Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

T-Mobile EDGE

Zdenek Malinsky (9781)|4.11.2004 11:25
Dnes v 11:00 hodin vydal T-Mobile CZ tiskovou zprávu, ve které se uvádí, že v pondělí bude v 6 největších městech ČR spuštěn rychlý internet EDGE. Cena bude v nejbližších měsících v rámci stávajících tarifů, cca od 1. 4. 2005 bude asi u 2 nejvyšších tarifů příplatek za rychlost 200 Kč. Tedy tarif GPRS unlimited bude 699 Kč+ 200 Kč bez DPH.
Pavel Koza (4761)|4.11.2004 12:48
http://t-mobile.cz/Web/Residential/T-MobileEDGE.aspx

Start služby je 8.11.2004, dostupnost ve městech Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, Olomouc, České Budějovice (bude se zlepšovat), rychlost přenosu dat dosahuje při stahování dat až 236,8 kb/s, při odesílání až 118,4 kb/s, a to v případě konfigurace telefonu 4+2 timesloty. Vzhledem k tomu, že nastavení telefonu pro EDGE je totožné jako pro GPRS, přechází telefon automaticky z EDGE na GPRS přenos a obráceně, podle dostupnosti EDGE technologie. Tento přechod nemá vliv na přenášená data, pouze na rychlost přenosu. V rámci promo akce platné do 31.3. 2005 bude služba T-Mobile EDGE účtována dle stávajících datových tarifů.

No, pěkné pěkné.:yes: To, že na to Eurotel peče z důvodu CDMA je IMHO jeho velká chyba, protože nebere v úvahu ty desetitisíce lidí, co chtějí skutečně MOBILNÍ připojení a ne tu hrůzu s (poruchovým) CDMA modemem...

P.S. Dokonalý případ vlivů konkurence:) Dokud s tim nevylez Oskar, bylo ticho po pěšině. A teď najednou během pár týdnů tohle.
Zdenek Malinsky (9781)|4.11.2004 13:29
Modemy ET jsou dosti poruchové :( připojení k PDA je přes USB nebo WiFi modul, což vyjde cca 3-5 tisíc. Nevím, kolik je měsíční paušál, ale u EDGE si zase musím koupit jiný mobil, takže "nula vod nuly pojde". A ET rychlý net je rychlejší než EDGE. Nevím, co bych si pořídil, nemít T-Mo unlimited. Buď pořídit obé nebo počkat na zkušenosti bohatších. ;)
ipf (2136)|4.11.2004 13:32
Tak už vím, co budu potřebovat k Vánocům :D .
beecher (9270)|4.11.2004 13:38
[QUOTE]To, že na to Eurotel peče z důvodu CDMA je IMHO jeho velká chyba, protože nebere v úvahu ty desetitisíce lidí, co chtějí skutečně MOBILNÍ připojení a ne tu hrůzu s (poruchovým) CDMA modemem...[/QUOTE]

No, ono spise jde tady o to, ze ET ma 450MHz pasmo a ma na to vystavene zakladny, tak proc z toho neco dal nevytriskat? NMT je sice pry jeste pouzivano, ale kolika lidm? Moc jich nebude...
Problemy s modemy se daly ocekavat, protoze CDMA na teto frekvenci nikdo neprovozuje a mam dojem, ze jeste nikdy nikdo nezkousel...
beecher (9270)|4.11.2004 13:39
[QUOTE="ipf"]Tak už vím, co budu potřebovat k Vánocům :D .[/QUOTE]
Jo, ja taky... N6230... :D
ifco_ce4you (186)|4.11.2004 14:09
To je sice pekne ale preco GPRS nezlacneli. Platit 831Kc kazdy mesiac za to pochybne GPRS je furt vela. EDGE malo stat 699 a GPRS o 200Kc menej.Vtedy by som bol spokojny. Cize u mna je to jasne. Vyhadzovat peniaze na novy mobil a k tomu este drahsi pausal nebudem.Sorry T-Debile.
Pavlucha (1496)|4.11.2004 15:08
[QUOTE="ipf"]Tak už vím, co budu potřebovat k Vánocům :D .[/QUOTE]

