Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OziExplorerCE - rady, tipy, zkušenosti

Crusader_ce4you (624)|1.2.2005 09:40
Aby jsme začali z nové vody, načisto a přehledněji . Pro nově příchozí a hledajíc odpovědi, zkuste zde prohledat historii, týkající se OziExplorerCE. Pokud odpověď nenaleznete tam, je vám tato diskuse plně k dispozici
;)
simonik2 (95)|2.2.2005 15:34
Když vypnu ipaq a opětovně zapnu ipaq tak ozi nenaváže opětovně komunikaci s gpe fortuna.Děla vám to taky?
kamikadze (24)|7.2.2005 12:16
Tak jsem pročetl diskuzi týkající se OziExplorerCE. Ale mám v tom trošku nejasno, jak dostanu mapy do PDA a jak podle nich funguje navigace. No a ještě bych rád ten prográmek někde sehnal. Kde se dá sehnat? (nejlépe zadarmo :))
Kocir (836)|7.2.2005 13:37
[QUOTE="kamikadze"]Tak jsem pročetl diskuzi týkající se OziExplorerCE. Ale mám v tom trošku nejasno, jak dostanu mapy do PDA a jak podle nich funguje navigace. No a ještě bych rád ten prográmek někde sehnal. Kde se dá sehnat? (nejlépe zadarmo :))[/QUOTE]

www.pdamapy.cz ....neco kolem 1000 coz je v podstate zadarmo vzhledem k tomu co to umi.
Benedikt_ce4you (101)|7.2.2005 14:03
[QUOTE="kamikadze"]Tak jsem pročetl diskuzi týkající se OziExplorerCE. Ale mám v tom trošku nejasno, jak dostanu mapy do PDA a jak podle nich funguje navigace. No a ještě bych rád ten prográmek někde sehnal. Kde se dá sehnat? (nejlépe zadarmo :))[/QUOTE]

Juj, asi jsem prvně špatně klikl a odeslal soukromou zprávu. Tak teď správně tady: Oziho musíš chápat jinak než jiné navigační softwary. To co se běžně používá jako navigační soft (nějaké ty Kim kimy apod., pro PC třeba Infomapa, Autoroute, geobáze aj. ) jsou systémy které mají svoji vnitřní mapu a umí s ní pracovat - nejen ji zobrazovat, ale třeba v ní vyhledávat konkrétní názvy, trasy apod. Kdežto Ozi je jakýsi obecný soft pro práci s rastrovými obrázky (např. JPG) a základní myšlenka je taková - ty si třeba naskenuješ nějaký kus mapy, ten má určitý rozměr v pixlech. A v Ozim ho tzv. nakalibruješ, což udělá něco ve smyslu jako že Ozimu řekneš, že pixl 0,0 toho obrázku má nějaké skutečné souřadnice v systému GPS (ten pracuje v tzv. WGS84, můžou se díky transformacím používat nejrůznější další systémy, jak světové, tak lokální - to jen pozn. pod čarou). Pokud přiřadíš více pixlům obrázku, nejlépe rovnoměrně rozložených po celém obrázku, jejich souřadnice skutečné, je Ozi schopen dopočítávat souřadnice pro kterýkoliv pixl obrázku. Data z GPS pak zobrazuje jakoby nad tím daným pixlem obrázku. Žádné vyhledávání názvů, žádné určovaní tras - pouze práce s rastrem, zato s kterýmkoliv ty chceš. A v přesnosti, které ty sám dosáhneš - přesností předlohy, přesností skenování, přesností kalibračních souřadnic aj. Nejlepší uplatnění vidím v naskenovaných a nakalibrovaných mapách Turist 1:50000, kalibrace na souřadnice z natištěné kilometrové sítě v systému S-42.
Ale to třeba příště, pokud bude zájem, ale na netu se to dá všechno najít, taky jsem tak začínal.
simonik2 (95)|7.2.2005 21:40
To: Benedikt
Dobrá, teď ještě finty pro OziCe.Samostudiem jsem to snad pochopil, ale rád se nechám poučit.
A co ta komunikace s GPS přes BlueTooth.Nemáš s tím problémy?
Díky.
Benedikt_ce4you (101)|8.2.2005 14:18
To Simonik:
S BT nepomůžu, já mám GPSku přes USB. Ve fóru, které předcházelo tomuto (viz. odkaz na začátku) se tímto zabýval "Anitka", tak zkus dotaz přímo na něj. Psal tam taky o problémech s BT a GPS, které snad prý nová verze Oziho už odstranila.
Co se týče fint v OziCE, tak nevím jaké máš na mysli. Ozi je poměrně jednoduchý program. Zpočátku vypadá poněkud složitě a nepřehledně, ale po chvilce používání zjistíš, že většina nabídek je na ploše jako ikony na lištách. Tím to vypadá, že je tam hrozně moc dílčích využití a nastavení, ale ve skutečnosti je tam akorát všechno několikrát. Z funkcí, které se mi zdají dobré a užitečné, a přitom začátečnicky opomíjené, bych vyzdvihl již zmiňovanou možnost používat díky transformacím různé souřadné systémy; nejlépe podle toho, ve kterém je ta která naskenovaná mapa vytvořena, dále tzv. "index mapu", a do třetice možnosti "route" a "track". Obecně je to podle mě nejlepší soft pro ty, kteří si rádi sami hrají s mapou a orientací - tady ji má v digi, a plus s GPS.
Pokud tě bude zajímat něco konkrétního, klidně se ptej, aspoň to tady bude pro nově příchozí - právě Anitka, já nebo někdo další snad budeme vědět odpověď.
Erikt68i (266)|8.2.2005 20:26
Protože jsem z Prahy, tak jsem naskenoval a pospojoval mapu Prahy (1:12500) a okolí a teď se snažím doplnit ji seznamem ulic a pod. "významných" bodů. Mám k dispozici databázi těchto ulic i s body souřadné síťě ale importovat to po jednom ručně - to vzdávám:oops:
Nevíte někdo, jak to dostat strojně do OZIho - do jeho "databáze"? Já si s tím nevím rady.
Benedikt_ce4you (101)|9.2.2005 01:05
[QUOTE="Erikt68i"]Protože jsem z Prahy, tak jsem naskenoval a pospojoval mapu Prahy (1:12500) a okolí a teď se snažím doplnit ji seznamem ulic a pod. "významných" bodů. Mám k dispozici databázi těchto ulic i s body souřadné síťě ale importovat to po jednom ručně - to vzdávám:oops:
Nevíte někdo, jak to dostat strojně do OZIho - do jeho "databáze"? Já si s tím nevím rady. [/QUOTE]

