Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak ušetřit místo v RAM na iPAQu hx4700

PavelR. (2184)|28.10.2004 23:02
Ačkoliv jsem se u svého nového iPAQu hx 4700 zatím nesetkal s tím, že bych měl problémy s nedostakem paměti, tak jsem se jen tak z principu zkusil zbavit několika podle mne přebytečných aplikací a souborů, které v tomto PDA jen zbytečně zabírají místo.

1. Aplikace, které nepotřebuji
Následující programy mažu ze složky Program Files ihned po naběhnutí PDA po tvrdém resetu. Lze je rovněž přesunout do iPAQ File Store nebo paměťovou kartu (po přesunutí je ale potřeba aktualizovat jejich zástupce ve složce Windows\Start Menu). Jedná se o:

BVRP Phone Manager (1,3 MB)
HP Mobile Prining (316 KB)
Dockware (105 KB) plus složka My Documents\My Pictures (732 KB)

V případě, že se DockWare přesouvá do iPAQ File Store, lze změnit i umístětí složky My Pictures např. na paměťovou kartu a to tak, že v klíči HKEY_CURRENT_USER\Software\Ilium Software\DockWare\ se změní string value BitmapDir na požadované umístění.

Pokud se rozhodnete výše zmíněné aplikace smazat „hrubou silou“ je dobré pročistit registry a zbavit se záznamů, které tam tyto aplikace zanechají. Najdete je v HKEY_CURRENT_USER\Software a HKEY_LOCAL_MACHINE\Software.

2. Help a ti další
I když se aplikace instalují do iPAQ File Store či paměťovou kartu, tak většina z nich ukládá některé ze svých souborů i do složky Windows. Např. se může jednat o soubory nápovědy, kterou stejně nikdy nikdo nečtete. Osobně mažu všechny tyto soubory ihned po instalaci; dělal jsem to u iPAQu 2210 a dělám to i nyní s iPAQem 4700. Dokumenty nápovědy jsou ve většině případů *.htm soubory, ve zbytku se jedná o soubory s koncovkou *.htc a *htp.

Některé aplikace kopírují do složky Windows např. nejrůznější zvuky, témata, obrázky atd. Ne všechny se používají a tak jen zabírají jen místo (jako příklad poslouží např. aplikace Spb Time nebo Spb Pocket Plus).

3. Internet Temporary Files
Místo v RAM lze ušetřit i přemístěním složky, ve které se uchovávají temporary files aplikace Pocket Internet Explorer na SD karu popř. do iPAQ File Store. Využít k tomu můžete některé tweakovací aplikace (např. výborný Tweaks2K2, který ale není free) a nebo zeditovat registry ručně následujícím způsobem:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders
"History"="\iPAQ File Store\History"
"Cookies"="\iPAQ File Store\Cookies"
"Cache"="\iPAQ File Store\Temporary Internet Files\"


Před modifikací registrů je nutné složky History, Cookies, Temporary Internet Files v iPAQ File Store nejdříve vytvořit. Tímto způsobem lze ušětřit poměrně dost místa neboť při intenzivním prohlížení webu může obsah složky Temporary Internet Files narůst do nebývalých rozměrů.

4. Přemístění dll souborů
V nové verzi (1.4) aplikace MemMaid je možné přesunout některé nově nainstalované dll soubory na paměťovou kartu popř. do iPAQ File Store. Funkce se jmenuje Dll Optimizer.

5. Soubory SE_VGA
Používate-li na svém iPAQu 4700 utilitku SE_VGA (divil bych se, kdyby jste nepoužívali), můžete následujícím úkonem ušetřit více než 1MB místa v RAM (zdroj):

V HKEY_LOCAL_MACHINE\Loader v multi line string value "SystemPath" přidejte za poslední položku cestu kam budete níže uvedené soubory kopírovat. Instalujete-li SE_VGA do iPAQ File Storu, múžete zadat cestu do následující složky "iPAQ File Store\SE_VGA". Záznam SystemPath pak bude vypadat následovně:

