Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pomoc pri vyberu noveho PDA

Shadow74 (117)|14.1.2005 16:34
Chtel bych pozadat uzivatele, kterym treba proslo rukama vice typu PDA, ale i ostatni :) o radu pri koupi noveho PDA.
Momentalne vlastnim iPAQ 3870, ktery me slouzi uz hodne dlouho. Vymenu chci udelat predevsim proto abych ziskal rychlejsi procesor a zarizeni kompatibilni s QVGA, ale celkove bych si chtel polepsit. Velice casto pouzivam PDA ve spojeni s bluetooth GPS modulem Fortuna. Cena je samozrejme dalsim ovlivnujicim faktorem, ale ne za kazdou cenu svazujicim.
Muzete prosim poradit, pripadne napiste co bych mel jeste napsat o pozadavcich na nove PDA.
Vsem predem dekuji

PS Omlouvam se za mozna spatne umisteni tematu, ale nejak jsem nevedel kam ho dat. Zaroven tim za kazdou cenu "nerikam", aby jste doporucili HP :))
Zdenek Malinsky (9781)|16.1.2005 19:26
Dell Axim 50 V nebo HP Hx 4700 (oba s VGA). Jine reseni neexistuje.:D :D :D
gm_ce4you (176)|16.1.2005 19:36
Určitě i Loox 720 :)
Namornik. (184)|16.1.2005 19:57
Myslim, ze neprohloupis ani s dellem ani s hp4700.

loox720 neni taky spatny
beecher (9270)|16.1.2005 23:45
[QUOTE="Namornik."]loox720 neni taky spatny[/QUOTE] To už raději Asus 730W... :yes:
1. vypadá líp, 2. má lepší display, 3. je levnější...
Dominique (151)|17.1.2005 20:02
MDA?
Shadow74 (117)|17.1.2005 20:10
Diky vsem za tipy. Zatim to vypada na HP Hx 4700. Mam jenom zvlastni pocit z toho touchpadu misto krizoveho ovladace. Mel jste to nekdo v ruce? Muzete mi napsat pocity z ovladani.
Diky

PS MDA neberu v zadnem pripade :)
PavelR. (2184)|17.1.2005 20:20
[QUOTE="Shady_cz"]Mam jenom zvlastni pocit z toho touchpadu misto krizoveho ovladace. [/QUOTE]

... v případě touchpadu na iPAQu 4700 mé počáteční nadšení již trochu vyprchalo ale i tak mi tento způsob ovládání přijde zajímavý. Ovšem hry si s ním nezahraješ (já se o to ani nepokouším) ...

PavelR.
peter.nr (501)|17.1.2005 20:26
Uvedomte si, že mu stačí QVGA, nepotrebuje VGA - veď to sám píše.

Ja by som v tom prípade bral jednoznačne iPAQ 2750:
624 MHz PXA270 processor
128 MB RAM
128 MB FlashROM
QVGA
IrDA, BT, WiFi
CF, SDIO
1440 mAh Li-Ion batéria
biometrický snímač (!)
... za 14000 Sk bez DPH.

2 veci, čo mi na tom chýbajú - VGA a USB host - ale Shadymu nie.
Shadow74 (117)|18.1.2005 16:26
2 peter.nr: Diky za tip.

2 PavelR.: No cim vic o tom touchpadu ctu tim vic mam strach. Da se s tim vubec pracovat? Ty hry me zajimaji taky, zkousel jsi neco, jde to vubec?
Pavlucha (1496)|18.1.2005 16:29
[QUOTE="Shady_cz"] ...No cim vic o tom touchpadu ctu tim vic mam strach. Da se s tim vubec pracovat? Ty hry me zajimaji taky, zkousel jsi neco, jde to vubec?... [/QUOTE]

Zcela upřímně - na hry asi zapoměň, co se MUSÍ ovládat směrovými tlačítky a nedá se o přemapovat na funkční tlačítka je skoro nehratelné ... :sarcastic:

... ale zase se můžeš zdokonalit třeba v šachu, pokeru ... :D
PavelR. (2184)|18.1.2005 16:54
[QUOTE="Shady_cz"]
2 PavelR.: No cim vic o tom touchpadu ctu tim vic mam strach. Da se s tim vubec pracovat?[/QUOTE]

... nemej ... na beznou praci je ale samozrejme lepsi stylus.

