Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Přetaktování procesoru u Acer N10

Erikt68i (266)|10.11.2004 10:53
Po nejednoznačných pokusech s programy na přetaktování procesoru viz diskuze na tomto serveru, jsem přistupoval poněkud skepticky k této problematice. Až se mi dostal na "šedém" internetu do ruky program Pocket Hack Master verze 2.34(cvaklý), sice je starý ale funkční na rozdíl od nových, které před registrací jsou jen jako demo. O výsledky se nyní pokusím s Vámi podělit.
K testu jsem použil pro zatížení procesoru free program WinamPAQ pro přehrávání MP3 a pro grafickou stránku věci free GXMark. Testované rychlosti procesoru byly od 100MHz do 398MHz (default je 300MHz). Podsvícení displeje naplno na 3 stupeň. Baterie nabita zhruba na 85 procent. Program Pocket PC Benchmark jsem nepoužil, protože vyžaduje runtime knihovnu VBasic a další 4 MByte jsem již nechtěl instalovat. Nechám na dalším dobrovolníkovi.
Hodnoty v jednotlivých řádcích tabulky: 1. hodnota - navolená frekvence procesoru, 2. hodnota - odběr z baterie v mA, 3. hodnota - v ms / 512 antialiazed Sprites z programu GXMark 4. hodnota - program GXMark se současným přehráváním MP3 5.hodnota je subjektivní dojem z přehrávané muziky při současném běhu testování grafiky GXMark

Tabulka:

100MHZ 239mA 32ms 32ms ve zvuku dropouty až 0.5 sec, obraz trhaný

200MHz 245mA 23ms 24ms dropouty vyjímečně, obraz občas "pocukával"

300MHz 266mA 15ms 15ms zvuk nerušený

400MHz 288mA 13ms 14ms

Podsvícení nastavené na 1 stupeň zmenší spotřebu o cca 100mA!
Při hraní si s programem zjistíme další možnosti nastavení a to frekvenci pro paměť(refreš atd.) a pro grafický čip. Díky tomu se dostaneme i na nižší hodnotu přetaktování např. 358 MHz. Při této rychlosti se oproti 300MHz nic nezměnilo ani na spotřebě ani na výkonu grafiky ale subjektivně se mě zdálo, že hlavně přepínání mezi programy je svižnější. Změnou frekvence u grafického čipu dostaneme ještě lepší hodnoty oproti tabulce, ale je to asi trochu na hraně, záleží na odvaze, kam až chcete dojít. Zdánlivě se ani při 400MHz taktu procesoru nic zlého neděje, ovšem po cca 0,5 hodině je již patrné zvýšení teploty na spodní straně pouzdra! Proto doporučuji všeho s mírou a radši pro dlouhodobé použití použít 358 MHz, kde jsem ani po hodinách provozu nezpozoroval nějaké negativní jevy. Měření spotřeby jsem prováděl pomocí testovaného programu PHM v kapitole POWER, přesnost měření je malá - měřící čip neposkytuje lepší údaje. Prokazatelně se ovšem výdrž baterie při nižším kmitočtu projevila - při přehrávání MP3 se zhasnutým displejem a při 200MHz o cca 30 procent! Běží-li program pro přehrávání sám žádné chyby nebo dropouty nezaznamenáte. Takže doporučuji. Máte-li někdo novější verzi a funguje-li na Acerovi N10 dejte prosím vědět, asi do toho půjdu, tento program fakt umí moc a nová verze určitě mnohem víc.
ing.dr (116)|16.11.2004 15:00
ja pouzivam XCPUScalar a valim na 400 vice mi to jde ale vetsinou to nevydrží a sekne se system.......při 400MHz jsem nepocitil nejake vetsi zahrati ale bude to asi tim ze mam v prostorech bytu docela zimu...jinak na 400Mhz je vse stabilní bez padani systemu.. 472MHz= zapnu pda a po chvili kous...a je konec...musim restart a co nejrychleji prepnout na 400 a odentrovat jinak kous...zkousel jsem i 530, logicky vyplívá že nastane ,,kous"
Alo_ce4you (38)|17.11.2004 16:27
[QUOTE="ing.dr"]ja pouzivam XCPUScalar a valim na 400 vice mi to jde ale vetsinou to nevydrží a sekne se system.......při 400MHz jsem nepocitil nejake vetsi zahrati ale bude to asi tim ze mam v prostorech bytu docela zimu...jinak na 400Mhz je vse stabilní bez padani systemu.. 472MHz= zapnu pda a po chvili kous...a je konec...musim restart a co nejrychleji prepnout na 400 a odentrovat jinak kous...zkousel jsem i 530, logicky vyplívá že nastane ,,kous"[/QUOTE]

Tak to idem vyskusat, mam ten
soft ale som mal obavi ci to bude fungovat, nemoze tam odist procesor? :sarcastic:
Alo_ce4you (38)|17.11.2004 17:06
kto pouziva xcpuscalar a vie naco
je to nastavenie advanced a tie 4 posuvniky?

inak super rychlost, nema to chybu. supeeer...:D
CommanderZ (1798)|17.11.2004 18:12
Jaky je tereticky limit tyhle tristovky? Myslim, co jeste vydrzi - ziva( alespon chvilicku a zvladla po HR znova naskocit). 900Mhz?;)

Jak je vlastne u PDA vyreseny chlazeni?
ArnieX (272)|17.11.2004 20:46
dobrá otázka to by mě taky zajímalo jak to má vyřešený to chlazení
hybo (3107)|18.11.2004 11:06
z toho, co jsem videl v podstate nijak, jen zvetsena plocha pro odvod tepla
ing.dr (116)|18.11.2004 14:46
někde tu je disluze...v CO se jinam nevešlo...tam je rozebrane přetaktovani dopodrobna...myslim že s procak nespalis...asi to bude trochu jine nez u PC...valim na 400 bez problemu a navyseni je trochu znat...
ing.dr (116)|23.11.2004 16:08
by me zajimalo jestli pomuze chladic...nevim jak je resenej procak ale treba nejak nepropusti vetsi mnozstvi dat i kdyz bude chlazenej...treba by se to kouslo i s chladicem..
Vigomat (20)|7.1.2005 07:48
Trosku jsem zkousel taktit svuj A10 ale nemuzu nejak prijit nato kolik jsou zakladni default frekvence. Procik je jasnej 300 ale kolik jsou ty druhe dve ? 100 100? A jeste jedna vec merili jste nekdo vykon pomoci GX marku? pokud jo kolik vam na default ukazal a kolik jste dali max.

Diky
freeman_ce4you (428)|7.1.2005 13:06
Dal by sa pretaktovat aj u n30 :?: