Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

VGA zařízení

jixjox (59)|7.11.2004 13:39
Uvažuji nad nákupem nového pda - poslední dobou jsem to tu moc nesledoval tak by mě zajímalo, zda má má smysl připlácet si za zařízení s vga rozlišením. Rád bych si vyslechl nějaké osobní zkušenosti.
ipf (2136)|7.11.2004 14:33
Nevím, odkud jsi, ale chceš-li získat maximum zkušeností, včetně osahání si jednotlivých cihel, kouknout na soft, příslušenství ......., máš jednu z posledních možností přijet na II.sraz.
Veškeré informace najdeš zde, akorát budeš muset zalistovat kousek dozadu.
jixjox (59)|7.11.2004 15:33
[QUOTE="ipf"]Nevím, odkud jsi, ale chceš-li získat maximum zkušeností, včetně osahání si jednotlivých cihel, kouknout na soft, příslušenství ......., máš jednu z posledních možností přijet na II.sraz.
Veškeré informace najdeš zde, akorát budeš muset zalistovat kousek dozadu.
[/QUOTE]

Bohužel, tak tohoto srazu se nebudu moci zúčastnit, proto by mě zajímaly zkušenosti s VGA zařízeními - vyplatí se do toho jít?
PavelR. (2184)|7.11.2004 15:55
... jen málo současných majitelů VGA zařízení ti řekne, že se chce vrátit k QVGA. Já mám svůj iPAQ 4700 trvale zapnutý v Real VGA rozlišení (a to nejen kvůli Pocket IE) a v 90% v landscape módu; rozlišení 320x240 vidím jen pár minut po tvrdém resetu - tj. do VGA bych rozhodně investoval. Doporučuji ti si pročíst rezence VGA PDA zde na ce4you a k nim náležijící diskuze, kde najdeš spoustu screenshotů a zkušeností uživatelů těchto PDA.

PavelR.
pdq (380)|7.11.2004 17:49
A mna skor zaujima, pretoze pouzivam PDA na internet a prehliadam stranky ci je to VGA fakt ine ako QVGA.Je to taky rozdiel? A je to hlavne citatelne?
Dioptrie 1 a 1 1/2 dufam nebude problem.:D .
PavelR. (2184)|7.11.2004 18:02
[QUOTE="pdq"]A mna skor zaujima, pretoze pouzivam PDA na internet a prehliadam stranky ci je to VGA fakt ine ako QVGA.Je to taky rozdiel? A je to hlavne citatelne?
Dioptrie 1 a 1 1/2 dufam nebude problem.:D .[/QUOTE]


... podivej se sem a sem.

PavelR.
jixjox (59)|7.11.2004 19:14
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="pdq"]A mna skor zaujima, pretoze pouzivam PDA na internet a prehliadam stranky ci je to VGA fakt ine ako QVGA.Je to taky rozdiel? A je to hlavne citatelne?
Dioptrie 1 a 1 1/2 dufam nebude problem.:D .[/QUOTE]


... podivej se sem a sem.

PavelR.[/QUOTE]
tyk tyhle screeny vypadají fakt dobře, ještě by mě zajímalo jestli zapnuté vga nezpomalí překreslování.
Rozhoduji se mezi ipaq3715 a asusem 730 - má u mě velké plus za vga - nevýhodou malá paměť a výdrž - takže pořád nevím. :)
PavelR. (2184)|7.11.2004 19:36
[QUOTE="jixjox"] tyhle screeny vypadají fakt dobře, ještě by mě zajímalo jestli zapnuté vga nezpomalí překreslování.[/QUOTE]

... benchmarky jsem žádné nedělal a ani nikde nezkoumal neboť mi rychlost zobrazování přijde více než dostatečná ...

PavelR.

Dzejkob (286)|8.11.2004 13:40
[QUOTE]
tyk tyhle screeny vypadají fakt dobře, ještě by mě zajímalo jestli zapnuté vga nezpomalí překreslování.
Rozhoduji se mezi ipaq3715 a asusem 730 - má u mě velké plus za vga - nevýhodou malá paměť a výdrž - takže pořád nevím. :)[/QUOTE]

Ted v listopadu by se snad mel objevit jeste Asus a730W s wi-fi,128MB pameti a snad i s vetsi baterii.Pochopitelne bude drazsi, ale cena bude asi podobna jako Loox 720.Doufam, protoze je to zatim muj favorit do budoucna.:yes:
Falco_ce4you (311)|13.11.2004 17:53
Jen malá poznámka.

