Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kde najit GPS pro iPAQ h1900? Zadny BT, zadny serial...

Petr Foltýn (21)|18.1.2005 20:15
Pomožte prosím.Mám iPaq 1930.Rád bych rozběhal navigaci.Je k sehnání něco jiného než modul do SD slotu.Opravdu se pro tuto řadu nevyrábí "drátová"verze?
marosh_ce4you (102)|18.1.2005 21:01
neni bt univerzální řešení??? podle mě bude jedno jakej signál z bt do poketa de a je to věcí navigačního software co je v ppc..... tudíž bych se drátovou verzí moc nezabejval.. proč drát??
Petr Foltýn (21)|18.1.2005 21:04
Protože iPaq 1930 BT nemá.Bohužel.
marosh_ce4you (102)|18.1.2005 22:22
aha ttak to jje celkem probllém.... a nebylo by leepší to vyyřešit přídavným bt???
Petr Foltýn (21)|19.1.2005 09:11
Je to jedna z možností,ale tím pádem obsadím SD slot.A jelikož můj stroj má jen jeden,přijdu o paměť.Je to stejná bolest jako kdybych tam nacpal GPS modul.Jelikož mám iPaq krátce(ležel pod stromečkem),tak se ještě rozkoukávám.Jeden "drát" jsem našel,je drahej,prodává se jen v cizině,ale je.Prodává se jen balíčku s navigačním programem.Otázka:Než se začnu snažit ho koupit,jsou GPSka universální ?Komunikují s jakýmkoliv programem(PocketKim)?Odkaz na stránkuvýrobce.
marosh_ce4you (102)|22.1.2005 19:06
tak vzhledem k tomu že zmíněnej pocketkim je fakt asi jeden z nejpoužívanějších tak by problémy mít něměl.... mysli že pokud nepoužiješ nějakej fakt noname soft tak bych se kompatability asi nebál....
karlic (707)|23.1.2005 11:19
[QUOTE="Petr Foltýn"]Pomožte prosím.Mám iPaq 1930.Rád bych rozběhal navigaci.Je k sehnání něco jiného než modul do SD slotu.Opravdu se pro tuto řadu nevyrábí "drátová"verze?[/QUOTE]
Drátových verzí je spousta, já mám např. kromě Bluetooth verze Clip-ON i drátovou verzi Holux 210. Můžeš taky použít jakoukoliv normální ruční GPS, kterou propojíš kabelem s iPaqem.

V autě je 100% lepší ta drátová verze, protože jen pocketPC šoupnu do držáku a připojím do něj jeden konektor. Tím mám zajištěnou nejen navigaci, ale zároveň i nabíjení. Displej nezhasíná, MDA se nevypíná, protože je nabíjeno. GPS je taky stále pod napětím, takže s tímto řešením můžeš cestovat bez časového omezení.

Bluetooth je zase dobré k použití mimo auto. Před použitím totiž musíš zapnout GPS, zapnout PPC, spustit BT manager, provést Connect s GPS. Není to zrovna easy. GPS se ti vybije cca. po 8-mi hodinách, PPC tak po 1-2 hodinách dle typu zařízení. Takže to není pro dlouhodobé tůry, ale jen k občasnému zjištění aktuální pozice.

Ten kdo se chystá do hor na neznámá místa a potřebuje mít "pro jistotu" zalogovanou zpáteční cestu, ten ať raději používá klasickou GPS. Já mám např. Garmin eTrex Vista. Ta mi dokáže nonstop zajišťovat a logovat cestu cca. 10 hodin. Pak přehodím baterky a dalších 10 hodin. Čili jsem v podstatě v bezpečnějším navigačním zajištěním. Taky je na skalách nebo v horách kde není GPS signál důležitý magnetický kompas. Jen s kompasem se zorientuješ na místě, kde nemáš možnost popojít z místa.

Rozepsal jsem se trošku nad rámec tématu, ale snad tyto praktické postřehy pomůžou někomu v rozhodování, co si pořídit ;)
Petr Foltýn (21)|23.1.2005 15:43
Díky za odpověď.Jelikož budu letos trávit celé dny za volantem,tak je ta drátová verze optimální.Teď mě jen vrtá hlavou,jestli drátovej Holux pro iPaq 3x,5x bude komunikova ti s iPaq 19xx.Nikde se to nemohu dočíst.Je tam jiný konektor nebo je to software problém?
karlic (707)|23.1.2005 18:57
GPS komunikují přes:
seriový port
USB port
Bluetooth

Pokud má tvůj iPaq kolíbku pro seriový port, tak si kup GPS s seriovým přenosem. Určitě ti prodejce poradí, jaký konektor a GPS potřebuješ.
Petr Foltýn (21)|23.1.2005 21:19
Díky za radu.Zítra zapátrám,poptám.Snad to vyjde.Ještě jednou dík.
Pavel Koza (4761)|23.1.2005 21:30
...rad bych se mylil, ale pokud je mi znamo, tak cela rada h1900 NEMA na tom konektoru vyveden seriovy port, takze zadna dratova GPSka nepripada v uvahu. I proto je ten port o 180 stupnu otoceny...

Ze mam asi je psano napr. tady. I kdyz ruku do ohne za to nedam:)
Petr Foltýn (21)|23.1.2005 22:53
Takže mám asi opravdu smůlu.Ještě mám jedno stéblo....ale už jsem ho tu jednou popsal....navigace(držák) Kirrio.
Cena je hrozná,dostupnost u nás asi nulová,ale nechce se mi kupovat jiný model,když ten co mám mi plně vyhovuje.Ale když to nepůjde jinak,půjdu do SD modulu.Co se dá dělat.Jen nevím,jak na tom budu s pamětí.Jedná se mi vyloženě o Prahu.Poraďte,prosím.
Pavel Koza (4761)|23.1.2005 23:08
Hodne stesti:) Zkousel jsem hledat, jak to, ze jim to funguje, ale na nic jsem neprisel...
karlic (707)|24.1.2005 08:38
Takže poslední možnost by měla být USB GPS. To znamená GPS, která má podporu WMobile, čili driver pro něj. Podobný problém budou řešit všichni s MDA Compact :O
Pavel Koza (4761)|24.1.2005 10:20
[QUOTE="karlic"]Takže poslední možnost by měla být USB GPS. To znamená GPS, která má podporu WMobile, čili driver pro něj. Podobný problém budou řešit všichni s MDA Compact :O [/QUOTE]

MDA Compact ma Bluetooth, takze tam by to melo byt jednodussi, ne? Nicmene to s tim USB a ovladacem je asi pravda:)
Petr Foltýn (21)|24.1.2005 15:44
Tak jsem jich pár našel.Teď už mě jenom nakopněte,jak to spojím s iPaq.I když jsem forum dost pečlivě pročítal,tak jsem nic nenašel.To je nějaký řadič nebo redukce?Předem se omlouvám,jestli se ptám na triviální věc,ale jsem opravdu začátečník.
Pavel Koza (4761)|24.1.2005 15:44
[QUOTE="Petr Foltýn"]Tak jsem jich pár našel.Teď už mě jenom nakopněte,jak to spojím s iPaq.I když jsem forum dost pečlivě pročítal,tak jsem nic nenašel.To je nějaký řadič nebo redukce?Předem se omlouvám,jestli se ptám na triviální věc,ale jsem opravdu začátečník.[/QUOTE]

