reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Téma: OziExplorerCE - rady, tipy, zkušenosti

1.2.2005 09:40
Crusader_ce4youAby jsme začali z nové vody, načisto a přehledněji . Pro nově příchozí a hledajíc odpovědi, zkuste zde prohledat historii, týkající se OziExplorerCE. Pokud odpověď nenaleznete tam, je vám tato diskuse plně k dispozici
;)
2.2.2005 03:34
simonik2_ce4youKdyž vypnu ipaq a opětovně zapnu ipaq tak ozi nenaváže opětovně komunikaci s gpe fortuna.Děla vám to taky?
7.2.2005 12:16
kamikadzeTak jsem pročetl diskuzi týkající se OziExplorerCE. Ale mám v tom trošku nejasno, jak dostanu mapy do PDA a jak podle nich funguje navigace. No a ještě bych rád ten prográmek někde sehnal. Kde se dá sehnat? (nejlépe zadarmo :))
7.2.2005 01:37
Kocir[QUOTE="kamikadze"]Tak jsem pročetl diskuzi týkající se OziExplorerCE. Ale mám v tom trošku nejasno, jak dostanu mapy do PDA a jak podle nich funguje navigace. No a ještě bych rád ten prográmek někde sehnal. Kde se dá sehnat? (nejlépe zadarmo :))[/QUOTE]

www.pdamapy.cz ....neco kolem 1000 coz je v podstate zadarmo vzhledem k tomu co to umi.
7.2.2005 02:03
Benedikt_ce4you[QUOTE="kamikadze"]Tak jsem pročetl diskuzi týkající se OziExplorerCE. Ale mám v tom trošku nejasno, jak dostanu mapy do PDA a jak podle nich funguje navigace. No a ještě bych rád ten prográmek někde sehnal. Kde se dá sehnat? (nejlépe zadarmo :))[/QUOTE]

Juj, asi jsem prvně špatně klikl a odeslal soukromou zprávu. Tak teď správně tady: Oziho musíš chápat jinak než jiné navigační softwary. To co se běžně používá jako navigační soft (nějaké ty Kim kimy apod., pro PC třeba Infomapa, Autoroute, geobáze aj. ) jsou systémy které mají svoji vnitřní mapu a umí s ní pracovat - nejen ji zobrazovat, ale třeba v ní vyhledávat konkrétní názvy, trasy apod. Kdežto Ozi je jakýsi obecný soft pro práci s rastrovými obrázky (např. JPG) a základní myšlenka je taková - ty si třeba naskenuješ nějaký kus mapy, ten má určitý rozměr v pixlech. A v Ozim ho tzv. nakalibruješ, což udělá něco ve smyslu jako že Ozimu řekneš, že pixl 0,0 toho obrázku má nějaké skutečné souřadnice v systému GPS (ten pracuje v tzv. WGS84, můžou se díky transformacím používat nejrůznější další systémy, jak světové, tak lokální - to jen pozn. pod čarou). Pokud přiřadíš více pixlům obrázku, nejlépe rovnoměrně rozložených po celém obrázku, jejich souřadnice skutečné, je Ozi schopen dopočítávat souřadnice pro kterýkoliv pixl obrázku. Data z GPS pak zobrazuje jakoby nad tím daným pixlem obrázku. Žádné vyhledávání názvů, žádné určovaní tras - pouze práce s rastrem, zato s kterýmkoliv ty chceš. A v přesnosti, které ty sám dosáhneš - přesností předlohy, přesností skenování, přesností kalibračních souřadnic aj. Nejlepší uplatnění vidím v naskenovaných a nakalibrovaných mapách Turist 1:50000, kalibrace na souřadnice z natištěné kilometrové sítě v systému S-42.
Ale to třeba příště, pokud bude zájem, ale na netu se to dá všechno najít, taky jsem tak začínal.
7.2.2005 09:40
simonik2_ce4youTo: Benedikt
Dobrá, teď ještě finty pro OziCe.Samostudiem jsem to snad pochopil, ale rád se nechám poučit.
A co ta komunikace s GPS přes BlueTooth.Nemáš s tím problémy?
Díky.
8.2.2005 02:18
Benedikt_ce4youTo Simonik:
S BT nepomůžu, já mám GPSku přes USB. Ve fóru, které předcházelo tomuto (viz. odkaz na začátku) se tímto zabýval "Anitka", tak zkus dotaz přímo na něj. Psal tam taky o problémech s BT a GPS, které snad prý nová verze Oziho už odstranila.
Co se týče fint v OziCE, tak nevím jaké máš na mysli. Ozi je poměrně jednoduchý program. Zpočátku vypadá poněkud složitě a nepřehledně, ale po chvilce používání zjistíš, že většina nabídek je na ploše jako ikony na lištách. Tím to vypadá, že je tam hrozně moc dílčích využití a nastavení, ale ve skutečnosti je tam akorát všechno několikrát. Z funkcí, které se mi zdají dobré a užitečné, a přitom začátečnicky opomíjené, bych vyzdvihl již zmiňovanou možnost používat díky transformacím různé souřadné systémy; nejlépe podle toho, ve kterém je ta která naskenovaná mapa vytvořena, dále tzv. "index mapu", a do třetice možnosti "route" a "track". Obecně je to podle mě nejlepší soft pro ty, kteří si rádi sami hrají s mapou a orientací - tady ji má v digi, a plus s GPS.
Pokud tě bude zajímat něco konkrétního, klidně se ptej, aspoň to tady bude pro nově příchozí - právě Anitka, já nebo někdo další snad budeme vědět odpověď.
8.2.2005 08:26
Erikt68iProtože jsem z Prahy, tak jsem naskenoval a pospojoval mapu Prahy (1:12500) a okolí a teď se snažím doplnit ji seznamem ulic a pod. "významných" bodů. Mám k dispozici databázi těchto ulic i s body souřadné síťě ale importovat to po jednom ručně - to vzdávám:oops:
Nevíte někdo, jak to dostat strojně do OZIho - do jeho "databáze"? Já si s tím nevím rady.
9.2.2005 01:05
Benedikt_ce4you[QUOTE="Erikt68i"]Protože jsem z Prahy, tak jsem naskenoval a pospojoval mapu Prahy (1:12500) a okolí a teď se snažím doplnit ji seznamem ulic a pod. "významných" bodů. Mám k dispozici databázi těchto ulic i s body souřadné síťě ale importovat to po jednom ručně - to vzdávám:oops:
Nevíte někdo, jak to dostat strojně do OZIho - do jeho "databáze"? Já si s tím nevím rady. [/QUOTE]

Z toho spojování bych měl obavy. Jak a čím jsi to spojoval? Pospojovaný souvislý obrázek nezaručuje geometrickou přesnost souřadné sítě v celé ploše, pokud to tedy nemáš nějak natransformováno na přesnou síť (např. pomocí IRES v Microstationu). Z hlediska práce v Ozim je rozhodně lepší nechat naskenované jednotlivé listy A4 s přesahy, a Ozi pak při komunikaci s GPS sám přeskakuje z listu na list.
Ohledně databáze Oziho vůbec nevím co máš a mysli. Můžeš trochu popsat a upřesnit jaký a v jakém formátu máš ten seznam ulic a jak probíhají ty tvé pokusy importovat ručně? Nic mě nenapadá co to je, ale zajímá mě to.
9.2.2005 08:47
Erikt68iPospojování bylo provedeno pomocí spec. geodetického programu, na každém listě stanovíš 3 a více kalibračních bodů (super přesně) a pak to profi program spojí v celek. Více si netroufám prozrazovat:oops:
OZI umí pro každou mapu mít v samostatných souborech uloženy informace o vybraných bodech. Na rozdíl od navigačních bodů jsou tyto "databáze" prakticky nelimitované počtem bodů a mohou se tedy použít pro naplnění nejrůznějšími informacemi a též potom lze v nich jednoduše vyhledávat. Vnitřní struktura této databáze je mě však neznámá :(( .
Já mám data normálně vyextrahovaná do texťáku, co soubor to typ objektu, co řádek to jeden nav. bod. = Název, souřadnice. Velmi jednoduše lze udělat db tabulku- netřeba řešit, možností mnoho. Ale jak tu tabulku dostat do QZIho? toť otázka!!:!:
9.2.2005 12:06
Benedikt_ce4youPokud máš pospojováno takto, tak ready. Jen je ten soubor asi slušně velký, což by formátu ozf2 nemělo vadit. ....ale jako geodeta by mě móóóc zajímalo, co to bylo za soft. Please, troufni si, aspoň název na SZ.
Ty databáze - kde přesně se tím Ozi zabývá? Myslím tím, která jeho nabídka, podnabídka a konkrétní volba? Pokud máš na mysli nabídku MAP - Add or Drag Map Object, tak s tou bych něco poměrně jednoduchého a hromadného věděl. Je to všechno na jedno brdo jako waypointy, jen s jinou úvodní zkratkou (waypoint, event, points, comment aj.). Myslíš toto? Nic jiného nemůžu najít.
9.2.2005 09:06
simonik2_ce4youMapa Prahy.A kdy nám to dáš k dispozici? :-))
9.2.2005 09:19
Erikt68iMapa Prahy pro OZIho má holá cca 30MByte, je zkalibrovaná a ověřená několika průjezdy Prahou.
Co se týká OZIho jde mě o toto: Maximum Trackpoints logged to File = unlimited (limited only by file system memory)
- Jde mě právě o ten file, jak je konstruován atd.
Promiňte mou skoupost ale doma nyní jedu jen na vytáčený modem a v práci mám moc roboty:D ovšem díky za ni:yes:
9.2.2005 10:02
Benedikt_ce4you[QUOTE="Erikt68i"] Co se týká OZIho jde mě o toto: Maximum Trackpoints logged to File = unlimited (limited only by file system memory)
- Jde mě právě o ten file, jak je konstruován atd. [/QUOTE]

A jo, tak to myslím tudy cesta nepůjde. To je soubor, do kterého Ozi (ale i ruční GPSky) ukládá v zadaném intervalu trasové body tak jak se pohybuješ. Tuto trasu si pak můžeš kdykoliv nahrát a vidět jak jsi cestoval. Omezení má skutečně velikostí paměti, je to obyč. texťák s příponou plt. Ozi ho zobrazuje jako lomenou čáru mezi těmi jednotlivými body cesty, které mají atributy - číslo, souřadnice, výšku, příp. aktuální rychlost a čas. Nevím o tom, že by Ozi tento typ uložených dat zobrazoval jinak než tu spojenou lomenici, že by třeba u jednotlivých lomových bodů zobrazoval nějaké údaje. K údajům v mapě, popiskům aj. slouží ty waypointy = konkrétní body co mají souřadnici, číslo, název, popisek, značku. Ty jsou však omezeny, a to u Oziho do 3.95.2 na počet 500 (jako ruční GPS, např. Garmin), od řady 3.95.4 byl tento počet zvýšen na 10.000. Tyto soubory nějak editovat hromadně např. v excelu není celkem problém. Ohledně nějakých lineárních informací (ne bodových), např. rozsah ulice, tak to doopravdy nevím. S něčím takovýmto si myslím Ozi vůbec nepočítá, na to jsou ty "samomyslící" navigační softy.
10.2.2005 05:25
Šeba_olddMam jeden dotaz ve slozce programu jsou nahrane soubory waw. Ve starsich verzich Ozie tyto chodily - mam je dokonce namluvene i v ČJ v posledni verzi vsak program nevydá ani zvuk - nevite někdo jak na ně?Jinak jsem stahnul verzi 1.11.6e a zmizela chybka s fixaci GPS.I po vypnuti pristroje se opet GPS znovu prihlasi. Take zobrazeni na VGA je o 100% lepší.Pozor: Tuto verzi je treba prihrat k puvodni verzi kterou mate nainstalovanou. Verze se po te spousti souborem_ exe."OZICE_Dev.exe" pro ktery je treba vytvorit zastupce do Windpws/Start/Programy.
10.2.2005 10:36
Benedikt_ce4youCo jsou to starší verze? Mám verzi 1.11.4 a při prvních pokusech s GPSkou mě to po inicializaci "GPS is OK" řeklo. Pokud tedy je tato verze podle tebe jedna z nových, tak bude problém někde v systému. Ale co kde pozměnit nevim.
11.2.2005 11:18
topak[QUOTE="Erikt68i"]Protože jsem z Prahy, tak jsem naskenoval a pospojoval mapu Prahy (1:12500) a okolí a teď se snažím doplnit ji seznamem ulic a pod. "významných" bodů. Mám k dispozici databázi těchto ulic i s body souřadné síťě ale importovat to po jednom ručně - to vzdávám:oops:
Nevíte někdo, jak to dostat strojně do OZIho - do jeho "databáze"? Já si s tím nevím rady. [/QUOTE] null

Je to kupodivu velmi jednoduché.Příponu *.names změň na *:xls a otevři v excelu

Topak
12.2.2005 03:36
simonik2_ce4youNejde nějakou fintou v Ozim zaznamenat aktuální waypoint pomocí hardwaroveho tlačítka?
Hodilo by se to na kolo i auta.
17.2.2005 11:08
simonik2_ce4youNemůžu donutit Ozice ať mi zobrazí mapy když mapa je na JPG.

Mám v SK.map první dva řádky :
\SD Card\Mapy\Autoatlas_SK\Sk.jpg
\SD Card\Mapy\Autoatlas_SK\sk.jpg
nebo případně bez cesty jenom sk.jpg a Ozi píše, že nemůže soubor najít případně zobrazit.
Na PC to funguje bez problémů.
Díky
17.2.2005 11:48
Šeba_olddMusis ten soubor zkomprimovat do formatu ozf.2 programek stahnes na strankách vyrobce zdarma .Tak jak ho nainstalujes - nic tam nemen snad jen cestu do souboru.
17.2.2005 01:24
simonik2_ce4youJako OziCe neumí pracovat s formátem JPG? Stolní Ozi s tim pracuje bez problemů.
17.2.2005 01:25
simonik2_ce4youNemáte někdo tip na mapu Rakouska? Já jsem objevil tady toto :
http://www.skyfly.cz/gpspraxe/, ale Rakousko tam není.
17.2.2005 09:50
Erikt68i[QUOTE="topak"]Je to kupodivu velmi jednoduché.Příponu *.names změň na *:xls a otevři v excelu [/QUOTE]
Díky za radu, snad se k tomu přes víkend konečně zase na chvíli dostanu.:yes:
19.2.2005 11:12
simonik2_ce4youCo znamená v OzimCe 1.11.6e ten červený čtvereček dole v menu?Nemůžu na to přijít.

A druhá otázka.Jak máte organizované mapy? Ozi umí indexovat pouze 5 adresářů.Podadresáře nebere v úvahu. To mi příjde jako málo. Mít všechny mapy v jednom je dost nepřehledné.

A třetí. Nefunguje mi nápověda. Musím ji vyhledat jako soubor a spustit ručně. Kde se dá nastavit nějaká cesta a nebo kde je default adresář?
Díky
19.2.2005 11:42
Šeba_olddTen cerveny ctverecek je pripraven an nejakou funkci ktera se tam teprve bude vkladat - tato verze je zkusebni jen pro testovani.Mapy muzes mit v kteremkoliv adresari - ja je mam na karte v adresari map - urcis cestu a ozi si vzdy natahne tu s nejvetsim rozlisenm.Kus ozie pro ce uz mam prelozeno diky Crusaderovi preklad dodelavam az bude dam to sem.Je tam toho strasne moc pokud nekdo pomuze s testovanim budu rad.
19.2.2005 07:06
simonik2_ce4youAha.Tak čtvereček je jasný.
Když jsem měl mapy adresáři mapy a pak v jednotlivých podadresářích, tak Ozi nedokázal přes ikonu nahoře, druhé zleva všechny mapy vyhledat. Našel pouze některé. Musel dát všechny podadresáře do cesty. Zajímavé je, že z menu mapy a možnost "vyhledat s větším rozlišením" je našel.

A jak se dá vlastně nejlépe plánovat cesta, když je mapa rozsekaná na spoustu map - např 10 ?
Natahuje pak Ozi nějak chytře?
Tatím jsem neměl možnost to vyzkoušet.
19.2.2005 08:08
Šeba_olddCesta se da nejlepe naplanovat ve velkem OZIE na PC ovsem to neni vzdy to prave. Lze i v pocket a to tak ze si oteviras postupne mapove listy a planujes cestu. Cestu lze plannovat i na mape s malym rozlisenim Ozie si vzdy natahuje to s nejvyssim.Ja Ozie pouzivam pomerne casto pro turistiku - me planovani probiha tak ze urcim jen misto startu a misto cile po te se snazim drzet co nejvice vzdusne cary.Lze provest i opravy a vlozeni wp.Doma se to testuje velice spatne dej si zapis trati a vyraz s Gps do terenu - uvidis sam jak to jde.Program sice vypad slozite ale je velice jednoduchy a poskytuje velkou spoustu moznosti
Ps. Mapy mam jen v adresari podadresare mi pripadnou zbytecne nejsou treba
21.2.2005 07:30
Benedikt_ce4youZa sebe se připojuji s tím, že si taky s 5 adresáři na mapy vystačím. Mám jeden obecný s autoatlasem ČR, druhý s nejčastěji používanými mapami okolí bydliště a do třetího si kopíruji vždy podle potřeby jiné mapové listy okolí místa kam zrovna jedu.
Pokud jsem četl kdesi popis Oziho správně, tak OziCE v PDA načítá pouze formát ozf (jak ozf tak ozf2). Z hlediska výkonu PDA je to mnohem lepší než jiné formáty jako jpg. Po konverzi na ozf se nemusí s .map souborkem dělat nic. Ozi obecně načítá mapu se stejným jménem jako .map soubor a je mu jedno jakou má příponu a co je v .map souborku uvedeno. Tam jsou odkazy podle všeho pouze pro situaci, kdy by jsi měl .map souborky v jiném umístění než mapové soubory.

Dotaz: Kde se dá přijít k beta verzi OziCe 1.11.6e na testování, jak o ní píšete?
(Díky za odkaz níže, mohlo mě to napadnout. Jak prosté, milý Watsone. :sarcastic: )
21.2.2005 09:58
Šeba_oldd[QUOTE="Benedikt"]
Dotaz: Kde se přijít k beta verzi OziCe 1.11.6e na testování, jak o ní píšete?[/QUOTE]
Zde
OziExplorer CE - Development Version - je treba doinstalovat k puvodni verzi . Spousti se nove nahranym .exe
V kazdem pripade s touto verzi nepada GPS a po vypnuti a zapnuti pristroje se sama chytne.:yes:
22.2.2005 08:45
HelaPCPotřebuju nakopnout. Přečet jsem tu diskuzi celou a pořád nevím co mám dělat s mapou *.ozf2 tu OZI nebere. Jak se vytvoří soubor map? Dík.
23.2.2005 04:56
HelaPCTak už mi to došlo. Potřebuju ještě Oziho do PC. Myslel jsem, že ten bude zadarmo. Uvidíme jak to bude fungovat s BMP.
23.2.2005 10:50
Benedikt_ce4you[QUOTE="simonik2"]Nejde nějakou fintou v Ozim zaznamenat aktuální waypoint pomocí hardwaroveho tlačítka?
Hodilo by se to na kolo i auta.[/QUOTE]

Vrátil jsem se k tomuto dotazu z druhé strany příspěvků, protože jsem něco takového také hledal. Nevím, zda-li má Simonik2 již odpověď, nicméně jak jemu, tak všem, by mohl v tomto pomoci prográmek "OziCE Settings Manager", který jsem volně stáhl ze serveru oziexplorer.com. V reálu jsem ho ještě ani neotestoval, ale vypadá to jako manažer pro libovolné přiřazení funkcí všem tlačítkům a také rozložení tlačítek (částí obrazovky) na screen controlů.
(Pozn.: našel jsem ho pouze, a to náhodně, při hledání OziCE 1.11.6e po radě od Šeby. Z výchozí stránky je odkaz na download zmiňované beta verze OziCE, a na této odkazované stránce je i odkaz na stažení "OziCE Settings Manager")
24.2.2005 09:42
Jery_ce4youPro začátečníky a ty co mají nějaké otázky k "Ozimu" jsem našel návod (je sice ve slovenském jazyce ale to doufám nevadí)-v pdf formátu (cca 1,5MB).

ZDE
27.2.2005 07:13
mikttZdravím, mám dotaz: co mám nastavit v "OziCEGPS" popř. v OziExploreru" na PDAčku aby se mi spojila Bluetooth GPSka s PDA?
Záložka File>GPS Configuration> v "GPS Type: a "Upload/download Datum"
Program jsem snad pochopil, ale nikde nevidím na mapě svou polohu
Je u toho mapa Evropy, kalibrovaná, ale kde na ní jsem já???:((
27.2.2005 07:26
karlic_ce4youNastav Com6, 57600 Baud.
27.2.2005 10:59
Benedikt_ce4you[QUOTE="karlic"]Nastav Com6, 57600 Baud.[/QUOTE]

....jen se připojím k odpovědi pro Mikkt - ne k záložce "Upload/download Datum" jak píše - to je pro stahování a nahrávání do přístrojů jako ruční GPS Garmin s vlastní pamětí. Nastavení portu samozřejmě v "File - Configuration - NMEA (GPS)". ..A čekat s pořádným slušným výhledem na oblohu, inicializace po delší době až 8 minut. Nicméně i během té doby se dá mrknout do "Map - Display NMEA Input" zda GPS posílá data.
28.2.2005 09:06
mikttVše je vyřešeno, Díky Karlic!měl jsem nejakou starou verzi, ve které se nedal nastavit Comm port tuším, že v1.09.2

Pro Benedikta: čekat 8 min?? mě se to venku chytne okamžitě po spuštění. Čekám nanejvýš 5sec..

Teto prográmek je fakt super. Nastaví si nejvhodnější mapu a s GPSkou se spojí taky sám. Nádhera
28.2.2005 09:22
HelaPC[QUOTE="Jery"]Pro začátečníky a ty co mají nějaké otázky k "Ozimu" jsem našel návod (je sice ve slovenském jazyce ale to doufám nevadí)-v pdf formátu (cca 1,5MB).

ZDE[/QUOTE]

Zkoušel jsem ten odkaz, ale bohužel je nefunkční.
Ještě to párkrát zkusím. Pokuď to můžeš někam dát, určitě ušetříš trápení nejen mě.
28.2.2005 01:51
Jery_ce4you[QUOTE="HelaPC"][QUOTE="Jery"]Pro začátečníky a ty co mají nějaké otázky k "Ozimu" jsem našel návod (je sice ve slovenském jazyce ale to doufám nevadí)-v pdf formátu (cca 1,5MB).

ZDE[/QUOTE]

Zkoušel jsem ten odkaz, ale bohužel je nefunkční.
Ještě to párkrát zkusím. Pokuď to můžeš někam dát, určitě ušetříš trápení nejen mě.[/QUOTE]
Bohužel to nemám kam dát, ale odkaz funguje. Chce to jen trochu trpělivosti při jeho načítání:))
2.3.2005 07:48
Crusader_ce4youVšechny, kteří se aktivně účastnili debaty o GPS přijímačích v sekci OZI Explorer upozorňuji, že příspěvky netýkající se tohoto sw byli vymazány. Prosím o HW debatujte v jiné diskusi tomu určené.
21.3.2005 01:29
gard_ce4youChtěl bych požádat někoho zkušeného o pomoc s kalibrací mapy pro OZIho. Postup jsem snad pochopil, ale narazil jsem na problém se souřadnicema. Mám naskenovaný Cykloatlas ČR od Shocartu, ale vytištěné souřadnice nesedí s realitou a navíc jsou ve formátu např. 36-65. Jak z toho "získám" správné souřadnice?

Děkuji za odpovědi.

Peter GARD
21.3.2005 01:53
Šeba_olddNejak nechapu - vytistene souradnice nesedi s realitou???
21.3.2005 02:32
HelaPC[QUOTE="gard"]Chtěl bych požádat někoho zkušeného o pomoc s kalibrací mapy pro OZIho. Postup jsem snad pochopil, ale narazil jsem na problém se souřadnicema. Mám naskenovaný Cykloatlas ČR od Shocartu, ale vytištěné souřadnice nesedí s realitou a navíc jsou ve formátu např. 36-65. Jak z toho "získám" správné souřadnice?

Děkuji za odpovědi.

Peter GARD[/QUOTE]

Asi chápu co ti nejde. N a mapě najdeš stupně, minuty a případně odhadneš sekundy. Do Oziho zadáš do jednoho pole stupně a do druhého minuty,sekundy(ty jsou v setinách)
21.3.2005 03:11
gard_ce4you[QUOTE="Šeba"]Nejak nechapu - vytistene souradnice nesedi s realitou??? [/QUOTE]

Presne tak, treba Olomouc podle souradnic na mape lezi na 55-00 a 36-55 :O

Peter GARD
21.3.2005 03:24
Šeba_olddJak je velika mapa nebo jen nejaka jeji cast - muzes mi ji poslat , pokusim se to zkalibrovat a uvidime.Existuje nekolik formatu a systemu k zadavani souradneho systemu. Meli by byt napsane na mape.Nejsou na okraji papirove mapy z ktere jsi to skenoval nejaka cisla?- nejspise ctyrmistna?
21.3.2005 03:51
gard_ce4you[QUOTE="Šeba"]Jak je velika mapa nebo jen nejaka jeji cast - muzes mi ji poslat , pokusim se to zkalibrovat a uvidime.Existuje nekolik formatu a systemu k zadavani souradneho systemu. Meli by byt napsane na mape.Nejsou na okraji papirove mapy z ktere jsi to skenoval nejaka cisla?- nejspise ctyrmistna?[/QUOTE]

Jeden naskenovaný list ma 3MB, rad poslu nebo dam nekam na web. V popisu pred mapovymi listy bylo uvedeno: "Zobrazena kilometrova sit S-42, zona M 33". Na krajich nebylo nic, jen ty cervene obdelnicky s cislem (viz prilozeny obrazek v predchozim prispevku)

Peter GARD
21.3.2005 03:58
Šeba_olddTak to sem frkni - 3 MB to pujde
21.3.2005 04:04
gard_ce4you[QUOTE="Šeba"]Tak to sem frkni - 3 MB to pujde[/QUOTE]

Poslal jsem odkaz na SZ. Diky.

Peter GARD
21.3.2005 04:47
Šeba_olddNejedna se o system souradnic tak jak jsi si myslel jde o pravouhlou sit kolmých přímek po 1 km - na mapě 1:50000 po 2 cm.Pokud budes mit i presto nejaky problem klidne zodpovim - teda mozna :(( Dam jsem jeste nejake prvky k nastaveni pro kalibraci teto mapy - odkaz na kterem to je totiz nejak nefunguje.
21.3.2005 05:55
Benedikt_ce4you:? No a než jsem to semolil, tak už tam byl odkaz, ale nechám to tady.

Z postupu příspěvků jsem nepochopil zda je už jasno s tou kalibrací. Pokud je to mapa v systémy S42, tak je nejjednodušší a nejlepší ji taky tak kalibrovat - t.j. na tu síť souřadnic S42 i v Ozim, a ne jako WGS84. Na identické body WGS by to taky šlo, ale kde je vzít. Já si takto skenuju a kalibruju na kilometrovou síť turist padesátky a sedí jak víno.

