Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Krátký USB Host kabel je na světě.

Milan Švec (938)|7.2.2005 23:22
Dnešní cesta kolem ElektroWorldu mi nedala, abych se tam nestavil. Tušil jsem, že tam na mě něco čeká. Bylo to tam. Zapomenutý "Sync Cable Serial" od FSC, jinak synchronizační kabel s koncovkou RS232 ještě pro LOOXe 600. Obj. č. S26391-F2485-L300. Za 249,- Kč.
Co na něm bylo ale nejkrásnější, byl ten konektor na opačné straně!

Rychle jsem počítal, na kolik by mě přišel venku na webu za 20 USD (bez DPH a bez dopravy, chtějí za to dalších 15 USD!) nabízený krátký USB Host kabel (s překážejícím napájecím konektorem) a bylo rozhodnuto. Už jem měl ten poklad v košíku. Ve vedlejším regálu jsem našel za 49,- Kč krátký 15cm kablík s USB samicí a PS/2 koncovkou - jinak adaptér pro USB myši do PS/2 vstupů PC od Hamy a bylo vyřešeno.

Výsledek je na obrázku.

Celkové pořizovací náklady 298,- Kč vč. DPH, tedy něco kolem 13 USD.

Demontáž je velice jednoduchá. Stačil nožík, malý 2mm šroubováček, a větší jehla.

Spojení těch čtyř žil od USB samice do 26ti pinového konektoru je:
černý 1 ("zem"), červený 11 (napájení VCC +5V), bílý 25 (data) a zelený 26 (data). Přičemž strana s příčným výstupkem jsou zprava doleva 2 až 26 všechno sudé a opačná strana plochá bez výstupku jsou zleva doprava 25 až 1 všechno liché.

Jelo to hned i bez připájení. Musím to teď ještě dát někomu, kdo na to má pájku.
A je to.

Šeba_oldd (1184)|8.2.2005 00:01
Tak ted jsi mne dostal ja jiz mam neco podobneho pripraveno od vánoc a stale jsem cekal ze to predvedu na srazu ráno sem dám foto a mozná i elegantnejsi resení.:yes: Já jsem ten kablik dostal od Pinochia na 1 prazskem srazu:D Tak dlouho jsem ho motal v ruce az vzniklo neco podobneho.Jen mi presne nesedí Tvé zapojení ráno to jestě prověřím, ale mám tušení že PIN 11 jsem nepoužil.Koukni ještě raději sem Ale mozne je ze mame hokej v tech obracenych konektorech .
Šeba_oldd (1184)|8.2.2005 00:50
Tak diky sluzbe logmein mohu tento prispevek vlozit i pres PDA ackoliv nejsem u sveho PC mam ho jiz dlouho nachystan a Milan mne tak trosku predbeh.

Máte, vyrobili jste, nebo někde viděli zajímavé příslušenství, propojovací kabely a další příslušenství výhradně k zařízení LOOX 720.
Podělte se s ostatními.


Příslušenství – myslím tím propojovací kabel, který je s LOOXem dodáván. Tento je však zbytečně dlouhý a např. při připojení ke klávesnici působí dosti nevzhledným dojmem.
Nabízí se, hned několik řešení.
1. Kabel si můžeme koupit - http://www.pc-mobile.net/loox.htm ovšem, tento neumožňuje připojeni k PC.
2. Originální kabel můžeme zkrátit
a) u plochého konektoru, což ovšem bude trošičku náročnější vzhledem k zalisování kabelu tuto variantu nedoporučuji.
b) Naletovat nové USB konektory – zatím nevím, kde se dají koupit. – poraďte
To je dle mého názoru nelepší řešení – na stole pak používáte k propojení s PC prodlužovaní kabel.
c)Zkrátit a propojit dráty proletováním a izolaci provést za použití tepelně smršťovací bužírky - tato varianta se mi moc nelíbí.
3. Kabel si můžeme vyrobit sami – nebo svěřit jeho výrobu nějakému šikulovi, který má zkušenosti s pájením.

