Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

WiFI

Radek Novák (309)|25.10.2004 06:39
Promiňte za mou trapnou otázku, ale nevím co je to WiFi :oops: . Vím jen, že je to něco jako bluetooth a komunikuje to vzduchem(aspon doufam :sarcastic: ). Pokud bych chtel spojit PDA s PC pres WiFi, je treba nejaka WiFi karta do pc nebo tak neco? Jestli jo, tak kolik takova vecicka stoji? Na jakou vzdalenost to je schopne komunikovat? Na internetu sem nikde nic nenasel. Dik moc za rady.
lubosd (60)|25.10.2004 07:47
Wi-Fi je zkratka pro Wireless Fidelity (bezdratová vernost).Jedna se o druh bezdratove site, ktera funguje v bezlicencnim pasmu 2,4Ghz.Technicky se jedná o standard IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) pro vysokorychlostni bezdratové prenosy.Tato sit umoznuje uzivatelum bezstarostné pripojeni k okolnim prvkum site (PC, Notebook nebo jina wifi sit) a to v rychlosti 11 Mbit/s (standart IEEE802.11b),54Mbit/s(IEEE802.11g) - tech standartu je vice, ale tyto dva jsou dnes asi nejrozsirenejsi - vzajemne spolu tyto standarty nekomunikuji, proto je treba spojovat zarizeni,ktera podporuji jeden stejny standart.

Vzdalenost je realtivni a zalezi na spouste faktoru (typ anteny,typ kabelu,),take na prostredi,npr. zelezobetonem (panelak) signal neprojde, ale odrazi se.Pred necelym rokem jsem slysel, ze v USA se nejakym nadsencum povedl spoj na 120km, coz uz neni rovina ani na pousti :-).

PDA a wi-fi porpojit lze.Do PC se musi dat Wi-fi karta, nebo AP (pristupovy bod.Wi-fi funguje bud, ze se PC pripojuji k AP jako klienti, nebo se daji propojit dve zarizeni v ad-hoc rezimu (tedy jenom mezi sebou).

Wi-fi karta se da poridit za cca od 700, AP se da poridit od 1200kc.
VitaH. (52)|25.10.2004 10:23
Ahojte, rad bych se pridal s otazkou na konkretni reseni - snazim se rozchodit komunikaci pres WiFi mezi 4150 a ntb s integrovanou WiFi. Ma s tim nekdo z Vas zkusenosti? Pripojeni se snazim nakonfigurovat jako ad hoc, obe zarizeni se tvari, jako by byly pripojene, no vzajemne se nevidi ani nekomunikuji.. Ja uz vyzkousel asi vse, co me napadlo..

Diky, Vita
Zaphod (11)|25.10.2004 17:26
Mam 4150 a usb key wifi - siet mi funguje na notebooku s Linuxom aj s WinXP.

Ked sa zariadenia vidia je to ako keby si ich spojil kablom. Potom treba nadefinovat ip adresy a netmasky sietovych zariadeni na notebooku a v 4150. Inak siet nejde.
Velmi dobry software na otestovanie je vxUtil (je vo freeware). Vidiet konfiguracie vsetkych sietovych zariadeni. Je tam ping na zakladne otestovanie siete.
VitaH. (52)|25.10.2004 19:26
[QUOTE="Zaphod"]Mam 4150 a usb key wifi - siet mi funguje na notebooku s Linuxom aj s WinXP.

Ked sa zariadenia vidia je to ako keby si ich spojil kablom. Potom treba nadefinovat ip adresy a netmasky sietovych zariadeni na notebooku a v 4150. Inak siet nejde.
Velmi dobry software na otestovanie je vxUtil (je vo freeware). Vidiet konfiguracie vsetkych sietovych zariadeni. Je tam ping na zakladne otestovanie siete.[/QUOTE]

Mozna mi doslo, cim to, ze mi to nechodi - na PDA i ntb mam WiFi integrovane a pravdepodobne to jsou jen klientske karty, tedy se mohou pripojit jako host k nejakemu AP, ale vzajemne komunikovat asi neumi.. Je to mozne? No at je to jak chce - rozhodl jsem se, ze nejaky APcko doma stejne uzivim - kdyz mam 3 stroje, je skoda je vzajemne nesesitovat :D
VitaH. (52)|25.10.2004 19:28
[QUOTE="Zaphod"]Ked sa zariadenia vidia je to ako keby si ich spojil kablom. Potom treba nadefinovat ip adresy a netmasky sietovych zariadeni na notebooku a v 4150. Inak siet nejde..[/QUOTE]

