Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

QUO VADIS Pocket, PALM, aneb naprosto neodborný pohled na trh PDA

blue face (120)|18.1.2005 23:53
Kdysi jsem na servru pointxu "nahlas" uvažoval o budoucnosti PSIONU 5MX, jehož hrdým majitelem jsem byl. Vedla mne tehdy k tomu "neblahá" zkušenost s mým kamarádem, který mi půjčil iPAQa a já jen zíral na barevný displej, čidlo automaticky upravující podsvícení podle okolního světla apod. Můj povzdech měl nadpis QUO VADIS a doufal jsem, že PSION rychle něco udělá s hardware (k jinak naprosto úžasnému EPOCU32), jinak, že jej MS převálcuje (o PALMU jsem tvrdil, že už bitvu o trh prohrál, akorát, že o tom ještě neví). Netušil jsem, že PSION to za několik málo týdnů vzdá sám.
Troufnu si tvrdit, že můj odhad, že MS převálcuje PALMa byl správný, alespoň v Evropě. A nebýt SONY, která PALM udržela při životě v období mezi OS 3.5 a 5, už by v Evropě nebyl.
Je to i škoda, protože MS má dost nedobrou tendenci lenivět tam, kde už není konkurence.
Přemýšlel jsem, proč je MS tak úspěšný, když ty jeho produkty ze začátku stojí "za houby" a konkurence je zpravidla lepší (WIN95 x OS/2 x Apple, PSION a EPOC32 x WIN CE1, 2). Pak mne napadlo. Možná právě proto, že se MS "nemíchá" do hardware. Časem se pod wins vynoří množství rozmanitých přístrojů, které na ostatních platformách nejsou. A když zkrachuje jeden výrobce, ostatní jedou dál. Navíc zrychlující procesory a zvětšující se paměť dávají "zapomenout" na hardwarové nároky wins.
Kde by se u PALMU vzalo tolik smartphones a PDA, aby si navzájem tak příšerně konkurovali ... A to je ta chyba. Když chci PDA s GSM, u PALMU je jen TREO, pod wins celá řada MDA, iPAQ a další. Smartphony PALM pro změnu nevede vůbec. Smartphony má Nokia a SonyErik (ale bez PDA), ale zase málo modelů, i když Nokia se snaží. Ale zdá se mi, že si Symbian příliš přivlastnila a na to časem zahyne.
Nemá rád MS. Řekl jsem si, že nedám Billovi ani korunu. Pak jsem uviděl MDA I. a bylo a dostal ji ode mně.
Jo, ta má prognoza. Pocket ještě více ubere procenta trhu Palmu. Z toho se stane okrajová záležitost jako je dnes Apple. PALM už to prokoučoval. Už před dvěma, třemi lety měl mít IMHO na trhu OS 6, aby měl šanci. Nemá. Pro podnikové aplikace zřejmě vhodný není, na hraní a multimedia nestačí na Pocket.
Smartphony? Tam bude tvrdá bitva s Nokií. Ale Pocket bude těžit z firemích klientů. A nastane-li éra takových zařízení jako MPX200 za nějakých 5,5 tis. Kč, zůstanou Nokii akorát stylovky (SAMSUNG si to asi ale pohlídá) a levné jedmoúčelové stroje (a dopadne jako Siemens, který na jejich výrobu právě "hyne").

A to bude obrovská škoda, protože MS pak ustrne u nějakých Mobile2007.
Uni (140)|19.1.2005 19:50
Jen pro doplneni, konsorcium kolem Symbianu navysilo zakladni kapital, takze tim Nokii ubraly procentualni vlastneni, cimz prave zabranili tomu prilisnemu privlastneni. Ale je fakt, ze min. v Evrope je o hodne aktivnejsi nez ostatni vyrobci.

Co se tyce Palmu, je situace bohuzel jak pises, au na detail, ze tak do 10k MS vypada jak chudy pribuzny vedle palma, nad 10k presne opacne.