...ted mluvite o cem?
Petr Foltýn (21)|24.1.2005 16:07
[QUOTE="karlic"]Takže poslední možnost by měla být USB GPS. To znamená GPS, která má podporu WMobile, čili driver pro něj. Podobný problém budou řešit všichni s MDA Compact :O [/QUOTE]
Mluvím o USB GPS.Ale z vaší reakce je mi jasné,že jsem zcela mimo mísu.Asi jsem vůbec nepochopil o čem je řeč.???WMobile??? driver????:? :?
Pavel Koza (4761)|24.1.2005 16:29
Aha:) No strucne receno nema smysl hledat USB GPSky, protoze jednoduse to nespojite a i kdybyste to nejak zbastlil, tak na 99,9% nebudete mit ovladac pro Pocket PC. To reseni od Kirrio podle vseho nabizi kompletni sadu, kde je nejaka USB GPSka spravne zapojena do datoveho konektoru iPAQa a navic obsahuje ovladac pro Pocket PC.
Petr Foltýn (21)|24.1.2005 19:07
V pořádku.Díky za odpověď.Až to dám dohromady(jakkoliv) podám zprávu.Třeba to pomůže někomu s podobným problémem.Ještě jednou díky.:yes:
Benedikt_ce4you (101)|25.1.2005 00:10
Jednoznačně se připojuji k této problematice - už se snažím hledat nějaké info o tomto problému snad i věštěním z hvězd. Přeci to nemůže být tak doposud nezkoušená problematika. Vždyť ta GPSka z hlediska provozu jen měří a prostě cpe data do káblu, ne? Když je poměrně jednoduché řešení u seriového přenosu RS232, kde stačí dát do cesty mezi GPS a PDA (s podporou RS232) jen ten slavný nullmodem (za cca 250,-kč), který nedělá nic jiného než kříží signály RX a TX, aby vysílané z GPS lezly na příjem PDA a tím je vše OK., tak proč je to takový problém (nedořešený) pro USB, vždyť je to taky jen seriový přenos, ne?
To P.Foltýn: Please, rozhodně jakýkoliv nový objev sem dávejme, tohle se musí rozlousknout.
To P.Koza: (Napřed se připojím k zástupu těch co oceňují tento portál, co jsem začal s PDAčkem, čerpám info víceméně hlavně zde - díííkýýý) K věci - obecně, ten případný driver pro GPS příjem přes USB do PDA by se vztahoval ke konkrétnímu OS nebo typu PDA? (K GPS asi ne, všechny vlastně pouští ten stejný signál na protokolu NMEA 0183, ne?)
To ALL: Dá se odhadnout rozdíl tohoto problému (připojení GPS k PDA přes USB) přes port USB klient a USB host? Existuje vůbec pojem Null-modem ve spojení s USB?
Pavel Koza (4761)|25.1.2005 08:32
[QUOTE="Benedikt"]To P.Koza: (Napřed se připojím k zástupu těch co oceňují tento portál, co jsem začal s PDAčkem, čerpám info víceméně hlavně zde - díííkýýý) K věci - obecně, ten případný driver pro GPS příjem přes USB do PDA by se vztahoval ke konkrétnímu OS nebo typu PDA? (K GPS asi ne, všechny vlastně pouští ten stejný signál na protokolu NMEA 0183, ne?)
[/QUOTE]

Diky:) K veci - dle meho soudu pujde o ovladac pro verzi OS. Nicmene hlavni problem je v tom, ze vetsina Pocket PC seriovy port ma a tak to vyrobci proste neresi. Ta GPSka od Kirrio je skutecne i pres dlouhe hledani asi jedina, ktera si rozumi i s radou h1900...

Jinak doporucuji stranku http://www.usb.org/:)
Petr Foltýn (21)|25.1.2005 13:24
Zdravim.
Díky Benediktovi za podporu.Včera jsem projížděl net ,až jsem měl oči jak králík a musím připustit,že p.Koza má pravdu.Kirrio je asi jediné "hotové" řešení pro řadu 1900.Ta cena mě ale odrazuje.Tak jsem našel v nabídce e-shopu ještě jednu verzi.
Je to vlastně ten stejný výrobek,ale bez map(nepotřebuji Skandinávii apod.).Cena 145 uero je už téměř srovnatelná s modulem do SD slotu.Máte někdo zkušenost s nákupem v zahraničí?Nebo funguje u nás nějaká společnost,která nákup uskuteční a prodá dál?
a ještě jeden dotaz:Bylo by toto možné řešení-1930---usb sync kabel----USB Link Bridge-----USB GPS?
Pavel Koza (4761)|25.1.2005 13:45
[QUOTE="Petr Foltýn"]Bylo by toto možné řešení-1930---usb sync kabel----USB Link Bridge-----USB GPS?[/QUOTE]