Při kalibraci dát:
Map projection: Transverse Mercator
a v něm Central meridian: 15 0 0,000 E
Scale Factor: 1,0000
False Easting: 3500000,00
ostatní nechat

a jednotlivé kalibrační body pak zadávat na křížení kilometrové síťě a souřadnice dávat jako User Grid - dle toho obrázku např. Easting 3665000 atd.....atd...

(Pozn: Ta zóna M33 právě znamená, že ta mapa leží v tzv. 3 šestistupňovém pásu, tj. středové poledníky jsou stupeň 3 (pro 0 až 6), pak 9 (pro 6 až 12) a u nás je to 15 (pro 12 až 18, kromě ostravy leží celá naše republika v tomto rozsahu zeměpisné délky). Proto central meridian 15. A ten false easting je u systému S-42 předřazení k ypsilon souřadnici, aby nebyla záporná - tj. 500000 a k tomu se ještě předřazuje číslo pásu, aby v každém pásu byly odlišné ypsilon souřadnice = proto pro 3 pás 3500000. To jen na okraj.)

Škoda, že si takto dáváme piplačku s přípravami map každý sám, a ne nějak komplexně dohromady. Kdyby každý připravil jednu oblast, tak můžem mít Ozi mapy republiky za chvíli.
21.3.2005 06:19
Šeba_oldd[QUOTE="Benedikt"]:? No a než jsem to semolil, tak už tam byl odkaz, ale nechám to tady.

Škoda, že si takto dáváme piplačku s přípravami map každý sám, a ne nějak komplexně dohromady. Kdyby každý připravil jednu oblast, tak můžem mít Ozi mapy republiky za chvíli.[/QUOTE]

No ono by nebylo zase o cem diskutovat :D - ja svoje mapy klidne poskytnu.:yes:
21.3.2005 07:01
Benedikt_ce4you[QUOTE="Šeba"] No ono by nebylo zase o cem diskutovat :D - ja svoje mapy klidne poskytnu.:yes: [/QUOTE]

:)) Však já taky ;) , otázka je kde a jak? :sarcastic:
22.3.2005 10:54
gard_ce4you[QUOTE="Šeba"]Nejedna se o system souradnic tak jak jsi si myslel jde o pravouhlou sit kolmých přímek po 1 km - na mapě 1:50000 po 2 cm.Pokud budes mit i presto nejaky problem klidne zodpovim - teda mozna :(( Dam jsem jeste nejake prvky k nastaveni pro kalibraci teto mapy - odkaz na kterem to je totiz nejak nefunguje.[/QUOTE]

Aha, tak to me nenapadlo. ze to nejsou souradnice :O Dekuji za navod. Podle nej se mi mapy podarilo uz nakalibrovat. Jeste jednou diky za pomoc :yes:

Peter GARD
22.3.2005 11:18
Benedikt_ce4you[QUOTE="gard"]Aha, tak to me nenapadlo. ze to nejsou souradnice :O
Peter GARD[/QUOTE]

Jen poopravím, souřadnice to jsou. Jen v jiném souřadném systému. To, že jsou do některých atlasů a map dotištěny ty "GPS" souřadnice, je taková trochu nečistá záležitost. GPS souřadnice ve formátu WGS84 jsou prostorové souřadnice nad elipsoidem, kdežto mapy jsou vyhotoveny v kartografickém zobrazení v rovinných souřadnicích. Např. S42, nebo u nás např. S-JTSK. Takže ten dotisk WGS84 do map je takové "rozšlápnutí kusu elipsoidu na rovnou mapu". I když jsou to na první pohled zcela rozdílné systémy (prostorový a rovinný), tak existují více či méně kvalitní přepočítací rovnice - transformační klíče. A jelikož Ozi tyto rovnice zná, je právě lepší kalibrovat mapy v systémech map a Ozi pak v pohodě pracuje se systémem GPS (WGS84) nad takto kalibrovanými listy. Ty převody nejsou samozřejmě stoprocentní, ale při našich přesnostech kapesních GPS pro turist. navigaci to vůbec nehraje roli. Pro přesná geodetická měření již toto ovšem není to pravé ořechové.
29.3.2005 03:24
simonik2_ce4youStáhnul jsem si z http://travel.valek.net/browse.cgi?cp=1&map=i mapu Islandu,spojil ji di jednoho JPG a snažil se ji zkalibrovat v Ozim. Použití WGS 84 a Latitude/Longitude v kalibračním menu nevedlo ke kýženému výsledku.
Může někdo osvětlit postup kalibrace? Jak vůbec poznám, jaké je použito zobrazení? Když jsem si stahnul mapy z www.oziexplorer.com, tak tam měl nastaveno např. na mapě Ameriky : Lambert Conformal Conic a nějaké údaje.
Díky.
29.3.2005 11:16
Benedikt_ce4youNebyl bych si jistý tím spojováním. Jak jsi to dělal? Napasování obrázků na sebe ještě neznamená geometickou přesnost sítě v celku.
Znalost použitého zobrazení a hlavně jeho buď obsažení v OziExploreru nebo známé koeficienty značně zjednodušují kalibraci a hlavně vedou k pořádnému napasování. Zkusil bych si udělat waypointy o celých stupních podle té mapy a pak zkoušel jednotlivé map projection, třeba některá dobře sedne.

Jiný dotaz - nerozumím proč má Ozi při kalibraci k dispozici max 9 bodů, ale kalibrační souborky .map tam mají 30 řádků.
30.3.2005 08:15
simonik2_ce4youSpojil jsem to v PanaVue. Jednotlivé obrázky byly bez přerkryvů takže to šlo v pohodě. Ale je to zobrazení,že rovnoběžky nejsou přímky, ale křivky. Tzn. že, že v každém místě mapy jiná hodnota pixelových souřadnic odpovídá stejné zeměpisné šířce. Čili, musím programu říct, jak to přepočítat.
Autor měl použito právě toto : Lambert Conformal Conic a údaje, které vyčetl nevém kde.
Na tvůj dotaz neznám odpvěď.Jsem začátečník.
31.3.2005 03:45
Skoky_ce4youMám jen dotaz,jestli náhodou" už není "čeština do Ozziho CE.Dost by mi to pomohlo.Chystám se do Albanie a jediné mapy co k nečemu jsou jsou právě pro tenhle program.
:))
Díky za info.
31.3.2005 10:15
Jery_ce4youZdravím, o češtině do Iziho Ce bohužel nevím:(
Sám bych jí uvítal. Lze si nahrát své navigační wav soubory.
31.3.2005 10:21
Šeba_olddMaly moment za chvilku zde nejaka pseudo cestina bude - prave to dodelavam a to vubec neumim anglicky:D Kdyby po te nekdo poopravil bylo by to supr.
31.3.2005 11:06
Šeba_olddPred casem nas dobry (Cruisader - diky) znamy prelozil jednu ze starsich verzi Oziexplorer - jelikoz asi vsichni jiz pouzivame verzi 1.11.6e implantoval a doplnil jsem cesky preklad pro tuto verzi.
Kdo jeste nema :
Touto verzi je treba prehrat verzi, ktera je zverejnena na webu Oziexplorer a to 1.11.4. , ktera je jako zaklad.
Verze 1.11.6 e, vytvorí novy adresar "CE OziExplorerCE Dev" v kterem najdete soubor OziCE_Dev.exe tento soubor prepisete souborem castecne pocestenym zde prilozenym. Po te program spoustite zástupcem tohoto souboru.To znamená ze ve slozce /windows/start menu/Programs/ muzete odstranit zástupce Oziexplorer.lnk a ponechate jen Oziexplorer Develop.lnk

Za dalsi prikladam prelozene hlasky.

Pozor cestina je opravdu jen k verzi 1.11.6e
1.4.2005 08:16
Jery_ce4youAhoj,
Tak jsem si to ztáhnul a paráda. Díky :))
1.4.2005 08:30
Jery_ce4youPři kalibraci dát:
ostatní nechat

Platí to i při kalibraci zmíněného formátu WGS84 nebo jen S42
:oops:
Děkuji
1.4.2005 10:53
Skoky_ce4youDíky za cestinu.
Dám vědět jak fachaj mapy převedené přes Mapeditor do Oziho.
Nevíte náhodou někdo proč ,když jsem v Mapeditoru konvertoval z celé mapy Albanie,tak se mi exportovali jen výřezi toho co bylo na monitoru a ted se mi v PDA v Ozim ukáže jen ten výřes a při prohlížení to nepřechází do dalších kusů mapy??

P.s:Kdyby jste se někdo chystal do Albanie-tak jí mám docela slušně mapově pokrytou.(převedené mapy do Oziho z Garminu,a vojenské 50ky z gen. štábu CCCP :-)které pokrývají celou danou oblast.)
1.4.2005 01:49
simonik2_ce4you[QUOTE="Jery"]Při kalibraci dát:
ostatní nechat

Platí to i při kalibraci zmíněného formátu WGS84 nebo jen S42
:oops:
Děkuji[/QUOTE]

Tak to to tedy na tu mapu Islandu nesedí a to ani přibližne :-))
2.4.2005 07:44
HelaPC[QUOTE="Šeba"]

Pozor cestina je opravdu jen k verzi 1.11.6e[/QUOTE]

Když mám pouze verzi 1.11.4 nemám to ani zkoušet?
2.4.2005 05:39
Horst FuchsJsem novacek, mam MDA II teprve par dnu.

Jestli jsem dobre pochopil problematiku map, tak si :
a) musim mapu koupit, nejcasteji v nejakem balicku za par tisic
b) pouzivat Ozzi a pracovat s nascanovanymi a zkonvertivanymi obrazky

Existuje jeste nejaka jina moznost ?

Da se nekde sehnat free mapa CR nebo Prahy - bez funkci pro GPS ?
3.4.2005 07:59
Jery_ce4you[QUOTE="simonik2"][QUOTE="Jery"]Při kalibraci dát:
ostatní nechat
Tak to to tedy na tu mapu Islandu nesedí a to ani přibližne :-))[/QUOTE]
Zdravím.
Asi jsem to nepochopil:no:
Jak tedy zadat konfigurační ůdaje při kalibrování ve formázu WGS84.
Při kalibraci ve formátu S42 dávám výše zmíněné ůdaje a sedí to.
Nevím jestli to mohu takto nakonfigurovat i při kalibrování ve WGS84.
Díky
3.4.2005 11:19
simonik2_ce4youHa,ha.Já myslel, že mi to radíš :-)))
WGS se zadá projekce Latitude/Longitude a pak se v kalibračních bodech pouze vyplňují souřadnice.

Pomůže někdo s tou mapou Islandu?
4.4.2005 01:25
Jery_ce4you[QUOTE="simonik2"]Stáhnul jsem si z http://travel.valek.net/browse.cgi?cp=1&map=i mapu Islandu,spojil ji di jednoho JPG a snažil se ji zkalibrovat v Ozim. Použití WGS 84 a Latitude/Longitude v kalibračním menu nevedlo ke kýženému výsledku.
Může někdo osvětlit postup kalibrace? Jak vůbec poznám, jaké je použito zobrazení? Když jsem si stahnul mapy z www.oziexplorer.com, tak tam měl nastaveno např. na mapě Ameriky : Lambert Conformal Conic a nějaké údaje.
Díky.[/QUOTE]
Postup kalibrace se už probíral napříkladzde nebo na páté straně(myslím) této diskuze (je tam document o kalibraci map).
Koukal jsem na tu mapu Islandu je v měřítku 1:300 000 - WGS84.
Takže po zkalibrování by to mělo chodit. Psal jste, že to nevedlo ke kýženému výsledku-co Vám přesně nefunguje.
4.4.2005 09:47
simonik2_ce4youTu kalibraci jsem si přečetl a i vyzkoušel a funguje na jiných mapách. Ale ta mapa Islandu prostě nesedí. Když ji zkalibruji a pohybuji pak kursorem po mapě, tak souřadnice vypisované Ozim nesouhlasí se souřadnicemi na mapě.
Z čeho se poznává, že ta mapa je WGS84?
Už jsem to sice psal, ale na mapách www.oziexplorer.com - např Ameriky je nastavenio Lambert Conformal Conic a nějaké údaje a ne WGS.

Díky.
6.4.2005 11:03
bebe814_ce4youNeviete ako mam postupovat ked chcem skalibrovat mapu do oziho, ktora je v JTSK suradniciach ? JTSK tam priamo nevidim, da sa pouzit iny suradnicovy system ?
6.4.2005 12:29
Fanda_ce4youV OziCE se mi špatně zobrazí měřítko (scale). Nejsou tam číslice ale jen čtverečky a značka jednotky (ooo km), jako by chyběl font
6.4.2005 12:34
bebe814_ce4you[QUOTE="bebe814"]Neviete ako mam postupovat ked chcem skalibrovat mapu do oziho, ktora je v JTSK suradniciach ? JTSK tam priamo nevidim, da sa pouzit iny suradnicovy system ? [/QUOTE]

tak uz som to vyriesil, mapa bola nakoniec v S-42 to ozi podporuje
ak by niekto potreboval JTSK tak najde info tu
http://sas2.elte.hu/tg/krovakpaper_en.htm
12.4.2005 10:58
Ivanm_ce4youCau, s PDA jsem novacek, ale ne s OZI PC a GPS. Vubec jsem v diskuzi nevidel zminku o moznosti kalibrovat pomoc WPT, ktere se ziskaji primo z GPS. Jasne, ze to pracuje pouze pro mista, kde to uz nekdo zameril a je otazka, jak presne. A kontrola kalibrace se provede nejlepe pouzitim TRACKu. Pokud nahraji track do mapy a drzi se na silnici /nahrano v aute/, pak je ta Kalibrace OK. Sam jsem si skenoval a kalibroval Autoatlas CR 1:100000 s podporou GPS. Nemam to cele, ale kde jezdi, je to ok. Odchylky od natistene site jsou tak 15m, na okraji vic /35 m/.
Jinak jsou dobre mapy od Shocart 1:50000, jsou i s kalib. body.

tak zatim

Ivan
12.4.2005 12:07
mikttkalibrovat pomocí WPT, ktere se ziskaji primo z GPS
Dotaz: jak na to?
jak si uložím bod na PDAčku bez mapy?
a jak z něj mohu v mapě a na PDAčku udělat bod kalibrační?
12.4.2005 12:47
Benedikt_ce4youOzi pracuje až když má načtenu nějakou mapu. Pak lze ukládat WPT. Nebo lze body vytádnout z PLT tras. Každý WPT může být kalibrační - jde o to, že při kalibraci mapy použiji pro určité místo na mapě jeho souřadnice.
Kalibrace jde provádět jen v PC, na PDA ne.

Kalibrace pomocí WPT jde, ale není rozhodně všelék na všechno. Za prvé - vytvořit si "přesné" identické body WPT sice problém není, ale problém nastává většinou v tom, že každá mapa podléhá více či méně kartografické anamorfózi - má lokální nepřesnosti vlivem nutnosti na ni vměstnat určité množství informace. Vybraná křižovatka jako vhodný kalibrační bod pak může být posunuta o nějaký mm kvůli jiným informacím a ten posun se pak promítá do celé mapy, pokud zrovna ji použiješ jako kalibrační místo. To jak pak sedí nahrané trasy v daném území pomáhá sice tyto chyby eliminovat, ale většinou chce člověk nakalibrovat to kam teprve pojede, ne kde má již naježděné trasy.
A pak je to možné použít pouze pro malá území u map menších měřítek. Už naskenovaný list A4 z mapy turist padesátky nelze slušně nakalibrovat na 4 body, pokud nezadáš, že je v systému S-42. Jsem zastáncem faktu, že pro slušnou kalibraci mapy (ať už na souřadnou síť, nebo známé body) lze provézt pro území nad 10x10km jen při znalosti jakou projekcí byla mapa vyhotovena. Vše ostatní je jen hodně nebo ještě více nepřesné bastlení.

Zde lze najít nejen dvoustovku Autoatlas již komplet pro Ozi.
12.4.2005 02:49
Ivanm_ce4youSouhlasim, mapy vlastne vzdycky vice-mene lzou. Dokonce 1:50000 se muze lisit az o 50m. Mapa je schematicka, takze sirku silnice tezko brat vazne. No- takove ZAKLADNI MAPY 1:5000 jsou neco jineho, ale pokryvaji maly prostor -vzhledem k meritku.
Jinak namerene tracky se daji na internetu nalezt, ale zase zalezi na EPE pri mereni -modri uz vedi. I kdyz po vypnuti SA je to krasa. Presnost se mi pohybuje vetsinou do 5m.
Rozhodne ale pripravu mapovych podkladu delat pouze v PC.

Jinak zkusit ty shocarty, jsou 1:50000, ale hodne komprimovany jpg, takze to dost kostickuje.

Jeste jeden zpusob ziskavani digi map do OZI.

Mit treba Route66, Geobazi a pod., monitor s velkym rozlisenim a pomoci PrintScreen. Nebo mapy.atlas.cz, mapy.centrum.cz -ty maji i USER GIRD.

cau Ivan
[QUOTE="Benedikt"]Ozi pracuje až když má načtenu nějakou mapu. Pak lze ukládat WPT. Nebo lze body vytádnout z PLT tras. Každý WPT může být kalibrační - jde o to, že při kalibraci mapy použiji pro určité místo na mapě jeho souřadnice.
Kalibrace jde provádět jen v PC, na PDA ne.
[/QUOTE]
12.4.2005 05:48
markusbProsim nemate nekdo mapu ČR zkalibrovanou pod ozi? Chtel bych se naucit s programem driv nez ho budu potrebovat v Chorvatsku. Diky moc
12.4.2005 06:30
mikttDíky IVAN a BENEDIKT za obsáhlé vysvětlení. Holt jsem to napoprvé nepochopil, ale myslel jsem si že to nejde bez mapy:)
12.4.2005 07:02
Ivanm_ce4youNo, ono by to bez mapy taky mohlo jet, alespon v PC verzi je Blank Map /nejsem si ted jisty nazvem/, coz je bila plocha mozno zobrazit i souradnicovou sit. Track je tam videt, i waypointy.
Budu muset nainstalit toho Oziho na PDA.
Jinak mapy => CZDC++

Ivan
[QUOTE="miktt"]Díky IVAN a BENEDIKT za obsáhlé vysvětlení. Holt jsem to napoprvé nepochopil, ale myslel jsem si že to nejde bez mapy:) [/QUOTE]
13.4.2005 02:26
miktt[QUOTE="Ivanm"]No, ono by to bez mapy taky mohlo jet, alespon v PC verzi je Blank Map /nejsem si ted jisty nazvem/[/QUOTE]

Jo, tak to tam opravdu je, a o to by se mi jednalo. Pokud mám v PDA nekalibrovanou mapu, zkalibruji si ji na místě pomocí jednoho tracku.
Jenže v PDA asi toto nejde

Tomuhle nerozumím: "Jinak mapy => CZDC++"

13.4.2005 02:31
Ivanm_ce4youV CE verzi asi nejde nic kalibrovat, vsechno pouze v PC.

Zkus dat do google CZDC++ , pak pochopis.
[QUOTE="miktt"][QUOTE="Ivanm"]No, ono by to bez mapy taky mohlo jet, alespon v PC verzi je Blank Map /nejsem si ted jisty nazvem/[/QUOTE]

Jo, tak to tam opravdu je, a o to by se mi jednalo. Pokud mám v PDA nekalibrovanou mapu, zkalibruji si ji na místě pomocí jednoho tracku.
Jenže v PDA asi toto nejde

Tomuhle nerozumím: "Jinak mapy => CZDC++"

[/QUOTE]
13.4.2005 02:36
petr22_ce4youProste si to stahni z P2P siti - warez. Dale viz www.bsa.cz :-)
13.4.2005 05:20
Ivanm_ce4youNo WAREZ to hned byt nemusi, i kdyz mit vlastni naskenovanou mapu a dat ji dal asi taky neni 100%.
[QUOTE="petr22"]Proste si to stahni z P2P siti - warez. Dale viz www.bsa.cz :-)[/QUOTE]
16.4.2005 10:53
Padluke_ce4youAhojky, nevite nekdo jestli jde prevadet do ozf2 pouze cast mapy i s jeji kalibraci? ptam se proto jelikoz se mi nechce konvertovat v img2ozf celou 500mb mapu, ale jen jeji cast co me prave zajima, ale podminka je aby ta castmela automaticky prirazen svujvlasti kalibracni map soubor.........u softweru TTQV to jde, ale neumi pochopitelne ozf2.
Diky za kazdou radu
16.4.2005 12:36
Ivanm_ce4youCauky,

Teda 500 Mega je uz nesnesitelne moc i na PC.
Pokud TTQV neumi ulozit tu cast mapy jako nejaky obrazovy format, ktery umi nacist Ozi / ozf2 anebo pokud nenajdes konvertor formatu z TTQV do neceho pouzitelneho /www.oziexplorer.com/, tak to
jde udelat asi oklikou pres OZI pro PC.
Kdyz si vyberes tu cast, co chces, tak si treba blizko 4 rohu te mapy uloz waypointy na nejake dobre rozpoznatelne misto -napr nejvyssi bod nejake hory -to byva jen bod. Ty waypointy si uloz -alespon 4ks, lepe az 9- v WGS 84. Pak si tu mapu pomoci printscreen muzes ulozit na HD a v OZI to zkalibrovat jako novou mapu pomoci tech WPT.
Pokud si na te mape nechas zobrazenou GPS sit, bude se to dat kalibrovat i bez tech WPT.

TTQV nepouzivam, tak me nebijte, jestli to jde nejak trivialne.

Free OZI umi jen 2 kalibracni body a mapy kalibruje jen z *.bmp ? to si nejsem uplne jisty...

cau Ivan

[QUOTE="Padluke"]Ahojky, nevite nekdo jestli jde prevadet do ozf2 pouze cast mapy i s jeji kalibraci? ptam se proto jelikoz se mi nechce konvertovat v img2ozf celou 500mb mapu, ale jen jeji cast co me prave zajima, ale podminka je aby ta castmela automaticky prirazen svujvlasti kalibracni map soubor.........u softweru TTQV to jde, ale neumi pochopitelne ozf2.
Diky za kazdou radu[/QUOTE]
20.4.2005 09:48
Jery_ce4youZdravím,
chci se zeptat, jestli máte zkušenost s nějakým programem který umí automaticky spojovat naskenované listy map-abych to nemusel dělat ručně.
Děkuji
20.4.2005 01:58
Padluke_ce4youhttp://www.panoramafactory.com/
20.4.2005 02:17
Ivanm_ce4youAhoj,

musim z mych praktickych zkusenosti rict, ze se vlastne ani nevyplati ty skeny spojovat, zvlast, pokud jde o praci s GPS. Ac se to tak muze zdat, tak GPS sit neni pravouhla, ale jakoby zaoblena.
Pri slucovani by tedy asi vznikly "vlnovky" a nebude sedet kalibrace. OZI v plne verzi umi kalibrovat i "neopravouhle souradnice", ale pokud se to bude menit v 1 mape, bude problem. cast mapy bude kalibrovana OK, cast bude ujizdet treba na zapad, cast zase na vychod. A OZI umi hezky svizne nacitat jednotlive oddelene map. listy.

Ivan
[QUOTE="Jery"]Zdravím,
chci se zeptat, jestli máte zkušenost s nějakým programem který umí automaticky spojovat naskenované listy map-abych to nemusel dělat ručně.
Děkuji
[/QUOTE]
20.4.2005 02:21
Ivanm_ce4youUvedene "termity", jako
*zaoblena
*vlnovky

a pod budete matrne hledat v geodeticke, zememericske a jine odborne literature.
Ja to vim, ale snad to je na pochopeni jednodussi, nez tu psat o ELIPSOIDU a jinych hroznostech.

BTW: pokud by byl zajem, muzu strucne popsat prakticky postup, jak co nejpresneji kalibrovat skenovane mapy do OZI, hl. pokud maji vytistenu sit GPS.

Ivan
20.4.2005 04:22
Šeba_oldd[QUOTE="Ivanm"]Ahoj,

musim z mych praktickych zkusenosti rict, ze se vlastne ani nevyplati ty skeny spojovat, zvlast, pokud jde o praci s GPS. A OZI umi hezky svizne nacitat jednotlive oddelene map. listy.
Ivan
[QUOTE="Jery"]Zdravím,
automaticky spojovat [/QUOTE][/QUOTE]

To ano souhlasim s tebou - ale ty mapy se musi vzajemne prekryvat - coz je napriklad problem v paradnim vydani turistickeho atlasu.

[QUOTE]BTW: pokud by byl zajem, muzu strucne popsat prakticky postup, jak co nejpresneji kalibrovat skenovane mapy do OZI, hl. pokud maji vytistenu sit GPS.[/QUOTE]

Urcite ano - zaloz na to nove tema a muzeme tam psat sve postrehy a zkusenosti.
Predem dekuji.
24.4.2005 10:05
simonik2_ce4you[QUOTE="Benedikt"][QUOTE="simonik2"]Nejde nějakou fintou v Ozim zaznamenat aktuální waypoint pomocí hardwaroveho tlačítka?
Hodilo by se to na kolo i auta.[/QUOTE]

Vrátil jsem se k tomuto dotazu z druhé strany příspěvků, protože jsem něco takového také hledal. Nevím, zda-li má Simonik2 již odpověď, nicméně jak jemu, tak všem, by mohl v tomto pomoci prográmek "OziCE Settings Manager", který jsem volně stáhl ze serveru oziexplorer.com. V reálu jsem ho ještě ani neotestoval, ale vypadá to jako manažer pro libovolné přiřazení funkcí všem tlačítkům a také rozložení tlačítek (částí obrazovky) na screen controlů.
(Pozn.: našel jsem ho pouze, a to náhodně, při hledání OziCE 1.11.6e po radě od Šeby. Z výchozí stránky je odkaz na download zmiňované beta verze OziCE, a na této odkazované stránce je i odkaz na stažení "OziCE Settings Manager")[/QUOTE]

Stahnul jsem si prográmek,nainstaloval a nefunguje :-))
Zkoušel jsem ho umistnit leckde ale stále nic. Vám to funguje?
Já mám ale normálně nastaveny tlačítka ze systému. Nehádá se to?
25.4.2005 12:13
Benedikt_ce4youOd toho co jsem psal a ty jsi to teď citoval, se nic nezměnilo - stále jsem to nevyzkoušel. Jediný poznatek co mám - je podezření, že ten prográmek je určen výlučně pro Compaqy.
25.4.2005 02:32
Ivanm_ce4youZdravim,

tak ja se teda obetuju a zkusim toho managera. :-)

Ivan

[QUOTE="Benedikt"]Od toho co jsem psal a ty jsi to teď citoval, se nic nezměnilo - stále jsem to nevyzkoušel. Jediný poznatek co mám - je podezření, že ten prográmek je určen výlučně pro Compaqy.[/QUOTE]
25.4.2005 09:26
simonik2_ce4you[QUOTE="Ivanm"]Zdravim,

tak ja se teda obetuju a zkusim toho managera. :-)

Ivan

[QUOTE="Benedikt"]Od toho co jsem psal a ty jsi to teď citoval, se nic nezměnilo - stále jsem to nevyzkoušel. Jediný poznatek co mám - je podezření, že ten prográmek je určen výlučně pro Compaqy.[/QUOTE][/QUOTE]

Já už se obětoval ,přečetl nápovědu a ono to funguje :-))). Soubor se musí jmenovat oziexplorer.key1. Uloží se do adresáře Oziho a je to. Samozřejmě že to překryje funkci tlačítek přiřazených ze systému. Takže, si musíme nechat nějaké nepřiřazené - unassigned. Třeba aby šel spustit MortSaver :-)))
Jo, mám iPAQ 3715. Ufuf.
25.4.2005 11:26
Ivanm_ce4youTak jsem to taky zkusil.
Opravdu to funguje /iPAQ 2210/, ale na to vytvareni WPT je to trochu...
Ono ho to vytvori, ale hned to chce potvrdit vlastnosti pomoci OK.