[QUOTE]
Ty hry me zajimaji taky, zkousel jsi neco, jde to vubec?
[/QUOTE]

... ne nezkousel, hry na pda je pro mne totalne neprobadana oblast.

PavelR.
Shadow74 (117)|20.1.2005 14:21
Tak uz mam v ruce iPaq hx4700, prvni pocity z touchpadu jsou smisene. Ale uvidime treba se s tim naucim. Jinak jsem nadsen a vsem dekuji za pomoc.
vahač.x (67)|21.4.2005 13:21
Dobrý den

také bych potřeboval poradit. CHCI koupit PDA a nejsem v této oblasti úplně IN. Proto bych prosil někoho kdo se vyzná o

objasnění následujících věcí:

1) rozdíl mezi CF I a II ?

2) jestliže má PDA CF II, lze uvažovat o nepřítomnosti SDIO (Jinými slovy nahrazuje technologie CF II technologii SDIO) ?

3) k čemu přesně slouží USB Host a dá se bez ní obejít ?

4) jaké je rozumné minimum paměti na PDA (RAM, ROM ...)

5) lze na PDA využívat "otočení" displeje i když nejsou instalována WinMob 2003 SE (jsou tam WinMob 2003 Premium Edition) - existuje nějaká "utilitka" která to umí?

6) Co přesně potřebuji k tomu abych mohl využívat WiFi (na NB WiFi mám, ale přihlásit se nedokážu). Jaká je dostupnost "neplacených" WiFi spotů?

7) Co se děje se současnými PDA po vybití baterie - kdysi (asi před 3 lety) jsem měl iPAQ (zapůjčený) a po vybití baterie jsem o vše co v něm bylo (včetně lokalizace) přišel - tedy vrátil jsem se k "továrnímu" nastavení a musel jsem začít úplně znovu. Dá se tomu nějak zabránit? (ukládat cosi kamsi apod.)

A poslední otázka - dle předběžného průzkumu trhu se mi zamlouvá PDA ASUS A716 - byť není právě novinkou na trhu a některé výše zmiňované technologie nemá. Má smysl o něm uvažovat, nebo jít do něčeho novějšího? (ASUS A730?)

Za všechny případné názory a informace předem MNOHOKRÁT DÍKY ! ! !
Zdenek Malinsky (9781)|21.4.2005 14:22
Mohl jsi být víc konkrétní, k čemu všemu chceš PDA používat a také kolik do toho chceš investovat peněz, zda preferuješ velikost (malost), výdrž, velikost pamětí, zda chceš s tím i telefonovat atp., popř.zda už máš nějaké (a jaké) paměťové karty.

3. třeba k připojení USB klávesnice, flash disku atp.-obejít se bez něj dá (ale někteří tvrdí, že nedá, tak si vyber)
4. teď je min.standard asi 64 MB - paměti není nikdy dost, ale záleží na potřebě a taky dle použitých softů
6. PDA s WiFi nebo s paměť.kartou s WiFi - neplacených hot spotů je málo i v Praze, natož jinde koukni zde
7. Bývá tam záložní baterie, která jistou dobu data "drží", pak o ně přijdeš (myslím RAM / ROM a karty jsou v pohodě). Proto je třeba zálohovat a mít náhradní baterii či nosit nabíječku s sebou.
8. Možná počkat do podzimu na nové VGA a hlavně Win 2005 Magneto-pokud nespěcháš.
vahač.x (67)|21.4.2005 14:57
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Mohl jsi být víc konkrétní, k čemu všemu chceš PDA používat a také kolik do toho chceš investovat peněz, zda preferuješ velikost (malost), výdrž, velikost pamětí, zda chceš s tím i telefonovat atp., popř.zda už máš nějaké (a jaké) paměťové karty.[/QUOTE]