Mám druhý den FSC LOOX 720 a je to zkrátka SUUUUPER!!!
Kdo držel v ruce VGA zařízení, asi bude chtít zpátky na QVGA jen pod vlivem hodně silných halucinogenů. :D

Fakt to nemá chybu. Stihnul jsem toho zatím jen málo (tělo si, potvora jedna, žádá spánek), ale byl zmíněn IE a zrovinka na něm je to sakra znát. Čitelnost bezva (teda, písmenka jsou malá, ale ostrá a krásně čitelná).
A taková mapa na VGA! To je zážitek. Poslal jsem si na Looxe mapku z mapy.cz a nejen že se mi vlezla na display, ale bylo to krásně čitelné a přehledné.

A WiFi u Looxe - áááách jo, to je pohoda. :)

Pokud tě neodradí cena (LOOX 720 za 14200 bez DPH), určitě bych šel do VGA. Na 100%.
boss_ce4you (73)|13.11.2004 22:08
PavloviR davam za pravdu: ako som vyskusal lanscape real VGA rezim nerobim uz v inom rezime. je to fakt super :yes: :yes: :yes:
pdq (380)|15.11.2004 13:12
Da sa pouzit PDA s VGA rozlisenim ako plnohodnotný nastroj na prehliadanie obsahu internet.stranok? Predsa ten notebook je nad moje moznosti...:$:
Pavlucha (1496)|15.11.2004 13:26
[QUOTE="pdq"]Da sa pouzit PDA s VGA rozlisenim ako plnohodnotný nastroj na prehliadanie obsahu internet.stranok? Predsa ten notebook je nad moje moznosti...:$: [/QUOTE]

... jednoznačně ANO :yes: :D
Falco_ce4you (311)|15.11.2004 13:41
Je tu jedno omezení, týkající se právě rozlišení.
Některé stránky na netu, pokud nemáš min. 800x600, tak se vůbec nezobrazí.
Samozřejmě že stejný problém je u QVGA, ale ptal ses na notebook vz VGA PDA.

Nevíte někdo o nějakém nástroji, který by na VGA vyčaroval virtuálních třeba 800x600? Myslím že by to nemusel být problém, protože některé prográmky na prohlížení obrázků v podstatě tuto technologii používají.
Radek Novák (309)|16.11.2004 11:35
No podle me uz rozliseni 640x480 je skvele... hlavni menu vetsinou byva vlevo a nebo vpravo... staci tam najet a vybrat si polozku... a obsah nikdy nebyva vetsi nez 640..
Falco_ce4you (311)|16.11.2004 11:48
No to je sice pravda, nicméně jsou stránky, které nemají optimalizaci pro kapesní mašinky a nemáš-li alespoň 800x600, tak tě vykopou. :mad:
pufo_ce4you (113)|16.11.2004 11:50
Prepacte za mozno priblblu otazku, ale: aky je podstatny rozdiel medzi pouzivanim VGA zariadenia na zariadenia, ktore nema VGA ale je nainstalovany Nyditot driver?

P.S. vo VGA som Lama :(
Radek Novák (309)|16.11.2004 11:59
[QUOTE="Falco"]No to je sice pravda, nicméně jsou stránky, které nemají optimalizaci pro kapesní mašinky a nemáš-li alespoň 800x600, tak tě vykopou. :mad: [/QUOTE]

Vsak nemusis mit optimalizaci... Staci sikovny prohlizec (jako napr. NetFront) a vse se ti zobrazi naprosto korektne... O tom, ze by me nejaka stranka vykopla (krome seznam.cz) jsem si nevsiml...
Falco_ce4you (311)|16.11.2004 12:32
No právě, narážím na zmíněný Seznam.cz
Mám Looxe 720 teprve od pátku, tak jsem toho nestihl zatím moc nabrouzdat.
Fakt je, že ostatní jedou i pod IE.
hybo (3107)|17.11.2004 02:27
seznam tam ma nejakou chybu, mne to vzdy spolehlive odstreli prohlizec :-(
Zdenek Malinsky (9781)|17.11.2004 19:34
Záleží, co od zařízení očekáváš a na co ho potřebuješ. Pokud nepotřebuješ být příliš mobilní (práce/doma a jezdíš autem), asi bych doporučil notebook (levnější, použitý, repasovaný). 15" nebo 17 " proti max.4" je propastný rozdíl. Zde se fyzika ošidit nedá. Na prohlížení fotek, hambatých stránek atp. je notebook určitě lepší.
Ovšem PDA má i své výhody-delší výdrž baterie, možnost pracovat ihned po zapnutí, větší mobilita a pohodlí.....
Taky VGA je paráda. Mám 6 měsíců HP iPAQ 4150 a to je proti tomu :mad: :evil: U VGA je bílá bělejší, barvy přirozenější=méně unavuje oči.
Nové win SE zase umožňují v základu přepnout do režimu landscape=na šířku. A to je v rychlosti asi vše, co mě napadlo.