K výrobě kabelu použijete:
Prodlužovací kabel USB, který se dodává běžně s příslušenstvím USB -ten proste jen rozpůlíme a zakrátíme.

Plochý konektor k zařízení LOOX - zde ovšem POZOR
S největší pravděpodobností seženete nebo nakoupíte konektor na LOOX řady 600. Ten se liší v tom, že se do zařízení LOOX 720 nasunuje šipkou dolů, proto si v každém případě ověřte kde je šipka – nahoře nebo dole.(přiložené schéma zapojení je provedeno přímo na konektor LOOX 720. v případě konektoru z LOOX 600 jsou pin v obráceném pořadí)
Já použil kabel z LOOX 600 s koncovkou RS 232 - určitě budou mít někteří z prodejců skladem a zajisté jsou tyto již neprodejné – to by mohlo ovlivnit cenu.

Konektor k napájení – samici – pokud máte typ kde ji koupit poraďte ten zatím nemám.

Dvoužilový kabel pro napájení cca 50mm dle libosti.
-----------------------------------------------
Délku kabelu si zvolte podle svého gusta.
Číslování USB konektoru je provedeno tak, že bílá ploška uvnitř konektoru je nahoře.

Soubor se zapojenim prilozim az po dalsi konzultaci s Milanem - nechci byti tvurcem zniceni Vaseho Milaška.
Milan Švec (938)|8.2.2005 08:46
Petře, to zapojení, jak uvádím, je správně. Jednak jsem to už vyzkoušel s USB klávesnicí (česky) a taky hned s digifoťákem (uvedný snímek šel přes ten kabel hned do LOOXe a teprv pak do PC).

Ty obrázky z odkazu jsou od artshima z firstloox.org a to schéma je ze supportu FSC.

To schema je ale zapojení pro LOOXe 600. Nejde tu o orientaci, ale o obsah. Proto na tom schématu z uvedeného odkazu chybí ten USB Host.

Originální schema zapojení pro 720ku jsem (a nevím o nikom) zatím na webu ještě neobjevil.

Řešení od artshima (samice přímo v konektoru) předpokládá takový konektor, kam se ta samice vejde. Řešení s kouskem kabelu je podle mě mechanicky bezpečnější (= pružnější) a dá se využít dostupný konektor.

Co je na jeho obrázku to nejzajímavější, je jím uvedené schéma pro USB Host. Můj hlavní zdroj, který mi toto zapojení potvrdil, je tuti na ppc-welt.info.

Detaily na výkresech (.pdf, 922 KB) od výrobce (Matsushita).



Konektor pro 600ku i 720ku (atd.) je stejný, včetně číslování pinů. FSC ho pro 720ku jenom otočil o 180°. Výrobce je dodává - v minimálním množství 600 ks.
Šeba_oldd (1184)|8.2.2005 12:00
Prikladam slibene foto kabelu ktery jsem si vyrobil - zapojeni jeste zkoumam nebot se mi zda trosicku odlisne od toho co zde pises. Dam vedet. V diskuzi zde je treba udelat co nejdrive opravu - posilam soukromou zpravu.Kdyby to ten clovek neopravil - žádám tímto Pavla.Schema zapojeni je ze 600 a ne z 720.
00047556_IMAGE_00010_Eh1q.jpg
Šeba_oldd (1184)|8.2.2005 12:56
Čiže jsem provedl dalši měření a dávám za pravdu Milanovi - ma mylná domenka vznikla opravdu opacnym cislovanim konektoru i presto ze muj kablik je zapojen spravne a je funkcni.Predelam sve schema a prilozim v nejblizsi dobe.:yes:
Milane diky za tvoje hledacií sluzby:)
Milan Švec (938)|8.2.2005 15:36
Petře, originální nápad i řešení! Už se těším na pátek.

Tady na obrázku už hotový jednoúčelový USB Host kablík připravený k akci (a taky už vesele fungující při přenášení fotek a při psaní z klávesnice).
Jeho délka by mohla být i kratší. Zatím jsem ho nechal v původní délce ukrojený těsně pod původní PS/2 kovou koncovkou.
(O té délce můžeme vést odbornou diskuzi o víkendu na 3. srazu. :) )

Šeba_oldd (1184)|8.2.2005 17:22
Pěkně vtipně elegantně:yes: Čekam už jen na fotky Tomaše (Crusadera) ten dnes spachal jen konektor s USB hostem. A já dostal další nápad - ale nevím jestli to do srazu stihnu :D Další konektory mam mít zítra.
IntEx_ce4you (130)|8.2.2005 17:30
Ahojda! Chtel bych se zeptat, jeslti by se tento, nebo kabel s podobnym zapojenim dal pouzit i pro Looxe 410. Diky!
Šeba_oldd (1184)|8.2.2005 17:33
Nejake pouziti by se naslo ,ale LOOX 410 nemá USB host - čiže ....... nechavám na tobě. Zapojení 410 neznám.
Crusader_ce4you (624)|8.2.2005 19:17
Tak tady je moje bezkabelová verze. Provedení nic moc, ale funkční :D
00047631_usb_host_SYn2.jpg
Milan Švec (938)|8.2.2005 20:07
Parádní redukce! Tomu říkám ruční práce. :yes:
Tomáši, můžeš popsat i zkušenosti z výroby?
Crusader_ce4you (624)|8.2.2005 20:15
:D Milane, musím to po pravdě napsat, protože Šeba zná pravdu a já se nemohu chlubit cizím peřím (on by mě Šeba hned prásknul, protože jsem mu své výrobní tajemství psal :D). Bylo to jednoduché. Vzal jsem kabel s konektorem, jedny lehké Marlbora a schéma od tebe a celé sem to dal manuálně zručnému kolegovi z práce. Jediné, co jsem udělal já bylo, že jsem to celé zalil černým Pattexem a dvakrát přemotal černou páskou, aby nebyly vidět otřepy.:D
Milan Švec (938)|8.2.2005 20:39
Prima, tak to všechno vyzkoušíme o víkendu. Bude téma - USB periférie a jak s nimi do LOOXe! :D
Šeba_oldd (1184)|15.2.2005 19:41
Slíbene schema zapojení kabelu LOOXe - Schema se vztahuje k mému prispevku na predchozi strane.
00048818_kabelazZN_Ao7.jpg
Šeba_oldd (1184)|15.2.2005 19:57
Docela dost by mne zajímalo kdyby se k napajeni z USB(PC) ktere je na konektoru USB2 na pinu 1(sem je privedeno z PC cca 5V na pin 7 konektoru LOOX a Loox pres USB nedobiji ) pripojili jeste PIN 5,4,3,2, konektoru LOOX - dle mého názoru by mel LOOX zacít dobijet pres USB.Nechce se k tomu vyjádřit nějaký fundovaný člověk z oblasti elektroniky?
fockey (33)|16.2.2005 00:57
Tak dnes jsem byl zkusit také štěstí v Electroworldu, jestli nemaj náhodou nějaký ten zapomenutý Sync kablík na LOOXe a ukázalo se, že už nemaj :( Nevíte kde jinde po Praze by se dal ještě nějaký ten kousek sehnat? Tahat s sebou kvůli USB hostu kabel větší než samotné PDA je vskutku libová věc :)
Šeba_oldd (1184)|16.2.2005 01:30
Nejaké maji. Jejich zboží jsem měl na srazu a zrovna jsem jeden 6stovkový vracel.
peter.nr (501)|16.2.2005 15:08
[QUOTE="Šeba"]Docela dost by mne zajímalo kdyby se k napajeni z USB(PC) ktere je na konektoru USB2 na pinu 1(sem je privedeno z PC cca 5V na pin 7 konektoru LOOX a Loox pres USB nedobiji ) pripojili jeste PIN 5,4,3,2, konektoru LOOX - dle mého názoru by mel LOOX zacít dobijet pres USB.Nechce se k tomu vyjádřit nějaký fundovaný člověk z oblasti elektroniky?[/QUOTE]
No nie som síce úplne fundovaný, ale podľa mňa by stačilo iba zmerať odpor medzi kontaktami vstupu adaptéra do originál synchro-kábla a konektorom, ktorý sa pripája na Loox-a. Mimochodom, hovorím stále o tom jednom konektore. Nulový odpor bude medzi vodičmi napíjacieho konektora a zapojenými pinmi na konektore.
Resp. druhou možnosťou je zapojenie adaptéra do elektriny, jeho napojenie na synchro-kábel a zmeranie napätia na pinoch konektora. Tam, kde je 5V, to je ten pravý. :)
Šeba_oldd (1184)|16.2.2005 18:45
Pokud se podivas na schema ktere je na predchozi strane(org.kabel LOOx) uvidis ze vim kam vede napajeni a vim i na ktere piny.Jde mi jen o to co by se mohlo stat respektive nestat kdybych propojil piny konektoru LOOx 7,5,4,3,2. Teoreticky by mel LOOx zacít dobijet pres USB
Muze to nekdo potvrdit nebo vyvrátit :?: :?: :?: :?:
peter.nr (501)|16.2.2005 21:56
Ja to môžem potvrdiť. Fungovať to musí na 100% :yes:

Len nechápem, prečo môj merák nameral na USB 7V a tiež aj na výstupe adaptéra k Loox-u, keď tam má byť 5V. Asi ho zahodím, že? :D
Šeba_oldd (1184)|16.2.2005 22:19
To nemusi byt merakem:D Zítra to zkusim zapojit a jestli to bude dobijet pres USB tak mám za sebou jednu velkou nocni muru - pokud mohu poprosit jeste o vyjadrení nekoho - pls
Dada_ce4you_oldd (63)|16.2.2005 23:41
Zdravim. Hned zitra do toho jdeme s kolegou taky. Taky to podle schematu prubneme.Koupil jsem "synchro-nabíjecí" kabel JAVO a ten "pracuje" dost podivně, tak padne za oběť. Chtěl jsem založit další diskuzi na téma USB dobíjení, ale jest-li to klapne, tak je po všem. Projel jsem za posledních 14 dní všechny konfery známé o Looxech a USB dobíjecích kabelech a u 720 vždy se stejným výsledkem testováním: "Regulerně to nefachá", vždy jen za specifických podmínek funguje jedna z funkcí. Korespondence z JAVO podporou je kapitola sama pro sebe. Kdo by si chtěl počíst o problénu dobíjecích kabelů tak zde odkazy:
http://www.firstloox.org/forums/showthread.php?t=3092&page=2&pp=15
http://www.firstloox.org/forums/showthread.php?t=2764
ty ostatní neuvádím neb jsou obsahově stejné. Jen pro zasmání uvádím mojí korespondenci ohledně funkčnosti dobíjení u kabelu JAVO.
1)
Hello David,

Thank you for your inquiry.

Yes, our Loox cable works with the 720. We recently sent one of these
cables out to a review and he has successfully used this cable with his Loox
720. The review can be found in the link below.

http://www.clieuk.co.uk/jsyncloox720.shtml (tady si fuckt počtete)

Should you need further assistance, please do not hesitate to ask.

moje odpověď

2)
Thank for answer.
Cable I already bought, but I have this experience. If is battery near LOOX720 recharge among 100-80% is everything OK. If is value lower at wiring LOOX720 on cable diode loading glimmer but unwhitewashed . If is LOOX720 attached to cable when battery capacity is lower than than 80% and thrust forth him, diode no-signals trickle charging. Meanwhile testing along behaviour.
Yours truly David Nadvornik
( neuvedl jsem všechny zjištěné anomálie, pouze tuto základní)
no a tady je odpověď:

Hello David,

I believe this is because the USB port is rated 5v and your Loox requires
something more. Do you have an AC adapter that comes with your Loox? Can
you check to see if the AC adapter has a voltage rating higher than 5.0v?