... nebudeš, pokud nejsi v jednom z 6 nebo kolika měst ... :no: :sarcastic:
bobby_ce4you (145)|4.11.2004 15:43

Jestlipak bude pokryto i okolí velkých měst, potřeboval bych tak 50 km. Snad bude nějaká mapka. Nové telefony s edge by se měli objevit a nebudou tak drahé
Pavel Koza (4761)|4.11.2004 15:49
Poznamka admina :: pokud se nekomu zda, ze zde zmizelo par prispevku, ma pravdu. Doba hajeni skoncila a zaslouzili clenove diskuzi na ce4you (a potencialni moderatori) by sami meli jit ostatnim prikladem. Nektere prispevky se uz tematu tykaly jen HODNE okrajove. Dekuji za pochopeni.
Pavel Koza (4761)|4.11.2004 15:54
[QUOTE="bobby"]
Jestlipak bude pokryto i okolí velkých měst, potřeboval bych tak 50 km. Snad bude nějaká mapka. Nové telefony s edge by se měli objevit a nebudou tak drahé[/QUOTE]

Jo, mapka je tady, ale zatim je to fakt bida. Ja si troufam tvrdit, ze T-Mobile to spustil tak trochu ve fazi betatestu (diky hladkemu prechodu mezi GPRS a EDGE to zas tak nevadi), snad se mapka bude plnit hodne rychle.
bobby_ce4you (145)|4.11.2004 16:11
Tak to je tedy opravdu malo a v zacatcich to bude zkouset kazdy a signal se bude delit mezi ucastniky, takze ta konecna rychlost jiste nebude zase tak vysoka jak deklarují.
Zdenek Malinsky (9781)|4.11.2004 16:19
[QUOTE="Pavel Koza"][QUOTE="bobby"]
Jestlipak bude pokryto i okolí velkých měst, potřeboval bych tak 50 km. Snad bude nějaká mapka. Nové telefony s edge by se měli objevit a nebudou tak drahé[/QUOTE]

Jo, mapka je tady, ale zatim je to fakt bida. Ja si troufam tvrdit, ze T-Mobile to spustil tak trochu ve fazi betatestu (diky hladkemu prechodu mezi GPRS a EDGE to zas tak nevadi), snad se mapka bude plnit hodne rychle.[/QUOTE]

Já jsem pozitivní pesimista. Něco jiného je mapka, něco jiné reálné pokrytí. :( Trvalo mi 2,5 roku, než u nás na vesnici udělal Paegas pokrytí, abych nemusel volat ze střechy :mad: a divil bych se, kdyby teď EDGE běhalo 50 km od měst.

Taky mě zajímá, dle čeho budou účtovat 200 za rychlost, když mi to poběží rychle třebas jen 1 den.

I když u nás doma EDGE zatím nehrozí a ještě asi dlouho hrozit nebude, nevím co bych si vybral za mobil. Zatím jsou na trhu jen Nokie a výhledově 1 Motorola. Pokud jsou všechny Nokie jako ty služební, co za poslední 2 měsíce vystřídal bratr, tak Bůh nás ochraňuj! Už jen modrozub, další raději nemluvit. Onehdy jsem mu musel půjčit archivní Motorolu d160, aby mohl volat.