\Release\
\Storage\Windows\
\iPAQ File Store\Program Files\SE_VGA\


Po restartu můžete do výše uvedené složky SE_VGA v iPAQ File Store zkopírovat níže uvedené soubory:

arrow2.96.gif (375B)
browsres.96.dll (113KB)
complete.96.gif (36,6KB)
coreres.96.dll (190KB)
exappres.96.dll (6,69KB)
miscres.96.dll (77,9KB)
msim.96.dll (68,0KB)
officeres.96.dll (98,7KB)
outres.96.dll (372KB)
pegcards.96.dll (340KB)
stylushead.96.gif (32,7KB)
TraRes0409.96.dll (45,6KB)
welcomehead.96.gif (42,5KB)

6. V případě, že na vašem iPAQu hx4700 (popř. i jiném PDA) používáte CZ lokalizaci Language Extender můžete ušetřit další místo tím, že ze složky Windows/LEngKBD odstráníte soubor en.base (automatické doplňování slov v ENG) o velikost 111 KB (CZ automatické doplňování slov zůstane funkční) a všechny soubory s koncovkou htc popř. htp ze složky Windows (tj. LE.htc, LE_CharMap.htp, LE_O_programu.htp, LE_Odinst.htp, LE_Pokrok.htp, LE_Prehled.htp, LE_Register.htp, LE_Tipy.htp, LE_Zaklad - jedná se o soubory nápovědy). Před odstraněním souboru en.base je nutné deaktivovat lokalizaci (v Start/Settings/záložka System/LEng Options/Disable LEng).

! ! ! Po resetu PDA do továrního nastavení (tzv. hard reset) je samozřejmě nutné všechny výše uvedené změny provést znovu neboť dojde k obnovení původního stavu ! ! !

PavelR.
ipf (2136)|29.10.2004 10:42
Co rada, to klenot (a nejen v tomto fóru).
A teď si představte, že takhle chytrej člověk možná bude chybět na II. srazu :( .

Apropó, ten BVRP Phone Manager lze smazat brutálně Total Commanderem bez nutnosti odinstalace? A změny v registru.. malá nápověda by nebyla? ;) .
A když jsem u Total Commanderu. V PC verzi je možnost: Uložit pozici okna a Uložit nastavení. V PPC verzi jsem to nenašel a věčně musím roztahovat okna, protože se mi smrskávají doleva. Ví někdo, co s tím?
PavelR. (2184)|29.10.2004 12:49
[QUOTE="ipf"]A teď si představte, že takhle chytrej člověk možná bude chybět na II. srazu :( [/QUOTE]

... ještě do úterý v tomto týdnu jsem si myslel, že se zůčastním. Teď to vypadá, že budu rád, když budu moci přijet alespoň na pátek a snad kousek soboty ... :( :( :( :( :(

[QUOTE]
Apropó, ten BVRP Phone Manager lze smazat brutálně Total Commanderem bez nutnosti odinstalace? A změny v registru.. malá nápověda by nebyla? ;) .[/QUOTE]

... BVRP lze "brutálně" smazat opravdu čímkoliv :) Na šetrnější odinstalaci jsem nepřišel .... Co se týče vyčištění registrů tak zde jsou konkrétní klíče, které je možné (není ale povinné) odstranit (samozřejmě pokud odstaňuješ i vlastní aplikace):

BVRP
HKEY_CURRENT_USER\Software\BVRP

DockWare
HKEY_CURRENT_USER\Software\Ilium Software

HP Mobile Printing
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\HP\MobilePrinting
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\HP\MobilePrint

PavelR.
PavelR. (2184)|4.12.2004 16:52
... tak ... další možností jak ušetřit místo v RAM iPAQu hx4700 je možnost přesunutí dll souborů z RAM na paměťovou kartu popř. do iPAQ File Store. Tuto funkci nazvanou Dll Optimizer nabízí nová verze aplikace MemMaid (označená jako 1.4) ...