Ivan
26.4.2005 09:38
simonik2_ce4youPo mě to nic nechce potvrzovat.Takže waypointy můžu tvořit.
27.4.2005 07:21
Ivanm_ce4youAha, tak jdu zkoumat nastaveni OZIho pri vytvareni WPT. :-)

Ivan
[QUOTE="simonik2"]Po mě to nic nechce potvrzovat.Takže waypointy můžu tvořit.[/QUOTE]
2.5.2005 11:51
bebe814_ce4youZdravim,
otazka je do oziho nejaky plugin ktory by zobrazoval pri trase aj okamzitu, priemernu, maximalnu rychlost a cas trasy ? Nasiel som len moznost zobrazit okamzitu rychlost. :(

Bebe
2.5.2005 02:29
Ivanm_ce4you
Ahoj,

to jsem zatim nevidel, pouze OZI PC muze pri nacteni tracku urcit MIN MAX /mozna AVG/ rychlost a delku-ty rychlosti jsou nekdy trochu "nepresne", ale ONLINE :-(

[QUOTE="bebe814"]Zdravim,
otazka je do oziho nejaky plugin ktory by zobrazoval pri trase aj okamzitu, priemernu, maximalnu rychlost a cas trasy ? Nasiel som len moznost zobrazit okamzitu rychlost. :(

Bebe[/QUOTE]
3.5.2005 02:45
simonik2_ce4youPoužívám Fortuna clip-on,ipaQ3715 a Ozice. Hledal jsem cash a poloha mi skákala +-150m a to při dobré viditelnosti :-(( Zajímavé, že v autě mi ale poloha sedi přesně. Trasa je pěkně vykreslená na mapě přímo na vozovce.
Taky na kole jsem se vracel stejnou trasou a v lese na polni cestě se trasy dosti lišily. Dělá vám to taky?
3.5.2005 11:41
Ivanm_ce4youMozna bude problem, ze ta GPS spatne pracuje pri nizkych rychlostech, dejme tomu pod 4 km/h. To by odpovidalo tomu "hezkemu" autu a na kole asi taky.

Jinak se mi libi vyraz " v lese na polni ceste" :-) .
V lese muze byt problem se stromy, chtelo by to videt EPE, nebo podobnou ficurku pro zjisteni "vypocitane" presnosti. nekdy staci pri dobre viditelnosti spatna "geometrie" druzic na obloze.
Ivan
[QUOTE="simonik2"]Používám Fortuna clip-on,ipaQ3715 a Ozice. Hledal jsem cash a poloha mi skákala +-150m a to při dobré viditelnosti :-(( Zajímavé, že v autě mi ale poloha sedi přesně. Trasa je pěkně vykreslená na mapě přímo na vozovce.
Taky na kole jsem se vracel stejnou trasou a v lese na polni cestě se trasy dosti lišily. Dělá vám to taky?
[/QUOTE]
4.5.2005 12:02
simonik2_ce4you[QUOTE="Ivanm"]Mozna bude problem, ze ta GPS spatne pracuje pri nizkych rychlostech, dejme tomu pod 4 km/h. To by odpovidalo tomu "hezkemu" autu a na kole asi taky.[/QUOTE]

Hmmm, ale co s tím?
4.5.2005 01:05
simonik2_ce4youJsem trochu vice zmateny :-))
Uložím waypoint na konkrétní mapě např. souřadnice 1942. Natáhnu novou mapu WGS 84 a hle souřadnice bodu jsou jiné - přepočítají se. Asi je to logické. Ale když mám někde uvedené souřadnice, tak jak poznám pro jaký mapový podklad jsou určené? Já přece musím napřed natáhnou mapu a pak udělat waypoint. A bude rozdíl když mám mapu 1942 nebo WG84.
A zrovna tak když někomu chci sdělit svoji polohu.
4.5.2005 02:34
Ivanm_ce4youHlavne: netrvrdim, ze je to tim.

POdobnou zkusenost jsem mel s moji M315 /rucni/, ktera velmi divne ukazovala pri normalni chuzi, az updatem firmwaru od vyrobce se hranice posunula asi ke 2 km/h.
Ale skakani o 150m je moc, to je jako zapnuta SA. Mozna vlivy pocasi /Ionosfery. Zkusit to jindy, jestli to nebylo nahodne, nebo opravdu vliv spatne geometrie druzic. Pokud jsou hezky videt, ale treba jen v jednou kvadrantu, je to nekdy bida. Ale za posledni dobu jsem mel nejhorsi EPE 54m pouze na 4 druzice a vyhled pouze Sever -Jih.

Ivan

[QUOTE="simonik2"][QUOTE="Ivanm"]Mozna bude problem, ze ta GPS spatne pracuje pri nizkych rychlostech, dejme tomu pod 4 km/h. To by odpovidalo tomu "hezkemu" autu a na kole asi taky.[/QUOTE]

Hmmm, ale co s tím?[/QUOTE]
4.5.2005 03:13
Ivanm_ce4youJo, mapove datumy delaji divy.

Ani tak "nezalezi", ze ty WPT maji jina cisilka, ale hlavne, aby v te mape ukazovaly na stejne misto. POkud ano, neni co resit. GPS stejne vsechno vnitrne pouzivaji ve WGS84, vcetne datoveho prenosu.
Jinak rozdil WGS84 a S42 je zhruba 120m/50m /ted se mi to nechce hledat presne. Cili poloha je jina zhruba 120 m na vychod a 50m na sever.
Cisla bez zaruky a z hlavy nevim, co ukazuje vic na ten vychod. Ale pokud se v mape objevi tento rozdil, je mapovy podklad a kalibrace provedeno kazde v jinem datumu.
ALE: pokud naklikam WPT v dobre zkalibrovane S42, ulozim , natahnu WGS84 a nactu WPT, musi byt zhruba na stejnem miste /nepocitam s nepresnostmi pri kalibraci/.

POkud nekdo pise nejake souradnice, je potreba psat treba takto:

50.458965 14.145879 WGS84

ufff Ivan
[QUOTE="simonik2"]Jsem trochu vice zmateny :-))
Uložím waypoint na konkrétní mapě např. souřadnice 1942. Natáhnu novou mapu WGS 84 a hle souřadnice bodu jsou jiné - přepočítají se. Asi je to logické. Ale když mám někde uvedené souřadnice, tak jak poznám pro jaký mapový podklad jsou určené? Já přece musím napřed natáhnou mapu a pak udělat waypoint. A bude rozdíl když mám mapu 1942 nebo WG84.
A zrovna tak když někomu chci sdělit svoji polohu.[/QUOTE]
5.5.2005 09:13
simonik2_ce4youTeď už to chápu, všechno má řád ... :-)))

Ještě ale cituji :
Ale za posledni dobu jsem mel nejhorsi EPE 54m pouze na 4 druzice a vyhled pouze Sever -Jih.

Kde zjišťuješ ty EPE atd. Je to někde popsáno v češtině?
Co v OzimCe v pravém rohu - jak se zobrazují údaje o družicích?

Díky

Již mírně poučený uživatel GPS a Ozi, který jezdí v lese po polních cestách :-))

6.5.2005 02:23
Ivanm_ce4youCauky,

po precteni meho "podpisu" modri uz vedi.

V OZI se EPE neukazuje, ale na me GPS Magellan 315.

EPE Estimated position error

Jak to chapu ja: je to predpokladana chyba zobrazeni polohy, pouzivaji se na to nejake hrozitanske statisticke funkce a rika to, ze ta poloha by "mohla byt" zobrazena zhruba s touto chybou.
Takze je to asi tak, ze mas nejake souradnice. Potom mas EPE treba 10m, takze je "pravdepodobne", ze se nachazis nekde v kruhu 10m okolo tech souradnic. Treba 10 cm od stredu, nebo i tech 10 m.
Jinak je EPE vysvetleno treba tady:
http://www.factsfacts.com/epe.htm
-anglicky.

Problem s EPE a nepresnosti se ale muze i zdvojnasobit.

Predstav si, ze si ulozis WPT a EPE v te dobe byla treba tech 10 m. Pak ten WPT nekomu posles "tady jsem zakopal poklad". On ma WPT s nepresnosti 10m a jde ho hledat. A na sve GPS bude mit zase EPE 10m. Pokud se to secte /20m/, tak ti muze hezky prekopat cele pole, a o to preci od zacatku slo, ne ? :-)))

A NEJ na zaver -vsechno je to stylem " by mohlo", nebo "je pravdepodobne". Myslim, ze s e to bere nejak tak, ze " 95 % casu to ukazuje s touhle chybou". Ale skutecnost nekdy predci vsechna ocekavani...

A to zanedbavame fakt, ze pokud pouzijes zobrazeni stupne minuty vteriny , tak to pocita ne omezeny pocet desetinnych mist, coz samo o sobe muze byt rozdil i v metrech. Z tohoto hlediska je presnejsi pouzivat USER GRID, to jsou potom souradnice vlastne v metrech:

3458526 5549592 -posledni 3 cislice jsou metry.

jejky, grafomanek je mezi Vami :-)

cau Ivan
6.5.2005 09:35
OLE_ce4you[QUOTE="Ivanm"]
V OZI se EPE neukazuje, ale na me GPS Magellan 315.

EPE Estimated position error
[/QUOTE]

...v Ozim je "HDOP - Horizontal Dilution of precision" -- nie je to to iste?
7.5.2005 07:51
Ivanm_ce4youTeoreticky to je neco jineho, ale prakticky vyznam je obdobny.
Zjednodusene a po mem:

EPE ma vliv i na 3d mereni
HDOP uz z nazvu 2d

HDOP je presnejsi, pracuje uz s konkretnim merenim a to potom zpracovava. Cim vic vzorku, tim lepe. HDOP se da krasne vykreslovat do mapy, pak jsou videt hezke skoky.

Fukce AVERAGING ma podobny vysledek, akorat vidis jen tu 1 vypocitanou pozici.
[QUOTE="OLE"]

...v Ozim je "HDOP - Horizontal Dilution of precision" -- nie je to to iste?[/QUOTE]
7.5.2005 09:14
simonik2_ce4youHDOP je presnejsi, pracuje uz s konkretnim merenim a to potom zpracovava. Cim vic vzorku, tim lepe. HDOP se da krasne vykreslovat do mapy, pak jsou videt hezke skoky.

Fukce AVERAGING ma podobny vysledek, akorat vidis jen tu 1 vypocitanou pozici.

--------------------------------------------------------------------------------------
Je to i v OzimCe? Jakto že GPS tuner umí pozici krásně zpřesňovat, ukazuje ihned pohyb a OziCe to nedokáže.
7.5.2005 02:28
Ivanm_ce4youZasadni rozdil asi bude v tom, co vsechno je "zpracovatelem" zobrazovano.
Protoze ta moje GPS ma i dsplay, muze mi to vsechno pekne ukazovat.
viz treba: http://www.skyfly.cz/pristroj/mage315.htm.

Na zpracovani techto udaju je krasny a myslim, ze i FREE soft do PC /mozna i PDA/, ale si nevzpomenu...

Jinak, co se tyka presnosti GPS, je zajimave treba tohle:
http://www.gpsweb.cz/chyby.htm

Ivan

EDIT.
takze vyguglovano. Ten softik je VisualGPS

A tady je verze, pro PDA :
VisualGPSce

7.5.2005 02:48
Ivanm_ce4youJinak se musim priznat, ze jsem tady cekal trosku zivejsi diskuzi, nebo i nejaky figl, ktery neznam. To same plati i o threadu o kalibraci map do OZIho.

Teda, pravda, jsem malinko OFF-TOPIC, ale zase...

Kolik lidi to tu vlastne cte?

Ivan
7.5.2005 09:49
karlic_ce4you Krkonoše 1:25 000

Sháním mapu Krkonoš podrobnější než 1:50 000. Existuje? Máte ji někdo:?:
7.5.2005 10:57
Ivanm_ce4youTo chces cele Krkonose, nebo jen nejake uzemi?
Jestli cele, tak 1:25 000 bude doste velika.
Prodavaji se zakladni mapy /papirove/ i 1:10 000 a 1:5 000.

BTW: asi by to mela byt nova diskuze...
8.5.2005 08:52
karlic_ce4you[QUOTE="Ivanm"]To chces cele Krkonose, nebo jen nejake uzemi?[/QUOTE]
Potřebuji prosím Harrachov a okolí v rádiusu 20km. Máte někdo? Můžete někde šérnout? Předem dík ;)
8.5.2005 09:17
Ivanm_ce4youTohle by ti nestacilo?

http://mapy.centrum.cz/harrachov

Mam pocit, ze je to o kousek lepsi, nez padesatka
Ivan
9.5.2005 09:31
Vít_ce4youNejste mi nekdo schopen nakalibrovat pro Osziho padesatkove elektronicke mapy Shocart? Nejak mi to nejde. Na odmene se domluvime. Pokud by jste byli z okoli Olomouce, jsem schopen pujcit i prislusne papirove mapy ke kalibraci. Vice pres SZ.
10.5.2005 12:27
chalkokabel PDA Ipaq / GPS eTrex ...

tu

(zapojenie, konektory) .
10.5.2005 09:08
Vít_ce4youNasel jsem ten ImgOZF pro prevod do .ozf, je to docela jednoduchy. Jen nevim, je tam nejaky nastaveni na pocet barev a velikost, mam to nechat na puvodni velikost 100% a barvy na 48, tak jak to mam prednastaveny?
10.5.2005 09:35
Šeba_olddAno nech to tak.
11.5.2005 11:10
Vít_ce4youSnazim se vnutit malymu Ozzimu, aby mi tam nechal mapu, kterou si vyberu. Ale on me porad prepina na jinou. Podle ceho vybira jakou mapu stejneho mista zobrazit a jak tam zafixovat tu kterou tam chci mit ja?

S tim mozna souvisi - muze mi nekdo popsat vyznam tech 4-5 tlacitek nahore na main toolbaru, myslim tim ty napravo vedle 100% a full.
Diky
12.5.2005 08:19
Ivanm_ce4youTakze, co se tyka toho toolbaru, je to mozna prekvapive, ale na strankach OZIho to jde celkem snadno najit. Trvalo to asi 20s. Protoze ale nevim, jak jsi pripojeny, tak tady mas:
http://64.71.184.220/ozice/help/ozice_d_toolbar_main.html

Jinak OZI sam prepina na podrobnejsi mapu, tohle muze byt tvuj problem.

Tohle je link na offline verzi helpu.
12.5.2005 11:53
Vít_ce4youDiky za ty toolbary, je to tam krasne prehledne. Snad se to bude hodit i jinym.
12.5.2005 11:53
Vít_ce4youDiky za ty toolbary, je to tam krasne prehledne. Snad se to bude hodit i jinym.
12.5.2005 04:13
Ivanm_ce4youJinak, nevim, jestli si tedy sam vyresis to neustale nacitani jine mapy, ale v tvem pripade to dela funkce:
Search for More Detailed Map
Zapina se na tom toolbaru, 2. z prava /cervene plus/.

Jinak- male rypnuti:
RTFM /modri uz vedi :-)/by bylo casto opodstatnene. :-))) Nic ve zlem.

Ivan
12.5.2005 05:12
Vít_ce4youJo, uz mi vynadal predevcirem Seba:-) Mozna zaslouzim, ale delam soubezne dve VS a praci a vubec nic mimo to od prosince nestiham. Ted jeste navic jednu z nich koncim statnicema, takze nestiham je slabe slovo. Mejte prosim tedy slitovani a dekuji moc jak tobe, tak Sebovi a Karlicovi za pomoc!
13.5.2005 07:57
jan.honekVčera jsem poprvé zkusil Oziho a musím říct, že dobrý. Poctivě jsem pročetl diskusi a rád bych se zeptal, zda někdo nemáte mapu České švýcarsko - Pravčická brána a okolí. Díky za info. Honza
13.5.2005 10:17
petr22_ce4youTohle misto mas v demoverzi SMartMaps turisticka mapa
13.5.2005 11:09
jan.honek[QUOTE="petr22"]Tohle misto mas v demoverzi SMartMaps turisticka mapa[/QUOTE]

díky za odpověď. Bohužel ne. Koukal jsem na to a je tam jenm výřez a zrovna mimo oblast kam jedu. Zdá se mi to posunuté hodně doprava. Nebo se pletu?
16.5.2005 12:34
bergmannAhoj, zdravím,

nevíte náhodou někdo, jestli se dají z uloženého tracku získat data o výškovém profilu trasy? (vzájemné vzdálenosti bodů a jejich nadm. výška) ? Pročetl jsem diskuzi a nic o tomhle tématu nenašel. Možná je to někde v Ozi pro PC, ale jelikož dělám 99% času na PPC tuhle funkci jsem nenašel. Dopředu se omlouvám za nedostatečnou znalost programu a děkuju za rady.

berg...
16.5.2005 09:46
Vít_ce4youPredem se omlouvam za off toppic, ale desne me to s.. :-(
Mam takovy problem. Asi pred mesicem jsem potreboval jet do Gratzu a chtel jsem vyzkouset Tom Toma. Moji GPS Fortunu jsem zapomnel na druhem konci republiky, tak jsem sem hodil vyzvu, jestli by mi nekdo nepujcil svou. Ozval se mi Radek (zde Merlin) a pujcil mi cca rok starou taky Fortunu Clip on proti zaloze 6.000 Kc (cca cena nove s DPH). Na zpatecni ceste tehoz dne jsem ji mel vratit vymenou za zalohu. Bohuzel vecer jsem se mu uz nedovolal - no a jak asi tusite... mam ted 2 Fortuny, protoze pry penize utratil za opravu auta.... Poradite mi, co mam delat? Pesti pouzivat nechci:-), nenapadlo mne, ze se mam nejak jistit taky. Uz jsem si rekl, co mi zbyva, ze bych ji i prodal za 4 500 Kc, snad bych na ni byl schopen vyrobit i danovy doklad. Nemate nekdo zajem?
16.5.2005 10:25
Ivanm_ce4youOzi PC , jinak smolik

Ivan
16.5.2005 10:37
OLE_ce4youStaci Excel ;-)
16.5.2005 10:40
OLE_ce4you[QUOTE="bergmann"]jestli se dají z uloženého tracku získat data o výškovém profilu trasy? (vzájemné vzdálenosti bodů a jejich nadm. výška)[/QUOTE]

Track je 'obycajny' textovy subor, takze sa to da v pohode v Exceli pri troche hrania sa.
16.5.2005 10:53
Ivanm_ce4youPokud staci pouze "nahled" na profil tracku, tak ten OZI PC to ma udelane hezky.
17.5.2005 11:37
bergmann[QUOTE="Ivanm"]Pokud staci pouze "nahled" na profil tracku, tak ten OZI PC to ma udelane hezky.[/QUOTE]

Tuhle funkci jsem nenašel - anebo mám starou verzi Oziho. Můžu poprosit o krátký návod, kde hledat?

17.5.2005 02:33
Ivanm_ce4youCha, nesedim u sveho Pc a tady OZI neni. Bude to zajimave.

Natahnes track - track control- kliknes na ten radek s trackem a pouzijes 4. tlacitko zprava v 2. rade -to s tim PLUS a cernym trojuhelnikem.

Podivej se sem

Ivan
17.5.2005 02:48
simonik2_ce4youJak se používá mapScale v Ozice? Mně se tam pořád ukazuje 000m.
17.5.2005 02:51
simonik2_ce4youNemáte někdo zkalibrovanou Cykloturistickou mapu 125,126 ?
Díky
17.5.2005 03:38
Ivanm_ce4youKolik casu zhruba zabere vytvoreni hlasove navigace pro OZI CE?
Dejme tomu trasa Praha-Liberec? Zatim jsem to v PDA zkousel jen s tou DEMO predpripravenou navigaci a ta jela hezky.

Udelal jsem si WPT, pripojil k nemu zvuk i obraz a po priblizeni na nastavenou Proximity mi to udelalo" Vubec nic ".
Ze by to slo jen pro Routovani?

Budu muset jeste hodne testovat.

Ivan

EDIT: Problem byl v tom, ze jsem to spoustel pres tu Ozice_dev.exe, ktera sidli jinde, nez orig nainstalovany OZI. I kdyz jsem vsechny cesty nastavil /vcetne zvuku a ps symbolu/. Pokud dam tu ..DEV k puvodnimu Ozi, pri potkani toho "ozvuceneho" WPT to uz pracuje. Jeste jsem ale neslysel hlasku " GPS FIX..."
23.5.2005 08:35
OK2MONNevím, jestli jste tu o tom někdo psal, ale zkoušel jsem ten českej překlad Ozi a je skvělej a chtěl jsem si ho nechat, ale pak jsem zkusil novou verzi Ozi 1.11.6g která je sice v angličtině, ale smála se na mě ve VGA (teda alespoň ikonky se mi tak zdály)

Jestli je to stará informace, tak se omlouvám :cool:

Radek
1.6.2005 09:37
Zdenál_ce4youZdravím OZIáky.
Zatím dělám s 1.11.4 registrovanou na MDA II. Spokojenost. Problémy s mapami nemám-trochu jsem do této oblasti dělal, takže S-42xWGSxJTSK mi problém nedělá. Při kalibraci je nutné vycházet z toho, že většina našich map vychází ze základu S-42, takže pokud má rovinné souřadnice (kilometrovou síť), jsou tyto v S-42, i když zeměpisné (stupně, minuty,..) jsou WGS. Posun WGS x S-42 je na západě rep. asi těch již uvedených 100m na východě to dělá skoro kilometr opačným směrem. Jinak pro načtení do formátu OZI je dobré využít tzv. geotiff. Je to texťák s uvedením rov. souř. levého dolného rohu mapy a počtem pixlů hor. a vert. OZI si s tím pak poradí a kalibruje.
Jdu si bourat PDA s 1.11.6...:))
1.6.2005 12:03
ZdenekJ_ce4youMám nově Ozi explorer demo verzi. Po kalibraci mapy nejsem spokojen s přesností. Myslím, že je problém právě v S-42 x WGS84 (sedělo by to na těch asi 150-200m). jaké musí být nastavení v OziCE -Configuration-NMEA (nebo jinde ??) aby jsem se přiblížil realitě. Mapy mám kalibrované na S-42, v Ozi Win. Prosím o pomoc někoho zkušenějšího.
1.6.2005 02:14
Zdenál_ce4youKalibrace se dělá v OZI na PC. Pokud je chyba, jak uvádíš, bude to v záměně WGS a S-42. Zkus mi poslat 1 list a popis kalibrace na zministr@volny.cz něco s tím provedem.
1.6.2005 08:39
Ivanm_ce4youPozor, zjistil jsem, ze nektere me mapy kalibrovane v s-42 a "dobre padnouci" mi v nove verzi ozipc, ani ozice nesedi. Bylo to nutno prekalibrovat na "pulkovo 1942". nebo proste zmenit tohle v *.map.
S-42 User,WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
zmenit na :
Pulkovo 1942 (1),WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84

Idealne se kalibruje, pokud ta mapa ma nejakou souradnou sit vytistenu.

Posun o 1km na vychod nebude zpusobeny zamenou WGS a s-42, ten rozdil neni tak velky. Ted jsem se podival do 1 publikace a je to 120m na vychod.
5.6.2005 07:03
MefistoChtel bych se zeptat zda je rozdil v mapovych souborech pro oziho na PC a oziho CE
5.6.2005 09:56
5.6.2005 10:22
MefistoJestli to dobre chapu tak se musi preves na ozf2 format?
5.6.2005 11:34
Ivanm_ce4youSpravne, lepsi by bylo vice cist a az potom se ptat.
Sorry, ze to tak pisu.
5.6.2005 11:55
MefistoTo mas urcite pravdu, ale je to jednodusi se nechat poucit :)
6.6.2005 08:05
ZdenekJ_ce4youDíky všem za ochotu. Mám pravděpodobně "novou" verzi OziCE, takže velmi dobře fungovala rada "Pulkovo", přesto tam jsou drobné (řádu 50m) nepřesnosti. Jsou ale trvalé (je to pořád 50m jedním směrem). Nedá se to nastavit v konfiguračním souboru nějakými konstantami (DX,DY či něco takového jsem četl u souřadnic S-42 a asi i Pulkovo)
6.6.2005 08:47
Ivanm_ce4youMe se to posunuti delalo i v OZI PC. Dokud to neni v poradku v PC, nema to sanci ani v CE.

Ale mam pocit, ze prave rozdil S-42 -Pulkovo mi to taky uhybalo jen jednim smerem.
Takze: pokud jsou mapy v S-42 a kalibrace taky, pripadne Pulkovo, muze jit i o preklep pri kalibraci.
Pokud je mapa ve WGS, a kalibrace ne, pak by se to melo rozchazet na obe strany.
Podle ceho se pozna, ze ta mapa uhyba? Je na ni vytistena souradna sit?

Mozne reseni: V PC zobrazit na te mape sit USER GIRD, dejme tomu po 5, ci mene minutach. V rozich mapy na pruseciky site nacvakat WPT /2 nebo 4 ks/. Nacvakat to podle site OZIho, ne site z mapy. Ulozit WPT do souboru. Pouzit Check Calibration... a udelat nove kalibracni body pomoci WPT /rucne nic nepsat/. Idealni by bylo stare kalibr. body vypnout a pouzit pouze nove. Ulozit pod jinym nazvem a Uz je to dobre :-) . Nebo taky ne, pak mozne tady vystavit tu mapu a *.map a uvidime.
6.6.2005 04:02
ZdenekJ_ce4youAno, je to tak. Dokud to není v pořádku ve velkém OZI, tak je chyba i v OziCe. V mém případě se jednalo o zadání v USER (kilometrová sít) a po nastavení Pulkovo (2) se to srovnalo velmi dobře. Mne mátlo, že mapa má systém S-1942, tak jsem to nastavil a tím to asi bylo posunuté.nyní je chyba mximálně 10-20m což je v pořádku. podotýkám, že používám vojenské 1:25 000, a přesnost je taková, že jedu skoro vždy uvnitř silnice. Jsem již tedy spokojen na nejvyšší míru.
6.6.2005 04:29
Ivanm_ce4youTo jsem rad, ze to pomohlo.
Nyni z jineho soudku.
Vice lidi by 1:25 000 urcite uvitalo, nedalo by se s tim neco udelat ? ;)
7.6.2005 07:50
ZdenekJ_ce4youSamozřejmě dalo. Jak jsem již napsal, teprve začínám. Papírových map mám sice mnoho (cca 200 listů) různě po ČR, ale mám problém se scanováním. Scaner A3 mám přístupný pouze občas a tak to nepřibývá tak, jak bych chtěl. Dále provádím určité úpravy map (větší kontrast atd), aby byly lépe viditelné. To vše zabírá určitý čas. Jinak v tom nevidím problém. Napište o které oblasti máte zájem.
7.6.2005 08:25
Ivanm_ce4you :) tak to je slovo do pranice.

Takze zhruba oblast Ceská republika se Slovenskem by se mi libila a to nebudu sam.
Mapy - ty se sbiraji, takze je potreba vsechno- i kdyz se tam clovek vubec nedostane.

Mozna by bylo jednodussi napsat, co uz je dostupne.

Z jakeho roku jsou ty podklady?

Jak je veliky 1 list papiru a kolik ma mega naskenovany?
[QUOTE="ZdenekJ"]Napište o které oblasti máte zájem.[/QUOTE]
7.6.2005 08:30
Ivanm_ce4youdotaz pro kazdeho:

Ma nekdo dobry pristup k lepsimu skeneru A3, ci vice?

nepatrny sen:
...sdruzeni lidi, ktere si dohromady zakoupi zakladni mapy CR, naskenuje a pak se uz bude jen blazene usmivat...:D
Ale, dilema: jake koupit rozliseni??? 1:5 000 je preci NEJ, ale pouzitelnost LIM->0 /neprilis vysoka/
7.6.2005 08:47
ZdenekJ_ce4youCelá ČR není technický problém, mapy se dají objednat ve vojenském a kart. ústavu Dobruška. Sídlo je ale v Praze. Jeden list stojí asi 25Kč a je velký ve směru VD 15min, ve směru SŠ 5min. tedy cca 9x9km. Celá ČR je rodělena na cca 140+50 čtverců a každý má 16 těchto map. Jedná se tedy asi o 3000 listů. Odhaduji, že jich mám tak 1/4 až 1/3. S aktuálností je to samozřejmě špatné. Vojáci nemají peníze, takže aktuálizace je někdy 1988-91. Zahraniční (tedy i Slovensko) mapy, pokud vím, nejdou objednat (já to tedy nezkoušel. I když vlastně zkoušel, jednou jsem omylem místo M33 (Čechy) objednal M34, ale to již bylo v Polsku a nic jsem nedostal)
7.6.2005 08:52
ZdenekJ_ce4youJinak vojáci mají nejmenší rozlišení 1:10 000. Rozměr mapy o cca 1 cm přesahuje A3 (samozřejmě v tom užším směru scaneru, takže A3+, či jak se to jmenuje u tiskáren by měl stačit.
7.6.2005 09:31
Šeba_olddJa je mam vsechny - alespon doufam v el. podobe - zatim jsem je vsak nedokazal - no spise nemam cas je otevrit - vcetne ortomap vse v 25tkach.Mela by to byt cela CR - tak pokud mate nekdo cas a chut ????
7.6.2005 10:18
Geoffrey_ce4you[QUOTE="Šeba"]Ja je mam vsechny - alespon doufam v el. podobe - zatim jsem je vsak nedokazal - no spise nemam cas je otevrit - vcetne ortomap vse v 25tkach.Mela by to byt cela CR - tak pokud mate nekdo cas a chut ???? [/QUOTE]

Sice Oziho nemám ani ho neplánuju, ale mám komplet ČR speciálku v TIFF. Jsou to dvě CD. Není problém se podělit.
7.6.2005 10:27
Šeba_olddJake je to měřítko?
7.6.2005 10:35
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="Šeba"]Ja je mam vsechny ....? [/QUOTE]. Pošli vzorek, zjistím kvalitu.
7.6.2005 10:53
Šeba_olddCize vzorek zde - napis prosim v cem a jak jsi to otevrel- mel by to zvladnout Arcexplorer 4 - nevim ani kde ho nakoupit.
7.6.2005 10:54
Geoffrey_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"][QUOTE="Šeba"]Ja je mam vsechny ....? [/QUOTE]. Pošli vzorek, zjistím kvalitu.[/QUOTE]

Nejsem si jist, ale mělo by to být 1: 5000
7.6.2005 05:49
simonik2_ce4youJak se v ozimce používá měřítko?
Mně to pořád ukazuje 0 km.
Představoval bych si to tak, že stylusem nakreslím čáru a ono mi to změří. Je to tak v GPSnavigátoru.
Díky.
7.6.2005 07:26
Ivanm_ce4youduplocitni pripravek :-)
7.6.2005 07:26
Ivanm_ce4youNo, me to meni od 0 po asi 0000, ze by maly BUG?
Dle meho je to normalni ukazatel skutecnych rozmeru ve skutecnosti.
8.6.2005 10:37
ZdenekJ_ce4youVzorek m33029.rar - 1,42 MB hlasi špatnou hlavičku, asi nemám to správné rar. Dále si myslím, že shp a shx jsou nějaké soubory do autocadu. ty bohužel neumím. Spíše jsem myslel vzorek TIFFu od Geoffrey (pokud se chce podělit)
8.6.2005 03:38
ellbunda_ce4youSHP a SHX jsou soubory, ve kterých jsou informace o připojených databázích a nastavení geoprostředí pro aplikace firmy ESRI, která je mj. autorem freeware prohlížečky dat ArcExplorer.
8.6.2005 10:06
Geoffrey_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"]Vzorek m33029.rar - 1,42 MB hlasi špatnou hlavičku, asi nemám to správné rar. Dále si myslím, že shp a shx jsou nějaké soubory do autocadu. ty bohužel neumím. Spíše jsem myslel vzorek TIFFu od Geoffrey (pokud se chce podělit)[/QUOTE]

Posílám tedy jeden list, orig velikost.
8.6.2005 10:11
Ivanm_ce4youTo vypada, jako KCT /KČT/ 1:50 000, asi tedy ne 5 000
8.6.2005 10:13
Geoffrey_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"]Vzorek m33029.rar - 1,42 MB hlasi špatnou hlavičku, asi nemám to správné rar. Dále si myslím, že shp a shx jsou nějaké soubory do autocadu. ty bohužel neumím. Spíše jsem myslel vzorek TIFFu od Geoffrey (pokud se chce podělit)[/QUOTE]

Jinak pro informaci, je jich dle Průzkumníka (až se mi tomu nechce věřit) 3385 listů. Teď jsem to kontroloval a je to tak...:D
8.6.2005 10:13
Geoffrey_ce4you[QUOTE="Ivanm"]To vypada, jako KCT /KČT/ 1:50 000, asi tedy ne 5 000[/QUOTE]

Co je KCT ?
8.6.2005 10:16
Geoffrey_ce4you[QUOTE="Ivanm"]To vypada, jako KCT /KČT/ 1:50 000, asi tedy ne 5 000[/QUOTE]

Jestli myslíš Klub českých turistů. já myslím, že to není ( domněnka ), protože když jsem to sehnal, bylo to děsně tajný. Mám je asi 3 roky.
8.6.2005 10:17
Ivanm_ce4youHodne jich je, protoze kazdy list pokryva velmi male uzemi.
To 1:5 000 pokryva take male uzemi, ale podrobnosti jsou nesrovnatelne.
Treba pro me by to bylo obtizne pouzitelne, muselo by se to asi pospojovat. Takze ja radeji Shocart 1:50 000- i se vsema jeho nectnostma.
8.6.2005 10:24
Ivanm_ce4youPouze muj nazor.

KCT je postavena na vojenskych mapach od sameho zacatku. Otazka je, kdy byly ty mapove podklady vytvoreny.

**OT**
Vypada to,ze tam je i vyska lesniho porostu a druh stromu. Jako byvaleho vojenskeho spojare me to muselo zajimat, ale to jsme meli uz za rudych casu. V aute byla mapa myslim 1:25 000, hafo listu a beda, kdyby se neco ztratilo. Kontrasi by si smlsli.
**OT END**
[QUOTE="Geoffrey"]Jestli myslíš Klub českých turistů. já myslím, že to není ( domněnka ), protože když jsem to sehnal, bylo to děsně tajný. Mám je asi 3 roky.[/QUOTE]
8.6.2005 10:24
To měřítko... nejsem si jist, ale v rozměru 1:1 na panelu je 1KM cca 10cm, což je jasné, nevím ale jak by to bylo při tisku s DPI a výslednou velikostí. Na LCD je to jasné, odpovídá to 1:10 000 ( jestli dobře počítám...). Na KCT je tam příliš podrobností ( vedení, vodojemy, kanalizace atd.), měla by to být dle informací vojenská speciálka.
8.6.2005 10:31
Ivanm_ce4youchtelo to hodit list nejakeho zabydlenejsiho uzemi, tudy treba zadne vedeni nevede.

EDIT: blbe ctu -tak jsem neco zase smazal.
9.6.2005 12:23
Kája_olddChci se zeptat (doufám že už to tady nepadlo), jestli lze, když mam obří mapu prahy rozdělenou na několik (mno hodně) jednotlivých částí (obyč jpeg;) ) nějak převíst do oziho tak, aby mi při přechodu z jedné části do druhé se mapy samz měnily? Prostě aby prakticky byla v PDA při spuštěném ozim jedna velká mapa, poskládaná z těch menších...
9.6.2005 12:53
Ivanm_ce4youozi Pc i CE sam automaticky nacte dalsi mapu, pokud je k dispozici. jedine tu je mensi prodleva, nez se mapa nacte.
9.6.2005 08:40
Zdenál_ce4youTakže pánové, diskutovaný tiff pochází ze sady DETM (digitální ekvivalent topografických map) samozřejmě z Dobrušky, ale tahle sada je ta starší - už existuje novější. Tyhle mapy jso v S-42, ale "v nouzi Franta dobrej". K této sadě existují soubory tfw, přes které umí OZI tyto mapy kalibrovat.
Jo to nejdůležitější - jsou to 50.
9.6.2005 08:54
Ivanm_ce4you :D

Musim reagovat:

vidite, ja to ří...

Na druhou stranu- dobre udelana DIGI 50, pokud je hezky zkalibrovana, je taky velmi pouzitelna. V OZI to bude ale porad nacitat.
Zkousel nekdo mapmergeod OZIho na spojovani? pracuje to solidne?
9.6.2005 10:02
ZdenekJ_ce4youVojenské mapy z Dobrušky už dávno nejsou tajné, používám je již asi 7 let v papírové formě. K té mapě TIFF si myslím, že se jedná o něco jiného než vojenské 50. kalibrace bude jednosznačne S42 (čáry v půli mapy s číslama), barevné provedení, ale neodpovídá vojenské 25 ani 50 (příliš syté barvy)
9.6.2005 10:43
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="Kája"].... mam obří mapu prahy rozdělenou na několik ..[/QUOTE] Pokud jsou v ozim jakékoliv mapy prostoru, kde se pohybuji tak se samy automaticky načtou. Já mohu volit mapu s větším, či menším rozlišení (more,less detailed map), pokud zvolím nahraje se ta mapa. standardně se spouští mapa s nejvyšším rozlišením. Pokud mapa končí a navazuje na ni jiná opět se automaticky v zadaném časovém intervalu (File-Configuration-Moving Map, záložka Detailed map, zaškrtávátko Load detailed Map a pod tím se nastavuje interval, jak dlouho se na tuto mapu čeká. Já mám 60 s a i v autě to stačí i když se mi mapy nepřekrývají ani o milimetr(na papíře).
9.6.2005 10:50
ZdenekJ_ce4youMám dotaz k používání Ozi Settings Manageru. Lze ve verzi Shareware 1.11.4 používat tento program. Po překonfigurování tlačítek se mi nic nezmění. Jednou mi to fungovalo, ale to jsem měl myslím zkušebně nainstalován nějaký developer kit nebo jak se to jmenovalo a pak to chodilo i v OziCe (aspoň myslím):?:
9.6.2005 10:55
Zdenál_ce4youTato mapa (diskutovaná) JE originál vojenská ze sady DETM. V současnosti se používá RETM, je novější (zejména jsou tam dálnice) a má i jiné barvy. NELZE tuto mapu porovnávat s papírovými listy tohle je originál s Dorušky. (trošku v této oblasti pracuji ) TYTO mapy NEJSOU volně šiřitelné, alespoň formálně, tím, že jsou majetkem státní správy rozšiřovaly se dosti i na okresy (dnes kraje), takže jich hodně běhá na veřejnosti.
Pokud se někomu zdá, že je moc čtverců a index soubor je velký, nic nebrání jednotlivé čtverce spojit ve větší celky..
9.6.2005 11:18
Zdenál_ce4youMap merge jsem zkusil - vypadá obstojně. Je nutné dát pozor na nastavení cílové mapy - počet metrů na pixel - při 5m/pix vychází výsledná mapa větší než součet původních, při 10m/pix je rozlišení obstojné (u 100 mapy) a výsledek je na 1 mega o 200 k menší..
13.6.2005 12:00
Camiro_ce4youZdravim, vim, ze to sem asi nepatri, ale nemate nekdo silnicni mapu Chorvatska zkalibrovanou pro Oziho? Mam nejakou starsi, ale je tam jen pobrezi. Mam take papirovou, ale protoze jsem zacatecnik, neumim ji zkalibrovat.
14.6.2005 07:01
Vachunek DavidZdravím Vás,byl by někdo ochotný poskytnot výřez ze vzpomínané vojenské mapy oblast jižní moravy (lesní cesty atd.).Jezdím na ryby a nějaké lesní příjezdové komunikace by se hodily.Děkuji za info:) :yes:
15.6.2005 02:20
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="Vachunek David"]... mapy oblast jižní moravy (lesní cesty atd.).[/QUOTE]. Myslím, že oblast jižní moravy je dost široký pojem a jižní morava bude mít i pro oziho jako M50 několika desítek MB.
15.6.2005 03:31
Geoffrey_ce4you[QUOTE="Vachunek David"]Zdravím Vás,byl by někdo ochotný poskytnot výřez ze vzpomínané vojenské mapy oblast jižní moravy (lesní cesty atd.).Jezdím na ryby a nějaké lesní příjezdové komunikace by se hodily.Děkuji za info:) :yes: [/QUOTE]

Není problém je poskytnout, nechce se mi ale chodit na poštu rozesílat mapy...
Stejně tak je i problém to uploadnout na nějaký server, mám pomalý upload. Celá ČR má asi 700 MB. Když někdo něco rozumného vymyslí, rád je poskytnu v plen davu :D
16.6.2005 02:12
Benedikt_ce4youPročetl jsem posledních pár listů debaty a mám následující poddotazy:
1) Šlo by nějak popsat uváděný termín "geotiff" ?
2) Jak pracuje (konkrétní postup) Ozi se zmiňovanými doprovodnými kalibračními souborky *.tfw či jinými.

A také - zkoušel jsem dle této diskuze Ozi-Map Merge Util a vypadá dobře. Je to hodně závislé na výkonu, ale to ostatně jako každé spojovaní. V návodu této utilitky se mimo jiné krátce píše i o možnosti převodu SID souborů (kdo zná nějaké ortofoto měst v tomto formátu, ví o čem píši) jako map pro Oziho pomocí nějakého plug-inu OziMrSID.dll . Nevíte někdo o tomto více, nezkoušeli jste to?
16.6.2005 04:30
bomanevite nekdo, kde se da stahnout kalibrovana mapa Bavorska a Mnichova?
19.6.2005 10:29
simir_ce4youAhoj mam dotaz na map.program OziExplorerCE.Jedna se mi hlavne jak a jestli je to mozne si například z kompu(netu) stahnout mapu ve formatu jpg a vlozit to do pda,jestli to bude fungovat.Jestli ne jak to mam udelat?Diky všem za radu;)
19.6.2005 08:45
Ivanm_ce4youJa se toho ujmu, stejne to nekdo napise. Precti si celou tuhle diskuzi a taky se podivej na domovskou stranku OZI /google pomuze/.
Proc ma nekdo vydavat svuj cas za tebe, kdyz ty tomu nechces venovat potrebnou dobu?
20.6.2005 08:14
ZdenekJ_ce4youPoužij toto adresu http://www.gpsweb.cz/ozi_kalib.htm třeba ti to pomůže
21.6.2005 12:28
Benedikt_ce4youKdyž nereagoval nikdo jiny, reaguji si na základě pokusů sám, třeba se to bude někomu hodit. Podařilo se mi kdesi stáhnout plug-in do OziExploreru "ozimrsid_dll_setup.exe". Nevím jestli díky němu nebo něčím jiných, ale dosáhl jsem výsledku nakalibrovaní ortofoto mapy celého Brna (117MB - prostor cca 25x25km) do OziExploreru na 3 body (vlastní WPT) s tím, že to sedí po celém prostoru velice dobře. Ještě tak najít konverzi mezi SID formátem a OZF2.

Připojím se k radě jak dostat jpg (přes konverzi na ozf) do PDA, tedy OziCE - Ano, chce to číst - na stranách 1-19 této diskuse je o tom pojednáváno aspoň 3x.
21.6.2005 12:45
JJ2Osobne doporucuji prevadet jpg na ozf (programkem Image to ozf). V OziExploreruCE se mi nektere velike jpg soubory nedali nacist.
21.6.2005 03:08
Ivanm_ce4youJezisku, to je revoluce, jestli se ti nejake mensi JPG povedlo nacist do OZI CE :D

Nic ve zlem, ale:
OZI CE neumi /zatim?/ pracovat s jinymi "obrazky", nez *.ozf2

Takze snad naposled:
Pro pouziti mapovych podkladu v OZI CE se tyto museji prevest pomoci programu IMG2OZF na format ozf2, jinak nebude mapa.
21.6.2005 03:08
Benedikt_ce4you[QUOTE="JJ2"]Osobne doporucuji prevadet jpg na ozf (programkem Image to ozf). V OziExploreruCE se mi nektere velike jpg soubory nedali nacist.[/QUOTE]

Doufám, že se nemýlím, ale i podle návodu, OziCE v PDA se soubory typu .jpg vůbec nepremává a vyžaduje pouze svůj formát .ozf či .ozf2 . Jako plus hodnotím, že pokud máte mapy na stolním jako jpegy a pro PDA si je překonvertujete do ozf, není třeba pro PDA měnit cestu v .map k souboru mapy (pokud je ve stejném adresáři jako .map soubor a má shodný název).

...grrr, Ivanm mě o nějakou tu vteřinu předběhl, ale už to tady nechám.
21.6.2005 04:08
JJ2No a b.... si myslel ze to je velikosti mapy.... :D
21.6.2005 09:04
Ivanm_ce4youJJ, to se me deje casteji, staci psat dele, nez 1 minutu :-)

Ja svuj vyplod nekolikrat i mazal, pozbyl smyslu. Teda - zcela smazat nejde, mozna je to skoda.
[QUOTE="Benedikt"]
...grrr, Ivanm mě o nějakou tu vteřinu předběhl, ale už to tady nechám.[/QUOTE]
21.6.2005 09:23
Ivanm_ce4youPokud mas tu mapu nactenu v OZI PC, nedalo by se pouzit :

FILE-SAVE MAP IMAGE TO FILE a dat to do *.png, nebo rovnou do *.ozf2.

Pripadne zkusit, jestli img2ozf ten SID nenacte rovnou.
[QUOTE="Benedikt"] Ještě tak najít konverzi mezi SID formátem a OZF2.

[/QUOTE]
28.6.2005 04:22
Benedikt_ce4youDíky za tip, zkusím, to mě nenapadlo. Jestli to tak šlo dám vědět později. Mezitím jsem na netu našel soft na konverzi SID do TIFF, ale ještě ho pořádně neodzkoušel. Po spuštění první konverze začaly nabíhat procenta a vypadalo to tak na 4-5 hodin přepočtu. Vyzkouším někdy přes noc.
4.7.2005 10:13
ZRHPročetl jsem celou diskuzi, a nenašel jsem odpověď na svůj problém: Jedu si autem dojíždím k okraji mapy, a přede mnou bílá plocha. Až udělám krok do prázdna, tak teprve tehdy se načte nová mapa. Takže pokud je křižovatka těsně za zlomem, tak ... (pokud se dá otočit je to v pohodě).

Nesetkali jste se s tím někdo? Nemám jen něco špatně zatrženo? Dík
4.7.2005 01:58
Ivanm_ce4youPokud je ta krizovatka na rozhrani 2 map- mapovych listu, jak jinak by se to melo zobrazit?
Na jednom podkladu jeste neni, na druhem ano, ale hned na kraji. Pokud bys to vedel dopredu, tak je tu moznost ty 2 listy spojit v jeden. Problem by nebyl jen u bezesve mapy, ale zase ta velikost. I kdyz ozf2 je delane na rychle nacitani.
Jako vzdy, nutno vyzkouset.
4.7.2005 04:10
Zdenál_ce4youDá se tomu zabránit také tím, že si nakreslím route - ta je vidět celá a na rozhraní mapy mi alespoň částečně naznačí, kam dál. Taky je to o odladění četnosti překreslování mapy. Jde tady o to najít kompromis mezi počtem (dlouhé načítání indexu) a velikostí (rychlost překreslování mapy).
4.7.2005 04:35
ZdenekJ_ce4youNezkoušel jsem to, protože jezdím na mapy M25, které se nepřekrývají, ale měl by pomoci překryv map. Nikdy tak nedojedu na kraj mapy,ybych neviděl pokračování. Samozřejmě si ve velkém Ozi nastavím Rohové značky do míst, kde se mi mapa stýká, ale ve styku nechám ten překryv. Asi se blbě vyjadřuji. V podstatě pomocí rohových značek udělám mapu menší než je vlastní mapa, takže nevidím v okrajích "mapy" bílo, ale tu překryvnou část mapy. Jakmile vyjedu za rohovou značku, načítá se mi během XX sekund další mapa.
4.7.2005 06:27
Ivanm_ce4youJa myslim, ze pokud se mapa neprekryva -vetsinou autoatlas ve stredu /malokdy v patek :-) /, tak nepomuzou ani ty rohove znacky, protoze zase treba drive zmizi ta aktualni mapa. proste dopredu udelat route a kde bude problem, tam spojit 2 listy. Ale ani ty mapy se kolikrat uplne na tom spoji neshoduji, myslim ty papirove.
9.7.2005 11:54
Radek PokornýByla uvolnena nová verze: OziExplorerCE Beta Version 1.12.0. S tim souvisi i novy format ozf3 (ozf2 umi stale) a nova verze prevodniho programu mezi fomaty map: Img2ozf Version 3. Popis viz oficialni stranky...

Vse mi funguje zatim bez problemu...
9.7.2005 12:28
simonik2_ce4youNemáte Ozi 1.11.6e? V novém se mi nelíbí, že když se dotknu obrazovky, tak se nastaví disable tracking i když jsem chtěl pouze rozsvítit diplej. Na ozzi,com ho již nemůžu najít.
Jo a použití měřítka mi může někdo vysvětlit? Stále mi to ukazuje 000.
Díky.
15.7.2005 02:10
maxus_aurelius_ce4younemáte někdo prosím český návod pro OziExplorera?
15.7.2005 03:35
ZdenekJ_ce4youPouze slovenský (někde tady v diskusi to bylo)
16.7.2005 09:21
qwero_ce4youProsím o radu.
Na MDAc mi bez problemov funguje Navigon 5, ktorý ma automatické kofigurovanie BT GPS a perfektne komunikuje s mojím Asus 100. A toto mi nechce robiť OziExplorerCE (v konečnom dôsledku ani TomTom5, kt. je tam tiež).
Pretože Slovensko na Navigone je iba symbolicky, ocenil by som fungovanie Ozi-ho.
(Ak tento problém bol riešený, link by potešil aj napriek malému sprdunku)
18.7.2005 08:26
ZdenekJ_ce4youNijak blíž to nepopisuješ, ale u navigačních SW platí (alespoň na mém PDA) zásada, že může běžet jen jeden. Zkontroluj, zda jsi Navigon ukončil (Soubor-konec, nebo co to má), případně jej ukonči přes správce (Nastavení-systém-paměť-Spuštěné programy). Důvod, je ten, že neumějí sdílet jeden COM na kerém běží komunikace. Jinak se i OZICe samozřejmě nastavuje na komunikaci na daném portu. (File-Configuration-NMEA(GPS)). Snad to pomůže
18.7.2005 03:22
qwero_ce4youZaujímavé, ale pomohol iba soft reset, vymazanie BT zariadenia, soft reset, a nainštalovanie znova BT zariadenia. Potom sa BT komunikacia chytila. Ale prečo, keď Navigon bez problemu detekoval BT Asus100 a samozrejme som ho aj korektne vypol!!???
20.7.2005 10:46
Zdenál_ce4youOZIMAPMERGE
pokoušel jsem se sloučit 50 mapy pomocí mapmerge a zjistil jsem, že správně kalibrované čtverce po složení jsou posunuté o asi 200m na východ. Nepomohlo ano "oblbnutí" při nastevení projekce (místo 3500000 - 3500200) ani jiné finty.
Kalibrace původních čtverců je dělaná podle kilometrové sítě.
Nemáte někdo zkušenost s MAPMERGEm?
Mně zatím vychází jako nejefektivnější skládání v Irfanu, ale tam to je nedvakrát - vodorovně a pak svisle. Když vezmu, že ČR má asi 3500 čverců...
20.7.2005 06:36
Ivanm_ce4youNemohlo by to byt tim, co se tu v posledni dobe diskutuje...

Ozi nema najednou rad kalibraci S-42 a misto toho chce mit Pulkovo.
21.7.2005 04:27
Zdenál_ce4youTak proč mi v něm bez probléu chodí jednotlivé čtverce, kalibrované na S-42? A když je sloučím pomocí mapmarge, tak jsou posunuté, ať tam cpu WGS, S-42 nebo kterékoliv Pulkovo..
21.7.2005 07:46
Ivanm_ce4youto je divne. Kolik je tech ctvercu v rade a sloupci? Mapmerge nepouzivam, on dela sam *.map?
Nemuze byt nekde problem v prepsani se pri kalibraci? Zadal bych v kazdem ctverci alespon 1 wpt na prusecik, vsechny ulozil do jednoho souboru, nacetl tu scelenou mapu a k tomu wpt. A uvidi se, jestli to utika jen nekde, nebo je to celkove posunute, nebo se to od zacatku zacina posouvat... A jeste mozna zkusit tu velkou mapu zkalibrovat ruco.
22.7.2005 10:26
zsadekZdar fšem,

prosím umí OZI goto GPS pozice? Pro mojí novou zábavu "geocaching" je nutné zadat si pozice srýše do mapy v podobě pozice. Nenašel jsem možnost při koukání na mapu skočit na mnou požadovanou pozici. Jinak pro nadšence http://www.geocaching.com/ a nebo http://www.geocaching.com/

Dík za radu.

22.7.2005 11:35
Benedikt_ce4youNe 100% jsem nepochopil dotaz, ale myslím že ti jde o následující:
Já si na www.geocaching.cz stáhnu aktuální komplet všech keší v ČR (podsekce "cachemapa", pak odkaz dole) ve formátu GPX. Je tam i odkaz na stažení free GPS-babel, kterým to celé zkonvertuju na wpt. Tím s nejmenší námahou a s vyloučením chyb z opisování čísel dostanu veškeré keše pro Oziho. Ty si pak můžeš načíst do mapy (pro PDA je vhodné si vyselektovat jen určitou oblast kvůli výkonu PDA). Když je máš pak načteny, stačí na něm podržet stylus a z vyjeté nabídky vybrat GoTo Wp. PDA pak zobrazuje aktuální azimut a vzdálenost k vybranému Waypointu.

