Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Rozdil mezi mobilnim telefonem a MDA, Dataphone, atd.

Whippy (206)|22.1.2005 10:40
Chtel jsem se pozeptat uzivatelu, kteri presli z mobilniho telefonu na nejake MDA ci Dataphonu na jejich zkusenosti.
Jedna se mi o to ze , uvazuji o prechodu z Nokie 3650 na MDA compact, protoze bych chtel vyuzivat i funkci PDA. Moznost dvou zarizeni se mi jevi jako nepohodlne.
Chci se zeptat na rozdily v pohodli a moznostech telefonovani, protoze v praci potrebuju telefon hlavne k volani. To znamena, rychly pristup k senamu, (vicepolozkovy seznam - vice telefonich cisel, nastaveni vychoziho telefonu na volani, psani smsek, mmsek apod.), dale seznam neprijatych hovoru, posledne vytacenych cisel, vypisy o dorucenych zpravach (nekde na foru sem cetl ze se musi potvrzovat prijem vypisu u kazde smsky zvlast)
Z jakeho duvodu nekteri z vas pouzivaji radeji dve zarizeni (telefon + pda)?
Dekuji vam za vase nazory a pripominky.
Whippy
PavelR. (2184)|22.1.2005 11:08
[QUOTE="Whippy"]Z jakeho duvodu nekteri z vas pouzivaji radeji dve zarizeni (telefon + pda)?
[/QUOTE]

... duvody proc jsem pri upgradu sveho PDA nekoupil nejake s integrovanou GSM/GPRS casti jsou nasledujici:

- na trhu neni zarizeni s WM Phone Edition, ktere by melo VGA displej
- ciste prakticke hledisko: ne vzdy se mi chce sebou tahat cele PDA a v pripade, ze musim byt na telefonu a nepotrebuji PDA (sport, hospoda atd.) tak muzu sebou vzit jen telefon. Je ale pravdou, ze MDA Compact svou velikosti by jiz mozna neprekazelo, ale v ruce jsem jej nikdy nemel, tudiz nemohu posoudit (doufam, ze na III. srazu mi jej nekdo ukaze) ...

PavelR.
MilanO_ce4you (187)|22.1.2005 12:42
Plně souhlasím s Pavlem a přidám ještě jednu věc, kvůli které jsem opustil MDA II a přešel ke kombinaci PDA + telefon.
1. když mi někdo zavolal a chtěl si domluvit schůzku, musíš dát MDA pryč od ucha a pustit kalendář, zjistit kdy máš volno, MDA zase na ucho, termín nevyhovuje volajícímu a navrhuje termín jiný, zase mda od ucha, znovu kalendář atd. pořád do kola. Pokud je to desetkrát za den, začne to být neúnosné. Samozřejmě to lze řešit sluchátkem ( vyzkoušeno), hlasitým odposlechem ( příliš slabé), ale není to ono.
2. někdo zavolá a potřebuje prodiskutovat meil, co právě poslal. Situace ještě horší než v bodě 1.
Komunikátor má ale i své velké výhody, ale je na každém co mu vyhovuje a co bude preferovat. Už se těším jak na mě XP nenechá nitku suchou.
MilanO
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 12:54
no ja jsem prave zase opustil kombinaci pda + telefon :)
puvodne jsem mel palm Tungsten + SE T630 a potom jsem "emigroval" k pocketpc s Ipaqem 3970 + SE T630 ...

jenze mi nevyhovovalo porad tahat dve nabijecky.. synchronizovat dva telefonni seznamy, smsky se mi lepe psaly na dotykovem displeji a porad navazovat spojeni pres BT a podobne ... nekde jsem zapomel pdacko .. vzal jsem si jen telefon ..

proste mi cihlicka vyresila skoro vsechny problemy :)
je ale pravda ze jsem zatim nepotreboval probirat prave poslany mail po telefonu apod.. i kdyz se to podle me doclea elegantne da vyresit BT sluchatkem a nebo trosicku mene elegantne sluchatkama dratovyma co jsou k cihlicce .)

ono je fakt na kazdem co mu vyhovuje ...