Thank you.

Pro úplnost uvádím že milovaného Looxika mám originál koupeno v AH Mobile :yes: takže i s adaptérem co má na výstupu 5V :)
Šeba_oldd (1184)|17.2.2005 00:50
Me jen stale nejde do hlavy proc by to tak nezapojili.Sakra snad museli mit nejaky duvod proc neudelali dobijeni pres USB.Temer vsechny tyto zarizeni pouzivaji dobijeni pres USB standartne tak proc ne 720.

peter.nr (501)|17.2.2005 01:47
No už mi napadá iba jedno vysvetlenie:
Loox potrebuje väčší nabíjací prúd, ako mu môže dodať USB. Nemám tu pri sebe originál adaptér (už ležím v posteli), tak neviem, aký prúd je schopný dodať a USB - to už vôbec netuším.
Môj záver: Napätia sú rovnaké, v konektore nie je žiadna elektronika, takže problém môže byť jedine v prúde, čo si potiahne Loox. Poškodiť sa tým však nemôže - max. sa nebude nabíjať. ;)
Šeba_oldd (1184)|17.2.2005 02:20
I o tomto jsem premyslel,je pravdou ze veetsina zarizeni se pres usb nabiji podstatne pomaleji.Rano na to kouknu a dam vedet.Provedu i merení kolik proudu odebira vybity Loox.Nebo se ho proste pokusim nabit pres USB a to tak ze vemu napajeni pro Loox primo z konektou na PC nastesti mam jedenvolny Jack ktery me pasuje do nabijeciho konektoru.Proste zitra bude vyreseno bud ano nebo ne:mad:
peter.nr (501)|17.2.2005 09:19
[QUOTE="peter.nr"]Ja to môžem potvrdiť. Fungovať to musí na 100% :yes:

Len nechápem, prečo môj merák nameral na USB 7V a tiež aj na výstupe adaptéra k Loox-u, keď tam má byť 5V. Asi ho zahodím, že? :D [/QUOTE]

Tak som odstránil problém! Tá mrška mala slabé baterky! Ale nemyslel som si, že kvôli tomu zmeria 7V miesto 5V! Už je to v poriadku - 5V.
Len musím zistiť, kde na Slovensku zohnať konektory na Loox-a, lebo inak mi ostáva len teoretizovať. :(
Inak, držím palce pri testovaní. :yes:
Šeba_oldd (1184)|17.2.2005 10:37
Prosím diskutující o tématu dobijení LOOX 720 přes USB aby své diskuze směřovali sem
termit_shw (55)|9.3.2005 10:08
Máte někdo zkušenosti s použítím upraveného originálního synchronizačního kabelu dostupného na těchto stránkách Mám na mysli jeho zkrácení. Jak je to se zapojením? Diky za odpoveď.. Zde uvedené schému je vlasne pro obracený konektor? Je to tak?
Šipka na něm má jinou polohu
Šeba_oldd (1184)|9.3.2005 11:15
[QUOTE="termit"]Máte někdo zkušenosti s použítím upraveného originálního synchronizačního kabelu dostupného na těchto stránkách Mám na mysli jeho zkrácení. Jak je to se zapojením? Diky za odpoveď.. Zde uvedené schému je vlasne pro obracený konektor? Je to tak?
Šipka na něm má jinou polohu[/QUOTE] Podivej se do diskuze ZDE
elKombajnero (13)|24.3.2005 18:47
Looxe nabíjím v práci přes napevno instalovanou kolíbku ;) a tak mi kamarád rozšířil cestovní nabíjecí konektor na univerzální nabíjecí / USB kablík. Netroufali jsme si propojit nabíjení s využitím USB aby se netlouklo s napájením při připojeném AC adaptéru. Výsledek je na obrázku.
Milan Švec (938)|25.3.2005 07:54
elKombajnero - parádní nápad! :yes: Jak jednoduché a přitom účelné.