Pokud ti šlo o něco jiného, nebo máš něco k doplnění, ptej se.
22.7.2005 11:45
Benedikt_ce4youPoznámka (snad) pro všechny:

Pokud zadáváte ručně konkrétní waypoint v OziCE v terénu souřadnicemi WGS84 (ne uložením pozice z GPS), je třeba jej zadávat nad načtenou mapou kalibrovanou jako WGS84 . Pokud by jste jej zadávali nad jinou mapou, kalibrovanou např. jako turist. padesátky na systém S-42, zavedete si do pozice skutečnou chybu cca 200m, danou posunem elipsoidů obou systémů.

Lze to vidět, pokud zadáte wpt na WGS84 kalibrovanou mapou, pak načtete mapu kalibrovanou v S-42 a mrknete na souřadnice toho vašeho wpt, budou jiné - přetransformované pro tento systém.
S wpt načtenými ze souboru problém samozřejmě není, Ozi je načítá podle zadaného systému, kdežto zadaný ručně ukladá v systému mapy.

Nejlepší je mít v PDA nějakou malou mapu celé ČR ve WGS84, nad ní zadávat body - budete mít jistotu správnosti a nemusíte přemýšlet nad ostatními mapami, které používáte a měníte v PDA.
22.7.2005 04:44
ZdenekJ_ce4youDíky. To je velmi dopbrá poznámka. Jsem začínající geocacher a tak už vím, proč jsem bloudil někde úplně jinde a proč mi kaplička na řípu stále ukazoval někam na pražskou vyhlídku.
22.7.2005 06:51
Benedikt_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"]Díky. To je velmi dopbrá poznámka. Jsem začínající geocacher a tak už vím, proč jsem bloudil někde úplně jinde a proč mi kaplička na řípu stále ukazoval někam na pražskou vyhlídku.[/QUOTE]
Není zač - BOASáci, vlastně AOSáci si musí pomáhat.:))
25.7.2005 08:41
vladahrnemáte někdo udělanou Ohři pro Oziče?

Ozič mi ukazuje řádově o 50m vyšší nadmořskou výšku o čem to může být?
Díky
26.7.2005 07:55
Zdenál_ce4youOzi ukazuje výšku podle GPS a na mapě je nadmořská. podle mých zkušeností z praxe to odpovídá (asi 44m). existují na to přepočty. nejlépe v leteckých příručkách.
26.7.2005 08:11
ZRHTak jsem se vrátil z Ukrajiny, projel jsem ji podle zkalibrovaných vojenských map, nebyly úplně aktuální, ale víte jak se to říká - furt lepší než drátem do oka. Podrobnost perfektní, přesnost cca do 50 m - jsou vidět i ulice v městech. (Měřítko 1:100 000) Pokud by někdo měl zájem, můžu se podělit o to, co už mám zkalibrováno, popř. o zbytek map (celá UA).
Měl jsem jen jeden problém: Po určitém čase, mi přestávala chodit komunikace mezi Ozi-m a Bluetooth GPS. Po restartu Ozi-ho vše znovu OK. Pokud se vám to stane během jedné cesty (cca 1000 km) 4x, tak je to na zlost. V Polsku jsem jel podle TOMTOM Routeplanner-u, a dělal to samé. Nevíte někdo, jak poradit? Děkuji
26.7.2005 08:12
Ivanm_ce4youme sedi vyska celkem Ok, do 10m (vetsinou). Nikdy to nebude presne, uz z principu GPS. Hodne zalezi, z ceho se bere ta "spravna" vyska. Dobre sedi treba ukazatel vysky na nadrazi...
26.7.2005 12:40
Zdenál_ce4youZRH Ukrajina
na http://mapy.mk.cvut.cz/data/ jsou kalibrované mapy Ukrajiny (jpg + map) pro oziho. je to 1:75000. je tam i spousta jiných..:)
26.7.2005 12:41
Zdenál_ce4yousorry - kalibrovaná je 100, 75 jsou pouze obrzky..:?
26.7.2005 01:13
ZRHTak nic, díky za info, tak jsem se snažil zbytečně. Tak polovinu těch map jsem si ručně kalibroval. Tak si stáhnu zbytek. A já jsem přemýšlel zeptat se, nezeptat se, ...
26.7.2005 01:52
Peta_ce4youMel bych jednoduchy dotaz. Nemate nekdo Beskydy?

Diky
29.7.2005 08:45
bebe814_ce4youNeviete niekto ako zkalibrovat velku mapu 400MB+ ktora sa zklada z viacerych malych map o konstantnych rozmeroch 2000x2000 pixelov. Viem zkalibrovat jednu malu mapu, ale kedze tych malych map je dost vela (viac ako 400) tak je to nemozne robit vsetko rucne (navyse ku kazdej mape nemam kalibracne body)

Pozeral som aj merge map utilitu pre oziho ale ta vie pospajat len uz zkalibrovane mapy :(

Diky za kazdu radu.
bebe
31.7.2005 07:13
pantata_ce4you[QUOTE="Peta"]Mel bych jednoduchy dotaz. Nemate nekdo Beskydy?
Diky[/QUOTE]

Tady
1.8.2005 08:13
Zdenál_ce4youbebe814
pokud jsou všechny mapy stejně velké,není problém určit jejich rohové body.potom lze vytvořit tfw (nebo jfw) soubory.tyto obsahují souřadnice rohu a počet metrů na pixel v obou směrech.musí se jmenovat stejně jako příslušná mapa.potom je naimportovat do oziho.
1.8.2005 12:55
j-copNedá mi to abych se nezeptal, mapu Ekvádoru (speciálně Luna Runtun) asi pro Oziho nenajdu, co? :((
1.8.2005 08:01
cubas_ce4youmate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik
1.8.2005 11:05
bebe814_ce4you[QUOTE="Zdenál"]bebe814
pokud jsou všechny mapy stejně velké,není problém určit jejich rohové body.potom lze vytvořit tfw (nebo jfw) soubory.tyto obsahují souřadnice rohu a počet metrů na pixel v obou směrech.musí se jmenovat stejně jako příslušná mapa.potom je naimportovat do oziho.[/QUOTE]

super tip :yes: sice som nakoniec vygeneroval z excelu makrom cely .map file pretoze to bolo v JTSK suradniciach, ale dobre vediet aj o tejto moznosti lebo ten format je jednoduchsi

Tip: ak niekto chcete kalibrovat rastre do oziho ktore su v JTSK suradniciach do WGS84 aby to bolo pouiztelne (presne), tak pouzite minimalne 7 kalibracnych bodov. Skusal som to len so 4mi rohovymi a nesedelo to vobec, nakoniec som pouzil 4 rohove plus 4 okrajove stredy - to som odkukal ako to robi TTQV ;)
1.8.2005 11:10
Ivanm_ce4youMam takovy pocit, ze pokud je sit nepravouhla-zakulacena- chce to kalibraci na min. 7 bodu, idealne na 9. Mene bodu neda dost dat na slozitejsi matematicky popis. Nekde se to pise v Ozi /napoveda?/. Jeste bych pouzil 1 bod nekde uprostred mapy.
2.8.2005 08:06
Zdenál_ce4you[QUOTE="cubas"]mate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik[/QUOTE]

Něco málo je na
http://mapy.mk.cvut.cz/data/Slovensko-Slovakia/
2.8.2005 08:40
Zdenál_ce4youWGS,JTSK,S-42
sledujíc diskuze o převodech souřadných systémů, nedá mi to, abych nenastínil problém. WGS a S-42 mají stejnou (podobnou) projekci tzn. že z elipsoidu na plochu se promítá skoro stejně. U JTSK je problém větší - projekce je podstatně jiná, takže pokud mám z papírové mapy - tedy rovinných souřadnic dostat další "papírovou" tedy obrázek do počítače musím uvažovat nejen transformaci zeměpisných souřadnic, ale i převod zobrazení.
Cituji Doc,Ing. Zdeňka Hrdinu, CSc, (ČVUT/FE):
"V ČR existují dvě mapová díla v různých systémech...JTSK...a S-42...Oba se liší neje použitým elipsoidem ...Besselův JTSK, Krasovského S-42...ale také orientací elipsoidů a použitým měřítkem..."
(Transformace souřadnic ze systému WGS 84 do JTSK , ČVUT/FE, Praha 1997)
V tomto dílku (i jiných) je problém rozebrán podrobněji
2.8.2005 09:05
cubas_ce4you[QUOTE="Zdenál"][QUOTE="cubas"]mate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik[/QUOTE]

Něco málo je na
http://mapy.mk.cvut.cz/data/Slovensko-Slovakia/[/QUOTE]

dik, neco malo tam je, ale Mala Fatra ne :-(
2.8.2005 01:26
Zdenál_ce4youSlovensko
další jsem našel na
http://www.sazp.sk/slovak/struktura/ceev/DPZ/ZM200/index.html - obrázky
a na
http://www.bikeagps.sk/
jsou map.
2.8.2005 01:43
pantata_ce4youZdravím OZI odborníky :).
Resim nasledujici problem:
mám kalibrovanou mapu v S-42 v oziexploreru na PC. Vse je OK, nahraju ulozene WP, jsou tam kde maji byt.
Udelam z toho ozf2/3 nahraju to do PDA a mam mapu posunutou o cca 20-50 m na severozapad ??
S mapami ve WGS 84 problem neni. Zmena display datum v OziCE nepomaha .. Nevite nekdo co s tim?
Diky.
2.8.2005 01:56
Zdenál_ce4youJeště Slovensko - tohle je taky pěkné
http://flygps.host.sk/mapy/
3.8.2005 09:02
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="pantata"]Zdravím OZI odborníky :).
Resim nasledujici problem:
mám kalibrovanou mapu v S-42 v oziexploreru na PC. Vse je OK, nahraju ulozene WP, jsou tam kde maji byt.
Udelam z toho ozf2/3 nahraju to do PDA a mam mapu posunutou o cca 20-50 m na severozapad ??
Diky.[/QUOTE]
Nevím jestli to pomůže, ale někde zde bylo řečeno, že OziCe od nějaké verze (tuším 1.14) nemá "rád" S-42. Používám Pulkovo(2) a vše je v pořádku. Pro zajímavost. Postupuji u kalibrace obráceně (asi to nemá vliv, ale vidím i v OziCe jakou používám mapu). Nejprve mapu převedu na ozf a to ozf teprve kalibruji. Mám tak jistotu, že OziCe jede na tu zkalibrovanou mapu a nemusím mít ve velkém PC i původní jpg, stačí ozf2(3)
3.8.2005 12:44
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="cubas"]mate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik[/QUOTE]
Nevim jak by mela byt podrobna. Mapa slovenska a jine mapy jsou na http://www.skyfly.cz/gpspraxe/ v sekci mapy jsou zkalibrovane pro OziExplorer. Netvrdím, že to tam je, ale jsou tam jiné oblasti volně dostupné. Možná je Malá fatra někde u Nízkých Tater:?: a ty tam jsou
6.8.2005 11:29
Radek PokornýNová verze 1.12.2 na oficiálním webu ke stažení...
8.8.2005 02:08
simonik2_ce4youMně stále nefunguje měřítko. Nevíte někdo jak kontaktovat autora? Nemůžu nikde najít kontakt.
11.8.2005 09:13
PavelM_ce4youMel bych 3 otazky na zkusenejsi uzivatele Oziho:

1) Pri navigaci k WP se vlevo dole zobrazuje sipka, ktera ukazuje smer k WP. Nicmene tato sipka je "takova divna dvojita" - blbe se to popisuje, ale kdo videl a zna, je mu jasne co myslim. Nejak se mi nedari prijit jestli se jen blbe prekresluje :) nebo to ma nejaky vyznam.

2) Pouzivate nekdo pri zaznamu tracku nejakou utilitu na podtaktovani procesoru, kvuli vydrzi baterky (presel jsem z PalmOS, kde se to bezne delalo). Muzete nejakou utilitu doporucit?

3) Narazil jsem tady na forech na problem s tim, ze ve scale se zobrazuje blbej font u vzdalenosti (ctverecky). Dela me to take, mam podezreni na Lingeu Lexikon, ktera instaluje spec. fonty pro foneticky zapis. Tem co to dela, nemate nahodou take LL2002?
12.8.2005 08:01
Zdenál_ce4youSpodní, jednobarevná šipka představuje route (nebo směr k WP) a ta otočná ukazuje aktuální odchylku směru. Využívám to při jízdě autem po připravené route, ale jenom jako informaci - spíš je to vhodné pro letadlo.
Podtaktování nevyužívám- použití v autě je s připojením na zdroj, mimo auto používám 4xAA (především jako zdroj pro GPS). Vydrží celý den (minimálně).
S písmem nemám problém (MDA II).
12.8.2005 02:02
simonik2_ce4youPoužívám Mortal Saver - PDA vydrží spooostu času - mnohem déle než ClipOn.

No mně to na měřítku ukazuje samé nuly - nevíte o tom něco?
To to nikomu nevadí?
12.8.2005 02:06
simonik2_ce4youHa, anebo to jsou fakt čtverečky? LL2000 jsem sice kdysi měl nainstalovanou, ale teď ji nemám.
12.8.2005 02:59
Saman_ce4you[QUOTE="simonik2"]Používám Mortal Saver - PDA vydrží spooostu času[/QUOTE]
Co to je Mortal Saver? Vygooglil jsem jen screensavery Mortal kombat :D
12.8.2005 03:33
PavelM_ce4youJsou to fakt ctverecky, zahlednul jsem to i v nejakem jinem dialogu (uz nevim co to bylo za appl) - misto cisel byly ctverecky.
12.8.2005 03:44
Zdenál_ce4you[QUOTE="Saman"][QUOTE="simonik2"]Používám Mortal Saver - PDA vydrží spooostu času[/QUOTE]
Co to je Mortal Saver? Vygooglil jsem jen screensavery Mortal kombat :D [/QUOTE]

Není to náhodou MortSaver?
http://www.ce4you.cz/software/detail.asp?s=457
:)
12.8.2005 03:51
Zdenál_ce4you[QUOTE="Radek Pokorný"]Nová verze 1.12.2 na oficiálním webu ke stažení...[/QUOTE]

A chodí - jako opravdická.. :)
12.8.2005 06:35
simonik2_ce4youjo,jo.je to vynikajici :-))
12.8.2005 09:26
Saman_ce4you[QUOTE="PavelM"]3) Narazil jsem tady na forech na problem s tim, ze ve scale se zobrazuje blbej font u vzdalenosti (ctverecky). Dela me to take, mam podezreni na Lingeu Lexikon, ktera instaluje spec. fonty pro foneticky zapis. Tem co to dela, nemate nahodou take LL2002?[/QUOTE]

Mam LL2002 a scale se mi v Ozim 1.12.1 bete zobrazuje v pohode..
16.8.2005 01:00
ZdenekJ_ce4youZajímalo by mne jak lze trasu (trackLog) zobrazit v jiném programu, případně uložit jako např gif (jenom trasu, ne mapu).
16.8.2005 01:32
Saman_ce4youJako napr. do jakyho programu?
A co by jsi videl bez mapy, jen krivku? Na to staci Excel ;)
Ten format je easy, skriptove to predelas velice jednoduse, tipnu si ze na to je dost toolu, mozna je neco i na strackach oziho..
16.8.2005 01:37
Zdenál_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"]Zajímalo by mne jak lze trasu (trackLog) zobrazit v jiném programu, případně uložit jako např gif (jenom trasu, ne mapu).[/QUOTE]
Umí to přímo OZI (shareware verze) uložit mapu jako obrázek - se vším, co je tam nakresleno. Nevýhodou je, že umí načíst pouze bmp kalibrované dvěma body.
16.8.2005 03:03
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="Saman"]Jako napr. do jakyho programu? ..[/QUOTE]
Napriklad do Corelu. Křivka (pokud by byla vektorová) je pak snadno zvetsovatelna bez ztráty přesnosti. Jedná se o dost specifické použití na kreslení správné trasy v závodech které jezdím.
17.8.2005 07:56
Zdenál_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"][QUOTE="Saman"]Jako napr. do jakyho programu? ..[/QUOTE]
Napriklad do Corelu. Křivka (pokud by byla vektorová) je pak snadno zvetsovatelna bez ztráty přesnosti. Jedná se o dost specifické použití na kreslení správné trasy v závodech které jezdím.[/QUOTE]
Pokud se jedná o překreslení trasy do slepé mapy viděl bych OZIho jako řešení. Mám udělaný bíly čtverec bp přes republiku, do toho si načtu trasu, route nebo WP a můžu uložit jako jpg nebo png. Použít lze i TraceMaker, ale neumí uložit obr., pouze zase vektor. Nicméně nabízí lepší zpracování route a trace.:)
17.8.2005 02:49
Petr50_ce4younemáte někdo mapu bratislavy?
18.8.2005 08:46
MahtionMam "lamovskou" otazku pro odborniky.

Pouzivam OZI pri trenovani koni na distancni dostihy. Merim si presne ujetou vzdalenost a rychlost jednotlivych useku a sleduji zlepseni ci zhorseni kondice koni. Je to vyborny nastroj.

Zajimalo by mi vsak to, zda OZI udanou rychlost a vzdalenost meri pouze vzdusnou carou bez ohledu na tvar krajiny, nebo jestli zohlednuje prevyseni . Nekdy mi totiz prekvapi, jak malo jsme usli nebo naopak mi prijde, ze spocitana rychlost neodpovida mym pocitum.

Patral jsem po netu, ale moc odpovedi jsem nenasel. Predem dekuji za odpovedi..
18.8.2005 09:07
Ivanm_ce4youOzi pouze bere udaje z GPS a ty jsou kolmym prumetem na povrch. PO rovine vzdalenost odpovida, ale treba do velikeho kopce je skutecna vzdalenost znacne delsi, nez ta z GPS. Na ten rozdil by se daly pouzit goniometricke funkce.
18.8.2005 09:19
MahtionTo jsem si presne myslel.. Jen jsem se chtel ujistit. A neexistuje nejaky nastroj, ktery by data z tracku prepocital tak, aby odpovidala skutecnosti? Ta data o prevyseni tam prece jsou k dispozici. Ja chodim s konmi prave na velika prevyseni a tak by mi takovy nastroj hodne usnadnil zivot.
18.8.2005 03:41
Zdenál_ce4you[QUOTE="Mahtion"]To jsem si presne myslel.. Jen jsem se chtel ujistit. A neexistuje nejaky nastroj, ktery by data z tracku prepocital tak, aby odpovidala skutecnosti? Ta data o prevyseni tam prece jsou k dispozici. Ja chodim s konmi prave na velika prevyseni a tak by mi takovy nastroj hodne usnadnil zivot.[/QUOTE]
Kdyby se podařilo uložit výpis trasy z OZIho, tak např. v excellu by to spočítat šlo. Jenže on to uloží zase jako plt, tzn bez vzdáleností mezi body. Ve výpisu v ozi je vzdálenost mezi body, jejich výška i čas - z toho už by se dalo něco udělat..:)
18.8.2005 04:08
Ivanm_ce4youozi dokaze ten track ukazat i graficky s tim prevysenim, ted to tu najit presne.

EDIT: natahnout track do OZI PC, track control, more options, track profile. A ta vyska muze byt v zavislosti na case i na vzdalenosti. pak uz jen s tim neco udelat. Co, to je otazka. Na vyhodnoceni by mohl stacit i samotny ten graf.

EDIT2: nutno ovsem pocitat s tim, ze GPS vyska je vsechno, jen ne presna. S presnosti pozice 2D se to neda srovnat. Takze pokud presnost pozice LAT/LON bude treba do 10m, vyskova pozice muze byt treba + - 30 i vic.
18.8.2005 05:51
Zdenál_ce4youta grafika je jasná, ale nevypočítám z ní délku traku. při editaci se do tabulky vypíše, jak jsem poznamenal výše, ale nejde to takhle vyexportovat.
Co se výšky týče v poslední verzi OZICE je korekce SIRP a výšky sedí podle mapy (kupodivu opravdu)
19.8.2005 08:20
Mahtion[QUOTE]Kdyby se podařilo uložit výpis trasy z OZIho, tak např. v excellu by to spočítat šlo. Jenže on to uloží zase jako plt, tzn bez vzdáleností mezi body.[/QUOTE]

Mno, to presne vim. Kdybych vedel, jak spocitat tu vzdalenost, pak bych si uz dokazal nejakou ultilitku na prepocet te rychlosti naprogramovat. Nejvetsi zadrhel pro me je, ze z toho PLT ty vzdalenosti neumim vypocitat, nicmene to zase nemuze byt tak slozite, kdyz znam dve mista s GPS pozici, tak zmerit vzdalenost mezi nimi. Neporadil by nekdo, jak na to? Oplatkou muze byt ultititka, ktera bude pocitat vzdalenost s ohledem na prevyseni..
19.8.2005 09:59
libor_mZkus tohle: Latitude and Longitude Bearing/Distance Calculator ;)
Jinak pokud toužíš po troše matematické teorie, tak tady máš vysvětlení: http://mathforum.org/library/drmath/view/51711.html
19.8.2005 12:32
wisp_ce4youJJ, teorii mám zmáklou - z GSPky dostanu log ve formátu NMEA. Zde je popis formátu NMEA.
Pak přepočtu data na souřadnice XYZ:
xyz0 = R * B.cos() * L.cos();
xyz1 = R * B.cos() * L.sin();
xyz2 = R * B.sin();

B - Latitude
L - Longitude
R - vzdálenost od středu (Altitude + přibližně 6 375 000)

Pak už mám vše co potřebuji a počítám statistiky, kreslím profily a pod.

Bohužel nejsou lidi :((
19.8.2005 03:02
MahtionTak moc dekuju za napovedu. Uz pracuju na ultilitce, ktera bude umet pocitat vzdalenost a rychlost v zavislosti na prevyseni. Ultilitku pak pripadnym zajemcum poskytnu ke stazeni.. Zpracovana data ukladam v XML formatu v pripade zajmu muzu udelat i export do excelu..
19.8.2005 03:03
MahtionJeste jsem zapomnel dodat, ze bude umet naimportovat PLT soubory z OziExploreru a pracovat s nimi..
20.8.2005 01:11
PavelM_ce4youSnad nejdu s krizkem po funuse, ale vysel OziCe 1.12.3. Jako jedno z vylepseni je rychlejsi cteni velkych ozf3 a je to skutecne o dost rychlejsi.
22.8.2005 04:34
Benedikt_ce4you[QUOTE="wisp"]JJ, teorii mám zmáklou - z GSPky dostanu log ve formátu NMEA. Zde je popis formátu NMEA.
Pak přepočtu data na souřadnice XYZ:
xyz0 = R * B.cos() * L.cos();
xyz1 = R * B.cos() * L.sin();
xyz2 = R * B.sin();

B - Latitude
L - Longitude
R - vzdálenost od středu (Altitude + přibližně 6 375 000)

Pak už mám vše co potřebuji a počítám statistiky, kreslím profily a pod.

Bohužel nejsou lidi :(([/QUOTE]

Zkoušel jsi počítat přesnosti a odchylky při použití aproximace referenčního trojosého elipsoidu WGS84 na kouli o přibližném poloměru 6375000?
Pozn.:WGS84 elipsoid na kterém jsou udávány souřadnice GPS má následující parametry: Velká poloosa 6 378 137,000m; Malá poloosa 6 356 752,314m; Excentricita e2 0,0066943801; Druhá excentricita 0,0067394968.
Sám jsem se těmi propočty nezabýval, ale docela by mě zajímalo, zda se jedná o rozdíly zanedbatelné. Samozřejmě pro naši zeměpisnou šířku.
22.8.2005 05:29
Zdenál_ce4youTO:wisp
JÁ bych s takovou teorií podle GPS necestoval ani náhodou. Ten výpočet je VELMI zjednodušený! Raději bych využil "znalosti" OZI a hledal cestu jak vyeditovat výpis bodů tracku - tam je vzdálenost mezi body a jejich výška - pak se to počítá dost přesně..:)
22.8.2005 06:00
OLE_ce4you[QUOTE="Mahtion"][QUOTE]Kdyby se podařilo uložit výpis trasy z OZIho, tak např. v excellu by to spočítat šlo. Jenže on to uloží zase jako plt, tzn bez vzdáleností mezi body.[/QUOTE]

Mno, to presne vim. Kdybych vedel, jak spocitat tu vzdalenost, pak bych si uz dokazal nejakou ultilitku na prepocet te rychlosti naprogramovat. Nejvetsi zadrhel pro me je, ze z toho PLT ty vzdalenosti neumim vypocitat, nicmene to zase nemuze byt tak slozite, kdyz znam dve mista s GPS pozici, tak zmerit vzdalenost mezi nimi. Neporadil by nekdo, jak na to? Oplatkou muze byt ultititka, ktera bude pocitat vzdalenost s ohledem na prevyseni..[/QUOTE]

Tak tomuto uplne nerozumiem. Kedze PLT obsahuje zem. sirku/dlzku a uzemie je pomerne male, takze sa da aproximovat za rovinu, tak je vypocitat vzdialenost 2 bodov trivialnou zalezitostou vzorca Sqrt((d1-d2)^2+(s1+s2)^2), kde d1, d2 su udaje o zem. dlzke, s1 a s2 o zem. sirke 2 po sebe iducich bodov v PLT logu. pridanie 3. suradnice je vec rovnako trivialna...

Alebo je v tomto (aj na malych uzemiach) zadrhel? Mne to pri mojich pokusoch sedelo...

EDIT: vsetko samozrejme v Exceli.
23.8.2005 08:41
Zdenál_ce4youmně se zdá jednodušší vyexportovat track do txt souboru v UTM. s rovinnými souřadnicemi je to jednodušší a jsou tam i výšky, tkže tady už jenom Pythagoras a myslím, že získané údaje budou jistější.
ale každému podle gusta. při počítání vzdáleností z údajů komerční GPS je to vždy o přesnosti řádu několika metrů. kdo tvrdí, že víc, je idealista.. :)
25.8.2005 12:05
Zdenál_ce4youSledujíc diskuzi k ostatním SW mám dojem, že OZI je fakt dobrý. (Jedna) negativní zkušenost by byla - při zapnití ozi a načtení posledně otevřené mapy mi po zapnutí GPS (tlačítkem na spodní liště) začal ozi vytvářet index mapu. Vzhledem k tomu, že používám 50 mapovélisty 5x5 km, tak indexfile má skoro 2MB a tvoří se 2h! ŘEŠENÍ : než zapnu GPS dát načíst vedlejší čtverec - ozi pouze načte indexfile, což trvá asi 10s. Pak zapnu GPS a vše chodí super.
31.8.2005 11:10
simonik2_ce4youNemáte někdo mapu Řecka. Hlavně potřebuji Lefkadu.
Díky
31.8.2005 03:02
simonik2_ce4youKdysi jsem narazil na server, kde byly souřadnice všech míst na zeměkouli. Daly by se pomocí toho kalibrovat mapy.Nemohu to nikde najít. Nevíte kde to najít? Byl to nějaky americký server.
Díky
31.8.2005 04:42
ZdenekJ_ce4youMohu se podělit o nějaké mapy M50 a M25 (hlavně sever čech, Praha, něco málo západní čechy). Nemám však kam to umístit na web, emailem to nebudu posílat v žádném případě
31.8.2005 09:47
Ivanm_ce4youMapy treba na http://www.mapblast.com/.

