Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HP iPAQ hw6500 - je libo čtvereček?

Pavel Koza (4761)|7.2.2005 08:36
http://brighthand.com/....._Messenger_Leaked

Poté, co se mnohým zdálo, že HP začíná tak nějak docházet dech a jeho pozice technologického leadera už ani zdaleka není tak jednoznačná přichází tato firma s dalším projektem, který přináší hned několik zajímavých novinek.

Jako první zaujme čtvercový displej 240x240 bodů, v oblasti Pocket PC unikátní. Díky Windows Mobile 2003 Second edition však není nutné mít z tohoto rozměru obavy, je podporován stejně jako všechna ostatní rozlišení (podpora v aplikacích třetích stran je bohužel věc jiná).

Druhou vskutku velmi zajímavou a užitečnou novinkou je dvojice SD slotů - jeden by měl být klasický SDIO i pro připojení IO karet, druhý pak mini-SD pouze pro paměť. Oba najdete na boku přístroje.

Další zajímavou, i když ne tak unikátní věcí, je integrovaná klávesnice stejných rozměrů jako byla u zařízení h4355. Díky čtvercovému displeji je však zařízení jako celek velmi malé.

Jako první Pocket PC by kromě klasického GSM/GPRS (850/900/1800/1900 MHz) mělo nabídnout i technologii EDGE, mimo to zvládne ještě komunikaci přes Bluetooth.

A co byste asi nečekali, v tomto zařízení najdete i GPS přijímač:)

Další parametry jsou už běžnější, 520MHz procesor a vyměnitelná Li-Ion baterie o kapacitě 1200mAh už asi nepřekvapí. Příjemný může být 1,3MPix digitální fotoaparát, tedy pokud bude stejně dobrý jako byl v rx3700, tentokrát bude mít i něco jako blesk.

Tak co tomu říkáte?

Zdroj :: Brighthand
00047249_hw6500_2vh8.jpg
Orloj_ce4you (299)|7.2.2005 09:25
no nebyt toho "ctverecku" a klavesnice, byla by to supr masinka.. proc kruci neudelaji normalni pda obdobneho vybaveni.. achjo
Honzabr (192)|7.2.2005 09:41
:sarcastic: No už jsem myslel, že se dočkáme dokonalosti.Vyskoušíme a uvidíme .....;) Jsem zvědavý, kdy to hodí na trh.Ta 63xx je neudržitelná.
Pavel Koza (4761)|7.2.2005 10:49
Ja jsem taky zvedavy, ale ten ctvercovy displej mi prijde velmi limitujici. Na vetsinu her je nutne zapomenout rovnou, stejne tak na vetsinu programu, ktere jeste nejsou optimalizovane pro SE. Mit to koasicky displej a jinak vyresenou klavesnici (kvuli rozmerum), tak jsem nadsenej mnohem vic...
ipf (2136)|7.2.2005 10:58
Jinak dát do toho VGA, tak to nemá chybu.
Arkobad (134)|7.2.2005 11:05
Ted mam MDA2 a vzdy jsem rikal, ze moje pristi PDA musi mit VGA displej. Takze tezko budu uvazovat o stroji, ktery ma rozliseni 5.3x nizsi - navic v nikym (krome M$) nepodporovanem ctvercovem rozliseni.
Netvrdim, ze muj pristi stroj bude MDA4 - to zalezi ale VYHRADNE na tom, jestli do uvedeni MDA4 na trh bude ci nebude k dispozici i jiny komunikator s VGA displejem a dalsimi vymozenostmi (WiFi, >400MHz, ...).
Kdo chce neco hodne maleho, muze si koupit SE P900 ci nejaky WindowsMobile Smartphone (Motorolku, ci Smartphone2)- pro nej najde i vic softwaru, nez pro prapodivne PDA s jeste prapodivnejsim ctvercovym displejem.