Pro zajímavost: tento týden jsem četl na Technet nebo Živě zkušenosti pisatele s přípojkou ADSL ČTelecomu.
gm_ce4you (176)|4.11.2004 17:09
Jsem celkem zvědav jak to bude.Jestli potom Loox pojede rychleji na internetu přes BT a Nokia 6230...:D
Jinak mapka-to je fakt bída..:(
fury_only_ce4you (259)|4.11.2004 21:33
Já jsem zvědav, s čím vyrukuje OSKAR...No uvidme...Doufám, že potlačí cenu dolů, třeba 777 bez DPH;) :D :D :D
gm_ce4you (176)|5.11.2004 16:08
Jo,já jsem taky zvědav na oskara.Kvůli toho,že nenabízí žadné dat.služby tak musím mít T-Mobile.Uvidíme jak se vytáhne...:D
Zdenek Malinsky (9781)|6.11.2004 21:34
Dosti podrobných informací je na webech Mobilmania, Mobilmag, Mobil a Lupa. Teorie, porovnání s CDMA, půjčování telefonů na vyzkoušení, atd atd. Napsal bych odkazy na stránky, ale jsem bez hárdysku v pícý :( a z PDA se mi to nechce štelovat. Byl jsem u voleb v komisi a protože se netvořily fronty, jako v USA, surfoval jsem.
Na Technet byl minulý týden celkem zajímací seriál o virech ap.
gm_ce4you (176)|7.11.2004 18:01
Tak už to frčí.....:D Prozatím 179/kbps...:)) Víc to asi nebude,ale i tak je to dost dobré.Pokračuji ve zkoušení....:)
00033283_Screen011_PDo0.jpg
Vít_ce4you (156)|7.11.2004 18:09
Mam dotaz - budu moct na MDA II surfovat pres EDGE na 6230, spojeno pres blootooth? Uvazuji, ze bych si tu 6230 koupil. Nebude se to nejak bit?
gm_ce4you (176)|7.11.2004 19:21
[QUOTE="Vít"]Mam dotaz - budu moct na MDA II surfovat pres EDGE na 6230, spojeno pres blootooth? Uvazuji, ze bych si tu 6230 koupil. Nebude se to nejak bit?[/QUOTE]
Myslím,že to bude ok.V nastavení je volba jiného modemu a ten bude N6230.Takže žádný problém...:) Klidně vyzkouším a dám vědět;)
Vít_ce4you (156)|7.11.2004 20:19
Dik, budu rad, stejne platim data pausal, tak proc nejet rychleji.
ipf (2136)|21.11.2004 17:11
[QUOTE="Vít"]Mam dotaz - budu moct na MDA II surfovat pres EDGE na 6230, spojeno pres blootooth? Uvazuji, ze bych si tu 6230 koupil. Nebude se to nejak bit?[/QUOTE]

POZOR na NOKII 6230 a vidinu EDGE.
Tákže, ovlivněn reklamou, koupil jsem si od T-Mobile za body a doplatek NOKII 6230 (a vzal sebou na druhý sraz). GPRS bylo nestabilní, domníval jsem se ale, že se jedná o slabý signál na horách. Opak byl pravdou, v Praze jsem nedopadl o nic lépe. Následovala reklamace u operátora - doporučení: Přehrát firmware. OMYL. Měl jsem poslední verzi firmware 4.44, takže mi v CELLNETu nepomohli a NOKII vrátili s tím, že: "závada se projevila, GPRS spojení padá po několika sekundách, telefon je v současné době neopravitelný" Mám dvě možnosti:
1. počkat na novou verzi firmware,
2. odstoupit od smlouvy a počkat si na jiný telefon.
Takže, NOKIA má sbaleno a zítra fičí zpátky k operátorovi.
PS:
Nechť jsou mé zkušenosti varováním pro všechny natěšené ;) (a jak říká klasik: Tudy ne, tudy cesta nevede :D ).
Apropó, někde na Mobilmánii jsem se dočetl, že N6230 s verzí firmware 3.15 tyto problémy nemají, takže hurá do bazarů a zástaváren.
Crusader_ce4you (624)|21.11.2004 17:23
No, já mám FW 3.15 a opravdu si nemůžu stěžovat. Ale odzkoušeno pouze na GPRS ( mám ET). Ale ve spojení s PDA dokáže mít navázané spojení bez přerušení až do skonání baterky :))
Vít_ce4you (156)|21.11.2004 17:24
IPFe, dneska jsem zrovna nekde cetl, ze uz se testuje a behem tydne by mela byt k dispozici verze 5.0, kde je tohle uz eliminovano.
ipf (2136)|21.11.2004 17:45
[QUOTE="Vít"]IPFe, dneska jsem zrovna nekde cetl, ze uz se testuje a behem tydne by mela byt k dispozici verze 5.0, kde je tohle uz eliminovano.[/QUOTE]

Kdybys našel někde ten článek, docela bych byl rád.
Ještě, kdybych ale věděl, jak dlouho bude trvat, než se dostane do českých luhů a hájů.
Zdenek Malinsky (9781)|21.11.2004 18:00
POZOR na NOKII 6230 a vidinu EDGE.