To je těžké - k čemu - no (postupně) ke všemu k čemu se využít dá - začal bych asi organizací času (kalendář a úkolovník) a editací wordexcelovských dokumentů (abych nemusel všude tahat NB).
Peníze - budou a my nebudem :-) - podle toho co jsem tak sledoval na trhu - nechci to nejlenější, ale ani nemusím mít nutně to nejdražší - moje představa je tak cca do 15 tis. Kč
Telefonovat - nechci komunikátor - zvažoval jsem dlouho - ale ne .... telefon sebou nosím všude, PDA (organizér či cokoli obdobného) u sebe všude mít nemusím
Karty sice už mám (např. do digifoťáku), ale není to pro mně limitující - koupím stejně do PDA novou kartu (-y). Navíc mám zatím jen SD paměťové a ty se dají použít snad v každém dostupném PDA.

Jo a myslím, že nechci čekat do podzimu - čekám už od podzimu minulého - a win2005 mohou taky být WIN2009 - nespoléhám na přesnost MS.
Zdenek Malinsky (9781)|21.4.2005 15:56
Já osobně bych volil buď VGA Dell Axim X50v nebo HP iPAQ Hx 4700, popř. bez VGA HP iPAQ Hx 2750.
vahač.x (67)|21.4.2005 16:20
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Já osobně bych volil buď VGA Dell Axim X50v nebo HP iPAQ Hx 4700, popř. bez VGA HP iPAQ Hx 2750.[/QUOTE]

Dell Axim X50v - slabá baterie běžný provoz pouze 2 hodiny 37 minut ... atd - viz recenze tady na stránkách a výkon taky asi není nejlepší (SpB Benchmark 1227 proti 1622 u A716?)
HP iPAQ Hx 4700 - tady lze asi vytknout především cenu :-(
HP iPAQ Hx 2750 - a zase CENA - pomalu dvojnásobek ceny A716 ... To mi přijde zbytečné - ovšem to je problém všech IPAQů - jo holt se platí značka...
(BTW chi snímač otisku prstu :D to je pro mně taky zbytečné)

No nic - počkáme - určitě ještě přijdou další názory ... Ale každopádně díky!
beecher (9270)|21.4.2005 16:45
[QUOTE="Vahač.X"]Dell Axim X50v - slabá baterie běžný provoz pouze 2 hodiny 37 minut ... atd - viz recenze tady na stránkách a výkon taky asi není nejlepší (SpB Benchmark 1227 proti 1622 u A716?)[/QUOTE] Hm... Toto jste videl? Trochu jine vysledky, ze? ;)

Problem s baterii se da vyresit, ja bezne dosahuji provozu 4.5 hodiny, pomoci XCPUScalaru a omezovani procesoru na 208-416MHz, vic pro normalni apps je zbytecne...
A pro prehravani filmu staci nastavit, aby jel na 208MHz a v BetaPlayeru nastavit at pouziva 2700G gr. cip, ktery je v X50v, a vydrz se vyhoupne na 5.5 hodiny...
Pavel Koza (4761)|21.4.2005 19:18
[QUOTE="Vahač.X"]1) rozdíl mezi CF I a II[/QUOTE]

V tloustce a mozna i napeti. Dnes ale nema smysl resit, nevzpominam si, ze by nejake zarizeni melo jen typ I.

[QUOTE="Vahač.X"]2) jestliže má PDA CF II, lze uvažovat o nepřítomnosti SDIO (Jinými slovy nahrazuje technologie CF II technologii SDIO) ?[/QUOTE]

Ne. Ty veci spolu vubec nesouvisi.

[QUOTE="Vahač.X"]5) lze na PDA využívat "otočení" displeje i když nejsou instalována WinMob 2003 SE (jsou tam WinMob 2003 Premium Edition) - existuje nějaká "utilitka" která to umí?[/QUOTE]

Vice mene ano, existuji utilitky, ale vzhledem k nutnosti restartu jsou trochu nepohodlne.

[QUOTE="Vahač.X"]A poslední otázka - dle předběžného průzkumu trhu se mi zamlouvá PDA ASUS A716 - byť není právě novinkou na trhu a některé výše zmiňované technologie nemá. Má smysl o něm uvažovat, nebo jít do něčeho novějšího? (ASUS A730?)[/QUOTE]

Napred musite vedet, na co to zarizeni chcete, teprve pak lze urcit smysluplnost. Dost lidi pouziva zarizeni 4 roky stare a nic jim nechybi.

