Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ROM paměť nového hx4700

manager (75)|31.1.2005 23:45
Vážené fórum,

Mám dotaz:
Jak vlastně vypadá ROM paměť úplně nového hx4700 (HP označovaná jako iPAQ File Store)?
Mě totiž po asi týdením užívání iPAQ hx4700 o ROM paměti hlásil:
Total storage card memory: 85,06 MB
In use: 3,40 MB
Free: 81,66 MB
Do ROM paměti jsem dosud nic neinstaloval a tento stav vydržel i po měsíčním používání. A tak nyní váhám, zdali jsem na začátku něco přehlédnul a po prvním spuštění byl stav a) Total:85,06MB a Free:85,06MB, anebo zdali vypadala ROM hned od začátku b) Total:85,06MB, In use:3,40MB a Free: 81,66 MB. V případě ad a) by mě pak zajímalo, proč HP nenastavil zobrazování na Total:81,66 a Free:81,66 hned od začátku. V případě ad b) by mě zajímalo, co je oněch In use:3,4MB.
Zkoušel jsem o tomto problému sehnat nějaké informace, bohužel však nevyznívají zcela jednoznačně:
1. Na originál krabici od iPAQu je údaj "128 MB ROM (80 MB user available)". Tedy - 80 MB není ani Total:85,06MB, ani Free: 81,66MB, které ve skutečnosti iPAQ ukazuje, což domnívám se problém příliš neřeší.
2. V přiložených manuálech o dostupné kapacitě není ani zmínka.
3. Ve velké recenzi na hx4700 od administrátora se píše, že "uživatel má po HW resetu k dispozici celkem 47MB RAM a 85MB FlashROM". Na připojené obrazovce však svítí Total:85,06MB, In use:3,66MB a Free: 81,40MB - tedy stav, který se až podezřele blíží tomu, o čem píši výše. Ani "Velká recenze" mě tedy příliš nepřesvědčila.
4. Jiné recenze (, které jsem studoval, když jsem hx4700 vybíral) poskytují takovéto údaje s následující četností:
55 MB RAM a 80 MB flash ROM - 3 krát
135 MB of storage available to the user - 1 krát

Tedy - Zajímalo by mě, co je to za data, oněch "In use:3,40MB", zdali ve File Store byly hned od začátku a já jsem to nepostřehnul, nebo ve File Store byly hned od začátku nebyly, a potom odkud se ve File Store vzaly - zdali si jich, oněch "In use:3,40MB", mám všímat nebo ne. Jaké máte zkušenosti, nebo dokonce přímo víte o co se jedná?
ipf (2136)|1.2.2005 01:10
Spousty informací najdeš v této diskusi (ale určitě už jsi ji četl).
Ještě se podívej do odkazů v podpisu PavlaR (najdeš ho skoro v každé diskusi).
PavelR. (2184)|1.2.2005 20:56
... myslím, že jsem na tom byl/jsem stejně i u svého iPAQu 4700 (teď se mi moc nechce vrtat do mého iPAQ FileStoru, abych to ověřil). Vysvětlení bohužel nemám; je možné, že těch 3,4 MB zabírá (popř. je jí vyhrazeno) vlastní správa file systému (např. ihned po naformátování je dostupná celá kapacita ale jakmile se začnou do této paměti kopírovat nějaká data, dojde k vyhrazení určité části, do které se pak ukládají informace o umístění jednotlivých souborů a jejich částí atd.).

PavelR.
asdfg (62)|2.2.2005 12:43
Wokna pri naformatovani disku daji st prostoru (nekolik prvnich stop) pro spavu disku. Napr FAT. Kde je napsano jak a co je delano s kazdym sektorem disku. Pak nekolik dalsich stop pouzije pro zalohovani soucasne FAT. Je mozno si vsimnout, ze kdyz si koupis novej 20 GB disk a naformatujes ho, zustane ti jen 18,9 GB. A samozrejme s cim vyssi velikosti disku bude velikost FAT vetsi... (napr pro 180GB disk ti zustane asi 160 GB volnyhmista.
Ale tohle plati pro stolni desktopy a pro wokna. Ale myslim si, ze to same bude na WIN CE.
PavelR. (2184)|2.2.2005 13:26
... pokud někdo touží zjistit jak to opravdu je, doporučuju se podívat sem (produktové a techncké info o Intel PSM - Persistent Storage Manager, který je s největší pravděpodobností používán i nových iPAQů). Pokud něco najdete, dejte to sem. Hodně štěstí :) :) :) ...