Z HW hlediska mozna ano, ale porad Vam bude chybet nejaky ovladac...
Benedikt_ce4you (101)|25.1.2005 14:43
Jednoznačně souhlasím s P.Kozou. Čím dál více mám pocit, že stěžejní problém není hardware, ale software. Ten slavný ovladač. Jako pro XP je ke Kouwellu GPS (USB) driver zvaný "Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM5)", z jehož jména je jasné, že "pouze" surová data z RX pinu serial portu USB transformuje na emulovaný serial port COM5 v protokolu NMEA, každý mapový software pak z tohoto portu COM5 bere to stejné, co by jinak bral z fyzického portu COM. To, že je pouze emulovaný je mu jedno, páč to neví. Tento driver pro XP má 20kB, tak přece pro PDAčko musí být taky možnost jej dát dohromady. Ovšem, já to nebudu. Chtělo by to nějakého programátorského šílence, nejlépe nadšeného i do GPS, ten by věděl co a kde hledat.
Díval jsem se na ten "USB Link Bridge" a myslím, (můj subjektivní dojem), že to je zbyteč. Ten bazmek je potřeba, pokud má mezi těmi dvěma USB zařízaními nějak adresovat ty paměti, ne? Prostě aby byl schopen z nějakých adres paměti u jednoho data žádat a do druhého je adresovat při ukládání. To k tomu co chceme snad není třeba,ne? My chceme, aby jeden krám, co sám o sobě cpe do drátu signál, to dělal, a jinej krám (PDA) se bylo ochotno na ten drát dívat a to co z něj padá si samo střádat do kyblíčku a nějak dál používat. Ten mezikus, co umí myslet ("USB Link Bridge" ) je tam podle mě pak navíc, či dokonce na překážku. (Kéž by se tohoto moje příspěvku vycucaného z palce chytl někdo, kdo tomu trochu rozumí a pomohl nám.)

Jinak mám Toshibu e330 a koupil jsem GPS Kouwell 9281-USB a chci to spojit kvůli OziExploreru. To jen na okraj, i když máš IpaQ, hledáme to stejné.
V nejbližší době zkusím natvrdo překřížit signály z GPS a PDA v USB kusem drátu, co to udělá. Snad to nějak neodšlahnu.
Pavel Koza (4761)|25.1.2005 14:49
...prihoriva:?:
Benedikt_ce4you (101)|25.1.2005 15:32
To P.Koza: Chlape, jak ty to děláš? :yes: Vy jste snad paterčata, páč jinak nevím jak to všechno tady stíháš, ty jseš všude. .....Díky,jdu to zkoumat. :sarcastic:

P.S.: Kde se dá najít, jak jsou osazeny jednotlivé piny systémových konektorů (Ipaq, Toshiba i jiné)? Je nějaká elektronika v synchronizačním kabelu nebo jsou to jen drátky? Jsou u kabelu k Acer N30, toho co má jeden konec systemkonektor a proti tomu dva konce USB (samec a samice - client a host) propojeny tyto dva konce s USB konektory na stejné 4 nebo rozdílné 4 a 4 piny v systemkonektoru?

