Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jste spokojeni s GPS Fortuna Clip-on?

JoseFS (21)|25.2.2005 14:38
Po precteni prispevku v diskusich na ce4you, jsem nabyl dojmu, ze nic lepsiho nez Fortuna Clip-on neexistuje. Hlavne je vychvalovana citlivost v XT modu. Kdyz jsem ale patral i jinde a cetl nazory uzivatelu a recenze, tak uz to s timto prijimacem nevypada tak dobre. Kdyz to shrnu, tak citlivost v ST modu je oproti konkurenci horsi, v XT modu je citlivost sice vynikajici, ale zase se to nehodi pro rychly pohyb (jizda autem).
Muzete se prosim podelit se svymi zkusenostmi s timto GPS, hlavne by mne zajimala:
- citlivost a presnost v ST modu ve srovnani s konkurenci?
- jake je zpozdeni v XT modu, resp. do jake rychlosti pohybu je to prijatelne?
- zlepsi se rychlost odezvy v XT modu s lepsim prijmem?
- spolehlivost?
- funkcnost v ruznych navigacnich programech?
- dosah BT?
- pri prepinani mezi ST a XT je nutne restartovat BT komunikaci na PDA/notebooku?
- kolik hodin v prumeru vydrzi v provozu?
- v dokumentaci se pise, ze akumulator je totozny s ak. pro Nokie, je to pravda?

Jelikoz jsem zatim nemel s GPS prijimaci nic moc co do cineni, tak presne nevim, jake parametry muzu ocekavat od bezneho GPS prijimace. Hlavne by mne zajimalo, zda GPS prijimac bez XT je natolik citlivy, ze mu nevadi umisteni v kapse batohu ci bundy pripadne nejaka ta vetev stromu, tedy zda se clovek v tomto pripade neobejde bez GPS podporujici XT mod. Pokud by pro tyto ucely stacila GPS bez XT, tak uvitam doporuceni na GPS prijimace s BT.
OLE_ce4you (78)|25.2.2005 15:07
Dost info o XTrac rezime (vcetne realne zakreslenej odchylky) je tu:
http://www.gpsweb.cz/obtizne.htm
petr22_ce4you (454)|25.2.2005 15:10
Umisteni v kapse ani vetve v lese nevadi


Proti GPS prijimaci va ute ovsem nema zadne PDA s GPS nejmensi sanci pokud se tyce reakce na zmeny rychlosti, dobu odezvy a presnost

Rekneme, ze je to v ramci tolerance - bezne je zpozdeni cca 0,5 - 1 vterinu - ale to je stejne u vsech prijimacu pro PDA
JoseFS (21)|1.3.2005 16:28
[QUOTE="OLE"]Dost info o XTrac rezime (vcetne realne zakreslenej odchylky) je tu:
http://www.gpsweb.cz/obtizne.htm[/QUOTE]

Ten clanek jsem cetl. Spise bych ale uvital zkusenosti uzivatelu, tj. at se mohu rozhodnout, zda ma koupe Fortuny opodstatneni nebo staci koupit napr. Holux 230.
karlic (707)|1.3.2005 17:03
Pokud nepotrebujes univerzalni GPS, jak do auta, tak na turistiku, tak si kup klidne neco jineho. Na co to chces?
petr22_ce4you (454)|1.3.2005 21:08
Na pouziti v aute je to prakticky sumafuk - oproti standardni navigaci v aute je to porad silene nepresne - a neexistuje PDA a GPS, ktere by se vyrovnalo standardni autonavigaci.

Nemusi to nutne vadi, ale nepresne je to znacne. Precejenom original autonavigace ma mnohem lepsi data se kterymi pracuje a ze kterych pocita pozici.
Diesel_ce4you (19)|1.3.2005 22:19
[QUOTE="petr22"]Na pouziti v aute je to prakticky sumafuk - oproti standardni navigaci v aute je to porad silene nepresne - a neexistuje PDA a GPS, ktere by se vyrovnalo standardni autonavigaci.

