Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

T-Mobile Compact - Pocket PC s rozměry Smartphone

Pavel Koza (4761)|26.10.2004 15:11
Na rozdíl od minulého roku by T-Mobile mohl na předvánoční (nebo povánoční:) trh uvést ne jedno, ale hned dvě Pocket PC zařízení. Prvním z nich by mělo být MDA III, tím druhým pak velmi zajímavé zařízení nazvané MDA Compact. Hlavní devizou tohoto zařízení bude jednoznačně velikost, nadpis článku rozhodně není nutné brát s nadsázkou. Přes skutečně miniaturní rozměry však MDA Compact nabídne slušnou výbavu a překvapivý výkon.

Další informace a obrázky najdete v tomto článku.
Zdenek Malinsky (9781)|26.10.2004 17:41
To je pěkné-cena pod 10 tisíc, ale pokud nebude na trhu zařízení kolem 5 nebo lépe kolem 3 tisíc za entrylejvl zařízení, těžko bude po světě běhat tolik poketpísiistů jako palmistů. Není mnoho úchylů jako já, kteří jsou schopni nebo ochotni dát za PDA zařízení prům.měs.plat či více. :D Ty, kdo mají zařízení služební nepočítám.

Koukněte na cenu i výbavu Palm Zire, Zire 21 apod. Mnoha uživatelům by jistě stačila. Ne každý potřebuje VGA, WiFi, HiFi, modré zuby.... spokojí se se zařízením i s černobílým displejem, které může zálohovat, byť je to trošku lepší digital diary (diář, adresář, úkoly, poznámky).
beecher (9270)|26.10.2004 17:55
A ma to VGA? :D :D :D :D :D
Zdenek Malinsky (9781)|26.10.2004 19:33
Nemá VGA, má QVGA (nebo co), kuchtíku :D :D :D
Ono je to stejně jedno. Pokud s tím budeš telefénovat, bude displej pěkně umatlaný od ucha (a pokud se moc nemyješ....), takže použití BT sluchátka bude řešením. Sice něco stojí, zase ušetříš za mýdlo a vodu. :D
beecher (9270)|27.10.2004 00:03
To byl samozrejme vtip... :D ;)
Michal Jelínek (220)|27.10.2004 09:04
Jako zaprisahly zastance Smartphone musim priznat, ze zarizeni podbna temto muzou Smarta spolehlive odrovnat a naplnit tak proznozy M$ ktere koluji po Inetu, ze jde skutecne o vetev, kterou hodla do konce roku 2005 opustit.

Ma to jeden podstatny hacek. Porad se to neda ovladat jednou rukou. Porad nenapisete SMSku, nezahajite hovor jednou rukou. Pokud nedoslo k zavaznejsimu vylepseni, tak dotekovy displej a palec je velice spatna kombinace.

No uvidime, az si to osaham :-)
hybo (3107)|27.10.2004 09:31
No, ja bych to videl naopak zajimaveji. Jiz MDAI i MDAII je s troskou snahy ovladatelne jednou rukou (a troskou SW k tomu:-) a MDA Compact je mensi, coz byl nejvetsi problem, protoze pri beznem drzeni clovek nedosahnul na kazde misto displaye. Je mozne, z s tou hle velikosti by to bylo realnejsi, uvidime :-)
Petr_ce4you (24)|27.10.2004 11:01
..teda me se tohle zarizeni docela libi, velikost cca jako p900. zacinam o tom uvazovat...
MrMarkus_ce4you (45)|27.10.2004 13:11
Zdravím, přesně jak zaznělo výše. Sbíral jsem zkušenosti kde se dalo a vím že:

1) Symbian nechci, je to moc hloupý systém a nevěřím že přežije

2) Mobile Windows for Smartphones - totéž co 1), navíc nepodporuje dotykový displej s čímž se nehodlám smířit, stejně jako že není kompatibilní s aplikacemi pro Pocket PC

3) Mobile Windows for Pocket PC - včetně Phones edice - ano, to je dobrý systém, i když mi teda přijde trošku moc komplikovaný a nešetrný na systémové zdroje, vyžaduje hodně paměti a velký výkon ... nicméně možnost a pokud je v zařízení velikost MDA Compact, hezké. MDA Compactu ale chybí několik věcí, hlavně klávesnice a podpora GSM Edge kterou bych u nového datového zařízení už čekal.

4) velmi dobrou volbou se mi zatím jeví Treo650, má poslední pětkovou verzi PalmOS a bude podporovat upgrade na nejnovější Palm OS 6 - Cobalt. Už Treo600 bylo v USA velmi úspěšné, ostatně díky němu je na tom Palm v prodeji smartphones nyní lépe než MS (viz msmobiles.com). Treo650 má navíc modrozub, rychlejší procesor, suprovej displej 320x320 a paměť co nezapomene data bez baterek. Přičtu li to tomu tu nádhernou pevnou klávesničku (na Treo600 byla paráda pracovat), moc se mi to zařízení líbí. Možná je škoda že ještě není doba kdy by do toho člověk mohl dát operační systém dle vlastního soudu, bylo by zajímavé jak by tam běžely Mobile Windows nebo Embedded Linux (věřím že ten bude, tohle někomu určitě nedá spát). Záporem jsou vlastně jen dvě věci, že se teď teprve začíná prodávat v USA a cena za kterou to bude u nás - v USA je poslední cena kterou jsem viděl je $599 což by bylo v přepočtu ani ne 15 tisíc, ale nevěřím že naši prodejsi to za takovou cenu budou prodávat, podle mě si tam zas připočtou několik tisíc za lokalizaci a bude to někde ... :( Ostatně, tady by mě zajímalo co na to Sunnysoft :)
Michal Jelínek (220)|27.10.2004 16:05
[QUOTE="hybo"]... Jiz MDAI i MDAII je s troskou snahy ovladatelne jednou rukou (a troskou SW k tomu:-) a MDA Compact je mensi, coz byl nejvetsi problem, ...[/QUOTE]

To je samozrejme pravda, ale jen bych doplnil, ze citlivost displeje na palec je takova zvlastni, clovek musi mit ciste ruce a navic ostrihane nehty :-)

A za dalsi zkousel sem psat SMSky na XDA1 pomoci klavesnice jako je na mobilu, ale samozrejme prstem po displeji a je to peklo. Jak clovek presne neciti ty vystupky tak to silene brzi.

Ale uvidime jak to pujde :-)
hybo (3107)|27.10.2004 16:27
full screen keyboard, nebo neco podobneho by to vyresilo :-)))
Miloš Strouhal (3997)|28.10.2004 16:23
[QUOTE="hybo"]full screen keyboard, nebo neco podobneho by to vyresilo :-)))[/QUOTE]

To jsem zkoušel pouzivat jak na MDA I, tak na MDA II, ale nijak mne to nezaujalo,mé prsty se s tím nějak nekamarádí..:? Bez těch "výstupků" je to o ničem. Přitom ta klavesnice je tak důležitá věc.. Už několikrat jsem se málem vyboural v autě při psaní SMS a ICQ..:mad:
Možná že MDA III je tou správnou volbou.. Ale pokud mam dávat T-mobilu zase tak velké prachy,tak jedině až příští rok za MDA IV.. Snad se ale do té doby nerozmlátim v autě..:)
hrtak_ce4you (314)|28.10.2004 22:08
sem ti rikal at si koupis tu nastavnou klavesnici.... :)

[QUOTE="xp"][QUOTE="hybo"]full screen keyboard, nebo neco podobneho by to vyresilo :-)))[/QUOTE]

To jsem zkoušel pouzivat jak na MDA I, tak na MDA II, ale nijak mne to nezaujalo,mé prsty se s tím nějak nekamarádí..:? Bez těch "výstupků" je to o ničem. Přitom ta klavesnice je tak důležitá věc.. Už několikrat jsem se málem vyboural v autě při psaní SMS a ICQ..:mad:
Možná že MDA III je tou správnou volbou.. Ale pokud mam dávat T-mobilu zase tak velké prachy,tak jedině až příští rok za MDA IV.. Snad se ale do té doby nerozmlátim v autě..:) [/QUOTE]
jerzy_ce4you (230)|28.10.2004 22:24
Full screen klávesnice nebo výsuvná nebo promítaná nebo co? Čekáme na něco ideálního a ono to nepřichází. Bude to asi chtít nějaký techno Nápad.
Petr_ce4you (24)|29.10.2004 11:12
no, me by zas tak to klavesnice netrapila. na svoji p900 stejne sms pisu jenom stylusem. takze by mi asi stacila numericka nebo nejaka "telefonicka" klavesnice.
Hynchenzo (81)|30.10.2004 08:27
ze by konecne zarizeni, ktere nahradi moji kombinaci T610 + ipaq 1915? :)
boss_ce4you (73)|30.10.2004 17:03
Myslim ze to bude pouzitelnejsie ako jeho predchodci... MDA I. a II. su na mobilni tel. lopaty - prave pre velikost som u nich nevydrzal a volil dve zariadenia ... Ale myslim, ze za vyzkusanie bude stat - uvidime aka bude finalna verzia . Vyzkusam..... ;)
hybo (3107)|1.11.2004 04:07
Ne uplne dle meho prani, ale co tohle ?
Miloš Strouhal (3997)|1.11.2004 11:35
[QUOTE="hybo"]Ne uplne dle meho prani, ale co tohle ?[/QUOTE]

Kupodivu je to celkem fajn, dá se to i používat..;) Chce to ale cvik, naučit se s tim..
hybo (3107)|2.11.2004 16:11
rad se naucim, kdyz uz bude na CEM :-)
Michal Jelínek (220)|3.11.2004 07:52
Jo to je moc pekne ale v realu nepouzitelne :-)

Z jedinkeho prosteho duvodu. Tak rychle jako na klavesnici se s tim psat proste neda, protoze prstum chybi ten kontakt z klavesnici a to dotekove vrstva proste nenahradi.

Resenim by byla prave preklopna klavesnive, jakou ma treba P900 ...
hybo (3107)|4.11.2004 09:32
nebyla, pac na to potrebujes 2 ruce a i tak je to problem :-) Reseni to myslim je, protoze duvod tehle veci je psat jednurucne a ne psat jako na velke klavesnici :-)
Zdenek Malinsky (9781)|4.11.2004 09:57
Já se rozhodoval mezi HP iPAQ 4150 a Sony Clié UX 40 (nebo 50). Jsou to sice rozdílné platformy, ale protože jsem byl PDA prostý, bylo mi to celkem jedno. Sony je odklapovací-jakoby véčkový telefon v režimu landscape-má klávesnici, k ovládání kolečko Jog-dial (tuším 5 směrné, u svého mobilu Sony CDM-Z5 jsem si ho nemohl vynachválit) je mnohem lepší než joypady apod.nebo šmejdění stylusem po displeji. Displej samozřejmě můžete také použít k psaní, i když to graffiti :mad: Nakonec vyhrál HP a to především cenou (Sony cca 30 tis.) a tím, že má u nás zastoupení. Sony se sem vozí všelijak a proto asi ta cena. :(
Pokud se chcete mrknout, jak Sony vypadá, sqelá recenze je na konkurenční Mobilmanii. Juraj Hudec z něho slintal, až mi to teklo z monitoru.
I když je to konkurenční platforma, takto bych si představoval ideální (ideálnější) PDA.
Iglo92 (1)|5.11.2004 23:20
[QUOTE="xp"][QUOTE="hybo"]full screen keyboard, nebo neco podobneho by to vyresilo :-)))[/QUOTE]

To jsem zkoušel pouzivat jak na MDA I, tak na MDA II, ale nijak mne to nezaujalo,mé prsty se s tím nějak nekamarádí..:? Bez těch "výstupků" je to o ničem. Přitom ta klavesnice je tak důležitá věc.. Už několikrat jsem se málem vyboural v autě při psaní SMS a ICQ..:mad:
Možná že MDA III je tou správnou volbou.. Ale pokud mam dávat T-mobilu zase tak velké prachy,tak jedině až příští rok za MDA IV.. Snad se ale do té doby nerozmlátim v autě..:) [/QUOTE]

Zdravím, co se MDA III týče, tak to jsem jako řešení považoval jen do té doby, než jsem si jej měl možnost potěžkat na Invexu. Ta klávesnice mne zklamala. Tlačítka jsou titěrná a stisk jak už to u takových(v jednom kuse) klávesnic bývá, není nic moc. Na dlouhé psaní to není a rychlost psaní sms či krátkých poznámek bude přibližně srovnatelná, obé je samozřejmě obouruč takže... do auta rozhodně ne:)

Blimkeys je výborná jednoruč. záležitost do tramvaje a pro otrlejší, třeba do auta;) Rychlost psaní je ale přímo úměrná počtu zaměstnaných rukou:)