PavelR.
PavelR. (2184)|6.12.2004 20:38
... používate-li na svém iPAQu 4700 utilitku SE_VGA (divil bych se, kdyby jste nepoužívali), můžete následujícím úkonem ušetřit více než 1MB místa v RAM (zdroj):

V HKEY_LOCAL_MACHINE\Loader v multi line string value "SystemPath" přidejte za poslední položku cestu kam budete níže uvedené soubory kopírovat. Instalujete-li SE_VGA do iPAQ File Storu, múžete zadat cestu do následující složky "iPAQ File Store\SE_VGA". Záznam SystemPath pak bude vypadat následovně:

\Release\
\Storage\Windows\
\iPAQ File Store\Program Files\SE_VGA\


Po restartu můžete do výše uvedené složky SE_VGA v iPAQ File Store zkopírovat níže uvedené soubory:

arrow2.96.gif (375B)
browsres.96.dll (113KB)
complete.96.gif (36,6KB)
coreres.96.dll (190KB)
exappres.96.dll (6,69KB)
miscres.96.dll (77,9KB)
msim.96.dll (68,0KB)
officeres.96.dll (98,7KB)
outres.96.dll (372KB)
pegcards.96.dll (340KB)
stylushead.96.gif (32,7KB)
TraRes0409.96.dll (45,6KB)
welcomehead.96.gif (42,5KB)

Úspora celkem: něco málo přes 1MB

PavelR.
ipf (2136)|7.12.2004 10:38
KONTROLNÍ DOTAZ:
Otevřel jsem HKLM - LOADER a SystemPath. Okno Value data: je prázdné. Čili do toho prázdného okna mám napsat:
"iPAQ File Store\SE_VGA"
Souhlas?
(abych nevypadat jak úplnej blb, tak nahoře je napsáno:
"...v multi line string value "SystemPath" přidejte za poslední položku...", jenže já tam žádnou poslední položku nemám ;) ).
PavelR. (2184)|7.12.2004 12:25
[QUOTE="ipf"]KONTROLNÍ DOTAZ:
Otevřel jsem HKLM - LOADER a SystemPath. Okno Value data: je prázdné. Čili do toho prázdného okna mám napsat:
"iPAQ File Store\SE_VGA"
Souhlas?
(abych nevypadat jak úplnej blb, tak nahoře je napsáno:
"...v multi line string value "SystemPath" přidejte za poslední položku...", jenže já tam žádnou poslední položku nemám ;) ).[/QUOTE]

... pokud je okno Value Data prázdné, zkus dopsat jen tu položku týkající se SE_VGA - tj. iPAQ File Store\SE_VGA (samozřejmě jen v případě, že tato složka existuje). Já osobně to měl přesně tak jak autor tohoto tipu na brighthand.com psal. Každopádně zálohovat zálohovat zálohovat ať mě tady neroztrháte na kusy, když něco nepojede ... :)

PavelR.
ipf (2136)|7.12.2004 13:18
[QUOTE="PavelR."]..arrow2.96.gif (375B)....welcomehead.96.gif (42,5KB)
[/QUOTE]

ad1) těch "soubor.96.???" je tam daleko víc, takže: Můžu je přesunout všechny?
ad2) a co stejné soubory, ale s číslem 192? Ty by nebylo možné uklidit jinam?
PavelR. (2184)|7.12.2004 13:52
[QUOTE="ipf"]
ad1) těch "soubor.96.???" je tam daleko víc, takže: Můžu je přesunout všechny?
ad2) a co stejné soubory, ale s číslem 192? Ty by nebylo možné uklidit jinam?[/QUOTE]

... ano, ale některé přesunout nelze a některé je potřeba ponechat tam kde jsou - tj. přesunout opravdu jen ty, které jsem uvedl ve výše uvedeném seznamu.

PavelR.
PavelR. (2184)|18.1.2005 12:50
... vše o SE_VGA zde. Podobné fce (a ještě něco navíc) umí i o něco lepší OzVGA ...

PavelR.
JiH_ce4you (149)|20.1.2005 21:13
Pokud SE_VGA presunu podle navodu (myslim, ze vse jsem dodrzel presne a v poradku), tak mi pri spusteni SE_VGA hlasi italsky? nebo podobnym jazykem, ze nelze identifikovat jazyk ROM a skonci ...

Kolega ktery to delal uplne nezavisle na mne na svem iPAQu dospel k uplne stejnemu vysledku.

SE_VGA 1.01

Nevite prosim nekdo, kde zakopavam psa?

Diky

Jiika
PavelR. (2184)|20.1.2005 21:22
... hmm, me to fungovalo OK. Delsi dobu jiz pouzivam OzVGA. Kdyz se soubory nakopiruji zpet vse zase funguje OK?

