Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nabíjení baterie

Ronin (45)|31.12.2004 14:24
Chci se zeptat, jak často nabíjíte vaše PDA? Necháváte jej vybít na nějakou hodnotu a pak jej teprve nabíjíte nebo jakmile se dostanete do blízkosti el. energie, tak jej nabíjíte? Jedná se mi totiž o životnost baterie, mám Li-ion baterii, takže by neměla vykazovat "paměťový efekt" nabíjením bez úplného vybití. Ale častým dobíjením by se mohla zkracovat životnost baterie nebo se pletu? Já přestože použiji PDA jen malou chvíli nebo vůbec, tak jakmíle se vrátím domů, postavím jej do kolíbky a nechám nabíjet. Předem díky za vaše postřehy a rady.
Eloherd (88)|31.12.2004 15:32
No ja to delam asik tak.. ze v normalni den si rano sbalim kramy.. mobil do nabijecky radsi nepokladam ale PPC... no.. ve skole vetasinou docilim tohoo, ze baterka je pod 40% sve kapacity a proto jej normalne poadim do kolibky a necham nabit.. :) zalozni baterii mam schovanou ale ze bcyh se bal aby se nezkracovala zivotnost.. no.. zase kdyz necham lezet ppc na sotle tak na nej nevidim :) a to potrebuju... jsem stale online na jednom IRC serveru a kdyz parim nejaky hry tam si zapnu irc na ppc, polozim ho do fordablekeyboard a zasunu nabijeci kablik.. :) muzu hned odpovidat a zaroven parit na PC :)

Celkove.. s nabijenim si hlavu nedelam.. tohle ppc uz je pres 2 roky stary :) a baterky jsou porad dobry.
PavelR. (2184)|31.12.2004 16:48
... Li-ion baterie opravdu mají krom jiného i tu výhodu, že je lze dobíjet téměř kdykoli - tj. netrpí paměťovým efektem narozdíl od NiCd a také NiMh článků. Takže co se dobíjení týče, nevadí jim nešetrné zacházení (tj. nepravidelné a neúplné dobíjení atd. ... tedy kromě hlubokého vybíjení). Osobně se ale podobným divočinám vyhýbám a PDA dobíjím do plných vždy, když jej zrovna nepotřebuji a mám AC/DC adaptér či kolébku při ruce. Naneštěstí i při tom nejšetrnějším zacházení je životnost Li-ion baterií dána i jejich stářím, což by mělo být cca 2-3 roky a nezáleží na tom, zda je baterie používána či nikoli.

PavelR.
Ronin (45)|31.12.2004 16:52
Děkuji za fundované odpovědi. Už mě to nabíjení netrápí :D
TheMelin (1642)|31.12.2004 17:53
[QUOTE="PavelR."]. ... tedy kromě hlubokého vybíjení.

PavelR.[/QUOTE]

Baterie proti hloubkovému vybití mají ochranu.Nebo spíše zařízení vám nedovolí ji totálně vybít. ;)
Eloherd (88)|31.12.2004 18:21
[QUOTE="TheMelin"]
Baterie proti hloubkovému vybití mají ochranu.Nebo spíše zařízení vám nedovolí ji totálně vybít. ;) [/QUOTE]

No zaplat pan buh ze ty dnesni uz ne :)))
PavelR. (2184)|31.12.2004 18:41
[QUOTE="TheMelin"]
Baterie proti hloubkovému vybití mají ochranu.Nebo spíše zařízení vám nedovolí ji totálně vybít. [/QUOTE]

... samozřejmě. 3,6V li-ion článek bývá "běžně vybit" kolem 3V (tj. dojde k odpojení zařízení). Pokud nabití Li-ion baterie klesne pod 2,5V (což se samozřejmě může stát např. dlouhodobým skladováním a to i přesto, že Li-ion baterie mají daleko menší samovybíjení než NiMh) může být problém pro běžné dobíječky baterii znovu dobít (proto se doporučuje skladovat Li-ion baterie nabité na minimálně 40%). Pod 1,5V už přestává zcela fungovat zmiňovaný ochranný obvod v baterii a hlubší vybití způsobuje trvalé poškození baterie. Tož tak :) ...

PavelR.