To mě vůůůbec nepřekvapuje. Nokia vytvořila kdysi dva skvělé mobily - 5110 a 6110. A vyrábí je dodnes, jen pod jinými čísly. Takže nebrat. :mad: Nokia ve světě vyklízí pozice, také u nás lidé pochopili a móda nokiamánie je opouští. Jsou to předražené telefony, které jdou na trh v beta verzi a teprve časem se ladí. Měli by si dát heslo Shit for sale a ne Connection for people nebo jak to je.
Počkám, jak se vycení Sony Ericsson nebo Motorola.
Vít_ce4you (156)|21.11.2004 18:03
Ja fakt nevim. V podstate to ale bylo z okruhu clanku a diskusi k nim Mobilmanie, Mobil.cz,4foryou. Ted jsem to narychlo projel, ale nenasel, chodi mi to totiz mailem a ty uz jsou smazany:-( Nekdo tam psal, ze bude do pondelka ta verze hotova a mela by byt pristi tyden uvolnena, asi s novym cislem 5. Informace pochazely od znameho z Nokie a myslim, ze se to tykalo CR.
ipf (2136)|21.11.2004 19:25
[QUOTE="Vít"]... bylo z okruhu clanku ....Mobil.cz....[/QUOTE]

Kdysi se na ce4you probíralo jak nechat cosi na MDAI (bohužel už si nevzpomínám co to bylo), nicméně vtip spočíval v tom, že se musel přidržet čudlík hlasitosti a do toho snad vypnout hovor nebo volat..., prostě totálně ujetej návod, nad kterým člověk vážně dumá a říká si, jak může někdo přijít na opičí pětihmat.
Podobnou radu jsem našel na Mobil.cz, prostě dost ujetej návod, jak na problém s padáním GPRS na Nokii 6230, nicméně funguje :yes: .
Prostě si připojíte sluchátka, pustíte rádio (a dokonce si můžete naladit libovolnou stanici :) ). A GPRS drží a údajně funguje i EDGE.
Takže jsem vyhrabal z krabice sluchátka, připojil a ejhle, spojení už skoro půl hodiny drží (kam ty lidi na ty nápady choděj :sarcastic: ).
Ještě vyzkouším zitra v Praze EDGE a uvidím, jestli počkám na nový firmware.
Vít_ce4you (156)|21.11.2004 20:07
To je docela brutus...To by chtelo nejakou cenu:-)
Vít_ce4you (156)|21.11.2004 20:09
Jeste ze v tech sluchatkach nemusis povinne poslouchat třeba vysilani Nokia klubu nebo v koreji třeba velkeho Kima:-) No, možná dobrý marketingový nápad...
Honzabr (192)|22.11.2004 07:27
:(( No pánové, myslím,že je to ještě horší.Měl jsem N6230 chviličku taky a skutečně je velký problém v BT a GPRS .BT řeší jenom HW výměna čipu ve founu a GPRS zatím jen FW 3.15.To vše jsem zjistil u ET a u oficiálních opravářů.Takže Vás čeká nejenom nový FW ale i výměna čipu.Zatím je naši opraváři nemaj.Takže 6230 má zatím žena a já čekám na 6630.Snad (dej Bůch ;) ) to tam bude bez problémů.Takže EDGE taky zatím nemám ani oskoušený.:mad: :mad:
ipf (2136)|22.11.2004 08:37
[QUOTE="Honzabr"]...Takže EDGE taky zatím nemám ani oskoušený.:mad: :mad: [/QUOTE]

A zkoušel jsi ten fígl s rádiem? Mně včera běhala GPRS celý večer bez problémů a dneska to jedu prubnout do Prahy.
Jinak telefon je dle vyjádření autorizovaného servisu neopravitelný, takže se dá klidně odstoupit od smlouvy.
beecher (9270)|22.11.2004 10:37
Hm, jak to tak poslouchám, tak bych řek, že tenhle fígl nebude fungovat jen na 6230. Já si pamatuji, že se moje bývalá 7250i chovala podobně, tedy když jsem měl nasazené sluchátka měla signál i tam, kde normálně ani ťuk...
Nokio, Nokio... :evil:

Jak to tak vypadá, tak zatím zůstanu u GPRSu a SE T610... No jo, ale to asi budu potřebovat donutit, aby se moje drahá polovička té T610 vzdala ve prospěch DP2... To zase bude peklo... :D :D :D
beecher (9270)|22.11.2004 11:03
Ještě mne tak napadlo...
Viděli jste ty nové modely od Nokie? 6020 a 3230? Tak nějak mi designem něco připomínaji... :D
6020 -> T630 a 3230 -> K700i... ;)
http://www.nokia.com/nmc2004/launches.html
ipf (2136)|23.11.2004 01:18
Tak jsem dneska navštívil bazar a koupil jinou N6230 (s verzí fw 3.15). A běhá. Tedy GPRS běhá :D . A pokud se dá (nedá ;) ) alespoň trochu věřit GPRS monitoru od Spb, tak jsem dosáhl rychlosti 116 Kbit/s (vizuální efekt rychlosti načítání stránek byl uspokojivý, nicméně na MDAII jsem dosáhl rychlosti 131Kbit/s ještě v dobách, kdy ani TýMobajl nevěděl, co je EDGE ;) ).
Crusader_ce4you (624)|23.11.2004 07:55
Tak to jsem zvědavej, jestli na 3.15-ce zprovozníš i EDGE. To bych potom ten můj 3.15-kovej klenot z ruky nedal :D
hajekm (308)|23.11.2004 09:39
Ja mam take 3.15ku a EDGE beha jako z praku i prez BT stabilne kolem 22kB/s (176 kb/s) v centru Prahy.
Milan
ipf (2136)|23.11.2004 10:21
Dneska dělám testovací provoz na různých místech Prahy.
Momentálně jsem na Pankráci a tady je to bída, průměrně se pohybuju okolo 60 Kbit/s. V poledne budu na Národní, tak uvidím, jak to bude vypadat tam.
(I když znovu připomínám, otázkou je, jak dalece se dá důvěřovat SPB GPRS monitoru poté, co mi na MDAII naměřil úžasných 131Kbit/s).
Zdenek Malinsky (9781)|23.11.2004 10:40
[QUOTE="ipf"]Dneska dělám testovací provoz na různých místech Prahy.
Momentálně jsem na Pankráci a tady je to bída, průměrně se pohybuju okolo 60 Kbit/s. V poledne budu na Národní, tak uvidím, jak to bude vypadat tam.
(I když znovu připomínám, otázkou je, jak dalece se dá důvěřovat SPB GPRS monitoru poté, co mi na MDAII naměřil úžasných 131Kbit/s).[/QUOTE]
Mě ten SPB GPRS ukázal jednou 225 kbit/s, tak nevím. Chodilo mi to průměrně cca 70-110. Ale extra rychlé mi to nepřišlo. Klasické GPRS, SonyErik Z600 (véčkový T630)-BT-HP 4150.
Jak je v Praze. Tady prší a já jdu spát. Dobrou noc, ostatním hezký den :) :)
Vít_ce4you (156)|23.11.2004 16:13
Jak na te 6230 Zjistujete cislo firmvare?
hajekm (308)|23.11.2004 17:08
[QUOTE="Vít"]Jak na te 6230 Zjistujete cislo firmvare?[/QUOTE]
*#0000#
M.
ipf (2136)|1.12.2004 18:42
Tak se mi (vlastně Pavlovi ;) ) povedlo dnes rozchodit na mém NTB GPRS přes BT a NOKII 6230 a dosáhli jsme rychlosti přes 20kB/s, čiže EDGE v Praze na Barrandově opravdu chodí a dokonce i přes proklínanou NOKII 6230 (všem bazarovou, s verzí firmware 3.15).
Loox-man (9)|2.4.2005 21:38
Znáte někdo i jiné kódy než pro ziištení firmware:?:

Já znám jen *#0000# pro firmware
*#06# výrobní č.
*#2820# info o BT
Zdenek Malinsky (9781)|3.5.2005 12:02
T-Mobile vydal tiskovou zprávu, ve které shrnuje současnost a blízkou budoucnost pokrytí signálem EDGE.

T-Mobile nejprve spustil EDGE v 6 městech: Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích. Nyní k nim přibyly další čtyři: Hradec Králové, Frýdek-Místek, Havířov a Orlová.