Nemusi to nutne vadi, ale nepresne je to znacne. Precejenom original autonavigace ma mnohem lepsi data se kterymi pracuje a ze kterych pocita pozici.[/QUOTE]

Dovolil bych si nesouhlasit, záleží na podkladech. Pokud je dobrá mapa, lze i na PDA rozlišit např.to, v jakém pruhu po dálnici právě jedete.

Prostě tvrzení " šíleně nepřesné " mi přijde šíleně nepřesné :))
Pavel Vojta (42)|1.3.2005 23:26
Jak došel Petr22 ke svým názorům vůbez netuším. Řekl bych, že nikdy s GPS v autě nepracoval. Přesnost určení pozice je dána jen přijímačem a troufám si tvrdit, že v případě součastných 12 kanálových přijímačů je dána jen podmínkami příjmu. Přesnost interpretace určené pozice do mapového podkladu je již závislá na přesnosti tohoto podkladu a je jedno jestli je to instalovaném navigačním systému ve vozidle, v PC nebo PDA.
Pro praktické použití jsou mou známé software dostatečně přesné /nepotřebuji vědět jestli jedu po dálnici v levém nebo pravém pruhu.../

add Fortuna: mám ji více něž rok a naprostá spokojenost. Citlivost ve standartním módu je určitě vyšší než u několika testovaných typů GPS "myší", namá problémy ve městě, horách... XT mód jsem použil asi 2x vždy pro turistiku a ve velmi členitém terénu, vše OK. Ta poznámka o zpoždění v XT módu se týká takových aplikací jako je letecká navigace kde již o nějaké rychlosti můžeme mluvit.
petr22_ce4you (454)|2.3.2005 10:44
Ke svym zaverum jsem dosel tak, ze pracuji v tovarne, kde se GPS navigace pro auta vyrabi. Konkretne pro Audi a VW. Presnost navigace do auta NENI dana jen presnosti GPS prijimace, protoze to neni jediny zdroj dat pro pocitac.

Naprosta vetsina navigaci ma k dispozici data z palubniho pocitace - tzn rychlost, otacky kol a smer jizdy (navigacni pocitace jsou vybaveny momo jine gyrem). Vsechny navigace pro Audi C6 tento externi zrdroj vyzaduji.

Vysledkem je, ze zmena rychlosti se projevuje okamzite, stejne tak zmena smeru (narozdil od PDA). Vzhledem k mnohem kvalitnejsi antene s vetsavenym zesilovacem je take mozne chytit signal i ve meste - PDA s GPS prijiamcem mezi budovami beznadejne ztrati signal, a pak pozice bud zmizi, nebo je zcela mimo misu nekdy i o par set mesu. Vetsina navigaci pro auto (tech lepsi) takz zcela ebzpecne ukazuje pozici i v mistech, kde kratkodobe dochazi k vypadku signalu - napriklad tunely nebo podzemni parkoviste, protoze data z palubniho pocitace mohou kratkodobe s pomerne velkou presnosti nahradit GPS prijimac (ujeta vzdalenost, zmena smeru).

Zadny testovany prijimac pro PDA se v tomto smeru nelisi - vsechny jsou funkcnosti velmi podobne. Takze je prakticky jedno jaky se koupi, fungovat budou v podstate stejne.

Jiste, GPS prijimac v PDA je pro navigaci mezi mesty plne dostacujici, ale navigacni systemy pro auta jsou jeste mnohem dal - a ano, to v jakem pruhu auto jede poznat dovedou, stejne tak dovedou rozlisit v kterem pruhu dalnice je nehoda nebo ktery pruh pouzit ke sjezdu.




petr22_ce4you (454)|2.3.2005 10:57
Takze pokud mas PDA s GPS prijimacem, nejvic tomu pomuze v aute zabudovana GPS antena se zesilovacem, ktera bude zapojena jako externi antena (antena se primontuje na strechu, konec kabelu je pod palubni deskou). Antena neni odmontovatelnamimo servis bez poskozeni)

