Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Linux a 3715

vampyr (32)|24.2.2005 19:38
Zkoušeli jste někdo nainstalovat na 3715 Linux? Při výměně bootloaderu mi spadne celý PDA a následuje hardreset. Testoval jsem Familiar linux, který je přímo dělaný pro IPAQ, včera jsem si nad tím dost dlouho lámal hlavu a nepřišel na to co s tím.
FAte (5)|25.2.2005 19:11
Mas nejakej link, docela bych se na to mrknul, dikec ;)
vampyr (32)|25.2.2005 19:47
http://familiar.handhelds.org/releases/v0.8.0/install/bootldr-cf-mmc-sd.html
Josef Václavek (8)|9.3.2005 23:52
Ahoj, taktéž mám 3715-ku rád bych na ní alespoň viděl Linuxy. Nevíš, jak je tam dostat a jestli tím nějak neohrozím své PDA? Nerad bych přišel o záruku či snad poslal své PDA do věčných lovišť. Dalo by se v případě nějakých komplikací bezpečně přejít zpět na Windows Mobile?
vampyr (32)|10.3.2005 11:05
Zapoměl jsem upřesnit číslo IPAQu je to rx3715, HP v číslování nadělala poněkud dost velký zmatek, na starou 3715 linux existuje na rx3715 zatím ne.
Andilek (173)|10.3.2005 11:34
Mel jsem Linux na 3970 a jelo to. Bohuzel nebyl podporovany veskery HW a tak mi nesel BT a podobne veci, tak jsem se vratil k Microsoftu. iPAQ to neohrozi, ale dejte si pozor, nepovedlo se mi obnovit backup popsanou cestou.
Doporucuji:
1) full iPAQ Backup na kartu
2) vyjmout kartu a schovat
3) Sehnat si binarni obraz Flash ktery zarucene funguje - zavisi na zarizeni
4) Instalovat podle navodu Linux
!!! Yaloha udelana podle navodu mi nefungovala, protoye se vysledny obraz pak nevesel do ROM. Mozna je potreba HR a backupovat prazdny iPAQ, to jsem nezkousel.

Pokud s Linuxem nejste spokojeni, restauroval jsem vse nasledovne:
5) pomoci binaru co jsem si sehnal v predchozim bode 3 jsem restauroval PocketPC 2002
6) Opravil bootloader (rovnez binar)
--- ted je ipaq ve stavu jak jsem ho koupil
7) Upgrade pomoci servisniho balicku na PocketPC 2002 (novejsi verze)
8) Upgrade pomoci officialniho balicku na PocketPC 2003
9) Restaurace backupu z karty
--- ted je to ve stavu jako pred Linuxem

Znovu podotykam, ze je pred podobnym hranim vzdy vhodne mit ty binarni obrazy pro navrat, protoze jinak riskujete, ze kdyz neco selze, budete mit uplne mrtve zarizeni.
Ja se poprve dostal do situace, kdy jsem smazal jak OS, tak bootloader a v konecnem dusledku na me zirala jen cerna displej a ja musel podle nejakeho navodu z netu loadovat bootloader pomerne dost na tvrdo a nepral bych nikomu prochazet stejnou cestou.
Josef Václavek (8)|10.3.2005 14:41
Děkuji za tak obsáhlou reakci na můj dotaz. iPAQ mám vlastně poprvé a tak mi ani nedošlo, že by nějaká 3715-ka mohla existovat i v původní řadě, ale jak tak koukám, tak iPAQy mají hodně dlouho tradici. Setkal jsem se s řadami H můj první iPAQ je asi už moc nový a to rx, proto možná ten zmatek z mé strany. Díval jsem se na internet a jediné, co jsem se dočel v souvislosti přímo s tímto modelem bylo to, že Linux šitý na míru zřejmě jen tak nebude. Jak to vidíš ty, chodila by nějaká dostupná verze Linuxu i u tak nového modelu? O podpoře WiFi už jsem četl, prý ji má osmičková verze, ale třeba na integrovaný foťák můžu asi předem zapomenout. Vím, že nejblíže by mohl být Linux pro HX4700, ale tam bude asi problém s rozlišením, protože u tohoto modelu je dvonásobné a já mám tudíž poloviční. S Linuxy jsem se ale na druhou stranu ztěží setkal na počítači, natož pak u nějakého mobilního zařízení, takže můj rozhled je jistě dost omezený. Předem díky za reakce, zatím byly přínosem a na to, že se mi úroveň fór, povětšinou moc nezamlouvá, tak tady je to hodně o něčem jiném...
Andilek (173)|11.3.2005 11:46
Rozhodne nedoporucuji instalovat linux urceny pro jine zarizeni, je to vcelku dost velky risk ze se to po...
Navic nove verze familiaru jsou zhruba jednou za rok a tak co z HW nejede, to nebudete pouzivat.
V konecnem dusledku jsem Linux pouzival, nicmene na mem PDA nemam WiFi a tak mi nebezelo poradne sitovani (jen v kolibce pres kabel a to je hodne omezujici) a linux bez site je o nicem. Takze tam sly zpet PocketPC a myslim, ze tam zustanou do doby, nez budu mit nove PDA s WiFi a vyjde oficialni verze familiaru s plnou podporou HW toho PDA.
Josef Václavek (8)|11.3.2005 13:09
Díky, zkušený a zřejmě i spokojený vživateli iPAQu. Dám na vaši radu a nechám tam stávající systém i když by se dalo říci, že své PDA zapínám častěji resetem, než původním tlačítkem. Přijde mi, že značka HP začíná být už přístupnější běžným uživetelům, ale co se týče nových iPAQů, tak tam to asi ztrácí na kvalitě materiálu a možná i systém není tak stabilní, jak bežný uživetel iPAQu zná (kovové kryty apod). I tak pořád věřím tomu, že to jsou pořád jedny z nejlepších PDA zařízení. Měl jsem od nich třeba i notebook (NX9010) a byl jsem absolutně spokojený. Jak je to u tebe se stabilitou PocketPC? Zažil jsem si i Asuse A620BT a první PDA bylo Casio BE-300 a že by byly nějaké pády systému se standartním systémem, to se říci nedá...
aquarius_ce4you (18)|11.3.2005 14:48
[QUOTE="Andilek"]Rozhodne nedoporucuji instalovat linux urceny pro jine zarizeni, je to vcelku dost velky risk ze se to po...
Navic nove verze familiaru jsou zhruba jednou za rok a tak co z HW nejede, to nebudete pouzivat.
V konecnem dusledku jsem Linux pouzival, nicmene na mem PDA nemam WiFi a tak mi nebezelo poradne sitovani (jen v kolibce pres kabel a to je hodne omezujici) a linux bez site je o nicem. Takze tam sly zpet PocketPC a myslim, ze tam zustanou do doby, nez budu mit nove PDA s WiFi a vyjde oficialni verze familiaru s plnou podporou HW toho PDA.[/QUOTE]

