Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 67

Téma: Jste spokojeni s GPS Fortuna Clip-on?

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

Po precteni prispevku v diskusich na ce4you, jsem nabyl dojmu, ze nic lepsiho nez Fortuna Clip-on neexistuje. Hlavne je vychvalovana citlivost v XT modu. Kdyz jsem ale patral i jinde a cetl nazory uzivatelu a recenze, tak uz to s timto prijimacem nevypada tak dobre. Kdyz to shrnu, tak citlivost v ST modu je oproti konkurenci horsi, v XT modu je citlivost sice vynikajici, ale zase se to nehodi pro rychly pohyb (jizda autem).
    Muzete se prosim podelit se svymi zkusenostmi s timto GPS, hlavne by mne zajimala:
    - citlivost a presnost v ST modu ve srovnani s konkurenci?
    - jake je zpozdeni v XT modu, resp. do jake rychlosti pohybu je to prijatelne?
    - zlepsi se rychlost odezvy v XT modu s lepsim prijmem?
    - spolehlivost?
    - funkcnost v ruznych navigacnich programech?
    - dosah BT?
    - pri prepinani mezi ST a XT je nutne restartovat BT komunikaci na PDA/notebooku?
    - kolik hodin v prumeru vydrzi v provozu?
    - v dokumentaci se pise, ze akumulator je totozny s ak. pro Nokie, je to pravda?

Jelikoz jsem zatim nemel s GPS prijimaci nic moc co do cineni, tak presne nevim, jake parametry muzu ocekavat od bezneho GPS prijimace. Hlavne by mne zajimalo, zda GPS prijimac bez XT je natolik citlivy, ze mu nevadi umisteni v kapse batohu ci bundy pripadne nejaka ta vetev stromu, tedy zda se clovek v tomto pripade neobejde bez GPS podporujici XT mod. Pokud by pro tyto ucely stacila GPS bez XT, tak uvitam doporuceni na GPS prijimace s BT.
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2004

Dost info o XTrac rezime (vcetne realne zakreslenej odchylky) je tu:
    http://www.gpsweb.cz/obtizne.htm

Obyvatel SMob
    Registrace
    Jan 2005

Umisteni v kapse ani vetve v lese nevadi

Proti GPS prijimaci va ute ovsem nema zadne PDA s GPS nejmensi sanci pokud se tyce reakce na zmeny rychlosti, dobu odezvy a presnost

Rekneme, ze je to v ramci tolerance - bezne je zpozdeni cca 0,5 - 1 vterinu - ale to je stejne u vsech prijimacu pro PDA

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od OLE
    Dost info o XTrac rezime (vcetne realne zakreslenej odchylky) je tu:
    http://www.gpsweb.cz/obtizne.htm
    Ten clanek jsem cetl. Spise bych ale uvital zkusenosti uzivatelu, tj. at se mohu rozhodnout, zda ma koupe Fortuny opodstatneni nebo staci koupit napr. Holux 230.

Registrace
    Feb 2007

Pokud nepotrebujes univerzalni GPS, jak do auta, tak na turistiku, tak si kup klidne neco jineho. Na co to chces?

Obyvatel SMob
    Registrace
    Jan 2005

Na pouziti v aute je to prakticky sumafuk - oproti standardni navigaci v aute je to porad silene nepresne - a neexistuje PDA a GPS, ktere by se vyrovnalo standardni autonavigaci.

Nemusi to nutne vadi, ale nepresne je to znacne. Precejenom original autonavigace ma mnohem lepsi data se kterymi pracuje a ze kterych pocita pozici.

Nováček
    Registrace
    Jan 2005

Citace Původně odesláno od petr22
    Na pouziti v aute je to prakticky sumafuk - oproti standardni navigaci v aute je to porad silene nepresne - a neexistuje PDA a GPS, ktere by se vyrovnalo standardni autonavigaci.

Nemusi to nutne vadi, ale nepresne je to znacne. Precejenom original autonavigace ma mnohem lepsi data se kterymi pracuje a ze kterych pocita pozici.
    Dovolil bych si nesouhlasit, záleží na podkladech. Pokud je dobrá mapa, lze i na PDA rozlišit např.to, v jakém pruhu po dálnici právě jedete.