Podle me WM2005 budou vysoke rozliseni VGA displeje vyuzivat daleko lepe a pak teprve bude videt handicap 240x240 rozliseni.
beecher (9270)|7.2.2005 14:27
Panove klid, tohle je proste zarizeni, ktere ma konkurovat velmi rychle se rozmahajicim zarizeni BlackBerry...
A co mate proti ctvercovemu displayi? Maji je povetsinou Palmy, snad i ty BlackBerry (v zivote jsem to zaplat Buddha nevidel :D ), nehlede na to, ze SEcka tyto displaye podporuji a bude-li takovych zarizeni vic, tak se i ty programy na to budou optimalizovat...
Mne vsak zarazi ta GPSka na necem, co je nazvane Messenger... No nic... :D
Arkobad (134)|7.2.2005 14:39
[QUOTE="beecher"]Panove klid, tohle je proste zarizeni, ktere ma konkurovat velmi rychle se rozmahajicim zarizeni BlackBerry...
A co mate proti ctvercovemu displayi? Maji je povetsinou Palmy, snad i ty BlackBerry (v zivote jsem to zaplat Buddha nevidel :D ), nehlede na to, ze SEcka tyto displaye podporuji a bude-li takovych zarizeni vic, tak se i ty programy na to budou optimalizovat...
Mne vsak zarazi ta GPSka na necem, co je nazvane Messenger... No nic... :D[/QUOTE]

1) Nejde mi ani tak o ctvercovost, jako o rozliseni. Kdyby ten ctverec mel 800x800 ;-) tak ani neceknu. Ale na prehravani filmu by se mi spis libilo 800x480, coz by se treba na MDA4 mohlo vejit, kdyby displej sel az do kraju. A na psani textu i hrani her je take lepsi cokoli jineho, nez ctverec.
2) SEcka to podporujou. To je pravda. Takze pokud nekomu staci zabudovane aplikace a na aplikace tretich vyrobcu si chce pockat rok (na hry asi jeste dele), tak je to samozrejme OK. Pokud nekdo chce malej pristroj, at si radeji koupi Smartphone - sezene i vic aplikaci.
3) Nevim, jak je to s tou GPSkou. Jestli to nebude jen nejaky doplnkovy batoh. Uz's videl's GPSku bez anteny? A na co by to tedy melo na zadech ty uchyty?

Proste prijde mi to jaku ukrok stranou zamereny na neexistujici cilovou skupinu. Kdo chce nekompromisni All-In-One, sahne po MDA4, kdo chce neco skladneho, sahne po MDA-Compact, nebo spis Smartphone. Ale je to jen nazor - konecne slovo budou mit samozrejme zakaznici. Mozna, ze v USA maji jine preference.
beecher (9270)|7.2.2005 15:05
[QUOTE="Arkobad"]1) Nejde mi ani tak o ctvercovost, jako o rozliseni. Kdyby ten ctverec mel 800x800 ;-) tak ani neceknu. Ale na prehravani filmu by se mi spis libilo 800x480, coz by se treba na MDA4 mohlo vejit, kdyby displej sel az do kraju. A na psani textu i hrani her je take lepsi cokoli jineho, nez ctverec.
2) SEcka to podporujou. To je pravda. Takze pokud nekomu staci zabudovane aplikace a na aplikace tretich vyrobcu si chce pockat rok (na hry asi jeste dele), tak je to samozrejme OK. Pokud nekdo chce malej pristroj, at si radeji koupi Smartphone - sezene i vic aplikaci.[/QUOTE]
Ach jo... Tohle neni klasicke PDAcko, to je Messenger! Tedy zarizeni, na kterem budu psat maily, SMSky atd., ne sledovat videa a hrat hry. Tedy nejedna se o zarizeni, ktere ma byt konkurenci PDAcek. Uvedomme (kurna, to je slovo) si, ze uz proste nevznikaji/nebudou vznikat na Windows Mobile jen zarizeni majici na sobe nalepku PDA, ale take zarizeni, ktera budou slouzit svemu ucelu, tak jak jsou nazvany, tedy v tom pripade Messenger -> Messaging. [QUOTE="Arkobad"]3) Nevim, jak je to s tou GPSkou. Jestli to nebude jen nejaky doplnkovy batoh. Uz's videl's GPSku bez anteny? A na co by to tedy melo na zadech ty uchyty?[/QUOTE]Jasne, ze videl... Staci se podivat na jakoukoliv GPSku s BT. Takze to staci dobre prekuchat... Je mozne, ze tam bude nutne nejak tu externi antenu uchytit v pripade spatneho prijmu s interni antenou, proto asi jsou tam nahore ty dva kruhove otvory s vyvodem na externi antenu...[QUOTE="Arkobad"]Proste prijde mi to jaku ukrok stranou zamereny na neexistujici cilovou skupinu. Kdo chce nekompromisni All-In-One, sahne po MDA4, kdo chce neco skladneho, sahne po MDA-Compact, nebo spis Smartphone. Ale je to jen nazor - konecne slovo budou mit samozrejme zakaznici. Mozna, ze v USA maji jine preference.[/QUOTE] Ja bych nerekl, ze to nebude mit neexistujici cilovou skupinu, vzdyt jen si vezmeme, jak jsem jiz psal, dobre se prodavaji zarizeni BlackBerry a v pripade Palmu jde o Treo 600/650. Kdyz se na to podivam, tato zarizeni (BlackBerry, Trea, Messenger) vypadaji "uplne" stejne...
Osobne u MDA4 vidim limitujici faktor, nutnost rozklapet toto zarizeni, pokud chci psat na klavesnici a vahu (pocitam, ze pod 220g se to nedostane).
Je jasne, ze my si takove zarizeni nekoupime (protoze mame na zarizeni jine pozadavky), ale jsou lide, kterym to bude vyhovovat... A pokud to ma mit GPSku, tak bude lepsi takovyto display, nez miniaturni displaye Compactu ci SmartPhonu, nemluve o klavesnici (at je jakakoliv), kterou takovy Messenger "musi" mit, ze...