Na ostatni otazky uz bylo odpovezeno.
Zdenek Malinsky (9781)|21.4.2005 20:36
[QUOTE="Vahač.X"][QUOTE="Zdenek Malinsky"]Já osobně bych volil buď VGA Dell Axim X50v nebo HP iPAQ Hx 4700, popř. bez VGA HP iPAQ Hx 2750.[/QUOTE]

Dell Axim X50v - slabá baterie běžný provoz pouze 2 hodiny 37 minut ... atd - viz recenze tady na stránkách a výkon taky asi není nejlepší (SpB Benchmark 1227 proti 1622 u A716?)
HP iPAQ Hx 4700 - tady lze asi vytknout především cenu :-(
HP iPAQ Hx 2750 - a zase CENA - pomalu dvojnásobek ceny A716 ... To mi přijde zbytečné - ovšem to je problém všech IPAQů - jo holt se platí značka...
(BTW chi snímač otisku prstu :D to je pro mně taky zbytečné)

No nic - počkáme - určitě ještě přijdou další názory ... Ale každopádně díky! [/QUOTE]

A co třeba FSC Pocket Loox 720? Má VGA, USB host, větší výdrž baterie než Asus, nižší cena, velká RAM. ;)
Já osobně bych už dnes nic bez VGA nebral a toto je dle Tvého přání asi nejlepší volba (když pohrdáš Dell a HP). VGA Asus má menší výdrž než Dell.
vahač.x (67)|22.4.2005 07:49
[QUOTE="beecher"] Toto jste videl? Trochu jine vysledky, ze? ;)[/QUOTE]

Ne viděl jsem toto
vahač.x (67)|22.4.2005 07:58
[QUOTE="Pavel Koza"][QUOTE="Vahač.X"]2) jestliže má PDA CF II, lze uvažovat o nepřítomnosti SDIO (Jinými slovy nahrazuje technologie CF II technologii SDIO) ?[/QUOTE]

Ne. Ty veci spolu vubec nesouvisi.[/QUOTE]

Tak to jsem se zase moc nedozvedel - domníval jsem se, že v CF II portu mohu užít jak paměťovou kartu, tak nějaké rozšiřující zařízení
V SD portu paměťovou kartu a jestliže je to SDIO (Input-Output), tak že mohu rozšiřovat i v tomto portu ...
Nemyslel jsem, že budu strkat SDIO moduly do CF portu - sice nemám velké zkušenosti s PDA (proto se tady asi ptám), ale zase nejsem blb. Tím nahrazením jsem myslel, že např. GPS rozšiřující modul se dá sehnat pro PDA jak do CF slotu tak i do SDIO slotu???????

Byl bych rád, kdyby se našel někdo, kdo poradí.
Pavel Koza (4761)|22.4.2005 08:10
Odpovidal jsem na to, na co jste se ptal:) Pritomnost CF karty nema vliv na to, zda je soucasti i SD slot (a naopak).

Vase domnenky jsou spravne vcetne te, ze se da sehnat CF i SD karta s GPSkou. Hlavni duvod, proc mit dva sloty, je ten, ze CF prislusenstvi je stale trochu (i vice) levnejsi nez SD a pak u vetsiny uzivatelu okupuje SD slot pametova karta. Sice existuji kombinovane SDIO karty (WiFi + pamet), ale jsou drahe a celkem spatne dostupne.
vahač.x (67)|22.4.2005 08:12
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]A co třeba FSC Pocket Loox 720? Má VGA, USB host, větší výdrž baterie než Asus, nižší cena, velká RAM. ;)
Já osobně bych už dnes nic bez VGA nebral a toto je dle Tvého přání asi nejlepší volba (když pohrdáš Dell a HP). VGA Asus má menší výdrž než Dell.[/QUOTE]

Nepohrdám ničím a nikým! (Loox 720 mám ve svém hledáčku na předních místech - ano o tom jsem také uvažoval...) Jen se snažím najít rozumné řešení. Ta výdrž je pro mně docela podstatná.