Nejlepší je zajít do obchodu, porovnat a vyzkoušet. Ty to budeš platit. Asi.:?
boss_ce4you (73)|17.11.2004 20:51
PDA je jednoznačne dokonalá záležitosť... Každý deň ho odkladám s pocitom, že to mám dokonale upravené, nastavané a 100%-tne využívané. V priebehu druhého dňa zisťujem, že ešte môžem vylepšiť to či ono. Notebook sa stal stolným PC a na cestách nemusím sa ťahať s taškou, nemusím čakať kým sa Windows rozhodnú konečne naskočit aaby som si po niekoľkých minutách mohol stiahnúť poštu.
Pokiaľ by som ešte raz mal riešiť otázku PDA alebo Notebook, tak by to bolo opäť PDA...
Falco_ce4you (311)|17.11.2004 21:24
Patřím k těm (ne)šťastným, kteří musí používat několik stolních PC a notebook.
Průšvih ntb je v lenosti Woken ve startování a v neposlední řadě baterie a hmotnost. Startování se obejde hybernací, baterie dneska už umí i kolem 8h, akorát ta hmotnost a "nekapesnost" - to je prů...
Tak pendluju mezi mnoha PDA a Handheldy. Začal jsem s databankama Casio, HPC Psion S3, přes další Psiony, iPaqa, Palma, Jornadu a nakonec Loox 720.
Co mi vždycky vadilo byl malý display, nebo spíš display s malým rozlišením (proto Jornada). No a VGAčkový Loox má snad vše co mohou dnešní PDAčka nabídnout.
Když si projíždím CE4YOU na displayi a ani nemusím "naležato" aby to zobrazení bylo normální, font krásně malinkatý a přesto ůžasně čitelný...
A to nemluvě o promítání obrázků z foťáku připojeného přes Host - nádhera.

Zkrátka: VGA, USB Host, přiměřeně paměti, sloty, a ten foťáček s 1.3Mp také není k zahození. :yes:
pufo_ce4you (113)|17.11.2004 23:58
[QUOTE="pufo"]Prepacte za mozno priblblu otazku, ale: aky je podstatny rozdiel medzi pouzivanim VGA zariadenia na zariadenia, ktore nema VGA ale je nainstalovany Nyditot driver?

P.S. vo VGA som Lama :([/QUOTE]
Asi som fakt polozil blbu lamovsku otazku, ked mi nikto neodpoveda. Ze?
Falco_ce4you (311)|18.11.2004 00:18
No je to o tom, že chybějící pixely nedoženeš žádným driverem.
Přes driver uděláš virt. obrazovku, resp. konverzi na QVGA. Ale o takové kvalitě na takové ploše jako je VGA se ti může jen zdát.
pufo_ce4you (113)|18.11.2004 00:26
[QUOTE="Falco"]No je to o tom, že chybějící pixely nedoženeš žádným driverem.
Přes driver uděláš virt. obrazovku, resp. konverzi na QVGA. Ale o takové kvalitě na takové ploše jako je VGA se ti může jen zdát.[/QUOTE]
Aha, to som chcel vediet. Dik. Tak idem setrit na Loox 720 :)
Zdenek Malinsky (9781)|18.11.2004 00:40
[QUOTE="pufo"][QUOTE="Falco"]No je to o tom, že chybějící pixely nedoženeš žádným driverem.
Přes driver uděláš virt. obrazovku, resp. konverzi na QVGA. Ale o takové kvalitě na takové ploše jako je VGA se ti může jen zdát.[/QUOTE]
Aha, to som chcel vediet. Dik. Tak idem setrit na Loox 720 :)[/QUOTE]

Nikoli. Pokud chceš velké (větší) plátno(4"), tak HP HX 4700, jinak
Dell Axiim X50v! Loox displej nic moc:(
PavelR. (2184)|19.11.2004 19:05
[QUOTE="Zdeněk Malinský"]U VGA je bílá bělejší, barvy přirozenější=méně unavuje oči.
[/QUOTE]

... VGA automaticky neznamená i dokonalejší bílou a přirozenější zobrazení barev; tyto vlastnosti ovlivňují spíše jiné faktory než dvojnásobný počet pixelů oproti QVGA ...