Jinak, i Dell planuje podobne zarizeni a pravdepodobne to bude od Palmu Treo 650, ale s WM2K3 SE Phone Edition.

EDIT: Pro vsechny pripady prikladam obrazky konkurentu tomuto zarizeni.

EDIT 2: Citace z BrightHandu - "Good Technology's GoodLink software, which will keep the device wirelessly connected with Microsoft Outlook and Exchange, as well as other critical enterprise information." -> To jenom potvrzuje to, ze to ma byt konkurence vyse uvedenych zarizeni, protoze BlackBerry se chova podobne.
00047349_7290_landing_Ztch.jpg 00047349_photo_treo650_VHE8.jpg
Pavel Koza (4761)|7.2.2005 15:27
Souhlasim s beecherem:) Obrat firmam jako je HP netvori rejpavi ctenari ce4you, ale obrovska masa "beznych" uzivatelu, kteri se za vecer nauci, jak se to ovlada a kdyz jim po pul roce ukazete, ze si tam muzou nahrat i jinou hru nez bublinky nebo pasians, tak jsou blahem bez sebe.

hw6500 urcite nebude pro kazdeho, ale je to dalsi vyjimecne zarizeni nabizejici kupujicimu MOZNOST si vybrat to, co chce.
Arkobad (134)|7.2.2005 16:11
No uvidime, jake to bude mit prodeje. Pokud to bude smerovat vyhradne do toho segmentu, kde je dnes Blackberry, tak to zase bude mit ten problem, ze v tom segmentu prave uz je Blackberry.
Do PocketPC jde clovek, ktery nechce pouzivat jen messaging ala blackberry, ale chce pouzivat i dalsi aplikace, multimedia, hry, atd... A toto bude diky displeji trochu problem. Na rozdil treba od Trea, ktere ma rozliseni na PalmOS bezne pouzivane.
Vyrobci SW budou mit jeste o dva rady mensi motivaci predelavat aplikace pro 240x240, nez jakou ji maji pro VGA. Leda by s podobnym rozlisenim prislo podstatne vice firem - pak by se to zmenilo.
Falco_ce4you (311)|7.2.2005 16:33
Jen jsem čekal kdo jako první vyjede s "Treo650" podobným zařízením na WM. Měl jsem v ruce Treo600 a není to úplně OUT. Nemůže se to rovnat miláškům patřícím ce4you čtenářům, ale znám pár lidí kteří na tuhle mašinku s woknama čekají "jako na smilování".

Nevíte jak to bude mít koncipovaný display? Jedna z věcí která mi u MDA vadí je velká zranitelnost displaye. Kdyby display snímal polohu pera jiným způsobem než deformací dotykové vrstvy, tzn. nechal by se display chránit plexi, to by bylo něco.

Jinak hezké - ale mohli dát alespoň 320x320 jako má Treo650. A jsem taky zvědavý na cenu - Treo je za ofic. $450. Jestli to namastí, jak je tomu zvykem, tak si můžeme nechat zajít chuť.
Dominique (151)|7.2.2005 18:36
Nevadi mi ani tak ta klavesnice... ani ctvercovy displej... spis absence vga.