PavelR.
JiH_ce4you (149)|20.1.2005 21:26
Ano, po presunuti zpet do systemu chodi vse OK.
Ja netrvam na SE_VGA

Doporucujes spise OzVGA ?

Radeji si necham poradit driv, nez abych badal ...
Ovladani me netrapi, spis aby to melo dobrou funkcnost a stabilitu ...

Jirka
PavelR. (2184)|20.1.2005 21:29
[QUOTE="JiH"]Radeji si necham poradit driv, nez abych badal ...
Ovladani me netrapi, spis aby to melo dobrou funkcnost a stabilitu ...
[/QUOTE]

... to badani by nebylo dlouhe :) nebot staci zkusit zkopirovat soubor po souboru (gify lze vyloucit rovnou) a zjistit, ktery z nich to zpusobuje ...

PavelR.
JiH_ce4you (149)|20.1.2005 21:34
Jasne, tohle chapu :-)
Myslel jsem poradit mezi OzVGA a SE_VGA :-)) ...
Posledni dobou toho mam tolik, ze se leckdy radeji zeptam, nez bych sam zkousel :-) ...
PavelR. (2184)|20.1.2005 21:44
... v tom pripade OzVGA :)
ipf (2136)|16.3.2005 21:56
[QUOTE="PavelR."]... soubory nápovědy, kterou stejně nikdy nikdo nečtete. Osobně mažu všechny tyto soubory... *.htm soubory, ve zbytku se jedná o soubory s koncovkou *.htc a *htp.
PavelR.[/QUOTE]

Ze 150ti souborů se mi nepodařilo 101 ani opakovaně smazat. Nevíš proč a jak na to?
PavelR. (2184)|16.3.2005 22:48
... velka vetsina htm souboru ve slozce Windows jsou napovedy aplikaci ulozenych v ROM; ty smazat nelze. Nicmene ridim se pravidlem, ze po instalaci jakekoliv dalsi aplikace jdu automaticky do slozky windows a mazu jeji htm napovedu (napr. pri serazeni podle datumu, kdy lze rozpoznat, ktery htm soubor je v ROM a ktery byl nakopirovan teprve nedavno), kterou si tam aplikace umisti. Nektere aplikace napr. Adobe Acrobat Reader pro PPC si umistuji napovedy do slozky My Documents (zrovna v pripade AAR je to pdfko o velikost cca 400 KB, coz uz je docela palka na soubor, ktery clovek vlastne ani nepotrebuje) ...

PavelR.
ipf (2136)|17.3.2005 08:23
Škoda. Ještě kdyby se dala vymazat ta deflautní (sorry, ale díky Šebovi to prostě už nemůžu napsat jinak :D ) témátka. Mají půl mega a jsou k ničemu.
Shanti (34)|19.5.2005 18:32
[QUOTE="PavelR."]Ačkoliv jsem se u svého nového iPAQu hx 4700 zatím nesetkal s tím, že bych měl problémy s nedostakem paměti, tak jsem se jen tak z principu zkusil zbavit několika podle mne přebytečných aplikací a souborů, které v tomto PDA jen zbytečně zabírají místo.

ATD...... ATD.....

PavelR.[/QUOTE]

Cest,
mam dotaz kdyz si ted nahraji nový firmware 1.10 pro HP iPAQ hx4700 co vsechno mam odmaznout? viz clanek PavlaR. Zustava to stejne ci jeste neco navic?

Diky za info.
PavelR. (2184)|19.5.2005 18:57
... naprosta vetsina zustava stejna. Pokud objevim neco noveho, dam to sem.

PavelR.
Lada Dekany (130)|15.7.2005 09:28
[QUOTE="PavelR."]
5. Soubory SE_VGA
Používate-li na svém iPAQu 4700 utilitku SE_VGA (divil bych se, kdyby jste nepoužívali), můžete následujícím úkonem ušetřit více než 1MB místa v RAM (zdroj):

PavelR.[/QUOTE]

Uprava registru a presunuti do IPAQ STORE pomuze i kdyz mam SE_VGA ulozen v CF?
Usetrim take 1MB RAM?