PavelR.
manager (75)|2.2.2005 19:32
[QUOTE="asdfg"]Wokna pri naformatovani disku daji st prostoru (nekolik prvnich stop) pro spavu disku. Napr FAT. [/QUOTE]

Jistě, to všechno beru a jisté povědomí o tom mám. Co mě ovšem poněkud zaráží, je způsob, jakým se to zobrazuje. Když si koupím např. 64MB flash kartu, tak v případě, že je naformátovaná, dává reálný datový zisk nějakých 60+MB, podobně 128MB dává … atd. Na začátku jsou vždy oblasti vyhrazené pro správu příslušné datové oblasti, to je OK. Reálně se však u flash karet vždy zobrazuje pouze efektivně využitelný datový prostor a ten lze potom využít na 100%.
File Store se však tváří jinak a mě jaksi není zřejmé proč. Jestli je to jenom nějaká chyba nebo je v tom něco jiného. Pokud je někde usazena systémová oblast pro správu File Store, pak by to podle mého názoru mělo být v těch cca 43 MB, které se uživateli vůbec nezobrazují. Jestliže ne a byl by to oněch 3,40 MB, které se zobrazují, tak by nebylo zřejmé, proč je logika věci jiná. A také by poněkud neodpovídala velikost – pro správu 128 MB by měla být systémová oblast velká cca 8 MB a pochybuji o tom, že by Intel vyrobil tak skvělou paměť, že by k její obsluze stačilo pouze 3,4MB.
Podle mě je v tom něco jiného. Ale nejsem si zcela jistý co. Pokud mi to oněch 3,4 MB zobrazuje jako obsazenou kapacitu do které mám uživatelský přístup, tak by to teoreticky mělo jít i smazat. Ale – jak mám zjistit, co to vlastně je a jestli to Windows skutečně potřebují nebo ne – a to je oč tu jde …

[QUOTE="PavelR."]... pokud někdo touží zjistit jak to opravdu je, doporučuju se podívat sem[/QUOTE]

Odkaz je OK, nicméně, jak jsem již zmínil - Velmi vážně pochybuji o tom, že by Intel umístil jakékoliv systémové záležitosti do oblasti, kam by měl být běžný uživatelský přístup. Proto jsem ani na Intel stránkách tentokrát moc nehledal, i když běžně z tohoto přímého zdroje jiné informace získávám. Možná však, že se v tomto článku řešení skutečné nalézá, ale já jsem ho nějak nezaregistroval (četl jsem jen zběžně a technickou angličtinu nemám zatím na potřebné úrovni). V tom případě bych chtěl požádat o jeho konkrétní ocitování (resp. ocitování + komentář).
(The file system can be used with or without the code image, allowing the designer to squeeze out every last bit of memory in the design. - ??
Intel PSM software also implements the pre-OS low-level driver functions needed to reliably back-up and restore critical OS configuration files (the Microsoft Windows CE OS registry).-??)
A tak jsem nakonec zvednul telefon a zavolal na technickou podporu HP pro ČR a dozvěděl jsem se mimo jiné velmi krátce, že by těch 3,4MB snad měly být nějaké oblasti, které ke své činnosti využívají Windows – což je přesně to, co jsem nechtěl slyšet!
V případě, že by to skutečně byla pravda, tak by to bylo něco, z čeho bych zřejmě příliš velkou radost neměl. Windows ať si operují v nepřístupné oblasti ROM a v RAM. Když se mi přestane líbit, jak Windows (ne)chodí – hardreset a nazdar(!) … Ale co by měly Windows co „lézt“ do mého File Store!! Když si vybavím, jak vypadají adresáře Windows a Program Files po půl roce až roce používání na PC, tak mě docela jímá hrůza při pomyšlení, že by snad můj nebohý iPAQ s 85MB ROM mohl dopadnout podobně… To by si tak dobrý přístroj jako hx4700 nezasloužil – a já také ne … Nejsem zvědav na to, aby mi po nějakém čase používání File Store zabíraly 60-70% paměti nepotřebné soubory Windows a já se svými programy paběrkoval s nějakými 15-20 „zbylými“ MB, tedy jinak aby si Windows udělaly z mého File Store svoje skladiště svých zbytečností, svého „nepořádku“, který se již nevejde do RAM. (A kdyby to nebylo „tak dramatiké“, z něčeho podobného bych rozhodně velkou radost neměl!) Nic proti, ce4you je o Windows pro PDA, ale – „známe své systémy“ i to jak po sobě dokáží „uklízet“ a PocketPC jsou MS a Windows, takže jisté dávky obezřetnosti myslím nikdy není nazbyt. Proto jsem také File Store zatím nevyužíval – chci nejdřív alespoň rámcově vědět, co se v ní vlastně děje …