Prostě tvrzení " šíleně nepřesné " mi přijde šíleně nepřesné )

Nováček
    Registrace
    Jun 2004

Jak došel Petr22 ke svým názorům vůbez netuším. Řekl bych, že nikdy s GPS v autě nepracoval. Přesnost určení pozice je dána jen přijímačem a troufám si tvrdit, že v případě součastných 12 kanálových přijímačů je dána jen podmínkami příjmu. Přesnost interpretace určené pozice do mapového podkladu je již závislá na přesnosti tohoto podkladu a je jedno jestli je to instalovaném navigačním systému ve vozidle, v PC nebo PDA.
    Pro praktické použití jsou mou známé software dostatečně přesné /nepotřebuji vědět jestli jedu po dálnici v levém nebo pravém pruhu.../

add Fortuna: mám ji více něž rok a naprostá spokojenost. Citlivost ve standartním módu je určitě vyšší než u několika testovaných typů GPS "myší", namá problémy ve městě, horách... XT mód jsem použil asi 2x vždy pro turistiku a ve velmi členitém terénu, vše OK. Ta poznámka o zpoždění v XT módu se týká takových aplikací jako je letecká navigace kde již o nějaké rychlosti můžeme mluvit.

Obyvatel SMob
    Registrace
    Jan 2005

Ke svym zaverum jsem dosel tak, ze pracuji v tovarne, kde se GPS navigace pro auta vyrabi. Konkretne pro Audi a VW. Presnost navigace do auta NENI dana jen presnosti GPS prijimace, protoze to neni jediny zdroj dat pro pocitac.

Naprosta vetsina navigaci ma k dispozici data z palubniho pocitace - tzn rychlost, otacky kol a smer jizdy (navigacni pocitace jsou vybaveny momo jine gyrem). Vsechny navigace pro Audi C6 tento externi zrdroj vyzaduji.

Vysledkem je, ze zmena rychlosti se projevuje okamzite, stejne tak zmena smeru (narozdil od PDA). Vzhledem k mnohem kvalitnejsi antene s vetsavenym zesilovacem je take mozne chytit signal i ve meste - PDA s GPS prijiamcem mezi budovami beznadejne ztrati signal, a pak pozice bud zmizi, nebo je zcela mimo misu nekdy i o par set mesu. Vetsina navigaci pro auto (tech lepsi) takz zcela ebzpecne ukazuje pozici i v mistech, kde kratkodobe dochazi k vypadku signalu - napriklad tunely nebo podzemni parkoviste, protoze data z palubniho pocitace mohou kratkodobe s pomerne velkou presnosti nahradit GPS prijimac (ujeta vzdalenost, zmena smeru).

Zadny testovany prijimac pro PDA se v tomto smeru nelisi - vsechny jsou funkcnosti velmi podobne. Takze je prakticky jedno jaky se koupi, fungovat budou v podstate stejne.

Jiste, GPS prijimac v PDA je pro navigaci mezi mesty plne dostacujici, ale navigacni systemy pro auta jsou jeste mnohem dal - a ano, to v jakem pruhu auto jede poznat dovedou, stejne tak dovedou rozlisit v kterem pruhu dalnice je nehoda nebo ktery pruh pouzit ke sjezdu.

Obyvatel SMob
    Registrace
    Jan 2005

Takze pokud mas PDA s GPS prijimacem, nejvic tomu pomuze v aute zabudovana GPS antena se zesilovacem, ktera bude zapojena jako externi antena (antena se primontuje na strechu, konec kabelu je pod palubni deskou). Antena neni odmontovatelnamimo servis bez poskozeni)

Drazssi/levnejsi prijimac ma jen minimalni vliv. Bez udaju z palubniho mpocitace bude vzdy urcita nepresnost a prodleva v reakcich.