asi jsem ti moc nepomohl ale jeste jen posledni vec.. mdacko compact jsem diky medvedovi uz v ruce mel a muzu rict ze me max nadchlo ... je mensi, lehci a celokovove proste takovy mazlik do ruky :)
jedine minus jsem u nej nasel - ma "jen" 64MB ram ... presto jakmile se objevi u nas za trosku slusnou cenu jdu do nej :)
Whippy (206)|22.1.2005 13:04
No me jde hlavne o telefonickou stranku veci. kotrola emaiul s telfonem neni problem-neresim.
Zapis schuzek: nemam az tak moc, takze si klidne zapisu po telefonatu.
Co se tyka 64 MB ram, moje dosavadni nokia ma 4MB + MMC 16 MB, takze to bude prestup na neco mnohem lepsiho. :)
asdfg (62)|22.1.2005 13:15
Dobrý den, představme si člověka s pda+telefon.
jak probíhá následná komunikace mezi telefonem a pda?
Řekněme, že je spojíme po BT... jak pak dlouho vydrží baterka, např HP4700, když bude po celý den naslouchat telefonu, zda náhodou nepřeposílá hovor? Tzn. je možné mít telefon např někde v báglu a jen čekat až mi zazvoní hp4700?
Díky
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 13:15
no tam by bylo mozna lepsi omrknout to v realu ... jestli budes mit cestu do brna klidne napis a muzes si to vyzkouset... compact by mel byt to same co cihlicka MDA II jen mensi, takze ovladani bude to same..
vicepolozkovy seznam samozrejme je, u kazdeho kontaktu muzes mit narozeniny, maily, www stranky, pozici, firmu, a hromadu dalsich blbinek :)
kdyz si doinstalujes treba PocketNdays bude te automaticky upozornovat jakmile bude nekdo z kontaktu mit svatek ci narozeniny...
proste zmenseny outlook :)
prehledy volani jsou podle me vyreseny dostatecne...
do "telefonu" se dostanes stisknutim tlacitka - tim mas na displeji klavesnici mobilniho telefonu + prehledy poslednich volanych cisel apod :)
nemam cihlicku tak dlouho a je tu urcite hromada povolanejsich, sam teprve tapu :) ale klidne se ptej rad reknu vsechno co vim :)
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 13:20
[QUOTE="asdfg"]Dobrý den, představme si člověka s pda+telefon.
jak probíhá následná komunikace mezi telefonem a pda?
Řekněme, že je spojíme po BT... jak pak dlouho vydrží baterka, např HP4700, když bude po celý den naslouchat telefonu, zda náhodou nepřeposílá hovor? Tzn. je možné mít telefon např někde v báglu a jen čekat až mi zazvoní hp4700?
Díky [/QUOTE]


pockej ted jsem mozna neco nepochopil ... ale proc telefonovat z pda ?
priznam se ze konkretne HX4700 neznam, ale nejsem si jisty jestli to vubec jde :) na mem predchozim ipaqu 3970 kdyz jsem puzival bt pro navigaci (mam BT GPS) tak byla vydrz neco mezi 3-4hodinama... s tim ze celou dobu byl samozrejme zapnuty displej...

ale vyuzit meho ipaqa jako "BT HF" teda urcite neslo ... pokud se neco radikalne nezmenilo tak pochybuji o tom ze to pujde s tema novejsima...
kdyztak me opravte jestli placam blbiny :)
asdfg (62)|22.1.2005 13:26
mel jsem jeden cas acera n30 a i tam v tel. seznamu byla fce : "vytocit pres BT". A fungovala. Takze predpokladam, ze na hp nebo proste na jakoychkloli Win to pujde take. Ono staci, kdyz bude ten PDA vyputy a bude cekat na signal... ale ptam se, protoze si rkam, ze pockam jeste asi mesic na MDA mini, nebo zda si poridim hp4700 + nejakej rozumnej tel s BT.
diky
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 13:30
jasne to jsem tam mel taky .. jak u ipaqa tak u palma tungstena, ale bylo to jen vytoceni cisla z kontaktu pres bluetooth, ovsem k telefonovani uz se musel vzit telefon k uchu ...
nefungovalo to tak ze by telefon posilal hovor do pdacka a ja telefonoval pres pdacko :)
PavelR. (2184)|22.1.2005 13:40
[QUOTE="merlin_cz"]
nefungovalo to tak ze by telefon posilal hovor do pdacka a ja telefonoval pres pdacko :)[/QUOTE]

... a samozrejme to nejde ani s hx4700 ci jinym PDA :) ...