Z toho spojování bych měl obavy. Jak a čím jsi to spojoval? Pospojovaný souvislý obrázek nezaručuje geometrickou přesnost souřadné sítě v celé ploše, pokud to tedy nemáš nějak natransformováno na přesnou síť (např. pomocí IRES v Microstationu). Z hlediska práce v Ozim je rozhodně lepší nechat naskenované jednotlivé listy A4 s přesahy, a Ozi pak při komunikaci s GPS sám přeskakuje z listu na list.
Ohledně databáze Oziho vůbec nevím co máš a mysli. Můžeš trochu popsat a upřesnit jaký a v jakém formátu máš ten seznam ulic a jak probíhají ty tvé pokusy importovat ručně? Nic mě nenapadá co to je, ale zajímá mě to.
Erikt68i (266)|9.2.2005 08:47
Pospojování bylo provedeno pomocí spec. geodetického programu, na každém listě stanovíš 3 a více kalibračních bodů (super přesně) a pak to profi program spojí v celek. Více si netroufám prozrazovat:oops:
OZI umí pro každou mapu mít v samostatných souborech uloženy informace o vybraných bodech. Na rozdíl od navigačních bodů jsou tyto "databáze" prakticky nelimitované počtem bodů a mohou se tedy použít pro naplnění nejrůznějšími informacemi a též potom lze v nich jednoduše vyhledávat. Vnitřní struktura této databáze je mě však neznámá :(( .
Já mám data normálně vyextrahovaná do texťáku, co soubor to typ objektu, co řádek to jeden nav. bod. = Název, souřadnice. Velmi jednoduše lze udělat db tabulku- netřeba řešit, možností mnoho. Ale jak tu tabulku dostat do QZIho? toť otázka!!:!:
Benedikt_ce4you (101)|9.2.2005 12:06
Pokud máš pospojováno takto, tak ready. Jen je ten soubor asi slušně velký, což by formátu ozf2 nemělo vadit. ....ale jako geodeta by mě móóóc zajímalo, co to bylo za soft. Please, troufni si, aspoň název na SZ.
Ty databáze - kde přesně se tím Ozi zabývá? Myslím tím, která jeho nabídka, podnabídka a konkrétní volba? Pokud máš na mysli nabídku MAP - Add or Drag Map Object, tak s tou bych něco poměrně jednoduchého a hromadného věděl. Je to všechno na jedno brdo jako waypointy, jen s jinou úvodní zkratkou (waypoint, event, points, comment aj.). Myslíš toto? Nic jiného nemůžu najít.
simonik2 (95)|9.2.2005 21:06
Mapa Prahy.A kdy nám to dáš k dispozici? :-))
Erikt68i (266)|9.2.2005 21:19
Mapa Prahy pro OZIho má holá cca 30MByte, je zkalibrovaná a ověřená několika průjezdy Prahou.
Co se týká OZIho jde mě o toto: Maximum Trackpoints logged to File = unlimited (limited only by file system memory)
- Jde mě právě o ten file, jak je konstruován atd.
Promiňte mou skoupost ale doma nyní jedu jen na vytáčený modem a v práci mám moc roboty:D ovšem díky za ni:yes:
Benedikt_ce4you (101)|9.2.2005 22:02
[QUOTE="Erikt68i"] Co se týká OZIho jde mě o toto: Maximum Trackpoints logged to File = unlimited (limited only by file system memory)
- Jde mě právě o ten file, jak je konstruován atd. [/QUOTE]

A jo, tak to myslím tudy cesta nepůjde. To je soubor, do kterého Ozi (ale i ruční GPSky) ukládá v zadaném intervalu trasové body tak jak se pohybuješ. Tuto trasu si pak můžeš kdykoliv nahrát a vidět jak jsi cestoval. Omezení má skutečně velikostí paměti, je to obyč. texťák s příponou plt. Ozi ho zobrazuje jako lomenou čáru mezi těmi jednotlivými body cesty, které mají atributy - číslo, souřadnice, výšku, příp. aktuální rychlost a čas. Nevím o tom, že by Ozi tento typ uložených dat zobrazoval jinak než tu spojenou lomenici, že by třeba u jednotlivých lomových bodů zobrazoval nějaké údaje. K údajům v mapě, popiskům aj. slouží ty waypointy = konkrétní body co mají souřadnici, číslo, název, popisek, značku. Ty jsou však omezeny, a to u Oziho do 3.95.2 na počet 500 (jako ruční GPS, např. Garmin), od řady 3.95.4 byl tento počet zvýšen na 10.000. Tyto soubory nějak editovat hromadně např. v excelu není celkem problém. Ohledně nějakých lineárních informací (ne bodových), např. rozsah ulice, tak to doopravdy nevím. S něčím takovýmto si myslím Ozi vůbec nepočítá, na to jsou ty "samomyslící" navigační softy.
Šeba_oldd (1184)|10.2.2005 17:25
Mam jeden dotaz ve slozce programu jsou nahrane soubory waw. Ve starsich verzich Ozie tyto chodily - mam je dokonce namluvene i v ČJ v posledni verzi vsak program nevydá ani zvuk - nevite někdo jak na ně?Jinak jsem stahnul verzi 1.11.6e a zmizela chybka s fixaci GPS.I po vypnuti pristroje se opet GPS znovu prihlasi. Take zobrazeni na VGA je o 100% lepší.Pozor: Tuto verzi je treba prihrat k puvodni verzi kterou mate nainstalovanou. Verze se po te spousti souborem_ exe."OZICE_Dev.exe" pro ktery je treba vytvorit zastupce do Windpws/Start/Programy.
Benedikt_ce4you (101)|10.2.2005 22:36
Co jsou to starší verze? Mám verzi 1.11.4 a při prvních pokusech s GPSkou mě to po inicializaci "GPS is OK" řeklo. Pokud tedy je tato verze podle tebe jedna z nových, tak bude problém někde v systému. Ale co kde pozměnit nevim.
topak (2)|11.2.2005 23:18
[QUOTE="Erikt68i"]Protože jsem z Prahy, tak jsem naskenoval a pospojoval mapu Prahy (1:12500) a okolí a teď se snažím doplnit ji seznamem ulic a pod. "významných" bodů. Mám k dispozici databázi těchto ulic i s body souřadné síťě ale importovat to po jednom ručně - to vzdávám:oops:
Nevíte někdo, jak to dostat strojně do OZIho - do jeho "databáze"? Já si s tím nevím rady. [/QUOTE]null


Je to kupodivu velmi jednoduché.Příponu *.names změň na *:xls a otevři v excelu

Topak
simonik2 (95)|12.2.2005 15:36
Nejde nějakou fintou v Ozim zaznamenat aktuální waypoint pomocí hardwaroveho tlačítka?
Hodilo by se to na kolo i auta.
simonik2 (95)|17.2.2005 11:08
Nemůžu donutit Ozice ať mi zobrazí mapy když mapa je na JPG.

Mám v SK.map první dva řádky :
\SD Card\Mapy\Autoatlas_SK\Sk.jpg
\SD Card\Mapy\Autoatlas_SK\sk.jpg
nebo případně bez cesty jenom sk.jpg a Ozi píše, že nemůže soubor najít případně zobrazit.
Na PC to funguje bez problémů.
Díky
Šeba_oldd (1184)|17.2.2005 11:48
Musis ten soubor zkomprimovat do formatu ozf.2 programek stahnes na strankách vyrobce zdarma .Tak jak ho nainstalujes - nic tam nemen snad jen cestu do souboru.
simonik2 (95)|17.2.2005 13:24
Jako OziCe neumí pracovat s formátem JPG? Stolní Ozi s tim pracuje bez problemů.
simonik2 (95)|17.2.2005 13:25
Nemáte někdo tip na mapu Rakouska? Já jsem objevil tady toto :
http://www.skyfly.cz/gpspraxe/, ale Rakousko tam není.
Erikt68i (266)|17.2.2005 21:50
[QUOTE="topak"]Je to kupodivu velmi jednoduché.Příponu *.names změň na *:xls a otevři v excelu [/QUOTE]
Díky za radu, snad se k tomu přes víkend konečně zase na chvíli dostanu.:yes:
simonik2 (95)|19.2.2005 11:12
Co znamená v OzimCe 1.11.6e ten červený čtvereček dole v menu?Nemůžu na to přijít.

A druhá otázka.Jak máte organizované mapy? Ozi umí indexovat pouze 5 adresářů.Podadresáře nebere v úvahu. To mi příjde jako málo. Mít všechny mapy v jednom je dost nepřehledné.

A třetí. Nefunguje mi nápověda. Musím ji vyhledat jako soubor a spustit ručně. Kde se dá nastavit nějaká cesta a nebo kde je default adresář?
Díky
Šeba_oldd (1184)|19.2.2005 11:42
Ten cerveny ctverecek je pripraven an nejakou funkci ktera se tam teprve bude vkladat - tato verze je zkusebni jen pro testovani.Mapy muzes mit v kteremkoliv adresari - ja je mam na karte v adresari map - urcis cestu a ozi si vzdy natahne tu s nejvetsim rozlisenm.Kus ozie pro ce uz mam prelozeno diky Crusaderovi preklad dodelavam az bude dam to sem.Je tam toho strasne moc pokud nekdo pomuze s testovanim budu rad.
simonik2 (95)|19.2.2005 19:06
Aha.Tak čtvereček je jasný.
Když jsem měl mapy adresáři mapy a pak v jednotlivých podadresářích, tak Ozi nedokázal přes ikonu nahoře, druhé zleva všechny mapy vyhledat. Našel pouze některé. Musel dát všechny podadresáře do cesty. Zajímavé je, že z menu mapy a možnost "vyhledat s větším rozlišením" je našel.

A jak se dá vlastně nejlépe plánovat cesta, když je mapa rozsekaná na spoustu map - např 10 ?
Natahuje pak Ozi nějak chytře?
Tatím jsem neměl možnost to vyzkoušet.
Šeba_oldd (1184)|19.2.2005 20:08
Cesta se da nejlepe naplanovat ve velkem OZIE na PC ovsem to neni vzdy to prave. Lze i v pocket a to tak ze si oteviras postupne mapove listy a planujes cestu. Cestu lze plannovat i na mape s malym rozlisenim Ozie si vzdy natahuje to s nejvyssim.Ja Ozie pouzivam pomerne casto pro turistiku - me planovani probiha tak ze urcim jen misto startu a misto cile po te se snazim drzet co nejvice vzdusne cary.Lze provest i opravy a vlozeni wp.Doma se to testuje velice spatne dej si zapis trati a vyraz s Gps do terenu - uvidis sam jak to jde.Program sice vypad slozite ale je velice jednoduchy a poskytuje velkou spoustu moznosti
Ps. Mapy mam jen v adresari podadresare mi pripadnou zbytecne nejsou treba
Benedikt_ce4you (101)|21.2.2005 19:30
Za sebe se připojuji s tím, že si taky s 5 adresáři na mapy vystačím. Mám jeden obecný s autoatlasem ČR, druhý s nejčastěji používanými mapami okolí bydliště a do třetího si kopíruji vždy podle potřeby jiné mapové listy okolí místa kam zrovna jedu.
Pokud jsem četl kdesi popis Oziho správně, tak OziCE v PDA načítá pouze formát ozf (jak ozf tak ozf2). Z hlediska výkonu PDA je to mnohem lepší než jiné formáty jako jpg. Po konverzi na ozf se nemusí s .map souborkem dělat nic. Ozi obecně načítá mapu se stejným jménem jako .map soubor a je mu jedno jakou má příponu a co je v .map souborku uvedeno. Tam jsou odkazy podle všeho pouze pro situaci, kdy by jsi měl .map souborky v jiném umístění než mapové soubory.

Dotaz: Kde se dá přijít k beta verzi OziCe 1.11.6e na testování, jak o ní píšete?
(Díky za odkaz níže, mohlo mě to napadnout. Jak prosté, milý Watsone. :sarcastic: )
Šeba_oldd (1184)|21.2.2005 21:58
[QUOTE="Benedikt"]
Dotaz: Kde se přijít k beta verzi OziCe 1.11.6e na testování, jak o ní píšete?[/QUOTE]
Zde
OziExplorer CE - Development Version - je treba doinstalovat k puvodni verzi . Spousti se nove nahranym .exe
V kazdem pripade s touto verzi nepada GPS a po vypnuti a zapnuti pristroje se sama chytne.:yes:
HelaPC (130)|22.2.2005 20:45
Potřebuju nakopnout. Přečet jsem tu diskuzi celou a pořád nevím co mám dělat s mapou *.ozf2 tu OZI nebere. Jak se vytvoří soubor map? Dík.
HelaPC (130)|23.2.2005 16:56
Tak už mi to došlo. Potřebuju ještě Oziho do PC. Myslel jsem, že ten bude zadarmo. Uvidíme jak to bude fungovat s BMP.
Benedikt_ce4you (101)|23.2.2005 22:50
[QUOTE="simonik2"]Nejde nějakou fintou v Ozim zaznamenat aktuální waypoint pomocí hardwaroveho tlačítka?
Hodilo by se to na kolo i auta.[/QUOTE]

Vrátil jsem se k tomuto dotazu z druhé strany příspěvků, protože jsem něco takového také hledal. Nevím, zda-li má Simonik2 již odpověď, nicméně jak jemu, tak všem, by mohl v tomto pomoci prográmek "OziCE Settings Manager", který jsem volně stáhl ze serveru oziexplorer.com. V reálu jsem ho ještě ani neotestoval, ale vypadá to jako manažer pro libovolné přiřazení funkcí všem tlačítkům a také rozložení tlačítek (částí obrazovky) na screen controlů.
(Pozn.: našel jsem ho pouze, a to náhodně, při hledání OziCE 1.11.6e po radě od Šeby. Z výchozí stránky je odkaz na download zmiňované beta verze OziCE, a na této odkazované stránce je i odkaz na stažení "OziCE Settings Manager")
Jery_ce4you (65)|24.2.2005 09:42
Pro začátečníky a ty co mají nějaké otázky k "Ozimu" jsem našel návod (je sice ve slovenském jazyce ale to doufám nevadí)-v pdf formátu (cca 1,5MB).