Je na PDA VGA nutnost???? Vždyť je zatím na trhu jen pár zařízení. A obecně platí - PDA s VGA ------ vyšší cena, nižší výdrž ...

VGA Asus (pravděpodobně mluvíme a A730) je taky s výdrží naprosto na konci pelotonu .... já jsem celou dobu mluvil o výdrži A716 - a dle všech názorů a recenzí jsem nenašel žádné jiné zařízení s takovou výdrží (snad s vyjímkou jednoho iPAQa - ale ten stál přibližně 2x tolik co A716).

Jestliže mám PDA kupovat, musí to mít nějaký smysl - abych si koupil zařízení, které budu muset neustále obnovovat, reinstalovat,... to nemám v plánu - potřebuji něco co mi práci usnandní a ne naopak!!! Každý prac. den jsem "na cestách" minimálně 12 hodin - a PDA to MUSÍ přežít se mnou!!!

A cenovou představu - do 15.000 Kč i s DPH v případě VGA - v případě QVGA se do této ceny MUSÍ ještě vejít něco navíc (min. půlgigová paměťová karta).

Domnívám se, že jsem tady již své požadavky definoval dostattečně ...
vahač.x (67)|22.4.2005 08:16
[QUOTE="Pavel Koza"]Odpovidal jsem na to, na co jste se ptal:) Pritomnost CF karty nema vliv na to, zda je soucasti i SD slot (a naopak).

Vase domnenky jsou spravne vcetne te, ze se da sehnat CF i SD karta s GPSkou. Hlavni duvod, proc mit dva sloty, je ten, ze CF prislusenstvi je stale trochu (i vice) levnejsi nez SD a pak u vetsiny uzivatelu okupuje SD slot pametova karta. Sice existuji kombinovane SDIO karty (WiFi + pamet), ale jsou drahe a celkem spatne dostupne. [/QUOTE]

Jo to je to co jsem potřeboval slyšet - ale to se vlastně nevylučuje - CF rozšíření je levnější takže když SD port nebude mít funkčnost SDIO tak se vlastně nic neděje (protože u vetsiny uzivatelu okupuje SD slot pametova karta ... a na tu SDIO nepotřebuji...)

Snad jsem to konečně pochopil správně :oops: ... díky za radu!
Erikt68i (266)|22.4.2005 09:15
Překlápění obrazovky softwarem?
[QUOTE]Vice mene ano, existuji utilitky, ale vzhledem k nutnosti restartu jsou trochu nepohodlne.[/QUOTE]
Dovolím si toto uvést na pravou míru! Používám již drahnou dobu program Nyditot virtual display v. 4,0 pro obracení obrazovky. Při nastavování je jedna z voleb, zda toto nastavení má být automaticky po soft resetu startováno. Dáte-li Yes, pak máte neustále k dispozici možnost kdykoli změnit překlopení (vpravo, vlevo, vzůru nohama - já používám u Irda klávesnice, včetně možnosti zoomu a pod. vylomenin) a to vždy i za běhu libovolných programů!! A jsou-li tyto programy korektně napsané (zatím jsem nenarazil na nějaký problém, pouze u her, které si rovnou samy nastavují režim na ležato tak není radno jim předem toto nastavovat!), pak okamžitě vemou na vědomí změnu orientace displeje a podle toho nastaví zobrazování. I u mrkvosoftích programů z původní WM2003 např.Excell - chci vidět dlouhé sloupečky? Uprostřed práce přepnu na "ležato" a ihned (cca 1sec) a je obraz naležato!! a v naprostém pořádku. Jak říkám, kdekoli a kdykoli, lze tuto volbu použít a to bez soft resetu. Protože soft reset musíte použít poprvé a naposledy pouze při ukládání navolené konfigurace obrazovky ( po nainstalování programu po chvilce Vás blbnutí (pardon - testování) omrzí, zvolíte si základní nastavení a to pak používáte až do "smrti":D :D
beecher (9270)|22.4.2005 10:19
[QUOTE="Vahač.X"][QUOTE="beecher"] Toto jste videl? Trochu jine vysledky, ze? ;)[/QUOTE]