Tedy závěrem - Myslíte si, že případné „skládkové“ hrozby jsou reálné anebo to je jen planý poplach. Jsou podle Vás těch 3,4MB Windows nebo ne?

P.S. Po pár dnech používání nového PDA jsem prohlížel iPAQ kompletně složku po složce pomocí průzkumníku Windows na PC, a změněných souborů s novým datem tam odhadem (mám ten dojem) nebylo zase tolik, aby to dalo 3,4MB.
MilanO_ce4you (187)|2.2.2005 23:31
Já nevím co spekuluješ, když Ti to tam vadí tak to vymaž a hotovo a nejlepší bude, když to vymázneš i s Windows, alespoň Ti nebudou "lézt do tvého File Store". Kdo to taky viděl, aby si Windows dělaly co chtějí.

MilanO
manager (75)|3.2.2005 15:29
[QUOTE="MilanO"]Já nevím co spekuluješ, když Ti to tam vadí tak to vymaž a hotovo a nejlepší bude, když to vymázneš i s Windows, alespoň Ti nebudou "lézt do tvého File Store".[/QUOTE]

Možná jsem se nechal trochu unést, připouštím, příště se budu držet více zpět .

To však nic nemění na situaci, že ve File Store hx4700 je něco o čem nikdo (alespoň zatím ?) pořádně neví, co to je - a to mi poněkud vadí. Takhle by si kdoví jaký soubor nebo adresář mohl z volné ROM paměti odkrojit 3,4MB, potom třeba 5MB, pak 10MB ... (- a to mi nepřijde fér). Nemusel by, ale mohl. Kdyby v nějakém manuálu byly mnou výše uvedené otázky jasně, leč stručně řešeny (tj. co je těch 3,4MB, co to dělá a jestli to s časem zůstane víceméně konstantní, tj. -+3,4MB, nebo jestli z toho bude zanedlouho 5MB, 10MB ... a proč je to umístěno ve viditelné části ROM paměti a nikoliv v té skryté), prosím, ale já žádný podobný manuál nemám, u hx4700 nebyl a hned tak zřejmě nebude. Jako nový uživatel hx4700 chci prostě v základech vědět, na čem jsem. Nejde o nic víc a o nic méně. - To je to, co "spekuluji".
(Pozn. k Windows - to, že si Windows na PC vytváří MB/desítky MB různých pracovních souborů, to se může "ztratit", pokud má člověk 100GB disk, pokud je "disk" jen 85MB, pak by podobný přístup nebyl šťastným řešením. Osobně si nemyslím, že by situace měla být tak dramatická či dokonce že by to musely být Windows, kdo by operoval na nerezervované části ROM, nicméně dokud alespoň základním způsobem nebudu vědět, co a jak operuje v oněch 3,4+MB, klid mít nebudu.)
Tedy - vymazat by se to (3,4MB) možná dalo, ale musel bych nejdřív zjistit, o co se jedná, proč to tam je a kde to mám hledat, a v neposlední řadě, zdali to je zbytné či nezbytné a jestli to vůbec lze smazat. Vzhledem k tomu, že Průzkumník i Total Commander se tváří, jako kdyby byl File Store prakticky prázdný (i s aktivovaným zobrazováním skrytých souborů), ale monitor paměti na hlavní obrazovce hlásí obsazených 3,4MB z 85MB dostupných, není tak triviální zjistit, o co vlastně jde. A to je také důvod, proč jsem založil tuto diskusi.