Ale to, ze jsou nekde k dispozici souradnice jeste neznamena, ze i podklady jsou dostatecne detailni. POtom je s kalibraci problem.
1.9.2005 07:48
ZRHDobře je udělaná mapa světa Google Earth, je tam celá zeměkoule se souřadnicemi GPS, přesnost podle území - např v Praze jsou vidět čáry na silnici a zkuste si typnout, kolik desetin úhlové sekundy má autobus ;-) Mají celkem dobře zpracovánu i výškovou souřadnici - Zkuste si proletět Grand Canyon !
5.9.2005 01:15
Šeba_oldd. OziEplorer 1.12.3 Přepsal jsem novy exe soubor do Cestiny - neni to komplet , ale snad postaci - kdyby nekdo chtel pokracovat - jsem napomocen - za opravy a pripominky budu vdecen.Zaklad k tomuto poskytl Crusader.
Přepíšte exe. soubor - ten stary pro jistotu uložte.
5.9.2005 05:30
Zdenál_ce4youDobrá práce!
highlight bych zde přeložil jako zvýraznění (cesty,bodu) nikoliv jako hlavní

feature zde má patrně význam zájmové místo, bod viz view/mapobjects

ozi pro PC je ve slovenské verzi - dá se tam dost pochytit
5.9.2005 05:38
Zdenál_ce4youmap/navigace
logbook entry - popis log souboru
logbook view - prohlížení log souboru

logbook je htm soubor, zaznamenávající nastavené události během záznamu trasy (i s obrázky)

file/nastavení - zápis rychlosti není přesné, volil bych původní logbook

6.9.2005 08:58
Šeba_olddOk ještě se na to podivam a dam sem opravene.
14.9.2005 08:10
Zdenál_ce4you[QUOTE="ZRH"]Dobře je udělaná mapa světa Google Earth, je tam celá zeměkoule se souřadnicemi GPS, přesnost podle území - např v Praze jsou vidět čáry na silnici a zkuste si typnout, kolik desetin úhlové sekundy má autobus ;-) Mají celkem dobře zpracovánu i výškovou souřadnici - Zkuste si proletět Grand Canyon ! [/QUOTE]
Tohle je teda fakt dobrý. Už jsem si podle toho udělal dojezdové mapy např. do Kodaně.. SUPER:))
15.9.2005 03:39
kamikadzechystám se skalibrovat pro ozzihoCE cykloatlas ČR 1:100 000. Mám ho celý naskenovaný a je toho docela hodně stránek :( Tak se chci zeptat, jestli to už někdo nemáte zkalibrované, abych nenosil dříví do lesa :D
16.9.2005 12:14
Ivanm_ce4youja jsem neco delal, asi tak 30-40%
16.9.2005 07:47
ZdenekJ_ce4youAutoatlas 1:200000 je kompletně zkalibrovaný na http://www.skyfly.cz/gpspraxe/
16.9.2005 09:00
Ivanm_ce4youale my jsme nobl lidi, my chceme 1:100 000
:D
16.9.2005 09:12
Zdenál_ce4youUž se tady jednou řešily soubory tfw (jfw). Pokud jsou naskenované mapy stejné a jsou známé rovinné souřadnice rohů (UTM), pak je snadné vygenerovat tfw soubory, které jsou ascii a obsahují souřadnice rohu mapy a počet metrů na pixel obrázku. Soubor se musí jmenovat stejně, jako obr. předloha. Pak to umí OZI (PC) naimportovat z adresáře najednou. :)
16.9.2005 10:37
ZdenekJ_ce4youV pořádku, všiml jsem si. Já tedy musím být supr nóbl, protože chci (a částečně i používám) 1:25000
16.9.2005 01:36
Ivanm_ce4youja vim ,ale mapa CR v 1:25 000 je uz dost velika, co? POkud to je na beznou jizdu do auta, asi je to zbytecny prepych. Na kolo je dobra 1:50T, 1:25T je lepsi a vetsinou staci jen cast uzemi.
OT : pro me ta cast uzemi v posledni dobe staci tak 10*10 km :oops:
17.9.2005 02:54
VavaMám problém s tím, že mi Img2ozf nechce načítat obrázky. Načte pouze obrázky ve formátu *.map, ale nikoliv gif, jpg atd. Snažil jsem senajít odpověď všude včetně helpu u zmíněného pgm, ale nic. Ví někdo co dělám špatně?
Pozn.: Naprosto jistě v adresáři mám takové soubory, cestu do adresáře mám nastavenou a filtr Všechny obrázky a stejně nic.:?
17.9.2005 08:11
Zdenál_ce4youTo je správně.A *.map není obrázek,ale texťák.A podle něj img2ozf transformuje.Takže nejprve musíš obrázek kalibrovat v oziPC,tím vytvoříš .map. Potom img2ozf podle něj vytvoří ozf2(3) pro ozi ce.Mě to chodí na všechny formáty-jpg,png,tif,gif..
19.9.2005 01:41
Vít_ce4youAhoj, snad se nekdo neptal jiz drive, ale nemate nekdo mapu Vysokych Tater pro Osziho? Jedu tam ted na vikend, tak by se hodila...
19.9.2005 06:59
Ivo Pokornýmyslim, ze uz to tu bylo... tady
19.9.2005 08:09
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="Vava"]Mám problém s tím, že mi Img2ozf nechce načítat obrázky. .... [/QUOTE] Mám verzi 2.08, v seznamu se mi objeví jen obrázky jpg,gif,bmp,ozf2 atd , i dyž mám filtr nastaven na ALL. V img2ozf se nedají zobrazit v seznamu souborů soubory MAP (alespoň v mojí verzi). Naopak postupiji obráceně. Nejprve překonvertuji obrázek do ozf2 a pak ho teprve kalibruji. Nejedná se o program MapMerge ? Ten spojuje ozf2 soubory, na základě MAP údajů
19.9.2005 09:18
kamikadze[QUOTE="ZdenekJ"]V pořádku, všiml jsem si. Já tedy musím být supr nóbl, protože chci (a částečně i používám) 1:25000[/QUOTE]

No jo, tyhle 1:100 000 jsou dobrý fakt tak do auta .... ale pro mě občas i do auta by bodla lepší :) ... když člověk jezdí např vojenským prostorem ;)
Ale jak píšeš o těch mapách 1:25000, máš nějaké? Jaké a co můžeš poskytnout? Já mám totiž v lepším jak 1:50000 akorát nástenou mapu Prahy :((
21.9.2005 01:53
kamikadzeJeště jsem se zapomněl zeptat ... jedu tedka na rally do Příbramy ... nemáte někdo podorbné mapy Příbram + okolí (okruh 20km) ... 1:50, 25 ? Dík moc za pomoc
5.10.2005 08:34
PavelM_ce4youKdysi se tu resil problem, ze pri zobrazeni pravitka se vzdalenosti se misto cisel zobrazuji pouze ctverecky. Ten samy problem je videt v HP Asset Vieweru. Me podezrejni, ze za to muzou fonty z Lingei Lexikon pro foneticky zapis se potvrdilo. Po prejmenovani souboru Lipa*.ttf na *.old vse funguje jak ma (az teda na foneticky zapis ve slovniky, ale to ozelim).

Doufam ze jsem neobjevil Ameriku :-)
5.10.2005 10:04
Saman_ce4youNo, je ale divny, ze me to nedela...
5.10.2005 10:13
simonik2_ce4you[QUOTE="PavelM"]Kdysi se tu resil problem, ze pri zobrazeni pravitka se vzdalenosti se misto cisel zobrazuji pouze ctverecky. Ten samy problem je videt v HP Asset Vieweru. Me podezrejni, ze za to muzou fonty z Lingei Lexikon pro foneticky zapis se potvrdilo. Po prejmenovani souboru Lipa*.ttf na *.old vse funguje jak ma (az teda na foneticky zapis ve slovniky, ale to ozelim).
Doufam ze jsem neobjevil Ameriku :-)[/QUOTE]
¨
Óóóó díky ti, už mě to štvalo hezky dlouho. Konečně jsem se toho zbavil.

I když, proč do Oziho autor neudělá měření vzdálenosti kreslením čáry pomoci stylusu?
5.10.2005 10:43
PavelM_ce4youNo to se me neptej, zkus autora :-) Uz me to neustale vytvareni WP a navigace k WP jenom abych zmeril vdalenost stve.
6.10.2005 01:15
simonik2_ce4you[QUOTE="PavelM"]No to se me neptej, zkus autora :-) Uz me to neustale vytvareni WP a navigace k WP jenom abych zmeril vdalenost stve.[/QUOTE]

Autora jsem se zeptat chtěl, ale na jeho stránkách jsem nenašel kontakt. Těch připomínek mám vícero.
Nevíte jak ho kontaktovat?
7.10.2005 07:33
vladas_ce4youZtahl jsem si jednu uz zkalibrovanou mapu a doma mi to ukazuje, ze jsem asi o 2 ulice dal.
Jsou to Krusne hory a nerad bych je cele objizdel autem, kdyz asi body jen v okoli meho bydliste nejspis stacit nebudou :-( ...

Ma 9 kalibracnich bodu, ale prepsat jeden z nich na mou pozici nepomohlo.
Musi se to prosim kalibrovat cele ?

Dik ...
7.10.2005 10:48
Benedikt_ce4youDokud nebudeš mít cestu i na druhý konec, nebudeš (pokud to nepotvrdí někdo jiný se stejnou mapou) vědět jestli je ta mapa posunutá celá, nebo jen lokálně u tvého bydliště. Já bych asi prohlásil, že kolem baráku je to pro mě nejdůležitější a nahnul tu kalibraci jako celek na to svoje bydliště a teprve dodatečně řešil jak to bude vypadat jinde, až bych tam měl cestu a uložil si nejlépe trasu, protože z té si pak můžu brát případné kalibrační body kterékoliva ještě je pak vidět v Ozim věrohodnost cest v mapě. Pár uložených wpt se může dodatečně nehodit, protože si např vybereš wpt na nějaká křižovatce, která je právě jak na potvoru v mapě kousek posunutá (třeba kvůli množství kartografických informací v tom místě). Pro orientaci podle té mapy to nevadí, tam na místě se člověk vyzná, ale pro kalibraci je to bod na houby, protože ti nahýbá na toto lokální posunutí celou mapu. Uložená trasa ti může leckdy tato místa odhalit a kalibraci tím zjednodušit a zpřesnit. Přes všechna tato "moje vlastní" doporučení ale preferuji kalibrace pokud možno na km sítě, pokud jsou v mapě. Tyto sítě jsou při tvorbě map základ a v celé ploše mapového listu je můžeme pokládat za to nejpřesnější co máme. Veškeré ostatní mapové prvky a informace už podléhají kartografické anamorfóze.
7.10.2005 11:38
vladas_ce4you[QUOTE="Benedikt"]Tyto sítě jsou při tvorbě map základ a v celé ploše mapového listu je můžeme pokládat za to nejpřesnější co máme. Veškeré ostatní mapové prvky a informace už podléhají kartografické anamorfóze.[/QUOTE]

Diky, je to turisticka mapa Krusnych hor (zrejme 1:50000 i kdyz bych rad i podrobnejsi), kterou uz jsem ztahl zkalibrovanou a vypada ze je stejna, jako mam v papirove podobe.
Ty site na ni jsou, i kdyz ted nevim v jakych jednotkach a jestli je tedy budu umet pouzit primo.
Ta odchylka v miste bydliste se mi zdala dost velka (zkousel jsem to jen v byte a chytal 6 satelitu), takze uvidime az to doufam zkusim pres vikend i jinde.
Snad budou pouzitelne alespon ty vzdalene body, takze bych tam nechal treba zatim jen 1 nebo 2 co nejvzdalenejsi a jako 3. pouzil zatim ten svuj ?
7.10.2005 02:47
Ivanm_ce4youpokud mas papirovou mapu,ktera je nase, tak tam mas uvedeno map.datum. Ty mas asi S-42, pripadne WGS84. A je to bud v LAT/LON, nebo USER GIRD. Ale posunuti o vic, nez 120 m je uz zpusobeno chybnou kalibraci. Zkus nechat jen nekolik kalibr bodu /2-3/ nekde, kde treba znas pozici. A novou kalibraci uloz pod jinym jmenem, aby se dalo vratit k puvodnimu stavu. Pokud je na mape nakreslena souradna sit, da se to i jednoduse zkontrolovat. Zapni si v OZIm zobrazovani site a pokud se zobrazuje sikmo /kose/, nebo jen na casti mapy, je to spatne. Normalne je sit temer pravouhla.
A jeste jedna moznost: http://supermapy.centrum.cz/ pomoci toho se da taky kalibrovat.

treba http://supermapy.centrum.cz/map.php?ql=&qlc=1207959622&mapsize=1 najed na 1:50 000 a dole ve stavovem radku se ti zobrazuje poloha. Myslim, ze to je WGS 84 a USER GIRD. Kalibrovat se da treba podle vrcholu kopcu.
Me se to dobre dela tak, ze odectu souradnice, natahnu spatne zkalibr. mapu, kamkoli udelam WPT a ten edituji a dopisu tam ty souradnice. Tohle udelam na zacatek tak 3x. POtom tyhle WPT pouziju pro opravu kalibrace. Rozhodne bych vypnul stare kalibracni body a nechal jen ty nove. Kontrola se dobre dela pomoci nejakeho skutecneho tracku.
7.10.2005 03:14
vladas_ce4you[QUOTE="Ivanm"]http://supermapy.centrum.cz/map.php?ql=&qlc=1207959622&mapsize=1 najed na 1:50 000 a dole ve stavovem radku se ti zobrazuje poloha. [/QUOTE]

Jo zrovna dnes jsem si ze supemap ztahl cele obrazovky (maji to ti "sycaci" umylsne rozkouskovane) ze to doma vyriznu a zkusim cvicne na tom, i kdyz je mapa mala - jedine pospojovat, ale to by byla makacka stejne jako jsem s z http://tms.iriscrr.cz/ natahal letecke snimky, ze je pak pospojuju (jeden obrazek mi bohuzel chybi, ze jim akorat spadl server a uz se do toho mista presne nestrefim), ale na supermapach jsem bohuzel ve stavovem radku zadne souradnice nevidel :-(.

Mely by jit zkalibrovat i ty letecke snimky, nebo to bude focenim z letadla "sisate" ?
Neni prosim nekde misto mapy nejaka zkalibrovana letecka fotka Krusnych hor, nebo nepracuje na tom nekdo, at se nesnazim o hotove a treba i lepe ?
10.10.2005 10:45
vladas_ce4you[QUOTE="Ivanm"] Zapni si v OZIm zobrazovani site a pokud se zobrazuje sikmo /kose/, nebo jen na casti mapy, je to spatne. Normalne je sit temer pravouhla.
[/QUOTE]

Tak jsem si prosel alespon malu trasu v okoli, nasbiral body a podle tech zkalibroval nejake mapy ze supesmaps i ty letecke snimky a jakz tak sedi.
Co mam ale tu ztazenou mapu 1:50000 z netu jak byla rozhozena v miste meho bydliste, tak jsem si zobrazil mapu a je oproti caram na mape opravdu hodne sikmo a ani mi do ni moc nesedi ty body z tech jiz zminenych map ztazenych ze supermaps.
Zkousel jse vsechna mozna ta WGS84 a pod. (je jich tam bohzuel hodne),
i to "custom" (nevim jak se to ted presne jmenuje), ale sit jsem nesrovnal.
Muzete prosim poradit lame jak se to dela ? ;-)

(body jsem sbiral jako stupen+ minuty tusim WGS84, ale tu mapu 1:50 s nimi poravdu jen v tom bydlisti poradne nezkalibruju - mozna je to male misto opravdu blbe kresleno, nebo byla blbe zkalibrovana anebo to chce vzdalenejsi body ?)
10.10.2005 12:01
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="vladas"]Ztahl jsem si jednu uz zkalibrovanou mapu a...Ma 9 kalibracnich bodu, ale prepsat jeden z nich na mou pozici nepomohlo.
Musi se to prosim kalibrovat cele ?
[/QUOTE] Pokud jsi si stahl mapu z http://www.skyfly.cz/gpspraxe/ tak ta je zkalibrovaná skoro dobře. Nicméně asi tím, že kalibrace obsahuje mnoho bodů je v některých místech nepřesná. Použil jsem pouze 4 body v průsečících sítě a dle mého názoru je maximální odchylka 2mm. Ta je dána spíše špatným nascanováním a spojením map.Kalibraci provádím na Pulkovo(2) ne S-42.
11.10.2005 07:04
vladas_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"] Pokud jsi si stahl mapu z http://www.skyfly.cz/gpspraxe/ tak ta je zkalibrovaná skoro dobře. Nicméně asi tím, že kalibrace obsahuje mnoho bodů je v některých místech nepřesná. Použil jsem pouze 4 body v průsečících sítě a dle mého názoru je maximální odchylka 2mm. Ta je dána spíše špatným nascanováním a spojením map.Kalibraci provádím na Pulkovo(2) ne S-42.[/QUOTE]

Jo je to ta mapa - mel jsem ji uz tak domrsenou (cary hodne sikmo), ze jsem radeji zacal od zacatku. Nakonec jsem zjistil, ze tema sikmyma carama se da "hybat" prave kalibracnimi body a ze se da treba i na mape kde mam jen "vykreslenou caru prosle drahy" z GPS vytvorit ctyri kalibracni body kus od rohu a temi tu mapu "dopasovat" na proslou trasu. (mapa byla napred kalibrovana "priblizne", "pichl" jsem tam styri ruzne body a ve jejich miste pak vytvoril kalibracni body s jejich souradnicemi). Temi body pak tak dlouho posouvam az trasa sedi co nejpresneji v mape a u detailnejsich (bohuzel mensich) map ze supermaps je videt i po jake strane silnice jsem sel . Vlastne k tomu ani nebylo potreba ukladat body cestou a stacily treba jen dva na tu pribliznou prvotni kalibraci. Asi je to "cunicarna" a nevim jak je to presne, ale zkalibroval jsem tak tu turistickou mapu, pak jeste 3 ty podrobne mapy ze supermaps a 2 letecke fotky a vsechny tri trasy co jsem mel prosle mi ve vsech fotkach docela sedi (nekde je i videt na jakem miste jsem prechazel na prechodu). Tedy je to asi takova metoda "pokus omyl", takze uvidim, az ted s temi mapami vyrazim do terenu, jak tam budou sedet dalsi prosle trasy. U nekterych map je ale videt, ze si je autor take "trochu prizpusobil", aby se mu tam vse veslo, protoze tam jsou male odchylky, ktere opravdu kalibraci "vykompenzovat" nejdou :-(, ale neni jich nastesti moc a hlavne ta mista nepouzit omylem pri kalibraci.
I kdyz jsem ke kalibraci pouzil opravdu presne body ulozene na prosle trase, tak jsem s nimi nekdy musel "brutalne hybat" a u tech malych detailnich map jsem dosahl stejnych vysledku anic bych pouzil presne body z trasy - je to tedy opravdu metoda "cunicarna", anebo je to "v nouzi" postup pouzitelny kalibrovat body ktere jsem si vytvoril kdekoliv a uplne mimo cesty, kdyz pak mapa vypada, ze pasuje a cary jsou skoro rovne (nekdy bohuzel trochu utikaji, ale mapa sedi) ? Safra to je "strucne" a "srozumitelne" ze jo ? ;-) ...
11.10.2005 07:14
vladas_ce4youJo tu metodu "ctyr nahodnych bodu" ;-) jsem samozrejme nepouzil na tu ztazenou mapu, ale jen na ty male detailni ze supermaps, kde jsem bohuzel cestou u vsech 3 proslych tras neukladal presne body a mohl pouzit stejne jen ty "automaticky logovane". Tady jsem jen zrusil asi 3 vzdalenejsi body, ty pak pouzil na mistech, jejichz souradnice jsem znal presne z GPS a temi pak tak dlouho hybal, az jsem ty prosle trasy v miste meho bydliste dopasoval - jak to bude sedet i ve vetsich vzdalenostech samozrejme uvidim , az se tam vypravim ...

Mimochodem jeste detailnejsi mapa Krusnych hor "vcelku" (tedy aby se nemusel "lepit" treba ze tech malych kousicku nebo radeji nasnimanych obrazovek ze supermaps) anebo letecke snimky, ktere by se nemusely stejne narocne spojovat z malych kousku z webu asi nebudou ze ?
11.10.2005 07:20
vladas_ce4youJo a jeste dalsi pokracovani meho "monolgu" ;-). Ty zvuky u OziExplorera se daji nejak pouzit i pri navigaci v PDA (ze jsem je zatim nikde neslysel a navigaci pripravene trasy vcera vyzkousel vcetne toho "navigacniho kompasu" v levem dolnim rohu) ?

Ted nevim presne oznaceni, ale jak je dole na displayi pri navigaci uvedena treba okamzita rychlost, nadmorska vyska, vzdalenost k dalsimu navigacnimu bodu atd. (ted nevim, jestli je vse v jednom okne), co znamenaji ty dalsi "divne udaje" ?
Ted nevim, jestli je ten jeden oznaceny "lbs" (mozna se pletu), ale zkratka ty dalsi veci, co nejsou jasne "na prvni pohled" ? ;-) Diky ...
11.10.2005 10:58
Zdenál_ce4youMožná by pomohlo se trochu podíval do helpu - je tam toho dost popsáno.
Hlášky fungují při zakreslení ROUTE - nejsou-li body "silent", tak u nich hlásí směr další cesty (přímo, odbočit vlevo/vpravo, konec cesty...) Pak jde také ke každému WAYPOINTU dopsat jméno obrázku, který se zobrazí při dosažení "proximity" a jméno zvukového souboru, který se přehraje. Také lze nastavit změna měřítka mapy při přiblížení k danému bodu.
Co není v helpu OZICE, je v helpu k OZI pro PC - a ten už je i ve slovenštině.
11.10.2005 11:38
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="vladas"][QUOTE="ZdenekJ"] Asi je to "cunicarna" a nevim jak je to presne, ale zkalibroval jsem tak tu turistickou mapu,....[/QUOTE]
Turistické mapy můžeš vždy kalibrovat metodou popsanou na http://www.gpsweb.cz/ozi_kalib.htm .Je rychlá, vůbec tam nemusíš být a máš nakalibrováno. Někdy je u turistických map problém ta čísla najít, ale je to kilometrová síť, tak to můžeš vždy dopočítat, nebo dohledat podle sousední mapy. Většina KČT map to má na svém okraji.
11.10.2005 11:39
ZdenekJ_ce4you[QUOTE="vladas"] tedy aby se nemusel "lepit" ... [/QUOTE]
Puökud jsi schopen kalibrovat "kousíčky, nemusíš nic lepit.
11.10.2005 11:41
ZdenekJ_ce4youNějak se ty odpovědi nevydařily :O Doufám, že jen v zobrazení
11.10.2005 12:58
vladas_ce4you[QUOTE="Zdenál"]
Co není v helpu OZICE, je v helpu k OZI pro PC - a ten už je i ve slovenštině.
:)) [/QUOTE]

Jo nejaky help ve slovenstine jsem vcera cetl, ale o tech hlaskach jsem nenasel nic - musim mrknou jestli neco bude v tom helpu CE, protoze o nejakem "Silent" a pod. i kdyz jsem prochazel nastaveni slysim prvne :-( ...
11.10.2005 05:06
Zdenál_ce4youKdyž pod "VIEW/toolbar/route create toolbar" vytvořím ROUTE, tak jednotlivé body jsou buď větší nebo menší podle toho jsou-li aktivní nebo "pomocné". Ty aktivní spouští při navigaci hlasové komentáře, směřuje k nim linie a v rohu zobrazená šipka. Je potřeba to v "view/toolbar/route nav toolbar" spustit.
V helpu je to pod "menu option/view menu"
Tenhle soft toho umí hodně a je dobrej - aspoň mě vyhovuje, mám totiž mapy, které potřebuju a když ne, tak na netu se dá vždycky něco najít a zkalibrovat.
12.10.2005 09:55
vladas_ce4you[QUOTE="ZdenekJ"][QUOTE="vladas"] tedy aby se nemusel "lepit" ... [/QUOTE]
Puökud jsi schopen kalibrovat "kousíčky, nemusíš nic lepit.[/QUOTE]

Jo mam Autoatlas 1:200000 "po kouskach" a jednotlive kousky si to najde podle indexu a GPS samo.
Ted jsem ale jeste oskenoval i radeji "celkovy" (mene podrobny) autoatlas CR
(vyslo to na dve casti, ktere slepim) kde jsou videt i nektera mensi mesta a pro prohlizeni "nahrane" trasy z auta bude urcite postacovat a hlavne to na nem bude urcite i prehlednejsi.
12.10.2005 10:00
vladas_ce4you[QUOTE="Zdenál"]Když pod "VIEW/toolbar/route create toolbar" vytvořím ROUTE, tak jednotlivé body jsou buď větší nebo menší podle toho jsou-li aktivní nebo "pomocné". Ty aktivní spouští při navigaci hlasové komentáře, směřuje k nim linie a v rohu zobrazená šipka. Je potřeba to v "view/toolbar/route nav toolbar" spustit.
V helpu je to pod "menu option/view menu"
Tenhle soft toho umí hodně a je dobrej - aspoň mě vyhovuje, mám totiž mapy, které potřebuju a když ne, tak na netu se dá vždycky něco najít a zkalibrovat.
:)) [/QUOTE]

Tak tohle jsem v helpu hledal a nenasel, protoze asi nemam help k CE ale jen k velkemu Ozimu :-(
Nenasel jsem ani jak se nastavi ty hlavni nebo pomocne - jen jak se zobrazi.
Zkousel jsem se navigovat prave podle te zlute cary - bylo to dobre kdyz jsem nedaval do trasy moc bodu (tedy "nevyhlazoval zatacky") ze ta cara i "kompas" porad ukazovaly k cili a zrejme by to navedlo treba i "skrz zed" tedy pokud bych ji samozrejme obesel ;-) ...
Hlasy jsem ale zadne nenasel, ani kde je to zminene nastaveni "Silent" a pod :-(
12.10.2005 10:03
vladas_ce4youDival jsem se na ten Ozi3D? Jde tam natahnut wheatpointy, trasu (coz samozrejme umim) a jeste pro mne nejake nezname body, ale jak tam dostat vlastni mapu netusim :-(. Jde tim otevrit jen ta uz jejich hotova :-( Ze bych mel nejakou onezenou verzi a nebo to jen neumim ? ;-(
13.10.2005 08:16
tomasd_ce4you[QUOTE="vladas"] ... a nebo to jen neumim ? ;-([/QUOTE]
Tím to bude :)
Musíš začít v Ozim. Tam je menu3D/Výška/3D/Výška Ovládání. Otevře se ti nová nástrojová lišta. Zde si vybereš výřez na právě otevřené mapě a dáš vytvořit 3D mapu. Podmínkou je, že máš k dispozici a správně nastavenou cestu k výškovým datům. Zkus to, když tak poradím podrobně, možná to tu už někdo popisoval.
14.10.2005 02:43
vladas_ce4youTak uz jsem si cetl poslany help, i kdyz bohuzel jen vecer narychlo, protoze jsem u toho skoro usinal (diky za nej) a co se tyka toho "navigovani hlasem", tak to jde tu cestu pripravovat i ve verzi CE, nebo jen ve "velkem" Ozi ?
V tom CE (o ktery mi hlavne jjde, abych to tam mohl pripravovat primo)
ma treba nastaveni proxomity spolecne v "nastaveni route" (tedy asi kde vsem bodum), ale nevim, jestli to hlasi jen kdyz mu do toho prostoru vlezu, protoze pokud jsem nastavil treba proxomity 500 a byl uvnitr, tak to nehlasilo nic :-(.
Take jsem se dival do tech *.wpt souboru, ale primo z CE tam nebylo nastaveno nic - jde to opravdu i primo z CE, nebo tady jedine editaci wpt souboru ? Diky ...
17.10.2005 08:14
Zdenál_ce4yourouty jdou dělat v CE. v OZI PC to jde taky, ale uložit se to dá pouze v koupené verzi. Taky má trochu jiný formát.
V CE se pod "view/toolbars/route create" zobrazí lišta, kde po stisku levého tl. se přidávají body (na kurzoru) po stisku druhého tl. se vloží bod mezi dva již existující. Jde nastavit editaci bodu hned po zadání.
Já si napřed udělaám route nahrubo v automapě a pak ji dopřesním v 50. Odkazy na(další) hlasové a obrazové soubory se bohužel musí dopsat "růčo" v editoru (nebo koupit plnou verzi OZI PC). Běžné příkazy navigace jsou v OZI defaultně v "sound files".
Hlasová navigace se aktivuje někde v konfig. (je nutné mít taky nastevenou cestu na pracovní adresář a mít tam ty Wavy.:)
Přeji pěknou zábavu s OZI CE
17.10.2005 08:16
Zdenál_ce4youTaky to chce si uvědomit rozdíl mezi wpt a rte (rt2)
17.10.2005 03:41
vladas_ce4you[QUOTE="Zdenál"]routy jdou dělat v CE. v OZI PC to jde taky, ale uložit se to dá pouze v koupené verzi. Taky má trochu jiný formát.
[/QUOTE]

Jo dival jsem se ze jedno je rt2 a jedno rte a na CE asi nezbyde nic jineho nez ta rucni editace *.wpt :-(

[QUOTE="Zdenál"]
(nebo koupit plnou verzi OZI PC). Běžné příkazy navigace jsou v OZI defaultně v "sound files".
[/QUOTE]

Ty zvuky mam v " \CE OziExplorerCE Common Files\Sound Files" a prepsane ceskymi zvuky (mimo jine jsem tam nakonec nasel i help k CE :o)
Data file path mam nastaveno na "\Storage Card\CE OziExplorerCE Common Files" a nema to take byt na " \CE OziExplorerCE Common Files\Sound Files" ?