Poté co mám oči již jak dva králíci najednou, viz. i jiní tady, tak jsem pro změnu našel toto, a nevím zatím co si o tom myslet:
Toto1
Toto2
Toto3
Toto4
Toto5
a
Toto6
:?
Petr Foltýn (21)|25.1.2005 18:09
Jseš na to asi dobře,Benedikte.Napadlo mě to samé,ale jak jsem se tu dozvěděl,zrovna můj model nemá seriový port na systemový vůbec vyveden.:mad: Takže mě vrtá to prokleté Kirrio hlavou.Co kam v tom konektoru vede,když ne seriovým.Nějaký plánek by se hodil.
Petr Foltýn (21)|25.1.2005 18:30
Něco pro tebe,Benedikte.:)
A podobná věc, i když velice šílená existuje i pro .:?: :?:
Pavel Koza (4761)|25.1.2005 18:36
Ty odkazy vypadaji nadejne, ale zase je tam maly zadrhel - nikde se nepise, ze by mel ovladac fungovat i na Windows Mobile 2003:mad: Takze asi smula... A to uz jsem se chystal odklepnout objednavku na USB2SER:)
Petr Foltýn (21)|25.1.2005 21:28
To Benedikt.Už mám oči,jak tenisáky.Snad to trochu pomůže.
Benedikt_ce4you (101)|25.1.2005 22:03
Ty jo, záda už mě nenarovná ani ortoped heverem na lokomotivy, proč nejdem radši na pivo. Kruci, ale zažral jsem se do toho, že to musí jít, kdybych to PDAčko měl rozdělat a celý přepájet.:mad: :mad: :mad:
Petr Foltýn (21)|25.1.2005 22:32
Pivo?Není problem(během léta se tutově pod Špilasem ukážu),tak zajdem.Nevím,jestli je to k něčemu,ale mrkni na to
Benedikt_ce4you (101)|25.1.2005 23:02
Pořád nevím, zda fakt, že hledáme to stejné ale na dva různé přístroje - jeden USB client a druhý USB host - hraje nějakou zásadní roli. Nicméně díky, mám pocit že více hledáš moji Toshibu jak svůj IpaQ. Doufám, že konečným výsledkem bude moci být znalost GPS souřadnic toho výčepu, a oba se tam nezávisle necháme svými PDAčky donavigovat.:) (Už ti nemusím závidět, tenisáky se mi taky dostavily)
Petr Foltýn (21)|25.1.2005 23:52
Pivo?No jistě.Během léta se nejednou pod Špilasem objevím.Po zjištění,že serport nemám,tak alespoň pomůžu.I když,kdo mě tohle přeloží------?
A mimochodem....zabrus na ostatní novinky.My se tady asi bavíme o h....!Podle p.Jsvestky.:mad:
Benedikt_ce4you (101)|26.1.2005 00:43
(Pozn.: To ne, tam oni řeší něco úplně jiného. Z pohledu map mám já jasno - mě jde o Oziexplorer do kterého si udělám mapy jaké budu chtít podle toho kam pojedu. Vyhovují mě turist 50ky a ve spojení s GPS by to byla na kolo a mašinu paráda. Zatím to používám s noťasem v autě a pohoda, jen na kolo je noťas out.)
Díval jsem se na ten konektor k Ipaq, podle té tabulky - no, mít to PDAčko 19xx, tak bych na pokus vzal GPSku co mám doma, Garmin II+ a zkusil jen 3 drátky spojit mezi vývody z té GPSky (zem, data ven, data tam - v tom PDA piny 7,8,10). Nic víc, a mělo by to jet. Jak s GPSkou s USB koncem nevím, vůbec tam není transmit a receive dat na USB. Divný. Ty jo, chtělo by to zkusit, a pokud by to jelo, tak bych být tebou koupil z druhé ruky nějakou základní turist ruční GPS od Garmin (i za 1500,-) a na celý USB se vybodl. Problém s pokusy je hlavně v titěrnosti těch konektorů.
Benedikt_ce4you (101)|26.1.2005 16:32
Nový poznatek - rozkuchal jsem USB sync cábl a žádná elektronika v něm nění, jenom malý plošňák na který je vyveden systémový konektor, aby se aspoň trochu daly připájet drátky, jinak je to děsně titěrný. Prostě vůbec nic jinýho než kus káblu se 4 drátkama + stínění kolem, spojující konektory na koncích tam není. (Pro náhodné čtenáře: jednalo se o kábl k Toshiba e335)