S tím současným napájením přes kulatý konektor to přeci musí chodit taky - viz originální dlouhý kabel.
Petře/Šebo, co ty na to, tohle by chtělo dotáhnout. Je použitelné výše uvedené schema? Nedáš ho sem radši ještě (nebo odkaz)?.
Tohle bych si už pořídil taky.
Taky bych rád viděl podrobněji detail vývodu těch dvou kablíků a jejich zakrytí.
Šeba_oldd (1184)|25.3.2005 09:07
To schema zapojeni je primo v tetp diskuzi zde v tomto schematu neni reseno dobijeni pres USB, nybrz se jedna jen o schema zapojeni orig kabelu LOOX 720.
Tady lze zakoupit samotny konektor s asi 5 cm vyvodem na dobijeni pres orig.adapter - to zn Jack cca.3.5 mm.(Obrazek je ilustracni)Tento konektor lze rozebrat a pripajet k nemu rozriznutou (na pul) prodluzovacku USB. Po te vznikne neco podobneho viz obrazek "elkombajnero".Ja ovsem vidim uplne nejednodusi a nejpraktictejsi reseni(nejdrazsi) - objednat nahradni orig kabel k LOOX 720(cca 600kč) tento zakratit dle potreby a naletovat USB samce a USB samici.Otazkou je kde tyto dva konektory sehnat.Me se podarilo koupit jen USB samce a tento je jeste dosti nevzhledny.Je to proste nejaky polotovar na ktery uz bohuzel neni dodavan plastovy kryt.
Vyhnete se tak problemum pomerne sloziteho pajeni v konektoru LOOX 720.
Pokud by nekdo chtel pouzit i moznosti dobijeni pres USB - staci mala uprava v konektoru LOOX 720 viz diskuze ZDE
Milan Švec (938)|13.7.2005 00:23
Krátký jednoúčelový USB Host kabel bez shánění konektorů (a černý!) se dal objednávat i tady. Výroby se chopili ve Francii. K pořízení stačilo 15,- Euro (a DPH?) plus 2,- Euro za dodání. Jestli dali dokupy ty tři kusy a pak toho nechali, i to něco napovídá. Můžete to zkusit oživit, třeba to při nějakém zájmu zopakují.

IntEx_ce4you (130)|10.9.2005 18:57
Vazene damy, Vazeni panove,
dne 10.9.2005 se zrodil novy typ USB Host kabelu. Jedna se o doma-upraveny navijeci USB Client kabel doplneny o zdirku USB. Veskere navijeci vlastnosti zustaly, delka USB Hostu je presne napocitana na "ohnuti" do praveho uhlu smerem od Looxe tak, aby nevznikal mechanicky tlak v konektoru (proto je tedy mirne delsi, nez navijeci USB samec). Kabel nabiji, USB Host funguje tak, jak ma (disk, klavesnice, ...). Srovnani kabelu v konektoru a nasledne "secvaknuti" bych nepral ani svemu nepriteli :) .

EDIT: Navijeci kabel USB je Brando Retractable cable za cca 400Kc + USB prodluzovacka za 24Kc, cize celkove porizovaci naklady = 430Kc.
00088392_PDAHostClient_QRqr.jpg
ok1dnh (2)|31.3.2007 19:28
Tak se také přidám do sbírky. HOST je přidán k originálnímu Synchro kabelu, jen je v místě vstupu do konektoru prořízlý otvůrek v průchodce.



Karel