Mimochodem, zkousel jsem IP nadefinovat vcetne netmasky, zkousel jsem nechat je nastavit automaticky.. Nezabralo nic. Vsechno nasvedcuje tomu, ze je to tak, jak pisu vyse.. Ale necham se klidne presvedcit :cool:
Pavlucha (1496)|25.10.2004 20:02
[QUOTE="VitaH."]No at je to jak chce - rozhodl jsem se, ze nejaky APcko doma stejne uzivim - kdyz mam 3 stroje, je skoda je vzajemne nesesitovat :D [/QUOTE]

Můžu jen doporučit ... dneska jsem s koupil novej AP místo starýho, kterej mně vyhořel, stál mě 1.600,- vč. DPH a běhá suprově. Přes router vidím i notebook a druhý PC. A internet je taky kvapík ... :D
VitaH. (52)|25.10.2004 20:16
[QUOTE="Pavlucha"]
Můžu jen doporučit ... dneska jsem s koupil novej AP místo starýho, kterej mně vyhořel, stál mě 1.600,- vč. DPH a běhá suprově. Přes router vidím i notebook a druhý PC. A internet je taky kvapík ... :D [/QUOTE]

Hmm, je rozhodnuto ;) Mimochodem, máte někdo nějaký fungující recept, jak tyhle hračky rozumně doma zdůvodnit? :D :D :D
Zaphod (11)|25.10.2004 20:31
[QUOTE="VitaH."]
Mozna mi doslo, cim to, ze mi to nechodi - na PDA i ntb mam WiFi integrovane a pravdepodobne to jsou jen klientske karty, tedy se mohou pripojit jako host k nejakemu AP, ale vzajemne komunikovat asi neumi.. Je to mozne? No at je to jak chce - rozhodl jsem se, ze nejaky APcko doma stejne uzivim - kdyz mam 3 stroje, je skoda je vzajemne nesesitovat :D [/QUOTE]

Usb wifi co mam urcite nie je AP. WiFi treba dobre nakonfigurovat.
Rezim ad-hoc, ssid rovnake, bez kryptovania (alebo urcite rovnaky kluc)
ak mas sietovu kartu, wifi musi byt v inej sieti
ak chces ist na internet musis spojazdnit NAT (napriklad kerio firewall), alebo sa da ist cez active sync - to som neskusal

Nenapisal si co chces s wifi (active sync, pristup na internet, prenasanie suborov) Mas novu romku? Ja mam reviziu ROM 1.10.03. Nahraval som ROM hned po kupe - mozno bola chyba vo wifi. Vysiel update pre wifi 4150 - mas ho nainstalovany? - je vela zdrojov chyb

AP zjednodusi konfiguraciu - moze pomoct, ale tiez ho treba nakonfigurovat

VitaH. (52)|25.10.2004 20:52
[QUOTE="Zaphod"]
Usb wifi co mam urcite nie je AP. WiFi treba dobre nakonfigurovat.
Rezim ad-hoc, ssid rovnake, bez kryptovania (alebo urcite rovnaky kluc)
ak mas sietovu kartu, wifi musi byt v inej sieti
ak chces ist na internet musis spojazdnit NAT (napriklad kerio firewall), alebo sa da ist cez active sync - to som neskusal

Nenapisal si co chces s wifi (active sync, pristup na internet, prenasanie suborov) Mas novu romku? Ja mam reviziu ROM 1.10.03. Nahraval som ROM hned po kupe - mozno bola chyba vo wifi. Vysiel update pre wifi 4150 - mas ho nainstalovany? - je vela zdrojov chyb

AP zjednodusi konfiguraciu - moze pomoct, ale tiez ho treba nakonfigurovat

[/QUOTE]
Mam nakonfigurovano - rezim ad hoc, ssid stejne, zkousel jsem klic stejny i bez kryptovani - a porad nic. S WiFi mam v umyslu sdilet tiskarnu, prenaset soubory a synchronizovat, internet resim pres BT a GPRS..
Verze ROM - 1.00.14 - nic moc, asi, neupdatoval jsem nic.. Mas, prosim, linky na update ROM i WiFi?