PavelR.
Miloš Strouhal (3997)|22.1.2005 14:02
[QUOTE="MilanO"]Komunikátor má ale i své velké výhody, ale je na každém co mu vyhovuje a co bude preferovat. Už se těším jak na mě XP nenechá nitku suchou.[/QUOTE]
Vůbec ne. Tou větou o komunikátoru jsi to vystihl.:yes:;) Taky se divím že jsem ještě u MDÁček, když žádné z nich ještě nemá VGA. Asi je to ale proto, že to pro mne není až tak velká priorita, jakou pro mne je mít vše v jednom zařízení. Prostě mi to tak vyhovuje.
MilanO_ce4you (187)|22.1.2005 15:00
Proto asi toho výrobci vyrábějí tolik, abychom měli o čem diskutovat a abychom mohli mít každý něco jiného. Pravdou ale je, že ještě nikdo nevyrobil to pravé zařízení, které by mělo úplně všechno. I když na druhou stranu s hx 4700 by se telefonovalo opravdu špatně. A jsme zase u toho, velký displej=velké zařízení, maličké zařízení=maličký displej, který i když bude SVGA, tak na něm nebude pořádně nic vidět a tak pořád dokola. Zlatá střední cesta v těchto případech zřejmě neexistuje, vždycky bude něco chybět.
MilanO
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 15:01
presne tak, souhlasim s xp ...
proste mi vyhovuje to all in one.. a to vga rozliseni .. holt bude na necem co si koupim po mdacku :)
nekdo rad holky... a nekdo zase vdolky :)
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|22.1.2005 18:20
[QUOTE="merlin_cz"]nekdo rad holky... a nekdo zase vdolky :)[/QUOTE]

Já mám rád oboje. ;)
hybo (3107)|22.1.2005 19:10
Jak treba pri castem volena a dohadovani schuzek, reseni mailu a podobne drzite telefon?
Suoraj (704)|22.1.2005 19:30
Já mám 3 používaná čísla. Jedno v MDA - jedno v MDA;) , druhé v Nokii, kterou ovládám přez MDA (sms, obrázkovky, tel. seznam a vytáčení hovorů. Hovory mám ve sluchátkách kde poslouchám rádio. Schůzky dělám přez hlasité HF na MDA a nikdo si nikdy nestěžoval, že by mne neslyšel.;)
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 20:43
no idealni je podle me BT hf .. v dnesni dobe to uz zase takova investice neni :) nouzove staci ty sluchatka co jsou k tomu ... ale uz jsem je malem parkrat pretrhl... porad se mi nejak nekam zamotavaji :)
MilanO_ce4you (187)|22.1.2005 22:07
[QUOTE="hybo"]Jak treba pri castem volena a dohadovani schuzek, reseni mailu a podobne drzite telefon?[/QUOTE]
No a to je právě ono. Kdybyste neměl komunikátor, věděl by jste, že telefon se dá držet jednou rukou a druhou rukou tapat stylusem po displeji PDA. Je na tom něco nepochopitelného? Hlavně se mě neptejte jak to dělám v autě, na kole nebo při plavání.
MilanO
MilanO_ce4you (187)|22.1.2005 22:14
[QUOTE="merlin_cz"]no idealni je podle me BT hf .. v dnesni dobe to uz zase takova investice neni :)[/QUOTE]
Docela by mě zajímalo jak dlouho by jste vydržel mít to BT sluchátko nasazeno. Patřím mezi lidi, kteří, když už jim telefon zvoní i třeba o půlnoci, tak jej musím vzít a hovor vyřídit, protože mi volá někdo, kdo se mnou potřebuje hovořit a chce se mnou hovořit, a kde mám pořád hledat sluchátko a ještě dávat pozor jestli je dostatečně nabito. Mám to vyzkoušené, sluchátko jsem věnoval jednomu ze svých zaměstnanců. A co se týká investic, to neřešme to není problém.
MilanO
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 22:40
mno priznam se ze ja nosil to bt sluchatko celej den :) na noc jsem ho sice sundal ale dal na nabijecku a nechal zapnuty na nocnim stolku ... a kdzy nahodou nekdo v noci zavolal tak jsem ho akorat odpojil z nabijecky a nasadil... :)
spis by me zajimalo jak jednou rukou drzim telefon u ucha a druhou zvladam drzet pda a jeste tapat :c) ted samozrejme beru situaci ze nejsem v kanclu :) jasne telefon se da drzet ramenem, ale takovej hazarder zase nejsem .. :c)
MilanO_ce4you (187)|22.1.2005 22:46
No a to si představ, že mám telefony dva. Když zazvoní oba, to jsou teprve kouzla.
MilanO
Merlin_CZ (108)|22.1.2005 23:00
to ja mel taky ... .) T630 a T39 a kdyz to sluchatko sparuju s obema tak podle toho kterej zvoni tak se prepne automaticky do hf ... :)
ale to uz jsme trosicku odbocili :)
peter.nr (501)|23.1.2005 02:25
Ja som prešiel od MDA II (riešenie všetko v jednom) ku kombinácii telefón (Nokia 6230), PDA s VGA displejom (Pocket Loox 720) a notebook. Telefonujem zásadne len cez mobil. Na notebooku pracujem v práci a doma. PDA používam, keď priateľka niečo potrebuje spraviť na PC, na služobnej ceste, návšteve alebo dovolenke.