[QUOTE="MilanO"]Kdo to taky viděl, aby si Windows dělaly co chtějí.
[/QUOTE]

Co se Windows týká, je to operační systém, což je v zásadě speciální sada dat a programů, takže by pochopitelně měly fungovat vždy naprosto přesně, správně a jednoznačně. Kdybych měl však situaci nahlédnout z uživatelského pohledu, tak na mě občas Windows skutečně působí tím dojmem "že si dělají, co chtějí". Různí uživatelé však mohou mít různé zkušenosti a různé pohledy na věc. Příspěvky se, pokud vím, zpětně editovat a promazávat nedají, takže se příště budu držet více zpět, jen věcně k tématu - Toť vše.
asdfg (62)|3.2.2005 16:00
ad okrojene misto v ram:
Ano, windows je sada instrukci a dat, ale v rámci 'getting user-friendly', tedy 'zjednodušování uživatelům' se win vyvíjí a určité instrukce a příkazy dělá bez vědomí uživatele (např. temp). Takže skladuje, nastavuje a dělá další 'neplechy'. Tomu se da snadno zamezit různými zákazy. Anebo je cas odcasu preinstalovat - coz by se melo. Ja jsem pomerne rad, ze WIN CE se nemusí vseljak nastavovat, instalovat drivery atd, staci proste hardreset a je vymalovano. Abych rekl pravdu me onech 3,6 MB disku neznepokojuje. Proste povinna dan woknum. A myslim, ze vyvojari OS nebyli snad takovy tupci, aby nechali win 'volnou ruku'...
ipf (2136)|3.2.2005 16:46
[QUOTE="manager"]...příspěvky se, pokud vím, zpětně editovat a promazávat nedají...[/QUOTE]

Ale dají. Prostě si ťukneš nad příspěvkem na UPRAVIT a můžeš si s příspěvkem dělat co chceš (ale jen s tím svým).

Jinak tvé obavy o iPAQ F.S. jsou zbytečné, já mám jednu z prvních hx4700 a moje iPAQ F.S. je pořád stejná od doby, kdy jsem ji zaplnil (tzn. na počátku si Windows možná něco ubral /opravdu jsem to tak podrobně jako ty nezkoumal/, ale od té doby se nic /skoro nic/ nemění.
manager (75)|3.2.2005 21:26
[QUOTE="ipf"]Prostě si ťukneš nad příspěvkem na UPRAVIT a můžeš si s příspěvkem dělat co chceš (ale jen s tím svým).[/QUOTE]
Skvěle - dobrý tip. Jaksi jsem tuto možnost vůbec nezaregistroval ...

[QUOTE="ipf"]Jinak tvé obavy o iPAQ F.S. jsou zbytečné, já mám jednu z prvních hx4700 a moje iPAQ F.S. je pořád stejná od doby, kdy jsem ji zaplnil (tzn. na počátku si Windows možná něco ubral /opravdu jsem to tak podrobně jako ty nezkoumal/, ale od té doby se nic /skoro nic/ nemění.
[/QUOTE]

Budiž, může být. Ale stejně by mě zajímalo, co v oněch 3,4 MB ROM operuje - když už se v tom tak pitvám. Jsou to Windows? Je to Intel PSM? ...
manager (75)|7.3.2005 23:25
Nakonec mi to nedalo a napsal jsem na technickou podporu HP ještě písený dotaz mailem, abych si ještě jednou potvrdil co a jak. Přišla mi odpoveď a myslím, že nebude od věci ji zde ocitovat:

... se zminemymi 3,4 MB pracuji sluzby OS Window Mobile for Pocket PC. Do oblasti vyrezervovane pro systemova data neni operacnim systemem povolen docasny zapis, coz je duvodem proc je tento prostor vyhrazen na casti uzivatelske. Bezna Windows pro PC se chovaji obdobne - ihned po zformatovani je na kazde diskove jednotce viditelne vyhrazen vyuzity prostor pro OS. ...

Tímto mohu myslím s definitivní platností konstatovat, že "byly usvědčeny" Windows...

Připusťme tedy - zřejmě existuje nějaký dobrý důvod, proč si oněch 3,4MB Windows rezervovaly v uživatelské části F.S. (- možná tam neustále něco přepisují, ale celková suma dat zůstává stejná ...?, nebo něco podobného ...?).
(Teď si ovšem nevybavuji, že by něco podobného dělala i PC Windows. Pokud vím, tak ty si jenom vyhrazují nějakou část disku jako alokační prostor a jinak si z viditelné části disku už nic moc dále neubírají. - Ale budu si to ještě muset ověřit.)