Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kopírovaní na SD kartu přes WIFI vs Spotřeba energie

kostur_ce4you (10)|10.2.2005 09:51
Zdravím všechny

Mám Dell AXIM X30 624MHz a narazil jsem na problém s nedostatkem energie pro SD kartu, při zápisu větších souborů na ní přes WIFI. Vím, že použití WIFI přenosu na PDA je spojeno s velkou spotřebou energie, nicméně bych nečekal, že to bude způsobovat takové problémy, vedoucí až ke zničení dat na SD kartě.

Jelikož mám jen jednu USB kolíbku (tu mám doma) a potřebuju synchronizovat data i v práci, využívám tedy firemní WIFI síť pro přenos souborů mezi AXIMem a počítačem např.přes FTP. Dokud jsem kopíroval malé soubory bylo vše v pořádku. Pak jsem si koupil SD kartu (Lexar 256MB 32x) a začal na ni kopírovat i soubory větší (řádově několik desítek MB). K mému překvapení však takovéto zápisy vedly vždycky ke zničení FAT tabulky na SD kartě. Domnívám se, že problém je v nedostatku energie pro řadič SD karty (PDA to prostě neutáhne).Výsledkem je, že řadič SD karty začne dělat chyby a dojde ke ztátě dat (při zapojeném napájení daný problém nevzniká). Abych pro jistotu vyloučil chybu SD karty, provedl jsem i další test s SD kartou Kingston 256MB Elite Pro a výsledek byl naprosto stejný (rozsypaný čaj)...

Zajímá mě jestli se jedná o obecný problém u všech PDA nebo je to konstrukční chyba mojeho zařízení, případně o závadu jednoho kusu?
Jiri02 (62)|13.2.2005 10:57
Mam stejnou cihlu, ale s WiFi jsem to same nezkousel, nemam WiFi. Pokud by se to dalo vyzkouset v Praze, mohl bych. Doporucuji obratit se na podporu Dellu, ale netroufam si odhadnout uspesnost.
mchorvat (32)|11.3.2005 21:25
neodporucam kopirovat vacsie mnozstvo suborov cez wifi alebo bluetooth, pokial nie su tie pristroje napajane z el.siete - navyse to nie je ani nejake rychle (bluetooth).

co sa mi velmi osvedcilo je zohnat si nejaku usb citacku kariet a presuvat data cez nu.
HelaPC (130)|23.4.2005 13:22
[QUOTE="kosturik"]Zdravím všechny

Mám Dell AXIM X30 624MHz a narazil jsem na problém s nedostatkem energie pro SD kartu, při zápisu větších souborů na ní přes WIFI. Vím, že použití WIFI přenosu na PDA je spojeno s velkou spotřebou energie, nicméně bych nečekal, že to bude způsobovat takové problémy, vedoucí až ke zničení dat na SD kartě.

Jelikož mám jen jednu USB kolíbku (tu mám doma) a potřebuju synchronizovat data i v práci, využívám tedy firemní WIFI síť pro přenos souborů mezi AXIMem a počítačem např.přes FTP. Dokud jsem kopíroval malé soubory bylo vše v pořádku. Pak jsem si koupil SD kartu (Lexar 256MB 32x) a začal na ni kopírovat i soubory větší (řádově několik desítek MB). K mému překvapení však takovéto zápisy vedly vždycky ke zničení FAT tabulky na SD kartě. Domnívám se, že problém je v nedostatku energie pro řadič SD karty (PDA to prostě neutáhne).Výsledkem je, že řadič SD karty začne dělat chyby a dojde ke ztátě dat (při zapojeném napájení daný problém nevzniká). Abych pro jistotu vyloučil chybu SD karty, provedl jsem i další test s SD kartou Kingston 256MB Elite Pro a výsledek byl naprosto stejný (rozsypaný čaj)...

Zajímá mě jestli se jedná o obecný problém u všech PDA nebo je to konstrukční chyba mojeho zařízení, případně o závadu jednoho kusu?[/QUOTE]

Ahoj. Prisel jsi na nejaky jiny zpusob jak presouvat data pres WiFi nez pomoci FTP?
Pavel Koza (4761)|25.4.2005 10:00
To je velmi zajimavy problem. Priznam se, ze jsem ho slysel poprve, ale jen co dostanu WiFi router, zkusim to nasimulovat i na jinem zarizeni.

Btw., neda se u toho Axima nejak regulovat vykon toho WiFi modulu?
Erikt68i (266)|25.4.2005 12:23
Běžně pro přenosy používám WiFi a to i na přenos větších souborů, mapy 50MByte a více i jiné a to na SD slot ( v CF mám Asus WiFi). Většinou jsem připojen k Access Pointu, ten je jako router pro síť. Pro jistotu mám vždy Acera na napaječi, Asus je žrout. Ovšem s baterií mohu spolehlivě jet až zhruba na 30 procent kapacity pak se někdy samovolně PDA vypne a jindy HW resetne. :evil: Ovšem ještě nikdy FAT a ani přenesený soubor na kartě nebyly poškozeny! (Samo, pokud se soubor nestačil přenést, je v kopru ale stačí ten nedodělek smazat v Total Commanderu a je to)
Pro přenosy souborů používám (pokud mám možnost provozovat Active Sync na síti - nová Beta AS tuto možnost nemá :evil: :evil: ) Total Commander a pracuji na PC, a jinak Resco File Explorer (nasdílím adresáře na PC a musím pracovat na PDA) a obojí k úplné spokojenosti.
kostur_ce4you (10)|26.4.2005 11:08
[QUOTE="Pavel Koza"]To je velmi zajimavy problem. Priznam se, ze jsem ho slysel poprve, ale jen co dostanu WiFi router, zkusim to nasimulovat i na jinem zarizeni.

Btw., neda se u toho Axima nejak regulovat vykon toho WiFi modulu?[/QUOTE]

Výkon WiFi modulu se samořejmě regulovat dá pomocí Dell WLAN Utility, kde je možné v menu nastavit Power Management na On/Off. Nicméně mám vyzkoušené, že na uvedený problém to nemá žádný vliv.
Erikt68i (266)|27.4.2005 09:01
Takže systematicky:
1. Doma žádné problémy nejsou?
2. Můžete si nainstalovat BatMemTime-free (nebo něco podobného) a kontrolovat si napětí baterie na Today? Opravdu bude napětí na baterii rychle klesat při práci Wifi jen na vnitřní aku?
3. Pokud si přeci jen dáte tu námahu a vemete si USB kolíbku do práce a zkusíte přenést na kartu velký soubor, výsledek je pak ????