A teraz ten hlavný dôvod, prečo som predal MDA II:

Telefón musím mať kvôli práci stále so sebou. Dosť cestujem, teda často nastupujem so auta, vystupujem, prenášam pri tom techniku, chodím ku klientom, alebo riešim problémy priamo u zamestnancov vo firme.

Keďže som musel mať MDA II stále pri ruke, začal som ho fyzicky likvidovať:disgusted:. Nie zámerne, ale to viete - zle ho zapnem za opasok a ono spadne. Vyšmykne sa mi pri telefonovaní z ruky a - to isté. Takto mi viac-krát spadlo a viac-krát som ho odrel o auto, stôl, ... Možno som nešikovný, ale myslím, že napr. s mobilom sa to stane každému. Ale na rozdiel od PDA sa dá na mobile vymeniť kryt za pár stoviek.

MDA II som mal ku koncu slušne obité. Konkrétne - dolné rohy a vyrazenú ľavú hornú ledku (BT) - to mi spadlo na eskalátore na kovový schod.:( Samozrejme, bežalo aj naďalej perfekne, ale s vonkajšími známkami použitia. Bál som sa, že jedného pekného dňa to neprežije, preto som ho radšej predal. Teraz šermujem s Nokiou v ruke a nevadí mi, keď mi občas spadne. Notebook a PDA si zase strážim ako oko v hlave ...:yes:

Môj záver:
Kto nepotrebuje často pri práci telefonovať a neprijíma často hovory, pre toho je MDA ideálne. Môže ho mať pekne schované v taške a keď potrebuje telefonovať, vyberie ho s ochranného obalu.
Kto naopak potrebuje byť na príjme v každej situácii, pre neho MDA nie je.
:no:
hybo (3107)|23.1.2005 08:01
no, ono zalezi na kazdem, jen mne to proste zajimalo, ja treba takyd od MDA I presel zase k H1940+T39, MDAII jsem uplne vynechal, ale MDAc je neco jineho, je male, predni a zadni cast je z kovu, padlo mi jiz a nic se nestalo (ale nepada mi kazdy den, to zase ne:-), da se na nem psat jednou rukou. Ale jak se zde psalo, kazdy ma jine naroky, jiny styl prace, jine potreby. Moje otazka "jak to delate" byla jen pro ilustraci, ze nektere veci bez dalsiho proslusenstvi (BT HF, kabel HF) nejdou ani pri pouziti MDA, ani pri kombinaci dvou zarizeni :D
Miloš Strouhal (3997)|23.1.2005 11:59
[QUOTE="peter.nr"]
...Možno som nešikovný, ale myslím, že napr. s mobilom sa to stane každému. Ale na rozdiel od PDA sa dá na mobile vymeniť kryt za pár stoviek...[/QUOTE]
Myslím, že je to dost o šikovnosti. Nemyslím si že bych byl pracovně vytížen o moc méně než vy, a že bych za den vyřídil méně telefonátů než vy. Hodně cestuji. Střídám za den občas i několik služebních aut. Hodně jezdím dle map v MDA. Stále odepisuji záplavám lidí na ICQ. Pročítám tuny příspěvků na ce4you. Někdy odepisuji doslova za volantem, jindy za chůze.. Často ssebou tahám zavazadla navíc, notebook, projektor, atd. Přesto moje MDA II vypadá po mnoha měsících, které uběhli od poslední výměny krytů stále jako nové. Ta nehorázná cena za kterou jsem to nechal překrytovat ze mne doslova učinila šikovného člověka.. Od té doby jsem ho ani jednou nenechal spadnout na zem. A navíc jsem chytře investoval pár stovek do kvalitnějšího pouzdra, takže kdyby k tomu pádu přeci jen došlo.. Nic se mu za 630kč včetně dph nestane.


[QUOTE="peter.nr"]...Notebook a PDA si zase strážim ako oko v hlave ...[/QUOTE]
A proč? Proč jste se takto nedokázal chovat i k MDA?..
[QUOTE="peter.nr"]Môj záver:
Kto nepotrebuje často pri práci telefonovať a neprijíma často hovory, pre toho je MDA ideálne. Môže ho mať pekne schované v taške a keď potrebuje telefonovať, vyberie ho s ochranného obalu.
Kto naopak potrebuje byť na príjme v každej situácii, pre neho MDA nie je.
:no: [/QUOTE]
Namyslím si. To je nesmysl. MDA byla stvořena pro práci víc než jakýkoliv jiný telefon. Protelefonuji měsíčně hodně hodin, jsem téměř non-stop on-line, neustále na cestách komunikuji s lidmi, ať již mejly, ICQ, telefonicky či sms. A VELICE MNE TĚŠÍ ŽE TOTO VŠECHNO MOHU DĚLAT PROSTŘEDNICTVÍM JEDNOHO JEDINÉHO ZAŘÍZENÍ! Představa, že sebou tahám dvě zařízení, neustále kontroluji dvě kapsy, hlídám dvě baterky-tahám dvě nabíječky, kontroluji BlueTooth spojení mezi PDA a telefonem, abych byl non-stop online, aby mi po dlouhém telefonátu nespadlo připojení na internet u ICQ na PDA, tak jak jsem již skoro léta navyknutý u MDA, atd, atd, tato představa je pro mne krajně nepříjemná. MDA držím v ruce, manipuluji s ním či cokoliv jiného skoro bez přestávky v průběhu celého dne. Je to skvělé zařízení. Hodně mi pomáhá, šetří mi čas i práci. Proto si zaslouží, i přesto že je non-stop vytížené, abych se k němu choval slušně..:yes: Jako třeba k tomu notebooku.
karlic (707)|23.1.2005 12:26
Budu se snažit max. zjednodušit.

Pro telefonování je jednoznačně lepší mít mobil.