[QUOTE="Zdenál"]
Hlasová navigace se aktivuje někde v konfig. (je nutné mít taky nastevenou cestu na pracovní adresář a mít tam ty Wavy.:)
Přeji pěknou zábavu s OZI CE[/QUOTE]
[/QUOTE]

Nevim jestli je to zvukove oznameni "Auto Prompt" a "Say distance", ale jeste jsem neslysel ani hlasek :-( ...

Ty cervene kruhy kolem bodu trasy co se da menit jejich polomer jsou asi jine "proxomity", nez pro ty zvuky ze jo ?
17.10.2005 04:13
Zdenál_ce4youJe potřeba odlišovat .wpt a .rt2.
Pravdou je, že při dosažení "proximity zone" se u .rt2 spustí příkaz k zabočení nebo pokračování přímo... popřípadě i vzdálenost od bodu (say distance). Přii spuštění GPS je potřeba načíst route a v "route nav toolbar" spustit "forward navigation ..." (zelený křížek). Potom hlásí poctivě.
U .wpt je nutné mít v souboru dopsané odkazy na zvukové a obrazové soubory a ty musí existovat.
Nastavení cest se mi jeví správné.
Nejlepší je v takovémto případě 5min. porady ne místě, než dalekosáhle popisovat..
18.10.2005 03:16
vladas_ce4youMoc mi to neni z helpu jasne - ktere nastaveni prosim presne udava, jak casto se ma prosla cesta logovat ?
Chci si totiz na pozadi logovat cestu autem pres 330 km (pres 5 hodin jizdy) a jeste zpet, abych videl, kudy jsem presne bloudi ;-), a obavam se, ze pri hustote bodu, jakou to pouzivalo, kdyz jsem sel pesky, by mi nemusela stacit SD ;-( Dik ...
19.10.2005 08:19
Zdenál_ce4youPrvda, pravda - tohle je opravdu problém i když se to nezdá. Logovací soubory jsou defaultně 2 - wpt a plt. Jsou v pracovním adresáři a jméno začíná ce...
Logování se pouští v "file/waypoints(tracklog)/log....to file". Od této chvíle se vytvořené wpt a projetá plt ukládá na "disk" do uvedených souborů a to TAK, ŽE BEZ OMEZENÍ!!! A to je to, na co jsem už 2x dojel. Prostě "daleko od domova" mi zamrznul PDA a to tak, že HARD BOOT se všemi projevy - nahatý mobil bez SW.
Takže : wpt log vypnout. U záznamu plt se rozhodnout - buď potřebuji opravdu celou trasu (např pro rozbory atd.) pak zapnout log a v "file/config../track/" nastavit file log dist na 500 a více - jsou to metry, po kterých se zapisuje bod. Navíc ale zapisuje při změně rychlosti o nějaké km (v helpu) a směru o 15st. Takže na trasu přes 500 km doporučuji inastavit i 1000. Pokud stačí mít přehled o posledních teď nevím přesně kolika)bodech může být log vypnutý - trasa se ukládá do "paměti" a je zobrazená na displeji - po překročení max. bodů pro paměť se odzadu odmazávají takže PDA nepadne. Po ukončení lze i toto uložit do souboru (s omezenou velikostí).:)
19.10.2005 08:21
Zdenál_ce4youJinak v ".../config//logbook" lze nastavit taky pěknou věc - ukládá se do htm a umí v zadaných bodech uložit i obrázek (výřez mapy) - je to pěkné, ale taky to žere paměť..:)
19.10.2005 10:54
vladas_ce4you[QUOTE="Zdenál"]Pravda, pravda - tohle je opravdu problém i když se to nezdá. Logovací soubory jsou defaultně 2 - wpt a plt. Jsou v pracovním adresáři a jméno začíná ce...
Logování se pouští v "file/waypoints(tracklog)/log....to file". Od této chvíle se vytvořené wpt a projetá plt ukládá na "disk" do uvedených souborů a to TAK, ŽE BEZ OMEZENÍ!!! A to je to, na co jsem už 2x dojel. Prostě "daleko od domova" mi zamrznul PDA a to tak, že HARD BOOT se všemi projevy - nahatý mobil bez SW.
[/QUOTE]

Nastesti to mam instalovane na SD a doufejme ze to sem takto kriticke neni ale jen pri ukladani do RAM, ale predevcirem se mi malem stalo neco podobneho.
Nechtene jsem zmackl 5. tlacitko pro puvodne mapovane pro nahravani zvuku ktere bylo defaultne do RAM a doma se divil, proc mam "kriticky nedostaek RAM", ze uz malem nesel spustit ani total comander na smazani toho wavu. Nastesti mam instalovane utilitky pro hledani nejvetsich souboru a byl jsem "hned doma" ;-) ..
Tlacitko uz jsem radeji premapoval na uzitecnejsi spousteni eUtility na snizeni frekvence CPU pokud jsem venku s GPS pesky a uz na to ztahl (jeste nevyskousel) XCPUScalar.

[QUOTE="Zdenál"]
buď potřebuji opravdu celou trasu (např pro rozbory atd.) pak zapnout log a v "file/config../track/" nastavit file log dist na 500 a více - jsou to metry
[/QUOTE]

Jo diky, to je to co jsem potreboval - prave nejlepe celou trasu, ze jsem si oskenoval a zkalibroval automapu 1:1000000 (a mam i autoatlas z Inernetu) abych se pak mohl doma "pokochat" kde jsem bloudil podle TomToma (jako se mi to stalo s Kimem vlastni blbosti, kdyz mne nejkratsi cestou malem poslal podle hrbitova a pak jsem musel preplanovat a nejak se nemohl chytit ;-) ...)
Ted je otazka, jestli by to nebylo lepsi logovat jen do GPSgate kdyz uz stejne bude muset bezet (take asi bude ten log velky) a pak to do toho Ozicho nasimulovat rychlosti 10x a teprve doma zaznamet.
Oziho ale stejne chci mit na pozadi, abych se pripadne mohl mrknout kudy mne aktualne TomTom presne zene, kdyby se nahodou vyskytl nejaky "mensi problem v navigaci" ;-) ...

[QUOTE="Zdenál"]
Pokud stačí mít přehled o posledních teď nevím přesně kolika)bodech může být log vypnutý - trasa se ukládá do "paměti" a je zobrazená na displeji - po překročení max. bodů pro paměť se odzadu odmazávají takže PDA nepadne. Po ukončení lze i toto uložit do souboru (s omezenou velikostí).:) [/QUOTE]

To bych neriskoval, protoze je to tusim jen 1000 bodu a nevesla se tam ani cela vychazka, nebo cesta z prace, i kdyz body mely tu "defaulni" mozna zbytecne velkou hustotu - zas bylo ale videt, kde treba autobus stal na zastavce a pod., coz v aute zas tak podrobne potrebovat nebudu a stacilo by asi tak tech 500 az 1000 m.
Necham radeji jen ten jeho *.plt co si uklada do pracovniho adresare na SD (take prusvih, ze pesky to zere baterku i kdyz v aute nastesti nevadi a uz radeji zkousim bastlit alepon nahradni zdroj) a ktery se pak ukladnanim vlastne asi nen kopiruje na urcene misto a v pripade nedostaku mista se mozna da i rucne prsunout a prejmenovat.
Anebo ze by se dalo spolehnout jen na ten log GPSgate a ten pak do toho prehrat ? (nevim ale kolik se do nej vejde a tam asi hustotu bodu neomezim :-( ...)
19.10.2005 11:01
vladas_ce4youJeste k tem "nestastnym" zvukum. Muzu si tedy trasu pripravit v CE (pokud to potrebuju delat na ceste) a pak tam jedine rucne nacpat ty "prilohy" a to i s celou cestou, kdyz je sam nenajde ?
Trochu mne matou ty 2 adreare, ze je do jednoho CE instalovany a pak ma jeste jeden s daty a kdyz je nastavena cesta na datove soubory do "rootu" toho datoveho adresare, tak mi pripada, ze tam ty zvuky a pod. nenajde.

Pokud jsem ale doma, jde to tedy i si treba cestu (bez zvuku) pripravit na CE a pak az budu u PC to nahrat do velkeho Oziho, ktery tusim tam ty zvuky umi do toho *.wpt priradit, abych je nemusel vsechny vypisovat ?
Pak to samozrejme jen nahrat zpet do CE a jen upravit cesty ke zvukum tam, kde je ma on ?
Dik ...
19.10.2005 11:35
Zdenál_ce4youkdyž v CE udělám route, tak žádné odkazy už nemusím dopisovat. když si spustím v route nav toolbar sledování, tak při příjezdu do "proximity" mi hlásí jak pokračovat. Nemám zkušenost s instalací na Sd, já mám SW v PDA a pouze mapy na SD.
Zvuky k wpt je nutno buďto udělat v PC ("trial" soubor bodů neuloží... a shareware načte mapy jenom bmp.) nebo růčo dopsat. Tady si můžu použít jaké zvuky chci.
Route používá zvuky "ozi_***.wav"
19.10.2005 12:16
vladas_ce4you[QUOTE="Zdenál"]když v CE udělám route, tak žádné odkazy už nemusím dopisovat. když si spustím v route nav toolbar sledování, tak při příjezdu do "proximity" mi hlásí jak pokračovat. Nemám zkušenost s instalací na Sd, já mám SW v PDA a pouze mapy na SD.
Zvuky k wpt je nutno buďto udělat v PC ("trial" soubor bodů neuloží... a shareware načte mapy jenom bmp.) nebo růčo dopsat. Tady si můžu použít jaké zvuky chci.
Route používá zvuky "ozi_***.wav"[/QUOTE]

Ze by to mohlo byt tim, ze to mam instalovane cele na SD ?

Normalne jsem se podle toho nechal uz parkrat navigovat (viz. treba ten obrazek vys jak jsem delal pokusy s tou "fotomapou"), vzdycky to ukazuje jen tu zlutou caru s cervenymi okraji k nejblizsimu (zlutemu) bodu trasy a i kdyz projdu tim jeho proxomity (tenky cervany krouzek kolem zluteho bodu, jejhoz prumer se da v nastaveni menit), tak se nedeje nic.

CE ma na SD 2 adresare - v jednom je nainstalovany vlastni program a uklada si tam treba i logy (pak doufam nehrozi to preplneni RAM) a ve 2. ahresari ma help a dalsi data, vcetne podadresare "sounds", kde jsou prave ty zvuky a zacinaji ozi_*.wav (mam tam nahrane ceske, ktere jsem od nekud ztahl a doufam ze nemaji treba jiny pocet bitu a pod, ze by je Ozi prehrava nejak "nestandardne". (je mi divne, proc ma na SD 2 "hlavni" adresare a jestli to tak opravdu ma byt ...)

Strukturu adresaru bych radeji obtiskl, ale bohuzel tu ted PDA nemam :-(.

Nemas prosim radeji nejaky kousek (rt2 ?) souboru, kde je videt, jestli jsou v nem ty zvuky opravdu i videt ?
Co jsem se dival do toho helpu, tak tam na nevim kolikate pozici (oddelene ",") primo mely byt ty zvuky tusim videt, ale jak je tam vlozit primo z CE ?
Nebo si ty zvuky CE voli podle "vlastniho" uvazeni a v rt2 byt videt nemusi ?

Dik, vim, jsem asi pekna lama co ;-( ...
19.10.2005 12:21
PavelM_ce4youvladas: ty, mozna to bude mimo misu, nemam ted cas cist v cem je presne tvuj problem. Ale jestli mas problem v tom, ze ti Ozi "nemluvi", tak jsem mel ten samy problem. Pote, co jsem ho preinstaloval z SD do hlavni pameti, tak je vse ok.

Ale jak rikam, cely prispevky jsem necetl, takze jsem mozna uplne mimo ;-)
19.10.2005 12:25
Zdenál_ce4youv rte žádný odkaz na zvukový soubor NENÍ. hlášky si vybírá sám podle směru příjezdu k bodu (to je žlutočervená čára) a bodu následujícího. proto je nabízena volba "silent" bodů aby v místě, kde sice musím odbočit, ale pak pokračuji přímo jsem oziho "donutil" mi správně napovídat.
to dopisování odkazů se týká wpt souborů, kdy mi třeba může říct, že přijíždím k benzince, nebo míjím hrad atd.
19.10.2005 12:37
vladas_ce4youAha, PavelM mozna tak "mimo misu" nebude - ze by to opravdu bylo tim, ze to mam vsechno na SD ?
Budu to muset zkusit doma preinstalovatdo RAM a doufejme, ze se to vejde :-(.

Jo ty hlasky u WP jsem si mozna opravdu spletl - nemam to ted pred sebou a mam tu "porcelanovou nemoc" jak rikal tusim Holzman ;-) ...
19.10.2005 12:41
vladas_ce4youJo ale zas tam asi bude problem s tim logovanim, aby mi to take "nezahltil" a dela to asi jen do "pracovniho adresare", ktery ted asi bude muset byt nastaveny do RAM, takze nakonec si ty zvuky, ktere bych tak rad, mozna budu muset ve spojeni s logovanim delsi trasy odpustit :-( ...
19.10.2005 01:44
PavelM_ce4youNo ja mam nastaveny v configu v Map&Data Files - Data File Path cestu na kartu, takze se mi to uklada na kartu. Jinak uz jsem si vzpomel jak jsem na to dosel: kdyz jsem zkousel examply na navigaci co je popsano v manualu, tak mi to prave nemluvilo a protoze jsem mel i problem se zobrazovanim meritka mapy (viz nejaky jiny topic tady - nakonec problem s Lingeou), tak jsem zkousel preinstalovat do zakl. pameti a naraz zaclo audio valit.
19.10.2005 02:05
vladas_ce4you[QUOTE="PavelM"]No ja mam nastaveny v configu v Map&Data Files - Data File Path cestu na kartu, takze se mi to uklada na kartu. Jinak uz jsem si vzpomel jak jsem na to dosel: kdyz jsem zkousel examply na navigaci co je popsano v manualu, tak mi to prave nemluvilo a protoze jsem mel i problem se zobrazovanim meritka mapy (viz nejaky jiny topic tady - nakonec problem s Lingeou), tak jsem zkousel preinstalovat do zakl. pameti a naraz zaclo audio valit.[/QUOTE]

Aha, ty examply jsem take (bez uspechu) zkousel, takze to asi bude ono.
Ten "Data File Path" potom staci byt jen na te karte, aby mi v RAM zbytecne nezabiral misto, nebo v nem bude neco hledat i v tom co by pripadne musel byt jeste jednou na RAM ?
Tedy jestli je to adresar, kam jen zapisuje logy a pod. (nemam to u sebe), nebo jestli tam nehleda jeste neco dalsiho ? Dik ...
19.10.2005 02:39
PavelM_ce4youJa tam v tom folderu mam akorat WPT a PLT, nic vic.
20.10.2005 07:11
vladas_ce4youSmejd jeden smejdovata !!! ;-) - tak to opravdu do te RAM na zvuky pomohlo a asi tam maji nejaky bug pokud se instaluje na SD.
Na SD totiz byly ty 2 zminene adresare ("CE OziEplorer" a "CE OziEplorer Common Files", jestli si to pamatuju presne) a ty zvuky samozrejme jako podadresar toho Common files, takze to tam asi jen nemohlo najit ...
V RAM si to tusim neudelalo adresar "CE OziExplorer", ale jen "OziExplorer" a zvuky nastrkalo do nej.
Akorat mne trochu mrzi ta zabrana RAM, takze casem zkusim, jestli to takto nepujde presunout na SD a jen treba nekde prepsat cesty (v registru, nebo cgg souborech a pod.), ale jinak to samozrejme necham takto.
Uz doma to po vytvoreni pokudne cesty pekne cesky navigovalo a i na tom "kompasu" se objevovaly ty symboly, co mi driv asi ze stejneho duvodu take nechodily.
Vypnout ty symboly ale nastesti jdou jak jsem se dival soucasne se zvuky jednou polozkou v nastaveni, protoze zatim nevim, jestli se na ty symboly da spolehnout, nebo jestli to bude lepsi podle te sipky, co zatim vetsinou ukazovala presne k cili.
21.10.2005 07:31
vladas_ce4youTak jsem to presunul na SD (je tam ted tedy uz jen jeden adresar bez toho "common files") a zvuky funguji normalne dal.
Akorat prestal vyhledavat "mapy tykajici se daneho mista", takze jsem mu smazal ten index aby si ho vytvoril znovu a pomohlo to, takze je zatim vse na SD a presne jak jsem chtel - diky za pomoc a "nakopnuti spravnym smerem" :-) ...
26.10.2005 03:47
Pavel FejtekAhoj,
procetl jsem celou vetev (diky vsem za inspirace pri zprovoznovani oziho). Koupil jsem mapu c. 15 od Shocartu a zda se, ze jsem ji uspesne zkalibroval, (podle udaju v souborech .cal a .tab - datum1 = 10 = Pulkovo 1942# 6378245# 298.3# 28#-130#-95# - a tabulky pixelovych a lat/lon udaju). Pri kontrole v aute jsem tam kde mam byt a dokonce i uprostred:) silnice. Ale v cem je problem - chtel jsem si podle serveru supermapy nastavit nejake wp a nekde je chyba:( Vezmu napr bod se souradnicemi X:3382795 a Y:5511117 (xy je udavane opacne...), vydedukoval jsem, ze by to mohlo byt dle datumu S42 (prvni mozna chyba) a prevedl to (excelova tabulka Majster V1.0, Gabor Timar) do WGS84 (nemohla byt chyba tady?) Lat/lon souradnice (49,72002 13,37293) jsem nabusil do wpt souboru (btw mam popis struktury oziho souboru - kdyby si s tim nekdo chtel hrat). Po nahrani waypointu se puntik ocitne asi 200m zapadneji a 50m jizneji nez by mel... Pri kontrole na miste jsou souradnice 49.722116 13.377323) Nevim uz jak zkontrolovat kde se co kazi...
diky za kazdy napad
26.10.2005 11:37
Ivanm_ce4youono to muze byt i v WGS 84, . to ze to neni LAT/LON neznamena automaticky S42/Pulkovo.
27.10.2005 11:58
Pavel Fejtekve WGS to skoro urcite neni, kdyz to necham prepocitat popr to do oziho v PC zadam primo v UTM tak to ukaze nekam do pekla... Ale - kdyz uz jsem s tim experimentoval, tak jsem objevil, ze ty mapy vykazuji drobne anomalie pri ruznem zvetseni (snaha o tentyz bod)

180m 3383141 5511321
360m 3382809 5511084
1km 3383130 5511310

mezi 180m a 1 km to bych svedl na tresouci se ruku a oko, ale ta 360 je proste mimo a tim to asi je, protoze z tohoto meritka jsem bral udaje pro moje wp:-( To co se vezme ze 180 tak uz celkem slusne sedi...
dik
31.10.2005 04:18
Ganja_ce4you1/ chci se zeptat ... mam ortofotomapu celeho kraje po kterem hodne jezdim ... dalo by se to pouzit k navigaci?

2/ nebo nesly by ortofoto vlozit do nejakeho anvig. sw ,kdyz bych jim dal transparency pouzit jako dalsi vrstva?
31.10.2005 04:50
Zdenál_ce4youPokud je to opravdu orthofoto, tak připojení není problém. "Pouze" zjistit aspoň 4 body (souřadnice) a pak je to sranda. Já mám takhle orto Prahy a je to paráda. Vrstvy a ještě průhledné - to spíš GIS, ale navigační nevím..
31.10.2005 05:44
Radek PokornýJe zde jedna možnost: jedná se vlastně o bitmapy, takže je dát na sebe, jednu s průhledností a vytvořit novou bitmapu a tu používat...
1.11.2005 08:34
Vlastislav ŠťastnýZdravím všechny, už jsem prostudoval 15 stránek této diskuze a rád bych si OZIho koupil. Nevím však, kde ho objednat. Na 1. stránce se píše, že na www.pdamapy, tam jsem ho ale v nabídce neobjevil. Můžete poradit? Díky.
1.11.2005 08:38
PavelM_ce4youJa to kupoval primo na www.oziexplorer.com. Pokud mas kreditku tak neni problem a shop maji pres element5, takze bych strach platit kreditkou nemel.
1.11.2005 09:03
Ganja_ce4you[QUOTE="Zdenál"]Pokud je to opravdu orthofoto, tak připojení není problém. "Pouze" zjistit aspoň 4 body (souřadnice) a pak je to sranda. Já mám takhle orto Prahy a je to paráda. Vrstvy a ještě průhledné - to spíš GIS, ale navigační nevím..
:) [/QUOTE]

tak ja si to zkusim jinak delam prave 10 let GIS ,takze podkladu mam dost - zkusim si s tim pohrat ..
pro zajemce ta ortofoto vypada takto - GIS PORTÁL a odkaz verejny pristup - dynamicke mapy
1.11.2005 09:12
Pavel Fejtek[QUOTE="Vlastislav Šťastný"] ... rád bych si OZIho koupil. Nevím však, kde ho objednat.[/QUOTE]

pdamapy to nejak zrusily... prave ted si pro nej jdu na postu -> http://www.gpsweb.cz/ da se to bud ze zaplatis prevodem a on ti posle jen seriova cisla nebo na dobirku CD, kam rikal, ze pridava nejake utility. Jinak pry ten objednavaci formular jim trosku zlobi, takze kdyz se ti nikdo neozve do 2. dne tak volej...
1.11.2005 09:18
Vlastislav ŠťastnýDěkuju oběma Pavlům za superrychlé odpovědi. Jdu objednávat.
4.11.2005 08:54
Zdenál_ce4youto GANJA : s takovými podklady se to pracuje. Převod JTSK na WGS asi problémem nebude, takže zvolit správné měřítko a velikost čtverců a není co řešit. Mám k dispozici podobné zdroje, takže o mapy a foto nouze není - akorát nejsou lidi...
Taky jsem zkoušel foto z Google Earth - třeba mapa Kodaně je problematická a foto fungovalo super..
4.11.2005 11:47
Benedikt_ce4youOrtofoto mapa je dobrá, (pozn. pro ZdenekJ - zejména pro různé skrčky při AOS) ale jako každá mapa, je zpracovaná v nějakém systému. Z hlediska přesnosti navigace pro jízdu autem opravdu není problém z transformací souřadnic mezi systémy ( i WGS84 a S-JTSK, pro geodetické účely je to již zapeklitější problém), ale na 4 body lze ortofoto zabírající území větší jak cca 1x1km dobře napasovat pouze v případě, že správně ozimu nadefinujeme kartografický systém (mapdatum). Jinak je to - sice použitelná - ale slátanina, která značně v ploše mění přesnost. Přeci jen při používání systémů WGS84 - JTSK - S42 "jen tak halabala" jsou na sebe silou šponovány prostorové souřadnice nad trojosým elipsoidem - kužel rozvinutý do roviny promítnutý přes náhradní kouli - válec rozvinutý do roviny v šestistupňových pásech promítnutý přes dvojosý elipsoid. Toto celé tady rozepisuji kvůli uvědomění si, že ty transformace nejsou úplná banalita, jednotlivé systémy nejsou stejnorodé ani v základech, ani v postupu jak vznikaly, taktéž mají rozdílnou přesnost data těchto systémů (už kvůli mnou několikrát popisované kartografické anamorfóze v této diskusi, která je hlavní motivací kalibrovat na mapový systém a ne na identické body).
4.11.2005 11:51
Zdenál_ce4youpřesně tak - v některých minlých diskuzích jsem na to taky upozorňoval - že souřadná soustava je jedno a projekce druhé... není to žádná sranda..:))
5.11.2005 09:57
Pepe Lopez...(Pozn: Ta zóna M33 právě znamená, že ta mapa leží v tzv. 3 šestistupňovém pásu, tj. středové poledníky jsou stupeň 3 (pro 0 až 6), pak 9 (pro 6 až 12) a u nás je to 15 (pro 12 až 18, kromě ostravy leží celá naše republika v tomto rozsahu zeměpisné délky). Proto central meridian 15. A ten false easting je u systému S-42 předřazení k ypsilon souřadnici, aby nebyla záporná - tj. 500000 a k tomu se ještě předřazuje číslo pásu, aby v každém pásu byly odlišné ypsilon souřadnice = proto pro 3 pás 3500000. To jen na okraj.)
...

Tohle jsem si našel.Pokud potřebuji zkalibrovat Ostravu(přesněji Starou Bělou a okolí) co mám změnit v nastavení Oziho?
7.11.2005 07:16
vladas_ce4youDa se prosim v OziExploreruCE nejak ovlivnit hustota logovani bodu trasy ?

Vim, ze ta prvni 2 cisla v nastaveni jsou zrejme pocet ulozenych bodu v logu a v memory (bohuzel v memory se nekdy po nacteni neobjevi vsechno i na kratsi trasy a nekdy kupodivu se objevi i na delsi trasy vsechno, takze je lepsi nacist jako trasu a pak zobrazit jinou, aby tam nebyly ty "puntiky"), ale to 3. cislo muzu menit jak chci a zatim jsem nezpozoroval zadny vliv.

