Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

iPAQ hx4700 - jak vypadá uvnitř a další info

PavelR. (2184)|2.11.2004 21:46
Před časem jsem v této diskuzi na ce4you dával link na dokumenty organizace FCC týkající se iPAQu hx4700. V té době jsem měl z jejich stažením problémy (až teď jsem zjistil, že vlastní blbostí; no nic … :) ) … O víkendu jsem se na tuto stránku vrátil znovu a tentokrát úspěšně – tj. mám staženy všechny materiály týkající se 4700ky, které jsou na stránkách této americké instituce dostupné. V nich je možné vyčíst několik zajímavých informací a především se podívat jak iPAQ hx4700 vypadá zevnitř. Kromě fotek vnitřností (škoda, že nejsou o něco více kvalitnější, některé popisy chipů se mi nepodařilo rozluštit) obsahují tyto materiály i některé další informace - např. testy SAR, postupy měření, prostředí ve kterém měření probíhalo atd. a to včetně závěrečné 128 stránkové zprávy, která se ale samozřejmě zabývá především WLAN a BT vlastnostmi tohoto PDA. Zde je krátký souhrn věcí, které se mi zdály nejzajímavější a které jsem doplnil ještě o některé další informace.


1. Obecné - iPAQ hx4700

- výrobce: HP resp. HTC
- FA282A, kódové označení NM8Roadster
- technická specifikace na stránkách HP v (pdf přibl. 200 KB)
- uživatelská příručka v ENG (pdf přibl. 2 MB)
- odkaz na poslední verzi CZ lokalizace dodávanou s tímto PDA
- odkaz na stránky aktualizací iPAQu hx4700
- recenze na ce4you
- Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition (Premium Edition)
- aktuální ROM: 1.00.09 (2.9.2004)

2. Procesor

- výrobce: Intel
- Intel PXA 270 Bulverde, revision C0, 624 MHz
- další informace (popis, datasheety, FAQs atd.)

3. RAM

Testovací verze, jenž měli v FCC:
- výrobce: Samsung
- typ: K4S56163LF

Finální zařízení:
- výrobce: Infineon
- typ: HYB39L256160AC-7.5

4. ROM
Výrobce: Intel
Flash chip: 28F128 (12V prgm/5V read), 2x 64MB Intel RD48F4400L0zb0
Velikost bloku: 128KB
PSM driver: verze 3.7

5. Displej
- 4“ (101,6mm) VGA 640x480, TFT, 64K (65,536 barev), rozteč bodů 0,126x0,126mm
- grafický akcelerátor ATI Imageon W3220, další informace zde
- touchscreen controller: Texas Instruments TSC2046

6. WLAN
- výrobce: Texas Instruments
- označení chipu: ACX100-EE1D
- podporovaný standard 802.11b a 802.11b+ (v případě 802.11+ se jedná se o proprietární řešení od TI s přenosovou rychlostí 22 Mbps); datasheet je ke stáhnutí zde.
- ACX100 není zapájen přímo do hlavní desky ale je součástí modulu, který leží těsně nad PCB a je k ní přišroubován dvěma šroubky (viz srovnání obrázků v tomto (pdf přibl. 1,77 MB) a tomto dokumentu (pdf přibl. 260 KB). Umístění WiFi modulu je na zadní straně PCB v její horní pravé části vedle CF slotu. Modul je spojen s konektorem (výrobce Acon) do kterého je zasunuta anténa od společnosti GigaAnt. Další podrobnosti o WLAN najdete tady (pdf přibl. 260 KB).

7. Bluetooth chip

- výrobce: Texas Instruments
- označení: BRF6150
- MAC ID 00-11-85-xx-xx-xx
- standard 1.2
- Další info zde (pdf přibl. 260 KB).

8. Anténa pro BT i WLAN

- výrobce: GigaAnt
- datasheet a další informace (např. rozdíly síly signálů bez vložených a s vloženými paměťovými kartami, vyzařovací diagramy atd.) včetně výkresů zde (pdf přibl. 1,1 MB).

9. Napájení

- hlavní baterie: Li-ion 3.7V 1800 mAh, HP product number 359113-001
- záložní knoflíková baterie: NiMH
- AC adaptér, vstup 100-240 ~ 0,4A, 50/60Hz; výstup 5 V/2A

10. PCB (Printed Circuit Board)

- výrobce: Tripod

11. Touchpad
- výrobce: Synaptics
- název technologie: NavPoint, více info zde
- stručné představení a návod k použití NavPointu je tady (je nutné mít nainstalován Macromedia flash player)
- Ke snímání pohybu prstu na touchpadu iPAQu 4700 je použita technologie Capacitive Sensing Positioning, u které jsou vyhodnocovány změny kapacity na mřížce touchpadu. Tato kapacita vzniká přiblížením dvou vodičů; prvním z nich je již zmíněná vodivá vrstva (mřížka) pod "pláštěm" touchpadu, druhým vodičem je lidský prst. Další podrobnosti o fungování tohoto ovládacího prvku a technologii touchpadu jsou dostupné zde
- další informace (způsob komunikace, protokol atd.)

12. CF a SD slot
- výrobce: Proconn
- CF II slot info a datasheet zde
- SD slot info a datasheet zde, controller Toshiba SDIO ASIC3
- udávaná životnost CF i SD slotu je 10 000 zasunutí/vysunutí paměťové karty
- FAQ's ohledně CF na stránkách CFA (Compact Flash Association) zde; kompletní specifikace a standardy CF jsou ke stažení tady (pdf přibl. 1,2 MB)
- FAQ's ohledně SD zde; krátká specifikace a architektura SD karet tady.

