, apliakce se kopíruje do RAM a spouští se z ní.
tomosa11 (1)|11.3.2005 10:59
Prosim o pomoc mam HP Jornada 520 a necte mi CF pametove karty co s tim??? Dekuji moc Tom
Superbobo (121)|13.3.2005 03:41
Poridil jsem si nove MDA Compact v T-mobile prodejne a na krabici je napsano ve specifikaci "interni pamet 64 + 64 MB" - kde je ta druha 64MB pamet???
PavelR. (2184)|13.3.2005 07:13
... je to jen marketing. Těch dalších 64 MB je ROM, která je rozdělena mezi OS (pro uživatele nepřístupná), Storage a Extended_ROM.

PavelR.
Dominique (151)|13.3.2005 14:48
[QUOTE="PavelR."]... je to jen marketing. Těch dalších 64 MB je ROM, která je rozdělena mezi OS (pro uživatele nepřístupná), Storage a Extended_ROM.

PavelR.[/QUOTE]

hlavne ze je, ne? to nezni zas tak jako marketing... neni to pamet v pravem pda slova smyslu, ale svuj vyznam podle toho, co pises, ma pomerne velkej..?
PavelR. (2184)|13.3.2005 18:32
... no vzhledem k tomu, ze bezny uzivatel po precteni takove informace na krabici predpoklada, ze bude mit dostupne 64MB plus 64MB (viz vyse) tak bych to tak jednoznacne nevidel ... je to ale vec nazoru a zkusenosti pri posuzovani podobnych informaci ...

PavelR.
shiftik_ce4you (48)|24.4.2005 14:35
Je vhodné instalovat do iPAQ File Store?
Zdenek Malinsky (9781)|24.4.2005 15:12
Já bych řekl, že ano, už s ohledem na velikost RAM a ROM u Tvé 4700. Já mám u 4150 jen 2,85 MB, takže tam toho moc nedám. Taky slouží (iPAQ File Store) jako tzv. bezpečné úložiště", takže ani v případě prázdné baterie nepřijdeš o data, zde uložená.
PavelR. (2184)|24.4.2005 16:55
[QUOTE="shiftik"]Je vhodné instalovat do iPAQ File Store?[/QUOTE]

... v pripade hx4700 je to nutnost ...

PavelR.
shiftik_ce4you (48)|24.4.2005 22:44
Ještě se zeptám jak je to s rychlostí práce s pamětí v porovnani Storage/RAM/SDcard?
Pavel Koza (4761)|25.4.2005 08:07
[QUOTE="tomosa11"]Prosim o pomoc mam HP Jornada 520 a necte mi CF pametove karty co s tim??? Dekuji moc Tom[/QUOTE]

Pokud to dela i po HW resetu, tak nepomuze ani svecena voda (opravu u tak stareho zarizeni ani nenabizim). Pokud to po HW resetu funguje, je na vine nejaka aplikace a nezbyva nic nez ji najit.

[QUOTE="shiftik"]Ještě se zeptám jak je to s rychlostí práce s pamětí v porovnani Storage/RAM/SDcard?[/QUOTE]

RAM je jednoznacne, radove rychlejsi, ty zbyle dve jsou technicky to same a tak pomaly zapis a trochu rychlejsi cteni.
kultus (418)|19.7.2005 10:53
1. a ako je to prosim Vas s pamatou (typy) v MDA Compact
2. kolko je tam volnej pamate po hard resete...
...mam smartphone SDA eurotel (SK) a rozmyslam o Compacte len sa mi zda malo tej RAM pamate...

Diky za odpovede:)
hybo (3107)|19.7.2005 12:12
[QUOTE="kultus"]1. a ako je to prosim Vas s pamatou (typy) v MDA Compact
2. kolko je tam volnej pamate po hard resete...
...mam smartphone SDA eurotel (SK) a rozmyslam o Compacte len sa mi zda malo tej RAM pamate...[/QUOTE]

RAMky je dostatek, zatim se nestalo, ze by neco neslo...dulezite a porad pracujici aplikace do RAM, zbytek na SD (mapy, slovniky...)
kultus (418)|19.7.2005 12:33
[QUOTE="hybo"][QUOTE="kultus"]1. a ako je to prosim Vas s pamatou (typy) v MDA Compact
2. kolko je tam volnej pamate po hard resete...
...mam smartphone SDA eurotel (SK) a rozmyslam o Compacte len sa mi zda malo tej RAM pamate...[/QUOTE]