Myslím že ideální způsob převodu našich myšlenek "on the road" do PDA budeme hledat ještě nějaký ten pátek.:)
lout_ce4you (118)|6.11.2004 19:09
Me by zajimala vydrz baterky kuli tomu slo mda2 do pryc a jestli bude mit edge to bych zvazoval i navrat a posledni kdy by to melo bejt na trhu???
mms (11)|9.11.2004 20:21
Bude T-M Compact umet i Edge DPRS, potom by nemel vubec temer chybu :?:
hajekm (308)|9.11.2004 20:30
Prave si s nim trochu hraju a privezu ho na setkani do Male Upy. Edge to bohuzel nema. Jinak je to takove male, roztomile ale zustanu asi u MDA II.
Milan
mms (11)|9.11.2004 23:13
Tak to me mrzi dvojnasob, ze nemuzu prijet....:( Neni sance se nekdy videt v Praze ? Neni to nutne, jen se mi mooooc libi podle obrazku a popisu, proste mobilek s hrackou v jednom s rozumnyma mirama na noseni i kdyz jej nemam porad v ruce :)
Laca (154)|10.11.2004 01:07
[QUOTE="hajekm"]... je to takove male, roztomile ale zustanu asi u MDA II.
Milan[/QUOTE]
Tak to je vystizne ;) Do kapsy je to super, ale na nejakou vetsi srandu moc maly. Taky ovladani prsty (ne psani, to uz vubec) na ktere jsem si zvykl neprichazi v uvahu. ... Ale je to fakt moc hezoucka hracka :D
Laca
lout_ce4you (118)|10.11.2004 04:02
za kolik a kde to je
MrMarkus_ce4you (45)|12.11.2004 12:51
[QUOTE="lout"]za kolik a kde to je[/QUOTE]

V Německu se začal prodávat dotovaný za 200 Euro.

http://www.t-mobile.de/shop/handy/1,4855,2963-_3187-0-1-0,00.html
Rom4n (340)|14.11.2004 23:28
ahoj..
neexistuje nejake GSM-GPRS rozsireni pro serii 1900? Docela by yla skoda, kdyz jsou takovy packy uz na 3600 a nebyly by na 1930 :oops:
hybo (3107)|15.11.2004 03:18
jen pres mobil :-) :-(
boss_ce4you (73)|25.11.2004 19:05
Už sa predává ? Koľko by stál ? Je možná dobierka na SK ?
hybo (3107)|26.11.2004 18:24
nepredava, cena zatial neznama, dobierka samozrejme mozna
Whippy (206)|27.1.2005 12:52
Mozna stupidni dotaz, nicmene neexistuje nejaka moznost jak rozsirit Compact o EDGE pres nejakou pridavnou kartu?
Jsem novacek, ale jen teoreticky pokud sou GPS treba by slo i EDGE...
PavelR. (2184)|27.1.2005 13:27
... bohužel odpověď je velmi jednoduchá: nelze ...

PavelR.
mms (11)|27.1.2005 19:21
Nemáte někdo info, kdy bude u nás v prodeji a za kolik :?:
sluniq (5)|27.1.2005 23:53
Zdravim, mel bych jeden zasadni dotazek - umi tahle hracicka simtoolkit ? potrebuju pdafon s ebankou ... :)
Miloš Strouhal (3997)|27.1.2005 23:59
Jelikož se jedná o téměř shodné zařízení jako je MDA III, a MDA II upgradované na Second Edition, dovolím si tvrdit že má Sim Toolkit. Jelikož i "větší bráškové" jej standardně mají.
hybo (3107)|28.1.2005 02:25
ano, ma
Whippy (206)|6.2.2005 18:49
[QUOTE="mms"]Nemáte někdo info, kdy bude u nás v prodeji a za kolik :?: [/QUOTE]

cituji z http://www.mobilmania.cz/Operatori/AR.asp?ARI=109267

"Komunikátor MDA Compact se v nabídce T-Mobilu oficiálně objeví ve čtvrtek 10. února. Distribuce ale už probíhá a je klidně možné, že se začně prodávat dřív. Kolik bude stát? Základní cena byla stanovena na 16 599 Kč s DPH, při dotaci a dvouletém úvazku za MDA Compact zaplatíte 9 499 Kč."
sluniq (5)|8.2.2005 12:20
jeste me napada jedna vecicka, mozna trochu mimo misu, ale - pujde do tehle vecicky narvat pametova karta a wifi najednou ?
Miloš Strouhal (3997)|8.2.2005 12:44
Ano, ale pouze v případě, že ta SD Wifi karta bude zároveň paměťovou kartou, jak tomu občas bývá..
Honzabr (192)|8.2.2005 12:47
Mně na tom funguje SanDisc WiFi + 256MB SD karta docela dobře.:D :D Ale není to zrovna njelacinější řešení ;)
Miloš Strouhal (3997)|28.3.2005 06:53