ZDE
miktt (189)|27.2.2005 19:13
Zdravím, mám dotaz: co mám nastavit v "OziCEGPS" popř. v OziExploreru" na PDAčku aby se mi spojila Bluetooth GPSka s PDA?
Záložka File>GPS Configuration> v "GPS Type: a "Upload/download Datum"
Program jsem snad pochopil, ale nikde nevidím na mapě svou polohu
Je u toho mapa Evropy, kalibrovaná, ale kde na ní jsem já???:((
karlic (707)|27.2.2005 19:26
Nastav Com6, 57600 Baud.
Benedikt_ce4you (101)|27.2.2005 22:59
[QUOTE="karlic"]Nastav Com6, 57600 Baud.[/QUOTE]

....jen se připojím k odpovědi pro Mikkt - ne k záložce "Upload/download Datum" jak píše - to je pro stahování a nahrávání do přístrojů jako ruční GPS Garmin s vlastní pamětí. Nastavení portu samozřejmě v "File - Configuration - NMEA (GPS)". ..A čekat s pořádným slušným výhledem na oblohu, inicializace po delší době až 8 minut. Nicméně i během té doby se dá mrknout do "Map - Display NMEA Input" zda GPS posílá data.
miktt (189)|28.2.2005 09:06
Vše je vyřešeno, Díky Karlic!měl jsem nejakou starou verzi, ve které se nedal nastavit Comm port tuším, že v1.09.2

Pro Benedikta: čekat 8 min?? mě se to venku chytne okamžitě po spuštění. Čekám nanejvýš 5sec..

Teto prográmek je fakt super. Nastaví si nejvhodnější mapu a s GPSkou se spojí taky sám. Nádhera
HelaPC (130)|28.2.2005 09:22
[QUOTE="Jery"]Pro začátečníky a ty co mají nějaké otázky k "Ozimu" jsem našel návod (je sice ve slovenském jazyce ale to doufám nevadí)-v pdf formátu (cca 1,5MB).


ZDE[/QUOTE]

Zkoušel jsem ten odkaz, ale bohužel je nefunkční.
Ještě to párkrát zkusím. Pokuď to můžeš někam dát, určitě ušetříš trápení nejen mě.
Jery_ce4you (65)|28.2.2005 13:51
[QUOTE="HelaPC"][QUOTE="Jery"]Pro začátečníky a ty co mají nějaké otázky k "Ozimu" jsem našel návod (je sice ve slovenském jazyce ale to doufám nevadí)-v pdf formátu (cca 1,5MB).


ZDE[/QUOTE]

Zkoušel jsem ten odkaz, ale bohužel je nefunkční.
Ještě to párkrát zkusím. Pokuď to můžeš někam dát, určitě ušetříš trápení nejen mě.[/QUOTE]
Bohužel to nemám kam dát, ale odkaz funguje. Chce to jen trochu trpělivosti při jeho načítání:))
Crusader_ce4you (624)|2.3.2005 07:48
Všechny, kteří se aktivně účastnili debaty o GPS přijímačích v sekci OZI Explorer upozorňuji, že příspěvky netýkající se tohoto sw byli vymazány. Prosím o HW debatujte v jiné diskusi tomu určené.
gard_ce4you (73)|21.3.2005 13:29
Chtěl bych požádat někoho zkušeného o pomoc s kalibrací mapy pro OZIho. Postup jsem snad pochopil, ale narazil jsem na problém se souřadnicema. Mám naskenovaný Cykloatlas ČR od Shocartu, ale vytištěné souřadnice nesedí s realitou a navíc jsou ve formátu např. 36-65. Jak z toho "získám" správné souřadnice?

Děkuji za odpovědi.

Peter GARD
00055364_mapa_sqwP.jpg
Šeba_oldd (1184)|21.3.2005 13:53
Nejak nechapu - vytistene souradnice nesedi s realitou???
HelaPC (130)|21.3.2005 14:32
[QUOTE="gard"]Chtěl bych požádat někoho zkušeného o pomoc s kalibrací mapy pro OZIho. Postup jsem snad pochopil, ale narazil jsem na problém se souřadnicema. Mám naskenovaný Cykloatlas ČR od Shocartu, ale vytištěné souřadnice nesedí s realitou a navíc jsou ve formátu např. 36-65. Jak z toho "získám" správné souřadnice?

Děkuji za odpovědi.

Peter GARD[/QUOTE]

Asi chápu co ti nejde. N a mapě najdeš stupně, minuty a případně odhadneš sekundy. Do Oziho zadáš do jednoho pole stupně a do druhého minuty,sekundy(ty jsou v setinách)
gard_ce4you (73)|21.3.2005 15:11
[QUOTE="Šeba"]Nejak nechapu - vytistene souradnice nesedi s realitou??? [/QUOTE]

Presne tak, treba Olomouc podle souradnic na mape lezi na 55-00 a 36-55 :O

Peter GARD
Šeba_oldd (1184)|21.3.2005 15:24
Jak je velika mapa nebo jen nejaka jeji cast - muzes mi ji poslat , pokusim se to zkalibrovat a uvidime.Existuje nekolik formatu a systemu k zadavani souradneho systemu. Meli by byt napsane na mape.Nejsou na okraji papirove mapy z ktere jsi to skenoval nejaka cisla?- nejspise ctyrmistna?
gard_ce4you (73)|21.3.2005 15:51
[QUOTE="Šeba"]Jak je velika mapa nebo jen nejaka jeji cast - muzes mi ji poslat , pokusim se to zkalibrovat a uvidime.Existuje nekolik formatu a systemu k zadavani souradneho systemu. Meli by byt napsane na mape.Nejsou na okraji papirove mapy z ktere jsi to skenoval nejaka cisla?- nejspise ctyrmistna?[/QUOTE]

Jeden naskenovaný list ma 3MB, rad poslu nebo dam nekam na web. V popisu pred mapovymi listy bylo uvedeno: "Zobrazena kilometrova sit S-42, zona M 33". Na krajich nebylo nic, jen ty cervene obdelnicky s cislem (viz prilozeny obrazek v predchozim prispevku)

Peter GARD
Šeba_oldd (1184)|21.3.2005 15:58
Tak to sem frkni - 3 MB to pujde
gard_ce4you (73)|21.3.2005 16:04
[QUOTE="Šeba"]Tak to sem frkni - 3 MB to pujde[/QUOTE]

Poslal jsem odkaz na SZ. Diky.

Peter GARD
Šeba_oldd (1184)|21.3.2005 16:47
Nejedna se o system souradnic tak jak jsi si myslel jde o pravouhlou sit kolmých přímek po 1 km - na mapě 1:50000 po 2 cm.Pokud budes mit i presto nejaky problem klidne zodpovim - teda mozna :(( Dam jsem jeste nejake prvky k nastaveni pro kalibraci teto mapy - odkaz na kterem to je totiz nejak nefunguje.
Benedikt_ce4you (101)|21.3.2005 17:55
:? No a než jsem to semolil, tak už tam byl odkaz, ale nechám to tady.

Z postupu příspěvků jsem nepochopil zda je už jasno s tou kalibrací. Pokud je to mapa v systémy S42, tak je nejjednodušší a nejlepší ji taky tak kalibrovat - t.j. na tu síť souřadnic S42 i v Ozim, a ne jako WGS84. Na identické body WGS by to taky šlo, ale kde je vzít. Já si takto skenuju a kalibruju na kilometrovou síť turist padesátky a sedí jak víno.

Při kalibraci dát:
Map projection: Transverse Mercator
a v něm Central meridian: 15 0 0,000 E
Scale Factor: 1,0000
False Easting: 3500000,00
ostatní nechat

a jednotlivé kalibrační body pak zadávat na křížení kilometrové síťě a souřadnice dávat jako User Grid - dle toho obrázku např. Easting 3665000 atd.....atd...

(Pozn: Ta zóna M33 právě znamená, že ta mapa leží v tzv. 3 šestistupňovém pásu, tj. středové poledníky jsou stupeň 3 (pro 0 až 6), pak 9 (pro 6 až 12) a u nás je to 15 (pro 12 až 18, kromě ostravy leží celá naše republika v tomto rozsahu zeměpisné délky). Proto central meridian 15. A ten false easting je u systému S-42 předřazení k ypsilon souřadnici, aby nebyla záporná - tj. 500000 a k tomu se ještě předřazuje číslo pásu, aby v každém pásu byly odlišné ypsilon souřadnice = proto pro 3 pás 3500000. To jen na okraj.)

Škoda, že si takto dáváme piplačku s přípravami map každý sám, a ne nějak komplexně dohromady. Kdyby každý připravil jednu oblast, tak můžem mít Ozi mapy republiky za chvíli.