RAMky je dostatek, zatim se nestalo, ze by neco neslo...dulezite a porad pracujici aplikace do RAM, zbytek na SD (mapy, slovniky...)[/QUOTE]
fajn ale mna by skor zaujimalo kolko MB jej je...clanok som cital takze je tam pamat (typy) ako na beznom pocketPC???
Pavel Koza (4761)|19.7.2005 12:49
Pokud muzu verit sve recenzi;), tak po HW resetu je k dispozici cca. 40MB RAM a 8MB FlashROM.
vlado4 (71)|20.7.2005 08:39
Mňa zaujíma ešte iná vec. Ak nainštalujem aplikáciu napr. na Flash kartu, tak ju tam v pohode nájdem (ako v adresári na PC), môžem si z exe súboru vyrobiť zástupcu, toho potom skopírovať do StartUpu a pod., ale ako je to, keď nainštalujem aplikáciu rovno do RAM? Ako sa k tým súborom dostanem?
oltcit (1098)|20.7.2005 08:47
??????
Tak isto ako aj k súborom na karte. :D
beecher (9270)|20.7.2005 08:51
No prave...
Vetsinou programy nainstalovane v RAM jsou v adresari \Program Files...
vlado4 (71)|20.7.2005 09:09
To Beecher:
:yes: , to som chcel vedieť. Díky.
kultus (418)|20.7.2005 12:10
[QUOTE="Pavel Koza"]Pokud muzu verit sve recenzi;), tak po HW resetu je k dispozici cca. 40MB RAM a 8MB FlashROM.[/QUOTE]
hmmm...celkom vpoho takze ked budem vsetko instalovat na kartu(ak odhliadnem od flash ROM) tak mi na bez aplikacii ostane okolo 40MB RAM...este som nemal pocket PC ale aka je narocnost aplikacii na RAM (viem ze su rozne aplikacie ale s akou najnarocnejsou ste sa stretli).Mam smartphone s winmob 2003SE a jediny problem som mal s pocketIE ked mi padol lebo nemohol nacitat akurat celu recenziu MDA Compact(len asi polku) a ked som chcel prezriet 15 Mpx obrazok tak a zvacsenie na 100% bolo rozmazane...tak dik za odpovede
jvagner (5)|24.8.2005 08:10
Skvělé dva články, které vysvětlují jak je to s pamětí u WM (RAM, ROM, NAND, NOR, Persitent Storage...)

Why Persistent Storage Is A Good Thing http://blogs.msdn.com/windowsmobile/archive/2005/07/14/438991.aspx

RAM, ROM, NAND, NOR--that's a lot of capital letters... http://blogs.msdn.com/windowsmobile/archive/2005/08/19/453784.aspx


Pepa
stary_pes_ce4you (252)|22.12.2005 18:48
[QUOTE="kultus"][QUOTE="Pavel Koza"]Pokud muzu verit sve recenzi;), tak po HW resetu je k dispozici cca. 40MB RAM a 8MB FlashROM.[/QUOTE]
hmmm...celkom vpoho takze ked budem vsetko instalovat na kartu(ak odhliadnem od flash ROM) tak mi na bez aplikacii ostane okolo 40MB RAM...este som nemal pocket PC ale aka je narocnost aplikacii na RAM (viem ze su rozne aplikacie ale s akou najnarocnejsou ste sa stretli).Mam smartphone s winmob 2003SE a jediny problem som mal s pocketIE ked mi padol lebo nemohol nacitat akurat celu recenziu MDA Compact(len asi polku) a ked som chcel prezriet 15 Mpx obrazok tak a zvacsenie na 100% bolo rozmazane...tak dik za odpovede[/QUOTE]