PavelR.
Zdenek Malinsky (9781)|19.11.2004 19:31
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="Zdeněk Malinský"]U VGA je bílá bělejší, barvy přirozenější=méně unavuje oči.
[/QUOTE]

... VGA automaticky neznamená i dokonalejší bílou a přirozenější zobrazení barev; tyto vlastnosti ovlivňují spíše jiné faktory než dvojnásobný počet pixelů oproti QVGA ...

PavelR.[/QUOTE]

Jistě, počet pixelů je plus spíše v tom, že písmo, obrázky atd. nejsou tolik "zoubkaté".
Zajímavé je že v porovnání VGA modelů iPAQ a Loox jednoznačně vítězí iPAQ, který má handicap většího displeje=při stejném počtu zobrazovacích bodů a větší ploše jsou tyto body dál od sebe a tudíž by měl být tento dispej horší. Nevím, zda se HP povedl nebo naopak Siemensům nepovedl. :?
Když jsme oba porovnávali minulý víkend v Krkonoších, jasně HP vyhrál (bílá plocha word dokument, světlo naplno). Dokonce se mi v některých aspektech líbil víc můj "starý" iPAQ 4150, než VGA Loox. Bílá není vše a zda je displej dobrý je také otázka osobního vkusu a preferencí.

Teď jsem zvědavý, čím překvapí Dell. Doufám, že se Ričrd pochlubí. ;) :D
Falco_ce4you (311)|19.11.2004 20:03
Já bych řekl, že je v podstatě jedno zda VGA od iPaqu či Siemensu. Já osobně jsem dal přednost FSC, ale bylo to pro souhrn vlastností, který mne oslovil víc než u iPaqa (i když iPaq uznávám jako etalon). Tím neříkám že je FSC lepší či horší. Své zákazníky si najdou obě dvě stáje.
Důležité je, že nám vývojáři přinesli něco tak skvělého jako je VGA na PDA. Spolu s aplikací SE_VGA je VGA display to co od dnešního PDAčka očekávám a spolu se zamozřejmostmi BT a WiFi je to dle mého základ opravdu dobrého kapesního PC.
Zdenek Malinsky (9781)|19.11.2004 20:53
Zajímalo by mě, souhrn jakých vlastností má Loox lepší než iPAQ? Kromě ceny a velikosti.

Ještě mě napadla jedna věc, která hraje pro notebook a proti PDA. Uvědomte si, že u obou zařízení trávíme spoustu času a taky jak a v jaké poloze sedíme. U notebooku je to celkem v poho, ale u pda? Brada skoro na hrudníku-to není asi moc přirozené, ale třeba důsledkem evoluce.......

Holčička se ptá: "tatí, proč máme na ruce 5 prstů, když myš má jen 2 tlačítka?" :D :D :D

ipf (2136)|20.11.2004 00:20
[QUOTE="Zdeněk Malinský"]...Ještě mě napadla jedna věc, která hraje pro notebook a proti PDA. Uvědomte si, že u obou zařízení trávíme spoustu času a taky jak a v jaké poloze sedíme. U notebooku je to celkem v poho, ale u pda? Brada skoro na hrudníku-to není asi moc přirozené, ale třeba důsledkem evoluce.......[/QUOTE]

No, to je sice fakt, jenže:
- už sis zkoušel vzít NTB do postele?
- už sis zkoušel vzít NTB na záchod?
- a už sis zkoušel vzít NTB do vany? (Petře sorry ;) ).
beecher (9270)|20.11.2004 00:35
No, musím u všech tvých bodů udělat fajfku, jako že ano... Postel je v pohodě, doma, když jsem měl WiFi síť, tak ten záchod a i vana byly naprosto bežná věc... :D
Do vany v poho stačí nějaké širší prkno, po nejlépe speciální držák pro tělesně postižené, něco podobného jako snídaňový tác do postele. Sám jsem to neměl, ale to prkno ano. Hodně filmů jsem na obou místnostech sociálního příslušenství bytu shlédnul... :D
Falco_ce4you (311)|20.11.2004 01:19
No, přiznám se, že cena a velikost měly velkou váhu. V podstatě jsem chtěl co nejmenší a nejlehčí VGA PDA s USB host a když bude foťáček, nebudu se zlobit. :))
Falco_ce4you (311)|20.11.2004 01:25
Zjistil jsem, že se neobejdu ani bez jednoho.
Problém mobility ntb jsem vyřešil koupí tabletu. Je super z toho sundat klávesnici a mít jenom takovou placku na které se hýbou obrázky.
Do vany z ryze praktických důvodů PDA ani ntb neberu - už vidím jak jedno nebo druhé lovím ze dna vany. :mad:
PavelR. (2184)|20.11.2004 08:46
[QUOTE="Zdeněk Malinský"]
... počet pixelů je plus spíše v tom, že písmo, obrázky atd. nejsou tolik "zoubkaté".[/QUOTE]