Pokud treba pak chci doma rucne tresu trochu zkorigovat (treba ma hodne chyb vlivem toho, ze jsem prave ztratil signal tim, ze jsem mel GPS v kapse se zklopenou antenou, kdyz jsem potreboval volne ruce a trasu potreboval logovat), tak je tam tech bodu v trase zbytecne moc a da opravdu hroznou praci je na PDA promazavat, zvlast kdyz na smazani kazdeho bodu chce operaci potvrdit :-( ....
7.11.2005 10:25
Pavel Fejtek[QUOTE="vladas"]prvni 2 cisla v nastaveni jsou zrejme pocet ulozenych bodu v logu a v memory[/QUOTE]
neee - to je vzdalenosti po ktere se ulozi bod... cituji:
File Log Dist - Vzdálenost záznamů do souboru ( určuje vzdálenost záznamu trasových bodů do paměti PDA. Jestliže jsou v konfiguraci zvoleny kilometry, pak je vzdálenost v metrech. Vložení nuly záznam vypne. Volba příliš krátké vzdálenosti vytváří velké soubory. Záznam tracku lze zapnout/vypnout volbou File -> Track Log -> Log Track to File. Záznam trasy používá automatickou metodu ukládání bodů. Nový bod se uloží, když:
- je překročena nastavená vzdálenost záznamu
- změna směru je větší než 7,5 stupňů
- změna rychlosti je větší než 5 km/h nebo větší než 15%

Pri vypadku signalu ovsem nektera podminka muze byt splnena a pak se zapise bod i kdyz to je trosku nesmysl...
7.11.2005 11:37
vladas_ce4youTakze ta "0" je uplne to same, jako kdyz se to vypne ?
Mne se to zda porad strasne huste a to jsem zkopusel ruzna cisla (asi od 100 a max to dovolilo tusim 1000, takze jsem mozna pesky moc menil smer, nebo rychlost, anebo to byly ty chyby, ze jsem mel Yakumo DeltaX v pouzdre na opasku a jeste se skoro zavrenou antenou, protoze i tak chytal vetsinou alespon 3 satelity)

V aute jsem byl ale mile prekvapeny, ze trassa cca 340 km zabirala v souboru asi jen 200 kb a to jsem mel obavy, ze se mi to mozna na kartu nevejde.

Puvodne jsem chtel logovat pres GpsGate, ze jsem chtel mit v aute soucasne pusteny TomTom + plus SmartMaps (pro orientaci) + Oziho (take pro zaznam trasy a detailni mapy), ale v aute bohuzel GpsGate nestihal (uplne po chvili ztracel satelity), takze jsem nakonec musel cestu logovat jen do Oziho.
Cestu z auta bych samozrejme neupravoval (pokud by nebyly zavazne chyby), ale ta pesi je obcas potreba doupravit (prave hlavne ty chyby) ...
7.11.2005 06:10
Pavel Fejtek[QUOTE="vladas"]Takze ta "0" je uplne to same, jako kdyz se to vypne ?
[/QUOTE]
anoano, rekl bych tak, mam oziho nejakych 10 dni, takze jsem se jeste nedostal ke vsem funkcim a natavenim, ale fakt je ten, ze v aute to ukazuje cestu docela dobre, jedu i po spravne strane silnice, ale pesky - mam to na tu gpsku vestavenou v 6515 - to je vselijaky, a to drzim pdacko v ruce...
7.11.2005 08:56
Zdenál_ce4youpři chůzi GPS těžko určuje rychlost a směr,takže bodů je hodně.lze to nastavit u log souboru.jinak ta čísla znamenají opravdu vzdálenost bodů-pokud ovšem nedojde ke změně rychlosti nebo směru.já mám nastaveno 400-500 a funguje to normál.pro úpravy záznamů používám trackmaker v PC.
8.11.2005 10:14
PinkyCZZdravím všechny a děkuji odborníkům jejichž příspěvy mě notně pomohly pohopit kalibraci v OZim na mapaáchkteré jsme měl k dispozici.
Na víkend se chystám do terénu, chtěl bych ale do míst které jsou jaksi za okrajem toho co mám k dispozici.
Protože dnes odjíždím a na nějaké nákupy a skeny není čas... Chci se tedy touto cestou zeptat jestli někdo nemá sken, popř. i okalibrovaný (ale to už bych zvládl sám) oblasti. U KČT je to č.6 - Krušné Hory-teplicko. Od Shocartu by v té oblasti měla být tuším č.8 - Krušné Hory - Mostecko.

Zvažoval jsem i nákup protože online se to dá a je to pár kaček, ale z toho co vidím to je všechno ve formátu Touratech a s tím vůbec neumím, nemám a tak tuším že by s převodem pod Oziho mohl nastat menší problém.... :oops:

Poskytl by mi někdo prosím některou z uvedených? Výměnou nabízím kompenzaci bve formě některé z mých - detaily dmluvíme osobně...

Díky předem,
Pinky
8.11.2005 11:11
Boban1108_ce4youNa www.gpsweb.cz prodavaji oskenovane turisticke 1:50000 a nakalibrovane pro OziCE. Jeden list za asi 107 Kc. Par jsem jich uz koupil a je to v pohode. Preved penize online a oni ti je inetem poslou. Je to fofr.
8.11.2005 12:49
PinkyCZDíky za tip tohle zafungovalo i když jsme se musel chvíi orientovat na těch stránkách. nakonec mě přes telefon navedli kde objednat. A že potřebuju rychle, dokonce pošlou mailem abych nečekal na CD. Dokud je to jen jeden list není problém :D
14.11.2005 02:01
pslanyZdravim,

jak zkonroluji nakalibrovane mapy v Ozim, abych to nemusel projet. Daji se nekde zadat simulovane souradnice pro zobrazeni bodu na mape?
14.11.2005 04:55
ZdenekJ_ce4youPokud má mapa (např.KČT) na sobě takové pravidelné čtverce (kilometrová síť), tak se nejlépe kontroluje pomocí volby Mapa-Nastavení mřížky,Jiná mřížka, zapnout a nastavit hustotu na 1km. Pokud je mřížka jiná např WSG, nastavit na záložce šířka/délka. Pokud čáry vykreslené OZIm souhlasí, je kalibrace v pořádku.
14.11.2005 09:38
Ivanm_ce4youKalibrace pomoci mrizky OZIho jde udelat i na mape, kde mrizka /souradnicova sit/ neni vytistena. Pokud bude ta sit /vykreslena OZIm/ pravidelna, relativne pravouhla a pres celou mapu, je to vetsinou OK. Pokud je problem, byva treba kosouhla, nebo je videt jen na casti mapy, hrozne moc car pohromade a pod.

A kontrola pomoci bodu jde udelat, treby kdyz si clovek nahraje waypointy a budou na spravnych mistech.
15.11.2005 09:49
pslanyCary mam rovnobezne s tema na mape, ale jsou o kousek posunute vpravo a nahoru, pritom na casti mapy, kde se nachazim mi ukazuje sipka polohu presne. Jedna se mi o kontrolu map napr. v cechach, az pak nejsem zaskocen jak tam pojedu, a najednou zjistim, ze to mam blbe a budu v pr....
15.11.2005 10:05
vladas_ce4youJak se prosim daji graficky zpracovat zaznamenane vyskove informace z Oziho logu ?

Pro 3D vypada, ze to chce jeste nejake "soubory s vyskovymi informacemi", ktere asi v Ozim standardne nejdou a ani jak udelat graf nadmorske vysky z cele cesty mi nejak neni jasne :-(.

Presnou nadmorskou vysku mi asi zaznamenava jen Ozi (diky Sirf korekci) a v ostatnich programech je asi o 40m vyssi (co s tim ?), takze na zpracovani lgu s vyskou asi zbyva jen Ozi ...

Jeste dobre vypada log z GpsDash, ktery kresli zaroven i mnou pozadovany graf, ale je tam spatne ta nadmorska vyska a zas je vyhodou, ze se daji zaznamenavat jen urcite sentence (mimochodem postacuji jen treba CGA, aby byl log co nejmensi a bylo v nem vse potrebne ? - nazev "CGA" je mozna spatne), takze by mozna sel pouzit i log z GpsDash misto GpsGate, ktery mi bohuzel nestiha v aute logovat (ztrati za jizdy satelity i kdyz v klidu vidi 9) a vypada, ze GpsDash a GpsGate maji logy "kompatibilni", pricemz z dash by mohl byt mensi a pouzitelny i v GpsGate, takze potom je doma treba pustit pres GpsGate simulator do Oziho a doma teprve zaznamenat, at zbytecne cetou nezaznamenavam 2 logy ?

GpsGate to zaznamenavat v aute nestiha, GpsDash jsem zkousel zaznamenavat zatim jen pesky a je tam spatne ta nadmorska vyska a rad bych, aby krome toho grafu, nebo nejlepe 3D mapy v Ozim sel log pustit simulatorem i do jineho programu ...
(neco mozna vypada trochu jako O.T., ale dost to s Ozim souvisi, abych zbytecne cestou nezaznamenaval nekolik logu, ktere to buhuzel ani nestiha a daly se pak pouzit jak v Ozim pro zobrazeni projete drahy a vysky, tak v jinych programech... ) Dekuju ...
15.11.2005 01:48
Ivanm_ce4youpokud jsou posunuty vsude stejnym smerem, je to na 95% zpusobeno pouzitim nespravneho mapoveho datumu pri kalibraci. Treba je nastaveno WGS84 u mapy, ktera ty souradnice ma S-42. Nyni se musi pouzivat Pulkovo... misto S-42
[QUOTE="pslany"]Cary mam rovnobezne s tema na ma.pe, ale jsou o kousek posunute vpravo a nahoru, pritom na casti mapy, .[/QUOTE]
15.11.2005 02:02
pslanypouzil jsem Pulkovo 1942(1)
16.11.2005 10:26
vladas_ce4youKde se prosim daji sehnat "vyskova data" aby se dal pouzivat Ozi 3D ? Dekuju ...
16.11.2005 12:29
tomasd_ce4youJa to mam odtud: ftp://e0mss21u.ecs.nasa.gov/srtm/
Cely svet je cca 16GB. Mam to vsechno postahovane a opravene, pokud by mel nekdo zajem. Se satelitnima fotkama (cca 160GB cely svet) je to docela pekne. Ovsem dneska je jednodussi a lepsi GoogleEarth.
16.11.2005 01:06
vladas_ce4youNa GoogleEarth mam doma pomale pripojeni a v praci zas W98 pod kterymi nechodi, takze jsem ho jeste ani nezkusil, i kdyz bych rad :-( ...

Potrebuju ale hlavne ta vyskova data pro 3D Ozi abych si pak mohl vytvorit "plastickou" mapu prosle nebo projete trasy - na tom FTP je to nekde pod tou Euroasii a jak poznat ktere soubory at netaham vsechno, kdyz chci jen CR ?
16.11.2005 01:06
vladas_ce4youTrochu "mimo" - neexistuje prosim nekde na netu "plasticka" mapa CR (nemusi byt zkalibrovana) alespon s vetsimi mesty, nebo alepon takova ta "zeleno-hneda" kde jsou videt hory a niziny, kdyz bych podle ni chtel treba planovat trasu pro auto a pokud mozno po rovinach ?
16.11.2005 02:08
Ivanm_ce4youjestli je to posunute pri pulkovu, zkus kalibrovat jako WGS84.

BTW: nezachytil jsem, jaka je to mapa...[QUOTE="pslany"]pouzil jsem Pulkovo 1942(1)[/QUOTE]
17.11.2005 01:45
Zdenál_ce4youTo VLADAS
výškové informace z tracku z OZIho prohlížím v TrackMakeru - je free a umí trasy spojovat, rozpojovat, dělat výškové profily a různé jiné kejkle..:)
17.11.2005 07:45
pslanyTo Ivanm

je to turisticka Shocart, muzu poslat vzorek ...
17.11.2005 08:26
Ivanm_ce4youTy 50 Shocarti jsou S-42 v USER GIRD.
tady zasilam vzorek kalibrace.

OziExplorer Map Data File Version 2.2
01_ceskosaske_svycarsko.tif
C:\OziExplorer\Maps\01.tif
1 ,Map Code,
Pulkovo 1942 (1),WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 49, 105,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3430000, 5658000,N
Point02,xy, 3750, 105,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3477000, 5658000,N
Point03,xy, 49, 2546,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3430000, 5627000,N
Point04,xy, 3750, 2467,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3477000, 5628000,N
17.11.2005 08:31
Ivanm_ce4youUz nemuzu najit, s jakou mapou mas problem. Napis-treba SZ- co to je za mapu-treba ji mam a poslu *.cal. Jinak pokud jsou natistene site na mape, nejlepsi je kalibrovat na ne. Idealni je mit tu digitalizovanou mapu od shocartu. Pokud se to skenuje a spojuje doma, muzou byt problemy.
Nejvetsi odchylka oziho site od natistene site je tak do 20 m. A jenom nekde. Lepsi to nebude, uz je kvuli rozliseni mapy.
17.11.2005 09:33
pslanyScany jsem stahnul z netu, bohuzel ke vsem nebyly map soubory, tak jsem asi 20 dodelaval dle navodu na gpsweb. V mape mista bydliste mi to ukazuje pozici dobre, kdyz vsak zapnu mrizku,tak ta je o kousek posunuta, takze jsem nevedel kde je chyba, vzorek pripojuji.
17.11.2005 09:55
tomasd_ce4you[QUOTE="vladas"]Potrebuju ale hlavne ta vyskova data pro 3D Ozi abych si pak mohl vytvorit "plastickou" mapu prosle nebo projete trasy - na tom FTP je to nekde pod tou Euroasii a jak poznat ktere soubory at netaham vsechno, kdyz chci jen CR ?
[/QUOTE]

Jak poznat je jednoduche. Jmena souboru jsou vlastne souradnice. N50E014 bude ctverec vyskovych dat zhruba uprostred republiky o hrane 1 st. CR ma zhruba N48 az 51 a E12 az 18. Pokud mas v ozim nejakou mapu cele CR nech si pres ni zobrazit mrizku 1st a uvidis ctverce ktere potrebujes stahnout. Na CR by to melo byt max 21 souboru.
18.11.2005 08:51
vladas_ce4you[QUOTE="tomasd"]
Jak poznat je jednoduche. Jmena souboru jsou vlastne souradnice. N50E014 bude ctverec vyskovych dat zhruba uprostred republiky o hrane 1 st. CR ma zhruba N48 az 51 a E12 az 18. Pokud mas v ozim nejakou mapu cele CR nech si pres ni zobrazit mrizku 1st a uvidis ctverce ktere potrebujes stahnout. Na CR by to melo byt max 21 souboru.[/QUOTE]

Diky, mam mapu vlastni vyroby 1:1 000 000, ale bohuzel ne tady a doufejme, ze to z ni bude jasne.
Ted jsem si tedy dal do GetRightu soubory N48E000.hgt.zip az N51E179.hgt.zip ale oproti tem cca 21 je to opravdu hodne :-(.
Nevite prosim, jak (pokud mozno prosim co nejrychleji, at to netaham zbytecne vsechno...) zjistit jinak, ktere soubory potrebuju presne ? Dik ...
18.11.2005 01:52
Ivanm_ce4youAle vzorek neni...
Jses od Lipy/04/, nebo od Ostravy/66,67/?
[QUOTE="pslany"]... vzorek pripojuji.[/QUOTE]
22.11.2005 07:34
vladas_ce4youTa ruzova cesta na sedem (bohuzel je to blbe videt, i kdyz je to umyslne bez mapove textury)
je zaznam cesty z Litvinova do Jeseniku (neni nejkratsi, ani nejrychlejsi, ale "kochaci" ;-)
a proto tak dlouha a i pres kopce, kterym se dalo vyhnout ...) ale kopce, o ktere mi slo
tam trochu videt jsou, i kdyz by mohly byt videt precejen lepe.

Ta cervena cara na te zelene texture (skutecna fotomapa) je vylet na kopec
"Jirik" nad Litvinovem, takze se mi 3D konecne podarilo rozchodit,
i kdyz mi tam nektera nastaveni nejsou uplne jasna (treba jak nastavit vyskovy ofset?)

Vyskova data jsem ztahoval pres vikend, takze mam cca 690 MB zazipovanych
a 1,8 GB nezazipovanych 609 souboru od N48E000.hgt do N51E179.hgt
a pokrylo to celou mapu CR 1:1000000.
Od tech 48 do 51 je mi to jasne, ale nemam toho prosim zbytecne moc "na vysku",
abych neskladoval zbytecna (a dost velka...) data ? Dekuju ...

22.11.2005 07:39
vladas_ce4youJeste ten obrazek s "fotomapou" ...

Jde prosim nejak nastavit, aby ty obrazky "bez textury" nebyly tak "puntikate", (a tedy spatne citelne), nebo se tam musi datalespon treba "bila" textura, nebo ma nejak smysl menit "hustotu bodu", aby jich nebylo na dane detaily zbytecne moc ?
22.11.2005 07:48
vladas_ce4youSafra doma ten druhy obrazek (kdyz to jeste nebyl vyrez, ale kompletni) vypadal plasticteji a nejak lepe :-(.

Jeste co se tyka tech vyskovych dat, je tam neco o nejake moznosti "arc" - da se pouzit klasicky arc fotmat (tedy pakovany), aby to nezabiralo tolik mista (skoro 2 GB), nebo co je tim presne mysleno ?
Nebo to alespon presunout na NTFS (mam to na FAT32 s Ozim) a tam alespon zapakovat NTFS kompresi, nebo jak usetrit to misto, protoze se mi to zda opravdu hodne, nejsem si jisty, co vsechno smazat, abych mel cele Cechy i Moravu, kam jezdim (chci to na pesi vylety i na cesty autem), nebo to zkouset "narocnejsi metodou" "pokus omyl" a postupne umazavat pri generovani cele 3D CR ? ;-( ...
22.11.2005 07:56
vladas_ce4youExistuje prosim neco na konverzi Ozi *.plt -> GpsGate *.nmea ?

Nechci zbytene zaznamenavat 2 logy (a hlavne i proto, ze GpsGate pri ceste autem nestiha a pri zapnutem logovani po rozjeti okamzite ztrati satelity) a chtel bych tedy, abych mohl log z Oziho pozdeji doma "podstrcit" i libovolnemu jinemu programu treba prave pres GpsGate ...
22.11.2005 08:36
tomasd_ce4you[QUOTE="vladas"], ale nemam toho prosim zbytecne moc "na vysku",
abych neskladoval zbytecna (a dost velka...) data ? Dekuju ...

[/QUOTE]
Mas toho samozrejme moc. E000 prochazi Greenwiche, to je v Londyne, to skutecne pro CR nepotrebujes :-) Psal jsem ti rozsah uz v minulem postu, ostatne to najdes na kazde mape CR, která ma souradnice. Posilam znovu, jen jsem doplnil nuly: "CR ma zhruba N48 az 51 a E012 az 018". Jeste pridam obrazek.
V ovladani 3D mapy: zkus podrzet leve nebo prave tl. mysi a zahybat mysi nebo koleckem. Tim se da komletne nastavit zobrazeni. Jeste v Konfiguraci vysky zadej Pocet vertikal, ja tam mam 240000. Zalezi na vykonu PC a gr. karty aby se s vyslednou 3D mapou pak dalo pohybovat.

Jeste mam zkusenost, ze pokud do oziho pridas prilis mnoho vyskovych dat jsou s tim problemy. Zkousel jsem cely svet ale:
1. to pri konfiguraci dlouho nacitalo seznam vyskovych souboru. To je logicke a dela to jen poprve.
2. to dramaticky zpomalilo kazdou tvorbu 3D mapy. Rozdil casu v tvorbe stejne 3D mapy byl mnohonasobny, kdyz jsem mel pripojene vsechny vyskove soubory a kdyz jsem mel jen ten jeden konkretni potrebny. Resim to tak, ze vsechna vykova data nemam "zapasovana" v ozim, tam mam jen CR a okoli. Kdyz chci nejakou jinou oblast, najdu si konkretni vyskove soubory a nakopiruju si je do pripojeneho aresare.
To jsem se rozpsal, uf.
22.11.2005 10:31
vladas_ce4you[QUOTE="tomasd"]
CR ma zhruba N48 az 51 a E012 az 018". Jeste pridam obrazek.
[/QUOTE]

Jestli tedy z obrazku dobre pocitam, je to pro CR jen cca 21 souboru, coz je "precejen ponekud mene" ? ;-)

[QUOTE="tomasd"]
V ovladani 3D mapy: zkus podrzet leve nebo prave tl. mysi a zahybat mysi nebo koleckem. Tim se da komletne nastavit zobrazeni. Jeste v Konfiguraci vysky zadej Pocet vertikal, ja tam mam 240000.
[/QUOTE]

Jo mapou jsem pohyboval, ale pokud jsem natocil mapu, aby byla "co nejlepe plasticka", tak zas osvetleni bylo z jine strany, nez bych chtel
(asi nejde "simulovat skutecne denni doba a poloha slunce" ze ?),
mlha byla spis na skodu a bylo to lepsi bez ni,
co jsem zkousel ta 4 "tahla" na scale a pod., tak vic zvyraznit hory se mi nepovedlo,
vyskovy offset jsem dal vysku meho bydliste, ze ktereho jsem vychazel
(je to spravne, nebo k cemu ofset vlastne je ?)
a pocet vertikal mam tusim jen 50000 nebo 500000
(prisel jsem na to, ze ho musim zvysit, ze mi to porad hlasilo chybu nejakeho limitu, ale nevedel jsem na kolik optimalne zvysit, aby byl vysledek dostacecne
kvalitni a nelezly z toho moc velke soubory, ale na dobe vypoctu az tak nezalezi)

Jeste jednou diky (moc jsi mi pomohl) a zaroven jsem zjitil, ze i ten "nestastny vyskovy profil" byl jinde, nez prave tady u 3D, kde mne zmatl nejaky nazev a myslel jsem, ze se dela take prave tady.
22.11.2005 10:50
vladas_ce4youS Ozim to precejen souvisi "trochu vzdalene", ale neni prosim nekde nejaky sikovny a nejlepe cesky popis, proc se rika "mapove datum"
(z nazvu by mne nenapadlo, ze to souvisi se suradnicemi...),
proc se pouzivaji ruzna data
(je to jen z historickych duvodu, jako treba mile a kilometry ?),
protoze se priznam, ze v tom dost plavu :-(,
slysel jsem o tom az prave v souvislosti s Ozim a pokud jej chci umet plne vyuzivat, tak by asi bylo potreba o tehle vecech precejen take neco vedet.
Dekuju a omlouvam se za "skoro O.T." ;-) ...
23.11.2005 06:47
vladas_ce4youTak tech vyskovych souboru pro celou CR zbylo 28 (asi 80MB),
coz uz je na disku "ponekud prijemnejsi" ;-) ...

Udelal jsem "bilou texturu", aby ta plasticnost lepe vynikla a ta cesta
Litvinov-Jesenik (umyslne pres kopce u Usti nad Labem a kopecky kolem Nove Paky)
uz je na "01_Lit-Jes.jpg" videt precejen lepe.
(ze je ten "vyskovy offset" vhodne nastavit mirne do zaporne hodnoty,
aby ta trasa nebyla "pod mapou" a byla lepe videt jsem zjistil az pozde)
23.11.2005 06:50
vladas_ce4youNa "03_Jes_3D.jpg" je videt, jak jsem v Jeseniku jel napred do Alberta,
(ty 2 pravouhle zatacky na konci trasy)
ale bohuzel je skoda, jak to domrsi tu puvodne relativne kvalitni texturu
(02_Jes_Orig.jpg), jeste zustane jakztakz kvalitni, kdyz se to zazoomuje
do priblizne stejne velikosti, ale do BMP to uklada, jen co je videt na obrazovce,
takze potom se tam zas nevejde vsechno :-(.
23.11.2005 06:53
vladas_ce4youTo je textura, ze ktere je to delane (a to uz je se zaznamenanou trasou z Oziho) a na predchozim obrazku je videt, jak ji to tim zmensenim znicilo - skoda, mohlo to byt jeste zajimavejsi :-( ...
23.11.2005 07:03
vladas_ce4youJako jde z Oziho vytvorit 3D mapa, nejde prosim nejak vytvorit pomoci vyskovych dat i takova ta klasicka "zeleno hneda", coz je mnohem prehlednejsi, nez vrstevnice a zaroven neni deformovane, jako 3D, takze by v pripravene trase na PDA bylo mnohem lepe videt, kde bude nizina a kde kopec ? Dekuju ...
23.11.2005 10:15
Pavel Fejtek[QUOTE="vladas"]
Jde prosim nejak nastavit, aby ty obrazky "bez textury" nebyly tak "puntikate", (a tedy spatne citelne), nebo se tam musi datalespon treba "bila" textura, nebo ma nejak smysl menit "hustotu bodu", aby jich nebylo na dane detaily zbytecne moc ?[/QUOTE]

doufam ze tim spravne chapu jakesi vyhlazeni toho obrazku kdyz na nem je cosi "navic" co je dane rozlisenim pri scanovani nebo snimani - ja to upravuju v photopoaintu (ale verim ze to ma i photoshop a i dalsi programy) funkci LowPass, je to v podstate druh "rozmazani" v zavislosti na velikosti bodu a da se s tim polaborovat tak, ze se podklad spoji a detaily (text...) zustanou citelne
23.11.2005 12:34
vladas_ce4you[QUOTE="Pavel Fejtek"]
doufam ze tim spravne chapu jakesi vyhlazeni toho obrazku kdyz na nem je cosi "navic" co je dane rozlisenim pri scanovani nebo snimani - ja to upravuju v photopoaintu (ale verim ze to ma i photoshop a i dalsi programy) funkci LowPass, je to v podstate druh "rozmazani" v zavislosti na velikosti bodu a da se s tim polaborovat tak, ze se podklad spoji a detaily (text...) zustanou citelne[/QUOTE]

Myslel jsem puvodne hlavne tu prvni kompletni trasu Litvinov-Jesenik kdyz byla jen z te "wireframe", ale jak vidis dalsi pokus, tak to castecne opravila ta "bila textura".
Bohuzel jak jsem zjistil, tak ne uplne, protoze kdyz se c zele CR vybere jen mensi detail, tak i na te bile jsou videt kosticky (i pri zmenseni) a trasa a pismena jsou take spatne citelna, takze asi mozna udelat jedine lokalni "mapu" kazdeho mista take s bilou texturou a mozna by tu pomohl i ten LowPass, ktery jsem zatim nezkousel.

Horsi je to ale na te "foto mape", protoze tam se uplne ztrati dulezite detaily a vlastne je to trochu stejne jako u OziToImg (nebo jak se jmenuje), protoze pri zmensovani take "vyhladi" treba pro tusim 25 a 50% a ustatni pomery jsou take "kostrbate", nebo se da nekde nastavit, aby se do *.ozf2 ulozily i jine rozmery vyhlazene ?

Stejne tak trochu nevim, jestli tam pri konverzi zaskrtavat nejake to policko "inicialize 100%" (nebo jak to tam je presne) a barvy asi take nema cenu moc ubirat, protoze vysledna velikost se mi moc nemenila a vychazi to asi stejne velke jako *.gif
24.11.2005 03:20
libor_mTato diskuze vzhledem ke změnám struktury uzamyká a pokračovat můžete zde: http://www.ce4you.cz/forums/view_forum.asp?f=610