Petr Foltýn (21)|26.1.2005 17:12
Udělal jsem něco podobného.:)) Rozšrouboval jsem nabíjecí redukci.Chtěl jsem vidět ty kontakty,ale povedlo se mi to jen napůl.Nejde mi sundat stínění.Nerad bych si to zlomil.Jak jsi to myslel s tím Garminem.Nikdy jsem to nedržel v ruce.On má nějaký výstup?
Benedikt_ce4you (101)|26.1.2005 21:02
No, klasické kapesní "turistické" GPSky s displayem, na baterky - jsou mapové a nemapové. Ty nemapové prostě měří a na display háží kolik vidí družic, souřadnice, výšku, rychlost, hodiny, směr apod. Ty mapové jsou samozřejmě dražší a mají k tomu vnitřní mapu (o jejich kvalitách lze vézt zdlouhavé diskuse), pomocí upgradu více či méně obměnitelné v závislosti na modelu a velikosti paměti. Garmin je jedna z nejrozšířenějších značek. Jsou to takové krámečky velké asi jako mobil. Víceméně všechny (co já znám, tak všechny) komunikují s PC přes seriový port - COM. Ten má sice 9 čudlíků, ale ke komunikaci jsou potřeba vlastně jen tři. GPSky mají konektory o 4 čudlících - 2 z nich jsou externí napájení (sem můžeš přivézt napětí třeba v autě (podle toho kolik to chce, např. +12 a zem)) a druhé 2 jsou tzv. RXd a TXd (data tam a data ven = receive and transmit data). Pokud by se z takovéto GPSky teoreticky přivedli třemi drátky ( RX, TX a zem) na ty piny podle schéma konektoru tvého Ipaq (ale křížem, tj. RX z GPS na TX v PDA, TX z GPS na RX v PDA a spojené země=ground), mělo by to snad fachčit.
Doposud jsem používal již zmíněný Garmin GPS II+ s noťasem a kábl na propojení jsem si dělal sám ze staré com myši (má hotový hezky udělaný konektor). Podle schema jsem změřil v tom káblu od myši, které 3 drátky potřebuju a na ty napájel konektor k GPS (mimochodem originál asi 270,-Kč, pasoval tam starý pětikolík zvaný DIN od gramofonů zadara) a gut, všechno šlape. Akorát je to dobrý tak do auta. Jak jsem psal, coby turista a cyklista to není ono - noťas je heblo. Ale stačí na to i ta nejjednodušší GPSka, bez map a paměti, měří stejně a tobě stačí jen ten signál, ostatní je v PC (NTB, PDA).
Kdybys nebyl tak daleko, už by jsme to mohli zkoušet. Jen vyřešit jak dostat ty tři drátky od toho zas... mikroskopického konektoru v PDA.
Petr Foltýn (21)|26.1.2005 23:03
Tak se mi povedlo tu redukci rozhodit a mám po náladě.Čekal jsem podle fotografie 22 pinů,ale ouha je jich tam jen 20.Takže jsem opět na začátku.Zaboha nemůžu najít popis konektoru pro řadu 19.:mad: Taky jsem zabrousil na garmin.Myslel jsi toto zapojení?Taky jsem projížděl inzeráty,ale zatím jsem nic kolem dvou tisíc nenašel.Asi je to docela v kurzu.Tak zatím pár odkazů k našemu snažení:1 a 2
Benedikt_ce4you (101)|27.1.2005 00:29
Jojo, ten obrázek zcela jasně a na rozdíl od mého popisu přehledně a názorně ukazuje to co jsem měl na mysli - káblík pro sériový přenos RS232 mezi GPS a PC s možností externího napájení GPS. Celá ta problematika sériových přenosů dat nemůže být nijak extra složitá. Třeba i kabely k telefonům jsou vlastně založeny na této logice, kabel k siemensu ME45 jsem podle návodu z netu doma taky zbastlil - je to sice takový chumel něčeho posletovaného, ale funguje to.
Ty popisy systémových konektorů jsou směs hororů. Pořádně nejde nic najít a to co najdeš je nakonec ještě něco jiného. Sakra. Přece musí být spousta nadšenců přes elektroniku co tomu rozumí. Na druhou stranu, jsem si za posledních 48 hodin procvičil angličtinu jako předtím za rok.

A zase jeden kutil ...bastl...
Benedikt_ce4you (101)|29.1.2005 17:29
Žiješ? Nebo ležíš s nosem zaraženým do klávesnice?
Já se posunul dál - nakonec po mnoha a mnoha hledáních si nechávám teď posílat kábl z Německa, se kterým by to mělo u mně chodit. Tady v ČR jsem nebyl stavu najít distributora - jen originál toshiba za 1300,-. Tak uvidím.
Petr Foltýn (21)|30.1.2005 20:50
Zatím žiju.Ale dal jsem si voraz.To by jsi mi mohl poradit,jak se nakupuje v cizině.Asi se nevyhnu tomu,že koupím to Kirrio.:((
Benedikt_ce4you (101)|30.1.2005 21:24
Takže, nakonec nakupuju na tady . Řešil jsem problematiku s nákupem z ciziny jakožto vášnivý motorkář (vlastně i s PDA mi jde o GPS na mašinu) s motorkářema tady . Výsledkem je, že je problém s placením na cizích obchodních portálech - musíš mít embosovanou platební kartu (např MasterCard, Visa nestačí) a pak poštovné - např po Německu 3,80€, sem k nám do ČR 30€. Našel jsem motorkáře co bydlí u hranic s Německem a jezdí tam dělat. Vyšel mi vstříc, objednal mi to tam, pak mě to pošle na dobírku. Je to o důvěře a ochotě, tak snad to dorazí a nebude tam shnilý jabko.
Doteď jsem nezjistil cenu poštovnýho z USA, ale i tam se dá nějaké čechy dočasně tam žijící najít, co by to mohli poslat. V tomto je internet skvělý.
netron (129)|31.1.2005 09:46
Podla mojho nazoru ma ma h19xx vyvedeny seriovy port na systemovy konektor, aspon vo volitelnom prislusenstve pre 1940 sa nachadza seriovy sych. kabel. vid lik Compaq Universal AutoSync Cable (USB/Serial, 38/39/54/55/19/22/40).
Ja riesim podobny problem s mojou 1940.
Benedikt_ce4you (101)|31.1.2005 13:34
Podle schema k Ipaqu 19xx a asi i jiným řadám, je součástí osazení systémového konektoru i sériový RS232. Pokud se tedy uchýlíte k řešení s GPS po káblu přes sériový port, páč s USB to vypadá u PDA bez podpory USB-Host beznadějně,( i když jsem doposud neobjevil přesně proč, protože nevím, proč by krám jako GPS měl potřebovat proti sobě USB-Host a žádný elektro odborník se zatím do naší debaty nepřipojil) tak je problém akorát v již několikrát zmiňované titěrnosti systémových konektorů. Sami si to doma těžko pod mikroskopem spájíte, ale zdá se mi, že prodávat kábl, který je složen akorát z několika drátků a dvou konektorů (tj.výrobní cena možná 26,50Kč) za skoro 50€ je opravdu čuňárna (viz. odkaz od Netron). Je to přesně stejné jako s tím káblem na moji Toshibu - tady za 1300,- , z Německa za 24€, v USA na buy.com za 16$. Je to k vzteku, jak se u nás rejžuje. Bohužel to vychází z toho, že pokud si to necháte poslat odkudkoliv, jste +- na té ceně co tady, akorát to poštovný 1ks je stejný jako 100ks, což je u překupníků 99x poštovný malá domů. No ale mám si objednat já 100ks a pak je tady rozprodávat? No, mohl bych, ale....ono je to asi nakonec v pořádku, zkrátka trh. :? :(( :mad: :evil: Nakonec ten kábl budu snad mít ne za 1300,- ale 800,- s tím, že kdybych všechny ty hodiny strávené hledáním úspory z 1300,- věnoval práci, tak bych si ten kábl mohl pořídit klidně za 3000,- a ještě si vyjet někde na lyže s plnou penzí. ....to jsem se krásně z té skepse uvolnil.:))
netron (129)|31.1.2005 21:11
Pokial si dobre patam tak rad 19xx ma oproti 3850 len otoceny konentor. Takze kazde gps urcene pre 3850 na seriovy port by malo ist sj na rade 19XX. Viem ze nabijcka je ta ista, ak vsetk opojde dobre behom mesiaca y som mohol odskusat aj sznch. kolisku na seriovy port.Chcelo by to len vyskusat.
:?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:
Pavel Koza (4761)|1.2.2005 15:34
Ano, ma otoceny konektor a absence serialu je prave tim duvodem, proc tomu tak je. Potvrzeno z HP (neoficialne:) - rada h1900 proste serial NEUMI.
Benedikt_ce4you (101)|3.2.2005 11:46
Jsem poněkud zmaten z různých informačních zdrojů - všechny samozřejmě "neoficiální". Když zkloubím tento odkaz XXX (autor: P.Foltýn) a předešlé 2 příspěvky (P.Koza a Netron), tak nevím co si o tom myslet. Ipaq nemám, ale v souvislosti s touto diskusí mě to zajímá - najde se nějaký bastlíř který to prubne? Klidně věřím, že spousta dezinformací je od výrobců záměrná, aby jsme utráceli jak mourovatí. S tímto klidně věřím té ruské stránce, že by stačilo ty tři piny vytáhnout rovnou do GPS. Otázka druhá je, zda není záměrně COM u řady 19xx sice osazen ale systémově nepodporován, tak jak ho dostat do driverů (můj vlastní neobjektivní názor laika - jakási záměrná selekce jednotlivých řad kvůli poměru cena x výkon).
Petr Foltýn (21)|3.2.2005 13:25
Ahoj Benedikte.Koukám,že ti to nedá spát.Pokud jsou GPS moduly(mouse)"univerzální",tak musejí mít pořád stejný počet "drátů":?: .Tak kam proboha vedou z modulu od Kirria?Ať mi nikdo netvrdí,že vyrábějí něco spec. pro řadu 19.Stačil by jeden dobrovolník,který ho vlastní a podíval se na střívka.A co tvůj kábl?Už je na cestě?