Drazssi/levnejsi prijimac ma jen minimalni vliv. Bez udaju z palubniho mpocitace bude vzdy urcita nepresnost a prodleva v reakcich.
Pavel Vojta (42)|2.3.2005 12:33
Celá dopověď mě připadá OffTopic
Omlouvám se, živím se leteckými navigačními systémy a ani ve snu by mě nanapadlo porovnávat systém PDA + GPS s autonomním navigačním systémem na palubě letounu, zde je GPS je jako jeden za zdrojů pro navigační počítač, a to zdroj poměrně nevěrohodný již proto že síť družic Navstar je provozována a vlatněna jedním státem a nikdy není zaručena přesnost systému (např. opětovnym kryptování P kódu tak jak to bylo dříve). Systém využívá pro zjištění pozice pozemní navigační systémy a palubní prostředky pro sledovaní trajektorie letu (např. i to gyro).

Problém je nedostupnost pr normálního smrtelníka a proto bych to do diskuzí na CE4YOU vubec nepletl!

2 Josef Svoboda:

-Dosah BT je dán specifikací Bluetooth pro BT PCMCIA Class I kterou mám v notebooku je realný dosah cca. 30 metrů, s iPaq 2210 tuším class II, nechce se mě to hledat, cca 5 metrů.

- Při přepínání mezi mody je nutné Fortunu vypnout, je to tak mechanicky uděláno aby to jinak nešlo, software po výpädku komunikace požádá o nový výběr GPS /PocketKim, Route66/

-výdrž je v mém případě kolem 8 hodin, součástí dodávky je nabíječka/napaječ ze sítě/autozapalovače/USB, baterie je shodná se staršími Nokiemi 31xx
Pavel Vojta (42)|2.3.2005 12:58
Ještě jednou ke zpoždění vykreslování do mapových podkladů. Fortuna podle specifikace NMEA 0183 předává následující údaje 1x za vteřinu GGA, GSA, RMC, VTG a 1x za 5 vteřin GSV. Není tedy možné aby se poloha do mapy vyreslovala častěji není-li použita nějaká interpolace pozice. Předpokládám stejné hodnoty u všech přijímačů postavených na stejném chipu (SiRF Star IIe/LP).
petr22_ce4you (454)|2.3.2005 13:01
Ehmmm. asi jsem to nepochopil, ale nejak nikde nevidim ze by nekdo porovnaval PDA s GPS prijimacem a letecky navigacni pocitac........


PDA s GPS prijimacem (libovolnym) na beznou navigaci typu "tady zahnete doleva" plne postacujici, a drazsi nebo levnejsi pristroj nema na funkcni prilisny vliv (max. lepsi PDA ma plynulejsi vykresovani mapy)

Autova navigace ma ale nektere vlastnosti, ktere PDA jehoz jedinym vstupem je GPS antena nemuze mit.
petr22_ce4you (454)|2.3.2005 13:04
Tady nejde ani tak o cteni pozice, ale o vstupni data

Pokud prijedu na krizovatku a zahnu treba doprava a bude to mezi barakama, kdyz bude signal dejme tomu ze 2 satelitu, interpolace zpusobi, ze sipka pojede porad rovne (par vterin)

Navigace v aute, ktera ma k dispozici navic i cidla na kolech, udaje z gyra a rychlost jizdy je i bez GPS spravne schopna vyhodnotit smer a rychlost dalsiho pohybu.
petr22_ce4you (454)|2.3.2005 13:07
Jakakoliv navigace v PDA - a ted nezalezi na software - je primo zavisla na vstupu z GPS prijimace - kdyz neni signal, neni navigace.

Bezne v krajine je signal tak z 5 - 9 satelitu, takze neni problem.

Problem treba s navigaci do Audi je ten, ze s textovym displejem (nezobrazuje map( stoji cca 50.000 Kc a s barevnym cca 120.000 Kc.