Já mám teď ED3 a měl jsem naprosto všechny verze ED, různé iPaqy, Palmy a další hračičky.
Proč s sebou tahám cihlu je proto, protože je to pro mě naprosto univerzální zařízení a nepohodlnost při telefonování, velká váha a velikost vyvažuje ta univerzálnost.
příklady mého použití:
- ráno mě probudí jemný hlásek :)
- automaticky se zapne mobilní část a objeví se emaily a SMS
- kouknu na něj, vidím co mám za schůzky, kdo má svátek a narozeniny, kolik je venku stupňů, jaké bude počasí
- vyřídím nejnutnější korespondenci, pomocí HW klávesničky ED3 to bez diakritiky jde celkem v pohodě
- v PocketKim si vyhledám místo, kam mám jet a ve vozidle se nechám navigovat na dané místo
- během jízdy mám BT sluchátko, kterým bezpečně telefonuju :))
- ve firmě máme Exchange2003, takže se mi automaticky synchronizují celý den schůzky, kontakty a maily. Ten komu umožním přístup do mého Mailboxu, může mi aktuálně měnit schůzky, kontakty a vše to okamžitě po synchronizaci vidím
- pokud mi někdo zavolá mimo vozidlo a potřebuji si dělat poznámky, tak si hovor pustím na hlasitý odposlech a zapisuju. Můžu samozřejmě hledat v kontaktech, kalendáři, mapě atd....
- jsem dostupný MSN Messengerem a ICQ
- důležité dokumenty mám synchronizované s PC, takže je mám stále u sebe
- pokud se potřebuju dostat k něčemu do firmy, použiju VPN připojení a Terminal.
- pokud se nudím, zahraju si třeba šachy :)
- pokud potřebuju něco rychle vyřešit někým jiným, tak problém nadiktuju jako hlasový záznam a pošlu mailem, lze taky pořídít a odeslat fotografii nebo videozáznam.
- v hospodě přes ICQ svolám další žíznivce na pařbu :D
- večer se v daný čas automaticky vypne komunikační část

Příkladů použití je spousta a každý si přizpůsobí svou cihlu svým povinnostem a zájmům. Já už bych neměnil a nechtěl bych ani nic menšího. Při navigaci je každý kousek displeje dobrý.

peter.nr (501)|23.1.2005 13:19
[QUOTE="hybo"]no, ono zalezi na kazdem, jen mne to proste zajimalo, ja treba takyd od MDA I presel zase k H1940+T39, MDAII jsem uplne vynechal, ale MDAc je neco jineho, je male, predni a zadni cast je z kovu, padlo mi jiz a nic se nestalo (ale nepada mi kazdy den, to zase ne:-), da se na nem psat jednou rukou. Ale jak se zde psalo, kazdy ma jine naroky, jiny styl prace, jine potreby. Moje otazka "jak to delate" byla jen pro ilustraci, ze nektere veci bez dalsiho proslusenstvi (BT HF, kabel HF) nejdou ani pri pouziti MDA, ani pri kombinaci dvou zarizeni :D [/QUOTE]

To je pravda. MDA Compact je úplne niečo iné. Je to maličké, s odolnejším krytom a nemá to LED-ky v rohoch tak, ako MDA II. Až na tú RAM má všetko, čo má MDA II, navyše megapixelový foťák a novší OS. Myslím, že toto je cesta, kadiaľ pôjde vývoj smartphone na báze Windows Mobile.:yes:
Miloš Strouhal (3997)|23.1.2005 13:34
MDA II má již také Windows Mobile 2003 Second Edition. Sice neoficiální, ale má. A funguje nám vcelku dobře.
peter.nr (501)|23.1.2005 13:56
[QUOTE="xp"]Přesto moje MDA II vypadá po mnoha měsících, které uběhli od poslední výměny krytů stále jako nové. Ta nehorázná cena za kterou jsem to nechal překrytovat ze mne doslova učinila šikovného člověka.. Od té doby jsem ho ani jednou nenechal spadnout na zem.[/QUOTE]
Netvrdím, že mi MDA padalo každú chvíľu, padlo mi za ten polrok asi 5x. No a z toho asi 3x si to odniesol jeho kryt. Vidím, že vy ste sa tomu tiež nevyhli. Jednoducho sa tomu nedá vyhnúť. Každému to raz spadne.