jednou za rok? mozna driv. familiar 0.8.1 vysel dva mesice po 0.8.0. co se podporovaneho HW tyce, myslim, ze H3970 je (krome 54xx/55xx) skoro nejlepsi volba - melo by na nem fungovat uz vsechno (bluetooth, zvuk, SD slot, svetelny senzor). hraju si ted s 0.8.1 na H3950 a na nejaky zasadni problemy nenarazim (nerikam, ze mi vsechno funguje, precejen je to trochu alchymie. ale jsem na dobry ceste :) ). nicmene to rozhodne neni pri lidi, co o linuxu nic nevi. linux na desktopu je precejenom o hodne dal.
vzhledem k tomu, ze moje pozadavky na PDA byly: snadna synchronizace s linuxem, funkcni ssh klient (pocketputty zatim pod ppc2002 poradne nejde) a snadna instalace dalsiho softwaru (sprava nainstalovaneho sw ve windows je vysmech...), coz linux vsechno splnuje, tak nemam duvod prechazet zpet.

-aquarius
Andilek (173)|11.3.2005 16:41
Nechci tu rozpoutat flame, faktem je, ze v dobe, kdy jsem to zkousel (minule leto) verze 8 nebyla. Verze 7x nemely podporu BT a verzi 8.1 jsem si ted nahral a donesl domu, takze az budu mit chut a cas a naladu, tak ji chci prubnout. Casovy usek mezi 7.x a 8.0 byl desive dlouhy a pri faktu, ze jejich server co chvili pada a ja nevim, jestli zitra jeste bude vyvoj pokracovat a pri tak rychle se rozvijejicim trhu jestli vubec nekdy bude dokoncena podpora vseho HW co mam v iPAQu, jsem z Linuxu rozpacity.
Dale je fakt, ze na 7.x jsem nebyl sto rozchodit jine sitovani nez ppp pres seriovy kabel a s tim se nedalo delat takrka nic, protoze jinde nez doma jsem to nepripojil.

Naproti tomu pod windows jsem mel nejaky SSH klient a ten slapal a co vim tak synce je uz take dost daleko, myslim, ze v soucasne dobe kdokoli ziska vic z PocketPC. Svet totiz nekonci jen u synchronizace PIM a u ssh klienta, jsou i aplikace GPS a mapy a slovniky, ktere jsem na zadnem linuxu v takove kvalite jako na Windows nebo pocketpc nevidel.

A jeste jedna poznamka po odeslani. Na PocketPC mi dochazela RAM. Na Linuxu ROM. Vitezne z teto vety samosebou vyjde Linux, protoze ROM mohu rozsirit o kartu a kdyz to udelam, tak zatimco PocketPC uz je na doraz s RAM, tak Linux stalke vesele zije. Tim chci rict, ze pokud 8.1 uz bude podporovat vetsinu HW, prodlouzi se mi zivotnost cihlicky o peknou dobu. Limit s malou RAM odpadne a tak mohu spokojene uzivat dokud mi WiFi nebude chybet prilis a nebo dokud mi neodejde baterka.