13. USB a serial port
- Philips ISP1582 USB 2.0 client interface
- zapojení sériového konektoru PDA od HP je možné naléztzde (link poskytl Replesk) a rovněž zde
- detaily konektoru
Pavel Koza (4761)|3.11.2004 18:18
Tak to je frajerinka, poprve skutecne lituju, ze nemam v nabidce tleskajiciho smajlika:yes: To si zaslouzilo prvni stranku.

Jinak by me zajimalo, jestli by to s nejakym AP chodilo i tech 22Mbit. Tipuju, ze by to mozna zvladlo generovat tak vysoky datovy tok, ale v praxi ani nahodou...

A co se tech vyzarovacich diagramu tyka, dik:) Uz jsem klidny, podobne veci bych doma simuloval skutecne jen hodne obtizne:D
PavelR. (2184)|3.11.2004 18:58
[QUOTE="Pavel Koza"]Jinak by me zajimalo, jestli by to s nejakym AP chodilo i tech 22Mbit. Tipuju, ze by to mozna zvladlo generovat tak vysoky datovy tok, ale v praxi ani nahodou... [/QUOTE]

... taky by me to zajimalo. Napr. tento access point ma v sobe chipset od TI a rovnez podporuje 802.11b+; uz se ale neprodava. Tusim, ze D-link mel taky neco podobneho a urcite i dalsi vyrobci ale s prichodem 802.11g ztratil "standard" 802.11b+ smysl. Takze iPAQ 4700 sice ma chipset podporujici teoretickych 22Mbps, ale s praktickou vyuzitelnosti to bude asi horsi :) ...

PavelR.
beecher (9270)|23.11.2004 18:53
Mam dotaz, to fakt vyrabí HTCčko pro HP? To jsou věci... ;)
PavelR. (2184)|23.11.2004 19:03
[QUOTE="beecher"]Mam dotaz, to fakt vyrabí HTCčko pro HP? To jsou věci... ;)[/QUOTE]

... pokud mě paměť neklame, tak naprostá většina iPAQů byla vyrobena právě HTC.

PavelR.
PavelR. (2184)|19.12.2004 10:54
... aktualizováno:

- výrobce a typ flash paměti: 2x64MB Intel RD48F4400L0zb0
- výrobce a typ čipu ovládajícího dotykovou vrstvu: Texas Instruments TSC2046
- výrobce a typ USB řadiče: Philips ISP1582
- oprava výrobce BT chipu: Texas Instruments BRF6150
- doplněno o další info (způsob komunikace, protokol atd.) ohledně touchpadu

Zdroj: hx4700 wiki pages

PavelR.
Replesk (21)|19.12.2004 11:44
Spousta uzitecnych a zajimavych informaci, diky. Nahodou kompletni schema hx4700 by se nekde nenaslo ? Fotky jsou sice pekna vec, ale jsou bohuzel jen na koukani... :)
PavelR. (2184)|19.12.2004 12:39
[QUOTE="Replesk"]Nahodou kompletni schema hx4700 by se nekde nenaslo ? [/QUOTE]

... no bylo by to hezké, kdyby se našlo ... Možná bude něco na iPAQ Developers, nicméně Developer level přístup stojí $199 a Premium Level pak $399, což sice nejsou nijak závratné částky ale peníze to jsou a natolik si podrobnější info o iPAQcích já jako běžný uživatel (tj. ne vývojář potřebující přístup k SDK kitům atd.) necením :) ...

PavelR.
Replesk (21)|19.12.2004 12:57
Hmm, to je fakt. Tolik penez za schematka bych taky asi neobetoval, ale treba to casem nekde prosakne, chce to jen neusnout na vavrinech :) Celkem by mne zajimalo zda jde nejak ze systemoveho konektoru vyvest i RS232 u starsiho modelu (si nepamatuji co jsem to pred lety mel) to slo, stacilo udelat par propojek na DPS a redukci z USB konektoru na Canon 9, ale u 4700 si nejsem jisty zda by to slo, ikdyz mtoken pise ,ze mam i COM 1... Kazdopadne to je na jinou diskuzi, ale schema by pomohlo :)
PavelR. (2184)|22.12.2004 18:06
... v prvním příspěvku tohoto threadu jsem si posteskl, že fotky vnitřností iPAQu v dostupných FCC dokumentech (viz výše) nejsou příliš detailní. Před chvílí jsem narazil na tyto stránky, na kterých je detail útrob podstatně lepší ... supr :)

PavelR.
PavelR. (2184)|4.1.2005 19:19
k.karel mi poslal upřesnění RAM paměťových čipů v iPAQu hx4700. Na fotografiích v FCC dokumentech jsou sice vidět 2xSamsung K4S56163LF nicméně na druhém odkazu, který jsem do tohoto threadu dával a na kterém jsou vyobrazeny fotografie vnitřností s největší pravděpodobností již finálního zařízení, jsou vidět paměti Infineon HYB39L256160AC-7.5 ... :)

PavelR.
guderian (7)|9.4.2007 03:20
zdar, viem uz uplynulo hodne mesiacov od posledneho prispevku v tomto fore, ale ja som sa snazil stiahnut si nejake dokumenty z odkazov na zaciatku fora, ale uz skoro nic nie je aktualne .. nema z vas niekto to vsetko stiahnute aby som si to mohol stiahnut od vas ?

dakujem