Takze je jedno jestli k PDA prijimac za 3000 nebo 7000, jeho funkcnost bude velice podobna. Nejvic pomuze ta externi antena na strese (stoji cca 1800 Kc bez montaze)
Pavel Vojta (42)|2.3.2005 13:26
A přesně o to jde, nesrovnávejte PDA + GPS s jednoúčelovým navigačním systémem za 50-120kkč. Jen tak mimochodem jak plánujete trasu na navigaci s textovým displayem?
JirkaT_ce4you (26)|2.3.2005 14:47
Navigace s textovým displayem za 50.000... ...hmm, tak to je hustý. To bych si raději koupil papírovou mapu za 200 Kč :)
Pavel Koza (4761)|3.3.2005 14:45
Velmi pekna diskuze, a to jak obsahove, tak formou:yes: Uz je mi jasne, proc jsou ty navigace do auta tak drahe. Ja osobne radeji risknu obcasne spatne odboceni a usetrim hooodne penez:D
DK_ce4you (43)|3.3.2005 16:37
No v autě, se navigace připojuje k řídící jednotce (snímač ABS), z toho plyne, že i když chytám pouze jeden satelit, je možné určovat polohu..
Pavlucha (1496)|3.3.2005 16:42
[QUOTE="DK"]No v autě, se navigace připojuje k řídící jednotce (snímač ABS), z toho plyne, že i když chytám pouze jeden satelit, je možné určovat polohu..[/QUOTE]

Ufff ... možná mi něco uteklo, ale jak se pomocí jednoho satelitu zaměří poloha ???? :O
JirkaT_ce4you (26)|3.3.2005 16:54
[QUOTE="DK"]No v autě, se navigace připojuje k řídící jednotce (snímač ABS), z toho plyne, že i když chytám pouze jeden satelit, je možné určovat polohu..[/QUOTE]

To by mě zajímalo jak navigační systém ze snímače ABS pozná o kolik stupňů auto zatočilo :?:

Dle mého názoru ani auto s gyrem není schopno po delší dobu (bez příjmu signálu z GPS) zakreslovat přesnou pozici...
Honzabr (192)|3.3.2005 17:03
Pánové probůh jel jste vůbec někdo (krom Pavla Vojty) v autě s GPS ať už zabudovanou nebo v PDA? Já nevím jak vy ale já nemám čas pořád čučet na mapu a točit volantem podle ni :D .A je mi vcelku jedno jestli jedu na mapě v levém pruhu nebo kousek po poli.Já používám celý soustrojí takto:
1.Naplánuju si trasu a pokud to jde tak si na elektronickou mapu optimální trasu vyznačím a určitě důležité body (odbočky,předpokládané občerstvovací stanice :D atd)
2.Sednu do auta nastavím mapu a GPS (též fortuna One-clip ale teď mi nechodí s MDA Compact:mad: )
3,Vyrazím na trasu a celé soustrojí mi slouží pro kontrolu,jestli jsem náhodou předpokládanou trasu neopustil.Např PocketKim mne velmi aktivně upozorní, když jsem opomněl odbočit a nebo jsem zakufroval a pro jistotu mi trasu hned přepočte.Myslím, že to dělá i Route.
Podotýkám,že zařízení používám především při hledání kót na radioamaterských závodech, kdy mi kluci pošlou souřadnice a já si je zanesu do mapy.Je fakt, že po českých zemích trefím všude i bez GPS a to mi vlastně slouží jen k posouvání mapy a určení kde tak přibližně jsem.Ještě jsem fakt nevolantoval s očima upřenýma na PDA místo na silnici :D Po Praze je to stejné - na červenou mrknu na mapu kde sem a kdy asi budu podle trasy odbočovat.Asi jsem méně schopnej neb nic víc nestíhám a je vcelku jedno jestli řídím Fabii s PDA + GPS a nebo Audi 8 s Polohovacím systémem se všemi těmi serepetičkami o kterých se tady píše.Efekt je pro mne stejnej.No a v noci nebo v mlze si na chvíli stoupnu na parkoviště pokud mám pochybnosti .Je fakt, že jsem podle GPS nechodil pěšky ani na kole neb obojí možnost přesunu nepoužívám (musel jsem se podívat jestli mám ještě nohy :D )Ale myslím si, že za takového pohybu je výpočet polohy velice přesný a vím každých 5 metrů,kde přesně jsem a to bohatě překračuje chybu jakéhokoliv systému.:D
Takže asi rozhodující je na co celý systém mám:
Jestli na hraní a na kontrolu, jestli se výrobce zařízení a mapového podkladu dopustil chyb a já ho pak můžu patřičně znectít a nebo na to abych skutečně trefil tam kam potřebuju. Jo kdybych byl Tomahavk a měl se trefit Sadámovi do oken -to by bylo asi o něčem jiném :D :D ;)
Nic ve zlém
Neo Jedi (145)|4.3.2005 08:20
Mam dotaz ohledně výdrže baterie v GPS Fortuna BC, chci ji používat hlavně do terénu a tak by se mě tato informace hodila, abych nemusel kupovat záložní bateriii.
K tomu přiložim ještě další dotaz jak je to s výdrží baterie pro HP IPQ 4700, při práci s bluuetooh.
Díky za informace. Neo

Merlin_CZ (108)|4.3.2005 18:53
no me baterka vydrzi asi tak 8-9hodin nonstop pouzivani. je tam stejna baterka jako treba v Nokii 8210 (a ne 33xx jak tu nekdo nekde psal) presne oznaceni baterky u nokie je BLB2.
Mraky Mrak (21)|4.3.2005 19:17
Za prvé fakt netuším, co myslel ten člověk s textovou navigací v Audi...Snad měl na mysli verzi bez barevného displeje, kde se zobrazují jen šipky a piktogramy v displeji na přístrojové desce. Jinak textovou navigaci neznám a asi nejsem sám.
Ale teď k tématu. Jsem zatím GPS Fortuna Clip-On nadšen...Překvapuje mě i jak je přesná, co se týká údajů např. nadmořské výšky nebo rychlosti. Zkouším teď Destinator1 a ta kombinace mi zatím přijde skvělá, dnes jsem zkoušel Prahu a nenarazil jsem na žádný zádrhel. Zatím jsem jen při provozu v autě nezaregistroval žádný zásadní rozdíl mezi módy ST a XT a to i při vyšších rychlostech.
Merlin_CZ (108)|4.3.2005 20:45
nene na to nemaji vliv rychlosti ale vyhled na oblohu .. treba v xt modu chytam signal bez problemu v uzkych ulickach nebo hustem lese a podobne... proste vsude tam kde s normalni gps signal nemam... dokonce jsem chytil signal i v hospode :) az pak jsem si vsiml ze asi metr ode mne je okno zakryte nejakym prehozem :))
petr22_ce4you (454)|7.3.2005 10:42
Mel jsem na mysli textovy rezim - ten dvoubarevny LCD displej vubec nema graficky rezim - proste jenom nazvy silnic a sipky, nic jineho to neumi (tedy vyrazne horsi nez jakekoliv PDA, nicmene diky palubnimu pocitaci mnohem presnejsi). Jen pro informaci - cca 15.000 Kc stoji ten dvoubarevny sirokouhly displej. Barevny displej stoji cca 45.000 Kc samotny. Samotna navigacni jednotka mapova data zobrazovat umi - a funguje podle toho jaky se k ni pripoji displej.

A psal jsem ze bez dat z GPS prijimace umi kratkodobe zastoupit prijimac - tudiz diky palubnimu pocitaci umi registrovat zmenu smeru jizdy i rychlosti. Takze kdyz presne vi kde je, tak umi par desitek vterin pokracovat navigaci i bez signalu. Samozrejmne, bez polohy to nemuze fungovat nikdy.

PDA se v takovem pripade zcela beznadejne ztrati - budto sipka zmizi, nebo pokracuje zcela nahodnym smerem. Neznam zadny GPS prijimac pro PDA, ktery by pri jizde treba po Praze nekolikrat zcela nezazmatkoval.

Rikam to ponekolikate - nejlepsi vylepseni navigace za pomoci PDA je montaz externi anteny pro GPS na strechu auta.