Nováček
    Registrace
    Jun 2004

Celá dopověď mě připadá OffTopic
    Omlouvám se, živím se leteckými navigačními systémy a ani ve snu by mě nanapadlo porovnávat systém PDA + GPS s autonomním navigačním systémem na palubě letounu, zde je GPS je jako jeden za zdrojů pro navigační počítač, a to zdroj poměrně nevěrohodný již proto že síť družic Navstar je provozována a vlatněna jedním státem a nikdy není zaručena přesnost systému (např. opětovnym kryptování P kódu tak jak to bylo dříve). Systém využívá pro zjištění pozice pozemní navigační systémy a palubní prostředky pro sledovaní trajektorie letu (např. i to gyro).

Problém je nedostupnost pr normálního smrtelníka a proto bych to do diskuzí na CE4YOU vubec nepletl!

2 Josef Svoboda:

-Dosah BT je dán specifikací Bluetooth pro BT PCMCIA Class I kterou mám v notebooku je realný dosah cca. 30 metrů, s iPaq 2210 tuším class II, nechce se mě to hledat, cca 5 metrů.

- Při přepínání mezi mody je nutné Fortunu vypnout, je to tak mechanicky uděláno aby to jinak nešlo, software po výpädku komunikace požádá o nový výběr GPS /PocketKim, Route66/

-výdrž je v mém případě kolem 8 hodin, součástí dodávky je nabíječka/napaječ ze sítě/autozapalovače/USB, baterie je shodná se staršími Nokiemi 31xx

Nováček
    Registrace
    Jun 2004

Ještě jednou ke zpoždění vykreslování do mapových podkladů. Fortuna podle specifikace NMEA 0183 předává následující údaje 1x za vteřinu GGA, GSA, RMC, VTG a 1x za 5 vteřin GSV. Není tedy možné aby se poloha do mapy vyreslovala častěji není-li použita nějaká interpolace pozice. Předpokládám stejné hodnoty u všech přijímačů postavených na stejném chipu (SiRF Star IIe/LP).

Obyvatel SMob
    Registrace
    Jan 2005

Ehmmm. asi jsem to nepochopil, ale nejak nikde nevidim ze by nekdo porovnaval PDA s GPS prijimacem a letecky navigacni pocitac........

PDA s GPS prijimacem (libovolnym) na beznou navigaci typu "tady zahnete doleva" plne postacujici, a drazsi nebo levnejsi pristroj nema na funkcni prilisny vliv (max. lepsi PDA ma plynulejsi vykresovani mapy)

Autova navigace ma ale nektere vlastnosti, ktere PDA jehoz jedinym vstupem je GPS antena nemuze mit.

Obyvatel SMob
    Registrace
    Jan 2005

Tady nejde ani tak o cteni pozice, ale o vstupni data

Pokud prijedu na krizovatku a zahnu treba doprava a bude to mezi barakama, kdyz bude signal dejme tomu ze 2 satelitu, interpolace zpusobi, ze sipka pojede porad rovne (par vterin)

Navigace v aute, ktera ma k dispozici navic i cidla na kolech, udaje z gyra a rychlost jizdy je i bez GPS spravne schopna vyhodnotit smer a rychlost dalsiho pohybu.

Obyvatel SMob
    Registrace
    Jan 2005

Jakakoliv navigace v PDA - a ted nezalezi na software - je primo zavisla na vstupu z GPS prijimace - kdyz neni signal, neni navigace.

Bezne v krajine je signal tak z 5 - 9 satelitu, takze neni problem.

Problem treba s navigaci do Audi je ten, ze s textovym displejem (nezobrazuje map( stoji cca 50.000 Kc a s barevnym cca 120.000 Kc.

Takze je jedno jestli k PDA prijimac za 3000 nebo 7000, jeho funkcnost bude velice podobna. Nejvic pomuze ta externi antena na strese (stoji cca 1800 Kc bez montaze)

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Jak jste spokojeni s ASUS A 730?
    Od botur v sekci Zbývající zařízení Asus
    Reakcí: 18
    Poslední příspěvek: 11-04-2005, 16:58
  2. funkce MDA II s GPS Fortuna Bluetooth Clip-On
    Od Vladimír Dědeček v sekci Programy pro Pocket PC
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 03-01-2005, 20:11
  3. Jak jste spokojeni s XDA????