Na PDA ti 40MB bude stacit bohate (teda samozrejme ak nie si manik do PDF dokumentov). Lebo vyse 15MB PDFka mi Acer N30 uz neotvara vobec, od 5 MB to seka. Inac na ET SDA je pamate zalostne malo, takze si na to musime zvyknut.
MrAndrew (12)|24.12.2005 17:59
Ted uz jen nejak vykoumat, jak by slo vypumpovat baterku az nadoraz (nebo aspon vic nadoraz) u tech starsich PPC :-)
Pavel Koza (4761)|24.12.2005 18:35
Pochybuju, ze to pujde. To by musel zmenit primo autor ROM. Neco jako maji nektere iPaqy, kde si tech 72 hodin muzete zmenit na hodnotu mezi 24-96 hodin.
Gaz_ce4you (0)|6.1.2006 11:07
Dobry den, jsem novacek v uzivani PDA a chtet bych se zeptat jestli se pri Hardware reset smazou i Windows? Diky FSC pocket loox N500 WM5
Maartin (33)|6.1.2006 11:13
Nesmazou, vse bude v takovem stavu, v jakem jsi PDA koupil.
badus (28)|12.1.2006 16:03
[QUOTE="Pavel Koza"]Pochybuju, ze to pujde. To by musel zmenit primo autor ROM. Neco jako maji nektere iPaqy, kde si tech 72 hodin muzete zmenit na hodnotu mezi 24-96 hodin.[/QUOTE]
Mel bych dotaz.. K cemu je vlastne tohle nastaveni "Uspani" u iPAQu?
martin14_ce4you (79)|18.2.2006 00:12
Takticky dotaz, nepochopil som ako SR rozlisi co ma zmazat v RAM a co nie, ked je to ta ista pamat?
Ku clanku: jednoducho napisany a jednoducho vyborny.

Mohli by ste to zopakovat aj pre iny hardwer v PPC?
Christopher (9)|8.3.2006 14:02
K tomu článku..pochopil jsem to správně, že na w2003se a starší je výhodnější kombinace 64ram/128rom, zatímco na wm5 128ram/64rom? (tedy s ohledem na energetickou náročnost a dostatečný výkon pda)
Saman_ce4you (1451)|8.3.2006 14:42
Spis obracene.. Na WM5 slouzi RAM jen pro beh, takze 64MB je dostatecnych. ROM se pak rozdeli pro OS(vcetne GSM radia a ER) a na Storage.. takze ci vic ROM tim vic Storage..
beecher (9270)|8.3.2006 15:08
Presne opacne bych rekl... :)
Pod WM5, ktere nejen, ze nepouzivaji RAM jako storage, zabiraji take programy v RAMce diky page poolu mene, nez u starsich WM. Proto vetsina novych PDA ma 64 MB RAM/128 MB ROM.

Ale obecne by optimalni bylo kdyby PDA melo vzdycky 128 MB RAM/128 MB ROM (ponejlepe 128/256).

To Martin14: WM si stale zaznamenavaji, kde je ten hranicni bod mezi RAM Storage a Program casti RAM. Pri SR se samozrejme neodpoji privod napeti, ale pri bootu systemu se proste smazne obsah toho, co je v Program pameti... V podstate stale "provadeji FDISK RAMky" (preparticovani) a pri softresetu provedou "format program: /q"... ;)

To Christopher: Ta volba je pro zmenu delky toho 72hodinoveho ochranneho rezimu (doba, pro kterou nejde zarizeni zapnout zduvody ochrany dat v RAM pred vybitim baterie)...
Christopher (9)|9.3.2006 11:53
Díky, trochu jsem se do toho zamotal, původně jsem to myslel jak jste mi teď napsali.. Zarazilo mě právě, že mají teď nová PDA 64RAM/128ROM (viz beecher), a zajímalo mě to i z toho důvodu, že se chystám ke koupi nějakého drobečka a rozhoduji se mezi FS LOOX 718 a LOOX C550, které mají velikost RAM a ROM "prohozené".. počkám si asi na recenzi C550 a uvidím..:)
miguelxxl (4)|4.10.2006 23:52
Mel bych na vas dotaz, nechal jsem svoje PDA asi tyden lezet, pak jsem se vratil a vsechna data byla pryc:( Jak jsem se taky docetl, chyba to neni, no mel jsem to vedet... Chci se zeptat, kde se da nastavit, aby mi vsechny ukoly, kontakty, smsky atd ukladalo na SD kartu.Diky za odpoved.
atomion (1159)|4.10.2006 23:58
To myslím nelze ale nejsem si jistý.

Na toto je nejlepší nějaký zálohovací program s automatickou zálohou sako je například Spb Backup. Bude vám to zálohovat sobory a zálohu pak ukládat na kartu pravidelnějak si to nastavíte (třeba každý den ve 20:01) ;)
miguelxxl (4)|5.10.2006 00:27
Dekuji za odpoved, urcite to zkusim. Ted jeste resim jednu vec, kontakty zpatky z outlooku do PDA, ale active sync stale pise attention required pro calendar, tasks i contacts.Nevite co s tim je?