Problem je ale v tom, ze ta navigace neni 100% presna - a za to muzou vetsinou mapy - takze te ve spouste pripadu zene jednosmerkou v protismeru, nuti zatocit o 180% na krizovatce, pripadne ti jako silnici nabide schody. Takze taky se neda jet slepe podle pokynu. Mezi mesty ano, urceni zhruba smeru ano, ale spolehnout se ze vzdy a za vsech okolnosti a na vsech krizovatkach ti ukaze 100% spravny smer se neda.

Napr. pri prujezdu Taborem (skrz mesto) nabizi Alturion tak zbesile udaje, ze je lepsi jet podle ukazatelu na silnici. GPS sice polohu neztrati, jenze pocita zcela nesmyslne trasy. Takze na to pozor.



JoseFS (21)|11.3.2005 15:18
Mel nekdo moznost porovnat vlastnosti Fortuna Clip-on s novym firware XTrack v2.02 oproti puvodni XTrack v1 ?
Pavel Vojta (42)|12.3.2005 09:53
gde jsi nasel ten firmware? Na webu maji jen firm pro GPSmart. Dik
Honzabr (192)|12.3.2005 11:25
:D :D Promluvil jsi mi z duše .Už to od rána hledám ;)
Merlin_CZ (108)|12.3.2005 12:01
a nasel ? :c)
JoseFS (21)|15.3.2005 14:21
[QUOTE="Pavel Vojta"]gde jsi nasel ten firmware? Na webu maji jen firm pro GPSmart. Dik[/QUOTE]

Samotny firmware ke stazeni jsem nevidel, ale kdyz jsem prochazel stranky zahranicnich obchodu s GPS, tak tam bylo u Fortuny Clip-on uvedeno XTrack v2.02 a v diskuzi zakazniku bylo uvedeno, ze v roce 2004 byl XTrack v1. Proto jsem se zde dotazoval, zda nekdo nesrovnaval novy firmware se starym, tj. zjistit v cem je novy firmware lepsi.
Vít_ce4you (156)|15.3.2005 17:29
Ted jsem mluvil telefonem s panem Bainem z GPS webu - dovazi ty Fortuny Clip On. Slibil, ze neco na tema firmare zjisti, ale pry cetl, ze jsou s tim flashem problemy. Poslal jsem mu odkaz na diskusi, snad se zapoji sam.

No a neco soukrome - nechal jsem svoji Fortunu na chalupe v Krkonosich - Zitra mam jet na otacku do Gratzu (Rakousko), chtel jsem vyzkouset nove naistalovanyho Tom Toma. Nemuzete mi ji nekdo na den oproti zaloze pujcit? Problem je, ze odjizdim v 6 rano z Olomouce, 6:30 Brno a pak na Videň. Kdyby byl nekdo ochotny na trase, volejte mi klidne o pulnoci 603851901.Diky!
cmelak_ce4you (6)|19.3.2005 12:53
Novy firmware naleznete vcetne navodu na strance http://www.fortuna.com.tw/Support.htm.
Mam trochu jiny problem - stal jsem se cerstvym majitelem xh4700 a CF-Fortuna. Bohuzel nevim, jak GPS zprovoznit, nebot u GPS nebyl zadny navod, natoz pak instalacni CD.
Dekuji za pomoc.
Vít_ce4you (156)|19.3.2005 16:41
Normálně ji spáruješ - jako párovací kód zadáš 0000 a je to. Pokud nevíš jak spárovat bluetooth zařízení, tak dáš na MDA v nastavení/spojení/bluetooth tuším přidat zařízení, zapneš GPS a MDA ji najde.Pak ty nuly, potvrdit název a je to.
Neo Jedi (145)|20.3.2005 15:20
Pavlucha (1496)|20.3.2005 15:36
Ten chlapík má ale CF-kovou Fortunu ... ne bluetooth :D
cmelak_ce4you (6)|20.3.2005 18:15
No prave. A na CF jsem zatim nikde navod nenasel.
Neo Jedi (145)|20.3.2005 19:22
ups,
tak to jsem přehlédl.
Nemělo by tedy být součástí instalační CD, která má svoji utilitku pro zapojení do systému, nějakého správce nebo jen obvladače.
Neo J.
cmelak_ce4you (6)|21.3.2005 18:06
To bych rad, jenze v baleni krome GPS zadne CDcko nebylo. A na strankach vyrobce taky nic.
OLE_ce4you (78)|22.3.2005 11:15
Na instalaciu CF GPS (aj ked nie Fortuna) nebolo treba vobec nic, len vybrat spravny COM port v aplikacii.
cmelak_ce4you (6)|22.3.2005 11:44
Toto jsem se tez docetl. Ale ani ve VisualGPSce, ani v PocketKimu se mi to nepovedlo. Nejvice pravde je zrejme port oznaceny \PCMCIA\Serial, nebot mi blikala v aplikaci kontrolka cteni. Ale u toho skoncilo. Tak nevim, kde by jeste mohl byt problem.
OLE_ce4you (78)|22.3.2005 12:55
Pri prvom starte treba pockat na mieste s dobrym vyhladom na oblohu kludne aj 5-10 minut.
Jery_ce4you (65)|25.3.2005 13:12
Zdravím !
Honzabr napsal:
[QUOTE](též fortuna One-clip ale teď mi nechodí s MDA Compact )[/QUOTE]
Je to jen došasné, nebo s propojením s Compact MDA jsou problémy?
Uvažuji o koupi tohoto MDA, takže mě zajímá jak to chodí s GPS Fortuna Clip-on -vlastně s jakoukoliv BT anténou.
Děkuji
cmelak_ce4you (6)|25.3.2005 14:49
Problem mi pomohl vyresit pan Broz (PalmPC - maj ho tam hodne lacino) se svym kolegou. Na hx4700 je CF slot oznacen jako COM6 a jedina rychlost, se kterou CF Fortuna chodi je 4800b. Hlavni problem byl, ze mi byla dodana starsi verze PocketKimu, se kterou se Fortuna nechtela kamaradit. Instalaci verze 2.9 se problem vyresil. No a pokud se tyka programu VisualGPSce (1.00.1), ktery je zminovan jinde, pak musim mit Fortunu v rezimu XT, jinak se spolu nebavej.
prach (60)|26.3.2005 00:00
Ahoj vážení,
mám stejný problém jako OLE, jen s tím rozdílem, že Fortuna pokaždé startuje víc než 5 minut. V autě mám Holuxe na kabelu a a tam pozici najde během sekund. Fortuně to trvá tak dlouho, že jsem zatím tak dvakrát náhodou vydržel čekat a F se rozběhla. Myslel jsem si že je to náhoda. Jaak ti fortunu nastavit, aby to bylo svižnější?
rratio_ce4you (39)|26.3.2005 07:26
Prosím, kdo mi můžete poradit jaké koupit GPS s bluetotem za rozumnou cenu a hlavně kde - adresu obchodu nebo telefon. Potřebuji to jednak do auta a jednak do přírody. Clip.On se mi zdá dost drahý.Je opravdu supercitlivý mod tak dobrý?
Díky Jiří
simonik2 (95)|4.5.2005 12:11
Používam Fortuna Clip-on v autě a záznam trasy sedí přesně s mapou.
Teď jsem hledal poklad a byl to děs. Poloha skákala v Ozim každou chvíli - chvíli 150 m mě to vedlo jedním směrem, pak si to rozmyslelo a zase druhým.
Najít něco s přesnosti +-5m bylo naprosto nereálné.
Jaké máte zkušenosti při geocachingu ?
Mraky Mrak (21)|4.5.2005 13:26
Na geocaching Fortunu používám...Zatím tři cache, ale naprosto bez problémů. Mám Loox 610 a Fortunu dám buď na krk nebo na dlaň vedle Looxe a najde na +/- 2 m. Jednou dokonce snad na půl metru. Co používáš za soft? Já GPS tuner.
simonik2 (95)|5.5.2005 21:16
GPS tuner? Neznám. Kde se to dá sehnat? Kde je popis? Já používám OziCe. Zítra vyzkouším GPS na parkovišti. Jsem zvědavý, jaká bude přesnost.