... :) musím říct, že zobrazení fontů (např. názvy programů a nastavení) se mi líbí na QVGA displejích mnohem více než na VGA displejích simulující původní rozlišení 240x320. To "nezoubkaté" písmo mi přijde vyloženě nehezké a připomíná mi font na hi-res zařízeních s PalmOS. Vypadá velmi netechnicky - tj. (už jsem to tu někde psal) spíše než písmo na displeji počítače nebo PDA mi připomíná písmo dětských leporelech. I proto (samozřejmě to není jediný důvod) používám svůj iPAQ 4700 jen v režimu Real_VGA, kde je písmo sice mnohem menší ale za to mám pocit,m že pracuju s PDA a ne s dětskou knížkou :) ...

PavelR.
Radek Novák (309)|20.11.2004 09:02
Taky jsem premyslel nad koupi NTB nebo PDA... Ale ponevadz jsem 17 lety student, tak mobilita a vydrz pro me byla jasna volba. Kdyz jsem ve skole, tak mam PDA v kapse a nemusim tahat velke NTB ;).. Na PDA se mi proste libi, ze se vsechno vejde do male krabicky :yes:
MilanO_ce4you (187)|17.12.2004 23:37
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="Zdeněk Malinský"]
... počet pixelů je plus spíše v tom, že písmo, obrázky atd. nejsou tolik "zoubkaté".[/QUOTE]

... :) musím říct, že zobrazení fontů (např. názvy programů a nastavení) se mi líbí na QVGA displejích mnohem více než na VGA displejích simulující původní rozlišení 240x320. To "nezoubkaté" písmo mi přijde vyloženě nehezké a připomíná mi font na hi-res zařízeních s PalmOS. Vypadá velmi netechnicky - tj. (už jsem to tu někde psal) spíše než písmo na displeji počítače nebo PDA mi připomíná písmo dětských leporelech. I proto (samozřejmě to není jediný důvod) používám svůj iPAQ 4700 jen v režimu Real_VGA, kde je písmo sice mnohem menší ale za to mám pocit,m že pracuju s PDA a ne s dětskou knížkou :) ...

PavelR.[/QUOTE]

Pavle, nemohl by jsi mi prozradit, jak v Real_Vga používáš soft klávesnici? Pokud si potřebuji něco zapsat pomocí stylusu, tal mi nepomáhá ani moje dalekozrakost a musím přepnout rozlišení, což znamená soft reset a velkou časovou ztrátu. Než to udělám, zapomenu co jsem si to chtěl zapsat.
MilanO
Falco_ce4you (311)|18.12.2004 00:12
Hm, tak tohle by mě taky zajímalo.
Zkoušel jsem i "Full screen keyboard", ale ani to nenajelo.
njn, ještě má VGA drobné mezírky. :?
beecher (9270)|18.12.2004 00:19
[QUOTE="MilanO"]Pavle, nemohl by jsi mi prozradit, jak v Real_Vga používáš soft klávesnici? Pokud si potřebuji něco zapsat pomocí stylusu, tal mi nepomáhá ani moje dalekozrakost a musím přepnout rozlišení, což znamená soft reset a velkou časovou ztrátu. Než to udělám, zapomenu co jsem si to chtěl zapsat.[/QUOTE] To poradim i ja... :)
Resco keyboard, LEng keyboard a sposta dalsich jsou uz optimalizovany pro VGA rezim...
Radek Novák (309)|18.12.2004 09:48
[QUOTE="Falco"]Hm, tak tohle by mě taky zajímalo.
Zkoušel jsem i "Full screen keyboard", ale ani to nenajelo.
njn, ještě má VGA drobné mezírky. :?
[/QUOTE]

Mezirky ma, pokud nevite, jak je obejit :). O techto klavesnicich se tu diskutovalo uz pred hoodne dlouhou dobou (nekdy v rijnu), tak je muzes vyhledat..:yes:
PavelR. (2184)|18.12.2004 22:08
... ta diskuze i se screenshoty je zde ...

PavelR.