[QUOTE="xp"]A navíc jsem chytře investoval pár stovek do kvalitnějšího pouzdra, takže kdyby k tomu pádu přeci jen došlo.. Nic se mu za 630kč včetně dph nestane.[/QUOTE]
Ja som mal len to originálne. Jeho výhodou je, že je všetko dobre prístupné - konektory aj LED-ky. Ale to je aj jeho obrovská nevýhoda. Keď mi MDA spadlo na zakrytú časť, nič sa nestalo. Ale poškodený som mal práve pravý dolný roh (ten zakrytý nie je, lebo tam je konektor na handsfree), potom pravý horný roh (našťastie iba škrabnutie) a nakoniec ľavý horný roh (tam je BT LED-ka - tiež nie je zakrytý). Práve tá LED-ka si to najviac odniesla. Zvažoval som, že dám vymeniť kryt a kúpim iné púzdro, ale keď som si zistil, koľko by to stálo, rozhodol som sa ho predať.

[QUOTE="xp"][QUOTE="peter.nr"]...Notebook a PDA si zase strážim ako oko v hlave ...[/QUOTE]
A proč? Proč jste se takto nedokázal chovat i k MDA?..
[/QUOTE]
Pretože MDA som využíval hlavne ako mobil, potom až ako PDA. A k mobilom sa človek chová inak. Už to napísalo viac ľudí v diskusiách, že MDA je hlavne PDA a až potom mobil. Ja som si až neskôr uvedomil, že som od neho očakával presný opak. MDA Compact je ale iné kafe.;)
peter.nr (501)|23.1.2005 14:14
[QUOTE="xp"]MDA II má již také Windows Mobile 2003 Second Edition. Sice neoficiální, ale má. A funguje nám vcelku dobře.[/QUOTE]
Viem o tom. Ale T-Mobile ho tam nie je schopný dať. A ak by som to spravil ja, padá mi záruka - a to je dosť veľká daň. :(
Miloš Strouhal (3997)|23.1.2005 14:23
Již několikrát jsem sem dával ke ztažení jednoduchou utilitku a návod na kompletní zálohu oficiální ROM, ExtROM, a Rádia pro případné pozdější uplatňování záruky. Neni nic snažšího, než to tam před reklamací zpět nahrát.;) Navíc je tato utilitka a návod standartní součástí snad všech verzí Secon Edition updatů.:yes:
peter.nr (501)|23.1.2005 14:29
Tak o tomto som nevedel. Ani ma to nenapadlo. Keď som mal MDA, pár-krát som sa pohrával s myšlienkou flashnúť to, ale keď som si na stránkach, kde boli ROM-ky, prečítal, že tým prídem o záruku, vždy som to nechal tak.
Vidím, že dnes už je MDA-komunita oveľa ďalej ako bola pred polrokom. :yes:
Whippy (206)|25.1.2005 10:25
Dekuji vsem za nazory.

Mam jeste jeden dotaz a to na stabilitu systemu. Uz to tu nekdo nekde :-) zminoval, ale stejne bych byl vdecny za vase zkusenosti.
Se symbianem mam zkusenosti a vim, ze je relativne stabilni, ale i on ma svoje mouchy v podobe spousty chyb, ktere me nekolikrat donutily i prehravat firmware. Nastesti tam je funkcni zaloha.
Jak je to u windows mobile?
dekuji
Kato_ce4you (970)|25.1.2005 18:15
[QUOTE="Whippy"]Dekuji vsem za nazory.

Mam jeste jeden dotaz a to na stabilitu systemu. Uz to tu nekdo nekde :-) zminoval, ale stejne bych byl vdecny za vase zkusenosti.
Se symbianem mam zkusenosti a vim, ze je relativne stabilni, ale i on ma svoje mouchy v podobe spousty chyb, ktere me nekolikrat donutily i prehravat firmware. Nastesti tam je funkcni zaloha.
Jak je to u windows mobile?
dekuji[/QUOTE]

Tak co jsem tady tak cetl, tak je fakt, ze MDAcka padaji casteji, nez normalni Pockety. Ja asi zrovna patrim mezi cerne ovce a hard-resetu jsem za dobu sveho kratkeho pouzivani mel mozna vic, nez nekteri uzivatele za dobu daleko delsi... Mam pocit, ze je potreba vychytat, ktere programy se s cim nemaji rady ap. Treba napriklad u NyditotcDisplay (ci jak se jmenuje ten program na otaceni doi landscape rezimu) jsem provadel HR snad 3x behem mesice - od te doby, co ho nepouzivam, tak bez problemu... Ap.