Ne viděl jsem toto[/QUOTE] Brat vam porovnavani na zaklade syntetickych testu nebudu, jak muzete videt, staci mala zmena a vysledky jsou uplne nekde jinde, ale doporucim precist si, co Pavel pise v textu v oddilu Benchmarky a testy...
Pavel Koza (4761)|22.4.2005 11:32
[QUOTE="Erikt68i"]Používám již drahnou dobu program Nyditot virtual display v. 4,0 pro obracení obrazovky. [/QUOTE]

Omlouvam se za mystifikaci...:oops:
Zdenek Malinsky (9781)|22.4.2005 11:36
Výdrž baterie záleží na používaných aplikacích atp. Např.při surfování po netu přes WiFi mi vydrží HP iPAQ 4150 (stav baterie ze 100 na 30% kapacity) něco málo přes 2 hodiny a při surfování přes BT a GPRS mobil vydrží (ze 100 na 30%) více než 4 hodiny. A to je velký rozdíl, že? Taky GPS vycucne dost baterie. Výdrž baterie závisí i od síly podsvícení, jak rychle Ti běží procesor atd. O údaji výrobců o výdrži baterie vím svoje ( mobily).

Pokud nechceš nic doinstalovávat a přeinstalovávat, ale hlavně používat k práci, doporučuji přečíst článek Bude to stále spolehlivost versus rozšiřitelnost?. BlackBerry - viděl jsem to nedávno u jednoho člověka ve vlaku. Dal jsem se s ním krátce do řeči. Měl ho z práce a jen krátce, ale pochvaloval si displej (je dobře vidět i bez podsvícení a taky na sluníčku) a že to nemá moc aplikací navíc, které odvádějí od práce. ;)
vahač.x (67)|22.4.2005 11:48
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Výdrž baterie záleží na používaných aplikacích atp..... Výdrž baterie závisí i od síly podsvícení, jak rychle Ti běží procesor atd. O údaji výrobců o výdrži baterie vím svoje ( mobily).[/QUOTE]

Já taky - mám mobil od SE :-) - dle výrobce asi 13 dnů a reál tak 2-3 dny :-(

[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Pokud nechceš nic doinstalovávat a přeinstalovávat, ale hlavně používat k práci, ... [/QUOTE]

Jsem hračička - chci oboje - práci i "doinstalovávat a zase mazat ... " :-))
vahač.x (67)|22.4.2005 12:11
[QUOTE="beecher Brat vam porovnavani na zaklade syntetickych testu nebudu, jak muzete videt, staci mala zmena a vysledky jsou uplne nekde jinde, ale doporucim precist si, co Pavel pise v textu v oddilu Benchmarky a testy...[/QUOTE]

1) Samozřejmě jsem četl - 3D apod. - asi máte pravdu - ale je otázkou zda a jak je to v PDA využitelné?

2) Neútočím, neútočil jsem a nebudu útočit na žádnou značku ... Never say never again ... :-)

Pokud jsem se Vás nějak dotknul, omlouvám se!
beecher (9270)|22.4.2005 12:19
[QUOTE="Vahač.X"]1) Samozřejmě jsem četl - 3D apod. - asi máte pravdu - ale je otázkou zda a jak je to v PDA využitelné?[/QUOTE] Momentalne akorat na ty gamesy a filmy, ale s prichodem WM2K5 to bude pecka - WM zacnou vyuzivat pro vykreslovani rozhrani integrovane chipy. :yes:
vahač.x (67)|22.4.2005 13:10
[QUOTE="beecher"]Momentalne akorat na ty gamesy a filmy, ale s prichodem WM2K5 to bude pecka - WM zacnou vyuzivat pro vykreslovani rozhrani integrovane chipy. :yes:[/QUOTE]

Yetti - nikdo to neviděl ... :-)

Jo mimochodem - můžu se zeptat, kolik ten 50v stojí aktuálně? Nikde jsem ho v obchodech nenašel .... ? Na Mobilmanii ve srovnávacích testech uvádějí 19.000, ale bývají tam starší údaje ...