Diky, Vita
Pavlucha (1496)|25.10.2004 20:56
[QUOTE="VitaH."]Mimochodem, máte někdo nějaký fungující recept, jak tyhle hračky rozumně doma zdůvodnit? :D :D :D [/QUOTE]

... no přece že to bez diskusí nutně potřebuješ ... :D
A navíc - je to tak prťavý, že si toho ani nevšimne ... ;)
VitaH. (52)|25.10.2004 21:16
Tak zkouším znovu: SSID stejné, nakonfigurované IP jak na PDA tak ntb, klíč stejný, šifrování povoleno... Jak PDA tak ntb se tváří, že jsou připojeni, no nevidí se - zkouším síť přes Resco explorer a nic.. :? Možná potřebuju manuál pro blbce :D
VitaH. (52)|25.10.2004 21:23
[QUOTE="Pavlucha"][QUOTE="VitaH."]Mimochodem, máte někdo nějaký fungující recept, jak tyhle hračky rozumně doma zdůvodnit? :D :D :D [/QUOTE]

... no přece že to bez diskusí nutně potřebuješ ... :D
A navíc - je to tak prťavý, že si toho ani nevšimne ... ;) [/QUOTE]

Na tom něco bude :D Prostě to schovám :D :D :D
Šeba_oldd (1184)|25.10.2004 21:26
Já to řešil tak , že jsem ji to koupil taky a je pokoj.
VitaH. (52)|25.10.2004 21:28
Pod dojmem veškerých neúspěšných snah nakonfigurovat WiFi mně znenadání na mysl přišel doposud nezformulovaný Murphyho zákon pro IT - Míra přesvědčení o bezchybnosti konfigurace je přímo úměrná míře zatuhlosti či vzdorovitosti právě konfigurovaného systému.. :sarcastic: :D :D
VitaH. (52)|25.10.2004 21:29
[QUOTE="seba"]Já to řešil tak , že jsem ji to koupil taky a je pokoj.[/QUOTE]

A co s tím dělá? :D :D :D
Pavlucha (1496)|25.10.2004 21:33
[QUOTE="VitaH."][QUOTE="seba"]Já to řešil tak , že jsem ji to koupil taky a je pokoj.[/QUOTE]

A co s tím dělá? :D :D :D [/QUOTE]

Mno asi nic, ale Seba má záložní AP ... :D :D :D
To je větší frajeřina než to tutlat. ;)
VitaH. (52)|25.10.2004 21:51
[QUOTE="Pavlucha"]
Mno asi nic, ale Seba má záložní AP ... :D :D :D
To je větší frajeřina než to tutlat. ;) [/QUOTE]

No jo, ale navyšuje to vstupní investice :sarcastic: :D Na druhou stranu - záložní AP je argument, pravda :D
ninja_ce4you (102)|25.10.2004 21:55
Pokud je to jen trochu mozne, doporucumji se vyhnout Ad-Hoc modu a prejit na mode Infrastructure (AP - klient).

A doporuciji myslet na bezpecnost, protoze je celkem vesele chodit po ulici a prohlizet si deskotpy lidi, co si doma zapoji Apcko bez jakehokoliv zabezpeceni...
VitaH. (52)|27.10.2004 01:27
Tak je doma - APcko :D
Podarilo se mi uspesne rozchodit Active Sync, z PDA vidim na disky ntb, ale opacne uz ne - jak na to? A taky prosim poradte, jak nasdilet tiskarnu tak, abych mohl z PDA pres WiFi tisknout..

Diky, Vita
VitaH. (52)|27.10.2004 01:57
[QUOTE="VitaH."]
Tak je doma - APcko :D
Podarilo se mi uspesne rozchodit Active Sync, z PDA vidim na disky ntb, ale opacne uz ne - jak na to?[/QUOTE]

Vyreseno - samozrejme pluginem do Total Commanderu.. Ted uz jen tu tiskarnu a jsem spokojeny clovek :sarcastic:
Pavlucha (1496)|27.10.2004 07:54
[QUOTE="VitaH."][QUOTE="VitaH."]
Tak je doma - APcko :D
Podarilo se mi uspesne rozchodit Active Sync, z PDA vidim na disky ntb, ale opacne uz ne - jak na to?[/QUOTE]

Vyreseno - samozrejme pluginem do Total Commanderu.. Ted uz jen tu tiskarnu a jsem spokojeny clovek :sarcastic: [/QUOTE]