V následujících měsích by se pak EDGE mělo objevit v těchto městech: Bohumín, Dubí, Hlučín, Chodov, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Kladno, Krupka, Liberec, Mladá Boleslav, Napajedla, Opava, Otrokovice, Pardubice, Petřvald, Prostějov, Roztoky, Rychvald, Říčany, Staré Město, Šenov, Šlapanice, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Vratimov, Zlín.

V průběhu května T-Mobile navíc na svůj web přidá mapu, na které bude vidět aktuální stav pokrytí.

T-Mobile nehodlá zavádět plánovaný příplatek za rychlost. Uživatelé s neomezenými datovými paušály tak za EDGE zaplatí stejně jako za GPRS. Doufám, že jde už o poslední rozhodnutí. (Nejprve to mělo být +200 s omezením rychlosti GPRS asi od 1. dubna 2005, později tento termín posunuli.)

T-Mobile GPRS tarify

T-Mo pokrytí EDGE a GPRS
ET pokrytí EDGE a GPRS - odkaz zlobí, musí se dát načíst znovu (i vícekrát) :(
ipf (2136)|3.5.2005 14:43
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]...se .. EDGE mělo objevit v ... Dubí, Hlučín, Chodov, ... Krupka, .... Petřvald,... Roztoky, Rychvald, Říčany, Staré Město, Šenov, Šlapanice, ... Vratimov, ...[/QUOTE]

Samá velkoměsta s tisíci spokojenými uživateli. Kur.., to nemůže nějakej manažer TM bydlet v Havlíčkově Brodě? :mad:
oltcit (1098)|3.5.2005 15:57
[QUOTE="ipf"][QUOTE="Zdenek Malinsky"]...se .. EDGE mělo objevit v ... Dubí, Hlučín, Chodov, ... Krupka, .... Petřvald,... Roztoky, Rychvald, Říčany, Staré Město, Šenov, Šlapanice, ... Vratimov, ...[/QUOTE]

Samá velkoměsta s tisíci spokojenými uživateli. Kur.., to nemůže nějakej manažer TM bydlet v Havlíčkově Brodě? :mad: [/QUOTE]

No začína to u vás ako nedávno u nás ;) najprv velke aglomerácie,kde to vlastne ani nie je treba,lebo je tam väčšinou dostatok iných spôsobov pripojenia,ale postupom času sa to rozšíri aj na menej osídlené oblasti,kde to môže odhliadnúc od pingu a kolísania rýchlosti nahradiť pripojenie klasickým dialupom :) Tiež som to tak riešil,lebo ostatné spôsoby neboli dostupné.
Zdenek Malinsky (9781)|3.5.2005 17:09
No ET CZ to dělá opačně. Nejdřív pokryje EDGE samoty a málo obydlená místa a pak.... viz.mapka v mém předch.příspěvku.:?
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|3.5.2005 17:56
[QUOTE="ipf"]Samá velkoměsta s tisíci spokojenými uživateli. Kur.., to nemůže nějakej manažer TM bydlet v Havlíčkově Brodě? :mad: [/QUOTE]
Hm, máš asi pravdu, koukal jsem do mapy a podle ní to vypadá, že většina TM manažerů bydlí jihozápadním směrem od Prahy kolem Berounky nebo jezdí hrát golf na Karlštejn, jiný důvod pokrytí této oblasti nevidím ... přestěhuj HavlBrod k Berounce nebo do Jevan, tam to podle mapy instalovali také ;)
Zdenek Malinsky (9781)|4.5.2005 20:51
[QUOTE="Loox-man"]Znáte někdo i jiné kódy než pro ziištení firmware:?:

Já znám jen *#0000# pro firmware
*#06# výrobní č.
*#2820# info o BT[/QUOTE]
Krapet OT
Servisní kódy pro mobilní telefony Nokia
Zdenek Malinsky (9781)|13.5.2005 12:03
Výstřižková služba:D
Na Mobil.cz (iDnes.cz) vyšel dnes rozhovor s ředitelem T-Mobile CZ Rolandem Mahlerem s názvem T-Mobile spustí rychlá data do konce roku. Máme se celkem na co těšit. Už aby to bylo.