Jak napsal Pavel Koza, je to MOZNOST... a to je asi tak vsechno :)
Falco_ce4you (311)|7.2.2005 18:58
Já si myslím že těch 320x320 (alias Palm HiRes) by stačilo. Jednak to je "něco mezi" QVGA a VGA, ale hlavně by z toho pro nekompatibilní SW šlo oříznutím jednoduše udělat QVGA. Nevím, ale VGA bys tam dneska asi nenacpal. Btw, jak zde bylo řečeno, je to primárně určeno pro jinou sortu PDAčkářů než je většina zde přítomných.
beecher (9270)|7.2.2005 19:00
[QUOTE="Dominique"]Nevadi mi ani tak ta klavesnice... ani ctvercovy displej... spis absence vga.

Jak napsal Pavel Koza, je to MOZNOST... a to je asi tak vsechno :)[/QUOTE] Problem je, ze by to zarizeni pak bylo velke jako krava...
Kdyz vezmu svuj Dell a pridal bych jeste k tomu nejake 3-4 cm pro klavesnici, tak to by pak bylo hotovy padlo.
Proto tam dali ten ctvercovy display, protoze se poucili z iPAQu 4355, ze je to strasne dlouhe. Avsak tam aspon mohli dat 480x480, kterezto SE take podporuji... To by pak bylo cool...
Falco_ce4you (311)|7.2.2005 19:17
S tou velikostí máš pravdu. Ale jak bys na 480x480 řešil SW kompatibilitu? U 320x320 je to strašně jednoduchý - ořízneš 80 pixelů a máš QVGA. Ale když ořežeš 480x480, zbude ti místo displaye hledáček. :D
Krom toho HiRes displaye se vyrábí v obrovských sériích pro Palm a tudíž to zařízení mohlo být zas o něco levnější než tam cpát dosud neexistující formát 240x240 či 480x480. :no:
beecher (9270)|7.2.2005 19:31
[QUOTE="Falco"]Ale jak bys na 480x480 řešil SW kompatibilitu? U 320x320 je to strašně jednoduchý - ořízneš 80 pixelů a máš QVGA. Ale když ořežeš 480x480, zbude ti místo displaye hledáček. :D
Krom toho HiRes displaye se vyrábí v obrovských sériích pro Palm a tudíž to zařízení mohlo být zas o něco levnější než tam cpát dosud neexistující formát 240x240 či 480x480. :no: [/QUOTE] Jak? Celkem jednoduse, tak jak se ted resi, tedy upravou SW, nemluve o tom, ze klasicke programy pro QVGA se tam (480x480) spise vlezou, nez na 240x240, ze...
Ad serii displayu: Stejnak vsechny LCD displaye (tedy i stolni LCD displaye) vyrabi 2-3 cinske/taiwanske firmy, tak uz je to jedno, jestli to strihnou pri 240x240 nebo pri 320x320, pro ne je to pomalu jeden a tentyz vyrobek... ;)
Problem je, a to nechci kecat, ze SE neznaji neco jako 320x320, pokud se nepletu...
Falco_ce4you (311)|7.2.2005 19:50
S těmi výrobci máš pravdu. Je to všechno jedna linka, akorát jiný plast. Ale pokud už se 320x320 vyrábí, je mnohem jednoduší (a levnější) začít odebírat výrobek který už nějaký pátek jede, než rozjíždět novou.
Také je jednodušší jen zablokovat adresování části videoRAM a tím se jednoduše přepnout na QVGA, než přepočítávat na QVGA. Krom toho, obraz pak bude paradoxně lepší na horším rozlišení, protože pixely pojedou v režimu 1ku1, kdežto na 480x480 je to 1.5ku1 - tzn., že některé vodorovné čáry budou na 1 pixelu, některé na 2.
Krom toho, pokud si nějaká QVGA aplikace šáhne u 480x480 přímo na HW, půjde nejspíš do kolen. U HiRes a adresaci jen na 320x240 by to měla v pohodě vydejchat.
Jestli ale SE HiRes nepodporuje je volba jednoduchá.:?
beecher (9270)|7.2.2005 20:20
[QUOTE="Falco"]S těmi výrobci máš pravdu. Je to všechno jedna linka, akorát jiný plast. Ale pokud už se 320x320 vyrábí, je mnohem jednoduší (a levnější) začít odebírat výrobek který už nějaký pátek jede, než rozjíždět novou.[/QUOTE] Jenze pro ty pingpongace (jak rika muj bracha) zacit bouchat 240x240 displaye neni vubec zadny problem, to neni CR, kde je vsechno problem, ze...[QUOTE="Falco"]Také je jednodušší jen zablokovat adresování části videoRAM a tím se jednoduše přepnout na QVGA, než přepočítávat na QVGA.[/QUOTE]No ja nevim, mne nic se nikde neprepocitava, mne se QVGA softy na VGAcku zobrazuji proste na plose 320x240...[QUOTE="Falco"]Krom toho, obraz pak bude paradoxně lepší na horším rozlišení, protože pixely pojedou v režimu 1ku1, kdežto na 480x480 je to 1.5ku1 - tzn., že některé vodorovné čáry budou na 1 pixelu, některé na 2.[/QUOTE]Mam obavy, ze nikoliv, proste to bude zobrazeno akorat na mensi plose...[QUOTE="Falco"]Krom toho, pokud si nějaká QVGA aplikace šáhne u 480x480 přímo na HW, půjde nejspíš do kolen. U HiRes a adresaci jen na 320x240 by to měla v pohodě vydejchat.[/QUOTE]Pozor, zadna appka si u PDAcka nesaha primo na graficky HW, vdycky to jede pres ovladac grafarny, pripadne MS API... To neni PCcko a gamesky pod DOSem... :)
Teda asi takhle... Klasicke WM applikace (nepocitam hry) budou mit spise problem s 240x240, nez s 480x480. U gamesek je to mozna problem, ale tohle bych neresil, protoze tohle zarizeni proste na gamesky neni... Ze.
Falco_ce4you (311)|7.2.2005 23:25
Problém není v podstat nic. Ale vzhledem k tomu, že se tenhle typ displaye ještě nedělal, musí se vyvinout, vyrobit pro to matrice, přenastavit mašiny a pak vyrobit sérii o nějakých 100tis ks - nebo kolik plánují že se těch "čtverečkových" PDA vlastně vyrobí.
Určitě by bylo o dost levnější vzít display který se vyrábí standardně po x-milionech. Jen by se svezli s Palmem. Žádné vymýšlení něčeho nového.