Diky
ipf (2136)|15.7.2005 09:45
[QUOTE="Lada Dekany"]...pomuzei kdyz mam SE_VGA ulozen v CF?
Usetrim take 1MB RAM?
Diky
[/QUOTE]

Mělo by být jedno, jestli CF, SD nebo iPFS. Akorát cesta musí odpovídat, tj ve tvém případě:
\CF Card\Program Files\SE_VGA\,
anebo můžeš vynechat ..Program Files.., já mám rovnou složku "SE_VGA", takže cesta vypadá: \iPAQ File Store\SE_VGA\.
badus (28)|19.1.2006 22:09
Pavle, jak je to s .dll v případě ozVGA? Daj se taky nějakým způsobem nakopnout jinam? Psal jsi tu, že používáš právě ozVGA. Já taky a nechci to zbytečně pokoušet, určitě s tím máš zkušenost...
Zdenek Malinsky (9781)|19.1.2006 23:49
Nejsem si jistý, ale myslím že na w2k3 SE jsem měl komplet ozVGA na kartě. Teď pro změnu mám ozVGA v ROM na wm 5. Vyzkoušej, uvídíš, zda to tak bude fungovat.
Chvátal (11)|20.1.2006 11:48
Prosím o radu. Mohu vymazat z Program Files program BTP PhoneManager?
Díky za radu
Dušan
palacinka (242)|24.1.2006 08:18
BTP PhoneManager lze bez problémů smazat.
podvodnik (12)|25.1.2006 22:15
omlouvam se za lama dotaz mezi odborniky, ale vymazal jsem dle navodu nepotrebne programy a ted jsem chtel upravit registry a nejak nemuzu najit regedit, nebo jak se na pda edituji registry?
Dekuji
KarelB_ce4you (50)|25.1.2006 22:33
Regedit v CE není. Musí se použít něco externího - viz. rubrika Freeware.
Zdenek Malinsky (9781)|25.1.2006 23:09
Stačí Total Commander pro PPC.
podvodnik (12)|25.1.2006 23:36
diky za odpoved, sice jsem to objevil az na 13. strance, ale funguje to :D
Chuck (284)|4.3.2006 09:55
2. Help a ti další
I když se aplikace instalují do iPAQ File Store či paměťovou kartu, tak většina z nich ukládá některé ze svých souborů i do složky Windows. Např. se může jednat o soubory nápovědy, kterou stejně nikdy nikdo nečtete. Osobně mažu všechny tyto soubory ihned po instalaci; dělal jsem to u iPAQu 2210 a dělám to i nyní s iPAQem 4700. Dokumenty nápovědy jsou ve většině případů *.htm soubory, ve zbytku se jedná o soubory s koncovkou *.htc a *htp.

Celý návod je úžasný jen mám potíž. ty soubory nápovědy mi nejdou smazat. Poradí někdo prosím?
Chuck (284)|4.3.2006 10:18
No stačilo přečíst celé téma :oops: Ale přeci jeden dotaz. Pokud přesunu dll od SPB plus do iPAG store nezobrazí se na Today. Kde mám co přepsat aby to chodilo?
badus (28)|16.3.2006 23:22
Malej dotaz asi dost nesmyslnej... Lze instalovat SPB Pocket plu, SPB pocasi do IPFS? Tak aby to bylo funkcni. Je to v podstate jediny (krome lokalizace) co mam v RAM a pri behu TT a tim padem BT mi obcas nejak nezbyva misto.
potom jeste jeden dotaz. Nakopiroval jsem dle navodu ozVGA do IPFS a sice funguje ale nektery aplikace nejdou spustit (bohuzel treba IE). Neporadite nekdo?
Dik
Zdenek Malinsky (9781)|17.3.2006 05:48
Proč by neměly? Na w2003SE jsem měl kromě Dashboardu všechny aplikace v ROM, ozVGA na kartě a no problemo.
beecher (9270)|17.3.2006 08:14
Mate nakopirovany ty potrebne DLLka do adresare \Windows?
badus (28)|17.3.2006 09:26
Dik. Zkusim to teda preinstalovat. Nechaval jsem tyhle veci v RAM. Mel jsem strach, ze to hodne zpomali. Mam teda do ITFS dat i lokalizaci?

Dllka mam nakopirovany v IPFS ale mam k nim v registrech cestu.