Jestli máš AP a ostatní připojený k routeru, tak stačí se podívat na IP adresu tiskarny. Ta se pak zadá do nastalení.
Zaphod (11)|28.10.2004 14:39
VitaH.> updaty si pozri http://h18007.www1.hp.com/support/files/handheldipaq/us/locate/105_5918.html

Je tam ROM update - dost veci opravenych, podla mna sa oplati - pozor pri update stratis vstetky data (aj ipaq store).
Potom je tam wifi update driver (potrebuje ROM update)
VitaH. (52)|28.10.2004 20:53
[QUOTE="Pavlucha"]
Jestli máš AP a ostatní připojený k routeru, tak stačí se podívat na IP adresu tiskarny. Ta se pak zadá do nastalení.[/QUOTE]

Asi jsem blb, ale IP tiskarny proste nemuzu najit.. Kde ji najdu?

A mam jeste jeden problem. Snazim se sesitovat PDA, ntb a PC. Kdyz mam AP na PC, vidim se vzajemne jen s PDA, ale s ntb uz nikoli - a mam podezreni, ze to bude rozdilnymi standardy, protoze AP je 802.11b kdezto ntb 802.11g. Mate s tim nekdo zkusenost? Je to resitelne (bez nutnosti kupovani dalsi WiFi karty), nebo mam proste smulu?

Diky, Vita
Pavlucha (1496)|28.10.2004 21:03
[QUOTE="VitaH."]
Asi jsem blb, ale IP tiskarny proste nemuzu najit.. Kde ji najdu?
[/QUOTE]

Máš router? Nebo jen kartu v PC?
Pokud máš router, přes webové rozhraní (většinou adresa 192.168.123.254) se na něj připojíš a tam by měla být viditelná tiskárna. Pokud nemá IP, potřebuješ software (dodávaný s routerem) který ti v počítači udělá port, přes který pak tiskneš.
Nejsem v tom sice expert, ale takhle to běhá mně. :D
VitaH. (52)|28.10.2004 21:31
[QUOTE="Pavlucha"]
Máš router? Nebo jen kartu v PC?
Pokud máš router, přes webové rozhraní (většinou adresa 192.168.123.254) se na něj připojíš a tam by měla být viditelná tiskárna. Pokud nemá IP, potřebuješ software (dodávaný s routerem) který ti v počítači udělá port, přes který pak tiskneš.
Nejsem v tom sice expert, ale takhle to běhá mně. :D [/QUOTE]

Mam sitovku v PC a na ni krizovym UTPckem pripojene AP od D-Linku. To je asi tak vse, co vim :sarcastic: :D
Pavlucha (1496)|28.10.2004 21:36
[QUOTE="VitaH."]Mam sitovku v PC a na ni krizovym UTPckem pripojene AP od D-Linku. To je asi tak vse, co vim :sarcastic: :D [/QUOTE]

Hmmm, tak to jseš docela odvážnej. Pokud máš AP přímo na PC, tak se ti tam může někdo docela jednoduše dostat ... :D
Nicméně, jak máš připojenou tiskárnu? Přes LPT nebo síťovým kabelem?

Pak ještě jedna věc. Doporučuju na D-linku neupgradovat firmware. Já ho měl taky, upgradnul jsem ho originálním FW od výrobce a odešel mi. Nepomohl ani downgrade, protože odešla údajně "vysílací část".
VitaH. (52)|28.10.2004 22:01
[QUOTE="Pavlucha"]
Hmmm, tak to jseš docela odvážnej. Pokud máš AP přímo na PC, tak se ti tam může někdo docela jednoduše dostat ... :D [/QUOTE]

I když mám přístup zabezpečený klíčem? :oops:

[QUOTE="Pavlucha"]
Nicméně, jak máš připojenou tiskárnu? Přes LPT nebo síťovým kabelem?
[/QUOTE]

Tiskárnu mám na stejným PC jako AP přes USB..

Díky :sarcastic:
VitaH. (52)|3.11.2004 00:50
Tak už jsem dokonale sesíťovaný ;) No ntb mi pořád neběhal.. Pak jsem vyzkoušel PCMCIA WiFi kartu a všechno běželo naprosto bez problémů, takže mám podezření, že problém je právě v té miniPCI kartě :disgusted: Tak jsem zůstal u PCMCIA a vše je jak má být :sarcastic:

Víťa