A když jedeš v režimu VGA, není škoda že se nevyužívá celá plocha displaye? Při 320x320 by QVGA vypadalo něco jako 16:9 film na 4:3 TV - v jednom směru využita celá velikost a v druhém 66%. U 480x480 se u QVGA využije 66% a v druhém jen 50%.

Jsme zajedno, že 240x240 je úlet. :) Škoda že to s námi neprodiskutovali. :D
Pavel Koza (4761)|8.2.2005 10:10
[QUOTE="Falco"]Jsme zajedno, že 240x240 je úlet. :) Škoda že to s námi neprodiskutovali. :D [/QUOTE]

...radsi uz to nehante, nebo si to z HP jeste nekdo precte a cely projekt tesne pred koncem stornujou:D

Ale vazne - je fakt, ze tech 240 x 240 je dost divnych. Pokud by to melo byt jednoucelove zarizeni na psani emailu a SMSek, tak je to v pohode, ale na psani SMSek nepotrebuju EDGE nebo dokonce GPSku, ktera mi to zase cele prodrazi. To same plati o dvojici SD slotu a dalsim.

No, uvidime, uz se to blizi:cool:
Pavel Koza (4761)|15.2.2005 13:39
http://www.gpspassion.com/......asp?TOPIC_ID=23432

Skutečné fotky skutečného zařízení:) Alespoň si můžete udělat představu o tom, jak to zařízení bude velké.
00048753_6500gs_rmZw.jpg
Falco_ce4you (311)|15.2.2005 14:19
No já nevím. Pořád mi to připadá jako krok stranou (nechci říci zpět). Proč neudělají PDA s "GPS inside" a když už chtějí tu klavku, řešení Ericsona (P800 a výš) je si myslím šťastnější.
V době kdy se honí každý pixel a koumá se jak na co nejméně palců dostat co nejvíc pixelů (a tak aby to bylo ještě čitelné), cpát sem takovouhle mrňku? :?
To ať rovnou udělají smartphone s GPS a nemusí prznit PDA.
Ten smartík co byl na srazu (s tou rozevírací klavkou) kdyby měl v sobě GPS - jářku to by byla jiná. Ale tohle?
kobli_ce4you (0)|6.4.2005 16:09